לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-04-2009, 21:43
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
ביצורי המאורעות 10

דבר ה'ארדיכל' שמאחרי הפרוייקט:

"מצ"ב קובץ אקסל של כל הביצורים שתיעדנו, כמעט 250.

כמו כן - צרפתי קובץ קמ"ז של גוגל ארץ, למראה מקום של כל אותם ביצורים. בצהוב - כאלה שראיתי במו עיני, ולפיכך המיקום שלהם מדוייק; ובתכלת - כאלה שלא ראיתי, והמיקום הוא משוער ומקורב בלבד.
בקובץ האקסל ניתן לשנות את סידור הביצורים, ולעשות חיתוכים עפ"י שם ישוב, או אזור בארץ (למתכנני טיולים), או סוג הביצור, או תיארוך."

בהצלחה

טבלה חדשה: https://2008-uploaded.fresh.co.il/2008/10/15/31141986.xls

מפת סיכות גוגל חדשה פרי עמלו של ארדיכלנו:
https://2008-uploaded.fresh.co.il/2008/10/19/64295596.kmz

ומועברת בקשה לארדיכלים או לבעלי יכולת מפתית אחרת להעלות תרשימים של קווי תפר בת"א ובערים מעורבות. יתכן וסיורים רגליים לאורך קווי תפר אלו יניבו עמדות 'חדשות'.

מה עוד בקשנו מארדיכל לכבוד חג הפסח? עדכון קובצי האקסל והגוגל-ארץ ואם אפשר גם רשימה קטנה של מקומות חשודים הזקוקים לבקור...

והנה הקובץ החדש שהעלה מלווה בהערותיו:

"למי שכבר פתח את אחד מקבצי הקמ"צ הקודמים שלי - אני מציע קודם למחוק אותם, ורק אחר כך להכנס לנוכחי. אחרת תקבלו כל סיכה פעמיים.

למאותגרים שבינינו: מדובר על קובץ סיכות של גוגל ארץ. כאשר מקישים עליו פעמיים, הוא שותל את הסיכות ופותח אבטומטית את גוגל ארץ, ומראה לכם את הסיכות. לנוחותכם והנאתכם.

כל סיכה היא עמדה. הצהובות הן עמדות שראיתי וצילמתי, ולפיכך אני ערב למיקומה המדוייק של הסיכה (5 מטר לכאן או לכאן). הסיכות התכולות הן סיכות שמישהו דיווח על קיומן, אך טרם וידאתי זאת. המיקום יכול להיות עד 50 מטר מהעמדה.

אנא דווחו על הצלחה ועל אי הצלחה בפתיחת הקובץ. אנא דווחו על סיכות שגויות. אנא דווחו על עמדות שטרם נדקרו בסיכה."

https://2009-uploaded.fresh.co.il/2009/04/20/57688062.kmz

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 22-04-2009 בשעה 13:59.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-04-2009, 19:31
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
אז ככה !....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "ביצורי המאורעות 10"

בחרתי להתחיל את האשכול הזה בתמונות שעבורי הן מאוד מאוד עצובות !
אמנם לא בדיוק ביצור או עמדה מהסוג בו אנחנו עוסקים אבל בכל זאת....

ניצלתי אשכול שנפתח בפורום צבא ובטחון כדי לתת גיחה לאיזור החולות שצפונית לחוף תל ברוך שם נמצאו השבוע על ידי אחד הגולשים לא מעט שרידים מתקופת מלחמת העולם הראשונה, כשסיימתי את השוטטות במקום החלטתי שהנה נקרתה לי הזדמנות לבקר באיזור הדיונות שהיו פעם מול תכנית ל', הדיונות אליהן נהגנו כחניכי ה"צופים" להגיע בלילות לצורך ביצוע "פעולות" וא"ש לילה (בתכלס אלו היו ערבים שהסתיימו לכל המאוחר ב 21:00 אך עבורינו זה היה נראה כאמצע הלילה).....
דיונות בהן נהגתי לשוטט עם עוד חבר ולהביט לעבר בסיס שדה דב, במטוסים והמסוקים שהמריאו ונחתו לנו מעל הראש, דיונות בהן תמיד מצאתי כל מני מציאות דוגמת חלקי כנפיים/הגאים של מטוסים ושאר ג'אנק שהואשכנראה הושלך שם על ידי עובדי הרס"ר של הבסיס....
ממש עולם ומלואו עבור ילד בגיל 14 או 15......

מה שעוד היה זכור לי מאותן דיונות היא מה שלימים הבנתי שהיתה עמדת נ"מ אשר שימשה להגנת שדה התעופה הסמוך!
מדובר היה בעמדה בצורת עיגול שנבנתה מלבנים לבנות, אני לא מצליח להזכר בתצורה המלאה של המבנה אך זכור לי בהחלט קיר היקפי בגובה של כמטר עם גומחות ששימשו כנראה לאחסנת תחמושת (בהנחה ובמקום הוצב תותח נ"מ).....
העמדה ניצבה ממש קרוב לגדר ההיקפית של שדה התעופה (הגדר הצפונית).

החנתי את הרכב ברח' לוי אשכול ופסעתי לכוון מערב בנסיון למצא פתח דרכו אוכל להכנס למתחם הדיונות, לאחר שנמצא הפתח המיוחל מצאתי את עצמי עומד מביט ולא מאמין....
מה שפעם היה שטח פראי של חולות שוטח כמעט כולו כהכנה להפיכתו לאתר בנייה ענקי ובמרכז התוואי עובר כביש אספלט שמוסיף עוד כיעור למה שעיני רואות!

מה קורה כאן לעזאזל ?..
תיארתי לעצמי שחלק מהדיונות כבר לא קיים אבל ככה?...
זוועה !

אני לא רוצה להשמע דביק או רגשן מדי (אני ממש לא כזה) אבל אני חייב להגיד לכם שפשוט נעשה לי רע !
כל כך רע שפשוט בא לבכות !
אני מתחיל להכנס לתוך השטח ומנסה להזכר בכוון המדוייק (כמעט כל התכסית שם השתנתה) וכנראה שיש דברים שכל כך טבועים בזכרון שגם מרחק של למעלה מעשרים שנות חיים לא יעלימו....

ובשלב מסויים אני מבחין במה שנותר מהעמדה שלי....
למה לעזאזל הם עשו לה את זה?..
למה?..

למי היא כל כך הפריעה?..
הרי עוד לא התחילו לבנות היכן שהיא ניצבה !
קיבינימאט !

אני מבחין במה שנראה כערימת הריסות אבל אי אפשר היה לטעות, שרידי קיר הלבנים העגול עוד שם......
צילמתי מה שיכלתי, צילמתי את המיקום ביחס לבתי תכנית ל' שממול צילמתי ולו רק כדי שתישאר לי איזו מזכרת ממנה...
וצילמתי את מה שנראה לי כפיסת הנוף היחידה שעוד יכולה להזכיר לי את הדיונות כפי שאני זוכר אותן בימיהן (וימי) היפים....
וליטפתי את הקיר הזה כנראה פעם אחרונה.....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ועדיין יש כל מני מציאות מוזרות שם ...מישהו יודע לזהות מה זה?....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

וזהו.

אני מקווה שצירופה של העמדה הזו לאשכולות שלנו לא צורם קצת אבל אני גם מקווה שתבינו.....
ואם אולי יש למי מחברי הפורם מידע אודות העמדה הזו או תמונות שלה אני יהיה מאושר (אני לא אתפלא אם גם ממנה נורתה בשעתו אש לעבר הספיטפייר המצרי שהופל באיזור למרות שיש הטוענים שהיה זה תותח שהוצב בשייח מוניס שהפילו לבסוף).....

עצוב.
ישן 11-04-2009, 20:22
תחמושת בע"מ

ולראשונה....עכו !.....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "ביצורי המאורעות 10"

ניצלנו את ערב החג לטובת טיול בעיר העתיקה של עכו, לא ממש "סיור בעקבות"...אלא יותר גיחה מכוונת למסעדת "אבו כריסטו" המיתולוגית וסיבוב בשוק הערבי (על כך ייפתח אשכול בפורום "ביקורת מסעדות" בהמשך)....

ובכן, לאחר שסיימנו את הארוחה (המצויינת) יצאנו לסיבוב רגלי באיזור השוק כשבשלב מסויים הגענו למדרחוב היפה שהוקם ממש ליד מסגד אל ג'זאר, איך שהגענו לצומת הרחובות קלטו עיני את הגברת הבאה שעל פי דעתי ניצבת לה על הפינה הדרום מזרחית של החומה אשר מקיפה את כלא עכו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

פרט לצינור המתכת שעל טיבו לא ממש עמדתי נראה לי שעל הגג עדיין קיימת תושבת לזרקור...
והנה היא מקרוב יותר (התושבת של הזרקור מציצה לה מבעד לחרך העליון השמאלי):

והנה היא מזוית אחרת (מאחור):

אם הצינור שבולט מהדופן הוא בגובה הרצפה של הגג הייתי מסיק מכך שהחרכים שעל הגג נועדו לאפשר תצפית/ירי במצב של כריעה או שכיבה בלבד...
בסך הכל על פניו נראה כי מדובר בעמדה בריטית ששימשה להגנה על המתקן שמעבר לחומות, עמדה יעילה ומבוצרת היטב...

ותקנו אותי אך אם אינני טועה היא גם שמה לראשונה את עכו על המפה מבחינתינו.... לא?...

המשך חג שמח...

לבני.
ישן 11-04-2009, 20:36
תחמושת בע"מ

עמק זבולון, מפעל "טמבור"?... משהו מוזר ומעניין....

כבר לפני למעלה משנה קלטתי במהלך נסיעותי על הכביש המקשר בין חיפה/הקריות לעכו משהו מוזר שמאוד הזכיר/מזכיר לי את אותן עמדות אותן אנו צדים כבר זמן רב...
מדובר במבנה תעשייתי הממוקם כמעט מול הכניסה לקיבוץ אפק מצידו המערבי של הכביש בסמוך למפעל "טמבור" (אני לא יודע לומר אם המבנה שייך למפעל עצמו או לא) !
היות ובערב החג כאמור טיילתי בעכו אזי החלטתי שהפעם אני לא מוותר ועוצר שם כדי לצלם ולהעלות את התמונות לכאן לצורך שיפוטכם המלומד !

אז ככה נראה המבנה המדובר מרחוק, שימו לב למבנה הבולט ביותר שבסמוך אליו תורן עם דגל:

וככה זה נראה מקרוב יותר (לא שניתן היה להתקרב אלא פשוט נעזרתי בזום של המצלמה), כשבחנתי את התוצאה בבית היא נראתה לי מעניינת ומסקרנת ביותר, תקנו אותי אם אני טועה אך זה נראה בהחלט מתאים !....

על פניו נראה כי מדובר באיזו קונסטרוקציה של קורות עץ עם ציפוי (שסביר מאוד שהוא מתקופה מאוחרת יותר) של אזבסט כשעל הגג לא פחות מחצובת זרקור מן הסוג המוכר זה מכבר !...
אני מדמיין ?..
והיה וכן, אז מי/למי/על ידי מי היא נבנתה?..
היה שם איזה שהוא מפעל באותן שנים?..

מוזר.....
ישן 13-04-2009, 17:39
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
דידין - מרשים

בצרון מעניין. באזור השפך הדרומי של הכנרת נבנו, אם כך, לא מעט ביצורים.

לבני - הייתי וראיתי. אני לא חושב שיש על מה להתווכח - העמדה בעכו היא - די בטוח - בריטית, ובמפעל טמבור (הישן, הדרומי יותר) זה בעליל נראה כמו עמדת זרקור.

עברתי גם ב-4 עמדות שכבר מצאו לפני - 3 בנהריה (ביה"ק, יד לבנים, בית ליברמן) וזו שבקיבוץ אפק. אין לי מה להוסיף תמונות, כי כולן צולמו היטב. אבל הבנתי טוב יותר:

זו שבבית הקברות, בדרום מערב העיר, דווקא שופצה בהחלט יפה. שמרו על גג, על שניים מקירותיה, והסבו אותה ל"חדר מנוחה" בהחלט בטעם טוב, מבלי לפגוע בעברה.

זו שביד לבנים, בדרום מזרח העיר, על גבעה רמה - קצת פחות, אם כי גם שם פיתחתי סמפטיה רבה למה שנעשה לה. ככל הנראה היא היתה בצרון פשוט, עם חרכים, בלוקים מבטון וחלקים יצוקים. כדי לשלב אותה באתר יד לבנים, וכראוי למקומה במרכז הבמה - האדריכל ציפה אותה באבן כורכר מקומית, חדשה, ושילב כמה סלעים בציפוי. הוא שמר על גודלה של העמדה, על חלונותיה הזעירים ועל מקומה, והחליט לוותר על שימור קירות הבטון והבלוקים, ולצפות אותם בחומר "מכובד" יותר. אני חושב שזו החלטה לגמרי לגיטימית.

ולגבי עדכון הקבצים - אני עובד על זה. קובץ הסיכות קצת יצא לי משליטה, ואני מנסה להשיבו למתכונת שניתן לעבוד איתה.
ישן 13-04-2009, 19:00
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
1700 מ' 'מזרחה' למחלף בן שמן כ200 מ' מ'דרום' לכביש 1
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "דידין - מרשים"

בין שני עמודי מתח גבוה - ישנו מבנה בטון עם חלונות מעט מוארכים. האם הונחה עליו כבר יד כלשהי?

ובכדי שלא אואשם בהפצת מלל ללא תמונות - הנה תמונה של 'עמדה בתל צור'

http://even-yehuda.muni.il/beit_ris...e2.asp?code=413

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://even-yehuda.muni.il/beit_rishonim/text_getimage1.asp?code=413]

ובשביל לבני גם תמונה של סליק שנמצא ב2004

http://even-yehuda.muni.il/beit_ris...e2.asp?code=434

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://even-yehuda.muni.il/beit_rishonim/text_getimage1.asp?code=434]

וכל זאת באתר בית הראשונים של אבן יהודה http://even-yehuda.muni.il/beit_ris...b1=1&b3=3&l=HEB

ארדיכל, העמדה המצולמת בספר ספורי מושבות - אינה מופיעה באתר. האם שמת ידך עליו?

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 13-04-2009 בשעה 20:32.
ישן 17-04-2009, 17:25
תחמושת בע"מ

אז על הסליק הזה מדברים.....
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "1700 מ' 'מזרחה' למחלף בן שמן כ200 מ' מ'דרום' לכביש 1"

נו נו...אולי גם תמונתי השתרבבה לשם היות ונכחתי באירוע המדובר (שנמשך יומיים)...
במהלך הכשרת תא שטח לבנייה דווח על כך שבכל פעם שהטרקטוריסט הרים בכף עפר ושפך את התכולה בסמוך הוא הבחין במה שנראה לו כרימוני יד חלודים, הדבר כמובן לא מנע ממנו להמשיך בעבודה כרגיל ולזמן למקום את חבלני המשטרה רק לאחר שסיים לערום ערימת עפר ענקית שבתוכה קבורים עשרות רימונים חלודים !...

רימוני היד שהתגלו במקום היו משני דגמים כשהאחד הנו רימון הU.S.A שמיועד לשיגור ממדוכה והדגם השני הנו "רימון פולני", בסה"כ נחשפו במקום למעלה משלושים רימונים משני הדגמים כשחלקם במצב רקוב וחלקם....כחדשים !!!

בבדיקה מעמיקה יותר שנערכה בשטח התברר כי מדובר ברימוני יד ששימשו לתרגול/אימון ללא תכולת חנ"ם...
זה היה המזל.....
ישן 19-04-2009, 12:32
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

ממצא קטן מהשבת האחרונה

נסעתי, בפעם המי-יודע-כמה, לבקר במגדל הצוחק שמעל תחנת הדלק של סתריה. הוא עדיין נהדר, נוף מדהים, וכל הנוף סביבו משובץ במבנים הרוסים ששימשו בעבר בתי אריזה, או בתי שומרים לכל הפרדסים שהיו שם פעם. לאחר שנעשיתי "מומחה" לרעפים (בעקבות קריאת המאמר הנהדר של גיל גורדון) - ביקרתי בחלק מהם כדי לבחון את סוג הרעפים. נאדא. רעפי בטון גסים, ללא כל חותמת. לשמחתי הגיע לאחד מבתי האריזה הללו ערבי מלוד, ממוצא בדואי (משפחת סנעא) שסיפר לי שהוא נולד באותו בית אריזה נטוש. לפי דבריו - בשנות השישים כל המשפחה המורחבת שלו התגוררה ושמרה בפרדסי רחובות, כל תא משפחתי בבית אחר. הוא הראה לי את בית דודו, ואת בית דודו האחר, ומשפחתו שלו - חיו בבית האריזה. הוא סיפר בעיניים נוצצות על כל צינור וכל מחיצה שהיו שם. היה כיף.

לעניין המגדל הצוחק עצמו: אני מזכיר שוב: למרות בקשותי הרבות, איש טרם מסר מידע לגביו. כן, אנחנו יודעים שהוא נבנה על מנת להגן על פרדסי רחובות בזמן המאורעות, והוא תוכנן ע"י מהנדס בשם גליק. זה כל מה שאנחנו יודעים. איש מאתנו לא יודע עליו עוד משהו? כמו למשל - למה יש לו כפה על ראשו, עם חריץ שנראה כאילו הותאם למצפה כוכבים? ליתר בטחון - הנה הוא, מכל עבריו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אבל לא על זה רציתי לספר. משם קפצתי לנען, כבר הרבה זמן שאני יודע שיש שם בית בטחון שהפך להיות אולם ארועים, ו-שאין שם אף עמדה נוספת. חיפשתי לא מעט את העמדה הנוספת, עד שהשתכנעתי, אבל משום מה - מעולם לא הצלחתי לראות את בית הבטחון. תמיד היו שם ארועים, או שהוא היה סגור, ולא הזדמן לי לצלם אותו. אתמול הצלחתי. חמוד. הנה הוא:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 20-04-2009, 15:04
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

תחליף גלידה
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אם זו פעם שלישית - אז..."

(למי שאכל מנה בשרית בצהריים): הנה קובץ הקמ"צ של גוגל ארץ, מעודכן להיום.
למי שכבר פתח את אחד מקבצי הקמ"צ הקודמים שלי - אני מציע קודם למחוק אותם, ורק אחר כך להכנס לנוכחי. אחרת תקבלו כל סיכה פעמיים.

למאותגרים שבינינו: מדובר על קובץ סיכות של גוגל ארץ. כאשר מקישים עליו פעמיים, הוא שותל את הסיכות ופותח אבטומטית את גוגל ארץ, ומראה לכם את הסיכות. לנוחותכם והנאתכם.

כל סיכה היא עמדה. הצהובות הן עמדות שראיתי וצילמתי, ולפיכך אני ערב למיקומה המדוייק של הסיכה (5 מטר לכאן או לכאן). הסיכות התכולות הן סיכות שמישהו דיווח על קיומן, אך טרם וידאתי זאת. המיקום יכול להיות עד 50 מטר מהעמדה.

אנא דווחו על הצלחה ועל אי הצלחה בפתיחת הקובץ. אנא דווחו על סיכות שגויות. אנא דווחו על עמדות שטרם נדקרו בסיכה.

https://2009-uploaded.fresh.co.il/2...20/57688062.kmz
ישן 27-04-2009, 21:45
תחמושת בע"מ

והיות והבטחות צריך גם לקיים...ירושלים - לא רחוק מבית הנשיא...
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תן לי יום יומיים ואביא לך את העמדה הנסתרת והמצחיקה ביותר בירושלים....."

בשבועות האחרונים יצא לי לשהות לא מעט באיזור בית הנשיא שבירושלים, שהייה שכרוכה בלא מעט הליכה רגלית ותשומת לב לחצרות וגגות הבתים...
ממש מול בית הנשיא ניצב לו מבנה יפה ששימש בעברו כבית הדין הצבאי הבריטי בא"י וכיום כבית ספר לנזירות, מבנה שנראה כך (צילום שער הכניסה הראשי):

אם אתם עומדים כך מול השער ופונים שמאלה תמצאו את עצמיכם ברחוב צר ויפה הנקרא רח' רד"ק, רדו כמאה מטר במורד הרחוב ותביטו ימינה לעבר גדר בית הספר לנזירות בה קבוע שער ברזל מסורג, הביטו לעבר החצר שמשמאלו ותבחינו בה, מצחיקה שכמותה:

והנה היא מכמה זויות נוספות שרק מעצימות את תצורתה המשעשעת...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

על פניו נראה שבעמדה שכזו יכלו לעמוד שני חיילים/שומרים בלבד, לפי הערכתי שמתבססת לא מעט על עברו של המקום כפי שמתואר בשלט שניצב בסמוך, מדובר בעמדה בריטית שיעודה היה להגן/לסכל נסיונות פגיעה במבנה בית הדין הצבאי על ידי המחתרות, חיזוק נוסף בא לידי ביטוי במבנה הגג הלא שגרתי שעל פניו נועד למנוע אפשרות של הצמדת מטען חבלה או השלכת רימונים לעברו...

היות ומדובר במתחם גדול למדי והעובדה כי העמדה הזו ניצבת לא רחוק משער הכניסה החלטתי שיהיה זה נכון לבדוק אם אין עוד עמדות נוספות בסמוך לשערים האחרים , הנחה שהתבררה כמוצדקת...

בסמוך לשער כניסת הרכבים שבחלקו האחורי של המבנה מצאתי עוד אחת !!!

בבקשה:

והנה השלט עליו כתוב סיפורו של המבנה:

ללא ספק היה חששם של הבריטים מוצדק....

אז הנה לנו עוד שתי עמדות שמירה בריטיות בעיר ירושלים.

יש עוד אתר בסמוך למבנה הנ"ל המחייב בדיקה, אם תהינה תוצאות חיוביות אעדכן בהקדם...

לבני.
ישן 03-05-2009, 10:54
  דדון מוש דדון מוש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.04

כבר כמה זמן שאני עוקב בעניין אחרי הפרוייקט שהרמתם כאן והנה תרומה ראשונה וכמה שאלות.

בחוגלה ביציאה לשדות לכיוון דרום יש מגדל שמירה שנראה מאותה התקופה.
אפשר לראות שיש קומה עם חרכי ירי וגג עם מעקה נמוך.
במרכז העמדה עובר עמוד עם ידית שככול הנראה נועדה להרים מוט שעובר במרכז העמוד. ידית כזו מצוייה גם בקומה הסגורה וגם בגג. לא הצלחתי להבין למה בדיוק זה נועד.

עברתי גם באלישיב ולא ממש הצלחתי להבין את ההגיון במיקום העמדות (קצה הישוב בדרום ושניים במרכזו בשיא הגובה על בריכות מים סמוכות). האם העמדות ניבנו בכוונה להגן על תשתית המים של המושבים? ואם כן לדעתי בכפר הרוא"ה יש עמדה זהה לעמדה הדרומית של אלישיב (חרכי גג בבית משאבה)

ישן 17-05-2009, 21:01
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי דדון מוש שמתחילה ב "מגדל המים בכפר חיים"

מגדל המים של כפר חיים דומה, דמיון מפתיע למגדל שבכפר הראה. אלא שבכפר הרואה אין חרכי ירי, אולי משום שהמגדל מצוי במרכז הישוב. מכל מקום, ערכתי בדיקה עם קרובת משפחה, אשר סיפרה לי כי בקומתו השניה של המגדל, מתחת לבריכה, היה חדר תצפית ותקשורת. ישבו שם בנות, אשר עברו קורס מורס. היא לא זוכרת מה היה אמצעי התקשורת,למרות שעברה קורס מורס ועשתה שם משמרות. מבירורים נוספים, נראה כי היה מדובר בזרקור. במקום היה מכשיר טלפון, כנראה היחיד בכל האיזור, כאשר המגדל שימש מעין אמצעי ממסר להעברת ידיעות מהטלפון לאמצעי האיתות. יש לזכור כי המגדל של כפר הרואה מצוי במיקום גבוה, וממנו נצפו בשעתו כל ישובי עמק חפר המזרחי דאז.

ישן 03-05-2009, 20:21
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

העמוד
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי דדון מוש שמתחילה ב "אני אוסיף קובץ סיכות של חוגלה..."

הוא ככל הנראה, כפי שלבני כתב, התקן לזרקור. הנה כמה התקנים כאלה מעמדות שראינו ברחבי הארץ - ראה אם זה דומה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

לגבי מיקום העמדות: הן מוקמו, בדרך כלל, בשלושה מקומות אפשריים:
במקום בולט ונישא, שאיפשר תצפית והארה עם הזרקור; בחזית הישוב הפונה לכיוון התקפה אפשרית, ושימש כעמדת הגנה קדמית; ובלב השדות, מקום שאליו ניתן יהיה למהר ולברוח אם בוא ההתקפה.

וראה זה פלא: גם מתקני מים נוטים להבנות במקומות דומים. בריכות מים ומגדלי מים באזורים נישאים, כדי שהמים יזרמו לבתים בכוח הגרויטציה; בארות מים בשולי הישוב, או בלב השדות.

ולפיכך כאשר במקום נישא כבר יש מתקן מים, הכי עדיף זה לבנות עמדה עליו, כי היא אפילו קצת יותר נישאה וגבוהה. וכאשר בלב השדות רוצים לבנות עמדה, עדיף לשים אותה על המשאבה, ששם כבר בלאו הכי לא ניתן לחרוש, וגגה קצת יותר נישא מאשר שאר השדה.
ישן 04-05-2009, 13:29
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
אחד בנשר ואחד בדברת...

ביום שישי שעבר, לאחר דיג מדכא (ים מלא צמחייה ואפס דגים בחכתנו) סביב ביה"ח רמב"ם והמזח בעתלית, איתרנו עמדה שטלי מצאה בנשר.
העמדה נמצאת בפאתי שכונת מגורים- ממש על הכביש הראשי נשר- יגור.
להלן מיקומה המדויק:

הנה היא לפניכם. העמדה משומרת היטב ומשמשת כמחסן כרגע. היא בעלת חרכי ירי אלכסוניים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בנסיעה אח"כ הצצנו לתוך המחצבה בנשר וראינו משהו דמוי- עמדה

לפני 3 ימים, נסעתי לעשות טיפול לאוטו בקיבוץ דברת, ושם ראיתי, קרוב מאוד למוסך, את המגדל המצורף. אני לא בטוחה אם זוהי אכן עמדה, וגם אם כן- האם פורסמה כבר או לא, אבל חשבתי שעדיף להעלות מאשר להתעצב מאוחר יותר...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהתמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 04-05-2009, 15:01
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

אחיות יקרות
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "אחד בנשר ואחד בדברת..."

העמדה בנשר - נהדרת. מקסימה.
העמדה במחצבה - טעונה בדיקה. מאד ייתכן שיש חרכים בצד השני, הפונה אל ההר. כך המצב עם המגדלים בעמק יזרעאל, למרגלות הגלבוע: הבצרון ממש נושק להר, וצופה אל מורדותיו.

העמדה בדברת איננה ממש עמדה. סימן ההיכר הבולט ביותר של עמדות הוא שהן מתאימות לשהותם של השומרים - בדרך כלל חדר רבוע במידות של 4X4 מטר, ויש להן חרכים. לעיתים צריכים להתאמץ כדי לראות את החרכים, כי העמדות הוסבו לשימוש אחר, והחרכים נסתמו. בדרך כלל זה אפשרי, ודי קל.

מגדלי סילו, לעומת זאת, הם בדרך כלל גבוהים מאד, בדרך כלל עגולים, נטולי חרכים, ולפעמים ניצב בראשם חדרון של המפעיל, אך גם בו אין חרכים. כמוהם ניתן למצוא בכל ישוב חקלאי, והם לא קשורים בכלל למבצענו זה. הם "סתם" יפים, בזכות עצמם. לפעמים, וזה מבלבל, גם לסילו יש חלונות קטנטנים, אך בדרך כלל הם לא ימוקמו באותו אופן שממקמים חרכים בבצרונות, והם לא ינסו להבטיח שליטה על גזרה רחבה, כמו בעמדות.

אך אל תתנו לי להרתיע אותכן. כל הכבוד על המאמץ, וההתמדה, והגלויים.
ישן 06-05-2009, 09:02
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

לאילן סקלי

אילן - ברוך מאד הבא. את האתר שהקמתם לזכר אביכם הכרנו, והוא זכה לכמההתייחסויות כאן. הוא בהחלט מרתק, מקורי ומאד מעניין.

אנסה להסביר מה זה "כאן": לפני למעלה משנה התחלנו לחפש את כל הביצורים שנותרו בארץ, אשר נבנו ע"י אחרים - ולא צה"ל. ההגדרה הזו היא מוזרה, כיון שהיא כוללת את כל הביצורים (הרבים מאד) שנבנו בתקופת המאורעות - ע"י היהודים וע"י הבריטים; ביצורים שנבנו ברמה של ישוב בודד בתקופה שקדמה למלחמת השחרור, ובמהלך המלחמה - יהודים וערבים (שוב - ברמה של הישוב הבודד, ולא מטעם הצבא); ובודדים מהתקופה המיידית שלאחר המלחמה, אך הוקמו ע"י הישובים - ולא ע"י הצבא.

כמו כן - אנו מתמקדים במבני בטון, וממעטים להתייחס לחפירות - תעלות או בונקרים.

מאז כבר פתחנו 10 אשכולות המשך. כל אשכול נסגר כאשר הוא כבר כבד מדי, ולוקח לו זמן ארוך להפתח, ואז אנחנו מתחילים אשכול חדש - וממשיכים ממנו והלאה. האשכול שאתה "הקפצת" (החזרת לסדר היום, לאחר שהוא הפסיק להיות פעיל, מזה זמן רב) הוא הראשון לאשכולות הביצורים. כאמור - מידע עדכני, תוספות והמשכים אנו נוהגים לכתוב באשכול האחרון, העדכני ביותר. זה שהודעה זו כתובה בו.

עד כאן - נימוסים והליכות.
בעניני ביצורי מעלה הענבים: בנוסף להתיחסות שמצאת, יש עוד לא מעט אזכורים לביצורי קרית ענבים ומעלה החמישה באשכולות השונים. ישבנו בארכיב של כל אחד מהקיבוצים הללו, סיירנו בהם, ולמדנו אותם. באשכול זה יש גם קובץ קמ"צ, ש"מתלבש" על גוגל ארץ, ובו תוכל לראות את כל הביצורים שמצאנו וזיהינו באזור של שני הישובים הללו.

את האתר שלכם הכרנו, וכאמור - בהחלט התייחסנו אליו.

אם לאחר שתראה את הקובץ קמ"צ, ותמצא כי יש לך מה לחדש לנו - נשמח לצאת לטיול.
ישן 06-05-2009, 23:16
תחמושת בע"מ

קיבוץ רמת רחל - בונקר/עמדה לשיפוטכם/ן.....

מזה זמן רב מטרידה אותי העובדה שעד כה לא מצאתי בתחום קיבוץ רמת רחל אף עמדה !
מדובר הרי באחד הקיבוצים שסבלו מיום הקמתם מהתנכלויות/קרבות ללא סוף!
איפה לעזאזל מתחבאות להן העמדות?..
הייתכן שכולן נהרסו עם השנים?..

ממש לא נראה לי.

בכל אופן היות והזדמנתי היום (שוב) למקום, החלטתי שאני משקיע כשעה בחיפושים.

התחלתי באיזור המלון משם לכוון המוצב/משלט שבסמוך אליו אתר ארכיאולוגי דומם ושרידי תעלות הקשר מתקופת טרום המדינה - כלום!
אמנם מצאתי לי כעשרה תרמילי רובה מאוזר המתוארכים בשנים 1947-8 אך לא מעבר לכך...

בשלב מסויים פניתי לתוך שטח הקיבוץ עצמו ושם הבחנתי מצידה השני של אותה גבעה בבונקר/עמדה הזו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ועכשיו הדילמות...

מצד אחד אין לי ספק שמדובר בעמדה/בונקר.
הוא ממוקם בנקודה שולטת ובמתחם בו ישב המשלט/תעלות הקשר.
הוא פונה לכוון מזרח הווה אומר לכוון בו עבר הגבול עד שנת 67 והכוון בו נערכו לא מעט מהקרבות ב 48 ולאחר מכן...

מאידך - על פניו נראה כי מדובר בבנייה מודרנית יותר ממה שאפיין את העמדון אותן אנו מחפשים...

לא יודע, מה אתם אומרים?...

ובלי קשר - עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בעניין רמת רחל !

לבני.
ישן 16-05-2009, 17:38
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

עידו, תודה

צלמינו ומחפשי אוצרותינו הזריזים ומצלמותיהם כבר היו שם. מצחיק, אבל בכל אחד מהמקומות הללו פספסת עמדה נוספת.

במטולה: העמדה שנמצאת ממש בכניסה לחלק העתיק של המושבה, זו עם השלט של "הטחנה" - לו היית מסיט את המצלמה טיפ-טיפה ימינה (בתמונה האופקית) - היית רואה עוד אחת. על גג הבנין שמימין.
העמדה השניה, המביטה מערבה - לו היית מציץ אל הגינה שמתחתיה היית רואה עוד עמדה, ככל הנראה מתקופת מלחמת השחרור.

לצערי אין ולא היתה לך אפשרות לדעת זאת, כיון שגוגל ארץ מתעקש לא להראות את מטולה - ולפיכך הסיכות שם הן "בערך". תמיד יש עננים כבדים מעל העיר. על זה כבר אמרו רבותינו - תודה לכם, מפעילי התנורים בצפון.

בשער העמקים: פחות או יותר באמצע הדרך בין השתיים שצילמת (עולים מפינת החי לחדר האוכל/צרכנייה, ועולים שוב לנשקייה. שם, באזור הצרכנייה, קרוב יותר לשער הקיבוץ) יש מין "פינה היסטורית", או "חרתיה" כפי שהילידים מכנים אותה. צריף עץ אחד או שניים, מחרשות עתיקות ו.... האדמירל. עמדה שכולה ברזל, על רגל אחת. מדהימה. לא הצלחנו למצוא הרבה מידע עליה, ונשמח אם תוכל לעזור.
ישן 17-05-2009, 18:58
תחמושת בע"מ

ירושלים - גבעת שאול.....
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ובקרוב .... אחת נוספת בירושלים...."

כפי שהבטחתי...

במהלך ביקורו של האפיפיור יצא לי לא מעט "לחקור" פינות נסתרות יותר ופחות בעיר בירתינו...
(כך מצאתי את שתי המצחיקות שליד בית הנשיא)....
בשבוע שעבר נתקלתי באתר נוסף (לא היתה ברשותי המצלמה) כשמדובר במבנה אבן ישן שכל הגג שלו מבוצר !
המבנה ממוקם בכתובת "גבעת שאול 69" לא רחוק (כמעט מול) סוכנות ניסאן והוא משמש כיום משכן לבתי מלאכה כגון מוסך ומפעל לעיבוד שיש, המבנה משקיף לעבר הר המנוחות וביניהם מבדיל וואדי...

הגעתי לשם היום לצורך הנצחתו ואני חייב לציין שמאוד מסקרן לדעת מה בדיוק ההסטוריה שלו ואת מי הוא שימש!
היה במקום ישוב יהודי בכלל?

כך הוא נראה מהכביש הראשי, שימו לב למעקה הגג שמתחת לשלטי הפרסומת:

וכך הוא נראה מקרוב יותר:

הקיר הצפוני שלו אשר פונה באופן כללי לכוון צפון, כשבפינתו הצפ' מערבית ניצבת לה עמדה:

שכך היא נראית בתקריב:

כאמור - אינני יודע מה שימש הבית ואת מי, אינני יודע מה ההסטוריה שלו (לא קיים במקום שום שילוט) אך ברור לי שהוא שכן על קו תפר או קצה גבול של שכונה/יישוב כל שהוא...
ניסיתי לתחקר את בעל העסק שבמקום אך משום מה נראה לי שעצם נוכחותי במקום עם מצלמה קצת הלחיצה אותו...

אולי מישהו שנראה פחות מאיים יצליח?...
בחיי שאני לא כזה....

ובכלל - איפה "ישראלה" שלנו שחיפש כל כך עמדות בתוך ערים או כאלה ששכנו על קוי התפר????.....
אני מקדיש את העמדה הזו לכבודו !!!
יאללה...כבר עבר חודש התענית לא?...

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 17-05-2009 בשעה 19:02.
ישן 18-05-2009, 17:55
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

לבני, תודה

עמדה נפלאה. כבר יומיים שאין לי ביומן שום עלייה לירושלים, וכנראה שאעשה זאת רק מחרתיים. אני כבר בקושי מחזיק את עצמי.

לגבי זיהויה: יהודית כהלכה. 100%.
ייתכן אפילו שהיא מתקופה קודמת ל - 1936. אני עדיין מחפש ציטטות לגבי המצב הבטחוני שם ב-36', ובינתיים מצאתי המון סיפורים מרתקים על המצב ב-1929. השכונה הותיקה גבעת שאול (נוסדה - 1910) היתה נתונה להתקפות בלתי פוסקות מצד דיר יאסין. הפורעים לא עלו על גב ההר, שם חיכו להם מחסומים ושוטרים בריטיים, אלא דרך הואדי. בדיוק מול המקום בו ממוקמת העמדה הזו.

ראו תצלום מ-גוגל:

והנה קטע מתוך עדותו של מרדכי ילון בספר בשם "ארגון ותיקי ההגנה ירושלים":

"גם בהתנפלויות על גבעת שאול וקרית משה רב היה חלקם של ערביי דיר יאסין ושכניהם. בגבעת שאול סבל מאד בית היתומים דיסקין (סימנתי אותו במלבן אדום בתמונה) אשר עליו ריכזו הערבים מרבת אישם. באחת ההתנפלויות היה מצבו של בית זה קריטי מאד, כוח צבאי בריטי ששיתף פעולה עם אנשי ה"ההגנה" וסטודנטים אנגלים (מאוניברסיטת אוכספורד) הבריחו את התוקפים הרבים וגרמו להם אבידות. חילופי היריות סביב גבעת שאול חזרו ונישנו בכל פעם כל השבת. בהתנגשויות אלה נהרג יהודי אחד ואחד נפצע".
ישן 23-05-2009, 12:46
צלמית המשתמש של יואב אבניאון
  משתמש זכר יואב אבניאון יואב אבניאון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.04.08
נומה עמק

הי נמרים
יתכן ואיני מחדש - מודה, לא סרקתי את כל המידע שהועלה כאן
שני מבנים משולי עמק חרוד למרגלות הגלבוע שהוקמו בתקופת המרד הערבי

הראשון - בית הבטחון של תל יוסף הישנה - מבנה מסיבי שהכיל לוחמים רבים
מוזנח ומלוכלך לצערי

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.jeeptrip.com/albums/a648rd0v.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.jeeptrip.com/albums/gt6snef9.jpg]

המבנה השני כמה ק"מ מדרום מערב לו

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.jeeptrip.com/albums/0vgmxddc.jpg]

להתראות
יואב
ישן 24-05-2009, 08:09
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

נמר לא קטן בפני עצמו

יואב, צר לי. אין זכייה.

הנושא עלה כבר כמה פעמים. אחת ההתייחסויות היתה ב-26/1/09, עת כתבתי:

"בועז זלמנוביץ' הפנה אותנו למאמר של נילי גרייצר, על בתי הבטחון שם בעמק, שהתפרסם באריאל 175 (אוקט. 2006). נסעתי לראותם ולצלמם, אבל הצטרפו אלי חברים, ובשלב מסויים נמאס להם להיטלטל בדרכי עפר בדרך לעוד קוביית בטון. לפיכך נאלצתי, באיומי מכות, לצלם אחד מהם מרחוק, ועל אחר - לוותר לחלוטין. העלבון נצרב בתודעתי."

אחר כך שבתי לשם, וצילמתי (וכמובן דיווחתי) את כולם. יש שם, לאורך שולי הגלבוע, 4 עמדות, נהדרות כולן. הגעתי אליהן דרך הכביש לחפציבה, אלא שעקפתי את הקיבוץ. ממש צמוד לקיבוץ, ממערב לו, יש מחצבה ששוקמה בעמל רב והשקעה לא מבוטלת ע"י קק"ל, ויש בה מגדל גבוה ויפה.
מעט מערבה משם, בין המטעים לבין ההרים, מתחבאת עמדה נוספת.

עוד מערבה, ישנו האתר שיואב צילם - תל יוסף הישנה, עם מבנה הבטחון שלה.

הלאה, באותו כיוון, ממש מול הירידה מכביש העמק לכיוון ההפוך מעין חרוד (הקיבוצים הם מצפון לכביש, אבל יש אפשרות לרדת מהכביש, באותו צומת, דרומה - ולמשיך לכיוון ההרים בדרך עפר). אם נוסעים שם מגיעים ל"מגדל הנטוי" - יפה, גדול וכמובן נטוי מאד מאד. העזתי להכנס פנימה, אבל אני לא ממליץ. אאל"ט - זה המגדל השני שיואב העלה כאן.

ויש שם עוד עמדה אחת, שטרם ראיתי - עוד יותר מערבה, במחצבה. ככל הנראה מגדל יפה.

אבל אנא, אל תפסיקו לחפש. אל תפחדו מכך שאולי העמדה כבר הועלתה כאן. כמו שאמר פ.ד.ר - אין לנו ממה לפחד אלא מהפחד עצמו. חוץ מזה - היעזרו בקובץ הסיכות. הוא חמוד ונגיש.

נערך לאחרונה ע"י ארדיכל בתאריך 24-05-2009 בשעה 08:11.
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:56

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר