לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-10-2008, 13:54
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
בכירים בצה''ל: הרבנות שוטפת המוח לחיילים

כתבה מתוך האתר הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1030751.htmlהרבנות הצבאית הרחיבה באחרונה את פעילות ההסברה שלה בקרב יחידות לוחמות בצה"ל, תוך פלישה לתחומים שבהם עסק בעבר רק חיל החינוך ובלא תיאום עמו. מפקדי יחידות רבות נענים להצעה משום שהפעילות ממומנת כולה על ידי הרבנות, בזמן שהשתלמויות שמעביר חיל החינוך נעשות על חשבון היחידה. קצינים בכירים אמרו ל"הארץ" שהתנהגות הרבנות הצבאית "פוגעת במרקם העדין של יחסי חילוניים ודתיים בצה"ל. בחלק מהמקרים מדובר בשטיפת מוח דתית ובעקיפין גם פוליטית". הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, הורה השבוע לקיים בדיקה בעניין ולשרטט מחדש את "גבולות הגזרה" בין חיל החינוך לרבנות.

פעילות הרבנות, המתנהלת זה שנים אחדות, קיבלה תנופה משמעותית השנה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא כלכלית. עמותות ואזרחים דתיים מעבירים דרך קרן לב"י תרומות גדולות שמותנות בכך שיגיעו לרבנות הצבאית, וכך מציבים אותה בעמדת יתרון על חיל החינוך.

את עיקר הפעילות השנויה במחלוקת מרכז "תחום תודעה יהודית" ברבנות, בראשותו של סגן-אלוף צדוק (דוקי) בן-ארצי, נווט לשעבר בחיל האוויר שחזר בתשובה. הענף הוקם בימיו של הרב הצבאי הראשי (רבצ"ר) הקודם, תת-אלוף ישראל וייס, כענף "ערכי לחימה". אולם, לאחר דיווח על פעילותו ב"הארץ" ב-2001 שונה שמו לתודעה יהודית והצבא מסרכי יקיים פיקוח הדוק יותר על עבודתו.

כעת מתברר שתחת הרבצ"ר הנוכחי תא"ל אבי רונצקי, שנכנס לתפקידו ב-2006, הורחבה הפעילות, המתנהלת כיום בסיסמה: "תודעה יהודית לצה"ל מנצח". בן-ארצי מגדיר את מטרתו כ"חיזוק רוח הלחימה והשליחות בשירות הצבאי". בחוזר המופץ למפקדים הוא כותב: "מדינת ישראל וצה"ל בראשה רושמים דפים של שליחות ודבקות במשימה אשר הקימו אותה מאפר השואה למפעל מוסרי ומנצח (...) המודעות והיכולת להשתמש במנועים ובתובנות הנלמדים מהתנ"ך ומורשת ישראל מעצימים את יכולת הצבא להשגת הניצחון (...) תחום תודעה יהודית פותח בפניכם את ארון הספרים היהודי כמקור לתעצומות נפש ומעמיד אתכם וחייליכם במרכז הפרק הבא של התנ"ך".

בן-ארצי מפעיל מוקד שירות טלפוני ליחידות ("חמ"ל תושי"ה"), המציע גם תכנים הנמצאים באחריות המובהקת של חיל החינוך, כמו מורשת קרב וידיעת הארץ. בחוזר שמפיץ חמ"ל תושי"ה מוצעות "הפקת פעילות מתוך מקורות תורניים, המתאימים לכלל החיילים והמפקדים, גם לאלו שאינם באים מרקע דתי (...) תחום תודעה יהודית מתמחה בארגון הפעילויות מקצה לקצה".

בין הנושאים שבהם מטפלים בן-ארצי ואנשיו: "חיזוק רוח הלחימה, חתירה לניצחון, אחדות ישראל, המוטיווציה לשרת". הוא מחבר ומפיץ, בין השאר, "חוברת למפקדים בראייה יהודית", עלון קרבי "לחיזוק רוח הלוחם לפני הקרב" ומציע "ייעוץ וסיוע בכתיבת ושדרוג תכנים ערכיים בקורסים, שילוב תוכנית סדורה של פעילויות תודעה יהודית בקורסים והכשרות, ימי עיון וסדנאות באתרים יהודיים ערכיים בכל רחבי הארץ, שילוב פעילויות תודעה יהודית בערבי זוגות, ערב יחידה וערב מפקד, שבתות עיון ויהדות".

שבתות היהדות, במיוחד בירושלים, הן גולת הכותרת בפעילות. השיטה פשוטה: הרבנות מציעה ליחידות סופי שבוע ללא תשלום, הצעה שחיל החינוך אינו יכול להתחרות בה. הרבנות אחראית על התוכן, שאינו מתואם עם חיל החינוך אך מגובש בשיתוף פעולה הדוק עם עמותת הימין אלע"ד (אל עיר דוד), הפועלת להרחבת ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, בין השאר בכפר סילוואן.

רוח לחימה מתוך היהדות

בחוזר שהופץ באוגוסט האחרון נכתב כי "תחום תודעה יהודית בשיתוף עם עמותת אלע"ד מרחיבים את הפעילות באתרי ירושלים הקדומה לביצוע שבתות בנושאי ירושלים ויהדות. תכני השבת עוסקים בעיקרם בירושלים, במוטיווציה ורוח לחימה מתוך היהדות (...) השבתות יבוצעו ללא תשלום (ההדגשה במקור. ע") מצד היחידה".

קצין בכיר אומר כי "הפיתוי מבחינת מפקד גדוד הוא גדול. בעיניו, הוא מקבל סוף שבוע של גיבוש לגדוד, במחיר כמה שעות שיחה עם הרב. כל מפקד רוצה לחזק את התחום הערכי - וחלק מהמפקדים דתיים ובלאו הכי רואים עין בעין עם הרבצ"ר. מעטים מודעים לניואנסים, או ערניים לכך שבדלת האחורית מתנהלת כאן הטפה דתית ולאומנית. זו חדירה בוטה לתחומו של חיל החינוך, שאינו מאשר את התכנים וניצול של החיילים, שהם בעצם 'קהל שבוי' המגיע לשבת בהנחיית המג"ד. רונצקי ואנשיו שוברים סטטוס-קוו שהונהג בצה"ל עוד בימי דוד בן-גוריון".

בתחילת השנה, לאחר דיווחים רבים שהגיעו מקציניו, פנה קצין חינוך ראשי (קח"ר) תא"ל אלי שרמייסטר לראש אכ"א הקודם, האלוף אלעזר שטרן וביקש דיון דחוף בעניין. שטרן קבע שאסור לרבנות לפלוש לתחומים כמו חיזוק רוח הלחימה, בלא תיאום. אולם, כבר ביציאה מהדיון נשמע בן-ארצי אומר לאנשיו: "אנחנו ממשיכים כרגיל".

צה"ל העדיף שלא לאפשר לרונצקי לענות ישירות לשאלות "הארץ" והסתפק במתן תשובות באמצעות דובר צה"ל. הדובר מסר ש"הרמטכ"ל הטיל לאחרונה על ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, לקיים דיונים מסודרים ולהגיש לו את המלצתו באשר לשיתוף הפעולה וגבולות הגזרה בין חיל החינוך והרבנות הצבאית. ככלל, האחריות על תחום החינוך בצה"ל היא על חיל החינוך, לרבות כתיבה והפצה של מערכי שיעור למיניהם, סדרות חינוך שבתות עיון וכדומה".

פלישה מתמדת לתחומי חינוך

הדובר הוסיף כי הרבנות מקבלת תרומות "באמצעות שני הגופים המוסמכים לכך על-פי חוק, האגודה למען החייל וקרן לב"י". לעומתו, אמרו גורמים צבאיים כי הפיקוח על תרומות העוברות דרך לב"י מינימלי ולמעשה יש לצה"ל רק מושג מוגבל בדבר טיב התרומות המגיעות לרבנות.

קצין ששירת עד לאחרונה בתפקיד בכיר הודה כי "למטכ"ל אין יכולת פיקוח. אלופים אמרו לי: אנחנו מתרחקים מכל עיסוק בכך. שהרבנים יעשו מה שהם רוצים. יש פלישה מתמדת של הרבנות לתחומי חינוך. דוגמה טובה היא הסיורים שהרבצ"ר עורך לקברי חשמונאים. איך זה קשור לדת? זה עניין של חינוך וידיעת הארץ. חיל החינוך צריך להוביל את הדיון על זהות יהודית, בשיתוף פעולה עם הרבנות. השאלה היא אם אין כאן זרם תת קרקעי שמנסה להחזיר את כולנו בתשובה. הדבר הזה קיים ברבנות הצבאית וצריך לרסן את אותו".

הרבנות הצבאית הרחיבה את פעילותה בקרב יחידות בצה"ל תוך פלישה לתחומים של חיל החינוך

הרבנות מקבלת תרומות מעמותות, מה שמעניק לה יתרון שחיל החינוך לא יכול להתחרות בו

הרב הצבאי הראשי רונצקי שינה את שמם של נציגיו ביחידות הלוחמות ממש"קי דת למש"קי יהדות

הרב אף ניסה בעבר לסגור את שידורי תחנת הרדיו הצבאית "גלי צה"ל" בשבתות

הרב הצבאי הראשי:

תא"ל אבי רונצקי בן 57 חזר בתשובה ב-1973תושב ההתנחלות איתמר שבשומרון שנתיים וחצי בתפקיד, מונה על ידי הרמטכ"ל הקודם דן חלוץ

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-10-2008, 14:03
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "בכירים בצה''ל: הרבנות שוטפת המוח לחיילים"

בוא נתחיל מהבסיס לכל העסק: מערכת החינוך בצה"ל היא אימפוטנטית, עלובה, חסרת רצינות, והגיע הזמן לנער אותה.
הרבנות הצבאית נכנסה חזק לוואקום, ובאים אליה בטענות.. נו, שויין.

אגב, בשבתות האלה לא נעשית שטיפת מוח דתית, למיטב היכרותי עם הנושא. זה שהדוברים הם דוסים זה באמת אסון.

אם אני זוכר נכון, ההחלפה ממש"קי דת למש"קי יהדות מדוייקת כי בסופו של דבר הם יהודים,כולם אם לא מרביתם, שמתעסקים ביהדות ולא בדת.

אין שום סיבה שגלי צה"ל ישדרו בשבת. בדיוק כמו שאין סיבה שפקחי טיסה של חה"א יעבדו בשבת בשדה דב.

ישן 23-10-2008, 14:37
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב ""קצינים בכירים אמרו להארץ"..."

זה מן הסתם תלוי בעמדות של הבכיר כלפי דת ודת פוליטית.

בהקשר הזה, העניין הפוליטי הוא יותר בעייתי. אין רבותא בכך שחיילים יסיירו בירושלים וישמעו על דוד המלך (שבסופו של דבר דמותו ומעלליו הם חלק מההיסטוריה היהודית ודרכה - גם מזו הישראלית). חיילי צה"ל הם גם אנשים בוגרים (חלקם), שנפשם העדינה לא תיפגע אם ישמעו איזה רב כריזמטי שמלהטט בין אגדות והלכות ובין ידיעת הארץ ומור"קים (פעם היו מורים חילונים שלימדו תנ"ך ברגלים, כך מספרים). בסופו של דבר מחזורים שלמים של חיילים ביקרו באבו-גוש אצל אחד, אוליביה הנזיר, ועוד לא שמעתי על חייל שברח באמצע הלילה מבסיסו כדי להיעשות לכומר קתולי או עיטר את עמדת השמירה באיקונין של ג'יזוס קרייסט סופרסטאר.

אבל, וזה אבל גדול, ברגע שמתחילות להכנס דרך החלון הזה כל מיני עמותות חוץ-צבאיות עם גוון פוליטי מובהק (רמז: אלו לא "רבנים למען זכויות אדם") זה כבר מתחיל להיות בעייתי - כאילו שלא די לנו בשמורת הטבע של רבנים-ממנים-מגדי"ם שהפכה לאופציית השירות החביבה על בני משפחתם של יהודים שהורשעו בטרור.

זה כמובן יראה בסדר גמור למי שמחזיק בדיעות הפוליטיות הרלוונטיות, אבל מה לגבי מי שלא? למה שחייל שבמקרה לא מאמין ברעיון ארץ ישראל השמנה צריך לשמוע דברי בלע והסתה כנגד אנשים מסוגו? למה חייל שמתהדר בעורלה ובאמא נוצריה, או בחברה שלא גויירה כהלכה, או סתם מעדיף לשכב עם בני מינו, צריך לספוג הטפות של אנשים שרואים בו תת-אדם שכשיד ישראל תגבר מן הראוי לברור לו מיתה נאה?

די קשה לומר "לא" כשמדברים איתך בשפת חלקות על "ערכים יהודיים" אבל בדרך כלל ה"יהדות" בה מדובר היא מהסוג החרדל"י-כתום. חס וכרפס שנשמע על יהודים שלא רוצים לגור בשטחים, או רפורמים וקונסרבטיבים רחמנא ליצלן. אישית, כשאני שומע את המילה "ערכים" אני מתחיל להתגרד.

מעניין גם תחת אילו ערכים פעל הסרן במילואים שגב לב-רן, שכשמפקדו וחייליו הותקפו ע"י פושטקים (גם הם בעלי ערכים מסויימים מאוד) באיזה חור בשם יד יאיר, מיהר מהחמ"ל הצבאי בו ישב להזעיק תגבורת - לפושטקים כמובן. הצבא אגב לא עשה לא כלום עדיין למרות שהסרן הנתעב התרברב במעשיו בראיון עיתונאי ואף הצטלם עם "רעיו לנשק", מה שאולי מרמז עד כמה עמוקה חדירתם המצחינה של ה"ערכים הנכונים" לצה"ל.

לאחרונה שמעתי שצוערי בה"ד 1 יאולצו לשמוע ולהיבחן על "ערכים יהודיים" כלשהם כחלק חובה מהכשרתם. אם הדבר נכון זו כבר כפייה דתית דוחה במיוחד. לחיילים הדתיים ממילא יש את הידע הרלוונטי מהבית (אולי זו תחבולה שמטרתה לתת להם יתרון?) ומי שלא דתי ולא התעניין בזה בעצמו לא חייב ללמוד ולהבחן על זה כשהם שהוא לא חייב ללמוד ולהבחן על "כישוף עממי בפזורה הבדואית בנגב" כדי להיות קצין.

ישן 23-10-2008, 15:27

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "איזה סלט"

כמו שציינתי בהתחלה, יש מספיק דרכים לדבר על כל מיני ערכים שמופיעים ביהדות בפני חיילים.

איכשהו, כשעוסקות בעניין עמותות שמזוהות במובהק עם הצד החרדל"י-כתום של המפה אני בספק אם נשמע מהן על דברים כמו "הכרתי והפלתי בצבא דויד המלך כמודל לצבא רב-דתי" או "עשרים ערים למלך צידון - מסירת שטחים בתנ"ך".

ירושלים - זה כן נהיה כתום-חרד"ל כשאין פיקפוק בכך שצור באחר היא חלק בלתי-נפרד מבירת ישראל הקדושה לנצח נצחים.

שבת - מה זה עניינה של הרבנות הצבאית מה החיילים עושים בשעות הפנאי שלהם?. מי שרגיל מהבית לשמור שבת שישמור, מי שנמשך לזה, שיתחיל לשמור לבד. אני לא חושב שצבא שמחייב אותי להתגייס צריך גם להכריח אותי ללמוד על מנהגים דתיים ברמת הפרט שאולי מנוגדים למה שאני מאמין בו. הדתיים הרי לא צריכים שילמדו אותם על השבת, נכון? אז למה אני צריך? האם בתמורה הדתיים יסכימו לשמוע על אמצעי מניעה (עניין חשוב ומועיל יותר משמירת שבת, כפי שבתה של הארכי-שמרנית פיילין תוכל להעיד...) או על הגישה הגרוציאנית לפוליטיקה בין האומות (שאם נסכם אותה אז זה: כיצד להגיע למוסכמות התנהגות בלי לערב אלים שהצד השני לא מאמין בהם - שיעור חשוב לכל דתי ממוצע)??

עיר-דויד - זה מעניין ואפילו חשוב. כנ"ל גם ערים אחרות מתקופת התנ"ך. בסופו של דבר ארץ-ישראל המקורית הייתה גם במה שנקרא כיום "השטחים", וצריך ללכת ממש חזק שמאלה כדי להתעלם מהפרט ההיסטורי הקטן הזה. אבל ברגע שמתחילים לאנוס את המציאות הפוליטית של מדינת ישראל באמצעות ארכיאולוגיה עטופה במיתולוגיה, זה מתחיל להיות בעייתי - אנשים מתחילים לגנוב חומר נפץ מצפ"שים ולנסות לפוצץ מסגדים או משהו.

ועל יחס הממסד הדתי בצבא לחיילים שלא נחשבים ליהודים מספיק, אפשר ללמוד משיחה של כמה דקות עם כל משפחה שבנה החייל הלא-יהודי-מספיק נהרג בצבא. מומלץ אבל לא להגיד להם דברים כמו "אשרינו שזכינו להיות בניו של הקדוש ברוך הוא" כי עם "אבא" כזה לפעמים עדיף להיות הילד של רוני רון.

ישן 23-10-2008, 15:54
  גמל קוטב גמל קוטב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "כמו שציינתי בהתחלה, יש מספיק..."

בוודאי שידברו גם על הכרתי והפלתי ועל עשרים הערים, מדוע לא ? אבל לפני כן צריך לדבר על אבותינו אברהם יצחק ויעקב וכו' כי הבורות עצומה בדברים הכי בסיסיים.

אף אחד לא מדבר על צור-באחר, מסיירים בעיר דוד ובכפר השילוח.

שעות הפנאי הן לא עניינה של הרבנות הצבאית, אבל זה לא קשור לשבת בירושלים והסבר קצר על השבת. לא יקרה שום דבר רע אם חיילים ידעו למה בשבת הפקודות שלהם שונות מימי חול.

מה רע בקבורה לדתות שונות בבתי קברות שונים ? בעצם כשאתה מלין על קבורה נפרדת אתה אומר שרק מי שנקבר עם היהודים מכובד, ומי שנקבר עם בני עדתו הדרוזים או הנוצרים מבוזה. אחדות החיילים בקרב אינה אחידות, היא לא מטשטשת את הבדלי הזהות שלהם. אנחנו לא צבא של רובוטים, אלא צבא של עמים שונים ודתות שונות כשלכל אחת יש את המנהגים שלה.

אם אתה מתייחס לקב"ה יותר גרוע מרוני רון, נשאר לי רק לרחם עליך.
ישן 23-10-2008, 16:00
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "בוודאי שידברו גם על הכרתי..."

עכשיו זה כבר ברמה הפילוסופית, אתה יודע השאלה אם יש כוח עליון, מהו מה הגדרתו.
כל אחד רואה את הכוח הזה [שלפעמים הוא פשוט כמיהה של נפש האדם להיות מבוקר, נשלט, שיהיה הסבר לכל התרחשות ואז ניתן לומר 'זה משמיים' וכד' גם על הנורא מכל].
או שיש כאלה שלא מוכנים לתת את צווארם למערכת שלמה של פקודות, הנחיות, איסורים וכד' [כמו מערכת הנישואין שיצאתי ממנה בשן ועין ומאז אני מרגיש הרבה יותר טוב...].
ובכל מקרה יתר הדברים שאתה אומר הם בסדר - לא רע לבקר בעיר דוד, לשמוע היסטוריה של העם היהודי, לדעת מה היה כאן ולמה אנחנו כאן.
משום מה קשה היה לי יותר לשמוע את זה יחד עם שוקו ולחמניה במחסום שבו עם היידישקייט הזה נאלצתי לעצור בגופי מתנחל ששבר פנסים למוניות ערביות [סוג של עונש או משהו כזה?].
בוודאי אלה שמתכתשים כל יום עכשיו עם רעולי פנים מהצד שלנו. עם אלות.

ישן 23-10-2008, 16:16

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "בוודאי שידברו גם על הכרתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גמל קוטב
בוודאי שידברו גם על הכרתי והפלתי ועל עשרים הערים, מדוע לא ? אבל לפני כן צריך לדבר על אבותינו אברהם יצחק ויעקב וכו' כי הבורות עצומה בדברים הכי בסיסיים.

בורות היא בעיה ישראלית כללית, גם בסקטורים הדתיים. אבל גם אם הידע הוא דבר נתון, נשאלת השאלה באיזו מעטפת הוא מגיע. הרי אותו הטיול ההיפותטי במגידו יראה אחרת לגמרי אם הוא יוגש מטעם נוצרי-משיחי (מגידו=ארמגדון, גוג ומגוג ויאללה בלגן!) או מטעם ארגון-נאכבה כלשהו (בטוח היה דיר עיזים פלסטיני בסביבה שעיזיו נטשו אותו ב48 ואחת נאכלה בידי הפלמ"ח).

ציטוט:
אף אחד לא מדבר על צור-באחר, מסיירים בעיר דוד ובכפר השילוח.

וכאן הבעיה שאולי אתה מפספס. באזור כפר השילוח יש גם שכונה שנקראת סילואן. אי אפשר להתעלם מקיומה ומיושביה כפי שאי אפשר להתעלם מהעבר היהודי של המקום. זו נקודה טעונה למדי מבחינה פוליטית. כאשר הסיור מתבצע בחסות ובמימון עמותה מצד מסוים של המפה, זה מכניס לצבא מימד פוליטי בעייתי למדי - מה היית אומר אם הסיור היה מתבצע ע"י איזה ארגון שמאל במימון האיחוד האירופי? (אתם חייבים להסביר לי פעם איך משיגים כסף מהאיחוד האירופי. שמעתי שהם משלמים לאנשים כמוני אבל עדיין לא ראיתי שקל).

ציטוט:
שעות הפנאי הן לא עניינה של הרבנות הצבאית, אבל זה לא קשור לשבת בירושלים והסבר קצר על השבת.

אם אפשר להוציא חיילים לשבת, למה לא הביתה ומי שירצה יגיע לעשות שבת בירושלים בעצמו? ומה אם אני לא שומרשבת, לא מתכוון לשמור שבת ועצם הרעיון של לעשות שבת באווירה דתית פשוט פוגע בי? למה אני חייב לשהות במסגרת דתית שאני לא מאמין בערכיה ולכבד את מנהגיה כשהיא לא מכבדת אותי בחזרה במתן הזכות לבחור בכלל אם לעשות זאת? אם אני מבקר חבר דתי בשבת, הוא לא ישאל אותי איך הגעתי (ברכב, תוך חילול שבת) ואני לא אחלל לו שבת מול הפרצוף, אבל למה שיכריחו אותי להכנס לכלוב של שבת ויכפו עלי את מנהגי המקום?

ציטוט:
לא יקרה שום דבר רע אם חיילים ידעו למה בשבת הפקודות שלהם שונות מימי חול.

ומהי התשובה? כי בראשית ימי צה"ל הושגה הסכמה בדבר סטטוס-קוו בנושאי דת. פקודות הצבא נוגעות לפעילות הצבא כי יש סטטוס קוו שמנסה להתחשב בחיילים דתיים בצבא. וזהו. למזלנו, מלבד בנח"ל החרדי אין בצה"ל שום פקודות בנוגע לפעילות אישית בשבת.

ציטוט:
מה רע בקבורה לדתות שונות בבתי קברות שונים ? בעצם כשאתה מלין על קבורה נפרדת אתה אומר שרק מי שנקבר עם היהודים מכובד, ומי שנקבר עם בני עדתו הדרוזים או הנוצרים מבוזה. אחדות החיילים בקרב אינה אחידות, היא לא מטשטשת את הבדלי הזהות שלהם. אנחנו לא צבא של רובוטים, אלא צבא של עמים שונים ודתות שונות כשלכל אחת יש את המנהגים שלה.

היי. לא רחוק מאיפה שאני גר יש בית קברות צבאי בריטי. קבורים שם יחד אחים-לנשק ואויביהם, שותפים לשדה הקרב ושווים בפני המוות. יהודי ונוצרי קבורים באותה כברת אדמה יחד עם המוסלמי נגדו הם נלחמו. איכשהו, זה נראה לי הרבה יותר ערכי ומכובד מאשר מצב בו חייל שסבתא של אמא שלו לא יהודיה מספיק מגורש במותו מהחלקה הצבאית.

ציטוט:
אם אתה מתייחס לקב"ה יותר גרוע מרוני רון, נשאר לי רק לרחם עליך.

אם נסתכל על הרקורד ההיסטורי שלו, נגלה שהוא באמת יותר גרוע מרוני רון. אני חושב שהאל היחיד שמתחרה בו בחוסר היכולת שלו לשמור על מאמיניו, בפשלות שלו בכל הקשור לקידומם ורווחתם ובהתחמקות שלו מכל הקשור לגורלם המר הוא הורמיז של הזרתוסטרנים. אפילו אומלוקומלו של הזולו זרק להם כמה מכרות יהלומים וזהב בסביבה, בעוד שאנחנו קיבלנו בעיקר חול וכולרה.

ישן 23-10-2008, 16:35

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "[QUOTE=גמל קוטב] בוודאי..."

הידע לא יגיע בשום מעטפה, הוא פשוט יגיע. אף אחד לא יגיד לחיילים "הארץ הובטחה לאבותינו ולכן השמאל טועה". יגידו להם "הארץ הובטחה לאבותינו ולכן אנחנו פה ולא באוגנדה". או שגם זה פסול בעיניך ?

בהחלט אפשר להתייחס לסילוואן, למה לא ? אפשר לספר להם שהכפר נזכר לראשונה בכתבים איסלמיים לפני 1000 שנה, שזה כמעט 2000 שנה אחרי שהיהודים החלו לגור שם. אפשר גם להגיע ליבוסים, מה שתבקש.

אני בטוח ב1000 אחוז שהרבנות הצבאית לא כופה על אף אחד לשמור שבת בשבת בירושלים. (לחיילים גויים גם אסור לשמור שבת על פי התורה). אני מניח שיש רגש טבעי אצל כל החיילים לא לחלל שבת מצד הנימוס בזמן הקידוש או הביקור בכותל, ובשאר הזמן (למשל בהליכה ברחוב, בחדרים, וכו') אף אחד לא יעיר לחייל שידבר בפלאפון או יעשן סיגריה.

התכוונתי שלא יקרה שום דבר אם חייל ידע מה המהות והתוכן של שבת בה הפקודות שונות, כמו ימים מיוחדים אחרים בהם הפקודות שונות (יום השואה, יום חללי צהל, יום העצמאות, וכו'.) הרי לא תגיד שחייל צריך לדעת שפקודות יום העצמאות שונות רק כי הכנסת חוקקה חוק בתש"ט ובהסכמת הקואליציה. צריך לדבר עם החיילים על מהות היום.

זכותי לחשוב שהיחס הבריטי לקבורה שגוי. האימפריה הבריטית היא לא מקור כל החכמה והידע במין האנושי כידוע.

אין לי חשק להתווכח על הנושא האחרון כאן כי האשכול יינעל, אם אתה מעוניין נעבור לפורום מתאים.

נערך לאחרונה ע"י גמל קוטב בתאריך 23-10-2008 בשעה 16:38.
ישן 23-10-2008, 17:23

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "הידע לא יגיע בשום מעטפה, הוא..."

ציטוט:
הידע לא יגיע בשום מעטפה, הוא פשוט יגיע. אף אחד לא יגיד לחיילים "הארץ הובטחה לאבותינו ולכן השמאל טועה". יגידו להם "הארץ הובטחה לאבותינו ולכן אנחנו פה ולא באוגנדה". או שגם זה פסול בעיניך ?

האם אנחנו כאן כי איזו הבטחה מיתולוגית קוימה, או כי אנשים פעלו במציאות פוליטית? איכשהו, כשאנשים מבצעים מעשים בפועל, הם עשוים לממש גם דברים שאף אחד לא הבטיח להם - בין אם מדובר באו"ם או בחבר הדמיוני של מישהו. למה אנחנו פה ולא באוגנדה? בתכל'ס, היינו יכולים לרצות להיות גם באי יב שבנילוס, בחמיאר שבתימן, בנארבון שבצרפת או בכל אחד מאותם מקומות שבהם היתה ריבונות דתית מתישהו. אבל כשלתנועה הלאומית שלך קוראים "ציונות" זה בגלל שקיים קשר היסטורי ודתי לעיר מסוימת בשם ציון, שמכונה גם ירושלים ולא-עלינו, גם אל-קודס.

אלא שמדינת ישראל לחוד וארץ ישראל לחוד. ארץ ישראל המיתולוגית-היסטורית שינתה את גבולותיה שוב ושוב, ומדינת ישראל כוללת גם אזורים שלא בהכרח היו חלק מ"ארץ ישראל" כל הזמן. אבל ברגע שמתחילים להתייחס למיתולוגיה דתית כאל מרשם מחייב ומוחלט לפעולה פוליטית... וכאן אנחנו כבר מתחילים לחרוג מנושא הפורום...

ושוב - אפשר להציג את ההיסטוריה והמקרא בכל מיני הקשרים. כשעמותות חוץ-צבאיות עם זהות פוליטית מאוד מסויימת נכנסות דרך אחד מגופי הצבא ומתחילות לקדם את סדר היום שלהן בקרב כלל חיילי צה"ל, זה מתחיל להיות בעייתי. למה באמת שבשם רגשי האחווה עם החיילים הנוצרים לא נזמין את נציגי הכנסייה הפרבולסבית לקחת את חיילי צה"ל כולם לטיול בכנרת וסיפורים וחידודים על מעשי השליחים? (התשובה ברורה: מי שנוצרי שיעשה את זה בעצמו על חשבון זמנו הפנוי. את מי שלא, אין שום סיבה להכריח)ץ

ציטוט:
בהחלט אפשר להתייחס לסילוואן, למה לא ? אפשר לספר להם שהכפר נזכר לראשונה בכתבים איסלמיים לפני 1000 שנה, שזה כמעט 2000 שנה אחרי שהיהודים החלו לגור שם. אפשר גם להגיע ליבוסים, מה שתבקש.

באותה מידה, הפלסטינים המקומיים יכולים להציג את עצמם כצאצאי אותם יבוסים (לא סביר בכלל) או כצאצאי היהודים שגרו במקום ומאז גילו את האמת שבאיסלאם (כנראה סביר, חוץ מהקטע עם "האמת שבאיסלאם"). אתהרואה? אפשר לכופף את ההיסטוריה לכל מיני כיוונים בהתאם לעמדה הפוליטית של הדובר, מה שלא משנה את העובדה בפועל שכרגע יש שם שכונה פלסטינית (עם תעודות תושב, באדיבות החוק לסיפוח מזרח ירושלים) שלא הולכת להעלם לשום מקום - או שאולי המרשם של המיתוס לפעולה פוליטית שאמור להחליק לנו כאן מסביב להיסטוריה הוא שצריך לבצע שם טיהור אתני קטן-קטן?

ציטוט:
אני בטוח ב1000 אחוז שהרבנות הצבאית לא כופה על אף אחד לשמור שבת בשבת בירושלים. (לחיילים גויים גם אסור לשמור שבת על פי התורה).

ולערבים אסור לשמור על מנהגי יום כיפור, מה שלא מפריע לאף אחד לסקול אותם באבנים (ליהודים לעומת זאת מותר לנסוע באופניים כנראה...)
לי אישית לא יצא לעשות שבת צבאית בירושלים, ככה שנצטרך לחכות שהסדירים שכן יצא להם יגיעו מחר או הערב (אם לא נשארו שבת) למסור עדות. מעניין מה יקרה אבל אם בשישי בערב קבוצת חיילים תרצה להתארגן ולקפוץ ל"דבלין" או לרדת על איזה המבורגר טרף ב"איוו" אחרי שכל הפעילות היהודית נגמרה. שוב - נצטרך לחכות לעדויות ממי שכן היה.

ציטוט:
אני מניח שיש רגש טבעי אצל כל החיילים לא לחלל שבת מצד הנימוס בזמן הקידוש או הביקור בכותל, ובשאר הזמן (למשל בהליכה ברחוב, בחדרים, וכו') אף אחד לא יעיר לחייל שידבר בפלאפון או יעשן סיגריה.

שוב, כאן חסרות עדויות של מי שכן היה שם, ככה שחבל שאני ואתה ננסה לנחש באוויר.

ציטוט:
התכוונתי שלא יקרה שום דבר אם חייל ידע מה המהות והתוכן של שבת בה הפקודות שונות, כמו ימים מיוחדים אחרים בהם הפקודות שונות (יום השואה, יום חללי צהל, יום העצמאות, וכו'.) הרי לא תגיד שחייל צריך לדעת שפקודות יום העצמאות שונות רק כי הכנסת חוקקה חוק בתש"ט ובהסכמת הקואליציה. צריך לדבר עם החיילים על מהות היום.

החייל לא נפל מהירח. הוא מכיר את הימים האלה גם מהאזרחות, ומקסימום תמיד יכול לשאול חבר (בהנחה שהוא באמת הגיע אתמול מאיזו תפוצה נידחת). להכיר דברים לא מזיק (גם של דתות אחרות, ככה תדע שאין דבר כזה "חג הדורבן" ושזו סתם המצאה של דרוזים שרצו חופשה) אבל למה שמישהו שאינו דתי יהיה חייב לקחת חלק בפעילות בעלת אופי דתי?

ומה שיותר מטריד אותי זה מה שהזכרתי כאן אבל לא מופיע בכתבה - למה שצוער בקורס קצינים יצטרך להיבחן על יהדות החל מהמחזור הבא? למה שלא נכריח את הצוערים גם ללמוד ערבית וניתן יתרון מובנה קטן לדרוזים, בדואים ולנכדה של סעד חדאד? (שנמצאת בהשלמה חיילית של קא"ר אאל"ט).

ציטוט:
זכותי לחשוב שהיחס הבריטי לקבורה שגוי. האימפריה הבריטית היא לא מקור כל החכמה והידע במין האנושי כידוע.

זו סתם דוגמא לאופן בו קבורה צבאית מתבצעת במקום אחר. בישראל המצב הנתון הוא שיש לנו חלקות צבאיות בבתי קברות דתיים (בתי קברות חילוניים הם עניין חדש יחסית) - זה בין היתר מוביל לכך שחייל שאינו נחשב ליהודי (אבל במקרה הוא חסר דת) מקבל כל מיני פתרונות עקומים - אם ישנה היכנשהו חלקה צבאית לא-דתית בה ניתן לבצע טקס צבאי מלא זה אולי פתרון נסבל, אבל הסמליות בקבורה מחוץ לגדר של מי שהיה מספיק טוב בשביל צה"ל בחייו אבל לא ראוי לחלקה הצבאית בבית הקברות העירוני במותו, היא עניין דוחה למדי שהנימוק היחיד לו הוא דתי, והורי החלל אף יטענו שאנטי-אנושי.

ישן 23-10-2008, 18:14

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "[QUOTE=גמל קוטב]הידע לא יגיע..."

אנשים רצו את ציון והגיעו לציון כי ה' נתן לנו את ציון. זה לא מחייב פעולה פוליטית, אבל יש לי הרושם שאתה פוחד שיגידו כאלה דברים לחיילים, כי באינטואיציה שלהם רובם יסיק את המסקנות שאתה לא רוצה שיגיעו אליהן, לכן אתה מדבר לכאורה למען עטיפה אובייקטיבית של הדברים אך המניע האמיתי שלך הוא לא שאיפה לאוביקטיביות.
הרי לא תתמוך במניעת שיעורי ציונות לחיילים רק בגלל שיש דעות אנטיציוניות, לא תקרא להקפיד על העברת הידע נטו ללא נקיטת עמדה כלפי הציונות - כי לא אכפת לך ואתה אפילו בעד ציונות, למרות שיש דעות כמו ארגון ה'בונד' בזמנו, או דעות כמו של דב חנין שהצהיר שאינו ציוני.

נפסיק ללכת סחור סחור - אתה לא מרוצה מזה שנותנים עדיפות ליהדות על פני דתות אחרות או על פני קונסרבטיבים ורפורמים, מסיבותיך שלך. אז נחסוך את המשך הדיון כי לא אשכנע אותך ואתה לא תשכנע אותי.
ישן 23-10-2008, 18:31

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "אנשים רצו את ציון והגיעו..."

ציטוט:
אנשים רצו את ציון והגיעו לציון כי ה' נתן לנו את ציון.

כי אנשים האמינו בזה, אם כבר. וכי בנקודה מסויימת במאה ה19 נכנס חזק לאופנה הקטע של לאומיות שקשורה לטריטוריה, והתנועה הלאומית שהתבססה על היהדות מן הסתם הלכה לטריטוריה שנראתה לה הכי רלוונטית.

מכיוון שצה"ל הוא לא גוף של החרד"ל-כתום, ומכיוון שרובם המוחלט של חילי צה"ל (במספרים נטו, בלי משחקים סטטיסטיים כמו "חצי מהמג"דים שעמדו על הבמה במחזור האחרון של בה"ד 1) אינם דתיים בכלל ובהחלט לא חרדלי"ם-כתומים, ומכיוון שישראל איננה מדינת דתייה-ימנייה בלבד, כל מהלך שפירושו "חינוך" של חיילי צה"ל בהתאם לערכים היהודיים-אמיתיים כפי שמפרש אותם הפלג החרד"ל-כתום של המפה הפוליטית הוא סוג של כפייה ושטיפת מוח.

במיוחד כשהיהודים-אמיתיים שנורא רוצים לחנך את כולם לא מגלים נכונות "להתחנך" על רעיונות שסותרים את אמונתם.

מה דעתך לבלות סופשבוע של "התחברות לערכי הסאדומאזו"? תקבל חדר בחינם בשישי בבוקר, ואז יבואו מונגולית ענקית במסיכה שחורה ואיש שעיר עם חוטיני ועד מוצ"ש יתעללו בך עם שוט ודורבנות וימרחו אותך בגללי גמלים. נשמע מגעיל ומשפיל? ככה לי בדיוק מרגישה ההצעה "להתחבר לערכי היהדות" במיוחד אם היא נכפית על ידי המסגרת הצבאית שהשירות בה הוא חובה (חוץ מליהודים-אמיתיים שיכולים לשרת רק חצי כשבא להם).

ישן 28-10-2008, 01:12
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "אנשים רצו את ציון והגיעו..."

ציטוט:
אנשים רצו את ציון והגיעו לציון כי ה' נתן לנו את ציון. זה לא מחייב פעולה פוליטית, אבל יש לי הרושם שאתה פוחד שיגידו כאלה דברים לחיילים, כי באינטואיציה שלהם רובם יסיק את המסקנות שאתה לא רוצה שיגיעו אליהן, לכן אתה מדבר לכאורה למען עטיפה אובייקטיבית של הדברים אך המניע האמיתי שלך הוא לא שאיפה לאוביקטיביות.

זה מה שאתה מאמין בו. זכותך.
אני מאמין שאנחנו פה בגלל שארץ ישראל הייתה הפשרה היחידה שאיפשרה לתנועה הציונית לרכז חלקים גדולים מהפזורה היהודית במסגרת מדינית.
אין לי בעיה עם מה שאתה מאמין בו, אבל ברגע שאתה מושיב אותי בפקודה (קרה בעבר) על מנת שרב יבוא ויסביר לי שאתה צודק, אני טועה ושאם "נתחזק" ונשמור שבת תגיע הגאולה - זו כבר כפיה.

ציטוט:
הרי לא תתמוך במניעת שיעורי ציונות לחיילים רק בגלל שיש דעות אנטיציוניות, לא תקרא להקפיד על העברת הידע נטו ללא נקיטת עמדה כלפי הציונות - כי לא אכפת לך ואתה אפילו בעד ציונות, למרות שיש דעות כמו ארגון ה'בונד' בזמנו, או דעות כמו של דב חנין שהצהיר שאינו ציוני.

תגדיר ציונות.
את התכנים של הרצל אני אעודד לשלב בפעילות חינוך בצה"ל.
את הכתבים של כהנא חי - לא (ואפשר להתווכח הרבה על עמדותיו של כהנא - אבל ציוני הוא היה, לפחות לפי ההגדרה המודרנית).

ציטוט:
נפסיק ללכת סחור סחור - אתה לא מרוצה מזה שנותנים עדיפות ליהדות על פני דתות אחרות או על פני קונסרבטיבים ורפורמים, מסיבותיך שלך. אז נחסוך את המשך הדיון כי לא אשכנע אותך ואתה לא תשכנע אותי.

מה יש פה לשכנע?
אתה בעצמך טוען פה שמפלים לטובת היהדות (או כנגד היתר, זה היינו הך במקרה זה).
מאחר ומגילת העצמאות העניקה לכל אזרח במדינה חופש דת, וחוקי היסוד קבעו שזכויות האדם המובטחות במגילת העצמאות יכובדו "ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל" - הפליה זו עומדת בניגוד לחוק היסוד.

ישן 28-10-2008, 00:38
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי rtasjugythh שמתחילה ב "כן, באמת לא כדאי שצעירי בה"ד 1 ידעו למה חלק מהחיילים שלהם צמים באיזה יום בסוף דצמבר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rtasjugythh
כן, באמת לא כדאי שצעירי בה"ד 1 ידעו למה חלק מהחיילים שלהם צמים באיזה יום בסוף דצמבר והכי חמור אם הם ידעו באיזה חודר עברי מדובר בכלל מדובר!

אתה לא מדבר פה על ערכים.
אתה מדבר פה על חוקי דת.
מאחר ויש לנו חיילים פרבוסלאביים, דרוזים ומוסלמים - באותה מידה אתה צריך לתת את אותו סעד דתי גם לחיילי דתות אלו (ולפטור מסעד דתי אדם חילוני מכל מוצא שלא מעוניין ב"שרות" שאתה מציע).
אם היית עושה את כל אלו - לא הייתי בא בטענות.
ברגע שאתה כופה שעורי דת של אחת הדתות (וממש לא אכפת לי מי מהן) על כלל האוכלוסיה - אתה עובר על חוק היסוד שמעניק לכל אזרחי המדינה חופש דת.
וזה כן מפריע לי.

ישן 23-10-2008, 16:23
  tuni tuni אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.08.06
אז אלו המשימות היהודיות שהתכוונת אליהן...
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ההתנתקות הייתה אפיזודה קצרה..."

אני דווקא מסכים לגבי הימ"חים, אני לא בטוח לגבי השריונרים- נראה לי שהם דווקא ראו טנקים מקרוב מאוד (וגם אני במילואים, למרות שאני לא שריונר) דווקא לגבי התותחנים האמירה אולי חריפה יותר.

אבל-
אני לא חושב שאלו משימות יהודיות יותר מהגנה על כל חלק אחר במדינה. אני חושב שאולי ניתן היה לשמר כושר לחימה בעצימות גבוהה לו היו רואים בזה חשיבות (למרות שאני לא בטוח- צה"ל הוא לפעמים שמיכה קצרה מדי למה שרוצים לכסות איתו).
ולגבי ההתנתקות- נכון שלא מדובר בעניין של חמש שנים, אבל אם אינני טועה לקח כשנה להתכונן בשבילה.
הבעיה אינה דווקא של אימונים פרופר, אלא של סדרי עדיפויות ואשליות לעתיד.
ישן 26-10-2008, 09:03
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "לא, כי אין קשר סיבתי בין..."

ציטוט:
צה"ל קיבל צביון יהודי יותר והתעסק בעניינים יהודיים יותר (בין השאר אבטחת ישובים שהוקמו מתוך רציונל יהודי ולא רציונל צבאי, דמוגרפי או כלכלי כלשהו)

יהודי? להבנתי, הרציונל למיקום התנחלויות הוא מקסימום שטחים עם מינימום ערבים, במטרה לסכל הקמת מדינה פלסטינית או לפחות לסרס אותה; זה יותר "ציונות קלאסית מלפני הקמת המדינה" או "דוקטרינת שרון של שנות ה- 80" מיהדות; ובעיני מי שמיישם אותה, יש בה רציונל צבאי ודמוגרפי מצויין
(פרט לעובדה הקטנה שהיא מונעת שלום- שבו הם לא מאמינים- ועשויה להוביל לטרנספר או למדינה דו-לאומית- אפשרויות שכניראה לא מדאיגות אותם). אם הרציונל להקמת התנחלויות היה יהודי הייתי מצפה ל-10 חווות בודדים בקבר יוסף, למשל- ולא על ראשי גבעות חשופות ונטולות היסטוריה.
ישן 23-10-2008, 23:13
  y o g e v y o g e v אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.05.07
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ההתנתקות הייתה אפיזודה קצרה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
ההתנתקות הייתה אפיזודה קצרה יחסית. הפשלות היו גם לפניה. האם בגלל ההתנתקות הימחי"ם התרוקנו וחיילים לא התאמנו? אישהו אני זוכר שעוד לפני ההתנתקות שריונרים לא ממש ראו טנקים, כי הם היו עסוקים בלספק שירותי שמירה ל"אשכי גלית" ו"מעלה מחמס".

לפי דבריך אפשר להסיק, שאם לא היה את כל גוש קטיף לפני,אז צה"ל לא היה צריך ל"ספק שירותי שמירה",
הגבול היה שקט,לא היו פיגועים,לא קאסמים,לא היו פצמ"רים,לא היו חודרים לקיבוצים/ישובים הקרובים לגבול.

אבל הכל שטויות אם לא היו שומרים על גוש קטיף אז היו שומרים על ישובים אחרים,הבעיה זה לא השמירה על הישובים כי זה היו מבצעים בכל מצב,אלא החוסר אימונים(שזו בעיה בפני עצמה).

כיום אתה יכול לומר ששומרים על הגבול פחות?
אלא כיום במקום שיפגעו בישובי חבל קטיף פוגעים בקיבוצים הקרובים,במקום שקאסמים יפלו בגוש קטיף והסביבה הם פוגעים הרבה יותר רחוק,במקום שפצמ"רים יפלו בגוש קטיף הם פוגעים בקיבוצים ליד הגבול.

הכסף שכולם בכו עליו והתלוננו שמושקע בגוש קטיף להגנה ולמיגון כיום מושקע בישובים אחרים,מישהו בוכה על זה ?מישהו מתלונן?

לסיכום: כנראה הבעיה יותר עמוקה,לצערנו שנאת חינם גורמת לכך שאנשים יפעלו מתוך מניעים לא טהורים ולא תמיד מעניין אותם ארץ ישראל וביטחונה.

במה שכתבתי ניסתי להראות שיש אנשים שלא תמיד מנסים לראות את האמת פועלים מתוך אינטרסים ומניעים.

יש בזמן האחרון ממש בהלה בקרב הציבור החילוני מכל הדתיים,בידיעות אחרונות , בעיתון החג כתבו כתבה דומה,הם טובים,הם משקיעינים,ומצד שני הם לא טובים הם ככה הם יעשו לנו ככה.

ממש פאניקה.
ישן 24-10-2008, 15:28

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "קסאמים, פצמרי"ם והברחות היו..."

ציטוט:
קסאמים, פצמרי"ם והברחות היו גם לפני ההתנתקות, אבל מילא.

נכון כל אילו היו גם לפני ההתנתקות,אבל לאחר ההתנתקות הם התקרבו במידה ניכרת לערים הגדולות
דוגמא:אשקלון .ואשדוד וקרית גת שלפי התחזיות יכנסו בהמשך לטווח הקסאמים.
אילו דברים שידעו שיקרו מראש, שום דבר לא הפתעה.

איך ההתנחלויות בעזה מנעו משהו מזה? הן לא.

נכון,גם שהיו התנחלויות היו הברחות,קאסמים,פצמ"רים אבל באותה תקופה גוש קטיף סבלו לרוב מזה,גוש קטיף לא היה חומת אש ששום דבר לא עובר דרכה,אך כיום המצב לא יותר טוב.
שום דבר לא השתנה לטובה מבחינת המצב של הקאסמים ,פצמ"רים והברחות.
בכמות הכסף שהושקע במבצע, בהכנות שהיו להתנתקות ובזמן .
צה"ל יכל לאמן טוב יותר את החיילים ,לצייד אותם טוב יותר,המצב במלחמת לבנון השנייה היה שונה.
מה כן היה יכול למנוע את זה? (חלקית) נוכחות ופעילות צה"ל, שהייתה יכולה להמשך גם אחרי ההתנתקות. אין הא בהא תליא.

אם אתה מתכוון לנוכחות צה"ל בעזה אז מה עשינו בזה?התוכנית לא היתה להתנתק והפסקת אש בלי קאסמים בלי הברחות בלי פיגועים,בלי חטיפות,שום דבר ממה שהחמאס הבטיחו הם לא קיימו.

בכל מקרה אין דבר שלא ידעו עליו מראש הכל נכתב הכל נאמר,אבל האטימות שהיתה בעם,הגועל נפש של התקשורת זה מה שהביא את זה.
דוגמא לגועל נפש של התקשורת:בשיא הפינוי ,העם קרוע לגזרים אנשים מאבדים את ביתם,את רכושם,נהרסים להם החיים,מה שהתקשורת היתה צריכה לעשות זה לסקר הכל ברגש להראות את מצוקת האזרחים המפונים,בסופו של דבר הדם שלהם לא כתום הם אנשים בדיוק כמוכם,לא פחות טובים מאף אחד.
אבל ביום הפינוי מה שאני רואה באחד הערוצים הגדולים מצלמה ברחובות תל אביב "מסקרת" שם את הדעות על ההתנתקות, עושים בדיחה מכל המהלך עושים הכל ללעג ולשעשוע,מציגים אדם שיכור בחוף הים ערום למחיצה שמדבר דברי הבל, שאני ראיתי את זה קיבלתי חום מהאטימות של התקשורת.

אבל ברגע שעזה הופכת ממרחב לחימה ואזור כיבוש בטחוני לנחלת אבותינו...

מעניין אותי לדעת מה מקור השנאה לפלג הכתום בעם הזה.

כיום תושבים בורחים מהקיבוצים ומהישובים הקרובים לגבול וכמובן משדרות ,לחשוב שאלפי תושבים נלחמו על ביתם על אדמתם מתוך אידאלוגיה ואהבת הארץ למרות הסיכון הרב,זה מעורר הערכה ומראה על ערכים גדולים שבאנשים,מסירות נפש.
ישן 26-10-2008, 14:51

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אנא אערף מה מקור ה"שנאה"?..."

ציטוט:
אנא אערף מה מקור ה"שנאה"? אולי אנשים סתם לא אוהבים סקטורים שחושבים שהשמש זורחת להם מהתחת ומכנים את כל מי שלא חושב כמוהם בשמות כמו "ערב רב"?

איכשהו, גם בארה"ב יש לבנים פרוסטסטנטים ממוצא אנגלו סקסי (מה שמכונה WASP) שלא מתים על הקו-קלוקס-קלאן, למרות שהארגון הנ"ל אמור לייצג אמריקאים אמיתיים כמוהם ויש בו אנשים שהולכים לצבא ועובדים בחוות ומגנים על אמריקה מפני הכושונים, ההיספנים, היהודונים והאירים הקתולים.

עבדול אתה ידוע בפורום כאדם נבון,לא ציפתי לכזאת הודעה נחותה ומזלזלת(טוב לא פעם ראשונה שאתה מזלזל).

באמת שניסתי, קראתי כמה פעמים מה שכתבת ולא הבנתי דבר ,חבל שככה אתה מתחמק.

רד אל העם,שנבין אותך,שאלתי מה מקור השנאה אל הפלג הכתום בעם בעיניך,לא מה מצב הלבנים הפרוסטסטנטים בארה"ב.
ישן 23-10-2008, 14:18
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הממ... אחד ה"קצינים הבכירים" נשמע לי כמו ראש אכ"א לשעבר,
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "בכירים בצה''ל: הרבנות שוטפת המוח לחיילים"

(אגב, מישהו זוכר שהוא בזמנו סגר את 'במחנה' לכמה זמן אחרי פרסום כתבה על קצין הומוסקסואל?),
בכל אופן, אני חושב שבשיטת 'חפש את האינטרס' אפשר לעלות על חצי מהאנשים המרואיינים.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 23-10-2008, 14:20
  משתמש זכר Yanky Yanky אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.10.01
שלח הודעה דרך ICQ אל Yanky שלח הודעה דרך MSN אל Yanky Facebook profile

נו באמת, כתבה דמגוגית משהו..
"השיטה פשוטה:"
וציטוטים דומים נמצאים כאן כדי לגרום לאנשים לפחד משיטות שטיפת המוח של הדוסים המפחידים.. אוי האירוניה..

הדובר הוסיף כי הרבנות מקבלת תרומות "באמצעות שני הגופים המוסמכים לכך על-פי חוק, האגודה למען החייל וקרן לב"י". לעומתו, אמרו גורמים צבאיים כי הפיקוח על תרומות העוברות דרך לב"י מינימלי ולמעשה יש לצה"ל רק מושג מוגבל בדבר טיב התרומות המגיעות לרבנות.

אוי, תחשבו על זה, מישהו מעיז לתרום כסף לצבא, זה מאוד חמור! כמה נמוך אפשר לרדת?

משהו בכתבה הזו מסריח..
גילוי נאות: אני אדם דתי.

ישן 23-10-2008, 16:28

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי Yanky שמתחילה ב "שוב, אני חושב שאנחנו מפספסים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Yanky
שאני חושב שפשוט מנסים להעביר את הערכים בעין יותר יהודית

ויש המון סוגים של יהודים. כשהיהדות מוצגת ע"י זרם פוליטי מסוים יחיד, בצורה ממנה משתמע שזו-ורק-זו היהדות האמיתית זו בעיה.

מי שמחזיק בעמדה הפוליטית הזו לא יראה בכך בעיה אולי, אבל אם הגמל היה רואה את הדבשת שלו הוא היה נופל ושובר את המפרקת שלו. גם אני הייתי שמח אם היו לוקחים חיילים להרצאה של זאב שטרנהל (שאגב, היה קצין בגולני והינו פטריוט ישראלי בדרכו שלו) אבל אחרי שזאב שטרנהל התבטא בצורה מסויימת נגד מתנחלים, לא בטוח שנכון וראוי להכריח חיילים (שסטטיסטית חלקם יהיו מתנחלים) לשמוע אותו ואולי עדיף להסתפק במישהו יותר מיינסטרימי (אהרונסון?).

ישן 23-10-2008, 15:37

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי הובס שמתחילה ב "זה לא בעייה כל עוד"

ישראל היא מדינה יהודית, אבל קיים בה חופש דת ומצפון. מהם "ערכים שהצבא אמור לדגול בהם ממילא"? ארץ ישראל השלמה? נישואין אורתודוכסיים? הימנעות מאוננות? שמירת כשרות?

וממש לא היית חייב לצאת לנופש באילת - יכלת להשאר כצוות שמירה בבסיס, או ללכת לבית כנסת באילת ולבלות בו, או להביא המון ספרים ולשבת בחדר (זה מה שאני עשיתי בנופש משעמם בגבעת אולגה. זה גם מה שדתיה חמודה שישבה שם בדשא עשתה במקום ללכת לבריכה).

ואין לי בעיה שחיילים ישמעו רב, את אוליביה הנזיר או ילכו לבקר בגן החיות התנכ"י. אבל אם עמותה דתית-פוליטית מתחילה להתעסק יותר מידי בללמד את החיילים מהם הערכים הנכונים, אנחנו בצרות. בסופו של דבר גם בני הין אוהב את ישראל ומחזיק בדעות ימניות, אבל זה בגלל שישו אמר לו.

ישן 23-10-2008, 15:55

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "עבדול, יש יחידות שעוברות על..."

ושוב - יש המון דרכים להמנע מנזקיו המוסריים של הנופש. אף אחד לא חייב ללכת לבריכה המעורבת או לערב הריקודים. מי שממש לחוץ לו לא לצאת לנופש המשוקץ יכול להתנדב לצוות השמירה שישאר בבסיס המקורי של היחידה. אם אין אפשרות כזאת או שסתם לא בפז"ם שלו לשמור, תמיד אפשר לא להשתתף בפעילויות ה"בלתי-הולמות". היי, אם אני הצלחתי להמנע במשך נופש שלם מריקודים (לא אוהב) ומבריכה (הייתה מלאה מידי והיה לה ריח מוזר), אז גם החייל הדתי יכול.

אלא אם כן מדובר באחד מאותם יהודים שנורא חשוב להם שלא-דתיים ישמרו על מצוות הדת...

ולא הטלתי ספק לרגע שיש דברים מספיק מעניינים ביהדות ששווה לחיילים להיחשף אליהם. הבעיה היחידה היא כשהחשיפה מגיעה עם מעטפת פוליטית מסוימת, וכנראה על זה יצאה התלונה המקורית.

ישן 28-10-2008, 01:19
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי הובס שמתחילה ב "זה לא בעייה כל עוד"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הובס
מדובר בערכים שהצבא אמור לדגול בהם ממילא.

אתה מתכוון לערכים יהודיים כמו שמירת כשרות ושבת?
כי אז אלו בפרוש לא ערכים "שהצבא אמור לדגול בהם ממילא".

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הובס
יש הבדל בין רב שבא לתת חיזוק בצבא של מדינת ישראל (שהיא מדינה יהודית למיטב זכרוני), לבין כומר שמבצע פעילות מסיונרית בחסות צבאית... (עברה על החוק בפני עצמה).

גם אותם רבנים עוסקים בפעילות מיסיונרית, ועוברים על אותו חוק. הבעיה היא שכשכומר ורב עושים אותה פעולה בדיוק הראשון "עבריין" מיסיונרי והשני "רק בא לתת חיזוק".
הדבר היחיד שאני רוצה "חיזוק" בו הוא הקפה שלי, ורצוי שה"חיזוק" יבוא בטעם של וויסקי.
את סעד הרוחני שלי אני משיג גם ללא תפאורה של זקן וציצית או בית כנסת. אני לא צריך שום "חיזוק" מרב זה או אחר, תודה, וזה לא מזכותו של אף אחד לכפות "חיזוק" מעין זה עלי.
כשאני ארצה - אני אפנה אליו.

ישן 23-10-2008, 19:39
  אלפאסנטורי אלפאסנטורי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.07.08

כאתאיסט גמור...אחד שאין לו שום קשר לשום דת (בעברי הרחוק הוריי ניסו לשייך אותי לדת היהודית ללא הצלחה), וחייל (בקרוב קצין) בצה"ל, אני חושב שמדובר בכפייה דתית לשמה.

הכפייה מתבטאת בהמון דברים שונים, בין היתר מה שנאמר בכתבה. אין מה לעשות, ישנם שני זכויות בסיסיות מאוד (זכויות בתור אדם, אזרח בישראל וחייל בצה"ל) שהם חופש לדת וחופש מדת. אם אני לא מעוניין להקשיב לרב בדברי היהדות שלו, אני לא צריך להקשיב לו. אם אני לא רוצה לשמור שבת, אף אחד לא יגיד לי לשמור שבת.

אין ספק שהרוב המוחלט של חיילי צה"ל שייך לדת היהודית. לאלו מציעים אין ספור אפשרויות לממש את זכויותיהם הדתיות, ביניהם בית כנסת, רב, אוכל כשר ושיעורי העשרה ביהדות. באים לקראתם כמה שיותר (מנהלת השילוב הראוי, רבנות צבאית וכו') ומין הראוי שהם יכבדו גם אותנו, כל ה"לא יהודיים" (בין אם אני דרוזי, נוצרי, בודהיסטי או אתאיסט). צבא מקצועי ורציני צריך להפריד בין הדת להתנהלות המקצועית של הצבא ולא לערב ביניהם בכל מיני שבתות בירושלים שנאלצים לצאת אליהם בפקודה.

בנוגע למש"קי דת - לדעתי מדובר בביזיון ויריקה בפרצוף לכל אותם לא יהודיים שהתגייסו לצה"ל. הרבנות הצבאית, לפי הגדרתה, צריכה לספק שירותי דת לכל מי שיחפוץ בכך בלי שום אפליה. אחראי הדת ביחידה יהיה מש"ק דת, לא יהדות (כמו שלא קיים מש"ק נצרות בצה"ל). אני עוד לא פגשתי כומר בצה"ל, ואני גם מניח שחייל שיחפוץ להיפגש עם כומר כדי להתוודאות ויפנה לצורך כך לרבנות או למש"ק הדת יקבל במקרה הטוב "לא" ובמקרה הגרוע יהפוך לבדיחה של היחידה.
גם בצבא ארה"ב, שבו יש רוב מוחלט בעליל שהוא נוצרי, מספקים שירותי דת ליהודים הבודדים ע"י רבנים צבאיים או משלוח של ערכות סוכות או פסח במחיר של מאות דולרים לחייל לכל מיני מוצבים נידחים בעיראק.
ישן 23-10-2008, 19:59

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[font=Verdana]1) צה"ל הוא צבא..."

כשהתכוונתי לצבא מקצועי, לא התכוונתי להגדרה שבד"כ משייכים למונח זה אלא צבא שפועל במקצועיות כדי לממש את מטרתו (לשמור על ביטחון המדינה) ולא מתעסק בזוטות.
צבא העם, כשמו כן, הוא גם הצבא של הבדואים והדרוזים והקתולים (אם יש אזרחים כאלו שהחליטו לשרת). הוא לא צבא היהודים.
כבני אדם, אזרחים וחיילים ששווים לי או לכל יהודי אחר, לבני דתות אחרות יש את הזכות לממש את אמונתם ולקבל שירותי דת מהצבא אם זה החליט לספק אותו לחייליו (לא רק לחיילים יהודיים שכן אז מדובר באפליה).
כמו כן, יש להם את הזכות להימנע מהשתתפות בפעילויות הדתיות של היהודים או להימנע מפעילויות בסגנון זה בכלל . אני מניח שהדבר יצור המון רעש בציבור אם גדוד שברובו יהודי ישלח למסגד וישמע דברים מאנשי דת ומטיפים מוסלמים.

אף אחד לא הכריח אותי לשמור שבת ואני מניח שגם לא יבקשו ממני לעשות כך...רק השתמשתי בזה בתור דוגמא. אבל, אני מחשיב השתתפות בסיור עם אופי יהודי מובהק בירושלים ושמיעת דברים מאנשי דת שקוראים להתקרבות לדת ודברים אחרים כחוויה שלילית מאוד שתסב לי אי נוחות רבה והיא בפירוש לא שוויונית כלפי החיילים שלא חפצים להשתתף בה.
ישן 23-10-2008, 21:02
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "כשהתכוונתי לצבא מקצועי, לא..."

בתור חייל בצה"ל אין לך חופש מדת, לפחות לא חופש מוחלט מדת. תתמודד עם זה.

השילוב הראוי לא עוסק רק ביהודים דתיים. הבסיס הוא "איש באמונתו יחיה" (כך אמר אחד ממנסחי הקוד, אאל"ט כיום רע"ן ביקורת באמ"ש או משהו כזה), וזה נכון גם לנוצרים, מוסלמים ודרוזים. כך לדוגמה נוצרים נשבעים על הברית החדשה, מוסלמים על הקוראן.

אתה יודע שהדרוזים יוצאים יותר מיהודים? יש להם חגים שלא חופפים לחגים היהודיים, והם יוצאים גם בחגים היהודיים.. אולי שנתבכיין על האפליה הזאת ונדרוש להשאיר אותם בחגים היהודיים בפקודה?
הצבא, אגב, הוא הצבא של מדינת ישראל.

ברגע שחייל לא יהודי לא יקבל את הזכויות הדתיות שלו, שיקבול.

ישן 23-10-2008, 22:34

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "בתור חייל בצה"ל אין לך חופש..."

מה זה תתמודד עם זה? מה אתה ילד קטן?

"לא קיבלתי משכורת 8 חודשים" - "לא קיבלת? חבל! תתמודד עם זה..."

זה שדה-פקטו אין חופש מדת בצה"ל לא אומר שמדובר במצב תקין. יש דברים שצריך לכבד, וחופש מדת זה אחד מהם. עובדה שכך גם חושבים "קצינים בכירים במערכת".

דרוזים יוצאים הביתה יותר מיהודים? ייתכן. אני ממש לא חושב שזה משנה ולא מדובר על תחרות למי יש יותר גדול. אם אתה חושב שיש בכך פגם, אני הראשון שאעודד אותך לפנות לגורמים הרלוונטים.

אני בהחלט מסכים איתך בזה שחייל שמופלה לרעה צריך לקבול. לעצם העניין, זה לא משנה. ברירת המחדל צריכה להיות שהרבנות הצבאית מספקת את השירותים שהיא מחוייבת לה מעצם הגדרתה ללא אפלייה בין יהודים ללא יהודים. קבילה אמורה להיעשות רק במקרים קיצוניים כשיש תקלה של המערכת ובכל מקרה אמורה להיות בעיה נקודתית.
ישן 23-10-2008, 22:47
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "מה זה תתמודד עם זה? מה אתה..."

תתמודד עם זה, כי זה סטטוס קוו מוסכם בצה"ל. אין חופש מוחלט מדת, ולא יכול להיות.
אתה לא יכול לאכול בכלים בשריים אוכל חלבי, אתה לא יכול להכניס מעדני חלב לחדר האוכל בזמן ארוחה בשרית, אסור לדבר בפלאפון בשבת בחדר האוכל... זה סטטוס קוו ששומר על הצבא כ-"צבא העם" ומאפשר לחלק נכבד מהעם - כולל אותי - לשרת בו. הדברים האלה לא באמת פוגעים בך, הם פשוט מונעים ממך את מה שאתה רואה (אולי) כהנאות הקטנות של החיים. באותה מידה, אגב, שלא פוגע בי לראות חבר שלי מעשן בשבת. מציק, כן. אז?

החופש מדת היחסי שלך אמור לאפשר לך לסרב להשתתף בפעילות בעלת אופי דתי מובהק, זה כן. אני בעצמי סירבתי ליטול חלק במספר פעילויות כאלה (שיחות רב שהוטלו עלי כי אני דתי..) מכיוון שזאת כפיה דתית, ומכאן שגם דתיים יכולים לסבול מכפיה דתית (בבית שלי יש, לא עלינו, בשר וחלב ביחד במקרר. בצבא נכנסים על זה לכלא, ובמדינת ישראל מבטלים בגלל זה כשרות למסעדות).
אז כן, תתמודד עם זה. אתה רוצה להיות קצין בצבא, אז הגיע הזמן שתכיר במרקם העדין שנקרא "החברה הישראלית".

הרבנות הצבאית היא רבנות. היא מושתת על יהדות. לכן לקרוא למש"ק שלה מש"ק דת זה שקר. אז החליפו את זה למש"ק יהדות.
מעניין מה יקרה אם פרח כמורה ירצה להתגייס לצה"ל בתור מש"ק נצרות. להערכתי ייצרו בשבילו תקן ברבנות, והוא יצטלם עם הרבצ"ר לשער במחנה או משהו כזה.

ישן 23-10-2008, 23:24

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "תתמודד עם זה, כי זה סטטוס קוו..."

ציטוט:
אתה לא יכול לאכול בכלים בשריים אוכל חלבי, אתה לא יכול להכניס מעדני חלב לחדר האוכל בזמן ארוחה בשרית, אסור לדבר בפלאפון בשבת בחדר האוכל... זה סטטוס קוו ששומר על הצבא כ-"צבא העם" ומאפשר לחלק נכבד מהעם - כולל אותי - לשרת בו.

מוסכם עליי. אפילו שאיני מגדיר את עצמי כיהודי, אני עדיין שומר על רוב חוקי הכשרות ומעולם לא ערבבתי בשר וחלב. זה יותר בריא וגם הורגלתי לכך מגיל צעיר וכך אני נוהג היום, ללא כל קשר לדת.
בכל מקרה, לפעמים עדיף להיות חכם ולא צודק. האלטרנטיבה במקרה של הגשת אוכל לא כשר היא למעשה פיספוס של אלפי חיילים שומרי מסורת. זה לא בא בחשבון.
אז כמו שאמרתי, מוסכם עליי לחלוטים השמירה על כשרות, טלפון בשבת וכו'. אבל, תסתכל על זה כויתור אוטומטי מצד כל אותם לא שומרים. לפיכך, אתה לא יכול לקחת את זה גם הרבה מעבר כשאתה מדבר על להחדיר ערכים יהודיים ושטויות כאלה. כלומר, "אנחנו מכבדים אתכם בענייני כשרות וכו', אז תכבדו אותנו גם".

ציטוט:
החופש מדת היחסי שלך אמור לאפשר לך לסרב להשתתף בפעילות בעלת אופי דתי מובהק, זה כן. אני בעצמי סירבתי ליטול חלק במספר פעילויות כאלה (שיחות רב שהוטלו עלי כי אני דתי..) מכיוון שזאת כפיה דתית, ומכאן שגם דתיים יכולים לסבול מכפיה דתית (בבית שלי יש, לא עלינו, בשר וחלב ביחד במקרר. בצבא נכנסים על זה לכלא, ובמדינת ישראל מבטלים בגלל זה כשרות למסעדות).
אז כן, תתמודד עם זה. אתה רוצה להיות קצין בצבא, אז הגיע הזמן שתכיר במרקם העדין שנקרא "החברה הישראלית".

העניין הזה מוסכם על שנינו, ובעיקר לעניין זה התייחסתי בהודעות שלי. מדובר על אותם אירועים בעלי "אופי דתי מובהק", שכוללים לפי דעתי גם את דבריו של הרב בטקס השבעה (השבעה לצה"ל, לא לדת), הרצאות של הרב בסופ"ש בירושלים וכו'. לאו דווקא כפייה יהודית, אבל כפייה דתית מעצם הגדרתו של "רב צבאי".

ציטוט:
הרבנות הצבאית היא רבנות. היא מושתת על יהדות. לכן לקרוא למש"ק שלה מש"ק דת זה שקר. אז החליפו את זה למש"ק יהדות.
מעניין מה יקרה אם פרח כמורה ירצה להתגייס לצה"ל בתור מש"ק נצרות. להערכתי ייצרו בשבילו תקן ברבנות, והוא יצטלם עם הרבצ"ר לשער במחנה או משהו כזה

לצורך העניין, זה לא משנה אם קוראים לזה "חיל הרבנות הצבאית" או "חיל הדת". הגדרת הרבנות לפי פקודת מטכ"ל הרלוונטית היא מתן שירותי דת לכלל החיילים. מכאן, שחיילי החיל מספקים שירותי דת, לא רק שירותי יהדות. כשאחמד ירצה לקרוא מהקוראן, הוא יפנה למש"ק הדת שיזמין לו כזה מבסיס הרבנות. גם בצבא ארה"ב, 99% (אם לא יותר) מקציני הדת הם נוצרים. זה לא משנה, כשהחייל היהודי היחידי באפגניסטאן יפנה לקצין הדת שלו, הקצין מתוקף תפקידו והכבוד הבסיסי שהוא רוכש לחייליו יהפוך עולמות כדי להטיס לו במיוחד סוכה עם לולב ואתרוג וכו'. אני יכול לספק לך הרבה כתבות שיוכיחו את הטענה הזאת.
ציטוט:
אתה רוצה להיות קצין בצבא, אז הגיע הזמן שתכיר במרקם העדין שנקרא "החברה הישראלית".

כנראה שממש לא הבנת נכון את דבריי. בתור קצין (ואדם בכלל), אני אתן את הכבוד הבסיסי שמגיע לחיילים שלי מתוקף היותם בני אדם, ללא כל קשר אם הם חרדים,נוצרים או ערבים. אני לא אפלה את החיילים היהודים לטובה, כמו שמצופה ממני לא להפלות חיילים ערבים לרעה. הם כולם יזכו ליחס בסיסי שווה, ויקבלו את מלוא התמיכה שלי למלא אחר אמונתם אם בכך הם חפצים. זה גם אומר, שלא אכריח את החייל הערבי להשתתף בשיחה עם הרב כי "גם ככה כל החיילים האחרים הולכים, אז למה שלא תלך?". אם השיחה הזאת תגרום לו לאי נוחות, הוא יקבל את מלוא התמיכה שלי לא להשתתף בה.

נערך לאחרונה ע"י אלפאסנטורי בתאריך 23-10-2008 בשעה 23:32.
ישן 23-10-2008, 23:34
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "[QUOTE]אתה לא יכול לאכול..."

ההתייחסות שלי אל פקודות הכשרות וכדומה היא מאוד קרה ועניינית - צריך לעשות את זה כי זאת הפקודה, הפקודה נועדה לשמור על מרקם היחסים בלהבלהבלה.
לכן תמיד הצחיקו אותי כל מיני בעלי תפקידים שהיו צריכים לדבר באמצע ארוחה בפלאפון מסיבות מבצעיות וניסו להסתיר את זה "כדי לא לפגוע באנשים" או "כי אסור".

להקשיב לכמה מילים של הרב בהשבעה מזיק לך? הוא ניסה לעשות פעילות מסיונרית?
אתה הושבעת לצה"ל - האם השתמשת בתנ"ך? או אולי סירבת? כפו עליך להשתמש בתנ"ך? אם לא - מה רע בכמה מילים מהרב על המשמעות של זה?
אני לא באמת מצפה לתשובה. זה סתם כמה נקודות למחשבה בנושא הזה. אתה יודע, בשם חופש הדת לא נשבעתי לצה"ל אלא רק הצהרתי אמונים..

החיילים מספקים שירותי דת, אממה.. רובם מתמקצעים ביהדות. לכן שם המקצוע.
אגב, לי יצא להכיר רב צבאי אמריקאי, בחור מעניין על סף המוזר... מעניין איך הוא נתן שירותי דת לחיילים נוצרים.

ישן 24-10-2008, 00:09

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "ההתייחסות שלי אל פקודות..."

ציטוט:
להקשיב לכמה מילים של הרב בהשבעה מזיק לך? הוא ניסה לעשות פעילות מסיונרית?
אתה הושבעת לצה"ל - האם השתמשת בתנ"ך? או אולי סירבת? כפו עליך להשתמש בתנ"ך? אם לא - מה רע בכמה מילים מהרב על המשמעות של זה?

לא ציפית לתשובה, אבל תקבל:
כן זה הפריע לי. עזבתי את משפחתי בחו"ל ובאתי לארץ לבד כדי להתגייס לצה"ל ולהיות חייל, לא כדי לקבל חינוך דתי. היה לי מספיק מזה בבית הכנסת שהייתי הולך אליו בילדותי.
אני לא רואה שום קשר בין דת וצבא, ובטח לא חושב שהאחרון צריך להשפיע על ההתנהלות של הראשון. אבל, אני מבין את החשיבות של הגוף הזה ככורח המציאות, לפיכך אני לא מתנגד לקיומו. אני רואה אותו כתוספת שנמצאת שם לרווחת החיילים החפצים בשירותיו, ולא מעוניין שדרכינו יצטלבו אם אני לא אבוא לחפש אותו.
ציטוט:
החיילים מספקים שירותי דת, אממה.. רובם מתמקצעים ביהדות. לכן שם המקצוע.
אגב, לי יצא להכיר רב צבאי אמריקאי, בחור מעניין על סף המוזר... מעניין איך הוא נתן שירותי דת לחיילים נוצרים.

אתה תקוע שוב פעם על אותה הגדרה. הם יהודים, ומתמקצעים ביהדות. זה לא משנה. הם משק"י דת כי בשעת הצורך הם צריכים (לפחות בתיאוריה) להיות שם לרשות כל החיילים שרוצים שירותי דת. כמו בארה"ב, קצין שהוא נוצרי הוא לא "קצין נצרות".
ואני מניח שאותו קצין יהודי נותן שירות כמו גדול ובדיוק כמו המאמץ שקצין הדת הנוצרי יעשה בשביל החייל היהודי.
ישן 24-10-2008, 00:35

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "קח מקרה אפשרי: חייל נוצרי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
קח מקרה אפשרי:
חייל נוצרי בצבא ארה"ב רוצה להתוודות בפני כומר. במקרה הוא הוצב בבסיס ארעי במדינה איסלאמית עם צ'פליין יהודי.
מה הפתרון? מה הם עושים במקרה הזה? איך הרב יספק לו את השירות שכומר יספק לו? הוא ישב וישמע את המשפט "Forgive me father, for I have sinned"?

אני באמת מקווה שאתה לא מצפה שנכנס לנהלים הספציפיים של מערך הדת בצבא ארה"ב. בכל מקרה, אגיד לך כך: חייל שרוצה להתוודות יקבל את הכומר שלו. חייל שרוצה להתייעץ עם רב יקבל את הייעוץ שלו, אם זה אומר בשיחת וידאו פרטית או אפילו בעלייתו של הרב האזורי על המסוק הבא לבסיס של החייל. ואני ממש לא צוחק. (הם לוקחים את העניין מאוד ברצינות שם).
ישן 24-10-2008, 01:54
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "אני לא חושב ליישם את זה, כי..."

הו. נראה לי שהגענו לבסיס הבעיה - שוויון.
אתה מבין, הצבא לא יכול לתת פתרון מושלם לכולם, הוא יכול לשאוף לזה, לא מעבר.
כשאתה שואף לתת פתרון לכולם - אתה לא תיתן פתרונות רוחב ברמה זהה ככל האפשר בכל החתכים, אלא תיתן את הפתרון המיטבי שביכולתך לתת לכמות הגדולה ביותר של האנשים, תוך כדי שאתה מודע לקיום השוליים, ומשתדל לא לפגוע בהם בזמן שהאחרים "מרוויחים".
לשוליים אתה תיתן טיפול נקודתי. זה המינימקס של העסק, להבנתי.

אם לא תעשה את זה כך, כולם יפסידו.

לגבי כפיה אין לי מה להוסיף מעבר לדיון למטה. בסוף, בצבא הכל כפוי.

נערך לאחרונה ע"י NehemiaG בתאריך 24-10-2008 בשעה 01:58.
ישן 28-10-2008, 00:56
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הו. נראה לי שהגענו לבסיס..."

ציטוט:
הו. נראה לי שהגענו לבסיס הבעיה - שוויון.
אתה מבין, הצבא לא יכול לתת פתרון מושלם לכולם, הוא יכול לשאוף לזה, לא מעבר.
כשאתה שואף לתת פתרון לכולם - אתה לא תיתן פתרונות רוחב ברמה זהה ככל האפשר בכל החתכים, אלא תיתן את הפתרון המיטבי שביכולתך לתת לכמות הגדולה ביותר של האנשים, תוך כדי שאתה מודע לקיום השוליים, ומשתדל לא לפגוע בהם בזמן שהאחרים "מרוויחים".
לשוליים אתה תיתן טיפול נקודתי. זה המינימקס של העסק, להבנתי.

אם לא תעשה את זה כך, כולם יפסידו.

נחמיה - אם אתה מתיימר לתת סעד רוחני לאוכלוסיה מעורבת - אתה חייב לתת לכל אחד את הסעד הרוחני הדרוש לו.

הפתרון השני הוא לתת חופש דת - שכל אחד ימצא את הסעד שלו בדרכו, ולא דרך המערכת.

אם אתה יוצר "מיטת סדום" בה אתה נותן סעד רוחני אחד ו"מקצץ" את כולם שיתאימו לאותו סעד שהגדרת - אתה יוצר כפיה שסותרת חוק יסוד במדינה שלנו.
עד כדי כך פשוט.

ישן 24-10-2008, 11:40
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "כשהתכוונתי לצבא מקצועי, לא..."

אני מרגיש שקצת נדחקתי הצידה כי איכשהו הצליח להתפתח דיון שלם מההודעה שלי, אבל בכל זאת אגיב.

1) מה הזוטות פה? חינוך? ערכים?
צה"ל שם בפניו מטרה אחת והיא הגנה על המולדת, אותה הוא משיג בשני אופנים-הראשון הוא ההגנה הצבאית והשני הוא הפיכת החיילים לאזרחים טובים יותר, זה מתבטא בין היתר ב"טיולים מצ'עממים בירושלים".

2) אני אהיה שניה מאוד לא פוליטיקלי קורקט אבל הכוונה ב"עם" היא לעם היהודי לא לעם ה"ישראלי" ולכן במפורש ההכוונה היא ליהדות. אתה בעצמך מעלה את זה ואני מצטט "אם אזרחים כאלה בחרו לשרת".

נוסיף ונדגיש שכל בעל לאום, כן לאום רחמנא ליצלן שאינו יהודי, זוכה להרבה יותר מהיהודי-דתי הממוצע בצה"ל, למשל ידעת שדרוזים בדואים ונוצרים משוחררים אוטומטית בפקודה לכל החגים שלהם?
אין אצלם לסגור כריסטמס או את חג הקורבן.

3) מעולם, אבל מעולם לא קרה לי או ראיתי שקורה שמכריחים יהודים להשתתף באירועים בעלי איפיון יהודי דתי, אז מתי לעזאזל זה קרה לבדואים?

4) אתה נותן המון דוגמאות באוויר, אשמח אם תתן דוגמא קונקרטית אחת שנוכל לדון בה ושלא תוכל להתחמק ממנה בכזאת קלות.

5) זה מאוד יפה וקל לתת את הצבא האמריקאי כדוגמא, אבל גם מאוד לא פרקטי עקב הבדלי תקציב פעוטים, גם אני הייתי שמח להיות מצויד כמו חייל אמריקאי ממוצע. ביום שזה יקרה אני מבטיח שירותי כמורה בהיטס.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 28-10-2008, 01:38
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני מרגיש שקצת נדחקתי הצידה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2

3) מעולם, אבל מעולם לא קרה לי או ראיתי שקורה שמכריחים יהודים להשתתף באירועים בעלי איפיון יהודי דתי, אז מתי לעזאזל זה קרה לבדואים?

אני הייתי נוכח בהרצאה בה הוכח לנו באותות ובמופתים שאנחנו יותר מוסריים מכל עם אחד בגלל שאנחנו שומרי שבת וכשרות, ושזו הסיבה לכך שהאוכלוסיה הפלסטינית תחת שלטוננו מקבלת יחס הומני יותר מכל אוכלוסיה כבושה אחרת (זו הייתה הטענה, אני יודע שזה נתון לוויכוח).
בהרצאה הזו ישבו לפחות שני דרוזים, כמה אתאיסטים ובודהיסט אידיוט אחד (הוא אידיוט ללא קשר לאמונתו - תאמין לי).
בהזדמנות אחרת נגד משמעת דרוזי ניהל טקסי ראש השנה וסוכות שיצא לי להשתתף בהם (וכנראה עוד לא מעט טקסים יהודיים אחרים שלא יצא לי להשתתף בהם).

ד"א - התגובה שלי הייתה לשאול על כיצד מתבטאת המוסריות הזו במקרה מצדה, חנה ושבעת בניה, טבח אליהו בכהני הבעל, "עלה קרח", דוד שמסר את בני שאול להריגה ובהזדמנויות אחרות - עד שהאל"מ הקרוב אמר לי לסתום.
מסתבר שמה שטעיתי לחשוב כדיון על הקשר בין רמת האדיקות לרמת המוסריות ביהדות - נועד למעשה להציג צד אחד בלבד ושכל הקריאות להשתתפות היו סתם תפאורה.

ישן 23-10-2008, 21:31
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
'איש לא מכריח חיילים להתקרב ליהדות'

העוזר לשעבר של הרב הראשי לצה"ל מתייחס להאשמות לפיהן הרבנות הצבאית עושה לחיילים שטיפת מוח דתית: "החיילים בסך הכול נחשפים למידע שהוסתר מהם".
בני טוקר

הבוקר (ה') פורסם בעיתון הארץ תחקיר שמאשים את הרבנות הצבאית בצה"ל בכך שהיא מקדמת פעילות של תודעה יהודית בצה"ל ופולשת לתחומים רבים שהיו בעבר באחריות חיל החינוך. על פי קצינים בכירים שמצוטטים בכתבה, הרבנות הצבאית עושה לחיילים שטיפת מוח דתית ופוליטית.

בתגובה לטענות אומר הרב אבשלום קציר, לשעבר עוזר הרב הראשי לצה"ל, כי טענות מסוג אלה מושמעות כבר שנים. לדבריו, מאז ומעולם היו נקודות חיכוך בין הרבנות הצבאית לחיל החינוך. "תפקידה של הרבנות הצבאית", אומר הרב קציר, "להעניק לחיילים ערכים חיובים ויהודיים, דבר שחלקם לא קיבל מעולם בשנות לימודיו בתיכון ובבית הספר".

"אין ספק שחלק מהחיילים מתעניינים בעקבות הדברים ביהדות וחלקם אף מתקרב לדת, אבל אף אחד לא מכריח אותם לעשות זאת. הרבנות הצבאית בסך הכול חושפת אותם למידע שהוסתר מהם במשך כל השנים".

לדבריו, חיל החינוך יכול לתת לחיילים הרצאות בנושאים כמו מורשת קרב והארץ, אך לא בנושאי יהדות. הוא מזכיר את תופעת החזרה בתשובה שהייתה לפני עשרים שנה בחיל האוויר בעקבות סיורים שערכה הרבנות הצבאית לחיילים בישיבות. "רצינו שהם יכירו מה זה ישיבה, לא הכרחנו אף אחד להניח תפילין, והלוואי וגם היום ימשיכו בסיורים כאלה".

"תפקידה של הרבנות הצבאית הוא לא רק לחלק יין ולשמור על הכשרות, אלא גם להעניק ערכים יהודיים לחיילים", אומר הרב קציר. לדבריו אם הרב הראשי לצה"ל יעמוד על דעתו שזוהי תפקידה של הרבנות הצבאית "אף אחד לא יוכל לפגוע בפעילות המבורכת הזאת".

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (איחוד לאומי-מפד"ל) הייחס אף הוא לנושא ואמר כי "נראה שהגענו אל המנוחה והנחלה, נפתרו כל הבעיות הפוליטיות, הכלכליות והקואליציוניות והתחיל להיות משעמם, ומחוסר ברירה מצאו "נושא חדש" כדי לפצל את העם".

"זו מלחמת תרבות ברמה הכי נמוכה והכי בזויה שמזכירה ימים אפלים, כאילו גונבים לאותה קבוצה מיעוט אינטלקטואלית קטנה ומפוחדת את הצבא והם מוכנים להרוס כל דבר ובכל דרך ולא חשוב מה יהיו התוצאות, ולא חשוב מה אמת ושקר, העיקר שספר התנ"ך יעלם מהאופק וחובשי הכיפות יחזרו לחורים שלהם. בזמן שלא הולכים לצבא זה אסון למדינה וכשהולכים זה סכנה למדינה. האם אין גבול לחוצפה ולחוסר הבושה של אותה קבוצת מיעוט?", שאל.

מקור: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/180787

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

ישן 23-10-2008, 22:55

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "'איש לא מכריח חיילים להתקרב ליהדות'"

מדובר בבדיחה לכל היותר. ישנו כשל לוגי בסיסי בדבריו.

לצורך העניין, אין שום דרך קיימת (לפחות לפי חוקי הטבע שידועים לי) "להכריח אותי להתקרב בדת". לכל היותר, אפשר להגיד לי לשמור על חוקים הלכתיים כלשהם בפקודה.

"להעניק לחיילים ערכים חיובים ויהודיים, דבר שחלקם לא קיבל מעולם בשנות לימודיו בתיכון ובבית הספר".

את ה"ערכים היהודיים" שלך תעניק למי שמעוניין. אל תעניק ערכים יהודיים למי שלא יהודי או למי שלא מעוניין בכך, כמו שלא אעניק לך את ה"ערכים האתאיסטיים" שלי (ואני מניח שגם ככה לא תיתן לי במה בשביל להעניק לך אותם).

"אין ספק שחלק מהחיילים מתעניינים בעקבות הדברים ביהדות וחלקם אף מתקרב לדת, אבל אף אחד לא מכריח אותם לעשות זאת. הרבנות הצבאית בסך הכול חושפת אותם למידע שהוסתר מהם במשך כל השנים".

אתה מוזמן לחשוף אותי למידע שרלוונטי לתפקידי כחייל. אל תחשוף אותי למידע שאני לא מעוניין בו והוא לא רלוונטי אלי. ואף אחד לא "הסתיר ממני מידע" מעולם. כל מה שרציתי לדעת היה נגיש לי באינטרנט, ספריה או בית כנסת הקרוב. מה שרציתי לדעת הלכתי ולמדתי.

ובכל מקרה, אתה מכריח אותם. כאשר אתה מושיב אותי בפקודה כדי להקשיב לך, אתה מכריח וכופה עליי לשמוע את הדעות שלך.

לצורך ההדגמה, גם אני מעוניין לחשוף את החיילים ביחידה שלי לראציונל ולאידאולוגיה שעומדת מאחורי פעולות החיזבאללה כולל הקראת קטעים מתורגמים מהקוראן. זה בהחלט מידע שהם לא נחשפו אליו ולא לימדו אותם את זה בתיכון.
אבל, כולם יסכימו איתי, מדובר בחשיפה שיכולה לפגוע ברגשות של אנשים מסויימים ולגרום לאי נוחות מסויימת. לפיכח, לא תהיה לי את האפשרות הזאת.

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (איחוד לאומי-מפד"ל) הייחס אף הוא לנושא ואמר כי "נראה שהגענו אל המנוחה והנחלה, נפתרו כל הבעיות הפוליטיות, הכלכליות והקואליציוניות והתחיל להיות משעמם, ומחוסר ברירה מצאו "נושא חדש" כדי לפצל את העם".

אם אתה לא יכול להעלות טיעונים לוגיים, תהיה דמגוג. תמיד עובד במדינה הזאת.

"זו מלחמת תרבות ברמה הכי נמוכה והכי בזויה שמזכירה ימים אפלים, כאילו גונבים לאותה קבוצה מיעוט אינטלקטואלית קטנה ומפוחדת את הצבא והם מוכנים להרוס כל דבר ובכל דרך ולא חשוב מה יהיו התוצאות, ולא חשוב מה אמת ושקר, העיקר שספר התנ"ך יעלם מהאופק וחובשי הכיפות יחזרו לחורים שלהם. בזמן שלא הולכים לצבא זה אסון למדינה וכשהולכים זה סכנה למדינה. האם אין גבול לחוצפה ולחוסר הבושה של אותה קבוצת מיעוט?", שאל.

מה שמזכיר ימים אפלים זה להכניס בכוח לחיילים (שאמונים על הגנת המדינה על כל תושביה מכל הדתות והמגזרים) אידאולוגיה של קבוצה קיצונית בלי שלחיילים תהיה בחירה אם לשמוע או לא. לא שמעתי על פעולה מקבילה באף צבא מקצועני ומודרני.

ישן 23-10-2008, 23:39
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "מדובר בבדיחה לכל היותר. ישנו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אלפאסנטורי

את ה"ערכים היהודיים" שלך תעניק למי שמעוניין. אל תעניק ערכים יהודיים למי שלא יהודי או למי שלא מעוניין בכך, כמו שלא אעניק לך את ה"ערכים האתאיסטיים" שלי (ואני מניח שגם ככה לא תיתן לי במה בשביל להעניק לך אותם).

אתה מוזמן לחשוף אותי למידע שרלוונטי לתפקידי כחייל. אל תחשוף אותי למידע שאני לא מעוניין בו והוא לא רלוונטי אלי. ואף אחד לא "הסתיר ממני מידע" מעולם. כל מה שרציתי לדעת היה נגיש לי באינטרנט, ספריה או בית כנסת הקרוב. מה שרציתי לדעת הלכתי ולמדתי.

לצורך ההדגמה, גם אני מעוניין לחשוף את החיילים ביחידה שלי לראציונל ולאידאולוגיה שעומדת מאחורי פעולות החיזבאללה כולל הקראת קטעים מתורגמים מהקוראן. זה בהחלט מידע שהם לא נחשפו אליו ולא לימדו אותם את זה בתיכון.
אבל, כולם יסכימו איתי, מדובר בחשיפה שיכולה לפגוע ברגשות של אנשים מסויימים ולגרום לאי נוחות מסויימת. לפיכח, לא תהיה לי את האפשרות הזאת.

אלפאסנטורי, נראה לי שאתה לא מבין ענין בסיסי: מדובר כאן במדינת ישראל, מדינת העם היהודי ובצבא הגנה לישראל אשר, בין היתר, קיבל על עצמו את הגנה על העם היהודי כולו ("לעולם לא עוד")
"אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל" - כך הכריז בן גוריון בהקמת המדינה.
חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע כי ערכי היסוד של מדינת ישאל הם כמדינה יהודית ודמוקרטית. לצורך הויכוח - נעמיד ערכים אלו בדרגה זהה. הן יהודית והן דמוקרטית.
מאחר וצה"ל הוא צבא העם, והעם, מה לעשות, הוא העם היהודי (+נספחים), אז ערכי צה"ל הם ערכי המדינה שהם ערכים יהודיים.

"רוח צה"ל" - הגדרה ומקורות מתוך אתר דו"צ http://dover.idf.il/IDF/About/Purpose/Code_Of_Ethics.htm
"רוח צה"ל" הוא תעודת הזהות הערכית של צה"ל, אשר ראוי שתעמוד ביסוד הפעולות של כל חייל וחיילת בשירות סדיר ובשירות מילואים. "רוח צה"ל" וכללי הפעולה הנגזרים ממנו הם הקוד האתי של צה"ל. "רוח צה"ל" ישמש את צה"ל, על חייליו, מפקדיו, יחידותיו וחילותיו, בעיצוב דפוסי הפעולה שלהם. על פי "רוח צה"ל" ינהגו, יחנכו ויבקרו את עצמם ואת זולתם.

"רוח צה"ל" יונק מארבע מקורות:
  • מסורת צה"ל ומורשת הלחימה שלו כצבא ההגנה לישראל.
  • מסורת מדינת ישראל על עקרונותיה הדמוקרטים, חוקיה ומוסדותיה.
  • מסורת העם היהודי לדורותיו.
  • ערכי מוסר אוניברסליים המבוססים על ערך האדם וכבודו.
לצערנו, יש רבים בחברה הישראלית שיש להם פער חינוכי עצום והם אינם יודעים/מבינים מהי מסורת העם היהודי לדורותיו. העדר הידיעה/ההבנה פוגעים ברוח צה"ל וכפי שאנו רואים מעת לעת, גורמים לפגיעה בכושר הלחימה של החיילים.
"אדם שאין לו עבר, אין לו הווה וגם לא יהיה לו עתיד".

אני מקווה שתחנך ברוח זו את חייליך. אחרת, לטעמי, אינך ראוי לשמש כקצין בצבא הגנה לישראל.

אגב, צה"ל הוא צבא שונה מכל צבא אחר כפי שמדינת ישראל שונה מכל המדינות. אנחנו מדינת לאום שהלאום שלה הוא דת.
ישן 24-10-2008, 00:00

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "..."

מוסכם עליי שבהגדרתה מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. זה נחמד מאוד בתאוריה, אך מעשית יש לך אותם "נספחים" (כך קראת להם). רבים מהם הם אזרחים שווי זכויות בדיוק כמו כל "יהודי". רבים מהם מתגייסים מרצון לצה"ל, עם כל הקשיים הכרוכים בכך (יחס המשפחה והקהילה, יחס החיילים האחרים וכו'). רבים מהם תורמים הרבה יותר מרוב החיילים ה"יהודיים" , וכשאתה אומר שצה"ל הוא צבא העם היהודי בלבד, אתה יורק להם בפרצוף.

צה"ל הוא צבא המדינה. הוא מייצג את כלל המדינה, לא רק בעלי דת מסויימת. כמו שנאמר, ישנם בעלי דתות נוספות במדינה והם צריכים לקבל את אותו יחס בדיוק ללא קשר לאמונתם.
ציטוט:
לצערנו, יש רבים בחברה הישראלית שיש להם פער חינוכי עצום והם אינם יודעים/מבינים מהי מסורת העם היהודי לדורותיו. העדר הידיעה/ההבנה פוגעים ברוח צה"ל וכפי שאנו רואים מעת לעת, גורמים לפגיעה בכושר הלחימה של החיילים.

תתפלא, אבל אני מבין לא מעט בנוגע למסורת היהודית. מסיבות כאלו ואחרות, בחרתי שלא לשייך את עצמי לקבוצה הזאת. אין פה שום "פער חינוכי", אלא בחופש שלי להאמין במה שאני רוצה. זה לא משפיע בשום דרך על היותי ישראלי או חייל בצה"ל, ובטח שזה לא ישפע על היחס והכבוד שלי לחיילים שלי ולאנשים אחרים בכלל.

ציטוט:
אני מקווה שתחנך ברוח זו את חייליך.

אני אחנך את חיילי להיות חיילים ראויים בצבא ההגנה לישראל, לא ב"צבא היהודים".
ישן 24-10-2008, 00:11
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "מוסכם עליי שבהגדרתה מדינת..."

כל מי שבחר להתגייס לצה"ל (זאת בחירה, בלי קשקושים מסביב), צריך להכיר בכך שהוא בחר להתגייס לצבא של מדינה יהודית דמוקרטית, שקודם כל פועלת למען האינטרסים של העם היהודי. צה"ל יסכן חיילים שלו (גם לא יהודים) כדי להעלות יהודים אחרים ארצה, למשל. האם הוא יעשה את זה באותה מידה למען אנשי השבט של החייל הבדואי שנמצאים במצרים ורוצים להתאחד עם שאר השבט בישראל? לא. אין שוויון מלא, כי אנחנו לא מדינת כל אזרחיה. זה מקובל עליך, לדבריך, וזה זאת לא רק תיאוריה.
החברים הדרוזים שלי מכירים בזה, אגב, ולא שמעתי אותם מתלוננים. גם הנוצרים שבהם בדרך כלל מודעים לזה (רובם הרי נוצרים ממקור יהודי למחצה, לפחות).

צה"ל משקף את המדינה שבתורה משקפת את עם הלאום שבה, בעיקר.

כמו שנאמר לך, רוח צה"ל יונקת מארבעה מקורות. החיילים הבדואים שיהיו לך, לדוגמה, לא בהכרח התחנכו על ערכי מסורת העם היהודי לדורותיו (המקור השלישי), ויש שם כמה ערכים שיהיה כדאי להנחיל להם. אם אני אפרט בטח יאשימו אותי בגזענות .
בפק"ל רוח צה"ל של חייל דרוזי אתה תמחק אתה המקור השלישי? (בשם החופש לדת ומדת)

ישן 24-10-2008, 00:32

בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "כל מי שבחר להתגייס לצה"ל (זאת..."

ציטוט:
כל מי שבחר להתגייס לצה"ל (זאת בחירה, בלי קשקושים מסביב), צריך להכיר בכך שהוא בחר להתגייס לצבא של מדינה יהודית דמוקרטית, שקודם כל פועלת למען האינטרסים של העם היהודי. צה"ל יסכן חיילים שלו (גם לא יהודים) כדי להעלות יהודים אחרים ארצה, למשל. האם הוא יעשה את זה באותה מידה למען אנשי השבט של החייל הבדואי שנמצאים במצרים ורוצים להתאחד עם שאר השבט בישראל? לא. אין שוויון מלא, כי אנחנו לא מדינת כל אזרחיה. זה מקובל עליך, לדבריך, וזה זאת לא רק תיאוריה.
החברים הדרוזים שלי מכירים בזה, אגב, ולא שמעתי אותם מתלוננים. גם הנוצרים שבהם בדרך כלל מודעים לזה (רובם הרי נוצרים ממקור יהודי למחצה, לפחות).

צה"ל משקף את המדינה שבתורה משקפת את עם הלאום שבה, בעיקר.

כמו שנאמר לך, רוח צה"ל יונקת מארבעה מקורות. החיילים הבדואים שיהיו לך, לדוגמה, לא בהכרח התחנכו על ערכי מסורת העם היהודי לדורותיו (המקור השלישי), ויש שם כמה ערכים שיהיה כדאי להנחיל להם. אם אני אפרט בטח יאשימו אותי בגזענות .
בפק"ל רוח צה"ל של חייל דרוזי אתה תמחק אתה המקור השלישי? (בשם החופש לדת ומדת)

כתבתי שעניין העם היהודי מקובל עליי (כלומר הוא ואתה צודקים בעניין זה). זה לא משנה את עצם העניין שבתוך צה"ל, אני לא מעוניין לראות או לקבל שירותי דת. מי שרוצה, יש לו את כל האמצעים הנדרשים כדי לממש את אמונתו (בית כנסת, רב, שעות תפילה, אוכל כשר, שיעורי יהדות וכו') אבל בחייאת, את תערב אותי בזה.

ציטוט:
יש שם כמה ערכים שיהיה כדאי להנחיל להם. אם אני אפרט בטח יאשימו אותי בגזענות .

פה אתה טועה. אלו לא "ערכים יהודים". לאף דת אין את הבעלות על הערכים האלו. אלו ערכים בסיסיים ביותר של בני אדם שמכבדים את עצמם ואת סביבתם.
אני לא שואב ערכים מאף דת ומאף מקור. האם זה עושה אותי ל"אדם לא ערכי"?
את הערכים שלי אני שואב מההבנה שלי שאני אחד מיני רבים ושווים, ויש לי את החובה הבסיסית לכבד אנשים אחרים. בתיאוריה אני אמור להיות ברברי חסר רסן ללא כל אותם ערכים יהודיים, אבל עובדה שאני רואה את עצמי בן אדם הרבה יותר ערכי מהרבה "יהודים טובים" שפגשתי בצבא (מעולם לא העזתי לאיים או להרים יד על מישהו, בניגוד להרבה יהודים ערכיים).
זה מזכיר לי את הטיעון הראשון בכל דיבייט על הצורך בדת - "מה נעשה ללא הערכים של הדת?"
ובכן - נהיה בני אנוש שמכבדים בני אנוש אחרים.
ישן 24-10-2008, 01:48
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי אלפאסנטורי שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]כל מי שבחר..."

אם זה הטיעון הראשון בדיון על הצורך בדת, החבר'ה חלשים. דת צריך מהרבה סיבות אחרות.
היהדות אומרת שצריך שלטון "ארצי" (מלך, ממשלה..) כי אחרת איש את רעהו חיים בלעו. היא לא אומרת שקיום הדת הוא זה שיציל את האנושות.. (וזה כבר בהחלט נושא אחר שלא קשור לפורום)

מסורת העם היהודי כוללת בתוכה גם ערכים אוניברסליים - שלפיהם אתה חי, כנראה - והיא לא לוקחת בעלות עליהם אלא רק מצווה על קיומם (אני בהחלט מסכים שזה שאדם הוא יהודי דתי לא אומר שהוא "ערכי" יותר ממך או להיפך. אני קיבלתי ערכים גם מחילונים, אתאיסטים ולא יהודים).
הערכים האלה לא כוללים רק כבוד והתנהגות הולמת, אלא גם עזרה לזולת, למשל, שמושרשת חזק ביהדות. שים לב שהרבה מדינות לא שולחות משלחות סיוע לכל מיני אסונות כאלה ואחרים, וישראל תמיד קופצת ראשונה. מאיפה זה הגיע? מאנושיות גרידא?
לי נראה שזה מגיע כערך יהודי שטבוע במסורת העם היהודי לדורותיו.

המסורת לקיים את הערכים האלה קיימת בעם היהודי כערך, בדיוק כמו שאצל הבדואים מושרש מנהג הכנסת האורחים כחלק מהמסורת. נכון שזה ערך אוניברסלי, אבל אצלם זה מודגש מאוד.

ומכאן, שכדי להכיר את ערכי המסורת של העם היהודי לדורותיו, יש מקום לעשות שבת* "תודעה יהודית" ליחידה צבאית, על מנת שחייליה יכירו את היסודות ש[גם]עליהם מושתת הצבא. זאת לא כפיה דתית, זאת סדרת הרצאות של אנשי דת יהודיים שמספרים לך על היהדות. הם לא מנסים להחזיר אותך בתשובה, אבל זה חלק מסדרת החינוך המקובלת בצה"ל על מנת להעביר ערכים ומורשת לחיילים. איכשהו חברי שעברו בבה"ד 1 את הסדרה הזאת לקחו משם כמה דברים להמשך השירות שלהם, ולא נהיו דוסים במפתיע.

במאמר מוסגר אני אגיד שאחי סובר שהטענה שלך זהה לטענה שלפיה חיילים דתיים לא צריכים לעבור הדרכות חינוך מיני לעידוד שימוש באמצעי מניעה, איידס וכדומה, כי ממילא זה לא רלוונטי להם וסותר את ערכיהם.

*מקובל להתייחס ליום המנוחה שבועי (שבת) כהמצאה מקורית של היהדות. אז מי אמר שבמסורת היהודית אין גם ערכים ייחודיים.?

ישן 24-10-2008, 08:32
  YGH YGH אינו מחובר  

נחמיה, כשביליתי בבה"ד 1 (לא בתור קורסיסט),
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אם זה הטיעון הראשון בדיון על..."

יצא לי פעם לשמוע שיחה בין קצינת חינוך לאיזה מפק"צ שם. המסקנה הכללית הייתה שצה"ל כולו כפיה דתית, ושה"דתיים" צריכים לשתוק ולהתרגל שהם משרתים בצבא "שלנו" (כן, עד כדי כך) ושלא יאמרו "לנו" מה לעשות.
אני מביא את הקוריוז הזה, כי הוא ייצג תופעה שנתקלתי בה אינספור פעמים בצבא - הנחה שעושים לי טובה, בתור דתי, בזה שבכלל נותנים לי משהו, ושברור למי הצבא "שייך" (אני לא ארחיק עד הניסוחים של יגיל לוי, אבל בעניין הזה הוא צדק במשהו, לגבי השימוש בצבא ככלי לביסוס שכבה חברתית כמובילה). למעשה, את אחת מחברותי הטובות הכרתי בצה"ל וההיכרות התחילה כשהיא שאלה אותי שאלה מהסוג שבערך כל דתי נתקל בה בצה"ל, רק ש,בניגוד לכל מי ששאל אותי את אותה שאלה או דומות לה בשנה לפני כן, היא שאלה "למה אתה". כל האחרים שאלו "למה אתם". ולא למותר לציין פה את המעשה הנהדר שאירע לי כשירדתי משמירה בקציעות. מיד אחרי שאני קופץ מהנ"נ ומתחיל ללכת למגורי שומרים - עדיין עם קסדה, אפוד ונשק - אני עובר ליד שניים אחרים מהשומרים שעוסקים בשיחה שוטפת, ומסתבר שהגעתי בדיוק יכולה לתרום לויכוח שלהם. ועל כן פונה אחד מהם אלי ושואל אותי בזו הלשון:
"תגיד לי, למה אתם הדתיים לא משרתים בצבא?"

אגב, ייאמר ששיעור חינוך מיני לבני"שים טירונים הוא אחד המחזות המשעשעים ביותר שאפשר להיתקל בהם בצה"ל.

גלריית התמונות שלי

ישן 24-10-2008, 09:00

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "נחמיה, כשביליתי בבה"ד 1 (לא בתור קורסיסט),"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
בניגוד לכל מי ששאל אותי את אותה שאלה או דומות לה בשנה לפני כן, היא שאלה "למה אתה". כל האחרים שאלו "למה אתם".

אולי זו כבר שאלת ביצה ותרנגולת, אבל לדתיים שמעורבים בדיונים (לא רק בצבא או באינטרנט) יש נטייה מסויימת להתכנס ל"מגננה מגזרית". הווה אומר, להשתמש ב"אנחנו" ו"הדתיים". הבייניש הממוצע כנראה מכיר הרבה יותר ביינישים מגעילים ונצנצנים ממה שהחילוני הממוצע פגש בשירותו הצבאי, אבל ברגע שביינישים יהיו נושא לשיחה הבייניש המשתתף בה ינטה בדרך כלל לגונן על העדר כולו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
אגב, ייאמר ששיעור חינוך מיני לבני"שים טירונים הוא אחד המחזות המשעשעים ביותר שאפשר להיתקל בהם בצה"ל.

והוא דבר הכרחי. הביינישים הללו אחרי זה ישרתו חלק מהזמן בסביבת ישובים ישראלים משני צידי הקו הירוק, שיש בהם המון הזדמנויות להשתעשע עם בנות המקום. אם הם כבר עלולים להתפתות, לפחות שידעו את הסיכונים ואמצעי הזהירות.

ישן 24-10-2008, 15:00
  יואב בן צוריה יואב בן צוריה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.08
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "גיוס לצבא זאת בחירה. אני לא..."

גיוס לצבא הוא חוק, ולצערינו יש פרושים שונים לחוק.
ובהתיחס למועדון, יש הבדל עצום בין כניסה למועדון ששלט מאיר עיניים מודיע לך מי תרם להקמתו
לבין כניסה למועדון שבו יש תכנים שנויים במחלוקת שאין עליהם קונצנזוס ולא ברור בכלל מי ממן אותו, ומה האינטרס שלו.
הרי ברור לך שמי שתורם להקמתו של מועדון צ"א, האינטרס שלו הוא רווחתם של הלוחמים, והוא לא מצפה לקבל דבר בתמורה. ד"א במקרים הבודדים שבהם הוא כן קיבל דבר בתמורה (טיסה במטוס של ח"א למשל) זה נגמר בהדחה של מפקד בסיס. מה התמורה שרוצים האנשים שממנים את הפעילות המסיונרית הזאת ?
דבר נוסף יהדות לפי המקורות, לפי חז"ל ולפי מי שאתה רוצה היא בחירה ולא חובה, אז אולי תפעילו את השכל ותיתנו לאנשים לבחור ?
ישן 24-10-2008, 15:09
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי יואב בן צוריה שמתחילה ב "גיוס לצבא הוא חוק, ולצערינו..."

גיוס לצה"ל הוא חובה חוקית, וזה לא סותר את העובדה שזה נעשה היום כבחירה.

סלח לי, אבל רוב חיילי החובה שאני מכיר יחשבו שזה לא הוגן ולא שוויוני שלצ"א יש מועדון כל כך נחמד, שתרם על ידי בעלי אינטרסים צרים מרווחת הכלל.
אני מכיר הרבה אנשים שמלמדים יהדות ללא כל מטרת רווח.

יהדות לא ניתנת לבחירה, בדרך כלל. אתה נולד איתה, או מתגייר - והיא לא מעודדת גיור.
קיום מצוות, לימוד תורה וכדומה, נתפס ביהדות כחובה שניתן לכפות, בוודאי בנושאי בין אדם לחברו, שהרי מתוך שלא לשמה בא לשמה.

ישן 24-10-2008, 15:23

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "גיוס לצה"ל הוא חובה חוקית,..."

אתה מבלבל פה בין כמה דברים.
זה שחיילים אחרים יחשבו שמועדון צ"א זה לא הוגן, עדיין לא אומר כלום. מדובר על כשרות התהליך עצמו, בו מישהו לא ידוע תורם משהו, בלי שיש פיקחו על התכנים. מכיוון שצה"ל הוא צבא העם והצבא ממלא פקודות שלא מוצאות חן בעיני אותו חלק מהעם שאחראי על התכנים בהקשר הנוכחי, הרי בהחלט יכול להיות שאותו גוף יבקש לפרוע את שטר החוב שניתן לו מידי הרבצ"רים למינהם בפעם הבעה שהצבא ידרש לפעול, פעולה שנויה במחלוקת.

בנוגע לבחירה, יהדות הוקמה ע"י מי שבחר להיות יהודי, ומי שבחר לקיים מצוות.
אחד המוטיבים החוזרים בסיפורת המקראית הוא:
"ואם בחוקותי תלכו....." וזאת חביבי תמצית הבחירה, בן אדם יכול להיוולד יהודי אבל הוא צריך לבחור ביהדות הזאת כמה פעמים ביום.
ישן 25-10-2008, 23:28

בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי rtasjugythh שמתחילה ב "מלומדי המתחכם, עכשיו זו רק "פעילות חינוכית"?"

אז בוא נחזור על זה:
בעולם אידיאלי, כל פעילויות הצבא אמורות להיות ממומנות ע"י הצבא וע"י הצבא בלבד.
כיוון שאנחנו לא חיים בעולם אידיאלי הרי מן הראוי שכל תרומה לצבא - לכל צורך שהוא -, תעמוד בכל כללי המינהל התקין, ובכלל זה שקיפות התורם. ופה ההבדל בין מועדון שנתרם לרווחת טייסי צה"ל, לוחמי סיירת מטכ"ל, לוחמי השייטת ועוד מועדונים כאלו ואחרים שבכניסה אליהם יהיה שלט המודיע מי תרם להקמת המועדון, ולמה נתרם המועדון (לרווחת חילי היחידה) ולבין התורמים לפעילות "החינוכית" הזאת.
עברנו על הכול ?

נערך לאחרונה ע"י יואב בן צוריה בתאריך 25-10-2008 בשעה 23:31.
ישן 24-10-2008, 08:19

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "..."

"מסורת העם היהודי לדורותיו" הוא ניסוח נחמד וחמקמק.

העם היהודי לדורותיו לא היה חרדי למשל (תופעה חדשה של ה200 שנים האחרונות) וגם בהיסטוריה המודרנית של העם היהודי מעולם לא זכו בו עמדות של הימין הדתי לרוב כלשהו.

אפשר באותה מידה לטעון שחלק ממסורת העם היהודי לדורותיו היא לרוץ ולהצטרף לכל מיני מאבקים של צדק חברתי. אתה יודע, כל המהפכנים האלה עם השמות היהודיים שצצים בספרי ההסטוריה.

אם נמתח את זה עוד קצת, נוכל למצוא ערכים יהודיים גם אצל אחד מוחמד אסד, לשעבר ליאופולד וייס, מהאבות המייסדים של פקיסטן המודרנית...

ישן 24-10-2008, 09:15
  rtasjugythh rtasjugythh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.08
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אבל אם בכל קבוצה מהפכנית או..."

זה באמת אומר משהו, אבל לא מעיד את המגמה שציינת למעלה. אם נסתכל עוד קצת נראה שיש גם יחסית הרבה מנהיגי מדינה יהודים, והמון יהודים בצמרת המערכת הכלכלית (כמה מהפורבס 100 הם יהודים?). אין כאן משהו ייחודי לקומוניסטים.

אני מעריך שלפחות שני הגורמים הבאים תורמים למצב הזה:
אחד הוא התפישה של היהודים את עצמם כמיעוט נרדף, מה שיכול לדחוף אותם להצטיין בצורה "קונבנציונאלית" - להפוך למליינים, לדוגמה - או לדחוף אותם לעמדת האנדרדוג, מה שמתאים לנטייה שלהם להימצא בכל מיני קבוצות מהפכניות מונפצות.
השנייה היא שבעוד שבדרך כלל אדם יכול להיות או צרפתי או גרמני אבל לא שניהם, או קתולי או פרוטסטנטי אבל לא שניהם, או לבן או שחור, אבל לא שניהם, את התואר "יהודי" אפשר לצרף במקביל לכל האחרים. אז סבתהּ מצד האמא של סקרלט יוהאנסון שאותה הזכרתי למעלה הייתה יהודייה. הלכתית-טכנית זה הופך אותה ליהודיה, אבל לא נראה שממש אכפת לה מזה. יש נטייה מסויימת לקרוא בשם "יהודי" לכל מי שלדודה שלו היה שכן שהיה לו כלב יהודי...

עמותת אלעד ו"רבנים לען זכויות אדם בשטחים" לא מייצגות את כל היהדות. אבל יש קבוצות כאלה שמייצגות אלמנטים או זרמים מאוד משמעותיים שלה. ניתן דוגמה קלה: אני מעריך שרוב היהודים במדינת ישראל לא מניחים תפילין, אבל שנינו נזהה הנחת תפילין כאקט יהודי מובהק, כי שנינו יודעים שזה אלמנט משמעותי ביהדות, למרות זאת שכבר זמן מה אין רוב עצום לדתיים בקרב אלו שמגדירים עצמם חלק מהעם היהודי.
ישן 25-10-2008, 21:26
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אבל אם בכל קבוצה מהפכנית או..."

ציטוט:

ובאמת אי אפשר להסיק ממעשים ועמדות של פרטים וקבוצות קטנות על הכלל. בדיוק זה מה שאני טוען - שאי אפשר לנכס את "מסורת העם היהודי" לידי קומץ עם צביון דתי-פוליטי מסויים. עמותת אלעד לא מייצגת את היהדות יותר מאשר "רבנים למען זכויות האדם בשטחים".

בהחלט אפשר. מסורת העם היהודי נובעת מדורי דורות. ומאחר ומדובר במסורת, הרי שמעצם הגדרתה היא עוברת מאב לבן, מרב לתלמיד. עמותת אלעד מייצגת את המסורת הזו, "רבנים" למען זכויות האדם בשטחים - לא. אלה מהקבוצה הזו שמכנים את עצמם "רבנים", רובם ככולם הם רפורמים. הם מייצגים את מסורת ישראל כפי ששבתאי צבי מייצג את המסורת הזו.
ראה את סדרת עם הספר של ידיעות אחרונות. מהמשנה לגמרא, אל הרמב"ם והכוזרי והשולחן ערוך. רבי נחמן מברסלב והרב קוק, חיים נחמן ביאליק וש"י עגנון. כיצד הרפורמים, אשר יצרו לעצמם זרם חדש ביהדות יש מאין, משתלבים שם?

על כל אמירה יהודית מחייבת הדורשת מהיהודי להתנהג כלפי זולתו (היהודי ואף הגוי) בכבוד, אמצא לך עשרות אמירות העוסקות ביישוב הארץ והורשתה מפני הגויים.
בנוסף, אראה לך, אם תרצה, את היחס של פוסקי ההלכה, בכל הדורות, אל מי שנלחם ביהודים, טובח בהם, גונב מהם ובאופן כללי תובע בעלות על ארצם.
ישן 25-10-2008, 22:05

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=עבדול אלהזרד] ובאמת..."

ולזה בדיוק אני מתכוון כשאני מדבר על ניכוס מסורות.

הרפורמים נמצאים בסביבה בערך אותו זמן כמו החרדים. הציונות הדתית היא תופעה חדשה למדי והטוויסט החרדלי שלה הוא בכלל משהו מהשנים האחרונות. לקרוא לזה "המשך ערכי הנצח של עם ישראל" או לטעון שזה ההמשך הלגיטימי היחיד של מסורות עבר.. נו שוין.

ובעריכת וקיבוץ סידרת "עם הספר" השתתפו אנשי דת אורתודוכסים ואף לא רפורמי לרפואה, ולכן ההרכב שלה לא מפתיע. אישית, אותי מבייש שממבו-ג'מבו פגאני כמו "תורת הסוד הקדומה" מוצג בתור חלק מהמורשת התרבותית שלי.

ישן 25-10-2008, 22:36
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ולזה בדיוק אני מתכוון כשאני..."

ציטוט:
ולזה בדיוק אני מתכוון כשאני מדבר על ניכוס מסורות.

הרפורמים נמצאים בסביבה בערך אותו זמן כמו החרדים. הציונות הדתית היא תופעה חדשה למדי והטוויסט החרדלי שלה הוא בכלל משהו מהשנים האחרונות. לקרוא לזה "המשך ערכי הנצח של עם ישראל" או לטעון שזה ההמשך הלגיטימי היחיד של מסורות עבר.. נו שוין.

ובעריכת וקיבוץ סידרת "עם הספר" השתתפו אנשי דת אורתודוכסים ואף לא רפורמי לרפואה, ולכן ההרכב שלה לא מפתיע. אישית, אותי מבייש שממבו-ג'מבו פגאני כמו "תורת הסוד הקדומה" מוצג בתור חלק מהמורשת התרבותית שלי.

אה, באמת? מהם חרדים? האם רש"י יכול להיחשב כ"חרד"? והרמב"ם? ורבי יוסף קארו מחבר "השולחן ערוך" (החיבור ההלכתי עליו מתבסס כל יהודי)? בזמנים שהם חיו ופעלו הרפורמים עוד לא חשבו להמציא את עצמם. הרפורמה החלה במאה ה-19 בלבד. קדמו לה אלפי שנים של יצירה ספרותית/תורנית/הלכתית ש"החרדים" מתייחסים אליה יום יום ופועלים על פיה.
אתה מתייחס לתחילתה של תנועת החסידות (בסביבות אמצע המאה ה-18) כהתחלת ה"חרדיות" ובכך אתה טועה.
אתה משווה את הרפורמים לחרדים או לציונות הדתית וגם בכך אתה טועה. הציונים הדתיים הם אורתודוסים כפי שהחרדים הם אורתודוכסים וכפי שרש"י, הרמב"ם והבעש"ט היו.
בתוך העולם האורתודוסכסי קיימים גוונים אך מדובר בתתי זרמים ולא בזרם עצמו כך שההשוואה לא במקומה.
ישן 26-10-2008, 08:27

בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=עבדול אלהזרד]ולזה..."

רש"י? עם כמות הפרשנויות הלא-ממש-קשורות-לטקסט המקורי שהוא עשה לתנ"ך יכול בכיף להיות רפורמי.

הרמב"ם? יהודים אחרים סידרו שהאינקוויציה (הצרפתית המעפנה, לא הספרדית שכולם אוהבים לשנוא) תשרוף את ספריו, ככה שהוא כנראה רפורמי ועוד אחד שהסתובב הרבה עם ערבים ויש הטוענים שגם התאסלם לאיזה תקופה עקב סכנה לחייו.

החרדיות, עם ה"חדש אסור מן התורה" וכיו"ב היא תגובת נגד למגמות החילון של המאה ה18, ריאקציה ולא משהו שעומד בפני עצמו. היא גם תופעה עם זהות גיאוגרפית ברורה (אירופה). "חברת הלומדים" החרדית היא בכלל פטנט של העשורים האחרונים - כאלה שלמדו ופורנסו ע"י הקהילה היו גם קודם, אבל גם כאלה שהורידו את הכיפה וזרקו פצצות על צארים - לא אלה ולא אלה יכולים לטעון לכתר ייצוג בלעדי של העם היהודי.

יתר על כן, ה"יהודים האמיתיים" אינם מסוגלים אפילו להגיע להכרה הדדית - חסרים חסידים שלא אוכלים מההכשר של הרב היריב או רבני הסדר החשודים (גוועלד!) בשמאלנות וממלכתיות? יותר מלכל דבר אחר, דומה היהדות לסניפי החומוסיות של אבו שוקרי - כולם "המקורי". אם אלה לא מייצגים את אלה ואלה מתקוטטים עם אלה, למה לנו להאמין לאחד מהפלגים שהוא-הוא המקורי והאמיתי?

ישן 26-10-2008, 09:08
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "רש"י? עם כמות הפרשנויות..."

ציטוט:
רש"י? עם כמות הפרשנויות הלא-ממש-קשורות-לטקסט המקורי שהוא עשה לתנ"ך יכול בכיף להיות רפורמי.

הרמב"ם? יהודים אחרים סידרו שהאינקוויציה (הצרפתית המעפנה, לא הספרדית שכולם אוהבים לשנוא) תשרוף את ספריו, ככה שהוא כנראה רפורמי ועוד אחד שהסתובב הרבה עם ערבים ויש הטוענים שגם התאסלם לאיזה תקופה עקב סכנה לחייו.

החרדיות, עם ה"חדש אסור מן התורה" וכיו"ב היא תגובת נגד למגמות החילון של המאה ה18, ריאקציה ולא משהו שעומד בפני עצמו. היא גם תופעה עם זהות גיאוגרפית ברורה (אירופה). "חברת הלומדים" החרדית היא בכלל פטנט של העשורים האחרונים - כאלה שלמדו ופורנסו ע"י הקהילה היו גם קודם, אבל גם כאלה שהורידו את הכיפה וזרקו פצצות על צארים - לא אלה ולא אלה יכולים לטעון לכתר ייצוג בלעדי של העם היהודי.

יתר על כן, ה"יהודים האמיתיים" אינם מסוגלים אפילו להגיע להכרה הדדית - חסרים חסידים שלא אוכלים מההכשר של הרב היריב או רבני הסדר החשודים (גוועלד!) בשמאלנות וממלכתיות? יותר מלכל דבר אחר, דומה היהדות לסניפי החומוסיות של אבו שוקרי - כולם "המקורי". אם אלה לא מייצגים את אלה ואלה מתקוטטים עם אלה, למה לנו להאמין לאחד מהפלגים שהוא-הוא המקורי והאמיתי?

עבדול, קשה לי להתמודד עם סיסמאות. אני מעדיף להתמודד עם טיעונים. אתה גם בדרך כלל לא מסלף עובדות היסטוריות. כנראה כשזה מגיע ליהדות, הכללים אצלך שונים. הרמב"ם רפורמי? התאסלם?
ומה הקשר בין פרשנות התנ"ך לרפורמה? אם היית מכיר את הפרשנות של רש"י היית רואה שהוא מצטט מדרשי חז"ל לרוב. ולמה בסוף הכל מגיע לאוכל ולכשרויות? אני לא סניגור של העולם החרדי ואל תהפוך אותי לכזה. חבל שאתה מטה את הדיון לעניינים הללו.
אגב, אתה ממשיך להתמקד בתתי הזרמים. בסופו של דבר המשותף לכל תתי הזרמים הללו, הוא האופן שבו הם שומרים על ההלכה (על פי השולחן ערוך והרמ"א). זה משותף בין כל החסידויות, ליטאויות וציוניות. וזה שונה מהרפורמים והקונסרבטיבים.
אתה גם לא מצליח להבחין בהבדל בין הלכה לבין השקפה. אתה מבלבל בין התחומים ומערבב ביניהם. באופן פשטני ניתן לומר כי מה שמבדיל את האורתודוכסים מהרפורמים הוא שמירת ההלכה. ומה שמבדיל בין תתי הזרמים באורתודוכסיה היא ההשקפה.

נערך לאחרונה ע"י צ'ומפי בתאריך 26-10-2008 בשעה 09:10.
ישן 28-10-2008, 02:31
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=עבדול אלהזרד]רש"י? עם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
בסופו של דבר המשותף לכל תתי הזרמים הללו, הוא האופן שבו הם שומרים על ההלכה (על פי השולחן ערוך והרמ"א). זה משותף בין כל החסידויות, ליטאויות וציוניות. וזה שונה מהרפורמים והקונסרבטיבים.

והם מתעלמים מכל מה שלא נוח להם. הרי הרמ"א בא אך ורק ע"מ לשלול את אותן הלכות בשולחן ערוך שסתרו את מנהגי יהודי אשכנז.
ע"פ ההגדרה שלך מספיק שאני (כספרדי למחצה) אקיים את שולחן ערוך ולא את הרמ"א - וכבר אני "לא מספיק" יהודי (וד"א - בדור של סבא שלי שעלה מ"שם", מעירק, אתה פוגד כאלו לא מעט).
היו הרבה אחרים שכתבו דברים שמאוד לא יתאימו לחברה החרדית כיום.
הרב האיי הגאון גם כתב הרבה דברים שגם היום הרבה מאוד חילוניים ו"הומניסטים" מאמצים את עקרונותיהם.
הוא הכיר את הקוראן והחדיתה ואת כתבי אפלטון ואריסטו ואת כתבי האשורים הגנוסטים ואפילו טען שיש להתייעץ איתם מדי פעם בפסיקת הלכות.
הוא הטיף נגד האמונות בשדים ורוחות וביטל את מרבית מדרשי האגדה שהיו בזמנו כמשלים והגזמות. הוא גם התעקש לפרש כל דבר אפשרי "כדרך הטבע" - גישה מאוד מדעית שאני לא רואה אצל החרדים כיום.

אם הוא היה רואה את מה שקורה באומן בראש השנה - או על קברו של האר"י - הוא כנראה היה מוקיע אותם כעבודת אלילים ע"פ מה שכתב.

זה שחלק מהאוכלוסיה שטוען למונופול על היהדות שם את הקו היכן שאתה שמת אותו - לא אומר שרק מה שנמצא בתחום זה הוא היהדות - והיתר לא רלוונטי.
לדעתי רוב מי שמוגדרים כיהודים במדינת ישראל לא ימתחו את הקו היכן שאתה מתחת אותו.
אני לא מנסה לכפות על אף אחד את ההגדרה שלי ליהדות, וכל מה שאני מבקש זה שאף אחד לא יכפה עלי את הגדרתו.
כל כך קשה?

ישן 24-10-2008, 04:03
  ColMonty ColMonty אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.06
הקשר לארץ, לאדמה, לאנשים ולעצמנו.

לא חשבתי להגיב לאשכול אבל יש לי משהוא לחלוק בעניין עם המשתתפים בפורום מתוך נסיון קצר ואישי שהתרחש לפני כשנתיים. הייתי בארוע ציבורי מחוץ לגבולות המדינה בו השתתף קצין בדרגת תת-אלוף שייתכן וגם יגיע לדרגת אלוף. אותו קצין מצליח ענה לשאלות וחלק את השקפת עולמו על השרות בצה"ל ומושג ומוסר הנתינה כחייל ואזרח. התשובה של אותו קצין היא שכדור שני לניצולי שואה, מניעת שואה שנייה היא הסיבה שבגינה הוא בחר בקריירה בצבא. מה שהפריע לי באמירה הזו זה שהוא לא מציין באותו ארוע לא הזכיר הקצין את זכותו ההסטורית של העם היהודי ובזאת המדינה שהוא מייצג וצבאה לקיים חיים שקטים, ובטוחים.

לדעתי, כאדם חילוני, אם אכן זו השקפתו הוא אינו שונה מאותו שכיר חרב שנשלח ע"י הליברטון, נאטו או האו"ם למקומות שונים בעולם על מנת להשליט סדר או למנוע רצח עם. מי שלא יודע או מודע או מכחיש את הסיבה שבגינה ישראל נמצאת באזור הגאוגרפי הספציפי הזה ולא מקשר יהדות וישראליות חוטא לעצמו ולפקודיו

אם יש משהוא שאני מחשיב כהחמצה בחיים (יחד עם עוד כמה דברים...) זה המחסור ביהדות בזמן הצבא ובתיכון.

נערך לאחרונה ע"י ColMonty בתאריך 24-10-2008 בשעה 04:18.
ישן 24-10-2008, 08:13

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי ColMonty שמתחילה ב "הקשר לארץ, לאדמה, לאנשים ולעצמנו."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ColMonty
מה שהפריע לי באמירה הזו זה שהוא לא מציין באותו ארוע לא הזכיר הקצין את זכותו ההסטורית של העם היהודי ובזאת המדינה שהוא מייצג וצבאה לקיים חיים שקטים, ובטוחים.

הוא דווקא התייחס לצורך בחיים בטוחים דרך הפריזמה של טראומת השואה והאמונה במניעת שואה שניה. כל הקטע של "זכות היסטורית למדינה" וכו' כבר די מובן מאליו. אגב, לא צריך להתלהב יותר מידי מ"הזכות ההיסטורית למדינה" - כל מיני קבוצות סמרטוטיות ואף מזיקות ברחבי העולם הקימו לעצמן מדינת מתוקף זכותן ההיסטורי, והרבה מאוד עדיין לא. יש בעולם בסה"כ 192 מדינות ובסביבות 6000 קבוצות לאומיות מובחנות - אם כל אחת תנסה לממש את זכותה להגדרה עצמית - אנחנו בצרות צרורות.

ציטוט:

לדעתי, כאדם חילוני, אם אכן זו השקפתו הוא אינו שונה מאותו שכיר חרב שנשלח ע"י הליברטון, נאטו או האו"ם למקומות שונים בעולם על מנת להשליט סדר או למנוע רצח עם.

סתם לידע כללי, בצה"ל המנצח של 1948, ובעיקר בחיל האוויר, היו לא מעט שכירי חרב והרפתקנים נטולי כל ערכים יהודיים אבל עם סימפטיה למאבק הציוני (קשה לומר שהם עשו את זה בשביל הכסף לבדו כי מה ששילמו להם היה יותר כמו דמי כיס). יתר על כן, המקום בו הקצין משליט סדר ומונע רצח עם זה המקום שהוא מגדיר כבית. זה די מובן מאליו.

ציטוט:

מי שלא יודע או מודע או מכחיש את הסיבה שבגינה ישראל נמצאת באזור הגאוגרפי הספציפי הזה ולא מקשר יהדות וישראליות חוטא לעצמו ולפקודיו

ושוב - יש המון סוגים של יהדות. למה שניקח רק סוג מסויים אחד? אם להסתכל על רובו של העם היהודי במשך רובה של ההיסטוריה, נקבל חבר'ה שנראים כמו משהו בין המסורתיים המזרחיים לדוסילייטים מרחביה. שלא לדבר על זה שרובו של העם היהודי בעולם הרחב הוא בכלל קונסרבטיבי ורפורמי, ושרובו של העם היהודי בישראל אינו דתי במיוחד - אתה יודע, כאלה שעושים קידוש עם טלויזיה ברקע, נוסעים בשבת ואוכלים במסעדה של ערבי אבל בלי לערבב בשר עם חלב, מתחתנים בטקס אורתודכסי כי זה מה שאפשר כאן אבל בקהל יש שתי אקסיות של החתן ואקס אחד של הכלה.

ציטוט:

אם יש משהוא שאני מחשיב כהחמצה בחיים (יחד עם עוד כמה דברים...) זה המחסור ביהדות בזמן הצבא ובתיכון.

דווקא יש המון יהדות - חופש סוכות, חופש פסח, ליל הסדר...

אם יש ביהדות איזשהם ערכים מועילים, אז הם יועילו לכולם ולכן אינם ערכים יהודיים אלא אוניברסליים. אם יש בה ערכים שמועילים רק ליהודים ולא לאף אחד אחר, אז אלו לא ערכים בכלל.

ישן 24-10-2008, 08:30

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "עבדול, החבר'ה שלך הרימו פעם זיוודים מבה"ד 15, נכון?"

הזיוודים הורמו ממשטח התוד"א שממילא לא היה צריך אותם, וכללו מפתח ברגים ומברג עתיק.

ופלוגות כל הזמן הרימו זיוודים אחת מהשניה - הרמות בהן השתתפו גם אנשים בעלי ערכים יהודים, מתוך הנחה ש"זה לא באמת נקרא לגנוב כי זה נשאר בצבא". אחת מאותן נורמות משונות המקובלות בצבא ביחד עם ללכת עם שרוולים מקופלים בחורף.

דווקא הבחור מהרגמים שגנב טלויזיה ממצפה שלם היה אחד מאלה שלמדו בתיכון דתי והתפקרו.

האם הרצאה של רב שידבר על האיסור לגנוב תוציא לאנשים את החשק לגנוב? אני לא בטוח - לכל היותר היא תתייג את האי-גניבה כעניין דתי, מה שאומר שלדתיים אסור לגנוב אחד מהשני, לכל השאר מותר לגנוב מהם ולהם מותר לגנוב בחזרה.

למעשה, אם בערכים יהודיים מהמקורות אנו עוסקים: חייל דתי או חילוני מחזיר לחייל דרוזי או פרבוסלבי חפץ שחייל דתי או חילוני אבל בהחלט יהודי גנב ממנו - האם החייל הראשון הוא מוייסער?

ישן 24-10-2008, 08:34
  YGH YGH אינו מחובר  

שערי תירוצים לא ננעלו, כידוע,
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "הזיוודים הורמו ממשטח התוד"א..."

אבל אני דיברתי על הלוגיקה. אני חושב שגם אתה יכול להפריך בקלות את הלוגיקה של הטיעון האחרון שלך (ואגב, כמה שזה מפתיע, לדתיים אסור לגנוב גם מלא-דתיים, ויש פה עוד בעיה לוגית ברורה בהסקה שלך).

גלריית התמונות שלי

ישן 24-10-2008, 09:50
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
הגדרת תכנים פוליטיים היא הליכה על חבל דק.
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "צה"ל הוא צבא ישראלי עם סטטוס..."

קשה לנטרל מחשבותיו של אדם למשך שלוש שנים. האם סיור ארכאולוגי בשטח ריבוני של מדינת ישראל הינו סיור פוליטי? האם הרצאה על דמותו של מנהיג שנרצח בעיצומו של תהליך מדיני שנוי במחלוקת המתמשכת עד היום היא לגיטימית? התשובה לשתי השאלות הינה בודאי ובודאי והכל תלוי במסרים העדינים אם ישנם או אינם או בגישת המרצה.

הפתרון לטעמי - על המרצים והמדריכים להיות כולם לובשי מדים וכפופים להררכיה הצבאית ולפקודות.על תוכן ההרצאה יעבור אדון רע"ן ויאשרה או ישנה אותה לפי כללי הצבא. להרצאות איכות יכולים חיילים ללכת בסופי שבוע ומי שרוצה לגבש דעה מוזמן לקרוא את הארץ/מקור ראשון ואפילו סתם ספרים לפי טעמו ודעותיו.

הסוגיה האם אלע"ד הינה גוף פוליטי ימני קיצוני או בן דמותה המודרני של הקרן הקיימת רצוי מאוד שלא תתנהל בין קצינים בכירים לבין מערכת עיתון אלא בינם לבין מפקדיהם בצבא.

הפניה לעיתון הארץ והעמדת עמותת אלע"ד כדוגמא [ולא התכנים הדתיים דווקא] יוצרים בעיני רושם ל'קריצה פוליטית' מצד קצינים בכירים שאולי רוצים להיות יותר בכירים.
אם לקצינים בכירים יש השגות לגבי הרצאות של נשות מחסום ווטש, עמותת אלע"ד, תנו לחיות לחיות וכו' - יתכבדו ויכנסו ישיבה של בכירים כמוהם ויותר מהם, ידונו ויחליטו את שיחליטו.
ישן 25-10-2008, 19:37
  blackrush blackrush אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.07
כל העניין פה כל כך מוגזם
בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "הגדרת תכנים פוליטיים היא הליכה על חבל דק."

1. מעולם בחיי לא ראיתכי שמחריכים חיילים לשמוע שיחות על דת, יש תמיד את האופציה בשבת לשבת עם החבדניקים ודו'- יצא לי וניהלנו דיון עמוק על משמעות של דת שום דבר שמתקרב למיסיונריות
2. עשיתי כל מיני סיורים בירושלים במסגרות סדרות חינוך- תמיד תמיד הדגש המרכזי היה על ההיסטוריה- גם התנ"כית גם המודרנית- ולא על דת.
3. הפעם היחידה בצבא שקיבלתי פקודה לשמוע שיחת רב הייתה בשיחה עם הרבצ"ר בבה"ד 1 בתור צוער- השיחה נבעה יותר על הבנת צורכי החייל הדתי מאשר דת- נושא לגיטמי בעיני בצבאה של המדינה היהודית
4. מעולם לא נתקלתי באיזשהי פגיעה בדתים בצבא- מעבר לבדיחות כמו "אם קשה אז דתים" וכו' בטירונות- בדיחות שהיו בדיחות ותו לא. בדיוק כמו בדיחות על כל מגזר ציבור אחר. מעבר לזה שכל פעם שנתקלתי בדתים בצבא גילתי אנשים מקצועים, פתוחים וציונים.
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:51

הדף נוצר ב 0.34 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר