לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-03-2009, 14:42
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
תוכנית הבינוי בבה"ד 1 - הפרדה בין נשים וגברים בבריכת השחייה בבסיס

מאת אנשיל פפר

תכנית הבינוי של בית הספר לקצינים כוללת גם קביעת שעות נפרדות לגברים ולנשים בריכת השחייה המחודשת בבסיס ובית כנסת חדש

תגיות: בית כנסת

בשל ריבוי הקצינים הדתיים, הנשואים ובעלי המשפחות בסגל בית הספר לקצינים של צה"ל (בה"ד 1), הוחלט לבנות מלונית בשטחי הבסיס. המלונית תשמש גם רבנים שיתארחו בבסיס בשבת כדי להרצות בפני החיילים. במסגרת תוכנית הבינוי, יש כוונה להחזיר לשימוש את הבריכה בבסיס ולבנות סביבה מחיצות ובנוסף להנהיג בה הפרדה בין גברים לנשים בשעות מסוימות.

זה למעלה מעשור שיותר מ-25% מבוגרי בה"ד 1, במגמות היחידות הקרביות, הם חובשי כיפות. היום הם גם תופסים פלח ניכר ממצבת מפקדי הפלוגות והגדודים בבסיס ההדרכה היוקרתי של צה"ל. כעת נראה שהשינוי בהרכב הפיקוד נותן את אותותיו גם בתוכניות הבינוי של הבסיס.

המלונית בבה"ד 1, שתיחנך בשבוע הבא, כוללת חמישה חדרי אירוח, שנועדו לשמש בעיקר את הקצינים הדתיים בסגל הבסיס, שאינם נוסעים בשבת. עד היום לא היה בבסיס מקום לשכן את בנות זוגם וילדיהם של הקצינים שבאו לביקורי השבת. מדי שבת נשארים בבסיס גם מאות צוערים, והמלונית אמורה לשמש רבנים, שהצבא מזמין לשהות עם הצוערים בסוף השבוע ולהרצות בפניהם.

ריבוי החניכים הדתיים גרם לצפיפות בבית הכנסת הוותיק של הבה"ד, ובימים אלה נבנה בית כנסת חדש, שיכיל מספר גדול פי שלושה של מתפללים.

בחמש השנים האחרונות עוברות החיילות המיועדות לקורס קצינים את התהליך יחד עם הבנים. בסיס ההדרכה מקיים במסגרתו גם פלוגה לבנים בלבד, ומחלקה לצוערים דתיים, המבקשים לשרת בנפרד מהבנות.

בה"ד 1 נחנך במקומו הנוכחי, ליד מצפה רמון, ב-1968, ומאז לא נעשו שינויים משמעותיים במבני הבסיס. בשל המחסור במיטות ובשל הצורך של הצבא להכשיר יותר קצינים, נשכר באחרונה בית ספר שדה במצפה רמון לשיכון חיילי העתודה האקדמית, שגם הם עוברים קורס קצינים.

חלק ממצוקת הדיור בבה"ד 1 תיפתר בעוד כמה חודשים, כשייחנך מבנה חדש בבסיס, שישכן בתוכו את גדוד "גפן", המכשיר קצינים ליחידות חיל הרגלים.

בניגוד לבתי כנסת צבאיים רבים, שיש בהם מקום לגברים בלבד, בבית הכנסת החדש שייבנה - בצורת "סנה בוער" - תהיה גם עזרת נשים. זאת, למרות העובדה שמספר החניכות הדתיות בקורס לא הדביק את הגידול במספר הבנים הדתיים.

לראשונה מונה קב"ן לבסיס, לסייע לצוערים לחוצים

בפעם הראשונה התמנה החודש קצין בריאות נפש (קב"ן) לבית הספר לקצינים של צה"ל (בה"ד 1). הוא יעסוק בעיקר באיתור סימני מצוקה אצל הצוערים ויסייע להם להתמודד עם התחרות העזה בקורס. בכל החטיבות הסדירות של צה"ל ובבסיסי הטירונים משרתים קב"נים, שתפקידם לסייע למפקדים לעזור לחיילים הסובלים ממצוקה נפשית, ובעת הצורך גם לקבוע שחיילים אינם מתאימים לשירות קרבי או שירות בכלל. עד עתה לא חשבו בצה"ל שיש צורך בקב"ן בבה"ד 1, שכן הצוערים הם חיילים שמשרתים תקופה בצה"ל ונבחרו במיוחד להכשרה לקצונה. אבל באחרונה הכירו מפקדי בה"ד 1 שהלחץ הגדול שבו נתונים הצוערים, התחרות בתוך הצוותים והחשש מהדחה, יוצרים צורך בקב"ן שיסייע לצוערים החשים מצוקה. הקב"ן מדריך מפקדי צוותים באיתור סימני מצוקה בקרב הצוערים.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1074010.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-03-2009, 17:02
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
עוד כתבה בהקשר:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "תוכנית הבינוי בבה"ד 1 - הפרדה בין נשים וגברים בבריכת השחייה בבסיס"

תופעה חדשה: חיילים דתיים עוזבים טקסים כדי לא לשמוע נשים שרות
מאת עמוס הראל
הרבנות הצבאית תומכת בצעד זה. קצין חינוך ראשי: זה מדאיג

כמאה קצינים וחיילים דתיים עזבו החודש עצרת חטיבתית של הצנחנים, כדי שלא לצפות בזמרת שרה על הבמה. כך דיווח בשבוע שעבר השבועון הצבאי "במחנה". החיילים הסתמכו על איסור הלכתי, והרבנות הצבאית תומכת בעמדתם. התקרית בצנחנים היא חלק מתופעה נרחבת יותר ול"הארץ" נמסר על כמה מקרים נוספים.

אירועים ראשונים דומים נרשמו כבר לפני כשנתיים. באחרונה, בעצרת בצנחנים שהתקיימה לפני כשבועיים בחיפה, ציינה החטיבה את תקופת הלחימה ברצועת עזה במבצע "עופרת יצוקה". העצרת כללה הופעה קצרה של זמר וזמרת, שניהם חיילים בחטיבה, שעלו לבמה לשיר את שיר החטיבה, "כל הזמן צנחן". בשלב זה נטשו את הטקס חיילי מחלקות שמשרתים בהן תלמידי ישיבות ההסדר וקצינים חובשי כיפה. החיילים והקצינים הודיעו מראש על כוונתם למפקדיהם. לא ננקטו צעדים משמעתיים בפרשה.

גורמים ברבנות הצבאית הצדיקו את צעדם של החיילים הדתיים ואמרו, שהם פעלו על סמך איסור הלכתי. ברבנות קראו למפקדים לגלות רגישות ולשחרר את החיילים הדתיים, מראש, מנוכחות בחלקים כאלה של הטקסים, או למנוע השתתפות זמרות. לעומת זאת, אמר קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אלי שרמייסטר, כי מדובר ב"תופעה מדאיגה" וכי "אין זה ראוי שבערבי יחידה החיילים יתפצלו ולא כולם ייקחו חלק באירוע מגבש". לדבריו, "אין לתת לגיטימציה להמשך התופעה, הפוגעת בלכידות היחידתית".

מקורות צבאיים סיפרו שבחטיבה סדירה אחרת בוטלה באחרונה השתתפות זמרת בערב למפקדים, לאחר ששני מפקדי גדודים חובשי כיפה הזהירו שלא יוכלו להשתתף באירוע. גם לפני כשנה, בעצרת גדוד גבעתי, נרשמה עזיבה המונית של חיילים דתיים בשל הופעת נשים.

לדברי המקורות, בעיה נוצרה גם בשבועות נופש יחידתיים, במתקני האגודה למען החייל. במקרים רבים מבקשים חיילים דתיים שלא להשתתף במסיבות שהם מתארים כלא ראויות. המפקדים מתחשבים לרוב בבקשה ומאפשרים לחיילים דתיים לקיים פעילות אלטרנטיווית כלימוד תורה.

ישן 28-03-2009, 17:52
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "בכתבה כתוב "להנהיג הפרדה בשעות מסויימות"."

עדיין, מכיוון שהצוערים והצוערות דה-פקטו כפופים לכללים כמו "אסור לעמוד במרחק של פחות מ40 ס"מ בין צוער לצוערת" וכו', סביר להניח שהם יאלצו להשתמש בבריכה בשעות הנפרדות. בשעות המעורבות יוכלו להשתמש בה מי שאינם צוערים (סגל הבה"ד) ושאינם כפופים לכללי המשמעת-לשם-משמעת.

ואם אכן יש שעות מעורבות, אז זה ממש לא חדש - נדמה לי שגם בבריכה של ביסל"ש (נדמה לי, כי לא ממש ביקרתי בה עקב התעצלות שנבעה מהחיוב להגיע ולחזור במדים ועם נשק ולהחליף רק שם - משמעת-לשם-משמעת בקורסים מכה שנית..) כבר לפני יותר מ10 שנים היו שעות מעורבות ושעות נפרדות כדי שכולם יוכלו להנות.

ישן 26-03-2009, 22:55
  krivbass krivbass אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.03.07
לא קשור ישירות לנושא - אבל כן קשור לבה"ד 1
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "תוכנית הבינוי בבה"ד 1 - הפרדה בין נשים וגברים בבריכת השחייה בבסיס"

בין הגנ"ש לאבט"ש

חברה שלי נמצאת כרגע בבה"ד 1, מגמת נחשון ואחד הדברים הכי מפריעים לי ממה שאני שומע ממנה זהו עניין שבוע הגנ"ש (הגנת יישובים). צוערים וצוערות מוצעים לשבוע של ישיבה בבודקה ופטרול ביישובי יו"ש, תוך הוצאתם ממסגרת לימודית. אמנם מתקיימים מד"סים, אמורים להיות הכנת עבודה כלשהי, אבל תכל'ס מדובר בחארטה ובעיקר התרכזות בשלושה דברים: שמירה, אוכל, שינה.

מדוע הנושא הזה כ"כ מעצבן אותי? כי חלק מאותן צוערים וצוערות הם עתודאים שסיימו אוניברסיטה וחלקם הגדול עוסק במקצועות הטכניים ספציפיים שדורשים מהם מיומנות שרכשו באוניברסיטה ולא בבה"ד 1.

הבעיה מתחילה בניצול כח אדם איכותי כזה, שבעת השירות חלקם עוסקים בפורייקטים מגווני בצה"ל, מנוצלים לעבודה שעם כל הכבוד ניתן היה לעשותה על ידי מילואימניק משועמם שרק רוצה לברוח מהצרות בבית, או חייל מיחידת שדה כלשהי.

השאלה מדוע הצבא מתייחס בזלזול כזה לכוח אדם שאותו הוא טרח להכשיר באוניברסיטה תוך שהוא שילם את שכר הלימוד, אך מתעקש לבזבז את זמנו על עבודת חיילות בלתי-מקצועית.

*** אני יודע שהגנ"ש/אבט"ש קורה בקורסים אחרים בצה"ל (למשל קורס מ"כים חי"ר) אבל במקרה זה מדובר על העלית הטכנולוגית שמתזבזת סתם....
ישן 27-03-2009, 05:34
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי krivbass שמתחילה ב "לא קשור ישירות לנושא - אבל כן קשור לבה"ד 1"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי krivbass
בין הגנ"ש לאבט"ש

חברה שלי נמצאת כרגע בבה"ד 1, מגמת נחשון ואחד הדברים הכי מפריעים לי ממה שאני שומע ממנה זהו עניין שבוע הגנ"ש (הגנת יישובים). צוערים וצוערות מוצעים לשבוע של ישיבה בבודקה ופטרול ביישובי יו"ש, תוך הוצאתם ממסגרת לימודית. אמנם מתקיימים מד"סים, אמורים להיות הכנת עבודה כלשהי, אבל תכל'ס מדובר בחארטה ובעיקר התרכזות בשלושה דברים: שמירה, אוכל, שינה.

מדוע הנושא הזה כ"כ מעצבן אותי? כי חלק מאותן צוערים וצוערות הם עתודאים שסיימו אוניברסיטה וחלקם הגדול עוסק במקצועות הטכניים ספציפיים שדורשים מהם מיומנות שרכשו באוניברסיטה ולא בבה"ד 1.

הבעיה מתחילה בניצול כח אדם איכותי כזה, שבעת השירות חלקם עוסקים בפורייקטים מגווני בצה"ל, מנוצלים לעבודה שעם כל הכבוד ניתן היה לעשותה על ידי מילואימניק משועמם שרק רוצה לברוח מהצרות בבית, או חייל מיחידת שדה כלשהי.

השאלה מדוע הצבא מתייחס בזלזול כזה לכוח אדם שאותו הוא טרח להכשיר באוניברסיטה תוך שהוא שילם את שכר הלימוד, אך מתעקש לבזבז את זמנו על עבודת חיילות בלתי-מקצועית.

*** אני יודע שהגנ"ש/אבט"ש קורה בקורסים אחרים בצה"ל (למשל קורס מ"כים חי"ר) אבל במקרה זה מדובר על העלית הטכנולוגית שמתזבזת סתם....

אני סבור שלהגנ"ש שווה לפתוח דף(אשכול) נפרד !!!

יבורכו המשפצים בבה"ד 1 על הענות לצרכים של ציבור מוביל בלקיחת אחריות בטחונית.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 27-03-2009, 10:09

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "כל דבר שיגרום לעתודאי להבין..."

טוב, בוא נתייחס לטענות שהועלה כאן:
1. לנחמיה - א. זה נכון שהם עושים הגנ"שים במהלך השירות שלהם, אבל זה רק מוכיח את הנקודה שלי - הצבא לא חושב בהגיון אלא פועל על פי הלב, קרי - מבחינתו לא מעניינת ההשקעה שיכול לתת אותו אדם בפרויקט שהוא מבצע אלא שעת בתור סד"כ חיילי כללי, כדוגמת כל חייל אחר.
ב. "זה חלק מקורס הקצינים" - זה מה שאני אומר, אבל אני שואל מה ההגיון בזה? מה ההגיון בזה ש40+ אלף ש"ח שהושקעו בחייל עתודאי הולכים לשמור במחסום?
ג. לעצם הטענה שלי - אין תשובה, אלא תגובה מהבטן שאומרת - "למה מה קרה? למה שהם לא יעשו?"

2. Nimrod - לגבי מילואימניק, הטענה היא שממילא הם מגויסים ובמקום לשבצם בבסיס עורפי להעביר אותם להגנ"ש. אני מסכים איתך בזה שחלק מתכני קורס הקצינים מיועדים לכלל הצוערים ולא מתאימים. מדוע קצינה טכנולוגית מחיל האוויר תלמד את כל אותם הדברים כמו קמב"צית מגדוד חי"ר.

3. Ishpuz - א. הטענה שהם צריכים "להבין מה זה צבא": העניין הוא שעצם זה שהם קצינים מקצועיים אקדמאים מכין אותם לדברים ייחודיים אין להם צורך להכיר את "המטלות הרגילות". לא בשביל זה קרעו להם את הצורה 3 או 4 שנים באוניברסיטה.
ב. כנ"ל גם לגבי הטענה שכדאי לספח אותם לתרגילים חי"ר - מה ייעשה קצין שלמד כלכלה/הנדסת מחשבים/פיזיקה בתרגיל חי"ר? מה זה ייתן לצבא? תחושת סיפוק בקרב כל אותם אנשים שלא עשו תואר בסגנון של "יאללה בוא נכניס להם?".
ג. לגבי הטענה שהחברות שולחות אותם לשטח - יש כאן איזו אי-הבנה אצלך, שהרי אף חברה לא תשלח מהנדס שלה שמתעסק בהתפלת מים לבחון את גידול הלאמות, או חברת מחשבים לא תשלח מהנדס שלה לבחון את קצב גידול האננסים. כי הרי מה הקשר בין מהנדס פיזיקה לניהול תרגיל לכיבוש יעד, או שימוש בשיטת "אלמנה שחורה" לחיסול המחבלים במחנה פליטים.
ישן 27-03-2009, 12:03
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי krivbass שמתחילה ב "טוב, בוא נתייחס לטענות שהועלה..."

ציטוט:
2. Nimrod - לגבי מילואימניק, הטענה היא שממילא הם מגויסים ובמקום לשבצם בבסיס עורפי להעביר אותם להגנ"ש. אני מסכים איתך בזה שחלק מתכני קורס הקצינים מיועדים לכלל הצוערים ולא מתאימים. מדוע קצינה טכנולוגית מחיל האוויר תלמד את כל אותם הדברים כמו קמב"צית מגדוד חי"ר.

המילואימניקים לא מגוייסים ממילא, אלא בגלל שאין מספיק כח אדם מיומן שיעשה את משימות הבט"ש.
למרות שברור לנו שיש כח אדם, הוא פשוט מפונק ולא רוצה לעשות שמירות, כי הרבה יותר נעים במשרד הממוזג.
לדעתי, מי שמפונק ולא מסוגל להעביר כמה ימים בהגנ"ש בלי להתלונן גם לא יוכל להחזיק בתפקיד טכנולוגיה שלעיתים דורש מאמץ גדול בהרבה מישיבה בבוטקה עם נשק ואפוד.

ולא, השמש לא זורחת מהתחת של העתודאי. הוא לא "העילית הטכנולוגית" של צה"ל, ורוב המקרים שאני מכיר, התפקיד שהוא ממלא בצבא רחוק שנות אור מהמקצוע שאותו הוא למד והוא מעביר את השירות בהרגשת מרמור.
עתודה זאת פשרה שהצבא עושה - לקבל כח אדם בעל ידע מקצועי וחסר נסיון ולשלם לא מעט על פני גיוס אנשי מקצוע מנוסים ויקרים.
ישן 29-03-2009, 20:40

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "מחזק"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amirsgv
קח את המארינס - שם הטבח, טכנאי המסוקים והשליש הם קודם כל בוגרי טירונות מארינס.

יש רק בעיה קטנה עם מה שאמרת - לא טבח, ולא שליש, ואפילו לא לוחם חי"ר יודעים לפתח מערכת שו"ב מתקדמת, ואין להם מושג קלוש שבקלושים בדירשות ריתוך של אוניות חיל הי.

זהו למעשה המאבק בין שתי אסכולות: אסכולה אחת מסורתית שרואה את הצבא כאוסף של הפרטים שצריכים להגיע למכנה המשותף הנמוך ביותר (הכוונה במקרה זה לקצינים - כולם צריכים לשרת בהגנ"ש) לבין אסכולה שונה שרואה בצבא המודרני גוף מקצועי שנסמך על מערכות מורכבות של ניהול כוח האש, שבו קיימת חלוקה ברורה בין מס' שכבות כוח הלוחם - הכוח שבא במגע עם האויב והכוח שנמצא מרחוק ועוסק בשיפור היכולת הטכנולוגית המאפשרת לכוח הלוחם להשיג את המטרות במהירות המקסימלית, מקסימום פגיעה באויב ובמינימום נפגעים.

זהו למעשה מאבק בין שתי האסכולות, ולכן הטענה היא שכל מנכ"ל חייב לדעת מה עושה פועל ייצור פשוט היא די בעייתית בהקשר זה, כי פועל שטח עוסק במשהו לחלוטין שונה מזה של המנכ"ל.
ישן 30-03-2009, 13:30
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי krivbass שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]קח את המארינס..."

משהו מפריע לי באנלוגיה שלך - עתודאי זב חוטם בן 21 שעוד לא עברו לו הטחורים מהישיבה על אינפי 2 הוא לא מנכ"ל שקציני מטה וחיילים בקו הם הפועלים השחורים והלא מעניינים שלו.
הוא בדיוק מה שהוא - פועל שחור שיושב ומייצר חלק קטנטן מקוד של מערכת שו"ב או סעיף מתוך תכנון לוגיסטי או בכלל משמש כפקיד טכני זול ו-overqualified.
הצבא האמיתי הוא הצרכן (והמנכ"ל ) של העתודאי הזה ומאחר וזמנו של עתודאי בסדיר הוא לא דבר יקר במיוחד, יכול הוא להטריח עצמו לרדת ממגדל השן שהוא חושב שהוא נמצא בו ולעלות למגדל שמירה כדי להכיר את הצרכים, האפשרויות והמגבלות של הצרכנים שלו. זה יכול לשפר באופן ניכר את איכות תוצריו והתאמתם למציאות.

כל זה טוב ונחמד כשמדובר בקמ"א.
לעומת זאת - כשמדובר בקצין שלם בצבא ההגנה לישראל, אחד שעונד את אותה סיכת מפקד מחלקה שנענדה למפקדים הקרביים הראשונים של ההגנה בג'וערה ושמעידה כי לכאורה הוסמך לפקד על כמה עשרות חיילים נושאי נשק בהגנה על המדינה - קצין כזה כבר חייב לדעת מה זה צבא. נקודה.
אם הוא לא יודע ולא יוכל לעשות זאת, שיישאר קמ"א או שיהיה נגד מקצועי (הלוואי על הצבא שלנו מעמד כזה כמו בצבאות אחרים) אבל שלא יתיימר להיות קצין.

אגב, המצב הזה הוא פאק של המערכת ואני לא בא בטענות לאף אחד שפרסונלית נושא עליו סיכת מ"מ ולא הוכשר לקצונה בצורה ראויה.
ישן 30-03-2009, 21:35

אם לעבור לשלב הבא של הוויכוח...
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "ל- Krivbass- אחרי שש וחצי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
ל- Krivbass-
אחרי שש וחצי שנים בחה"א אני יכול לומר שהלוואי ששבוע אבט"ש היה הבזבוז הרב ביותר של זמני כמהנדס. רק אציין שמדי חודש וחצי הקדשתי יום וחצי לאבטחת הקריה [כי צריך להתייצב לתדריך כבר ב- 14:00- מפחדים שתבריז ולא יהיה לך מחליף- ואתה מקבל יום חופש למחרת. התורנות עצמה, אגב, לוקחת 7 שעות בלבד: הלילה מתחלק בין 2 קצינים].

לכל היתר- בהתחשב ברמת ההכשרה הנמוכה של הקצינים, אני בהחלט חושב שעדיף להוסיף לבה"ד 1 פלוגה של עובדי רס"ר או מאבטחי מתקנים, ולפנות לצוערים עוד שבוע של תרגילים טקטיים או אפילו לימודים עיוניים במקום שישטפו כלים או יאבטחו יישובים.

אז בהקשר לתגובות של "קרן-אור" ו-ishpuz שרק לדעתי מחזקות את הרעיון שלי, אולי כדאי לשאול את עצמנו האם בכלל יש צורך שקמ"א ישרת כקצין? מדוע שאדם שברוב הפעמים לעולם לא יפקד על חייל או שניים יוכשר כקצין שמפקד על עשרות חיילים?
הרי מרבית הקמ"אים שמוכשרים כקצינים מתעסקים בדברים טכניים שלא מצריכים פיקוד על חיילים, אז מה הטעם שיוכשרו כ"מנהלי עבודה" (קצינים)? האם לא כדאי להיגמל מהרעיון ולהציע מודל חדש לשירות שלהם בצה"ל - למשל "מהנדס צבאי" או משהו בסגנון?
ישן 31-03-2009, 09:17
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי krivbass שמתחילה ב "אם לעבור לשלב הבא של הוויכוח..."

כבר דנו בזה בפורום כמה פעמים. לדעתי המצב ממש מעוות, ומי שרוצה קריירה וקידום חייב לעבור הכשרה של קצין.
שני דברים מרכזיים חסרים - האחד הוא מעמד נגדים מקצועיים מכובד, לא כל גוף בצבא צריך עדר של סגנים וסרנים שעושים תפקיד מקצועי נטו ומחליפים שיבוץ כל שנתיים. בצבאות מערביים יש אחוז גבוה הרבה יותר של נגדים שהם מוקדי ידע לאורך שנים.
הדבר השני הוא מסלול קצונה מקצועית שאינו קמ"א. כמו שיש לצ"א מסלול קצונה משלהם צריך מסלול קצונה שהוא ניהולי ולא פיקודי (מצידי שתהיה להם סיכה אחרת ושלא יוסמכו לפרוק נשקים במסדר) ובו לא יעשו להם גנון בבה"ד 1 עם משחקי חברה וטיולים שנתיים אלא יספקו להם גם רקע ערכי וגם כלים לניהול מדור עם דגשים למסגרת צבאית, ולאחר מכן השלמה חיילית שבה ייחשפו בצורה מוסדרת לעבודת ה"לקוחות" של המדור שלהם, וכן מסלול המשך שבו כמו שיש קורס מ"פים וקורס מג"דים יהיו קורסים ניהוליים מקצועיים לדרגים גבוהים יותר שיהיו גם "הסבה לניהול" של קצינים ממערך השדה שעוברים לתפקיד מטה.
ישן 31-03-2009, 21:25
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "משהו מפריע לי באנלוגיה שלך -..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
הצבא האמיתי הוא הצרכן (והמנכ"ל ) של העתודאי הזה ומאחר וזמנו של עתודאי בסדיר הוא לא דבר יקר במיוחד, יכול הוא להטריח עצמו לרדת ממגדל השן שהוא חושב שהוא נמצא בו ולעלות למגדל שמירה כדי להכיר את הצרכים, האפשרויות והמגבלות של הצרכנים שלו. זה יכול לשפר באופן ניכר את איכות תוצריו והתאמתם למציאות.

אתה צודק רק אם עבודתו של אותו קמ"א רלוונטית לעמידה בעמדה.
ברוב המקרים זה לו המקרה.
אני לעומת זאת מאוד בעד שכל עתודאי שעוסק (לצורך הדוגמא) בשריון - "יבלה" מספר חודשים ב"מקצועות" ויכיר את המציאות מהצד השני.
אם ה"שטח" אליו הוא יחשף באמת רלוונטי לתפקידו - אני באמת בעד לזרוק אותם לשטח.

ישן 02-04-2009, 22:33
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
אתה מתבדח, נכון?
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי krivbass שמתחילה ב "לא קשור ישירות לנושא - אבל כן קשור לבה"ד 1"

ציטוט:
בין הגנ"ש לאבט"ש

דע לך, שגם אחרי שחברה שלך תעבור את הקורס היא תזכה לאבט"ש/הגנ"ש קצינים אחד או יותר בשנה.כן, כן, בלי קורס ובלי כלום , יקחו אותה מהיחידה האורגנית שלה וישימו אותה באיזה ישוב ביו"ש או על גדר הגבול כדי שתשמור ואגב, זה יהיה יותר בכיוון של 11-12 יום רצוף
ישן 26-03-2009, 23:40
  קליפס קליפס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.07

ישנם כאלו שעדיין אינם מבינים שהצבא לא נועד להיות "כור היתוך" להתכת דעות, אמונה ודת.

ימי מפא"י העליזים של כפיית דעות ואמונות חלפו.

מקומם אותי בכל פעם מחדש לראות תגובות מיתממות שכאלו המדברות נגד ההתחשבות הבסיסית בצרכיהם של החיילים הדתיים.

למה זה לא ברור לכולם שלחייל הדתי מגיע שירות בתנאים שאינם סותרים את אמונתו?!

אם אסור לו ע"פ אמונתו לראות נשים שרות, אז ברור שזכותו לצאת החוצה בעת שירתן (שלא לדבר על כך שהרבה יותר מראוי לעשות את האירוע באופן שיתאים לכולם ולא רק לחלק מסוים).

אם אסור לו לאכול אוכל חלבי מכלי בשרי ולהיפך, אז אף אחד לא יכריח אותו לאכול כך.

כך לגבי שמירות, אם חייל דתי לא יכול ע"פ אמונתו לעשות לבד שמירה בלילה חשוך עם בחורה, או לבצע תפקיד מסוים שכרוך בנגיעות, הרי שלמעט באירוע חירום של ממש, חייבים להתחשב בו ולא להיות אטום ומורשע ולנסות להכריח אותו לבצע פקודות סותרות לאמונתו.

וכנ"ל לגבי בריכה. אם לחיילים דתיים אין אפשרות לרחוץ יחד עם בנות, ברור מאליו שאין לשלול מהם בשל כך את זכות הרחצה. וחובה לאפשר להם רחצה נפרדת. (ואין שום כפייה דתית בעניין: אלו שחייבים ביקיני לצידם בבריכה, לא ירחצו בשעות הנפרדות).

אגב, החרדים כידוע ברובם לא מתגייסים בכלל, ככה הם גם פטורים מכל הויכוחים האלו... מה דעתכם, אולי זה עדיף???

נערך לאחרונה ע"י קליפס בתאריך 26-03-2009 בשעה 23:54.
ישן 27-03-2009, 11:29
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
זכותם של דתיים על הצבא לא גדולה יותר משלך,
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי מאצו פיצו שמתחילה ב "אכן אמרה נאה "צריך להתחשב..."

וגם לא קטנה. והתפיסה המשתמעת מדבריך שהצבא שייך לחילונים, גם היא לא רלוונטית (למרות שמספיק פעמים במהלך שירותי הצבאי נתקלתי בחבר'ה נאורים שסברו שהם עושים איתי חסד בזה שהם ממלאים את פקודות מטכ"ל הנוגעות לדת, ושאני חייב להכיר להם תודה אם הם לא דוחפים לי חזיר לפה).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 27-03-2009, 13:18
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אם השירות הוא חובת הכלל, צריך לתת לכלל את התנאים המתאימים לשרת."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
וזה כולל, שומו שמיים, גם לתת תנאים מתאימים לחרדים.

נכון בהחלט.
וזה כולל גם לתת תנאים מתאימים לנשים.

לפני מספר שנים היחידה שלי שלחה שלוש נשים לקורס מ"כים. הן נשלחו אחר כבוד בחזרה לבסיס בגלל שיחידה אחרת שלחה לשם 2 ביני"שים ש"סרבו לשרת ביחידה מעורבת".
אני בעצמי הרמתי טלפון לקה"ד של היחידה ההיא ו"הצעתי" את הפתרון ההפוך.
הפלא ופלא, לאחר חצי שעה של צעקות על רס"ן שהביאו להסלמה מהירה לרמת האל"מים - כולם יכלו לעשות את הקורס ביחד.

זכותך לקבל את הסעד הרוחני הדרוש לך - כל עוד אתה לא פוגע באנשים אחרים.
ברגע שהחופש שלך פוגע באחרים, צריך לאזן בין העלות והתועלת, והאיזון הזה יתחשב בכלל הפרטים המעורבים - לא רק בך.

ישן 27-03-2009, 13:21
  YGH YGH אינו מחובר  

אז בוא נעשה את זה עד הסוף:
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=YGH]וזה כולל, שומו..."

למה לשתי נשים שרוצות להיות בקורס מעורב יש יותר זכויות משני בני"שים שרוצים לא להיות בקורס מעורב,* ולהיפך? אם אין לך הנחות יסוד למי יש יותר 'זכות', איך אתה קובע?

*בכוונה הבאתי מספר זהה. בדוגמה שלך היו יותר נשים, אבל אם במקרה היו שם שבעה בני"שים ולא שניים, היית משנה את דעתך?

גלריית התמונות שלי

ישן 27-03-2009, 14:16
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אז בוא נעשה את זה עד הסוף:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
למה לשתי נשים שרוצות להיות בקורס מעורב יש יותר זכויות משני בני"שים שרוצים לא להיות בקורס מעורב,* ולהיפך? אם אין לך הנחות יסוד למי יש יותר 'זכות', איך אתה קובע?

*בכוונה הבאתי מספר זהה. בדוגמה שלך היו יותר נשים, אבל אם במקרה היו שם שבעה בני"שים ולא שניים, היית משנה את דעתך?
  1. אלו במקרה היו המספרים האמיתיים, וההחלטה האמיתית של הקה"ד.
  2. לאור העובדה שיש שתי אוכלוסיות עם צרכים מנוגדים אני הייתי קובע "מפתח" קורסים ע"פ אחוזי האוכלוסיה, ומפרסם אותו מראש. בהנחה שאחוז בני הישיבות דומה לאחוז הנשים ביחידות לוחמות, ושאחוז הדתיות בתוכן זניח (אני מניח לצורך הדוגמא, אני לא בטוח ביחס הזה) צריך להגדיר שכל קורס שני הוא קורס "אחיד ג'נדריאלית" שיהיו בו רק גברים (מכיוון שלנשים, למיטב היכרותי עם לוחמות, אין בעיה לשרת עם גברים. הן כנראה שולטות יותר בצרכים שלהן, ומסוגלות לעמוד בפיתוי).
  3. במקרה והיו שם 7 ביני"שים ושלוש נשים, בתור הקה"ד של היחידה (אותו רס"ן שהרמתי את קולי עליו) הייתי ניגש בעצמי לחניכות ומסביר להן למה אני דוחה את כניסתן לקורס הבא, מוודא עם היחידה שלהן שהן יתייצבו לקורס הבא, ומפיץ מסמך בתפוצת נאט"ו המעיד על הקורס הבא כקורס "מעורב". וכך בדיוק אני חושב שהוא היה צריך לעשות.
  4. מה שמעניין ביותר במקרה הנ"ל הוא שכשאמרו לביני"שים שהם צריכים לחזור ליחידה שלהם ולחזור לקורס הבא - פתאום ה"בעיה" שלהם לשרת עם נשים דעכה מתחת לסף ההתנגדות, שלהם ושל מפקדיהם.
נ.ב. - אישה בקורס צבאי, ולא משנה מה פוטנציאל היופי והסקס אפיל שלה, זה לא מחזה מלבב במיוחד. הן לבושות באותן מדי ב' מלוכלכים, לא התקלחו שבוע, מכוסות בפודרה ובוץ והגב שלהן כואב, בדיוק כמו שלך, מנשיאת האלונקה.

אז אם במצב הזה, הלוחמת מהווה איום כל כך מהותי על האמונה שלך בעצם קיומה מול עינייך - צר לי להודיע לך שהבעיה היא לא בה - אלא במידת האמונה שלך...

ישן 27-03-2009, 14:42
  YGH YGH אינו מחובר  

אני לא מתכוון להתווכח עם טיעוני "הבעיה היא בך",
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=YGH]למה לשתי נשים..."

בגלל שהם מייצגים לדעתי חוסר הבנה של הנושא, שבד"כ מלווה באי רצון להבין אותו, בפרט כאשר חלק מהמגבלות ההלכתיות לא תלויות בכלל בשאלה מה אני חושב לגבי עצמי, ואין הקלות במקרה שהבחורה ממול שוקלת מאתיים קילו ומצויידת בשפם.
אני גם אציין שיש ראיות אמפיריות הן מצה"ל והן ממקומות אחרים לכך שגברים ונשים מלוכלכים ועייפים אחרי כמה ימים בשטח או אפילו בזמן שמירה הצליחו לראות זה בזו אובייקט מיני, ולפיכך לא הייתי ממליץ על טירונות חי"ר מעורבת או קורס מכ"ים בתור אמצעי מניעה בלעדי.
ולבסוף גם נזכיר, שפעם עלתה הצעה ליצור יחידות קרביות על טהרת הנשים, ובאופן מפתיע או שלא, התנגדות עזה באה דווקא לא משורות הדתיים השמרנים.

גלריית התמונות שלי

ישן 27-03-2009, 15:01
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אני לא מתכוון להתווכח עם טיעוני "הבעיה היא בך","

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
ולפיכך לא הייתי ממליץ על טירונות חי"ר מעורבת או קורס מכ"ים בתור אמצעי מניעה בלעדי.

אני דווקא חשבתי שיכולת השליטה העצמית שלך, שנובעת מהאמונה שלך, היא "אמצעי המניעה" היעיל ביותר.
אי אפשר לחשוד באחד כמוני שאני אגיד "לא" לאישה רק על מנת לשמור על הטוהר המיני שלי.
אבל היו בעבר יותר מאישה אחת או שתיים שאמרתי להן לא רק בגלל גבולות מוסר אישיים שלי שבחרתי לא לעבור עליהם.
גבולות המוסר שלי מספיקים ע"מ שאני לא "אחטא" (ע"פ הגדרתי האישית), גם בסיטואציה בה אני יודע שלא אתפס ושה"עדה" היחידה היא היוזמת של ה"פשע".
מפתיע אותי כל פעם מחדש עד כמה אנשים הקוראים לעצמם דתיים לא מאמינים כלל ביכולת שלהם לעמוד בפיתוי.
לעניות דעתי הבלתי קובעת זה מעיד דבר או שניים על מערכת החינוך של חלק מהזרמים האלו.

ישן 27-03-2009, 15:50
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "בפעם האחרונה, זה לא קשור ליכולת השליטה הפרטית שלך או שלי."

כן, ואני "אוהב" הצהרות שלא מגובות בעובדות והסברים.

אם לא מדובר ביכולת השליטה העצמית שלך, אז למה אסור לביני"שים לשרת עם נשים?
אם הם יהיו מודעים לעצמם הם לא יצטרכו להגיע ל"פינה" של התייחדות (שגם היא רק אוסף של החמרות ע"מ לא לעמוד בפני ניסיון) או אפילו לא של איסור נגיעה (אלא אם כן כמובן מדובר במצב חירום ומישהו מדמם למוות - אנחנו לא מדברים פה על מצב כזה).

אני מחכה לשמוע, ללמוד ולהשכיל...

ישן 27-03-2009, 16:47
  YGH YGH אינו מחובר  

מאותה סיבה שלך אסור להיכנס למגורי בנות.
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "כן, ואני "אוהב" הצהרות שלא..."

ואני מוכן להבטיחך, ששום דבר בעייתי לא היה קורה אם צה"ל היה מתיר לי להיכנס למגורי בנות. אני מבין שאם אתה מקבל את הנוהל הזה, זה סימן שאתה לא יכול לשלוט בעצמך, ולכן אסור לך להיכנס לשם כי מי יודע מה תעשה, לא?

לא. זו הנקודה בנורמות חברתיות. השאלה היא לא פרט זה או אחר. אלה לא הנורמות שלך? סבבה. אבל זה לא קשור בכלל למידת השליטה העצמית שאתה מייחס לבני"שים.

גלריית התמונות שלי

ישן 27-03-2009, 17:59
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "מאותה סיבה שלך אסור להיכנס למגורי בנות."

ציטוט:
ואני מוכן להבטיחך, ששום דבר בעייתי לא היה קורה אם צה"ל היה מתיר לי להיכנס למגורי בנות. אני מבין שאם אתה מקבל את הנוהל הזה, זה סימן שאתה לא יכול לשלוט בעצמך, ולכן אסור לך להיכנס לשם כי מי יודע מה תעשה, לא?

קבלתי את הנוהל הזה בדיוק כמו שקיבלתי את הנוהל שאוסר עלי לאכול מאכלים חלביים על צלחת בשרית - מכיוון שזה החוק.
אני חושב שהחוק שאוסר עלי להכנס למגורי בנות נובע מצניעות פוריטנית - לא בגלל שאני לא מסוגל לשלוט בעצמי.
אני גם חושב שמכיוון שמירב האנשים רואים בחדירה לפרטיות (המעטה שכן יש בצבא) כפגיעה (בגלל חינוך פוריטני), וששום נזק לא נגרם מכך שאשב עם הבנות במועדון או לחליפין על הספסל מול המשרדים - יש כאן חוק שמונע פגיעה בחלק גדול מהאוכלוסיה, ופוגע רק בחלק קטן שמאוד לא מקובל חברתית (מציצנים).
וזו הסיבה למה אני לא טוען שצריך לשנות חוק זה.

וד"א - לחוק הזה יש גם יוצא מן הכלל. אם אני רואה צורך לכניסה למגורי בנות, כל מה שאני צריך לעשות זה להצהיר "בן במגורים" ולהיות מוכן לתת את ההסבר שלי אח"כ, אם אתבקש (מעולם לא התבקשתי, וביקרתי במגורי בנות שונים יותר מפעם או פעמיים בחיי).

ציטוט:
לא. זו הנקודה בנורמות חברתיות. השאלה היא לא פרט זה או אחר. אלה לא הנורמות שלך? סבבה. אבל זה לא קשור בכלל למידת השליטה העצמית שאתה מייחס לבני"שים.

בתור התחלה הנורמות החברתית ברוב תת החברות המרכיבות את החברה הישראלית לא דוגלות בהפרדה מגדרית, כך שאני לא חושב שזה הטיעון שאתה רוצה להסתמך עליו.
הטיעון היחיד שאני רואה (אלא אם כן תלמד אותי משהו חדש) שיכול להחזיק מים, הוא שיש איסור דתי, שאין תקדימים להקלה בו, לעבודה משותפת עם נשים.

וד"א- עדיין לא בארת את ההצהרה שלך לגבי אי יכולתי להבין מדוע ביני"שים לא מסוגלים לשרת עם נשים.
כי אם אני טועה - כטענתך - ולא מדובר בחוסר היכולת שלהם להימנע מפיתוי, אני אצטרך שתסביר לי מה הקושי הגדול.

ישן 28-03-2009, 22:06
  YGH YGH אינו מחובר  

פה אני אזדקק לתומס סואל,
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "..."

שמציין ב'עימות בין השקפות' שבעלי מה שהוא מכנה 'ההשקפה הלא-גדורה', הם אנשים רציונליים, המאמינים בטבע האדם עד כדי כך שהם מאמינים שמסקנותיהם הרציונליות הן כמעט התוצר היחיד האפשרי, ולפיכך נוטים להניח שמי שסובר אחרת מהם עושה זאת בשל פגם מוסרי (כמו למשל בדבריו של גודווין, לא ההוא מהנאצים, על אדם סמית').
אכן, אם אתה מתחיל מהנחה מראש שמה שהבני"שים עושים (לא דווקא אותם שניים שהתברר שמוכנים לוותר על העקרון למען הקורס) נובע מבעיה מוסרית אצלם, אז אתה מגדיר מראש מה אתה מוכן לקבל. רוצה להבין את העקרונות ההלכתיים שלהם (בלי להסכים כמובן)? לך ופתח ספר. לא חסרים. אבל יש פה השקפת עולם, שקשורה לתפקידים חברתיים, למיקומו של הפרט בתוך החברה, לסוגיית 'הנייר החלק' ולעוד הרבה דברים. אתה מקבל את ההגבלות "מכיוון שהן החוק". אבל זהו בדיוק - ההלכה היא חוק עבור שומרי הלכה. זה שיש מחלוקות הלכתיות לא שונה עקרונית ממחלוקת בפירוש החוק. סה טו. יש מאחוריה הגיון, כמו שיש הגיון מאחורי (חלק מ, לפחות) החוקים. יש גם דברים שלא כולם מבינים, כמו להבדיל בחוקים. לא מיותר לציין שמקובל שמשמעות המילה "דת" היא "חוק" בפרסית. כי ההלכה היא חוק. יש וריאנטים, יש מחלוקות, אבל עבור מי שחונך על, ומחזיק בגרסה מסויימת של ההלכה, זה החוק - ו,כמו שכתוב על נקניקיות של Hebrew National* -
We Answer to a Higher Authority.
וברגע שאתה מנסה לרדד את זה לשאלת החשק המיני של בני"ש פלוני או פלמוני, אתה קובע, מראש, איזו תשובה אתה מוכן לקבל ואיזו לא, ועד כמה אתה רוצה להבין.

*באופן פרדוקסלי ההכשר שלהן לא נחשב, אפעס, משהו.

גלריית התמונות שלי

ישן 28-03-2009, 22:57
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "פה אני אזדקק לתומס סואל,"

אני מבין למה הגעת למסקנה הזו לגבי מבנה האישיות שלי.
זה יקח לי הרבה יותר זמן להסביר לך למה אתה טועה מלהדגים לך - אז אני אשתמש באופציה השניה.

מקור התופעה:
אני לא מניח שהתופעה נובעת מכשל מוסרי. אני כן מניח שהתופעה נובעת מהלכה כלשהי או מדאורייתה. הרי כל העניין הוא מערכת אמונית קצת שונה - לא יתרון מוסרי של אחת על השניה.

הסיבה לכך שאני חושב שמקור התופעה נובע מאי היכולת לעמוד בפני הנסיון:
בכל פעם שאני שאלתי (נקודת תורפה ראשונה - שאלתי רק אנשים דתיים שהכרתי, ולכן המדגם מוטה) למה חרדים לא יכולים לשרת בצה"ל, התשובות שקיבלתי (נקודת תורפה שניה - לאור העובדה שההסברים ניתנו לגבר חילוני אפשרי שההסבר מופשט יתר על המידה) היא החשש שהם יתפקרו עקב מגע עם אוכלוסיה לא "דתיה מספיק".
כששאלתי למה (שוב - אותן נק' תורפה רלוונטיות גם פה) דתיים לא יכולים לשרת ביחידות מעורבות התשובות שקיבלתי הן שיש חשש שגם הם לא יוכלו לעמוד בניסיון - בדגש על איסור התייחדות.

בקשר לסעיף זה - אם אתה מכיר הסברים אחרים או איסור מדאורייתה על , אני אשמח ללמוד.

וד"א- לעניין ה"דף חלק" - אם תגדל ילדים שלא ידעו מעולם שיש ניסיונות לעבור - הניסיון הראשון שיעמדו מולו ישבור אותם.
אם תלווה ותתמוך בהם ותחשוף אותם בצורה מבוקרת (לא בהכרח להעמיד אותם בניסיון עצמו, אלא להסביר להם על הנזק וההשלכות של ה"נפילה") ותהיה שם לתמוך בהם - הם יהיו מסוגלים לעמוד בניסיונות.
במסכת אבות נאמר כי עשרה ניסיונות נתנסה אברהם אבינו עליו השלום ועמד בכולם, וכי אתה טוען שיש להסתתר, להתחבא ולהתעלם מהניסיון?
הרי אומרים שהקב"ה לא מנסה אדם בדבר שהוא לא יכול לעמוד בו.

חובת קיום החוק:
אני מבין לחלוטין שיש היגיון מאחורי חוקי ההלכה. וככל חוק אחר- חוק דתי צריך להגדיל את הרווחה, לא להקטין אותו. זה ההיגיון מאחורי חוקים. אם מערכת החוקים הזאת לא מתאימה לך - אתה יכול לעזוב את המסגרת החברתית (זרם דת/מדינה במקרים אלו) ולחפש אחת שתתאים לך.
הבעיה היא שהאוכלוסיות של הזרמים הספציפיים האלו ביהדות הן רק חלק מכלל האוכלוסיה של מדינת ישראל.
אם את חוקי ההלכה אתה תכפה על כלל האוכלוסיה - החוק פוגע בצורה מהותית ביותר אנשים מאלו שהוא מועיל להם, וזו ההגדרה לחוק לא יעיל שימאיס את עצמו על הציבור מהר מאוד - וזה בדיוק מה שקורה פה.

ולמרות זאת - אני מקיים את החוק - תוך שאני פועל כנגדו בצורה חוקית. כי זו המשמעות של לחיות במדינה מתוקנת.

ישן 29-03-2009, 00:54
  YGH YGH אינו מחובר  

כמו שכבר ציינתי,
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "אני מבין למה הגעת למסקנה הזו..."

בעיני לנסות ולומר "ההלכה נקבעה ככה כי *כל יחיד ויחיד במצב כזה* יקרה לו ככה וככה" זו טענה שגויה. מדובר בנסיון ליצור מציאות חברתית ולשמור על סטנדרטים אצל הכפופים להלכה - וכמו בכל מקרה, יש כאלה שאם תוריד את הסייג לא יקרה כלום, יש כאלה שאם תוריד יקרה הרבה, ויש באמצע. הנקודה היא ש(בגבולות מסויימים) לא הכל כפוף לשיקול דעתי האישי, ולשמחתי חברה טובה שלי שאיננה דתית כלל מעולם לא חשבה שההגבלות שיש לי הן בגללה אישית או בגללי אישית, לדוגמה.

כמו שציינתי, גם אם מדובר (לא במקרה לעיל) בדבה שתיראה מושכת בעיני פיל על אלכוהול, איסור הייחוד (למשל) וכמה דברים אחרים יישארו בעינם, באותה מידה בדיוק לו היה מדובר בבר רפאלי. כי הסטנדרט לא תמיד מתכופף לפי הפרט באותו מקום, ובפרט כשלפרט יש אינטרס עצמי משלו. זה פשוט לא רלוונטי: יש כלל, והכלל חל על כלל המערכת.

בנוסף, אגב, יש עוד הבדל קטנצ'יק אחד: האמירה ש'אין הקב"ה מביא על האדם נסיון שאינו יכול לעמוד בו' לא אומרת שאם מישהו נכשל בנסיון, סימן שהקב"ה הכריח אותו להיכשל. זה אומר להיפך: אם נכשלת - אין לך אליבי. ופה מגיעים לעוד נקודה שקשורה: בדרך-כלל, ההלכה מעדיפה אפס כשלונות על 99 שעמדו בנסיון ואחד שלא עמד, ולפעמים מעדיפה לקיים דברי ציטוט שכל שומר מצוות נוהג לומר כל בוקר בתפילה: "ולא תביאני לא לידי נסיון ולא לידי בזיון". מבחינתך, מערכת שבה 80 אחוז ייצאו מחוזקים ו-20 אחוזים ייכשלו היא הצלחה נהדרת, אבל מבחינת ההלכה כשלון הוא כשלון, ואמנם הכוונה איננה לאטום את האדם מהעולם, אבל אין ערך מיוחד בכניסה בכוונה למצב של נסיון כדי לראות אם אתה יכול לעמוד בו. ופה ייחוד הוא דוגמה מצויינת: ייחוד נועד למנוע מצבים מסויימים בין גברים ונשים. ההנחה היא שבציבור גברים ובציבור נשים, אם לא יהיה האיסור הזה, יקרו כך וכך מקרים. ומפני שזה דין ציבורי, לחלוטין לא מעניין אותו עם א' פלוני וב' פלמונית לא יקרה ביניהם כלום - כי הפרט הוא לא הנושא פה, אלא יצירת הנורמה. גם בלי להביא בחשבון שמן-הסתם מי שנכנסה לכמה קצינים בכירים לשעבר ללשכה לא התכוונה לכלום - מספיק צד אחד לצרות - הרי שהנחת היסוד היא שאמנם לא חוכמה שלא יקרה כלום אם אין ייחוד, ויותר חכמה אם יש, אבל השאלה כמה חוכמה פה איננה רלוונטית, כמו השאלה האם ביני לבין פלונית ספציפית יקרה משהו.

ובזה נזכרתי בסיפור שבו (לפני הרבה שנים) אחד סיפר שהוא שאל את שכנו הדתי למה בנותיו לא הולכות לצבא, הרי מה החוכמה שבנותיו יישארו בתולות* כשהן לא צריכות להתמודד, שיילכו לצבא וישמרו על עצמן, זו חוכמה!
"ההלכה", ענה לו אותו שכן, "לא מחפשת חוכמות. היא מחפשת בתולות".

*זה הסיפור. הדוגמה, להבדיל מהפאנצ'ליין, נראתה לי טפשית גם בזמנו, אבל זה הסיפור.

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 29-03-2009 בשעה 01:06.
ישן 31-03-2009, 22:05
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "כמו שכבר ציינתי,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
בעיני לנסות ולומר "ההלכה נקבעה ככה כי *כל יחיד ויחיד במצב כזה* יקרה לו ככה וככה" זו טענה שגויה. מדובר בנסיון ליצור מציאות חברתית ולשמור על סטנדרטים אצל הכפופים להלכה - וכמו בכל מקרה, יש כאלה שאם תוריד את הסייג לא יקרה כלום, יש כאלה שאם תוריד יקרה הרבה, ויש באמצע. הנקודה היא ש(בגבולות מסויימים) לא הכל כפוף לשיקול דעתי האישי, ולשמחתי חברה טובה שלי שאיננה דתית כלל מעולם לא חשבה שההגבלות שיש לי הן בגללה אישית או בגללי אישית, לדוגמה.

כמו שציינתי, גם אם מדובר (לא במקרה לעיל) בדבה שתיראה מושכת בעיני פיל על אלכוהול, איסור הייחוד (למשל) וכמה דברים אחרים יישארו בעינם, באותה מידה בדיוק לו היה מדובר בבר רפאלי. כי הסטנדרט לא תמיד מתכופף לפי הפרט באותו מקום, ובפרט כשלפרט יש אינטרס עצמי משלו. זה פשוט לא רלוונטי: יש כלל, והכלל חל על כלל המערכת.

בנוסף, אגב, יש עוד הבדל קטנצ'יק אחד: האמירה ש'אין הקב"ה מביא על האדם נסיון שאינו יכול לעמוד בו' לא אומרת שאם מישהו נכשל בנסיון, סימן שהקב"ה הכריח אותו להיכשל. זה אומר להיפך: אם נכשלת - אין לך אליבי. ופה מגיעים לעוד נקודה שקשורה: בדרך-כלל, ההלכה מעדיפה אפס כשלונות על 99 שעמדו בנסיון ואחד שלא עמד, ולפעמים מעדיפה לקיים דברי ציטוט שכל שומר מצוות נוהג לומר כל בוקר בתפילה: "ולא תביאני לא לידי נסיון ולא לידי בזיון". מבחינתך, מערכת שבה 80 אחוז ייצאו מחוזקים ו-20 אחוזים ייכשלו היא הצלחה נהדרת, אבל מבחינת ההלכה כשלון הוא כשלון, ואמנם הכוונה איננה לאטום את האדם מהעולם, אבל אין ערך מיוחד בכניסה בכוונה למצב של נסיון כדי לראות אם אתה יכול לעמוד בו. ופה ייחוד הוא דוגמה מצויינת: ייחוד נועד למנוע מצבים מסויימים בין גברים ונשים. ההנחה היא שבציבור גברים ובציבור נשים, אם לא יהיה האיסור הזה, יקרו כך וכך מקרים. ומפני שזה דין ציבורי, לחלוטין לא מעניין אותו עם א' פלוני וב' פלמונית לא יקרה ביניהם כלום - כי הפרט הוא לא הנושא פה, אלא יצירת הנורמה. גם בלי להביא בחשבון שמן-הסתם מי שנכנסה לכמה קצינים בכירים לשעבר ללשכה לא התכוונה לכלום - מספיק צד אחד לצרות - הרי שהנחת היסוד היא שאמנם לא חוכמה שלא יקרה כלום אם אין ייחוד, ויותר חכמה אם יש, אבל השאלה כמה חוכמה פה איננה רלוונטית, כמו השאלה האם ביני לבין פלונית ספציפית יקרה משהו.

ובזה נזכרתי בסיפור שבו (לפני הרבה שנים) אחד סיפר שהוא שאל את שכנו הדתי למה בנותיו לא הולכות לצבא, הרי מה החוכמה שבנותיו יישארו בתולות* כשהן לא צריכות להתמודד, שיילכו לצבא וישמרו על עצמן, זו חוכמה!
"ההלכה", ענה לו אותו שכן, "לא מחפשת חוכמות. היא מחפשת בתולות".

*זה הסיפור. הדוגמה, להבדיל מהפאנצ'ליין, נראתה לי טפשית גם בזמנו, אבל זה הסיפור.

אפשר להתדיין על הנושא הזה מספר חודשים, אבל בוא נרד לשורה התחתונה.

אם אתה היית יוצר קהילה אוטרקית, בה כלל חברי הקהילה מקיימים את הכללים האלו - לא הייתה לי בעיה. להיפך - הייתי מעריך אותך מאוד.

אבל מה שאתה עושה זה לאנוס את האחרים הסובבים אותך למוסכמות חברתיות שמקובלות עליך ולא עליהם, על מנת שאתה לא תצטרך "לעמוד בניסיון".
וזה כבר לא מקובל עלי.
עד כדי כך פשוט.

ישן 31-03-2009, 22:33
  YGH YGH אינו מחובר  

בהתחלה טענת את טענת ה'יצר'.
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=YGH]בעיני לנסות ולומר..."

עניתי בפירוט ולעניין, גם אחרי שהדיון התחיל מצידך באד-הומינם כללי נגד דתיים (קבוצה שאני במקרה משתייך אליה) - אז אתה מחליף טיעון.
אני יוצא מהדיון הזה.

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 31-03-2009 בשעה 22:47.
ישן 01-04-2009, 21:25
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "בהתחלה טענת את טענת ה'יצר'."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
עניתי בפירוט ולעניין, גם אחרי שהדיון התחיל מצידך באד-הומינם כללי נגד דתיים (קבוצה שאני במקרה משתייך אליה) - אז אתה מחליף טיעון.
אני יוצא מהדיון הזה.

לא מדויק. בכלל לא מדויק.

בהתחלה טענת שחופש דת זה לאפשר לדתיים לקיים סביבה המותאמת להם בכלל צהל (27-03-2009, 12:37 ) :
ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
וזה כולל, שומו שמיים, גם לתת תנאים מתאימים לחרדים.

כשעניתי שכפיית מצוות דת של גורם אחד על כלל האוכלוסיה זה לא חופש דת, אלא כפיה דתית, ופרטתי את הדוגמא של הנשים בצה"ל הגבת בכך שטענת שחוסר הפרדה בין האוכלוסיות יביא לידי חטא (27-03-2009, 14:42) :
ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
ולפיכך לא הייתי ממליץ על טירונות חי"ר מעורבת או קורס מכ"ים בתור אמצעי מניעה בלעדי.

בשלב זה האשמת אותי באטימות מבלי להסביר את טענתך ( 27-03-2009, 15:23 ) :
ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
בפעם האחרונה, זה לא קשור ליכולת השליטה הפרטית שלך או שלי.
ומדהים אותי לפעמים כמה אנשים נאורים-לכאורה מסוגלים לגלות קשיי הבנה כדי לחזק את התיזה שלהם.

כשטענתי שאני פתוח לשמיעת דעות חדשות - אתה נתת את הטיעון של מוסכמות חברתיות ( 27-03-2009, 16:47):
ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
....
זו הנקודה בנורמות חברתיות. השאלה היא לא פרט זה או אחר.

בשלב זה התחלת להאשים את מבנה האישיות שלי, וטענת שאני בונה רק טיעונים מעגליים (28-03-2009, 22:06)

בשלב זה הסברתי לך למה אני חושב את מה שאני חושב.
זה השלב בו נכנסת לעומק לנושא ההתייחדות וסיכמת אותו - למיטב הבנתי - בטענה ש"על מנת להימנע מחטא, אני אמנע מעצמי לעמוד בניסיון, ע"י כך שמנע מכלל האוכלוסיה התנהגות שעלולה להביא לעמידה בניסיון"

התגובה שלי הייתה להתמקד במוסריות של טענה כזו, כי למעשה אתה אונס את רוב האוכלוסיה בשביל להוריד את הסיכוי לפגיעה פוטנציאלית שאתה עלול להביא על עצמך.

אז כמו שכולם יכולים לקרוא בכלום - לא טענתי טענות אד-הומינם נגד הציבור הדתי (אלא טענות ענייניות על עניין הכפיה), ולמעשה חזרתי לאותו טיעון מקורי - אי המוסריות בכפיה שפוגעת ברווחת הכלל הרבה יותר משהיא מטפחת אותה.

אז במטוטא ממך - אם אתה לא מסוגל להגן על עמדתך, צא מהדיון,
אבל אל תאשים אותי האשמות שווא.
תודה.

ישן 01-04-2009, 23:57
  YGH YGH אינו מחובר  

הסברתי את עצמי כמה פעמים,
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=YGH]עניתי בפירוט..."

ובכל פעם בחרת להתעלם מחלקים נרחבים של ההסבר. אכן, אני לא יכול להגן על העמדה שלי כאשר מישהו אחר מחליט בשבילי מהי, ומסנן אותה בהתאם. רק אומר שכנראה 'עימות בין השקפות' של סואל כן צריך להיות בחומר הקריאה שלך.

גלריית התמונות שלי

ישן 02-04-2009, 00:20
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "הסברתי את עצמי כמה פעמים,"

קראתי והתייחסתי לכל חלק בכל אחת מההודעות שלך.
וגם ישבתי וחשבתי לפני שעניתי.

מתחיל להימאס עלי שהתשובה שלך לחצי מהטיעונים שלי היא "האישיות שלך מונעת ממך להבין עד כמה אני צודק".

בוא ננסה לנסח את זה בטיעונים לוגיים עקרוניים, ע"מ לראות האם ירדתי לסוף דעתך (כבר עשיתי זאת פעם, עכשיו אני חוזר על עצמי, מכיוון שפעם שעברה תגובתך הסתכמה בעוד השמצה של האופי שלי):
  1. קיים מיעוט שמגדיר מעשים מסויימים כחטא.
  2. לאור כך אותו מיעוט לא מעוניין לעמוד בהתרחשות בה הוא עלול להיחשף לפיתוי לחטוא באותו חטא.
  3. לכן המיעוט מונע מרוב האוכלוסיה לפעול בצורה שעלולה, בהסתברות כלשהי, להביא לידי אותה התרחשות, בניגוד לרצון אותה אוכלוסיה.
האם הבנתי אותך עד כאן?

ישן 27-03-2009, 15:36
  קליפס קליפס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.07
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=YGH] ולפיכך לא הייתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
אני דווקא חשבתי שיכולת השליטה העצמית שלך, שנובעת מהאמונה שלך, היא "אמצעי המניעה" היעיל ביותר.
אי אפשר לחשוד באחד כמוני שאני אגיד "לא" לאישה רק על מנת לשמור על הטוהר המיני שלי.
אבל היו בעבר יותר מאישה אחת או שתיים שאמרתי להן לא רק בגלל גבולות מוסר אישיים שלי שבחרתי לא לעבור עליהם.
גבולות המוסר שלי מספיקים ע"מ שאני לא "אחטא" (ע"פ הגדרתי האישית), גם בסיטואציה בה אני יודע שלא אתפס ושה"עדה" היחידה היא היוזמת של ה"פשע".
מפתיע אותי כל פעם מחדש עד כמה אנשים הקוראים לעצמם דתיים לא מאמינים כלל ביכולת שלהם לעמוד בפיתוי.
לעניות דעתי הבלתי קובעת זה מעיד דבר או שניים על מערכת החינוך של חלק מהזרמים האלו.

אמונה אינה "יכולת שליטה". אמונה היא רצון לשליטה עצמית תוך הבנה של פיתויי המציאות ומובגלות האדם להתמודד עם הפיתוי. לשם כך הדת היא מסגרת הקובעת כללים וסייגים ע"מ שלא תגיע לניסיון, מתוך הבנה כי גם אדם "מאמין" לא יכול תמיד לעמוד בניסיון ובפיתוי.

ולשם ההשוואה עד כמה דבריך דמגוגים, אתן דוגמא מהחיים: גם אנשים שיודעים בבירור ו"מאמינים" שהסמים מסוכנים ביותר, הידרדרו לשימוש בהם. לפי דבריך זה אומר שהם לא מאמינים שהסם הוא מסוכן...
האם אתה תהיה מוכן לשלוח את ילדיך ללמוד בחברת משתמשי סמים לאחר שתסביר להם (והם "יאמינו") עד כמה הסם מסוכן? או שתחשוש שהם יתפתו לשימוש ("חד פעמי" כמובן...) למרות"אמונתם"?!
אני חושב שהתשובה ברורה.

(נ.ב. וברור שחלילה לא התכוונתי לתאר את הצבא כמוכה סמים, אלא נטלתי דוגמא מצויה מהחיים של פיתוי מול "אמונה")
ישן 27-03-2009, 16:12
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי קליפס שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]אני דווקא חשבתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קליפס
אמונה אינה "יכולת שליטה". אמונה היא רצון לשליטה עצמית תוך הבנה של פיתויי המציאות ומובגלות האדם להתמודד עם הפיתוי. לשם כך הדת היא מסגרת הקובעת כללים וסייגים ע"מ שלא תגיע לניסיון, מתוך הבנה כי גם אדם "מאמין" לא יכול תמיד לעמוד בניסיון ובפיתוי.

כל אחד ישבר במתארי קצה.
אבל לא מדובר פה במתארי קצה.
אף אחד פה למיטב הבנתי לא מדבר על כך שבכוונה יעלו מישהו לשמור בעמדה מבודדת עם אליזבת הרלי לבושה ביקיני שתנסה לאנוס אותו כל המשמרת או על להרעיב אדם שבוע ואז להגיש לו בשר נבלה בתואנה שמדובר בבשר גלאט כושר.
מדובר פה בפעילות מבצעית, שגם במהלכה המפקד צריך להשתמש בשכל ולמנוע עימותים מיותרים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קליפס
ולשם ההשוואה עד כמה דבריך דמגוגים, אתן דוגמא מהחיים: גם אנשים שיודעים בבירור ו"מאמינים" שהסמים מסוכנים ביותר, הידרדרו לשימוש בהם. לפי דבריך זה אומר שהם לא מאמינים שהסם הוא מסוכן...

ממש לא.
כנראה לא הסברתי את עצמי מספיק טוב.
הטענה שלי, תוך שימוש בדוגמא שלך, היא שאם אדם גדל בתרבות בה סמים נחשבים לשורש הרע, והוא מתפתה להשתמש בסמים, חלק גדול מאוד מהאשמה לכך טמון בכשל החינוכי של החברה שלו.
עכשיו אני יותר ברור?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קליפס
האם אתה תהיה מוכן לשלוח את ילדיך ללמוד בחברת משתמשי סמים לאחר שתסביר להם (והם "יאמינו") עד כמה הסם מסוכן? או שתחשוש שהם יתפתו לשימוש ("חד פעמי" כמובן...) למרות"אמונתם"?!
אני חושב שהתשובה ברורה.

אני הייתי רוצה להאמין ששאני אצליח לגדל את ילדי כך שהם יבחרו מיוזמתם ללכת ולעבוד בהתנדבות עם נרקומנים, חולי אידס וזונות ע"מ לתרום לחברה בה הם חיים - מבלי להפוך לחלק מאותו נגע חברתי אותו הם יוצאים לבער.

וד"א - אני לא אננסה לגרום לילדי "להאמין" בנזק אותו גורם הסם. אני אוכיח להם זאת בהתבסס על ידע מדעי ולוגיקה.
הגדולה של אמונה היא שהיא מסוגלת לגשר על פערי ידע. אבל כשאין פערי ידע - אין בה צורך.
אתה מאמין שאש תשרוף אותך, או שאתה יודע שזו עובדה אמפירית ולוגית?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קליפס
(נ.ב. וברור שחלילה לא התכוונתי לתאר את הצבא כמוכה סמים, אלא נטלתי דוגמא מצויה מהחיים של פיתוי מול "אמונה")

זהו, שזו ממש לא דוגמא כזו.
זו דוגמא לפיתוי מול עובדות אמפיריות ולוגיות.
אם כבר יכלת לצמצם את הדוגמא שלך לתחום של עמידה בפיתוי בלבד - אבל אז זה שוב יוכיח את טענתי, שמדובר בכשל חינוכי בראש ובראשונה.

ד"א - לאחרונה פגשתי אישה שבחרה "לחזור בשאלה". מהיכרותי הקודמת עם אנשים מרקע זה התפלאתי מכך שהיא לא "התפקרה" לחלוטין כמו חלק גדול מהם. התפלאתי עוד יותר כשגיליתי שהיא גרה עוד בבית הוריה בשכונה חרדית ביותר ואף יותר כשגיליתי שהיא למעשה עדיין מאוד "דתיה" יחסית לאוכלוסיה הכללית.
מסתבר שהאישה אמנם גדלה בבית חרדי אדוק, אבל שהוריה הם אנשי חינוך מהמדרגה הראשונה ובעלי אופי מרשים. עם כל חילוקי הדעות, המריבות והמשבר האמוני של ביתם, כלל הצדדים הצליחו למצוא את עמק השווה (למרות המחיר החברתי הכבד שכל הצדדים משלמים).
לעניות דעתי חלק גדול מאוד מכך שהאישה מתנהגת כ"דתיה" אדוקה עד היום (אם כי לא לפי הסטנדרטים החרדיים על פיהם גדלה) ולא "התפקרה" כמו מירב החוזרים בשאלה היא המסגרת התומכת והחינוך שהיא קיבלה בבית, והעובדה שמסגרת זו הצליחה "להכיל" את המשבר, ולא להתמוטט בעקבותיו.

אנשים כאלו אני מכבד. מאוד. הלוואי עלי בתור הורה שאני אהיה מסוגל להעניק לילדי מסגרת כזו.

ישן 27-03-2009, 12:40
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי קליפס שמתחילה ב "ישנם כאלו שעדיין אינם מבינים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קליפס
למה זה לא ברור לכולם שלחייל הדתי מגיע שירות בתנאים שאינם סותרים את אמונתו?!

אם אסור לו ע"פ אמונתו לראות נשים שרות, אז ברור שזכותו לצאת החוצה בעת שירתן (שלא לדבר על כך שהרבה יותר מראוי לעשות את האירוע באופן שיתאים לכולם ולא רק לחלק מסוים).

אם אסור לו לאכול אוכל חלבי מכלי בשרי ולהיפך, אז אף אחד לא יכריח אותו לאכול כך.

כך לגבי שמירות, אם חייל דתי לא יכול ע"פ אמונתו לעשות לבד שמירה בלילה חשוך עם בחורה, או לבצע תפקיד מסוים שכרוך בנגיעות, הרי שלמעט באירוע חירום של ממש, חייבים להתחשב בו ולא להיות אטום ומורשע ולנסות להכריח אותו לבצע פקודות סותרות לאמונתו.

וכנ"ל לגבי בריכה. אם לחיילים דתיים אין אפשרות לרחוץ יחד עם בנות, ברור מאליו שאין לשלול מהם בשל כך את זכות הרחצה. וחובה לאפשר להם רחצה נפרדת. (ואין שום כפייה דתית בעניין: אלו שחייבים ביקיני לצידם בבריכה, לא ירחצו בשעות הנפרדות).

אני לא אומר שצריך בצורה מכוונת לגרום להם להפר את מצוות הדת שלהם.
ההפך הגמור - אני תומך נלהב בחופש דת ומדת. זכותם המלאה לדעתי לשמור על מצוות הדת שלהם.

אבל למה אתה כופה את המנהגי הזרם הספציפי הזה של יהדות על כולם?

מאחר ואני כופר חוטא ומחטיא, מדוע הם אוסרים עלי לאכול חזיר במטבחון של הענף שלי?
לא מדובר אפילו על חדר האוכל, אלא על המטבחון של ענף צדדי בבסיס.
יודע מה? אני אוותר על השיינקין. אני רוצה לאכול נקניק עוף של זוגלובק, במטבחון של הענף, באמצע הלילה, כשאני לבד, אחרי שירדתי משמירה. אתה יודע מה פקודות הצבא בנושא? כל מטבחון הוא על טהרת החלבי בלבד. אסור לי להכניס אליו נקניק כשר למהדרין.

למה החבר'ה שלי היו צריכים לאכול בשבת מנות קרב במוצב, במקום אוכל חם? למה הם היו צריכים להסתיר חלב לקורנפלקס (כי קורנפלקס דווקא היה) כמו שמסתירים סמים במעבר גבול כשהם עלו למוצבים שלהם בלבנון? מה זה תרם לרבנות המהוללת שלך, שהם אכלו קורנפלקס עם מים?

רוצה ללכת עוד צעד קדימה?
למה אני מחוייב, בפקודה, לשבת ולשמוע הרצאות על יהדות כל חג, מפי רבנים צבאיים שבד"כ מסבירים לי כמה חשוב להניח תפילין, ואין לי אפילו את הזכות לקבל גישה לכומר או לקאדי?
שירתתי עם נוצרים, דרוזים, מוסלמים ואפילו דקפט בודהיסטי (הבן-אדם דפוק ללא קשר להעדפותיו הדתיות) שלא רק שאף אחד לא בא להסביר להם על הדת שלהם, לא רק שצה"ל לא נותן להם סעד רוחני - צה"ל הגדול גם הכריח אותם לשבת בכנסים שהסבירו כמה הדת היהודית גדולה וטובה יותר מכל הדתות האחרות.

אתה חושב שצה"ל צריך לתת סעד רוחני? תן לכל אחד לבחור איזה סעד רוחני הוא רוצה לקבל, ואחת האופציות חייבת להיות "לא רוצה לקבל סעד רוחני".

המצב הקיים הוא בדיוק כמו להחליט שכל החיילים מעתה ינעלו נעליים במידה 45 וחולצה בגודל ג' כי רוב המשרתים בצבא יכולים להסתדר עם המידות האלו.
הדבר הכי קרוב לסעד רוחני שאני ראיתי שהרבנות הצבאית נותנת היא מיטת סדום.
כולם מקבלים את אותו סעד רוחני ללא קשר האם הם רוצים אותו, צריכים אותו או עד כמה הוא מזיק להם.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קליפס
אגב, החרדים כידוע ברובם לא מתגייסים בכלל, ככה הם גם פטורים מכל הויכוחים האלו... מה דעתכם, אולי זה עדיף???

מה שעדיף זה שבדיוק כמו בכל צבא מערבי בו לאף אחד לא אכפת מאיזו דת באת, וכולם מקבלים את כל מה שהם צריכים ע"מ לעמוד במצוות הדת שלהם - כל עוד זה לא פוגע בחופש הדת של אחרים - גם בצה"ל יפסיקו לכפות את הגדרת היהדות של קבוצה קטנה על כלל האוכלוסיה.

וד"א - אם כבר לכפות - למה לא לכפות גם את הלבוש של חסידות גור? אולי זה ימשוך כמה מהם להתגייס אם זה לא יפגע באופן הסגידה שלהם?
אה, כן - כי אז זה כן יפגע בחסידי ויזניץ...

ישן 27-03-2009, 13:32
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
ידידי,
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=קליפס] למה זה לא ברור..."

בכל מה שנוגע לכשרות, מאחר וחלק משמעותי מחיילי צה"ל שומר על כשרות ברמה כזו או אחרת, הוחלט שבצה"ל שומרים על כשרות בצורה אחידה.
מה זה אומר אחידה? שלוקחים את מה שמקובל על רוב הדתיים, ונוהגים לפיו.
יש הרבה ספרדים דתיים שלא אוכלים בשר שאינו חלק (גלאט), ובבית שלהם היו מתייחסים לכלי שבושל בו בשר כזה כאל טרף, אבל בצבא לא מתחשבים בזה....
למה? כי יש קו מסויים שמותחים ונוהגים לפיו.

אגב, במקום שממנו אני מגיע, אף פעם לא היתה בעיה לקבל חלב, אבל השתדלו ומשתדלים להקפיד שלא יאכלו קורנפלקס בחלב בכלים בשריים, ולהיפך.

לומר שזה פוגע ברגשות שלך (מניעת אכילת בשרי בכלים חלביים) זה די מגוחך.
כנ"ל לגבי איסור על אכילת חזיר, למשל.

לגבי חיוב השתתפות בכנסים דתיים, כבר אמרתי את דעתי שמדובר בכפיה דתית לכל דבר ועניין, שהיא לא מקובלת ופסולה בעיני.
רב צבאי התייחס לנושא הזה אחרי תלונה שלי אליו (מדוע מחייבים אנשים להשתתף בכנסים דתיים), ואמר שזו הדרך היחידה שלהם לחייב את המפקדים להביא חיילים לכנסים. בעיני זאת התחמקות - רב צבאי מכיר את הדתיים ביחידה, והוא יכול להוציא זימון אליהם בלבד.

ישן 27-03-2009, 13:36
  YGH YGH אינו מחובר  

אגב, באחד הבסיסים בהם שירתתי,
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "ידידי,"

מילא שמועדון היחידה היה טרף בדרך-קבע (בשר בחלב, בעיקר טוסטים של גבינה ונקניק) בהעלמת עין מצד כל הגורמים הרלוונטיים,
אלא שגם, אחרי שראיתי את הנורמות במטבח,
היו לא מעט דברים שלא הרשיתי לעצמי לאכול.

ולא, אני ממש לא שייך לאנשי הגלאט וחובבי הבד"ץ.

גלריית התמונות שלי

ישן 27-03-2009, 14:36
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "ידידי,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
בכל מה שנוגע לכשרות, מאחר וחלק משמעותי מחיילי צה"ל שומר על כשרות ברמה כזו או אחרת, הוחלט שבצה"ל שומרים על כשרות בצורה אחידה.
מה זה אומר אחידה? שלוקחים את מה שמקובל על רוב הדתיים, ונוהגים לפיו.
יש הרבה ספרדים דתיים שלא אוכלים בשר שאינו חלק (גלאט), ובבית שלהם היו מתייחסים לכלי שבושל בו בשר כזה כאל טרף, אבל בצבא לא מתחשבים בזה....
למה? כי יש קו מסויים שמותחים ונוהגים לפיו.

נחמיה - אני ואתה עברנו על הנושא הזה מספר פעמים פה.
כל מי שמבקש מנות גלאט מקבל אותן בחמגשיות, לאחר שהן מבושלות במטבח מרכזי שיש בו הפרדה של כלים שמשמשים רק לגלאט - וזה טוב וזה חכם וזה נכון, לפחות לעניות דעתי.
אני לא בעד לשלול את היכולת של אחרים לקיים את מצוות דתם.

אבל המצב הקיים הוא לא שמאפשרים לכל אחד לקיים את מצוות דתו ע"פ השקפתו. המצב הקיים הוא שהגדירו "מיטת סדום" ומחייבים את כולם לעמוד באותו סטנדרט אמוני.

ציטוט:
אגב, במקום שממנו אני מגיע, אף פעם לא היתה בעיה לקבל חלב, אבל השתדלו ומשתדלים להקפיד שלא יאכלו קורנפלקס בחלב בכלים בשריים, ולהיפך.

מעולם לא שמתי חלב בכלי צבא בשריים או ההפך.
אבל אם מאן דהו ירצה לאכול גבינה עם השניצל שלו (אין לי מושג, אולי זה טעים. לא ניסיתי מעודי) למה לא לאפשר לו?
מי אנחנו שנקבע את אופן הסגידה שלו?

ציטוט:
לומר שזה פוגע ברגשות שלך (מניעת אכילת בשרי בכלים חלביים) זה די מגוחך.
כנ"ל לגבי איסור על אכילת חזיר, למשל.

ברשותך, אני רק רוצה לחדד את הנקודה הזו.
למנוע ממני לאכול אוכל שאתה אוסר על עצמך (לא כשר) זה לא מגוכח, אבל להתרעם על כך זה בהחלט מגוכח...
אתה לא רואה את דו הפרצופיות בטיעון הזה?

ציטוט:
לגבי חיוב השתתפות בכנסים דתיים, כבר אמרתי את דעתי שמדובר בכפיה דתית לכל דבר ועניין, שהיא לא מקובלת ופסולה בעיני.
רב צבאי התייחס לנושא הזה אחרי תלונה שלי אליו (מדוע מחייבים אנשים להשתתף בכנסים דתיים), ואמר שזו הדרך היחידה שלהם לחייב את המפקדים להביא חיילים לכנסים. בעיני זאת התחמקות - רב צבאי מכיר את הדתיים ביחידה, והוא יכול להוציא זימון אליהם בלבד.

על נקודה זו הסכמנו מזמן.
זה לא מונע מאחרים להצדיק את הכפיה הזו.

ישן 27-03-2009, 15:40
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אם מישהו רוצה לאכול לא כשר,..."

אז אתה מאשר לי לאכול את האוכל כמו שאני אוהב רק בתנאי שאני אעשה זאת בגנבה.
ואם הייתי מציע את הפתרון ההפוך - שכל מי שרוצה לשמוע הרצאה על יהדות יוכל לעשות זאת רק בפרטיות חדרו, ולא במקומות כינוס יחידתיים - האם אתה היית מקבל זאת?
כמובן שלא - ואין סיבה שתקבל זאת.

תקן אותי אם אני טועה - אבל למיטב ידיעתי הדלה אין בהלכה שום סעיף שאוסר עליך לאפשר לי לאכול מה שאני רוצה.

אם היה רצון כלשהו יכלו פשוט להוסיף סט כלים נוסף, שלישי, מעורב, לשימוש מי שירצה להסב את ההמבורגר בארוחת צהריים לצ'יזבורגר (שוב, אין לי מושג. אולי זה באמת טעים).
אם היה באמת רצון כלשהו בצה"ל לספק שירותי דת היו מארגנים גם כנסים של אנשי דת נוצרים ומוסלמים, וגם - רחמנא לצלן - של רפורמים וקונסרבטיבים, ונותנים לכל אחד לבחור מה מעניין אותו (אני ד"א כנראה הייתי נכנס לכולן במצב כזה).

אבל בצה"ל מעולם לא היה רצון לספק שירותי דת לאוכלוסיה. מה שכן תמיד היה בו הוא מיעוט קטן ולא מייצג של מיסיונרים שמנסים "לעשות נפשות" למגזרם.

נ.ב. - אני מתנצל בזאת מראש על ההכללה שבפסקה האחרונה. לאורך שירותי פגשתי גם לא מעט רבנים צבאיים שבאמת באו מאמונה והשתדלו לתת סעד רוחני לקהלם, גם כשהיה מדובר בחילוניים גמורים וב"לא יהודים". יצויינו לטובה הרב של גבעתי באוגוסט 2005 ואחד הרבנים (בחור הצעיר מכפי חוכמתו) של בה"ד 20 (נראה לי שזה היה בתחילת 2006).

ישן 27-03-2009, 16:16
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "חביבי, מדינת ישראל היא מדינה..."

ציטוט:
חביבי, מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית (בסדר הזה).
זה אומר שקודם כל מתחשבים בצרכי היהודים, ואחר כך בצרכי השאר.
בנוסף, זה אומר שאין הפרדה בין דת ומדינה, ולכן ניתן "לכפות" עליך שלא להנות מארוחה כרצונך.

כבודו - זו מדינה ציונית בראש ובראשונה, ומי שמתגייס לצבא ומוכן להילחם ולמות על קיומה - זכויותיו גדולות מאלו שמתגייסים ע"מ להטיף את אמונתם לאחרים, שלא לדבר על אלו שלא מתגייסים.

ישן 27-03-2009, 16:42
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "חביבי, מדינת ישראל היא מדינה..."

וכולי תקווה שזה ישתנה. חלילה וחס, אני לא רוצה שהמדינה תהיה חילונית לגמרי - רק הרבה פחות דתייה. אני חושב שזה לא מתקבל על הדעת שיש מגזר שלם שזכויותיו גדולות בהרבה מחובותיו, ולמעשה מגזרים אחרים הם אלה שצריכים לעמוד בנטל הזה שנוצר (אני לא מדבר על דתיים-לאומיים, שהם לדעתי מלח הארץ).
עם המנהיגים והרבנים הנכונים, כולם יכולים להגיע לעמק השווה, ואני חושב שכרגע לחילונים - שעדיין מהווים את החלק הארי בתושבי הארץ - יש פחות זכויות מאשר לעמיתיהם הדתיים (ופה אני מתייחס לכל חובשי הכיפה), ובצה"ל שהיא מערכת תובענית שמסתמכת מאוד על נשיאה שווה בנטל, הדבר מפריע מאוד.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 29-03-2009, 10:31
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

ציטוט:
חביבי, מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית (בסדר הזה).

מה בכלל משנה הסדר? במגילת העצמאות ישראל הרי בכלל מוגדרת "מדינה יהודית" בלי הביטוי המפורש "מדינה דמוקרטית". בכל מיקרה אנחנו חיים במדינה יהודית וגם דמוקרטית; בעוד ש-"דמוקרטית" הוא מושג די ברור (נאמר, כולם יסכימו שמדינה שנותנת יחס הוגן למיעוטים דמוקרטית יותר ממדינה שלא), מושג ה-"מדינה היהודית" הוא די מעורפל: בעיני האו"מ של 47' וחלק גדול מהיישוב וממועצת המדינה של ה' באייר תש"ח, "מדינה יהודית" הגדיר פשוט את מדינתו של העם היהודי. בעיניהם, לא נגזר מכך איסור על תחבורה ציבורית בשבת, התרת נישואין דתיים בלבד, הקפדה ממלכתית על כשרות, הפרדת שעות רחצה בבריכות שחיה צבאיות וכו'. רק עם השנים ובעיני חלק מהאוכלוסיה, זה קיבל משמעות דתית. אין שום בסיס חוקתי או חוקי שישראל תהיה יותר או פחות דתית ממה שהתושביה יירצו.
ישן 31-03-2009, 21:57
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] חביבי, מדינת ישראל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
בעוד ש-"דמוקרטית" הוא מושג די ברור (נאמר, כולם יסכימו שמדינה שנותנת יחס הוגן למיעוטים דמוקרטית יותר ממדינה שלא),

אהם....
זה מאוד לא מדויק....
מדינה שנותן יחס "הוגן" למיעוטים היא מדינה ליברלית - בין אם היא דיקטטורה, מונרכיה, דמוקרטיה או רפובליקה.
מדינה דמוקרטית היא כזו שהרשות המבצעת בה נבחרת (ישירות או ע"י נציגים) ע"י הבוחרים.

ישן 29-03-2009, 21:53
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "המסורת היהודית גם אוסרת על..."

מבלי להתייחס לשאלות אישיות*, אתה מוזמן לפתוח את הרמב"ם בהלכות אישות ולקרוא (עברית פשוטה, חלקה וזכה. נהניתי מכל רגע עד שזה מגיע לאילנות היוחסין-היחסיים של עם מי מותר להתחתן ועם מי לא...).
מה שתקרא כנראה יפתיע אותך קצת. בפעם האחרונה שאני למדתי את זה לא מצאתי שם התייחסות מפורשת לאיסור הזה... מצד שני - לא למדתי את כל הרמב"ם, אז אולי יש התייחסות לזה במקום אחר.

* אני אפילו לרגע אחד לא דיברתי על עצמי, מאחר ואני מאמין שהגדרת אדם כדתי היא "אדם שמגדיר את עצמו דתי", וגם בגלל שאני נגד כפיה דתית לשמה...
אבל מאחר והשאלה שלך קצת מתחכמת, אני אציין שוב שאני מפריד בין מה שאדם עושה בתוך ביתו, לבין מה שנעשה באופן שמשפיע על כולם.
אם אדם רוצה לאכול חזיר בחדר שלו, שיהנה. ישבתי בשבת בחדר של חיילים רוסים, כשהם אכלו לידי נקניק חזיר בסנדוויץ', והפריע לי מאוד שהקצין הלא דתי התעצבן עליהם.
אם אני אראה בחדר אוכל צבאי, חייל לא יהודי שותה שוקו בזמן ארוחה בשרית, אני אעיר לו.
חוקי הבשר/חלב של הצבא הם גם לא מה שמקובל אצלי בבית (לא עלינו יש לי במקרר בשר וגבינה צמודים אחד ליד השני), אבל זאת הדרך היחידה שלא לפגוע בציבור שלם.

אני לא רוצה שיקרה לי את מה שקרה לאבא שלי, ששירת בצבא "של פעם", שבו לאכול במוצב מהמטבח זה לאכול טריפות. אם זה היה המצב הרשמי היום הייתי מסרב להתגייס, ואני ממש לא היחיד.
אז למה אבא שלי התגייס למצב כזה ואני לא הייתי עושה זאת? כי התקדמנו קצת. אבל כרגיל תמיד מפתיע מחדש לגלות כמה העולם החילוני אטום לסביבתו, לא פחות ואולי יותר מהעולם החרדי הקיצוני.

ישן 29-03-2009, 09:50
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=קליפס] למה זה לא ברור..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666

מאחר ואני כופר חוטא ומחטיא, מדוע הם אוסרים עלי לאכול חזיר במטבחון של הענף שלי?
לא מדובר אפילו על חדר האוכל, אלא על המטבחון של ענף צדדי בבסיס.
יודע מה? אני אוותר על השיינקין. אני רוצה לאכול נקניק עוף של זוגלובק, במטבחון של הענף, באמצע הלילה, כשאני לבד, אחרי שירדתי משמירה. אתה יודע מה פקודות הצבא בנושא? כל מטבחון הוא על טהרת החלבי בלבד. אסור לי להכניס אליו נקניק כשר למהדרין.

זה מאוד פשוט. הצבא צריך לאפשר לכוווולם לאכול במטבחון הזה. אם אתה תוכל שם כרצונך, חברך, שירד מהשמירה אחריך, פשוט לא יוכל לאכול שם כי הוא שומר על כשרות. עשית טוסט של נקניק וגבינה? - הטרפת את הטוסטר וחברך הדתי/חרדי/מסורתי/שומר הכשרות, לא יוכל לאכול בו. האם זו סיבה מספקת? לדעתי כן. גם אם לא תעשה טוסט, מאחר וידיעותיך בתחום הכשרות שואפות לאפס, לא תדע אם האופן שבו אכלת את הנקניק, גרם לכלים בהם השתמשת להפוך ללא כשרים. לכן יש פקודה בנושא - שחור ולבן. כדי שגם אחרים יוכלו להשתמש במטבחון. אם זו לא היתה פקודה, ראוי כי הדבר יעשה מבחינה מוסרית/חברית/נאורה. קצת התחשבות בחבריך ליחידה.
מעבר למה שכתב נחמיה על היותה של המדינה יהודית ודמוקרטית, לפני שהיא ציונית אשר בפרהסיה שלה אמורה להתנהל באופן המבליט את הזהות היהודית של המדינה. איננו מדינה ככל העמים וצה"ל אינו צבא ככל הצבאות. לצה"ל ולמדינה יש אחריות כלפי העם היהודי בכללותו, מעבר לאזרחי ישראל הנובע מכך שאנחנו מדינה שבאה להגן, בראש ובראשונה, על העם היהודי.
מאחר וצה"ל הוא צבא העם, הוא צריך לקיים בתוכו את המכנה המשותף הגדול ביותר האפשרי. ואם זה אומר התחשבות בדתיים ובצרכיהם ההלכתיים על חשבון ההעדפות הקולינריות של החילונים - אז כך יהיה.
ישן 31-03-2009, 21:55
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=cre666] מאחר ואני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
זה מאוד פשוט. הצבא צריך לאפשר לכוווולם לאכול במטבחון הזה.
....
מאחר וצה"ל הוא צבא העם, הוא צריך לקיים בתוכו את המכנה המשותף הגדול ביותר האפשרי. ואם זה אומר התחשבות בדתיים ובצרכיהם ההלכתיים על חשבון ההעדפות הקולינריות של החילונים - אז כך יהיה.

מה שאתה אומר הוא שאנחנו בעצם צריכים להתיישר עם הקו המחמיר ביותר.

אני מכיר כמה צימחונים שאכלו רק בכלים חד פעמיים בגלל שהצלחת עליה הם אוכלים הכילה בשר (פיקדתי על אחת כזו פעם). הם עשו את זה מיוזמתם, לעיתים עם צלחות חד פעמיות שהם הביאו מהבית.
אבל לא ראיתי אף אחד מהם מטיף לכך שיאסרו בצה"ל לאכול בשר בארוחת צהריים בכדי שהם יוכלו לאכול מהצלחות האלו.

הכושים העבריים לדוגמא הם טיבעוניים מאוד מחמירים מסיבות דת.
אם אני אקבל את הטיעון שלך - המטבחון הזה, כמו גם המטבח הראשי חייב לעמוד בסטנדרטים שלהם, ואז אף אחד לא יוכל לאכול בשר ודגים...

נראה לי שאתה צריך לחשוב מחדש על הטיעון הזה...

ישן 31-03-2009, 23:42
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=צ'ומפי]זה מאוד פשוט...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
מה שאתה אומר הוא שאנחנו בעצם צריכים להתיישר עם הקו המחמיר ביותר.

אני מכיר כמה צימחונים שאכלו רק בכלים חד פעמיים בגלל שהצלחת עליה הם אוכלים הכילה בשר (פיקדתי על אחת כזו פעם). הם עשו את זה מיוזמתם, לעיתים עם צלחות חד פעמיות שהם הביאו מהבית.
אבל לא ראיתי אף אחד מהם מטיף לכך שיאסרו בצה"ל לאכול בשר בארוחת צהריים בכדי שהם יוכלו לאכול מהצלחות האלו.

תופעות שוליות, אישיות, שאינן שייכות לזהות המדינה כיהודית ודמוקרטית, יכולות לקבל ביטוי אישי אך אין מקום לייחס מועדף או להשתדלות מיוחדת בגינן.

ציטוט:
הכושים העבריים לדוגמא הם טיבעוניים מאוד מחמירים מסיבות דת.
אם אני אקבל את הטיעון שלך - המטבחון הזה, כמו גם המטבח הראשי חייב לעמוד בסטנדרטים שלהם, ואז אף אחד לא יוכל לאכול בשר ודגים...

הכושים העבריים אינם יהודים ולכן אין מקום להתחשב בהם באופן מיוחד, אלא כפי שמתחשבים בכל בן דת אחרת המשרת בצה"ל (אגב, איני בטוח כי הם בכלל משרתים בצה"ל). אני לא אתאים את המטבח הצה"לי לגדס"ר הדרוזי או ליחס"ר הבדואי מאחר ואלו מיעוטים אשר אינם מייצגים את אופיה של המדינה וניתן לתת ביטוי לקבוצת המיעוט הזו בצה"ל במסגרת הפקודות הקיימות.
ישן 31-03-2009, 23:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]מה שאתה אומר..."

מצד שני, הגדס"ר הבדואי נדרש להתאים את המטבח שלו למטבח היהודי, גם אם אין ולו יהודי אחד בפלוגה.
זה נשמע לך בסדר? לי זה נשמע עקום לגמרי.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 01-04-2009, 00:18
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "נשמע הגיוני, כי הם עוברים..."

האם מטבח של פלוגה *ללא* משרתים יהודיים שעושה פסח במוצב, יאבד את כשרותו אם לא יעבור הכשרה לפסח?
לא, אבל בכל זאת מחייבים אותם.

שלא תבין לא נכון - צריך להיות מצב בו כל שומר מסורת יכול להכנס לכל מטבח ולאכול בלי חשש. אבל אם ההתחשבות הזו שמורה רק ליהודים, אז הבוטות זועקת לשמיים.
אפשר ואפשר להתחשב בטיבעונים ובכאלה שסתם רוצים לאכול נקניק עם הטוסט שלהם. וביחידות שלרב ולמפקד היה את השכל לעשות זאת, המתחים היו קטנים בצורה משמעותית.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 01-04-2009, 00:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הצבא החליט לפני כשלוש שנים..."

אני ועוד איך משווה. הצבא יוצא מגידרו לספק לחייל אחד בפלוגה אוכל גלאט, גם אם הדבר משפיע על התנהלות של מטבח פלוגתי שלם. אין שום סיבה שבעולם שחייל טבעוני לא יזכה לאותו יחס, אלא אם כן אתה טוען שהוא חייל סוג ב' ולא מגיעה לו התחשבות דומה.

באותה צורה, אין שום בעיה שאותה פלוגה של הגדוד הבדואי או הדרוזי ימשיכו לאכול כרגיל בפסח, ויכשירו מטבחון למקרה ויגיע אורח שומר כשרות.
לצערי, בשביל לקבל קצת שפיות, אולי כדאי לקחת את הרבנים הצבאיים (וגם אותך) לסיור בפלוגות מילואים. לפעמים נדמה לי שרק במילואים אפשר למצוא קצת שכל והגיון בריא (וגם זה לא תמיד)...

ציטוט:
ובכל מקרה ברור לחלוטין שיש מקום להתחשב בדת היהודית יותר מאשר בדברים אחרים שתופסים חלקים קטנים מאוד מהציבור הכללי.

ואני לתומי חשבתי שיש להתחשב במשרתים באשר הם...

ישן 01-04-2009, 05:38
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני ועוד איך משווה. הצבא יוצא..."

הצבא לא רוצה להכניס את הראש לצרה הלוגיסטית שנקראת טבעונות. למה? כי הם אחוז קטן מאוד מהאוכלוסיה המתגייסת.

יש להתחשב בכל משרת באשר הוא, ויש להשקיע במטבחים נפרדים לכל סוג דת או אמונה. התחשבות זה חשוב מאוד, השקעה כספית תהיה מוצדקת רק במקרים שבהם זה נוגע לאחוז גדול מהאוכלוסיה המתגייסת, ומוצדקת מאוד אם מדובר בחלק מהמסורת היהודית. צה"ל יוצא מגידרו כדי לספק גלאט (אני לא חסיד של הנושא, אגב), וזה מוצדק הרבה יותר מאשר לספק אוכל טבעוני. יש יותר ספרדים שומרי כשרות בצבא מאשר טבעונים, לפחות במקומות בהם אני שירתתי היחס היה עצום לטובת הדוסים.

מצטער, אבא שלי עשה מילואים עשרות שנים, ולקח הרבה שנים עד שהמצב הגיע לכך שהוא יוכל לאכול במילואים, אבל אם כמה מהחבר'ה לא היו מתנהגים בחזירות ונמנעים מלבשל ארנבים במטבח הצבאי, המצב היה שונה.
האם אי בישול ארנבים היה פוגע בהם? במרבית המקרים המנעות מהנאה מסויימת היא לא פגיעה מוחשית (ואני מבדיל בין הכורח לאכול לבין הרצון לאכול אוכל לא צבאי).

ישן 01-04-2009, 07:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הצבא לא רוצה להכניס את הראש..."

זה בדיוק העניין. אבא שלך נפגע ממשהו שאתה כרגע תומך בו - סנקציות כוללות ומקיפות בשביל לרצות מגזר מסויים באוכלוסיה, תוך פגיעה במגזרים אחרים, גם כאשר אותו מגזר לא נוכח. זוהי ההגדרה של כפיה, ולכפיה יש משמעויות מוראליות מרחיקות לכת, שלא לדבר על מוסריות.

ישן 01-04-2009, 07:44
  YGH YGH אינו מחובר  

ולא רק אבא שלו.
בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "זה בדיוק העניין. אבא שלך נפגע..."

גם בדורות מאוחרים יותר.
הסיבה היחידה שיכולתי בגללה לאכול בה ברוב בסיסי צה"ל ומוצביו, נבעה מאותה כפיה. כי גם כשאבא שלי התגייס וגם כמה שנים אחר-כך, היה אפשר למצוא המון אנשים שמדברים על זכויות וחובות והעדר כפיה (הליגה למניעת כפיה דתית הרי איננה המצאה של העשור האחרון). אבל היה הרבה יותר קשה למצוא אנשים שגם יטרחו להשקיע כדי שהדתיים אצלם בבסיס יוכלו לאכול בצורה סבירה.
אבל למה אני מרחיק לדור ההורים שלי? גם חבר שלי שירת בטייסת אחת שבה הדבר הכשר היה חדר האוכל, והמטבחון היה טרף גמור, עד כדי כך שהוא תמה למה הרבנות הצבאית טורחת להכשיר את הבסיס לפסח כשהיא יודעת שכל המטבחונים יהיו טרפים במהירות הבזק. גם לי יצא לעבור במקומות שלא הייתי יכול לאכול בהם.
לכן אני נוטה להתייחס בחשדנות רבה לשיח הליברלי. כי בסופו של דבר, בתיאוריה קל מאוד לדבר, ואכן נתקלתי בשיח הזה המון פעמים בתוך הצבא - אבל כשזה מגיע להשקעת מאמץ כדי שאני אוכל לאכול, בדרך-כלל טעם סנדביץ' הגבינה עם הנקניק (או כמה דברים אחרים) גובר עלי בהפרש ניכר, פעם אחר פעם. אילולא הכפיה, לא אני ולא עוד הרבה חיילים היינו יכולים לאכול בכלל בצה"ל, שלמרבה הצער עיסוק בכתבי קאנט איננו מהתנאים המקדימים אותם הוא דורש מחייליו, ולא כולם אינטלקטואלים ההוגים במושכלות לפני שהם אוכלים.

העניין המגוחך עם הגדוד הבדואי נובע מכך שמדובר במערכת ביורוקרטית לא גמישה (ומהעובדה הלא מגוחכת שלעיתים קרובות יש בגדוד חיילים יהודים במפקדה). אבל כל הסיכויים שאם היא לא הייתה בלתי-גמישה פה, היא הייתה כתחליף בלתי-גמישה במקומות אחרים, עם הרבה יותר נפגעים.

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 01-04-2009 בשעה 07:46.
ישן 01-04-2009, 08:55
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ולא רק אבא שלו."

ולכן אני הבהרתי קודם - יש צורך שכל החיילים יוכלו לאכול בכל בסיס בו הם נמצאים. בין אם מדובר בשומרי כשרות, צמחונים או טבעונים.
עם זאת יש לאפשר לאחרים גם להיזון בצורה חופשית יותר. הסיבה שרוב המטבחונים אינם כשרים נובעת בצורה ישירה בגלל הקשיחות הבלתי נסבלת של הכשרות הצבאית. אני רוצה שהחייל מכפר חב"ד שמשרת אצלי יקבל את הכשרות שהוא דורש, ומצד שני, אני לא רואה שום סיבה למה החבר'ה לא יהנו מקערת קורנפלקס בחלב, ואפילו טוסט נקניק וגבינה, ובלבד שאחד לא פוגע בשני. אפשר להשיג את שתי הדרישות הנ"ל באותו בסיס ואפילו באותו מטבח, אם רוצים בזאת.

ישן 01-04-2009, 12:18
  YGH YGH אינו מחובר  

חלק מהחומרות מוגזמות גם בעיני,
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ולכן אני הבהרתי קודם - יש..."

אבל אחרי שנתקלתי יותר מדי מקרוב בשיטה שבה מטבחים צבאיים עובדים, אני לא מתפלא שצה"ל בחר לקבוע חוקים קשיחים ולא להסתמך על האינטליגנציה והרצון הטוב של חייליו בעניין זה.

גלריית התמונות שלי

ישן 05-04-2009, 09:03
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס] אני רוצה שהחייל..."

יקירי, אני לא צריך לא אותך ולא אחרים שיסבירו לי מה אפשר ומה לא. היו לי יותר מ-30 חיילים דתיים ברמות שונות בפלוגה, כולל משגיח כשרות (אזרחי) ושני שוחטים - וכולם יצאו מרוצים מבלי לחשוש מפגיעה בשמירת המצוות בכלל והכשרות בפרט. כנראה שאתה אטום יותר ממה שאתה חושב, ומסתבר שיש אנשים שמצליחים לשים את הדברים החשובים להם לשמור, מבלי לכבול עם שלשלאות את שאר החבר'ה שמשרתים איתם.

ישן 05-04-2009, 23:37
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "יקירי, אני לא צריך לא אותך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
יקירי, אני לא צריך לא אותך ולא אחרים שיסבירו לי מה אפשר ומה לא. היו לי יותר מ-30 חיילים דתיים ברמות שונות בפלוגה, כולל משגיח כשרות (אזרחי) ושני שוחטים - וכולם יצאו מרוצים מבלי לחשוש מפגיעה בשמירת המצוות בכלל והכשרות בפרט. כנראה שאתה אטום יותר ממה שאתה חושב, ומסתבר שיש אנשים שמצליחים לשים את הדברים החשובים להם לשמור, מבלי לכבול עם שלשלאות את שאר החבר'ה שמשרתים איתם.

רק חיזקת את טענתי. אשכול שלם ועוד 30 חיילים דתיים בפלוגה ומכ"ש ו-2 שוחטים ועדין... כנראה הבנת מהם הפקודות, לא הצלחת להבין את היסוד לפקודות. אם עדין אתה מחזיק בדעה כי ניתן לנהל מטבח אחד שבו כל 30 חייליך הדתיים יוכלו לאכול וגם אתה תיהנה מפיצה פפרוני - אז אין לי מה להוסיף.
ישן 01-04-2009, 21:45
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ולא רק אבא שלו."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
הסיבה היחידה שיכולתי בגללה לאכול בה ברוב בסיסי צה"ל ומוצביו, נבעה מאותה כפיה.

יצא המרצע מן השק.
חבל שלא קראתי את ההודעה הזו לפני שעניתי לך על הקודמת.

אז עכשיו אתה מודה שיש כפיה, ופשוט טוען שהיא צודקת - כי היא מאפשרת לך לקבל את מה שמגיע לך.

אז יש לי חדשות בשבילך - כפיה מועילה לצד שלך רק לטווח הזמן הקצר.
אף גורם כוח לא נשאר בהשפעה לעד, וברגע שמאזן הכוחות משתנה - הכפיה פשוט "נעה" תנועת מטוטלת ועובדת ל"טובת" הצד השני.

הדרך היחידה שתואיל לך בטווח הארוך היא בדיוק אותו ליברליזם אותו אתה כל כך מתעב - כי העקרונות הליברליים יוודאו שגם הדתי, גם החרדי, גם הנוצרי וגם הכושי העברי יקבלו הגנה על זכויותיהם (וחופש הדת הוא אחד מזכויות הבסיס במדינה ליברלית) - לא משנה מי נמצא בעמדת הכוח.
עד כדי כך פשוט.

ישן 01-04-2009, 23:23
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "ברור שקיימת כפיה. כמו עצם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
ברור שקיימת כפיה. כמו עצם הגיוס לצבא וכמו כל פקודה בצבא.

כפיה תמיד קיימת, אלא במצב היוצא דופן של אנרכיה מושלמת, בעצם קיומו של חוק.
זו לא הנקודה.

כאשר הכפיה מפלה אוכלוסיה מסויימת על בסיס לא מוצדק* (כלומר אין שוני ענייני בין הפרטים המצדיק התייחסות שונה) - זוהי כפיה שפוגעת בחברה יותר מאשר היא מועילה לה.

* הסבר עקרון ה"בסיס מוצדק לאפליה" - ניתן לחייב בעלי בעיות ראייה לנהוג ברכב רק כל עוד הם מרכיבים אמצעים אופטיים (עדשות, משקפיים) ש"מתקנים" את מצבם. במצב כזה כפיה קיימת יוצרת אפליה כנגד אודלוסיה בעלת בעיות ראיה, אבל אפליה זו מעלה את הרווחה בחברה יותר מאשר היא פוגעת בה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
הצבא כופה עליך, בפקודה, לשמור על כשרות, כדי שגם אני ועוד כמה כמוני, יוכלו לשרת איתך באותה יחידה.

הכפיה הזו נועדה להגן על המיעוט מפני עריצות הרוב.

הכפיה הזו לא מגנה על המיעוט מפני עריצות הרוב. היא כופה את דעת המיעוט הכוחני על הרוב, מה שאומר שברגע שקבוצה "אחרת" תעלה לעמדת כוח (ברסלבים? תולדות אהרון? חב"ד? חסידות גור? חילוניים? תבחר מי "מאיים" עלייך יותר) היא תכפה את עמדותיה על הכלל, ובכלל זה גם על המיעוט שלך.
הדבר היחיד שמסוגל להגן על המיעוט מעריצות הרוב היא הגישה הליברלית - כך כל מיעוט יצא להגן על זכויות כל יתר המיעוטים - וזכויותיהם של כולם ישמרו באותה מידה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
מה עדיף - שהחייל הדתי לא יוכל לאכול כלל או שהחייל החילוני "יתפשר" על טעמו הקולינארי?

המצב העדיף הוא שכל פרט יקבל את החופש לקיים את חובותיו הדתיות (והחברתיות), תוך צמצום הפגיעה בזכויותיהם של האחרים. כך יהיה לדוגמא סט נוסף "טרף" של כלים בחד"א, צמחוניים יקבלו את היחס שמקבל החייל שדורש לאכול "גלאט" וקצין הדת היחידתי ייתן שירותי דת גם למוסלמי, לנוצרי ולבודהיסט (קיים גם קיים בצבאות אחרים, שם קצין דת בודהיסטי או יהודי גם עורכים ווידוי אחרון לקתולי ומיסת חג מולד אם יש צורך), ובטח שלא יחייב את אלו שלא מעוניינים בשירותיו לשמוע את דרשותיו.

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 01-04-2009 בשעה 23:25.
ישן 01-04-2009, 23:30
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 131 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אז אתה בעצם טוען ש"חילוניות"..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
אז אתה בעצם טוען ש"חילוניות" ואכילת טריפה שקולה ליהדות ואכילת מזון כשר? השאלה היא האם אי קיום דת מקביל לקיום מצוות דת אחרת.

לא מדויק - אבל בערך.

אני טוען שחופש הדת צריך להינתן לכלל האוכלוסיה, ולא רק למאמיני אחת הדתות - ושחופש מדת חשוב באותה מידה כמו חופש הדת.

בדיוק כמו שזכותו של כל אדם (לדעתי) לקיים את צווי המוסר/חברה/דת הטובים בעיניו - כל עוד הוא לא פוגע באחר - זכותו גם להימנע מלקיים את צווי המוסר/חברה/דת שהוא לא מאמין בהם.

ברגע שפעולה כלשהי פוגעת בחלק מהאוכלוסיה (לדוגמא הליכה בעירום ברחוב פוגעת במבקשי צניעות) יש למצוא את עמק השווה שיעניק את מירב הרווחה לכלל האוכלוסיה (חוקים נגד התערטלות בציבור, בשילוב עם קיום חופי נודיסטים וחופש פעולה בתחום הפרט).

עד כדי כך פשוט.

ישן 02-04-2009, 00:12
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "והשאלה אם אתה לא מנסה להחיל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
והשאלה אם אתה לא מנסה להחיל מציאות ליברלית אוטופית במדינה בה הדת המרכזית מוגדרת גם כלאום, מצב שונה ממדינות מערביות אחרות.

בתור התחלה זה דיון (שימשך גם מספר שבועות) שיש לערוך בפורום אחר.
אני לא שותף לקביעה הנחרצת שלך באשר לזהות בין הדת היהודית לעם הישראלי.
היו זמן ומקום בבם האחדות הזו הייתה קיימת כתוצאה מאילוצים חיצוניים, אבל זה לא המצב וזה לא היה המצב בעבר.

בתור המשך - אירלנד היא מדינה שהדת (הקתולית) מהווה חלק מהותי מהגדרת הלאום שלה.
באנגליה דת המדינה (האנגליקנית) לקחה חלק מהותי בהתפתחות המדינה, ועד היום מגדירה (ביחד עם משתנים אחרים) את הלאום האנגלי (להבדיל מהסקוטים - הכנסיה הרשמית הסקוטית היא פרסבטארית, וכמובן גם שם זה חלק מהותי מהתפיסה שלהם את עצמם).
בלגיה הוקמה בעקבות מלחמת שמונה-השנים כמדינה קתולית (להבדיל מהולנד הגרמנית-רפורמיסטית) ועד היום זה חלק מהזהות שלהם - למרות שיש שם חופש דת מלא, כמו גם חופש מדת.

להמשיך להראות מדינות שהדת היוותה חלק מהותי מהגדרתם ועדיין שומרות על חופש דת?
או שהפואנטה שלי הובהרה?

ישן 02-04-2009, 00:10
  YGH YGH אינו מחובר  

ושחור הוא לבן.
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=YGH] הסיבה..."

מבחינתך, לדאוג שאני אוכל לאכול כשהאלטרנטיבה היא לא לאכול, זו כפיה. הסברתי באותה תגובה שכנראה לא קראת עד הסוף, שאני מאמין - ויש לי הרבה על מה לסמוך, והרבה נסיון כדי להוכיח את זה - שהסתמכות על רצונם הטוב של אנשים שלא שמים קצוץ על הנושא, מובילה למצב בו יש כפיה חילונית ברורה - מהסוג של 'לא מתאים לך? אל תאכל', כשאין אלטרנטיבה סבירה אחרת. אני מספיק מכיר את עקרונות הליברליזם ואת הכשל הליברלי כדי לדעת, ולא רק בצורה תיאורטית, שקל הרבה יותר למצוא אנשים שידברו על ליברליזם מאנשים שיטרחו לספק אותו. ליברלים ימצאו המון סיבות למה לפגוע, אבל מעט מאוד יטרחו להילחם בשביל הזכויות שלי. והמון ליברלים בעיני עצמם יגלו סובלנות - למי שהוא ליברל בעצמו. אם מישהו חורג מהאמונות שהם מקבלים, אז הם יסבירו שיש גבול, וישחקו משחקי טרמינולוגיה עצומים כדי להסביר למה מותר לכפות את הסטנדרטים שלהם על אחרים אבל בשום אופן לא להיפך. ממש כמו שאמר קישון על הקומוניזם: זו אידיאולוגיה נהדרת שיש לה בעיה אחת - אפשר ליישם אותה.
וכן, במצבים של שחור\לבן אתה רוצה לכפות הפיכת המרחב הצה"לי ללא-כשר (ותודה על החמגשיות הכשרות, אני אסיר תודה), ואני מעדיף שאם זו האלטרנטיבה - עדיף יכפו לטובתי מאשר יכפו לטובתך.

גלריית התמונות שלי

ישן 02-04-2009, 00:45
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 137 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ושחור הוא לבן."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
מבחינתך, לדאוג שאני אוכל לאכול כשהאלטרנטיבה היא לא לאכול, זו כפיה.

זה ההפך הגמור ממה שחזרתי ואמרתי פה כבר מספר פעמים.
אתה מוכן להפסיק להפוך את דברי?
כבר ציינתי שבמצב הרצוי יינתן חופש דת מלא וחופש מדת.
כבר פרטתי מספר פעמים ש
ציטוט:
בדיוק כמו שזכותו של כל אדם (לדעתי) לקיים את צווי המוסר/חברה/דת הטובים בעיניו - כל עוד הוא לא פוגע באחר - זכותו גם להימנע מלקיים את צווי המוסר/חברה/דת שהוא לא מאמין בהם.

הדגש הוא על לאפשר לך לעשות כרצונך בעוד שאני אעשה כרצוני.
כמה פעמים אני אצטרך להגיד זאת עד שתפסיק להאשים אותי בדברים שלא אמרתי?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
הסברתי באותה תגובה שכנראה לא קראת עד הסוף,
קראתי כל אחת מהן עד הסוף.
הבעיה העיקרית שלי עם מה שקראתי היא שאתה באמת מאמין שהכוחניות הזאת משרתת אותך גם לטווח הארוך.
אתה פשוט יורה לעצמך, ולקהל שאתה חי בו, כדור ברגל עם האנטגוניזם שהיה יכול להיפטר במציאת פשרה חכמה, שתשמור על זכויותיך בצורה הרבה יותר יציבה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
שאני מאמין - ויש לי הרבה על מה לסמוך, והרבה נסיון כדי להוכיח את זה - שהסתמכות על רצונם הטוב של אנשים שלא שמים קצוץ על הנושא, מובילה למצב בו יש כפיה חילונית ברורה - מהסוג של 'לא מתאים לך? אל תאכל', כשאין אלטרנטיבה סבירה אחרת. אני מספיק מכיר את עקרונות הליברליזם ואת הכשל הליברלי כדי לדעת, ולא רק בצורה תיאורטית, שקל הרבה יותר למצוא אנשים שידברו על ליברליזם מאנשים שיטרחו לספק אותו. ליברלים ימצאו המון סיבות למה לפגוע, אבל מעט מאוד יטרחו להילחם בשביל הזכויות שלי. והמון ליברלים בעיני עצמם יגלו סובלנות - למי שהוא ליברל בעצמו. אם מישהו חורג מהאמונות שהם מקבלים, אז הם יסבירו שיש גבול, וישחקו משחקי טרמינולוגיה עצומים כדי להסביר למה מותר לכפות את הסטנדרטים שלהם על אחרים אבל בשום אופן לא להיפך. ממש כמו שאמר קישון על הקומוניזם: זו אידיאולוגיה נהדרת שיש לה בעיה אחת - אפשר ליישם אותה.

לא כל מי שטוען שהוא ליברליסט - באמת כזה.
בדיוק כמו שלא כל מי שטוען שהוא הומאניסט הוא כזה, ושלא כל מי שקורא לעצמו "דתי" או "רב" הוא באמת כזה.
אתה מתלונן על צביעות ועל אנשים שמנצלים עמדת כוח על מנת לכפות את עמדותיהם - ואתה מתעלם מכך שאתה מטיף לכך בעצמך.
אם כפיה של חוקי דת מסוג א' היא לגיטימית, מחר כשליברמן יהיה בשלטון הוא יעקוף סדרת חוקי דת מסוג ב' - ואז אתה ושכמותך לא תבינו "מאיפה זה בא לכם" כשדגי חידקן וצ'יזבורגר יוגשו בחד"א (ואז ד"א גם לי לא יהיה מה לאכול. בעוונותי, אני אוכל כשר, אם כי סביר ששכמותך ימצאו הרבה "פגמים" בשמירת הכשרות שלי).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
וכן, במצבים של שחור\לבן אתה רוצה לכפות הפיכת המרחב הצה"לי ללא-כשר (ותודה על החמגשיות הכשרות, אני אסיר תודה), ואני מעדיף שאם זו האלטרנטיבה - עדיף יכפו לטובתי מאשר יכפו לטובתך.

זה בדיוק שורש הבעיה שמונע ממך לנסות למצוא פיתרון.
אתה רואה את זה כמלחמה.
שחור או לבן.
אני או אתה.

אני רואה את זה כדילמה שצריך למצוא לה פתרון מספק ביותר לשני הצדדים, תוך כדי שיתוף פעולה.

אתה באמת לא מסוגל לראות את האינטראקציה בין "חילוני" כמוני ל"דתי" כמוך כשום דבר פרט לעימות שיגמר בהכרעה וכפיה של דעות האחד על השני?

כי אם אכן זהו המצב אני מרחם עליך.
אבל עדיין יקל לשכמוך למצוא פשרה עם שכמותי, מאשר להיכנע לתכתיבים של סאטמר נטורי קרתא.

ישן 03-04-2009, 18:34
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "מה שאתה פשוט לא מבין, או לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
מה שאתה פשוט לא מבין, או לא מנסה להבין, כי המציאות מוכיחה כי החופש שלך מדת משמעו, באופן מוחלט, שלילת החופש שלי לדת.

לא נכון.
בעליל.
לאוס, איטליה, זימבבואה, וארה"ב הן מדינות השונות אחת מהשניה ככל שמדינות רק יכולות להיות.
בכולן יש חופש מדת.
באף אחת מהן אין כפיה של ה"חילוניות". להפך - רוב האוכלוסיה במדינות אלו מגדירה עצמה כדתית.

למדינות כמו ארגנטינה, אנגליה, יוון, דנמרק ונורווגיה יש "דת מדינה" מוגדרת. עדיין הן שומרות על חופש מדת.

כך שאתה יכול לראות שהמציאות דווקא מוכיחה שניתן לתת חופש מדת - גם ללא כפיה של ה"חילוניות" על כלל האוכלוסיה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
מאחר והגיוס בצה"ל הוא חובה ואין לי ברירה אלא להתגייס לצבא (ואני גם מעונין לעשות כן), הצורך הקיומי שלי לאכול, עדיף מההעדפות הקולינריות שלך. את הנקניק עם הגבינה תשמור לסופי שבוע בבית. אני אתקשה להיות לוחם אם התפריט הקבוע שלי יהיה לחם וקוטג'. ואם אני (ושכמותי) אתקשה להיות לוחם טוב, אז הצבא יפגע.
אז עכשיו בוא נבחן מה עומד על הפרק - ההעדפות הקולינריות שלך מול חופש הדת שלי וחוסנו של צה"ל.
אני יודע מה עדיף וכנראה גם המדינה עשתה את הבחירה המושכלת שלה.

אבל זה לא המקרה.
זה לא מצב של שחור או לבן.
טיבעונים וצמחונים יכולים לקבל ארוחות מיוחדות בדיוק כמו שמי שדורש בשר חלק מקבל כיום.
סט כלים שלישי, טרף, יפתור את מירב הבעיה \של אכילת בשר עם חלב. ד"א - אפשר היה להקל עוד יותר (בהנחה ואתה מוכן לקבל את שו"ע תנ"א כ"ו ואת פסיקת הר"ן, שעליהם התבסס הרב עובדיה יוסף בפסיקתו בנושא כלי זכוכית) ולהסב את הכלים לכלי זכוכית (כן, אני יודע, הרמ"א מחמיר).

אם רוצים למצוא פיתרון - תמיד ניתן למצוא אחד, וזה צריך להיות תפקידה של הרבנות הצבאית לעניות דעתי. אם מעדיפים להכניע את הצד השני ולכפות עליו, זה רק עניין של זמן עד שמוקד הכוח יוסט, ואותו צד יכפה את אמונותיו עליך.

ישן 05-04-2009, 23:52
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=צ'ומפי] מה שאתה פשוט..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
לא נכון.
בעליל.
לאוס, איטליה, זימבבואה, וארה"ב הן מדינות השונות אחת מהשניה ככל שמדינות רק יכולות להיות.
בכולן יש חופש מדת.
באף אחת מהן אין כפיה של ה"חילוניות". להפך - רוב האוכלוסיה במדינות אלו מגדירה עצמה כדתית.

למדינות כמו ארגנטינה, אנגליה, יוון, דנמרק ונורווגיה יש "דת מדינה" מוגדרת. עדיין הן שומרות על חופש מדת.

כך שאתה יכול לראות שהמציאות דווקא מוכיחה שניתן לתת חופש מדת - גם ללא כפיה של ה"חילוניות" על כלל האוכלוסיה.

.

לא הבנת אותי נכון. כשאני אומר שהחופש שלך מדת משמעו שלילת החופש שלי לדת, הכוונה בהקשרים של השירות הצבאי בצה"ל, שהוא שירות חובה על פי חוק, של צבא הגנה לישראל שהוא הצבא של העם היהודי. אני לא נכנס כאן להיבטים כללים של יחסי דת ומדינה.
כך לדוגמא, החופש שלך מדת יכול לאפשר לך לשמוע רדיו בשבת בחדר האוכל הצבאי. התוצאה - חוסר יכולת שלי להיכנס לחדר האוכל הצבאי ולאכול ארוחת שבת.
החופש שלך מדת יכול לאפשר לך להפוך את המטבח של היחידה ללא כשר. התוצאה - שלילת היכולת שלי לאכול בו.
החופש שלך מדת יכול לאפשר לך להורות על אימונים בשבת. התוצאה - שלילת החופש שלי לקיים את השבת לפי אמונתי.
ודוגמאות לא חסרות.
האם הלכידות היחידתית חשובה לך? האם הלכידות של הצבא חשובה לך? האם אין זה אינטרס חשוב למצוא מכנה משותף בין כל חייבי הגיוס על מנת שכולם יכלו להיות ביחד באותה יחידה?
ישן 06-04-2009, 23:03
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
כך לדוגמא, החופש שלך מדת יכול לאפשר לך לשמוע רדיו בשבת בחדר האוכל הצבאי. התוצאה - חוסר יכולת שלי להיכנס לחדר האוכל הצבאי ולאכול ארוחת שבת.

זה חדש לי.
אני לא יודע איפה אתה חי, אבל עצמם העובדה שאני נוהג ברכב בשבת לא הפריעה (למיטב ידיעתי) מעולם לאנשים הדתיים בסביבתי לשמור שבת.
אתה לא יכול לאכול במטבח בו אני מעביר תדרים בין תחנות רדיו שונות?
מדוע?
אני לא שואל זאת לשם הפלספנות, אני שואל זאת מכיוון שלאורך 2000 שנה יהודים חיו בין גוים ומתפקרים והעובדה שאלו אכלו שומן חזיר ולהבעיר אש בשבת - לא הפריעה ליהודים להיות אדוקים בדתם.
אני אשמח ללמוד.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
החופש שלך מדת יכול לאפשר לך להפוך את המטבח של היחידה ללא כשר. התוצאה - שלילת היכולת שלי לאכול בו.

המטבח הראשי שמספק אוכל לכולם ממילא כשר.
מעבר לכך - כל המטבחונים בבסיס כשרים וחלביים.
אין שום סיבה, להבנתי, לא לאפשר לחלק מהם להיות לא כשרים (או לפחות לאחד מהמטבחונים).
אם אני אהפוך את המטבח הראשי - זה שזכותך לקבל ממנו 3 ארוחות ביום - ללא כשר, אני אקטין את מידת הרווחה של האוכלוסיה. זה יהיה בצורה בוטה כנגד האידאולוגיה שאני מייצג פה.
אני לא מחפש לכפות את נוחותי. וכן, לאסור עלי לעשות דברים שלא מקובלים עליך בשביל שאתה לא תצטרך לעמוד בפיתוי - אלו טעמי נוחות. לא טעמי דת. אני מאפשר לך לקיים את מצוותיך, ואני לא מחטיא אותך. אבל אני רוצה לשמור על זכותי "לחטוא" (בראייתך).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
החופש שלך מדת יכול לאפשר לך להורות על אימונים בשבת. התוצאה - שלילת החופש שלי לקיים את השבת לפי אמונתי.

בתור התחלה אתה כעת שולל את יכולתם של בני דתות אחרות לקיים את מצוות דתם, בכך שאתה מחייב אותם לעבוד ביום מנוחתם.
מה ההבדל בינך לבינם? פרט לאפליה דתית?
בתור המשך - אני הייתי מאושר אם כל חיילי צה"ל היו נוהגים בעת שירותם כמו אדם דתי במשמרת שבת.
במקרה זה הייתי תמיד יכול להיות סמוך ובטוח שרשת הקשר נקיה משטויות, שרכב הכוננות תמיד במקומו ושאף אחד לא לוקח סיכונים מיותרים - כי כולם עושים רק את הפעולות ההכרחיות לביצוע תפקידם - אבל מבצעים את כל הפעולות ההכרחיות לביצוע תפקידם.
ולסיום - צבא צריך להיות צבא. חייל הוא קודם כל חייל - ולכן יבצע את הנדרש ממנו - ורק לאחר מכן אדם.
אם אמונה כזו או אחרת מונעת ממך לבצע פעילות מבצעית - לא אכפת לי לאיזו דת אתה שייך, אתה לא ראוי להיקרא חייל.
מצד שני אם מפקד פוקד על פקודיו לבצע פעילות לא חיונית בניגוד לאמונתם - הוא לא ראוי להיקרא אפילו אדם. ולא אכפת לי לאילו דת, גזע או העדפה מינית משתייך אותו חייל.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
האם הלכידות היחידתית חשובה לך? האם הלכידות של הצבא חשובה לך? האם אין זה אינטרס חשוב למצוא מכנה משותף בין כל חייבי הגיוס על מנת שכולם יכלו להיות ביחד באותה יחידה?

אכיפת מחנה אמוני משותף זוהי מיטת סדום.
נסה לכפות על חסיד גור להתלבש כמו חסיד בלעז, תראה מה הוא יחשוב על זה.
אז אתה רוצה לכפות על כולם את אותו מענה אמוני?

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 06-04-2009 בשעה 23:28.
ישן 03-04-2009, 14:32
  tuni tuni אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.08.06
בעד כפיה דתית
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=YGH] מבחינתך, [b]לדאוג..."

1) מכיוון שאתה בעד מציאת פיתרון שיהיה מקובל וטוב לשני הצדדים- אני מניח שאתה תומך בכך שיהיו שני מטבחונים אחד כשר ואחד טרף. אני יכול לחיות עם זה.

2) בעניין כפיה- מסכנים המעשנים, שבגלל כמה חיילים שעישון מפריע להם כופים עליהם לא לעשן במבנים אלא רק בחוץ (בגשם השוטף, או בחום המהביל).

3) כפיה 2- אני אישית בעד כפיה דתית יהודית סבירה (כן, אני מחליט מה זה סביר). המדינה היא מדינה יהודית, הצבא הוא צבא יהודי (עם אחוז מסויים של חיילים לא יהודים- שיש להתחשב בצרכים שלהם). כן, אני יהודי דתי חשוך, ובהחלט לא פלורליסט. אני לא אמשיך להסביר את דעתי מחשש שהעניין לא שייך לפורום ואזכה בחסימה בסופו של דבר :-)

4) כפיה 3- שירתתי בתאג"ד שכולם בו היו חילונים חוץ ממני. נסעתי איתם למסעדות לא כשרות קרובות לבסיס (כל התאג"ד צריך להיות ביחד בשביל לא לשבור כוננות) ולא אכלתי כלום. מיותר לציין שרק חדר האוכל הבסיסי היה כשר, כל המטבחונים היו טרפים. כשפעם השארתי את הכוס שהבאתי מהבית ביבוש הכלים במטבחון השתמשו בה והטריפו אותה (שתו מרק עוף בכוס חרס חלבית). ידעו שהכוס שלי, פשוט לא חשבו באותו הרגע. היה מתסכל, אבל עברתי הלאה...
לעומת זאת, כשרופא מילואימניק רצה לנסוע בשבת יחד עם כל התאג"ד לפגוש את בנו שיצא לחופשת שבת בטירונות בדיוק כשאביו המילואימניק נאלץ להישאר שבת (הכוונה היתה לנסוע למקום הרחוק ביותר בגזרה, למעשה לא רחוק כ"כ), הודעתי לו שאם הוא יצא לזה יחד עם כל התאג"ד אני לא אצטרף. שבירת הכוננות עליו, לא עלי. לא יצאנו. גם לא יצאנו חברים טובים מזה (למעשה הייתי יכל להגיש עליו תלונה על איום, אבל לא הייתי מודע לכך העניין עד כשנה אחרי).
ישן 06-04-2009, 23:26
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי tuni שמתחילה ב "בעד כפיה דתית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tuni
מכיוון שאתה בעד מציאת פיתרון שיהיה מקובל וטוב לשני הצדדים- אני מניח שאתה תומך בכך שיהיו שני מטבחונים אחד כשר ואחד טרף. אני יכול לחיות עם זה.

פחות או יותר. מכיוון שהרוב כן שומרי כשרות, הייתי מגדיר זאת כלפחות מטבחון אחד ביחידה שלא שומר כשרות, כאשר המטבח הראשי כשר לפחות כפי שהוא היום (עד כמה שהכשרות הזאת מקובלת על חלקים באוכלוסיה).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tuni
בעניין כפיה- מסכנים המעשנים, שבגלל כמה חיילים שעישון מפריע להם כופים עליהם לא לעשן במבנים אלא רק בחוץ (בגשם השוטף, או בחום המהביל).

נכון, נכון ושוב נכון.
בכל מאת האחוזים.
אתה אולי היית ציני - אני לא.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tuni
כפיה 2- אני אישית בעד כפיה דתית יהודית סבירה (כן, אני מחליט מה זה סביר). המדינה היא מדינה יהודית, הצבא הוא צבא יהודי (עם אחוז מסויים של חיילים לא יהודים- שיש להתחשב בצרכים שלהם). כן, אני יהודי דתי חשוך, ובהחלט לא פלורליסט. אני לא אמשיך להסביר את דעתי מחשש שהעניין לא שייך לפורום ואזכה בחסימה בסופו של דבר :-)

זו בדיוק הנקודה. היום "לך" יש כוח ולכן אתה תגדיר - מחר למישה אחר יהיה כוח.
אם הייתי חושב שלפחות מחר אתה תעמוד בגאון ותטען שזה "בסדר" שהמטבח לא מוכשר, מכיוון שבאותו זמן אדם אחר בעמדת כוח - טענותי כנגדך היו פוחתות בקנה מידה.
לדעתי שכמותך יבכו על כפיה חילונית ביום שזה יקרה.
ובאשר לפלורליזם - אתה יכול לסמוך עלי שאם יום אחד תקום תנועה שתשלול קיום חדרי אוכל כשרים בצה"ל - אני אהיה שם איתך בכדי לעצור מבעדם.
למרות שאני יודע שבמצב ההפוך אתה לא תנסה לסייע בעד המופלים לרעה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tuni
כפיה 3- שירתתי בתאג"ד שכולם בו היו חילונים חוץ ממני. נסעתי איתם למסעדות לא כשרות קרובות לבסיס (כל התאג"ד צריך להיות ביחד בשביל לא לשבור כוננות) ולא אכלתי כלום.

כל הכבוד שעמדת בפני הניסיון.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tuni
מיותר לציין שרק חדר האוכל הבסיסי היה כשר, כל המטבחונים היו טרפים.
תגדיר טרפים. ע"פ חוקי צה"ל הם חייבים להיות חלביים בלבד, וכל המוצרים שבהם מוגדרים כ"בחזקת חלבי" אבל מותר שיהיו בהם חלב עכו"מ. אני דאגתי פעם להכשרה מלאה של מטבחון צה"לי בענף בו שירתתי (מילאתי פקודה), רק בכדי לגלות ששניים משלושת ה"דתיים" שלנו ממילא לא יהיו מוכנים לאכול בו כי היה בו חלב עכו"מ (השלישי פשוט השתמש בסט כלים שהוחזק במשרדו גם לפני ה"הכשרה").
שוב- מענה אמוני אחיד הוא לא פחות ממיטת סדום.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tuni
כשפעם השארתי את הכוס שהבאתי מהבית ביבוש הכלים במטבחון השתמשו בה והטריפו אותה (שתו מרק עוף בכוס חרס חלבית). ידעו שהכוס שלי, פשוט לא חשבו באותו הרגע. היה מתסכל, אבל עברתי הלאה...

כל הכבוד על האיפוק. איך שלא תסתכל על זה הם היו צרי אופקי וחסרי התחשבות.
בכל אופן הם עברו על חוקי צה"ל. נשאלת השאלה האם אין זה נכון פשוט לשים שם כוסות זכוכית צה"ליות...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tuni
לעומת זאת, כשרופא מילואימניק רצה לנסוע בשבת יחד עם כל התאג"ד לפגוש את בנו שיצא לחופשת שבת בטירונות בדיוק כשאביו המילואימניק נאלץ להישאר שבת (הכוונה היתה לנסוע למקום הרחוק ביותר בגזרה, למעשה לא רחוק כ"כ), הודעתי לו שאם הוא יצא לזה יחד עם כל התאג"ד אני לא אצטרף. שבירת הכוננות עליו, לא עלי. לא יצאנו. גם לא יצאנו חברים טובים מזה (למעשה הייתי יכל להגיש עליו תלונה על איום, אבל לא הייתי מודע לכך העניין עד כשנה אחרי).

רופא שלוקח את רכב וצוות הכוננות ל"סיבוב" בשביל מטרה אישית פועל בהפקרות ולמעשה שובר כוננות. גם ללא קשר לשבת ומצוות.

ישן 01-04-2009, 21:34
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]מה שאתה אומר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
תופעות שוליות, אישיות, שאינן שייכות לזהות המדינה כיהודית ודמוקרטית, יכולות לקבל ביטוי אישי אך אין מקום לייחס מועדף או להשתדלות מיוחדת בגינן.

הכושים העבריים אינם יהודים ולכן אין מקום להתחשב בהם באופן מיוחד, ....

כלומר הטענה שלך היא שהאפליה הדתית קיימת ושנכון שתהיה קיימת, מכיוון שיהודים צריכים להיות מופלים לטובה.

אתה יכול בבקשה להסביר לי מה ההבדל העקרוני בין הצהרה זו לבין ההצהרה שטענה שהאדם הלבן טוב ונכון שיהיה מופלה לטובה לעומת השחורים, הציבעונים ואדומי העור בארה"ב (של טרום מלחמת האזרחים), או לטענה שנוצרים אירופאים - טוב ונכון שיופלו לטובה לעומת יהודים וצוענים (תחום המושב בפולין כדוגמא)?

כי לי נראה שאין שום הבדל עקרוני בין שיטות האפליה האלו - פרט לכך שאתה נולדת לקבוצה אחת ולא לשניה.

ישן 01-04-2009, 22:29
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=צ'ומפי]תופעות שוליות,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
כלומר הטענה שלך היא שהאפליה הדתית קיימת ושנכון שתהיה קיימת, מכיוון שיהודים צריכים להיות מופלים לטובה.

אתה יכול בבקשה להסביר לי מה ההבדל העקרוני בין הצהרה זו לבין ההצהרה שטענה שהאדם הלבן טוב ונכון שיהיה מופלה לטובה לעומת השחורים, הציבעונים ואדומי העור בארה"ב (של טרום מלחמת האזרחים), או לטענה שנוצרים אירופאים - טוב ונכון שיופלו לטובה לעומת יהודים וצוענים (תחום המושב בפולין כדוגמא)?

כי לי נראה שאין שום הבדל עקרוני בין שיטות האפליה האלו - פרט לכך שאתה נולדת לקבוצה אחת ולא לשניה.

מה הקשר?

איני סבור, למשל, כי מספר קציני הדת היהודים בצבא ארה"ב צריך להשתוות למספר קציני הדת הנוצרים ולו מהטעם הפשוט כי מספר היהודים בצבא ארה"ב נמוך לאין שיעור ממספר הנוצרים.
הצורך בסיפוק הצרכים הדתיים של החיילים בצבא הגנה לישראל, משותף לכל החיילים, ללא הבדלי דת.
ההשקעה הנדרשת בסיפוק צרכי הדת משתנה בהתאם לגודל האוכלוסיה הרלבנטית המשרתת. בכל בסיס צריך להיות בית כנסת, כי קיים צורך בבית כנסת בכל בסיס. אני מניח שבגדס"ר הבדואי אין צורך בבית כנסת. אם יש צורך במסגד, שיקימו להם מסגד צבאי. אין לי בעיה עם זה.
אין כאן אפליה ואין כאן עליונות גזעית מהסוג שאתה רומז לה.

זה כמו שצה"ל מספק קרם הגנה לשמש לחיילים בהירי עור. יטענו כהי העור (ספרדים, אתיופים וכדומה) לאפליה מחמת הגזע. אכן, מה לעשות, האשכנזים לבנים יותר וצריכים קרם הגנה לשמש. אז צה"ל מפלה אותם לטובה.
ישן 01-04-2009, 23:44
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]כלומר הטענה שלך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
מה הקשר?

הקשר הוא שעל פי מה שכתבת כאן אתה תומך באפליה על בסיס דת, בצורה המנוגדת לחלוטין להצהרת מגילת העצמאות וחוקי היסוד של המדינה הזו - ובתאום מוחלט עם אידאולוגיות שהביאו לרדיפות דת נגד יהודים באירופה.

יותר ברור מזה אני לא יכול להיות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
איני סבור, למשל, כי מספר קציני הדת היהודים בצבא ארה"ב צריך להשתוות למספר קציני הדת הנוצרים ולו מהטעם הפשוט כי מספר היהודים בצבא ארה"ב נמוך לאין שיעור ממספר הנוצרים.
הצורך בסיפוק הצרכים הדתיים של החיילים בצבא הגנה לישראל, משותף לכל החיילים, ללא הבדלי דת.
ההשקעה הנדרשת בסיפוק צרכי הדת משתנה בהתאם לגודל האוכלוסיה הרלבנטית המשרתת. בכל בסיס צריך להיות בית כנסת, כי קיים צורך בבית כנסת בכל בסיס. אני מניח שבגדס"ר הבדואי אין צורך בבית כנסת. אם יש צורך במסגד, שיקימו להם מסגד צבאי. אין לי בעיה עם זה.
אין כאן אפליה ואין כאן עליונות גזעית מהסוג שאתה רומז לה.

מספר קציני הדת הצבאיים מכל דת בצבא ארה"ב לא רלוונטי, מכיוון שכל אחד מהם, קתולי, פרוטסטנטי, יהודי או בודהיסט יודע לתת את כל סל שירותי הדת שהצבא מתיימר לתת, למאמיני כלל הדתות.
אם אתה לא מסוגל לתת שירותי "קבלת שבת" לחיילים היהודים בגלל שאתה קתולי - אתה לא תהיה קצין דת בצבא ארה"ב. זה חלק מדרישות התפקיד.
וד"א - אני שמח שמבחינתך "אין בעיה" שיקימו לגדס"ר מסגד, אבל הבעיה עמוקה יותר. הבעיה נובעת מכך שהגדירו מענה "דתי" אחיד, שתואם מגוון זרמים מאוד מצומצם ביהדות - וכופים אותו על כלל חיילי צה"ל, לרמה בה דרוזי ונוצרי מחוייבים בפקודה לשבת ולשמוע דרשות דת מפי רב יהודי.

יש כאן אפליה ואפילו אפליה בוטה, על בסיס דת.
וד"א - אני לא האשמתי אותך באפליה על רקע גזעני, אלא רק על אפליה על רקע דתי. לא שאני מסוגל להבדיל ברמת חוסר המוסריות של שניהם.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
זה כמו שצה"ל מספק קרם הגנה לשמש לחיילים בהירי עור. יטענו כהי העור (ספרדים, אתיופים וכדומה) לאפליה מחמת הגזע. אכן, מה לעשות, האשכנזים לבנים יותר וצריכים קרם הגנה לשמש. אז צה"ל מפלה אותם לטובה.

הסברתי והדגמתי כבר למעלה את ההבדל בין שוני רלוונטי לבין אפליה.
לא כל שוני הוא אפליה.
כל אפליה היא שוני בלתי רלוונטי.
ואפליה במתן מזון (כולם מקבלים מזון שמותאם רק לחלק מהאוכלוסיה) על בסיס אמונות דתיות - זה שוני בלתי רלוונטי בעליל.

ישן 28-03-2009, 17:48
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי קליפס שמתחילה ב "ישנם כאלו שעדיין אינם מבינים..."

הבעיה היא שהצבא באופן כללי הוא לא מתחשב, לא רגיש, ולא מפגין התייחסות מינימלית לרגשותיהם של המשרתים בו. והסיבה לכך היא ברורה, לצבא יש מספיק מטרות חשובות והתעסקות בזוטות כאלו יכולה לפגוע בהן.

אבל כשגורמים בצבא מחליטים לצאת מגדרם כדי לענות על כל גחמה של ציבור מצומצם בקרב החיילים, באופן טבעי שאר החילים מתמרמרים ובצדק.

לפי אמונותי החילוניות המרובות אסור לי לעשות הרבה דברים, ובכל זאת בכל השירות הצבאי שלי זה לא מנע ממני לעשות חלק גדול מהן. במשך 3 שנים בארוחות יום שישי קמתי, שמתי כומתה על הראש וחרקתי שיניים בזמן הקידוש. האם מתקבל על הדעת מצב שבו אני ומאה מחברי החילונים היינו יוצאים מהחדר אוכל כי זה מנוגד לאמונה שלנו? ולמען הסר ספק, לא מדובר כאן בפרובוקציה, אני באמת חשתי תחושת אי נוחות קשה במעמדים מסוג זה, ובכל זאת לא קרה לי כלום.
באותה מידה לא יהרוג את הדתיים להפגין קצת רוח אחדות ולהישאר בטקסים ביחד עם חבריהם החילוניים, גם אם זה אומר שעליהם לשמוע אישה מפחידה שרה. אני מבטיח לכם שלא תהפכו לאבן.

ישן 29-03-2009, 09:16
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03

מאמר המערכת | כפייה דתית בצה"ל

התוכניות לבניית בריכה נפרדת לגברים ולנשים בבית הספר לקצינים של צה"ל (בה"ד 1) צריכות לעורר דאגה. לכאורה מדובר בהתאמת התנאים לצרכים המשתנים בבסיס עקב הגידול במספר החניכים והמפקדים הדתיים. למעשה, זהו עוד משב מבשר רע של רוח ההקצנה הדתית המשתלטת על הצבא.

הנורמה החדשה רחוקה מרחק עצום מן השאיפה הממלכתית של צה"ל לאפשר לכל אדם לקיים בשירות הצבאי שגרת חיים על פי צרכיו המיוחדים - דתיים או אחרים. מראשיתו יצר צה"ל סביבה שתתאים גם לדתיים, בעיקר בתחום השבת, התפילה והכשרות. חרף קשיים לא מעטים, כמו ההכרח לחלל שבת בגלל אימון או פעולה מבצעית, השתלבו גם החיילים הדתיים בצבא בהצלחה.

תביעת ההחמרה הנוכחית, ברוח רבני הזרם הימני-החרד"לי הקיצונים, איננה תוצאה טבעית של הגידול במספר חובשי הכיפות הסרוגות ביחידות ובבסיסי ההדרכה השונים. הורתה בדבקותם במטרה של כמה רבנים, שצה"ל מאפשר להם לטשטש את הגבול בין הממלכתי לדתי ובין הצבאי למשיחי. רבנים אלה, שנציגם הכוחני והקולני בצה"ל הוא הרב הצבאי הראשי אביחי רונצקי, שואפים להחיל על צבא העם את השקפת העולם וכללי החיים של קיצוני המחנה החרדי-הלאומי.

ההוויה הזאת משתלטת על צה"ל ברגל גסה: חיילים וקצינים קמים ויוצאים מהופעה של זמרות מחשש ל"קול באשה ערווה", רבנים - שתפסו את מקומם של קציני החינוך - מדרבנים לוחמים בתדרוך ערב היציאה לקרב להרוג ולהשמיד בשם תורה קנאית ואכזרית והחיילות, שגם שיעור השתתפותן במערך הלוחם עלה מאוד, מסומנות כמטרד שיש להסתירו ולהתרחק מפניו.

החברה הישראלית, וצה"ל בתוכה, עברה שינויי עומק רבים מיום הקמת המדינה. כור ההיתוך הממלכתי, שנשא אופי חילוני נוקשה, פינה את מקומו לרב-תרבותיות מרוככת. זאת מנוצלת בידי גורמים קיצוניים, המבקשים לכפות על הצבא והמדינה סדר יום גזעני, שוביניסטי, בדלני ומסוכן. שר הביטחון מוכרח לעצור את התהליך ההרסני הזה, לרענן את תקנות צה"ל ולהגדירו שוב כצבא החברה כולה.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1074602.html

כפי שחותני העיד, אלו לא הימים ההם כשבבני עקיבא היו ריקודים מעורבים.

ישן 29-03-2009, 09:24
  YGH YGH אינו מחובר  

אז שמישהו יסביר לי:
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "[size=5][b]מאמר המערכת |..."

האם כל השעות בבריכה יהיו נפרדות
(שאז יש ל'הארץ' קייס),
או שמא
יש גם שעות נפרדות
(ואז הארץ יוצא, נו, טוב, 'הארץ')?

חוץ מזה, אגב, כל מי שמתלונן על ירידת קרנו של חיל החינוך מוטב לו שיואיל לדאוג שהחיל הזה ישפר את עצמו, ושלא נקבל ממנו מערכים מעליבים ברמתם, העדר-פעילות ומחאה על כך שאחרים נכנסים לוואקום שהוא מותיר אחריו, וקצינות חינוך ש'המתלה' בשבילן זה משהו שנמצא בארון הבגדים ומלחמת ההתשה הייתה אחרי מלחמת לבנון (תשובה אמיתית ממבחן בקורס קצינות חינוך, אגב).

גלריית התמונות שלי

ישן 29-03-2009, 11:20
  tuni tuni אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.08.06
למען השם (תרתי משמע)!
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "[size=5][b]מאמר המערכת |..."

כמה רחוק אפשר לקחת את הנושא הזה? בסך הכל דובר עלהקצאת שעות לרחצה נפרדת בברכה! אפילו באוניברסיטת באר שבע יש שעה ביום נפרדת (יום נשים יום גברים)- ומי שלמד שם יודע שהאוניברסיטה אינה חשודה בכפיה דתית.
הסילוף (המכוון?) המדבר על "בנית בריכה נפרדת" הוא ההקצנה. אבל משום מה איני מופתע ממערכת "הארץ".
כדתי, בעיני רחצה נפרדת היא תנאי לרחצה (במקלחת ובבריכה). זו אחת הסיבות בגללן שחיה אינה תחביב שהמשכתי בו אחרי האוניברסיטה. לדעתי הסוביקטיבית, שעה ביום אינה קרבן גדול מדי בשביל שגם דתיים יוכלו לשחות קצת- בעיקר בהתחשב בכך שזו אינה שעה סגורה לדתיים בלבד.
אם יש בעיה איפהשהו- זה בבנית בית הכנסת (או בעצם קיומו). מדוע צריך הצבא להוציא כספי משלם המיסים על הרחבת בית כנסת? מי שרוצה להתפלל שיתפלל בחוץ! (ציניות)

ושתי הערות:
1) יש לי הרגשה שזה לא שחילונים יכולים לעמוד בפיתוי יותר מדתיים, אלא שפחות אכפת להם להיכשל (לא מחשיבים זאת ככישלון, אולי אפילו כהצלחה...). וזה ללא קשר לאיסור ההלכתי שכבר נידון. כאמור מדובר בהרגשה, אני לא חילוני.
2) אמנם אין כאן הרבה נשים בפורום, אבל משאלות ששאלתי סטודנטיות (חילוניות) באוניברסיטת בן-גוריון, הסתבר שחלקן גם העדיף שחיה נפרדת. שוב, ללא קשר להלכה.
ישן 29-03-2009, 19:55
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

אגב,
ציטוט:
המלונית בבה"ד 1, שתיחנך בשבוע הבא, כוללת חמישה חדרי אירוח, שנועדו לשמש בעיקר את הקצינים הדתיים בסגל הבסיס, שאינם נוסעים בשבת. עד היום לא היה בבסיס מקום לשכן את בנות זוגם וילדיהם של הקצינים שבאו לביקורי השבת. מדי שבת נשארים בבסיס גם מאות צוערים, והמלונית אמורה לשמש רבנים, שהצבא מזמין לשהות עם הצוערים בסוף השבוע ולהרצות בפניהם.

האם בחדרי המלונית יותקנו מנעולים מיוחדים שנפתחים רק בקריאה נכונה של "מודה אני"? אם חבר לא נשוי של קצינה ירצה לבקר אותה ולישון במלונית, לא ייאשרו לו? הכתבות בהחלט נראות לי מוטות נגד דתיים.
ישן 29-03-2009, 21:57
צלמית המשתמש של NehemiaG

אני אבהיר...
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "לא הבנתי מה הכוונה ב"מחייב..."

משום ספק פיקוח נפש (שאם תשכח לעבור על הדיו הנמחקת בדיו קבועה, תתרחש תקלת אחזקה עתידית), חובה לכתוב מלכתחילה בדיו קבועה. כמובן שראוי לעשות מינימום פעולות חילול שבת, אבל את מה שחייבים - לעשות ככתבו וכלשונו. אני בשירותי הצבאי הקפדתי לשאת את הדגל שלפיו זה לא חילול שבת אלא קידוש שבת....

בעניין המחשוב - כתיבה ממוחשבת לא נחשבת לכתיבה קבועה ולכן אין בה איסור כתיבה. קיימים נושאים אחרים של איסורי החשמל השונים, אבל זה נושא שונה ויש לזה פתרונות כיום (מקלדות מיוחדות שהצבא פיתח, למשל).

ישן 31-03-2009, 13:58
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
חוסר פרופרוציה ורדיפה מגוחת

בשום סיטואציה זה לא היה מקבל כותרת בעמוד הראשי לצד ההפצצה בסודאן והקמת הממשלה, יש להארץ איזה עניין לא פתור על דתיים והוא נותן לנושאים כאלה במה בצורה מגוחכת.

שעות רחצה נפרדות קיימות כמעט בכל מוסד המכבד את עצמו. מי שרוצה ביחד יבוא לשעות של "ביחד" ומי שרוצה נפרד יוכל לבוא לשעות של "נפרד". מימלא לצוערים לא יהיה אף פעם זמן ללכת לבריכה.

המלונית הזו שהוא מדבר עליה כוללת 5 חדרי אירוח, ביג דיל. כאשר משפחות המפים או המגדים הלא דתיים באים הם משוכנים במצפה במלון ונוסעים לבעל/אבא או להיפך. כאשר המגד/מפ דתיים אי אפשר לעשות את הנסיעה הזו בשבת, אז כמה חדרי אירוח הם פתרון טוב ואיני רואה בו כל בעיה.

ההתנפלות על הגידול בשטח בית הכנסת ממש מגוחכת. איפה היה העיתון כאשר בנו מבנה חדש לצוערי החי"ר? פשוט מובן לכולם שכאשר יש גידול באוכלוסיה מרחיבים את הבית אבל כאשר הדברים מגיעים לבית הכנסת אנשל פיפר מזדעק ועיתון הארץ דוחף לעמוד הראשי.

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 31-03-2009, 16:57
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 175 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "יש חצי מהאוכלוסיה שנפגעת מזה:..."

מי נפגע ממה?
תגיד, אתה מבין על מה אנחנו מדברים?

הנושא הוא הוספת שעות נפרדות גם לגברים, וגם לנשים.
מי מרוויח מזה:
1. דתיים.
2. דתיות.
3. גברים שלא שמחים על מראה גופם והיו מעדיפים שבנות לא ישימו לב לזה (נדיר, אני יודע).
4. נשים שלא מעוניינות שכל הבסיס יבהה בגוף שלהן, או שלא נעים להן ממראה גופן (יש המון כאלו).

מי מפסיד מזה:
1. גברים שמעוניינים לבהות בבנות הבסיס.
2. זוגות שמעוניינים לנצל כל רגע לרחצה משותפת.
3. נשים שמעוניינות לבהות בחתיכי הבסיס.

האם יש איזון בין הרווח להפסד? ודאי, מכיוון שאנחנו עדיין מדברים על כך שבמרבית הזמן כל אחד יוכל להשתמש בבריכה.
אני מכיר מקרה שבו השעות הנפרדות היו שעתיים ביום א' לכל אחד מהמינים. בעיני זאת פגיעה חמורה בשוויון בין דתיים לחילונים.

אגב, בריכה מעורבת סותרת חד משמעית את תקנות השילוב הראוי. זה די מגוחך.

ישן 31-03-2009, 22:35
  YGH YGH אינו מחובר  

אם יש שעות נפרדות ושעות מעורבות,
בתגובה להודעה מספר 176 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "מי נפגע ממה? תגיד, אתה מבין..."

אז מי שמפסיד מזה שיש שעות נפרדות כמעט איננו מי שמשתייך לקטגוריות שלך, אלא מי שדווקא באותן שעות חשוב לו לשחות מעורב, או שהעובדה שאחרים רוצים לשחות נפרד לא מקובלת עליו.

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 31-03-2009 בשעה 22:40.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:29

הדף נוצר ב 0.36 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר