לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-12-2008, 20:52
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
דרגת ביניים בקצונה הזוטרה בצה"ל

שאלה שמגיעה לאור שמועות די עקשניות (ולפחות חלקן מבוססות) על שינויים נוספים בתנאי שירות הקבע בצה"ל.
השינויים שמדברים עליהם הם:
א. העלאת גיל הפרישה לקבוצה מסויימת (כנראה לנגדים/קצינים מובהקים ללא קביעות) לגיל 49 - להשוואה כיום זה נע במדרגות בין 45 ל-55.
ב. העלאת גיל הקביעות מ-38 ל-41-42. כידוע בצה"ל נוטים לפטר נגדים וקצינים שמגיעים לגיל 36-37 על מנת שלא יקבלו קביעות; למיטב הבנתי, פיטורין בגיל כזה בצה"ל לא מאפשרים חתימת חוזה חדש, להבדיל מהמצב באוניברסיטאות, לדוגמה.

ו-"הדובדבן":
ג. הוספת דרגת ביניים לקצינים זוטרים.
אישית לא נתקלתי בשום מקור מבוסס לדבר האחרון, אבל הצעד נדרש אם מתכוונים להמשיך את הגישה הקיימת של משיכת זמן לפני מתן דרגה מובהקת לקצינים ונגדים (כיום ניתן למשוך בין 7 ל-10 שנים, במקרה קיצוני , קבלת דרגה מובהקת).
איזו דרגה ניתן להוסיף בצה"ל כיום?

מבחינת מבנה הדרגות בצבאות המערביים, חסרה בצה"ל דרגה בין תא"ל לאלוף ודרגה מעל רא"ל, זה ככל הנראה לא יקרה. בצבא הגרמני, אאל"ט, יש שלוש דרגות סגן (1ST, 2ND ו-LT).
מבחינת מבנה הדרגות בצה"ל, כמו שאני מבין אותו, ניתן להוסיף אך ורק בין סרן לרס"ן, וגם זו תהיה למעשה דרגת ניחומים (טר"ש לעניים).

דיעות?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 19-12-2008, 16:13
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי הפילדמרשל שמתחילה ב "השאלה היא לא איזה דרגה יש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הפילדמרשל
צה"ל היום בנוי בצורה מספיק טובה מבחינת סד"כ מול דרגות.

ואני חולק על דעתך.

לי יש בכלל בעיה עקרונית עם דרגה תלוית פז"מ. פז"מ צריך להיות אלמנט מעכב דרגה, לא מעניק דרגה.
דרגה צריכה להיות תלוית הכשרה וסמכות.
התגייסת - אתה טירון.
גמרת טירונות בהצלחה? - אתה טוראי.
עשית קורס מ"כים ויש לך את הפז"ם? - אתה רב"ט.
עשית קורס מ"כים, יש לך את הפז"ם וקיבלת תפקיד של מ"כ - אתה סמל.
עשית קורס סמ"בים, יש לך את הפז"ם וקיבלת תפקיד של סמ"ח/רס"פ? - אתה סמ"ר.

אותו כנ"ל לקצינים - תפקיד = תקן = דרגת כתף (בתנאי שיש לך את הפז"מ).
בלי רמ"דים שהם סגנים חסרי ניסיון "כי שתו לנו את התקן" (לא חושבים שצריך פה תקן? קחו גם את האחריות על התחום. אין סיבה שתתנו אחריות בלי סמכות), בלי סמ"רים שלא מבינים למה הם צריכים להקשיב לסג"מ הצעיר הזה אם הם כבר מ.א. - אם כבר שיכין להם קפה.

ד"א - פה המקום להזכיר את הרעיון הלא מקובל שלי על 2 מסלולי קידום נפרדים לקצינים?
מסלול אחד לוחם/קרבי ל"צבא הלוחם", ששם דגש על פיקוד, עם סבבים מהירים של שנתיים כל תפקיד.
מסלול שני ניהולי/מקצועי ליתר חלקי הצבא, ששם דגש על מקצועיות, עם סבבים "איטיים" של 4 שנים לתפקיד.

ככה לפחות אני חושב.

ישן 19-12-2008, 18:55
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=הפילדמרשל]צה"ל היום..."

ציטוט:
פז"מ צריך להיות אלמנט מעכב דרגה, לא מעניק דרגה

במילים אחרות, לדעתך פז"מ צריך להיות פרק זמן מזערי. רגע, זה לא ראשי התיבות כיום?

ציטוט:
בלי רמ"דים שהם סגנים חסרי ניסיון "כי שתו לנו את התקן" (לא חושבים שצריך פה תקן? קחו גם את האחריות על התחום. אין סיבה שתתנו אחריות בלי סמכות),

אותי לימדו שבצבא תמיד יש יותר אחריות מסמכות. למ"כ יש אחריות לחיי אדם, כשהסמכות לכך נמצאת הרבה יותר גבוה.
ומה הקשר למודל שלך? המצב הקיים יוצר רס"נים מבוגרים בראש מדורים מומצאים שנתפרו כדי שהבחור יקבל סוף-סוף רס"ן, הוא לא מונע מאותו שאחרי "שתיית התקן" הרמ"ד לא יהיה סגן/ סרן עתיר ניסיון. זו רק עצלנות ואי-אכפתיות של הרמ"ד והרמ"ח, ובירוקרטיזציה עודפת של כל המערכת.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 19-12-2008 בשעה 19:01.
ישן 19-12-2008, 22:10
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana][QUOTE]..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
במילים אחרות, לדעתך פז"מ צריך להיות פרק זמן מזערי. רגע, זה לא ראשי התיבות כיום?

זו הייתה משמעות ראשי התיבות הללו במקור, וזו בדיוק המשמעות שאני טוען שצריך להיות לה, בניגוד לקיים היום.
לא תמיד חידושים מודרניים טובים יותר מהמקור. הרבה פעמים זה בדיוק ההפך.

ציטוט:
אותי לימדו שבצבא תמיד יש יותר אחריות מסמכות. למ"כ יש אחריות לחיי אדם, כשהסמכות לכך נמצאת הרבה יותר גבוה.

רמת הסמכות, ולכן גם האחריות של המ"כ הזה היא אפסית.
נכון, הוא יעמוד בראש הכיתה כשהיא תסתער על העמדה, אבל הוא לא יקבע מאיפה להגיע לעמדה, מאיזה כיוון לתקוף אותה או מתי. זה יוחלט ע"י דרגים ברמות הרבה יותר גבוהות, והם יהיו אחראים למוות של אותם אנשים (תהיה ההחלטה על שליחתם מוצדקת או לא).
להגיד שהמ"כ הנ"ל - שלא אחראי על התכנון ואחראי רק על חלק קטן בשלבו האחרון של הביצוע (ואת זה אני אומר מבלי חס וחלילה לגרוע כהוא-זה מההערכה המגיעה לו על ביצוע חלק חיוני ומהותי בביצוע המשימה) - הוא זה שעליו מוטלת כל האחריות לחיי החיילים זו הגזמה לכל הפחות.
הוא שותף לנטל הזה עם כל שרשרת הפיקוד, כל הדרך עד לאוגדונר שקבע שהחטיבה שלו תתקוף דווקא את המתחם הזה, ולקצין המטה שכתב את הדפ"א הזו.

ציטוט:
מה הקשר למודל שלך? המצב הקיים יוצר רס"נים מבוגרים בראש מדורים מומצאים שנתפרו כדי שהבחור יקבל סוף-סוף רס"ן, הוא לא מונע מאותו שאחרי "שתיית התקן" הרמ"ד לא יהיה סגן/ סרן עתיר ניסיון. זו רק עצלנות ואי-אכפתיות של הרמ"ד והרמ"ח, ובירוקרטיזציה עודפת של כל המערכת.

אין שום סיבה בעולם שיומצא מדור כלשהו ע"פ המודל שהצגתי.

הבסיס לכל הארגון הוא הצורך.
מפאת בעיה של מוטות שליטה מוגבלות אצל היצור האנושי, הצורך מחולק לתתחומי עניין, וכל תחום עניין מפוצל למחלקות, ענפים ומדורים.
ההגדרה הארגונית של מדור בצה"ל היא מקטע מתחום עניין שמנוהל ע"י רס"ן.
אם אין צורך ברס"ן שם - מראש הגוף הנ"ל לא היה מוגדרר כמדור, אלא כתת תחום בתוך מדור.

ויותר מזה - אין דבר כזה סגן עתיר ניסיון. גם אין דבר כזה סרן עתיר ניסיון.

פגשתי סגנים חכמים, מוכשרים ומלאי מוטיבציה שהשקיעו הרבה דם, יזע ודמעות - וגמרו במפח נפש (או יותר גרוע השינוי אליו הביאו הכיל יותר חסרונות מהמצב המקורי) בגלל חוסר ניסיון.

יש רק דרך אחת לרכוש ניסיון - שנים על שנים של עבודה.
אין קיצורי דרך.

ישן 20-12-2008, 19:26
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי הפילדמרשל שמתחילה ב "לא הבנת את כוונתי. מה שאתה..."

ברמת המטה (וגם בתפקידים הלא קרביים) של צה"ל, זה טיפה שונה.
יש תפקידים לסג"מ-סגן (תקן סגן) ותפקידים לסגן-סרן (עקרונית תקן סרן), ותפקידים לסרן כתפקיד ראשון, שני ואפילו שלישי - החלוקה לתפקידים 1/2/3 היא מלאכותית למדי ומבוססת על קושי התפקיד, והדרישה האמיתית היחידה היא שהקצין יהיה בקבע. מכיוון שכך, במטה אפשר לכניס דרגה בין סרן לרס"ן, או בכל מקום שבו הדרישה היא שהקצין יהיה כבר אחרי תפקיד סרן אחד לפחות.
ברמת הרס"ן התסבוכת נעצרת פחות או יותר, כי רוב היושבים על תקן רס"ן מקבלים אותו תוך חצי שנה-שנה. מעטים (כיום) הרס"נים שיושבים על תקן סא"ל, כנ"ל כלפי מעלה.

אני מכיר סרנים עתירי ניסיון, זה קיים כשיוצאים לקק"צ כנגדים מדרגת רס"ל ומעלה וחוזרים לאותו מקצוע (מקבלים סרן תוך שנתיים, לרוב). ומכיוון שהיום אפשר למשוך את קבלת הרס"ן די הרבה זמן...

ישן 20-12-2008, 21:17
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "יש בצבא הרבה מאד רס"ן ותיקים"

מה לגבי משכורות?

אחת הבעיות הקשות היום היא ההעלמות של מעמד הקצין הטכני, שפעם לפחות הוסיף למשכורות של קציני שטח רבים, והיום מעדיפים להשתמש בהגדרת קצין אחזקה. כך סיפר לי אחד הרס"נים שלעולם לא יקבלו סא"ל.

אמר לי רמ"ד מקצועי שהוכר כמוקד ידע ובגלל זה יקבל סא"ל, שלמעשה אין הבדל בתנאים (שכר/רכב..) בינו לבין הרע"ן שמעליו, אם הדרגה או בלעדיה. אני הופתעתי מזה, ולכן נראה שהמשוכה האמיתית היא קבלת הרס"ן - כזכור בצה"ל קצין/נגד חייב לפרוש אם הוא לא מקבל תוך X שנים רס"ן/רס"ר.

ישן 20-12-2008, 21:41
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "יש בצבא הרבה מאד רס"ן ותיקים"

תרשה לי לדבר בהכללות אבל הסיבה היחיד שבגינה רוב (אם לא כל) הרס"נים הותיקים האלו רוצים דרגת סא"ל אישית (ו/או דירוג מחקר תלוי באגף/זרוע זה) היא הרכב המשודרג ובעיקר התנאים העדיפים בפנסיה ההולכת וקרבה בגילם המתקדם... איזה כוכב איזה כבוד ואיזה בטיח ממש מעניינת אותם הדרגה מצדם להשתחרר כסג"ם כל עוד התנאים הם של סא"ל... מדובר באלפי קצינים בני 36-45, רובם המכריע קציני מטה וניהול למיניהם בבסיסים עורפיים, נספחויות, מנהלות ומפקדות, שהפנסיה הצבאית המוקדמת היא היא חלומם הרטוב, האלטנוילנד הפיננסית, זו שתאפשר להם בין היתר להשתלב באיזה פרויקט מגורים סופר אטרקטיבי לאנשי קבע בנס ציונה, בכפר יונה וכו'... הפנסיה הזו (בעיקר בצורתה התקציבית ז"ל) היא אחת הרעות החולות הקשות של צה"ל מזה שנות דור, שגורמת לאלפי קצינים להתנוון, להתקרנף ולהתנהג כמו בני 65 ובכך פוגעת קשות בסיכויהם להשתלב בצורה פרודקטיבית בחברות אזרחיות יצרניות... לא מפתיע לגלות רבים מהם בשורות המגזר הציבורי והממשלתי, בתפקידים דומים או זהים לאלו שמלאו בצבא, ולעתים אף בתפקידים זוטרים יותר.. ולמען הסדר הטוב נפריד/נברור מתוכם את אותם מתי המעט "הקצינים הקרביים המקצועיים" ובהם אנשי צוות אוויר, לוחמה אלקטרונית, שייטים, אמל"חיסטים ועוד שמצדיקים את מקומם בצבא. וסליחה מראש אם פגעתי במי מחברי הפורום, אבל זו דעתי.
ישן 20-12-2008, 22:11
  Hacham_Maimon Hacham_Maimon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.06
ולכן מנסים לקדם את התהליך המדובר
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

המצב אותו אתה מתאר נובע מהתפיסה של דיין ובן גוריון בשנות ה- 50.
אף אחד מהם לא דמיין בחלומותיו השחורים ביותר שזה יהיה המצב בצה"ל לאחר 60 שנות מדינה.
כמו שהחרדים, להבדיל, מתחילים להבין ש-"חברת הלומדים" הגיעה למצב שעלול לגרום לקריסתה של כל החברה החרדית, מבינים במערכת הכלכלית ש-"הגולם קם על יוצרו".
כמובן, שהתהליך יימשך זמן רב מאוד, כנראה עשרות שנים עד שכל אנשי "דור המדבר" ייעלמו.
בעיה נוספת היא ההיצמדות לתהליכים בשוק האזרחי. כעת אולי נוח להקשיח את התנאים משום שהמצב "בחוץ" קשה (ולראיה הפרסומים (אני קצת מסופק...) על גל של מבקשים לחזור לשירות קבע). כשהמצב ישתפר מתישהוא אז שוב תהיה בריחה מהצבא ושוב יתחילו ניסיונות "לרפד" את אנשי הקבע.
בכל מקרה, ברור גם שהמערכת הצבאית שתפקידה להצדיק את עצם קיומה לא תשוש לשתף פעולה עם המהלך.
ישן 20-12-2008, 22:49
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי Hacham_Maimon שמתחילה ב "לא מסתדר לי"

אחת מהסיבות לגיוס לקבע מהאזרחות היא מגמת ההפרשה של נגדים בקבע ראשוני לפני קבלת דרגת רס"ר, לדעתי ללא קשר לסוג הפנסיה שלהם, אלא בעיקר כי ביחידות מעדיפים כיום להחזיק נגדים רבים בקבע ראשוני על פני מעטים בקבע מובהק (עלות יותר נמוכה ליותר כח עבודה, שממש כמו בחברות כח-אדם - הוא לא מיומן. מחלת העולם המודרני).
הזכויות הסוציאליות של נגדים בעלי ותק של שנה בקבע ממילא דומה למדי לאלו של נגדים ותיקים, למעט הנגזרות הברורות של ותק, ועלות שכר נמוכה משמעותית למערכת (למשל: לנגדים "ותיקים" כל תואר נחשב לענייני שכר וגמו"ש, ויש להם גמול ב' - שלא קיים יותר. ומכיוון שאי אפשר להוריד את מרכיבי השכר האלה, יותר נוח לפטר).

צה"ל מתייעל, אתה יודע .

ישן 21-12-2008, 09:41
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי תמיר20 שמתחילה ב "מ"פ חייב להיות סרן? המפ שלי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי תמיר20
מ"פ חייב להיות סרן?
המפ שלי הוא סגן...

ועם כל הכבוד הראוי לו (אני מניח שמפקדיו ראו בו יכולות ופוטנציאל שיכפרו על חוסר הניסיון שלו) - אין שום סיבה שסגן יהיה מ"פ.
כמה תפקידי מ"מ הוא עשה? הוא עשה תפקיד סמ"פ באורך סביר?
הניסיון שלו מגרד בקושי את המינימום הנדרש. אפילו לא.
בצבא סביר הייתי נותן לו להשתפשף ברמות פיקוד נמוכות יותר ומעביר אותו הכשרה של קורס מ"פים לפני מינוי לתפקיד מ"פ.

מג"ד = סא"ל, סמג"ד = רס"ן וותיק, מ"פ = רס"ן/סרן לפני קידום, סמ"פ = סרן/סגן לפני קידום, מ"מ = סגן/סג"מ.

הפז"מ נקבע בשביל סיבה - והסיבה הזו היא לא שמ.א. לא יצטרכו לנקות שירותים.
וותק וניסיון הם שני מרכיבים חיוניים בעבודה יעילה.
וכששמים סגן על תפקיד שמתאים לרס"ן כי "שתו לנו את התקן, אז התקן היום הוא רק סרן, ואין הרבה סרנים, אז בואו נשים שם כבר סגן" - חתומים על כישלון - גם של ביצוע התפקיד וגם של פיתוח מקצועי של הפרט.

ישן 21-12-2008, 14:19
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי whoracle שמתחילה ב "ואם המ"פ הוא מפקד פלוגת טירונים?"

בצבא מושלם, הייתי רוצה שמ"פ טירונים יהיה אחד אחרי תפקיד בפלוגה מבצעית (ולא ההיפך)

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-12-2008, 18:02
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מכיוון שזו עדיין שמועה, אפשר..."

ברוב הצבאות שאני מכיר זה הולך - סג"מ-סגן-סרן-רס"ן, כששלוש הדרגות הראשונות מורכבות מ:1-2-3 אלמנטים, ובדרגת רס"ן עוברים לאלמנט יחיד שונה. כמו אצלנו - 1-2-3 ארונות וברס"ן פלאפל.

יש צבאות, בעיקר מזרחיים או במדינות לטיניות, שבהם יש דרגת ביניים של סרן בכיר, ואז היא מסומנת בארבעה אלמנטים זהים לדרגות הנמוכות. כלומר במקרה שלנו זה צריך להיות ארבעה ארונות.

מצד שני, אם רוב צבאות המערב ונאט"ו מסתפקים בארבע דרגות מתחת למג"ד ואצלם מדובר על 20 שנה עד שמגיעים לסא"ל, אני באמת שלא מבין למה צריך לדחוף עוד דרגת ביניים אצלנו. ואם מדובר בגופים עורפיים - אז זו רק דרך לנפח את המפקדות בעוד דרג ביניים, ואולי עוד סימפטום של החוסר במעמד נגדים אמיתי בצבא, ואני מדבר לא על נגדים בתחום התחזוקה, המנהלה וכו' אלא על נגדים בתפקידי מטה. למה בחו"ל יחידת מטה שעוסקת בכ"א, תקציבים, תכנון או אפילו מודיעין יכולה להכיל שכבת ביניים של נגדים, ואצלנו יש או רב"טיות או סג"מים?
להמציא עוד דרגת ביניים לא יפתור שום דבר, אם כבר - רק יסבך.
ישן 22-12-2008, 18:41
  הפילדמרשל הפילדמרשל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.10.06
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מכיוון שזו עדיין שמועה, אפשר..."

כל הדיון הזה מזכיר לי קטע שהיה אצלנו:

השתתפתי ביום עיון לחייל החדש בבסיס (נמצאים בזה חיילים מאוד צעירים לפעמים), ורגע לפני שהמב"ס נכנס לנאום, הקצינת חינוך שאלה ברטורית מה אם אנחנו מכירים את הדרגה שלו (תא"ל אצלנו). איך שהיא מספרת לנו את המידע הזה ואומרת "חרבות", מישהו שואל ברצינות מהקהל:
"וואו, אז הוא יכול לחתום על אישור זקן!?"

ההצעה שלי לדרגה חדשה: פלאפלים במעגל, כמו גנרל 5 כוכבים בארה"ב, שהכוכבים במעגל, ככה פלאפלים במעגל...

"הכשלון האמיתי הוא לא לנסות"

ואני בכלל שואל: נוב' 06 - מתי נקבל כבוד?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:46

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר