לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-01-2009, 03:44
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
מידע מענין

אבי גולדרייך הינו יהודי תושב קיסריה, חובב ספרים עתיקים ויודאיקה. הוא מצא בבודפסט ספר עתיק בלטינית, שנכתב על ידי נוצרי בשם רילאנדי, על סיורו בארץ ישראל בשנת 1695.

המחבר רילאנדי, איש אשכולות של ממש, גיאוגרף, קרטוגרף ופילולוג ידע על בוריין עברית, ערבית ויוונית עתיקה, בנוסף לשפות האירופאיות. שפת הספר היא לטינית. בשנת 1695 הוא נשלח לסיור בארץ ישראל או בשמה דאז פלסטינה. במסעו הוא סקר כ- 2,500 מקומות יישוב המוזכרים בתנ"ך או במשנה.

שיטת המחקר שלו הייתה מעניינת. ראשית, מיפה את ארץ ישראל. רילאדי זיהה את כל אחד מהמקומות המוזכרים במשנה או בתלמוד עם מקור שמו. אם מקור השם יהודי, הביא את הפסוק המתאים בכתבי הקודש. אם מקור השם רומי או יווני הביא ביוונית או בלטינית את ההקשר. שלישית הוא אף ערך סקר ומפקד אוכלוסין לכל מקום יישוב.

המסקנות הבולטות הן:

1. אף ישוב בארץ ישראל אינו בעל מקור שם ערבי. שמות היישובים הם ברובם ממקור עברי, או יווני או לטיני-רומי. עד היום, למעשה, אף ישוב ערבי (להוציא רמלה) אינו נושא שם ערבי מקורי. רוב שמות היישובים הם ממקור עברי או יווני ששובש לערבית חסרת משמעות. אין שום משמעות בערבית לשמות עכו, חיפה, יפו, נבלוס, עזה או ג'נין ושמות ערים כמו רמאללה, אל-חליל ואל-קודס חסרים שורשים היסטוריים או פילולוגיים ערביים. בשנת 1696, שנת הסיור, רמאללה, למשל, נקראה בתא'לה (בית אל), חברון נקראה חברון ומערת המכפלה נקרא על ידי הערבים אל חליל (כינוי לאברהם אבינו).

2. הארץ הייתה ריקה ברובה, שוממה, ותושביה היו מועטים והתרכזו בערים ירושלים, עכו, צפת, יפו, טבריה ועזה. רוב התושבים בערים היו יהודים והאחרים היו נוצרים, היו מעט מאוד מוסלמים שבדרך כלל היו בדואים נודדים. יוצאת מהכלל הייתה נבלוס, היא שכם שבה ישבו כ- 120 איש ממשפחת נאטשה המוסלמית וכ-70 איש שומרונים. בנצרת, בירת הגליל, היו כ- 700 איש - כולם נוצרים.

- 2 -

המעניין הוא שאת המוסלמים מזכיר רינאלדי כשבטים בדואים נודדים, שהגיעו כפועלים עונתיים, כדי לשמש ככוח עזר בחקלאות או בבנין. בעזה, למשל, היו כ- 550 איש; חמישים אחוז מהם יהודים והשאר נוצרים. היהודים עסקו בחקלאות משגשגת של כרמים, זיתים וחיטה (גוש קטיף) והנוצרים עסקו במסחר ובהובלת התוצרת.

בטבריה ובצפת היה ישוב יהודי, אולם לא מוזכרים העיסוקים להוציא דייג בכנרת, מקצוע טברייני מסורתי. עיר כמו אום-אל-פחם למשל, הייתה כפר בן 10 משפחות, כולן נוצריות, כחמישים נפש, וכן כנסייה מרונית קטנה (משפחת שחאדה).

3. הספר סותר לחלוטין תיאוריות פוסט-מודרניסטיות על "מורשת פלסטינית" או עם פלסטיני, ומאושש ומחזק את השייכות של ארץ ישראל ליהודים ואת חוסר שייכותה המוחלט לערבים, ששדדו אפילו את השם הלטיני פלסטינה וניכסו אותו לעצמם.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-01-2009, 09:25
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
אתה לא תקבע לי מה מענין אותי ומה לא
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי StrAtoS שמתחילה ב "אותך זה לא מעניין ,על מי אתה עובד"

אני משתדל להרחיב אופקים ולהאזין לדעות מגוונות ומהן לגזור את התייחסותי.

אינני מרובע ואטום כמותך הניזון רק מצד אחד ומהצד האפל של הבעיה.

באשר למידע שהפצתי - קיים מידע כזה וקיים גם מידע אחר. ידוע שהארץ הייתה מיושבת בחלקה ע"י יהודים, גם בתקופות שלא שלטון/מלכות יהודית/ישראלית שלטה עליה.

הארץ כארץ מעבר חשובה בימים ההם ואפילו ביום הזה, "זכתה" תנודה של תושבים,שחלקם התיישבו בה וחלקם המשיכו לנוד מתוכה. המאזן הדמוגרפי היה וריאבילי ובתקופות רבות לא היה רוב יהודי בארץ.
במיוחד בתקופה האחרונה שלפני יסודה של מדינת ישראל - לפחות מאז שלטון התורכים בארץ.

אני ממליץ לך להתפתח ולהרחיב אופקים ולא להיות כמו אותה תולעת הנהנית מעצם היוה בתוך החזרת.
ישן 12-01-2009, 12:00
  מצפון מצפון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.12.01
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי jaf200 שמתחילה ב "התמונה מראה את החלק המזרחי של..."

ערים מתפתחות לאט לאט, ואולי ב 1920 האזור המזרחי לא היה מיושב, אבל שכם היא עיר ותיקה.
ואם כבר, שכם או נבלוס, היא כנראה שיבוש של ניאופוליס - עיר חדשה.
ומצד המקרא יש לה אזכורים על שכם בן חמור, ופסוקים בהם יעקב מבטיח ליוסף שכם אחד על אחיך.
אני חלש בהיסטוריה אבל יודע לחפש ולקרוא, ויש פירושים לכאן לכאן.
אל תשכח שהתנ"ך נכתב בזמנים מאוחרים ויש כמה גרסאות לאותה הסטוריה בהתאם לעמים שישבו בארץ ישראל.
ירושלים במקור היא עיר שלם, שבנה מלכי צדק מלך שלם. ומצד שני יש גם פירושים לשם שאברהם נתן לה, אבל המקור בארמית עם הסיומת שלם, מופיע כמעט בכל איזכור.
קח למשל את כפר שלם, שכונה תל אביבית על חורבות כפר סאלמה. אזכור במקרא לא בטוח שיש לה, אבל כפר ערבי בטוח שכן בה.
קל מאד לבחור ז'אנר הסטורי ולדבוק בו, וזו דעה אבל לא עובדה שמוצגת במאמר.

'In the End We Are All Alone, and No One is Coming to Save You''
john reese

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:11

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר