לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-06-2009, 07:48
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
כנס 3 שנים למלחמת הלבנון 2-המכון למחקרי בטחון לאומי 12.7.2009

http://www.inss.org.il/heb/events.php?cat=252&read=2943

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.inss.org.il/heb/images/logo1.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.inss.org.il/heb/images/img_events.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.inss.org.il/upload/%28IMG%291243770092.bmp]

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 01-06-2009 בשעה 08:40.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-06-2009, 08:45
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "כנס 3 שנים למלחמת הלבנון 2-המכון למחקרי בטחון לאומי 12.7.2009"

איפה ההרצאה של המג"ד מהשטח?
אם לא מג"ד מהשטח אז לפחות הרצאה של אייל בן ראובן, או של אודי אדם. שניהם אלופים ויכולים לאזן את גישת ה"היינו מצויינים" של גדי אייזנקוט, גל הירש ושל דני חלוץ.
האם יש סיכוי שבאמת תתקיים הפסקה בין 11:00 ל11:30 אם באולם ינכחו לוחמים שהיו בשטח?

ישן 01-06-2009, 13:25
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אתה רומז שבהפסקה יהיו חיילי..."

אני לא רומז לכלום. אישית אני לא בטוח שבכלל אוכל להגיע.
תראה, נחיל זה דבר גאוני. בשכם זה עשה נפלאות. אני מחכה שיגיל ישלח אלי כמה שקפים שמציגים את התקפת חטיבת הצנחנים בשכם ואת הגאונות שלה. אני חושב שמקור השקפים הללו בהרצאה של שמעון נווה. כשיגיעו נעלה אותם פה.
על כל פנים לא תמיד נחיל יכול להתאים. אני מאמין שתנאי סף לנחיל הם:
  1. היכרות טובה עם השטח
  2. נוהל קרב ארוך ומסודר
  3. במסגרת הנוה"ק מבוצעת חבירה והיכרות בין הכוחות שישתתפו בנחיל
  4. חמ"ל תיאום שבו מפקדים מכל הכוחות שפועלים בשטח
  5. עזרי שת"פ טובים ומעודכנים (תצלומי אוויר, מפות בהגדלה נורמאלית) ועליהם מסומנים כל הכוחות האחרים וגבולות גיזרה בינהם
  6. אמצעי תקשורת יעילים שכוללים לפחות הצפנה מינימאלית
במקרה שלנו, הכיתור והכניסה שהיינו אמורים לבצע מכמה כיוונים אל מרכז בינת ג'בייל, נשלחנו ע"י גל הירש לבצע נחיל כש:
  1. לא הייתה לנו שום היכרות עם השטח
  2. לא התבצע שום נוהל קרב
  3. לא התבצעה חבירה והיכרות בין הכוחות שיועדו להשתתף בנחיל. אפילו לא חבירה בקשר. למזלינו גדס"ר צנחנים סירבו להשתתף בו.
  4. אני לא מכיר חמ"ל שתיאם את הפעולה.
  5. המפה הייתה מעודכנת ל96 או 99. תצלומי האוויר גם הם לא היו מעודכנים, אם היו. חלק מהכוחות שהגיעו לשטח הפתיעו אותנו.
  6. הצפנה לא הייתה. מקלטים לא היו. היה מקמ"ש מכלול בלתי מוצפן בלי מקלט ודי.
אני לא מכיר מספיק את הפריצה דרך הסלוקי, אם גם שם היה אמור להיות נחיל.

ישן 01-06-2009, 15:49
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא רומז לכלום. אישית אני..."

אוי ואבוי אם בסלוקי היה צריך להיות נחיל. אי אפשר "להתנחל" ובו זמנית להעביר חטיבת שריון דרך מעבר הכרחי, וכך גם לא תוכננה התכנית מראש.

לגביכם - הנחיל, סטייל הנחתים (בתרגיל בו גל הירש השתתף כמשקיף), הוא שיטה להלחם בשטח גדול עם סד"כ נמוך. זוהי שיטת התקפה של כוח גמיש ובחתימה נמוכה. קשה לומר שחטיבה 7 (לדוגמה) הוא כוח בחתימה נמוכה.
הוא גם דורש ביזור רב של הכוחות, ולחימה שאינה לינארית ונעדרת קו חזית (רק גבולות גזרה) - דבר שלחלוטין לא התרחש שם.

צריך לומר עוד משהו (עם הרבה כבוד לצנחנים):הפלסטינאים לא היו חיזבאללה ואינם חיזבאללה, וחיזבאללה אינו צבא (למרות שהוא מתקרב לכך בכמה מישורים). יש הבדל בהתמודדות בנחילים מול כוח סמי צבאי, לבין כוח המורכב מתאים לא מסונכרנים בעלי יכולת לחימה שאינה מן המשופרות.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 02-06-2009, 15:38
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא רומז לכלום. אישית אני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
אני לא רומז לכלום. אישית אני לא בטוח שבכלל אוכל להגיע.
תראה, נחיל זה דבר גאוני. בשכם זה עשה נפלאות. אני מחכה שיגיל ישלח אלי כמה שקפים שמציגים את התקפת חטיבת הצנחנים בשכם ואת הגאונות שלה. אני חושב שמקור השקפים הללו בהרצאה של שמעון נווה. כשיגיעו נעלה אותם פה.
על כל פנים לא תמיד נחיל יכול להתאים. אני מאמין שתנאי סף לנחיל הם:
  1. היכרות טובה עם השטח
  2. נוהל קרב ארוך ומסודר
  3. במסגרת הנוה"ק מבוצעת חבירה והיכרות בין הכוחות שישתתפו בנחיל
  4. חמ"ל תיאום שבו מפקדים מכל הכוחות שפועלים בשטח
  5. עזרי שת"פ טובים ומעודכנים (תצלומי אוויר, מפות בהגדלה נורמאלית) ועליהם מסומנים כל הכוחות האחרים וגבולות גיזרה בינהם
  6. אמצעי תקשורת יעילים שכוללים לפחות הצפנה מינימאלית
במקרה שלנו, הכיתור והכניסה שהיינו אמורים לבצע מכמה כיוונים אל מרכז בינת ג'בייל, נשלחנו ע"י גל הירש לבצע נחיל כש:
  1. לא הייתה לנו שום היכרות עם השטח
  2. לא התבצע שום נוהל קרב
  3. לא התבצעה חבירה והיכרות בין הכוחות שיועדו להשתתף בנחיל. אפילו לא חבירה בקשר. למזלינו גדס"ר צנחנים סירבו להשתתף בו.
  4. אני לא מכיר חמ"ל שתיאם את הפעולה.
  5. המפה הייתה מעודכנת ל96 או 99. תצלומי האוויר גם הם לא היו מעודכנים, אם היו. חלק מהכוחות שהגיעו לשטח הפתיעו אותנו.
  6. הצפנה לא הייתה. מקלטים לא היו. היה מקמ"ש מכלול בלתי מוצפן בלי מקלט ודי.
אני לא מכיר מספיק את הפריצה דרך הסלוקי, אם גם שם היה אמור להיות נחיל.

מסקנה מישהו למד את הנחילים בשכם
וחיכה בבינת א ג'בייל.

עוד מסקנה מישהו לומד את עזה
ויחכה לנו בסיבוב הבא מול כל היכולות שחשפנו.

כל עוד לחמנו היה יחסית בסדר.
רק גמרנו - רצנו לספר לחברה.

אתר מז"י - דובר צה"ל ואישור הצנזור לערוצים האזרחיים.

ואני שואל מתי נלמד אם בכלל להבדיל בין דיון מותר,
לבין ל"אבא של מי יש יותר גדול".

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 01-06-2009, 15:42
צלמית המשתמש של האזרח

הודעתי למכון על פתיחת האשכול, הם מודים לנו על התקנת התוכנית
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "איפה ההרצאה של המג"ד..."

בקשר לתגובה כאן באתר, אינם רואים צורך להגיב...
אולי מישהו יבקש יותר יפה.
אפשר להביא את הסוסים לשוקת, אך לא ניתן להכריח אותם גם לשתות.

ישן 02-06-2009, 16:30
צלמית המשתמש של האזרח

הנה התגובה מהמכון...:
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "הודעתי למכון על פתיחת האשכול, הם מודים לנו על התקנת התוכנית"

הכנס תוכנן והופק על ידי חוקר המכון, אל"מ (מיל').

כנסים של מכוני מחקר אינם "תכנית כבקשתך" כפי שאתה יודע ומבין.

עיסוקו של המכון הוא בהקשרים האסטרטגיים ולא באלה הטקטיים.

מזמין אתכם לבוא ולשמוע.

...ומה אם להשמיע את אשר על ליבו של המשתתף בארועים טקטיים והוא לא אל"מ או לא איסטרטג גדול רק קצין זוטר או חייל פשוט? האיסטרטגים ימשיכו במשחקי האיסטרטגיה, אך החיילים ישלמו בבריאותם...האם זה לא מרשם לכשלון "אסטרטגי" חדש? (באדום זאת התוספת שלי )
חברים יש עדיין זמן אולי משהו מוכן להשתתף בכנס המדובר?

ישן 12-07-2009, 10:09
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
מתוך YNET
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי שלח שמתחילה ב "הסיכום של קפלן נשמע כמו, אני..."

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3744941,00.html

קפלינסקי: טעות לבנון - מפקדים נשארו בפלזמות

סגן הרמטכ"ל לשעבר השתתף בכנס לציון שלוש שנים למלחמת לבנון ה-2 וניסה להפיק לקחים משירותו. האלוף (מיל') קפלינסקי סבור כי אחד הפספוסים הגדולים הוא שהמפקדים לא יצאו לשטח. "זה פגע בערכי צה"ל, כמו דבקות במשימה", אמר
טל רבינובסקי

סגן הרמטכ"ל לשעבר סבור כי אחד הכשלים של מלחמת לבנון השנייה היתה שלא היו יעדים ברורים, לא הוכרז על מצב חירום בעורף והמפקדים לא יצאו לחזית. "התוצאה של הפספוס היתה שחלקנו נשארו בפלזמות ולא הגדרנו משימות בצורה נכונה. חלק מהדברים האלה נשארו למטה ואפשרו לפגוע בערכים כמו דבקות במשימה", אמר האלוף (מיל') משה קפלינסקי.

"הנקודה הראשונה שבה שגינו או כשלנו כמפקדים היתה שלא הצלחנו לשנות את התפיסה הכללית - של הממשלה, של הציבור - אבל בעיקר בתוך הצבא פנימה, שאנחנו נמצאים במקום אחר", אמר קפלינסקי במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב, במהלך כנס לציון שלוש שנים לפרוץ המלחמה נגד חיזבאללה. "לא הצלחנו להסביר שאנחנו במלחמה, שהפעילות היא לא המשך ישיר של מה שביצענו בשש השנים האחרונות בשומרון".

הרמטכ"ל דאז דן חלוץ שיגר בימי המלחמה את קלפינסקי לשמש כנציגו בפיקוד צפון, תוך ניסיון לעקוף את אלוף הפיקוד, אודי אדם. "אני חושב שאנחנו, קודם כל בדרג המפקדים בצבא, היינו חייבים לעשות כמה דברים מוחשיים... אי גיוס המילואים, נהלי העבודה, חלוקת גזרות שהייתה צריכה להיות בפיקוד צפון ואופי הפקודות המשיכו להיות אותן פקודות בשש השנים שקדמו למערכה הזו. לא הגדרנו עד סוף המלחמה מצב חירום בעורף".

גם ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר האלוף (מיל') גיורא איילנד השתתף בכנס ותקף את ממשלת אולמרט. הוא טען בעקבות שתי המלחמות בעזה ובלבנון כי בשני המקרים הורה הדרג המדיני על מבצע צבאי מבלי לקבוע יעד ברור ומוגדר.

"כשיצאו ל'עופרת יצוקה' עדיין לא היה ברור מה הם רוצים להשיג", אמר. "ההגדרה, כפי שניתנה בדרג הפוליטי, היתה ליצור תנאים ביטחוניים טובים יותר. 'רוצים שיהיה יותר טוב' זו לא הגדרה שאפשר לתרגם לדרג הצבאי. רק אחרי שלושה ימים התחיל דיון. מה היתה המטרה כשהתחילו את עופרת יצוקה? אני אומר לכם - היא לא היתה מוגדרת".

איילנד סבור כי מדובר באותה בעיה שהוביל לכשלי המלחמה בלבנון לפני שלוש שנים. "אם חוזרים לאותה ישיבת ממשלה שהתקיימה ב-12 ביולי, היא לא הגדירה בצורה נכונה את המטרה. היה את האירוע עצמו, היו דיווחי מודיעין מאוד ארוכים, אבל אז היה צריך לעסוק בשאלה האמיתית של המטרה. לכן היה חשוב להגדיר מה רוצים", הדגיש.

הוא טען כי האפשרות הטובה ביותר שעמדה לרשותו של ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, היתה "להגיד שאנחנו נבצע פעולת תגמול חזקה ונפעיל את חיל האוויר יומיים-שלושה. כך המחיר שחיזבאללה משלם מאוד גבוה, ויש להניח

שתוך יומיים העולם יזעק להפסקת אש. פעולה כזאת מסוגלת לשקם את יכולת ההרתעה של ישראל והמחיר של הצד השני מאוד גבוה. ההישג יהיה מוגבל, אבל גם המחיר יהיה נמוך".

איילנד גם שיגר עצה לראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו. "לגיטימיות בינלאומית היא דבר מאוד חשוב", אמר, "בדרך כלל, ההשפעה של הגורמים האלה היא קצרה ולכן צריכים להיות מסוגלים לספוג לחץ בינלאומי וכעס בינלאומי, גם מידידות כמו ארצות הברית. לאורך זמן הלגיטימציה חוזרת אליך, כשאתה מוּכח כאחד שהצליח".
ישן 12-07-2009, 14:23
צלמית המשתמש של יוסיפון

אני מעלה סיכומים שאערוך ואשפר בהמשך
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "כנס 3 שנים למלחמת הלבנון 2-המכון למחקרי בטחון לאומי 12.7.2009"

במלאת שלוש שנים לפרוץ מלחמת לבנון השניה ותקופה לא ידועה לפני שפורצת מלחמת לבנון השלישית מכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS בראשות ד"ר עודד ערן וראש תוכנית המחקר הצבאי את מי שניהלו את המבצע הצבאי:
רמטכ"ל המלחמה, דן חלוץ
סגן הרמטכ"ל משה קפלינסקי
היועץ לביטחון לאומי גיורא איילנד
והמומחה לעיניינים ערביים פרופסור אייל זיסר
כל אלו דיברו והרצאותיהם השתלבו לכדי ניתוח מיוחד של המלחמה במבט לאחור אחרי שלוש שנים ומבצע אחד ברצועת עזה.

מלחמת לבנון השנייה – מלחמת ההתפכחות, ראש הכנס ד"ר סיבוני גבי. ראש תוכנית המחקר הצבאי במכון למחקרי ביטחון לאומי.

מילים רבות נכתבו על המלחמה ומיד עם סיומה ניתן האות למפח נפש מתוקשר היטב. מילים דוגמת: כשלון, תבוסה צורבת, החמצה, מחדל ועוד הועפו לחלל האוויר. עתונאים, מפקדים בכירים בעבר בצה"ל התחרו מי יטיח ביקרת חריפה יותר בצה"ל. וועדת וינוגרד קבעה כי צה"ל לא ניצח במלחמה אף לא בנקודות. דומה כי תחושות התסכול והמבוכה בסיומה של המלחמה הופנו בעיקר כלפי צה"ל תוך שהם פוגעים ביכולת לבחון את תוצאות המלחמה בצורה מקצועית ומפוקחת.

מלחמת לבנון השניה היתה קריאת ההשכמה של מדינת ישראל לגלות שמתחת לאפה ומבלי משים, נבנה איום בעוצמה גדולה כל כך. ראש התמנון האיראני שלח זרועות עמוקות לתוך לבנון תוך שהוא מכין את הקרקע לשלוח זרוע נוספת לתוך רצועת עזה. האויב שנואש מיכולתו לכבוש את המדינה או חלקים ממנה הפנה את מרצו לבניית יכולת ירי תלול מסלול בהיקפים גדולים כשהוא מכניס את רוב אוכלוסיית ישראל לתוך מרחב הלחימה.

אולם, עתה, שלוש שנים לאחר המלחמה, בתהליך איטי וקבוע, התבהרה תמונת המלחמה. למרות תנאי הפתיחה, ולמרות הכשלים שנחשפו בפעולתו, הצליח צה"ל לספק למדינת ישראל הישג אסטרטגי מן המדרגה ראשונה. במלחמה הזו הושגו שלוש המטרות האסטרטגיות העקריות שהוגדרו לצבא: הפסקת הטרור מתחומה הריבוני של לבנון כלפי מדינת ישראל; מימוש אחריותה של לבנון לשלוט בדרומהּ; ופגיעה של ממש בחזבאללה שספג מכה חסרת תקדים ממנה טרם התאושש. הגם שהחזבאללה ממשיך להתעצם, הרי שדומה שהתעצמות זו מחפה על ירידה הולכת וגוברת במעמדו בלבנון. קו פרשת המים הנו ה- 12 ביולי 2006.

גיורא איילנד

1. פער מובנה וגדול בין הציפיות של הדרג הפוליטי – ציבור, תקשורת, דרג פוליטי - והיכולת של הדרג המבצע

א – משך הלחימה

ב – זו לא מלחמה אמיתית ולכן לא צריך להיות לנו הרבה נפגעים

ג – תפגעו ברעים אבל אל תפגעו באלה שלא צריך לפגוע בהם

ד- כמו בספורט אנחנו רוצים ניצחון ברור ומובהק

ככל שהמערכה נראית יותר כמלחמת ברירה, הדרג הפוליטי מעלה את רף הציפיות. ככל שרף הציפיות גבוה, כך הפער בין הציפיות הולך וגדל. אחת הבעיות של המלחמה היא שהיא יצרה פערים מאוד מהירים:

א. האשמות

ב. פער בין הצבא לעורף.

ג. פער בין דרג מדיני לדרג צבאי

2. חשיבות של הגדרת המטרה.

מטרה – מה אנחנו רוצים להשיג

משימה – מה צריכים לעשות

שיטה – איך צריכים לעשות

המטרה לא הייתה ברורה במלחמת לבנון השנייה

3. יש נטייה להיות עסוק בצד השני ופחות מכפי שצריך בתמונת המצב ולהכיר את יכולותינו של הצבא, ואת יחסי הכוחות. לזה לא ניתן מספיק תשומת לב בממשלה. התוצאה שנוצרים פערים בין מה ניתן ומה לא ניתן להשיג. לא לקחו בחשבון את תקציב צה"ל. קיצוץ תלת שנתי של כמיליארד שקל. רמת האימונים, רמת המלאי לא הייתה כשירה.

80 אחוז מהנושאים הם גם צבאיים וגם מדיניים וצריך להבין את שני הדברים ביחד.

הקשר בין תוצאה צבאית להישג המדיני –

הקשר בין הדברים – צריך להתחיל את המהלך המדיני לפני המהלך הצבאי. צריך היה להציג לאמריקאים את תמונת המצב. "יש שלב שלא נוכל לספוג את המחיר מהתקפות החיזבאללה, וניאלץ לצאת לפעול צבאית בלבנון, כך נפעל ואלה הפגיעות הצפויות בחיזבאללה וגם מעבר לכך."

אולמרט לא רצה לדבר עם האמריקאים עם כניסתו לתפקיד על הזירה הלבנונית. בנוגע לעופרת יצוקה, אולמרט כבר הכין מדינית את הקרקע והזהיר את הפלשתינאים ודיבר עם מנהיגי העולם.

"אם מחר פורצת מלחמת לבנון השלישית , היא לא לגמרי תהיה שונה בתוצאותיה ממלחמת לבנון השנייה."

שני הצדדים הפיקו לקחים. השיפור הטקטי ההדדי מתקזז.

הגדרת האויב. הגדרה מדויקת של האויב. מיהו האויב?

אם תיפתח שוב אש מלבנון, לא נוכל אלא להילחם נגדכם מדינת לבנון ואנחנו נפגע בכל דבר שקשור ליכולת המבצעית למלחמה. מדינת לבנון חייבת להבין את זה מאיתנו. גם סוריה ולבנון וגם המערב רוצים לבנון יציבה ומשגשגת. מסיבות שונות. צריך אמירה מדינית ברורה כזו לאורך זמן. רק זה תוכל המלחמה השלישית להידחות, ואם תהיה מלחמת לבנון שלישית, היא תמנע את מלחמת לבנון הרביעית.

ההישג היה בהחלטה להרוס את רובע הדחייאה בבירות. החיזבאללה מבין את זה מצויין. צריך להילחם ככל האפשר דרך הגורם המדינתי. בהתייחס לעזה, ברגע שהחמאס הוא הגורם המדינתי, ניתן להרתיע אותו.

משה קפלינסקי – סגן הרמטכ"ל

הישג חסר תקדים לצה"ל בהתמודדות עם טרור המתאבדים בתוך ישראל בשנים 2003-2006. היה לזה גם מחירים. בסוף שנת 2002 מינוי אותי לאלוף פיקוד מרכז. חומת מגן אפשרה לנו שינוי דפוסי הלחימה בטרור. שינינו דגשים וביצענו פעולות כירורגיות על חשבון פעולות במאסות גדולות.

עשינו עוול למפקדים שלנו במלחמת הלבנון השנייה עם הגדרות "הפלאזמה". יכול להפנות אתכם לדיונים בצה"ל על מיקומו של המפקד בזמן המלחמה. בתקופה שבו הצלחנו לנצח את טרור המתאבדים הפלשתינאים, הכוחות עשו 10 חודשי תעסוקה מבצעית. לא הצלחנו לגשר על הפער באימונים גם בגלל מגבלת המשאבים.

בתחילת 2003 - דוממנו טנקים ומטוסים, קיצצנו משרות של אנשי קבע. הצבא הגדיר קו אדום ומעבר לכך נדרש לקיצוצים של מאות מיליוני דולרים. כמות הכסף היא לא הבעיה אלא דרך הקיצוץ. כאשר על הצבא נדרש ביוני לקצץ חצי מיליארד שקלים, לא נשאר הרבה לעשות קיצוץ. מה שאפשר לקצץ זה גיוס מילואים, רכש של מלאים, קיצוץ באימונים.

"הלחימה בטרור וקיצוצים בתקציב הביטחון הובילו לכך שהצבא הגיע למלחמת לבנון לא מוכן."

יחידות מילואים ש 6 שנים לא עשו אימון. הדיון שהתפתח בצבא על תפיסת ההפעלה. בפועל אנחנו מפתחים במשך מספר שנים לפני קיץ 2006 ניסיון ליצור תפיסת הפעלה שונה.

הצבא לא פיתח את השפה המבצעית מספיק טוב. הכתובות על הקיר יכולנו לראות ב 2004 בתרגיל מטכ"לי גדול. גם שם ניסיונות רבים להכרעה דרך הפעלת אש, צצו הניצנים של שפה לא ברורה. חוסר האימונים המסודרים לא אפשר לנו בתוך הצבא לחשוף את הליקויים ולתקנם במהלכים סדורים.

למרות מה שאמרתי אני רוצה להגיד קטגורית שאין דרך להצדיק את הדרך שבה פעלנו. גם בתנאים האלה היינו מחוייבים לעשות טוב יותר ולסיים את המערכה הזו בצורה הרבה יותר מוסדרת.

איפה טעינו

1. שגינו כמפקדים שלא הצלחנו לשנות את התפיסה הכללית גם של הממשלה, של הציבור, בעיקר בתוך הצבא פנימה – שאנחנו נמצאים במקום אחר – במלחמה ולא בהמשך של הפעילות השוטפת. בלבנון כל הזמן אמרנו שאנחנו במבצע (ולא במלחמה), בעופרת יצוקה בדיוק ההיפך. היו ניסיונות לשנות את התפיסה שלא צלחו. היינו מחויבים לעשות גם דברים מוחשיים. אי גיוס המילואים, נהלי עבודה, אי פתיחת עמדת פיקוד קידמית חדשה, חלוקת גזרות בתוך פיקוד צפון, אופי הפקודות – לא היה שינוי. לא הגדרנו מצב חירום בעורף. במקומות שבהם יכולנו להשתמש בכלים שימשיכו לכולנו שאנחנו נמצאים במקום אחר. פיספסנו והתוצאה היא שחלקנו נשארו בפלאזמות, לא הגדרנו משימות בצורה נכונה, ולמטה זה איפשר לפעמים לפגוע בערכים כמו "דביקות במשימה". אם היינו מגדירים נכון את המשימות ומשנים את ה mindset מפקד אוגדה לא היה מנסה לשנות את הפעולה.
2. כשלנו באי חתירה לקיצור זמן המערכה. נטלנו לעצמנו יותר מידיי חופש בהערכת זמן המערכה. לא הערכנו את התנהגות העורף. החיזבאללה כן הבין. כשלנו בניתוח של מה שיעשו לנו האמריקאים. חיכינו שהם יעצרו אותנו. תפיסה שגוייה שלא נתחה נכון את הצרכים של האמריקאים. אנחנו התנהגנו מפחד האמריקאים. אני חושב שיכלנו לעשות. יכולנו להגדיר את מנגנוני הסיום כבר בתחילת הדרך. לא עשינו את זה. היינו צריכים להחליט מוקדם יותר על המהלכים הקרקעיים ולעשות זאת בצורה נחרצת יותר.
3. אי גיוס המילואים מייד בהתחלת המערכה. לצבא יש תוכנית לגשר על חלק מהפערים ולהכניס את יחידות המילואים טוב יותר למלחמה. אנחנו וויתרנו על הדבר הזה. גיוס מילואים הוא נשק מרתיע וגם אמצעי שיכול לחולל מהר יותר את מנגנוני הסיום. תמיד תהיה הדילמה. לא להיכנס למהלכים בצורה מתגלגלת.
4. נכנסנו למלחמה ללא תוכניות אופרטיבית לזירה הזו. זהו גורם מכריע. רק ככה אפשר להיות מוכנים למלחמה. כשאין את הדבר הזה השיח נהיה לקוי בין הדרג הצבאי למדיני. לא מבינים את תפיסת הפיקוד והשליטה. בתוך הצבא היו לזה השלכות בעייתיות.
5. יוזמה , התקפיות ודבקות במשימה – היו חסרים לנו.

היו השגים למלחמה. אחד הדברים החשובים היא שהיא הוותה לנו קריאת התעוררות. לצה"ל ואני חושב למדינה כולה. הייתה לי הזכות להיות סגנו של חלוץ כשהוא הטיל עליי לבצע את התחקיר על מה שדרוש תיקון בצבא, ולהעביר אותם לרמטכ"ל הנוכחי גבי אשכנזי. היה תהליך מרשים וחסר תקדים להבנתי, בעומק, במקצועיות ובבגרות באופן שבו הצבא חקר את עצמו והפיק לקחים. רא"ל אשכנזי אימץ את הכלים ואנחנו רואים היום מהלך מרשים מאוד של פעולה אינטנסיבית ליישום ולתיקון של הדרוש תיקון. חלק גדול ראינו כבר במבצע עופרת יצוקה. ישבתי בבית והסתכלתי על המבצע דרך מסכי הטלוויזיה. היה גאווה לראות את היישום של מה שלמדנו שם וכיצד זה בוצע. הצבא נכנס עם תוכניות מוכנות ומתורגלות. הכשירות של הציוד היה טוב. השילוב בין גורמי הפעלת הכוח ועוד ועוד ראויות לציון.

בניגוד לצבא, אני לא בטוח באנדרסטייטמנט שכלל המערכות במדינה הפיקו את הלקחים ותיקנו את הדרוש תיקון. לא היה שינוי מהותי בשיח בין הדרג המדיני והצבאי, הגדרת המטרות לא הייתה ברורה. זו חובתנו בשל המלחמה ההיא להסדיר יותר את המערכות.

גם בתוך הצבא. לא לחשוב שעופרת יצוקה היא התגלמות היישום של כל הלקחים.האתגר של המפקדים , הוא להמשיך את יישום הלקחים גם אחרי ההצלחה בעופרת יצוקה. הרבה יותר קשה לתקן אחרי הצלחה מאשר אחרי חוסר הצלחה.

הצבא והמדינה נמצאים במקום אחר אחרי מלחמת לבנון השנייה. בגלל מה שאנחנו למדנו, הזכירו לנו, התהליכים שבוצעו בצבא אחרי זה. אם נידרש למלחמת לבנון שלישית התוצאות תיהנה אחרות לגמרי. אין לי ספק שהצבא ידע לעשות את הדברים טוב יותר.

האתגר של כולנו הם להתמודד עם שאר האתגרים של הצבא. איראן מעל לכל. נצטרך לדעת ביעילות הרבה יותר טובה להתמודד עם השלוחות של איראן כאן קרוב אלינו.

דן חלוץ
בשלוש השנים האחרונות סורר שקט מוחלט בגבול הצפון שלא זכור כמותו מאז שנות השבעים. תוצאות המלחמה נקנו במחיר חייהם של אזרחים ושל חיילים, בכאבים של פצועים ושכולים. ליבי איתם.

אני מבקש להעיר- גבורתם של הלוחמים עומדת בפני עצמה. כריכתה בליקויי הדרגים שמעליהם, שחלקם משרתים בצה"ל, היא דבר שלא יעשה ולא נעשה מעולם.

גבורת לוחמי צה"ל עמדה בפני עצמה מאז ועד היום. כל מי שפיקד עם חיילים עלול להיות חשוף לביקורת כזו. כולל מי שאמר את הדברים.

זכינו להרבה פרשנות וביקורת. ידעו לחזות במהלכה של המלחמה, בחוסר הצלחה, את התפתחות הדברים. לקח לאומי נוגע למידת הצניעות הנדרשת באשר ליכולת שלנו כפרטים וכחברה, להעריך דברים שבחלוף זמן מקבלים משמעות אחרת.

הישגי מלחמה נמדדים בראש ובראשונה במציאות שאותה היא יצרה וביישום מדיני של תוצאותיה.

במלחמת לבנון השנייה היו הישגים והצלחות, ליקויים וכישלונות, כמו בכל מלחמה קודמת.

מהלך התחקירים היה נוקב ועמוק. הרבו לדבר על כישלונות מערכתיים ואישיים והיו כאלה, אך מיעטו לציין את ההישגים. שורר שקט, זו עובדה. הנפיצות היא סוג של הערכה. המזרח התיכון כולו נפיץ. איכותה של הערכה זו שנשמעת ע"י גורמים רבים. כמו התחזית שהחיזבאללה ינצח בבחירות, או שהשקט לא ישרור אפילו חודשיים.

שורשיה של 2006 נטועים במאי 2000. הנסיגה החד צדדית הייתה נכונה. הבעיה הייתה מדיניות אי פעולה שאומצה אחריה. תוצאתה הייתה תגובה מהוססת על מעשי טרור בגבול. זאת בניגוד להצהרות אחרי מאי 2000. החל מהצהרות ומעשים לאחר חטיפת החיילים באוקטובר 2000. תגובותינו המהוססות נלמד ע"י החיזבאללה. הוא המשיך להלך על הסף כמו אדוניו האיראנים בנושא הגרעין, תוך שהוא מצליח להרדים אותנו בתהליך איטי ושיטתי.

ארגון טרור וגרילה שאחז את תושבי הצפון וחיילי צה"ל במוצבים כסוג של בני ערובה.

דרך הפעולה התגבשה אצלי לאורך זמן. היא לא נולדה ביום החטיפה. הרעיון היה באמצעות פעולה מעבר לצפיות לדחוק את החזבאללה מעבר לפעולה כזו..

אפשר היה להמשיך לטמון את הראש בחו"ל. אפשר היה להמתין. במציאות של אז, לא הייתה מאושרת ומתממשת תגובה מאוחרת.

גם היום הייתי חוזר וממליץ על אותו דפוס פעולה. פעולה רחבה באש שלוקחת בחשבון גם מהלך קרקעי. ההחלטה של ממשלת ישראל ב 2006 הייתה נכונה וצודקת.

מנהיגות אינה נמדדת ביכולת להתחמק מקבלת החלטות, אלא בהתמודדות, ובקבלה של החלטה ונכונות לשאת באחריות באופן אישי לטוב ולרע.

תפיסתי את הזירה הלבנונית גובשה עוד לפני שמוניתי לרמטכ"ל. בבסיסה עמדה הגישה של פעולה בעוצמה גבוהה, הרבה יותר מציפיות היריב. תפיסה שעלינו לפעול בנחישות, בעוצמה לפעמים כאילו "בעל הבית השתגע". הדבר אושר ע"י ממשלת ישראל והיו בה 3 שרי ביטחון בעבר באותה עת.

אם אנו מבקשים לבדוק את מלחמת לבנון על פי קריטריון השקט, נמצא שהיא לא נופלת בהישגיה מהמלחמות הקודמות. זהו אינו המדד הקובע.

יש למצוא סרגל ייחוס שיאפשר בדיקה אובייקטיבית. אין סרגל כזה. לכל מלחמה היו מאפיינים שונים – היריב, מערכת מדינית, אמצעים בהם נעשה שימוש, סוג האויב ועוד. המבחן המשמעותי הוא מבחן ההישגים מול המטרות והתוצאות המדיניות אסטרטגיות שהיו למלחמה זו. ביקרות היא לגיטימית אבל לא ניתן לבחון פעולה על סמך מטרות שלא היו לה.

החלופה שלא נבחרה הינה תמיד החלופה הטובה ביותר, יתרונותיה התיאורטיים אינם נבחנים במבחן המעשה.

מלחמת הטרור מטבעה היא מלחמת התשה שדורשת התמודדות ייחודית, אבל גם זמן. הרבה זמן. מרבית העימותים בעולם סובבים סביב מלחמות של מדינות סביב ארגוני גרילה וטרור. בעשורים האחרונים מתחוללים מספר עימותים שסופם לא נראה באופק – אפגניסטן, עיראק, אצלנו.

ראוי שנכניס את הדברים לפרופורציה כאשר אנו מדברים על עצמינו. בכל המקומות ההכרעה מתמהמהת. כך היה במהלך של שש שנות לחימה במאבק בטרור בישראל. נכון שנבחן את מושגי ההכרעה והניצחון ונגבש את עמדתנו בהקשר לכך בעימותים מסוג זה.

היציאה למלחמת לבנון השנייה הייתה מול מטרות מוגדרות מראש ומוגבלות. היה לנו ניסיון לשנות את המציאות הפוליטית בלבנון. הישג אחר היה דורש פעולה אחרת שהיה גורם לנו להתבוסס שוב בבוץ הלבנוני.

עמדתי להתייחס ללבנון כמקשה אחת – לא התקבלה. היו מקרים שלא הצלחתי לשכנע את הדרג המדיני למלחמה.

הטעויות לשיטתי:

1. לא גייסנו מילואים במועד המתאים על מנת ליצור איום בפעולה קרקעית
2. ליקויים בשיח בין דרגי הפיקוד
3. הזנחה מתמשכת של רמת הכשירות של הדרג הלוחם
4. מוכנות העורף האזרחי על כל רשויות השונות בכללים של צה"ל.
5. רמת ציפיות גבוהה

המטרות שהוצגו ואושרו:

1. העמקת ההרתעה
2. הפסקת הטרור מתחומה הריבוני של לבנון על ישראל
3. פגיעה משמעותית בחיזבאללה
4. שליטה ביטחונית בדרום לבנון של הממשלה הלבנונית
5. הפעלת לחץ על החיזבאללה להשבת החטופים

חשבתי שלא ניתן להשיב את החטופים באמצעות כוח.

6. לשמור על סוריה מחוץ ללחימה

בהקשר לתוצאות אחרי שלוש שנים, בואו נבחן את התכלית האסטרטגית. אני לא משתמש במילה ניצחון על מנת שלא לברוח מהביקורת שבחלקה הייתה צודקת. עם כל הכבוד לאלה שישבו ביציע, לא כל מה שנאמר היה על בסיס מקצועי. היו גם סיבות אחרות ולא אכנס אליהם.

חיזבאללה חטף מכה חסרת תקדים. גם לנו היו נפגעים. החיזבאללה לא יושב על הגדר. מערך הרקטות הושמד, העורף הלוגיסטי נקבע, רובע דחאייה נפגע קשות. הממשל הלבנוני פרש את חייליו בדרום לבנון בנוסף לחיילי הכוח הרב-לאומי.

אם שמים יעדים מדיניים בלתי ריאליים , לא צריך להתפלא שאי אפשר לקבל אותם. יש שני צדדים לכל משוואה. הציפייה מממשלת לבנון להילחם נגד בני עמם על מנת לשרת אותנו היא ציפייה שאין לה סיכוי להתממש לא היום ולא פעם, לדעתי.

הלחץ להחזרת החיילים לא צלח אלא כעבור שנתיים. הסורים לא נכנסו לעימות. הזירה הפלשתינית לא נכנסה לעימות אף היא.

נסראללה נוהג כרדוף. לו היה יודע מראש את המחיר על מעשיו, לא היה מבצע את החטיפה. הצריבה התודעתית בלבנון קרתה. לבנון התחמשה בעשרות אלפי רקטות. אלפי רקטות שבתסריטים עלולים להיות משוגרים למדינת ישראל או להתפוצץ בתוך לבנון בתסריטים מסויימים.

בחומת מגן נורו מאות רקטות ופצצות מרגמה לאורך הצפון. בעופרת יצוקה לא!

סוריה. במובנים מסוימים היא מורתעת. הם מבינים את מודל הפעולה שראו מולם. סוריה מחפשת להתקרב לעולם המערבי.

איראן. איראן נחשפה מעבר למה שידענו. היא נדרשת לתמוך בשיקום נזקי המלחמה והחיזבאללה בהשקעה אדירה. לא ניתן לשלול את האפשרות שהמהומות באיראן הן בגלל שזה התבצע על חשבון שיקום רווחתם של אזרחי איראן.

מדינות ערב האחרות מואסות במלחמה. דיי אם נזכיר את תגובת מצריים לגילויי תאי החיזבאללה בשטחה.

גברה אצלנו התודעה שתקציב הביטחון לא נועד לקיצוץ ללא מחיר. צה"ל צריך לקבל את המשאבים הדרושים ליכולתו להשיג בטווח זמן קצר את המטרות הטקטיות.

התפיסה המבצעית שעמדה בבסיס ההתקפה על הדאחייה התקבלה.

תפיסת הצורך להתמודד עם היכולת של העורף לאורך זמן הוחרף. הוא ימשיך להיות מטרה מועדפת בזמן מלחמה.

חשבון נפש נוקב של התקשורת התקיים גם הוא.

גם צה"ל תיקן את מדיניות התקשורת השגויה שהופעלה במלחמת לבנון השנייה.

את כל אלה השיגו הלוחמים של צה"ל. אני משוכנע שכל החלטה של מי מאוייבנו לבחון את סבלנותינו תעשה בכחיל וברעדה.

מרכיב ההגנה האקטיבי והפאסיבי בפני טילים הוא חלק מהיכולות שעלינו להמשיך לבנות.

הרתעה אינה אמצעי למנוע התעצמות של הצד האחר. התעצמות לאחר מלחמה היא פעולה טבעית של הצד השני. התעצמות ניתנת לעצירה במהלכים מדיניים או בפעולה צבאית.

יסוד לדרך פעולה עתידית. מדינת לבנון היא האחראית לכל מה שקורה בתחומה שמופנה נגד מדינת ישראל. זה חוקי וזה מוסרי כמענה לפעולות טרור מלבנון, לאחר ביצוע הפעולות המתאימות להקטנת הפגיעה באזרחים תמימים.

לסיום דברי אבקש להעיר הערה. מלחמת לבנון השנייה וכמוה עופרת יצוקה הפכו עם סיומן למלחמות עבר שלא יחזרו. הלקחים והמסקנות צריכים לשמש כמנוף להתקדמות לעתיד, להשתנות באופן מתמיד ולהתרחקות מקיבעונות. כך נתמודד בעתיד עם מצבים שטרם ראינו.

ישן 12-07-2009, 14:30
צלמית המשתמש של יוסיפון

שירבוט זריז לסיכום של טליה גורדוס

גיורא איילנד

3) עופרת יצוקה: ההחלטות מתנהלות ברמה המבצעית

4) לוחמה בשטח בנוי (חומת מגן ועופרת יצוקה): תמיכת האוכולוסיה באויב נחלשת (דאחייה)

לקח: לא להסכים לא להיכנס לשטחים בנויים

5) לגיטימיות בינ"ל: יש לספוג לחץ בינ"ל (כולל מארה"ב). לאורך זמן זה משרת אותנו ומחזיר את הלגיטימציה. בסוף סולחים לנו.

מלחמת לבנון השניה: היה חשש גבוה מדיי לגבי מה אומרים עלינו בעולם.

6) הקשר בין תוצאה צבאית להישג המדיני: יש שינוי משמעותי בהשוואה למלחמות העבר.

מלחה"ע השניה: כשצד אחד מנצח את השני ניצחון ללא תנאי, הוא מכתיב את תנאי הניצחון

מלחמת יום כיפור: גודל ההישג הצבאי השפיע על גודל ההישג המדיני

הקשר בין שני דברים אלו היום הוא לא רק יותר רופף, אלא גם בסדר הפוך.

יש להתחיל את המערכה המדינית לפני המערכה הצבאית.

7) מה הלאה?

אם מחר פורצת מלחמת לבנון השלישית היא לא תהיה שונה מאוד בתוצאות שלה מהשניה.

נחוץ:

הגדרה מדויקת של האויב

חומת מגן: התחדדה ההבנה של מיהו האויב. התקשינו לקבל את העובדה כי האויב היה הרש"פ.

לבנון השניה: האויב היה חזבאללה. ה'טובים' היו מדינת לבנון, תושבי לבנון.

מוסר השכל: לא ניתן לנצח ארגון גרילה כאשר:

אנחנו משני צידי הגבול

ארגון הגרילה נהנה מחסות מדינתית מלאה

המדינה נותנת החסות חסינה כנגד כל פעולה שיכולה לפגוע בה.

הטעות הגדולה של לבנון השניה: הגדרה צרה ולא נכונה של מיהו האויב.

עכשיו צריך להסביר לעולם שפעם הבאה ניאלץ להילחם גם נגד מדינת לבנון ולא רק נגד חזבאללה. הדרך למנוע את המלחמה היא שממשלת לבנון תבין נקודה זו מראש. המלחמה הבאה תהיה בין ישראל ללבנון ולא בין ישראל לחזבאללה.

דוקטרינת הדאחייה: המשקל הכבד שחזבאללה מבין היום. יש גבול לכמה הרס הוא יכול להביא. יש להילחם כנגד הגורם המדינתי.

עופרת יצוקה: היתרון של המצב שנוצר בעזה הוא מובהק. לפני כן חמאס ירה קסאמים אבל הרשות הייתה אחראית. היום הוא הגורם המדיני השולט בעזה ולכן גם האחראי. (מנהיגות עם סמכות).

משה קפלינסקי

צה"ל יצטרך לשנות את תפיסת הפעולה שלו כנגד הטרור הפלסטיני.

2002: 260 הרוגים

2006: 17 הרוגים

הישג חסר תקדים.

2002: צה"ל הבין שיש לשנות באופן מהותי את דפוסי הלחימה. בין השינויים:

חשיבות המודיעין

סנכרון המודיעין ברמת הכח הבודד

מדגישים ומבצעים פעולות כירורגיות על חשבון פעולות גדולות.

דיון על ערכיות המשימה ועל כדאיות המשימה

מיקומו של המפקד בלחימה בטרור

קיצוצים בתקציב+לחימה בטרור: צה"ל מגיע ללבנון לא מוכן

תפיסת הפעלת הכח: הצבא צריך להיות ארגון לומד, מתקדם מחדש.

בפועל, אנו מפתחים ניסיון ליצור תפיסת הפעלה חדשה.

משמעויות/עקרונות: להציב את משקל האש על משקל התמרון. השגת הכרעה משולבת.

במקביל הוא מפתח שפה אך לא בצורה מספיק מקצועית. הדיון לא הצליח בגלל כשלונות פנימיים של הצבא.

חוסר האימונים המסודרים (ברמת הגייסות והמפקדות) לא אפשר לצבא לחשוף את הליקויים של התפיסה והשפה, לא כל שכן לתקן אותה.

במה שגינו/כשלנו:

1). לא הצלחנו לשנות את התפיסה או את המיינדסט הכללי- של הממשלה, הציבור אך בעיקר בצבא פנימה. לא הצלחנו להסביר שאנחנו במלחמה, לא הצלחנו להסביר שזהו המשך ישיר של הפעילות השוטפת אותה ביצענו בשש השנים האחרונות ביהודה ושומרון.

בעופרת יצוקה, אמרו לנו מלחמה אך כשיצאנו אמרו מבצע. בלבנון זה היה הפוך.

הצבא לא הבין ולא עשה מספיק על מנת להתנהג בצורה הראויה לנוכח המציאות המשתנה.

זה שאומרים 'מלחמה' זה לא מספיק. צריך לעשות גם דברים מוחשיים.

גיוס המילואים, חלוקת הגזרות, אופי הפקודות: לא עזר לנו לשנות את המיינדסט. הכל היה המשך ישיר של ששת שנות הפעילות הקודמות באיו"ש. לא הגדרנו עד סוף המלחמה מצב חירום בעורף.

התוצאה של הפספוס:ֿֿ

פלזמות, לא הגדרנו משימות כראוי, דבקות המשימה נשחקה

כשלון שינוי המיינדסט החמיר כתוצאה מהתוצאה של הנסיגה מלבנון ב 2000, התפיסה ששמירה על ביטחון חיילי צה"ל יותר חשוב מהכל.

2). כשלנו באי-חתירה לקיצור זמן המערכה, כשלנו בניתוח התגובה האמריקאית

האויב עימו נתמודד בשנים הבאות הוא לא אויב של זבנג וגמרנו.

לא הערכנו את ההשפעה המצטברת על העורף. האויב הבין טוב יותר מאיתנו מה ריבוי הרקטות עושה לעורף שלנו. נטלנו חופש פעולה רב מדיי.

לא ניתחנו נכון מה הצרכים של האמריקאים, התובנות שלהם לגבי החזבאללה. האמריקאים הבינו כמונו את חשיבות הכרעת החזבאללה, אך אנו התנהלנו כאילו היה צריך לסיים את המלחמה מהר לפני שארה"ב תתערב.

היינו צריכים להחליט הרבה יותר מוקדם שאנו הולכים למהלך קרקעי. היינו צריכים לשלב כוחות מיוחדים בשלב מוקדם יותר.

3). כשלנו באי-גיוס המילואים מייד בתחילת המערכה.

גיוס מילואים הוא נשק מרתיע שמראה על כוונות, נשק שיכול לחולל מהר יותר את מנגנון הסיום גם אם הם לא מופעלים בסוף.

4). מוכנות וניהול

לא היו לנו תוכניות אופרטיביות מוכנות ללחימה בזירהֿ

על פי תוכניות אופרטיביות מתפתח ידע. כשאין את זה, השיח בין הדרגים הופך לקוי, לא מבינים את השפה, אין מכנה משותף. לא מבינים את תפיסת הפיקוד והשליטה אם לא מתרגלים אותה לאור תוכניות אופרטיביות.

גם בעתיד אנו יכולים להיקלע למצב דומה. היינו צריכים להעמיק בשיח ולא באינפורמציה. (ידע ולא מידע)

5).

אחרי לבנון:

המלחמה גרמה לנו להתעורר.חלק גדול מלקחי לבנון ראינו בעופרת יצוקה.

עם זאת, כלל המערכות במדינה לא הפיקו את אותם לקחים שהצבא הפיק.

גם בעופרת יצוקה לא היה שינוי מהותי בשיח בין הדרג הצבאי למדיני.

הגדרת המטרה לא היתה ברורה ביציאה למבצע.

סיכום

הצבא והמדינה עומדים מול אתגרים חדשים

אם נידרש למלחמת לבנון שלישית, התוצאות תהיינה שונות לחלוטין. הצבא יידע לעשות את הדברים טוב יותר.

האתגר שלנו הוא להבין מה האתגרים הבאים שעומדים מול הצבא.

האיום האיראני כולל בחובו את חזבאללה וחמאס.

ד"ר עודד ערן

השקט על גבול ירדן הוא לא תוצאה של כח בינ"ל.

השקט על גבול לבנון קיים פער רציני בין המבנה העדתי למבנה הפוליטי. זה יוצר את הפער שבין ממשלה לגיטימית לבין יכולתה לשלוט על כל חלקי המדינה.

מאז 1978(ליטני): ישראל חוזרת לאותו דפוס של דרישות מלבנון והקהילה הבינ"ל:

- השליטה והריבונות של ממשלת לבנון

* נוכחות כח בינ"ל על הגבול

החלטה 245, 1559: נשענות על שתי תפיסות אלו.

פרופ' אייל זיסר

בשנה האחרונה צנחה הפופולריות של נסראללה. המנהיג הפופולרי כיום בעולם הערבי הוא צ'אבז ולא נסראללה ולמלחמת לבנון השניה יש חלק בזה.

18 באוקטובר 2002:

מתכנסים בלבנון שיראק+55 נשיאים של מדינות העולם

אחד מרגעי התהילה של נסראללה וחזבאללה. בכך הארגון כבש לא רק את לבנון אלא גם את הקהילה הבינ"ל.

כיום לא נשאר מתהילה זו כמעט דבר.

2 מגמות:

עלייתה של העדה השיעית (היה קורה גם בלי איראן)

המאווים הלגיטימים שלה לקבל חלק הוגן ושווה בעוגה הלבנונית

-לכן הייתה זו שאלה של זמן עד שהשיעים יעלו בזירה הפוליטית.

אזכור צ'ארטר חזבאללה מ 1985:

יצירת רפובליקה איסלאמית הקשורה לאיראן תוך הסכמה של תושבי לבנון

המאבק בישראל, שחרור ירושלים, הרס הישות הציונית

נסראללה יכול לטפוח לעצמו על השכם

הסכם טאיף, נכונות להשתתף בהליך הדמוקרטי- ביטוי לפרגמטיות

נאום קורי העכביש

חזבאללה הצליח להראות ששתי ההבנות הבאות במזה"ת לא תקפות:

- על המדינה להחליט אם היא מתנהגת כמו תנועת התנגדות (מוקאוומה) או כמו גוף מדיני

* כדי להשיג טריטוריה צריך לעשות שלום עם ישראל

חזבאללה:

אפשר לקבל את השטחים גם בלי שלום

אפשר לזכות בהכרה בינ"ל גם בלי שלום

תפיסה זו אפשר לקיים על סמך יכולת הרתעה ממשית כנגד ישראל

92-96: מעל לאלף פיגועים

96-2000- מעל ל 4000

מאז 2000- המספר ירד ל 27

22 בספטמבר 2006- נאום הניצחון של נסראללה

הישגי חזבאללה

הארגון שרד לא רק ברמה ה'פילוסופית' אלא גם ברמת הביצוע, בנוסף למערך ההסברה של החזבאללה. כל אלו שרדו עד יומה האחרון של המלחמה.

ירי הטילים והאיום בטילים עבד. אמנם הארגון ספג מכה קשה אך בסופו של דבר הוא עמד במטרה: ממשלת ישראל לא יכלה לעמוד בהמשך מצב שבו אזרחי ישראל נמצאים במקלטים.

היום ישראל חזקה מבחינה טכנולוגית הרבה יותר ממה שהייתה בשנת 1982 בהשוואה לחזבאללה וחמאס. מה שנחלש מאז הוא כח הרצון.

הפסדי חזבאללה

פברואר 2005: נקודת מפנה בלבנון- רצח חרירי, יציאת סוריה

נקודת מפנה זו יצרה איום על חזבאללה. איום זה החריף ב 2006 לאחר המלחמה.

מלחמה זו חשפה את המעורבות האיראנית ואת מידת האיום שיש בחימוש חזבאללה על פנים לבנון.

כיום במידה רבה הארגון ניצב על רגל אחת. בשלוש השנים האחרונות, חזבאללה לא פעל לאורך הגבול, לא סייע לפלסטינים במהלך עופרת יצוקה ועדיין לא נקם את רצח מורנייה.

הבחירות בלבנון

המאבק על דעת הקהל הלבנונית נמשך. הבחירות האחרונות בלבנון הראו שחזבאללה ותומכיו קיבלו כ 66 אחוזים מהקולות, למרות שבפועל קולות אלו תורגמו לפחות מחצי מהם בפרלמנט.

הדמוגרפיה עדיין פועלת לטובת חזבאללה.

חזבאללה: האם לחדש את הפיגועים ולהסתכן בתגובה ישראלית?

איך מכאן ואילך ממשיכים עם הפרוייקט של השתלטות על לבנון?

גם מהפיכת הארזים לא הסיטו את הארגון ממטרה זו

האם להמשיך ולשחק את המשחק הלבנוני של הסכם טאיף, או לנסות לאתגר את השיטה ולהביא את לבנון למצב של פיצוץ ומלחמת אזרחים?

אנו מתקדמים לעבר שני פיצוצים אפשריים. האם אפשר למנוע אותם?

1). המצב בין ישראל לחזבאללה לאורך הגבול (יוניפיל לא מונע את הירי אך מונע חלק מגורמי החיכוך)

2).

דן חלוץ

לקח לאומי שצריך להילמד נוגע למידת הצניעות באשר ליכולת שלנו כפרטים וכחברה להעריך פרטים מסוימים.

הישגי מלחמה נמדדים בשינוי המצב בגינו היא פרצה, בהגדלת מרווח הזמן עד לעימות הבא, וביישום מדיני של תוצאותיה.

גבול הצפון: אומרים "שקט אך נפיץ”. אך הנפיצות היא סוג של הערכה. המזה"ת כולו נפיץ.

שורשי מלחמת 2006 נטועים במאי 2000.

החזבאללה הוא ארגון לומד. המשיך להלך על הסף תוך שהוא מצליח להרדים אותנו בתהליך איטי ורצוף שהתממש בשנת 2006.

ארגון טרור וגרילה יצר מולנו משוואת הרתעה ויצר מצב בו יישובי קו העימות הם סוג של בני ערובה.

גם היום עם אותם נתונים בדיוק הייתי ממליץ על אותו דפוס פעולה

ההחלטה של ממשלת ישראל לפעול בלבנון בקיץ 2006 הייתה נכונה וצודקת

מנהיגות אינה נמדדת במידת היכולת להתחמק מקבלת החלטות מכריעות. יש לקבל גם החלטות שאינן פופולריות תוך הקשבה והפנמה של דעות אחרות מתוך אחריות לשאת בתוצאות ולשלם את מחירן האישי לטוב ולרע.

עלינו לייצר הרתעה, גם במחיר "בעל הבית השתגע.”

שימוש בכח צבאי בא במקום בו הכח המדיני לא צלח. נועד לייצר מצב בו המדינאים יכולים להמשיך ממקום טוב יותר לאחר הלחימה.

אין סרגל לפיו ניתן לבחון תוצאות באופן השוואתי- לכל מלחמה סממנים שונים.

המבחן המשמעותי הוא אל מול הגדרת המטרות ערב המלחמה. אך לא ניתן לבחון מלחמה על פי מטרות שלא היו לה. תוצאות מלחמה לא נבחנות על סמך אלטרנטיבות שלא מומשו. חלופה שלא מומשה תמיד תהיה אטרקטיבית יותר.

העורף הפך למטרה מרכזית.

התמודדות עם מלחמת התשה דורשת יכולות ייחודיות אך גם הרבה זמן.

דפוס המלחמות בעת החדשה השתנה

רב העימותים סובבים סביב מדינות מול ארגוני טרור וגרילה. בעשורים האחרונים מתרחשים מספר עימותים מתמשכים (עיראק, נאט"ו באפגניסטן ופקיסטן, צה"ל מול הפלסטינים בלבנון ובשטחים).

מהי הכרעה?

כשלונות המלחמה:

1). אי גיוס מילואים במועד המתאים

2). איום בפעולה קרקעית: ליקויים בשיח בין דרגי הפיקוד השונים

3). הזנחה מתמשכת וכשירות של חילות השדה

4). העורף האזרחי והטיפול בו- הרשויות המוסמכות, בכללן צה"ל, לא הופעלו כראוי

5). רמת ציפיות גבוהה כתוצאה של הסברה לקויה

6). המטרות האסטרטגיות שהוגדרו נרשמו בצורה ברורה (העמקת ההרתעה הישראלית, עיצוב מערכת יחסים בין-מדינתית עם לבנון, הפסקת הטרור כלפי ישראל, פגיעה משמעותית בחזבאללה, דחיקת הממשל הלבנוני, הפעלת לחץ על חזבאללה להשבת החטופים)

7. הותרת סוריה מחוץ למערכה

ידענו כי חוקי המשחק השתנו

בחינת הישגי המלחמה אל מול מטרותיה:

ההרתעה הישראלית התחזקה.

פעולות ישראליות שיוחסו לנו על פי מקומות זרים נותרו ללא מענה

החזבאללה ספג מכות חזקות (700 לוחמים נהרגו, מערך הטילים)

חזבאללה הורחק מהגדר

מרכז הארגון בדאחייה נהרס

מערך הטילים ארוכי הטווח נהרס

סוריה נותרה מחוץ למערכה

לא נוצרה זיקה בין לבנון לפלסטינים

נסראללה נוהג כרדוף

אין להציב יעדים מדיניים לא ריאלים. הציפיה שממשלת לבנון תילחם מול בני עמם, אין לה סיכוי להתממש לא היום ולא אף פעם.

היום ברור כי ממשלת לבנון היא כתובת למתרחש בתוכה ומתוכה.

במהלך חומת מגן, נורו מאות רקטות ופצמ"רים לעבר יישובי הצפון אך לא כך במהלך עופרת יצוקה.

לא ניתן לשלול את האפשרות לכך שההתקוממות האחרונה באיראן קשורה לתחושה כי פעילות 'ציר הרשע' באה על חשבון האזרחים.

השתנות עולם המושגים וההתנהגויות אצלנו

תקציב הבטחון אינו יעד אוטומטי לצמצום וקיצוץ

מודל הדאחייה הפך למקובל

ההבנה כי העורף האזרחי הוא חלק בלתי נפרד מכל עימות עתידי הופנמה ביתר שאת

אין זבנג וגמרנו

עמידות העורף כמרכיב ביכולת הכוללת

נדרשים זמן וסבלנות

אתגרי העתיד

היכולת לחזות את העימות הבא מוטלת בספק

העורף האזרחי ימשיך להיות מטרה מועדפת

צה"ל צריך לקבל את המשאבים המתאימים ע"מ להיות מוכן בזמן קצר

חיזוק וגיבוש החברה הישראלית

מרכיב ההגנה נגד טילים ורקטות (אקיבי ופסיבי)- חלק מסך היכולות שאנו צריכים לבנות

הרתעה אינה יעילה כנגד התעצמות של הצד השני. התעצמות לאחר מלחמה היא פעולה טבעית של הצד השני. ניתנת לעצירה במהלכים מדיניים או צבאיים.

בירור יסודי של מושגי הניצחון וההכרעה ככל שמדובר בסוג הלחימה מולו אנו עומדים בעת הנוכחית. שימוש במילים ללא בירור של התוכן יש בו סכנה גדולה ביצירת הציפיות ומדידת ההישגים.

יש ללמוד להשתנות באופן מתמיד ולהימנע מקבעונות.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 12-07-2009 בשעה 19:19.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:13

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר