לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה
לינקים שימושיים עידכון 23/5/2012 האביב כבר כאן, הקיץ עוד מעט מגיע, ואיתו ימים שטופי שמש - הגיע הזמן לעשות בעצמכם!
חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > עשה זאת בעצמך
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה



  #4  
ישן 27-09-2008, 17:58
  galzigler2 galzigler2 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.09.08
הודעות: 1
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Au79 שמתחילה ב "לפי מיעוט התוצאות בגוגל, אני..."

זה נשמע ממש טוב:

ציטוט:


"
אוריגאמטריה" - הוראת גיאומטריה דרך אמנות האוריגאמי בבתי ספר

כולל תיאור קצר מהנעשה בעולם
: בארה"ב , אירופה ויפן



מירי גולן ופול ג
קסון

המרכז הישראלי לאוריגאמי

origami@netvision.net.il



מטרות



העמקת הידע בגיאומטריה בדרך חוויתית.



חיזוק המוטיבציה של התלמיד על ידי למידה חווייתית מהנה.



פיתוח התפיסה המרחבית והחשיבה הלוגית.



שיפור הדימוי העצמי של תלמידים עם קשיי למידה.



רציונל ההתנסות



אמנות האוריגאמי הינה אומנות המחברת בין אסטטיקה לבין חוקים גיאומטריים.



ניתן ללמוד גיאומטריה באופן חווייתי.



האוריגאמי תורם ללמידה בצורה הוליסטית.



אמנות האוריגאמי הינה גיאומטרית ביסודה. כל מודל מתחיל בדף נייר שהנו ריבוע או מלבן שבתהליך

הקיפול מתחלק בצורה סימטרית ויוצר זוויות
, מצולעים, ועוד. השימוש באמנות האוריגאמי כדרך

ללמידת גיאומטריה בבתי הספר חשוב ומוצלח מכיוון שהילדים אוהבים לקפל אוריגאמי ורוצים ללמוד

לקפל מודלים חדשים
. בשיעורי האוריגאמטריה המוטיבציה של התלמידים גבוהה ולכן הם פתוחים

ללמידה
.



כשחושבים על אוריגאמי יש לרוב נטייה לחשוב על קיפול קוביות - גופים תלת ממדים. אך על פי שיטת

ההוראה שנציג
, התלמידים לומדים לקפל שועל ובתהליך קיפולו הם לומדים על זוויות. באופן דומה

התלמידים לומדים לקפל פסנתר ובתהליך קיפולו הם לומדים על קטעים
. כל מודל מלמד אותם נושא

מסוים בגיאומטריה
. כך למשל, בתהליך הקיפול אנו לומדים לזהות מצולעים, אבל בסוף השיעור, כל

תלמיד מסיים עם מודל שהוא עצמו קיפל
. כך אנו מרבים בקיפולים של בעלי חיים מכיוון שאלו דגמים

שתלמידים אוהבים ואלה מהווים חלק מעולמם ודמיונם
.



מאחר ושיטת ההוראה המוצגת הנה על פי התוכנית של משרד החינוך לפי כיתות, התלמידים לומדים

לקפל גם גופים תלת ממדים
.



הוראת האוריגאמטריה מסייעת לתלמידים המתקשים ללמוד בדרך הרגילה. הלמידה הינה חווייתית,



מוחשית ומהנה
, ולכן גם ילדים לקויי למידה ותלמידים עם קושי בחשיבה מופשטת לומדים ואף נהנים

מהשיעור
.



התוכנית של המרכז לאוריגאמי מוערכת בבתי הספר וממשיכה לפעול ולהתפתח במשך 12 שנה

בזכות התרומה של אמנות האוריגאמי לפיתוח מיומנויות למידה כמו
: תפיסה מרחבית, חשיבה לוגית,



מעקב אחר הוראות
, מיומנות מוטורית, ועוד.



מהלך ההתנסות

נתאר את שיתוף הפעולה בין המורה לאוריגאמטריה לבין רכז המתמטיקה בבית הספר ונראה כי הוראת

הנושאים במקביל תורמת לשיפור הידע הנרכש
.



נציג את תהליך הלמידה ושיתוף הפעולה בתהליך ההתנסות בשני בתי ספר
: מבית הספר ברושים .ת"א



(
חינוך מיוחד) תציג מיכל יאסין מחנכת המלמדת את התלמידים גיאומטריה. מבית הספר של החינוך

הרגיל תציג רכזת המתמטיקה
.



נתאר את מבנה השיעור
: נושא השיעור , מטרת השיעור, שם הקיפול, מהלך השיעור ,חקר, תכונות

וקשרים לאורך כל השיעור
, נקודות לדיון תוך התקדמות בתהליך הקיפול. הכולל את נושא הקיפול

שיבחר בשיעור הבא כדי לחזק את הידע שנלמד בשיעור זה
.



פול ג
קסון יציג את אופן הוראת אמנות האוריגאמי באירופה , ארה"ב ויפן .



ניתוח רפלקטיבי של ההתנסות
:



נציג את שיטת ההוראה המחזקת את הדימוי העצמי של התלמיד ומסייעת לחיזוק המוטיבציה של

התלמיד ללמוד ולהרחיב ידע
. לאחר תיאום בין המורה לגיאומטריה או רכז המתמטיקה, המורה

לאוריגאמטריה בוחר דגמי אוריגאמי שדרכם יוכל ללמד את הנושא שנבחר
. לאורך תהליך הקיפול

התלמידים בוחנים את המושג
.



לדוגמה
: במידה והנושא הנבחר הוא זוויות במשולשים, התלמידים יקפלו דגם שועל וילמדו למדוד את

הזוויות שנוצרו במשולשים בכל שלבי הקיפול
. השיעור יסתיים עם הדגם שקיפלו. במקביל, התלמידים

ילמדו את הנושא גם עם המורה לגיאומטריה
.



כשהתלמיד לומד לקפל מודל מסוים
, תהליך הקיפול עצמו הינו חוויה חיובית. גם תלמיד מתקשה עובר

חוויה לימודית חיובית
. בתום השיעור בידי כל התלמידים (מהחינוך הנורמטיבי ומהחינוך המיוחד) תהיה

תוצאה זהה
. הדגם הסופי הזהה לכולם מחזק את בטחונו העצמי של התלמיד המתקשה מאחר והדגם

אינו משקף כשרון או יכולת ייחודיים
. לתהליך הלמידה הזה ישנם כמובן גם יתרונות נוספים בהם נדון.



עבודות של הלומדים שתוצגנה במושב
:


יוצגו מספר עבודות של תלמידים הכוללות ניתוח והדגמה של המושגים אותם רכשו במהלך השיעור
.



אגב, למה חסמו את השם משתמש השני שלי? שלחתי לכם אימייל ולא עניתם ולא קיבלתי אף אזהרה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום



כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:28

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר