לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-12-2007, 18:37
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
שילוב חרדים במערך הטכני בחה"א - המשך

היום יצא לי להפגש עם המגוייסים למסלול הכחול-שחור (בדיחה שלי, נו), ולהלן סקירה קצרה.

במהלך השנה קיבלו מספר רב של תלמידי ישיבות חרדים, רובם לקראת שנת הכרעה או במהלכה, וחלקם כאלה שברור שנפלטו מהמסגרת, מכתב שמזמין אותם להשתתף ללא כל התחייבות שהיא ביום עיון בנושא גיוס למערך הטכני של חיל האוויר.
למפגשים האלה הגיעו חרדים רבים, סדר גודל של מאות +, בטווח הגילאים 18-26.
הוצגה להם תוכנית שלפיה ישרתו בבסיסי חיל האוויר השונים לאחר שיוקנה להם מקצוע (למי שמכיר את חיל האוויר זה נשמע מוכר, אני בטוח), והם ישרתו בתנאים מתאימים למצבם המשפחתי - יומיות לנשואים - ותוך התחשבות מלאה בחרדיותם - בבסיסי חה"א ממילא יש אפשרות לאוכל כשר למהדרין, ושיעורי תורה בערבים ואפילו אחרי מנחה בצהריים.
בין השאר, ישנה הבטחה שבכל מקרה ישובצו באותו בסיס מספר משתתפי התוכנית, ולא יקרה מצב שאחד מהם ישובץ כ-"חייל בודד".

המקצועות שהוצעו להם: חשמלאי מטוסים (חמ"מ), טכנאי מנועים, טכנאי מבנה מטוס (מבנאים) וחווטים (במחלקת חיווט..). מדובר במקצועות שלרוב יכולים לוותר על החיילים בשעות הערב, אבל מבוקשים בחברות אזרחיות. אגב, לרוב לקורס חמ"מ לוקחים אנשים עם י"ג ובגרות מוגברת בחשמל..

מתוך המאות שהביעו התעניינות, התייצבו בשורה התחתונה רק כ-40 מלש"בים. זה לא מעט, אבל כנראה שציפו ליותר.

את השירות החבר'ה התחילו בטכני, בקורס שהקנה להם אנגלית (אני מניח שגם טכנית בסיסית, שבכל מקרה לומדים במהלך מרבית הקורסים) מתמטיקה וכדומה - מפני שלכולם, אם לא לרובם המכריע, אין תעודת בגרות. במהלך הקורס שארך כחודש מיינו אותם למקצועות השונים, כאשר את הבעייתיים שביניהם שיבצו במערך המבנה (כרגיל, גם יודעים שם לטפל בחבר'ה כאלה, ואחוזי הנשירה נמוכים יחסית), והטובים בחמ"מ ומנועים. יש אחד יוצא דופן, שעקב הכשרה מוקדמת בקורס של ג'ון ברייס במחשבים יילך לקורס מחשוב.

כרגע הם נמצאים בטירונות בניצנים. לדעתי זאת שטות והיה צריך לעשות להם טירונות בטכני, כמו בנות. הם נאלצים להכיר את העובדה העצובה שמ"כ בישראל לא יודע לאיית "יששכר" (=אלילשכר..).

התרשמות שלי מהאנשים:
איכותיים, רציניים - אנשים בני 25 עם ילד בבית מבינים שמדובר במשהו שיהיה טוב להם (מקצוע ביד עם ניסיון רציני), הם התעניינו לגבי הקידום ואפשרות יציאה לקצונה, וזה כבר יותר טוב מהחומר שנפוץ במערך שלי.

השורה התחתונה:
בחיל האוויר, כך הבנתי, מתרשמים שהמהלך נכשל כמהלך, ולמרות הסיוע השקט של הרבנים לא יצליחו לגייס כמויות משמעותיות של חרדים. גם אם לא ירימו ידיים, אני די סקפטי בקשר לסיכויי ההצלחה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-12-2007, 18:45
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "ולמי הם ישמעו, לרבנים שלהם או..."

לשמחתי אצלנו אין את המושג הזה, או לפחות לא נתקלתי בדבר שיצדיק התערבות של רבנים.
לצורך העניין, אם יהיו בעיות עם בנות וכאלה (ולא סביר שיהיו הרבה כי הם עושים יומיות), יש פקודות שילוב ראוי, ואפילו אפשר לאכוף אותן.

יש מספיק דתיים וחרדים לסוגיהם במערך הטכני, בכל בסיס ובבסיס, גם בעמדות בכירות כנגדים.

רגרסיה מבחינת רמה מקצועית - שטויות, סלח לי.
לי אין לא בגרות, ולא 12 שנות לימוד, ואני נחשב (עם כל הצניעות) למקצוען במגזר שלי, הוכחתי שאני טוב יותר ממהנדסים, הנדסאים וטכנאים.

תאמין לי שי לחבר'ה האלה מספיק חריפות, ומקצועיות לומדים בעיקר מנסיון. ממילא היום הכל זה ככה, והרמה המקצועית טובה יותר מפעם (פחות תאונות והתרסקויות, כמדד).

נערך לאחרונה ע"י NehemiaG בתאריך 16-12-2007 בשעה 18:47.
ישן 16-12-2007, 18:58
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "אם לא הייתי חווה את הדברים על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
אם לא הייתי חווה את הדברים על בשרי הייתי קונה את מה שאתה אומר בשני ההיבטים.

אתה מוזמן לספר את הסיפור. אני לא נתקלתי בשום סיטואציה שיכולה לעורר כזה דבר.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
ורמה מקצועית היא פונקציה בהכרח של תעודה כזו או אחרת.

תעודת גמר קורס, ולא שום דבר אחר. אגב, גם זה לא מחייב.

יש יתרונות ללימודים מוקדמים, אבל זה לא בהכרח מה שיהפוך אותך למקצוען. הנסיון שלי גם אומר אחרת, כי אני מתמודד יפה מאוד גם עם מהנדסים מבחינת מקצועיות, ואכלתי מספיק הנדסאים לארוחת הבוקר, סלח לי על הצניעות המרובה.

ישן 16-12-2007, 19:05
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "[QUOTE=G_Zhukov]אם לא הייתי..."

בעברי כמ"ע מחלקת מנועים חוויתי איך הסמכות העליונה הופכת להיות רב הבסיס שעל פיו יישק דבר
כשלפתע חיילים נעלמים להם לכל מיני סיורים בכל מיני ישיבות מטעם משרד הרב.
ולגבי רמה מקצועית, נשמטה לי המילה "אינה" וכוונתי היא שתעודה כזו או אחרת היא לא ערובה בהכרח לרמה מקצועית. אבל חינוך מקצועי ואני מתכוון לחינוך,
זה חשוב (ראה את ביה"ס של סטף וורטהיימר) ושום קורס מזורז לא יקנה מה שחינוך מקצועי ארוך טווח מקנה.
וזה יפה שאתה מעיד על עצמך כעילוי. עדיין מדובר על ראיה מערכתית כוללת וחריפים ככל שיהיו עדיין חסר להם רקע טכני שאותו ישלימו או לא ישלימו במהלך שרותם, מה שהיה אמור להתקיים לפני השרות.

נערך לאחרונה ע"י G_Zhukov בתאריך 16-12-2007 בשעה 19:09.
ישן 17-12-2007, 00:51
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "בעברי כמ"ע מחלקת מנועים..."

א. אין כזה דבר נעלמים. חייל שנעלם הוא נפקד.
ב. לחיילים דתיים יש זכות להשתתף בימי עיון לדתיים. אצלנו ניסו להוציא אותי בכח ליום כזה וכמעט ערפתי את ראש מ"ע הגף בטענה לכפיה דתית (על דתי).
ג. רב צבאי הוא סמכות שונה לחלוטין מרב אזרחי, וצריך להסתדר עם זה. לפחות אצלנו הרב הצבאי לא מתערב כל עוד דברים לא סותרים את ההלכה - דבר שלא ממש קורה בעבודה.

לגבי הכשרה מקצועית - מהנסיון במקצוע שלנו, להכשרה מוקדמת עוד בתיכון אין יתרון משמעותי. יש מקצועות שבהם זה כן משפיע, כגון מסגרות, שם צריכים "טאץ'" בידיים שאותו אי אפשר להשיג ללא נסיון ארוך בעבודה.

בכל מקרה זה עדיף על שירות של בנות שנמצאות בתפקיד כשנה וחצי.

ישן 17-12-2007, 17:57
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "יפה שאתה מדבר בכזה בטחון עצמי..."

אני אחזור שנית - אין דבר כזה "חייל שנעלם". חייל שלא נמצא בבסיס ללא אישור מפקדו הוא נפקד. אפשר, למיטב זכרוני, לתת תלונה על נפקדות גם לחייל שלא מתייצב לעבודה ללא אישור.

ו.. לא אמרתי שתופעות לא קרו. ייתכן מאוד שקרו כל מיני תופעות. אבל ברמה העקרונית, אתה חייב לזכור שלרב צבאי יש סמכות פיקודית בתחומו, בדומה לרס"ר משמעת; שלחיילים דתיים יש זכויות, ואתה חייב לתת להם אותן (למרות שאם אתה מסרב, הם עדיין חייבים לציית לך, כל עוד אתה לא נכנס ישירות לתחום הסמכות של הרב הצבאי); והכי חשוב - שיש הבדל עצום בין לשמוע לרב הצבאי ולא למפקד, לבין לשמוע לרב חיצוני ולא למפקד - אחד הוא חלק מהמערכת ובעל סמכות, ולשני אין.

ישן 18-12-2007, 16:13
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
טוב מצטרף קצת באיחור ,מחוסר זמן לאחרונה
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "עדיין לא אמרת מה באמת אירע..."

ולכן אני ירכז בתגובה הזאת כמה נושאים .

קודם כל אני חושב שזה חשוב מאד שיהיה מסלול כזה גם אם ההענות כרגע מוגבלת מאד
(אגב אני חושב ש40 זה מספר גבוהה ממה שהיתי מצפה למסלול ראשון )וזאת מכמה שיקולים

1) כמו שכבר אמרו פה ,קצת תרומה זה הרבה יותר מכלום תרומה.

2)כבר אמר מאו צאטונג "גם מסע בין 1000 מיל מתחיל מצעד אחד קטן " רוצה לומר שאולי עוד 20 שנה בתהליך ארוך מאד של החלקה והסתגלות נגיע למצב שבו המגזר החרדי מתגיס לשרות כדבר מובן מאילו (אם עוד יהיה שרות בכלל) ,ובדיוק מזה הרבנים חוששים שמסלולים כאלו הם בבחינת פרצה בגדר שיהפוך בהמשך לשטף שלא יכלו לעצור .

3)אלינו לזכור שגם היום עדין שרות צבאי פותח המון דלתות אחרי כן בתחום התעסוקה
שרות כזה יעזור לבחורים כאלו להשתלב אח"כ בשוק העבודה ולהפוך לאזרחים מועילים שמיצרים
תל"ג ומשלים מיסים וזה טוב לכולנו .

לענין התערבות הרבנים (מבחוץ ) אני חושב שזאת בהחלט בעיה חמורה ובהחלט יש בחה"א מצבים בעיתים מאד .
בואו לא נשכח את כמות החיליים מחה"א שהשתפו בהתנתקות .......ככה שהבעיה קימת כמו בכל מקום אחר.ומהצד המבצעי:
מה עושים עם כוננות בדתק למשל ?
האים האוכל שמורד בנסיעה ברכב ביום שבת כשר ?
שמירה בשבת ? מותר לפתוח מחסום ? מותר לנסוע בסיור ? להפעיל מכשיר קשר?
וכמובן וכמובן הממשק עם בנות המין היפה
נכון ! יש פקודות ,אכיפה ?!?!?
באו נסכים שמישהיא שעובדת על חצי ב' עם גופיה זה לא בדיוק מחזה נדיר במחוזותנו
ולנו (אני מתכוון החילונים+דתים ליט) לא ממש יש בעיה עם זה (להפך ) אבל לבחור חרדי זאת
בהחלט בעיה .
שלא לדבר על המדסניקיות שבתקופה שאני היתי בסדיר אי שם באלף הקודם יכלו להוות בעיה, היום אפילו אני חילוני נאור ומודרני הרמתי גבה למראה המצילה שנכנסת לחדר אוכל עם ביקיני
מינימליסטי מאד וגופיה מלוווה במדסניקית אחרת בחליפת ספידו שנגמרת מתחת לציצים וגם זה בלחץ ומכנס תאיץ שחושף חצי עכוז (כמובן שהנ"ל גם לא מצאה שימוש בחזית ספורט(אוו בכלל) חיוני )ואף אחד לא ממש מזדרז בישום הפקודות .

לגבי הטענה שלך G_Zhukov :
למה אתה נתפל דווקא לרב?
הרי יש עוד המון אנשים שמאלצים אותך לעשות כל מיני דברים למשל רופא שמעלץ אותך להוציא
אנשים להפניות ונותן להם גמלים, רס"ר היחידה שבכל פעם שהוא מקבל גננת שתילות דוחף פו"ל בלת"מ,משרד חינוך עם כל השלמת הבגריות והפסיכומטירי ומסיבות הפורים למהן שבמהלך הכנות
החילים נעלמים לשבועים לא ליום ,משרד ת"ש עם כל הלינת בית -קל"ב .................
מה עם עולים חדשים שיוצאים ל4 חודשים סמינר ?
ואגב ימי לימוד תורה הם פקודה מתכל"ית בדיוק כמו מד"ס ות"ס-תס"ח חייל שיוצא ליום כזה רק מקבל את זכותו המתכלית למה המ"ע לא מודע לזה שיש כזאת פקודה אוו על זה שהחיל יוצא לסיור
זאת כבר שאלה קשה אחרת ...........

ישן 18-12-2007, 17:31
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
לצערי אני לפחות עדין לא מבין למה אתה מתכוון
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "אז ככה, אני לא נטפל (ככה..."

כשאתא אומר "כבתוך שלו"
מארגן תפילות/ "כנסי התעוררות" /שיעורי תורה /ימי לימוד תורה ?
יועץ לחילים בעניני הדת מה מותר ומה אסור?
אוכף כשרות במטבחון הגפי ?
זה בדיוק תחום האחריות שלו וזאת זכותם המטכלית של החיילים שלך בדיוק כמו 7 שעות שינה אוו 3 ארוחות ביום, מה אתה רוצה שמפקד הגף יעשה נגד זה ?
הוא מתערב לך בעבודה שלך נטו?
הוא קובע לך איך לתעדף את המטלות ?
זה כבר ענין אחר ואז אתה (לא צריך מפקד גף ) יכול לומר לו "כבוד הרב ,עם כל הכבוד ,אני לא מתערב לך בכשרות אל תתערב לי בעבודה " ,מבטיח לך שזה יעבוד !
אני בהחלט יסכים איתך אם תספר לי שיש חיילים, שאיך לומר, דתים מטעמי נוחות .......

ישן 18-12-2007, 16:48
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי סמל ראשון שמתחילה ב "טוב מצטרף קצת באיחור ,מחוסר זמן לאחרונה"

כל נושא השילוב הראוי פשוט יאכף יותר צמוד, וזה מאוד מאוד פשוט.. ראיתי את זה קורה בשטח כשרצו בכך.
בכל מקרה חייל דתי יכול להמנע מהשתתפות בפעילות ספורט שכוללת נשים (גם כמאד"גית) ועוד.

לגבי שאלות הלכתיות - כשנגיע אל הגשר, נחצה אותו. מההיכרות שלי עם הנושא, על פי רוב החיילים מקבלים את דעת הרב הצבאי היחידתי (שממילא יש לו זכות וטו בנושאים כאלה, ובצדק), ואם לא - הם טורחים להחליף את השיבוץ בשבת וכדומה.

כמו שאמרתי, החיילים האלה ישובצו במסגרות דרג ב' שהן לא קריטיות, ורובם גם יהיו בתנאי יומיות, כך שפתרנו את מרבית השאלות בקלות .

ישן 17-12-2007, 21:27
  משתמש זכר 99% 99% אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.12.07
שלח הודעה דרך ICQ אל 99% שלח הודעה דרך MSN אל 99%
בהחלט טעות
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הבדיחה הרגילה שלי על שוחרים..."

וצה"ל מנצל את זה הילדים התמימים ומבטיח להם כל כך הרבה כשבעצם הם לא מקבלים כלום.
ועוד מנסים לגרום לנו להאמין שצה"ל השקיע בנו המון וחובתנו להחזיר. כשבעצם צה"ל צריך להודות לנו על כך שעל זמננו החופשי למדנו 3-4 שנים בבית ספר צבאי בזמן שחבירנו למדו בבתי ספר רגילים ונכנסנו למסגרת צבאית כבר בכיתות ט' ו' ועשינו קורס בטכני על חשבון הזמן הפנוי שלנו בזמן שאחרים עשו אחלה כסף בעבודות לפני גיוס.
אפילו בשביל להגיע לטכני שילמנו כסף מהכיס לנו לרכבת וצה"ל לא החזיר.

ישן 13-04-2009, 01:08
  ארבינקא ארבינקא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.05
חייל שח"ר כחול
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "שילוב חרדים במערך הטכני בחה"א - המשך"

התגייסתי לפני כשנה במסלול שח"ר כחול ואני חושב שיש הצלחה גדולה לפרוייקט. החבר'ה שאיתי בבסיס מאוד נהנים והאמת היא שלמרות ההבדלים בינינו למפקדים ולחיילים האחרים אנחנו מרגישים כמו חיילים רגילים, ומודים כל רגע לחיל האויר שמצא לנו בית שלא חסר בו כלום וגם מצליחים לגרום לנו לא להרגיש לגמרי שונים.

יש הרבה מפקדים שלא יודעים איך להתמודד עם זה ולרוב הם אלו שקשורים קצת לדת, כי יש כל מיני בקשות שהם מכירים וקצת מקשים על החיילים.

אני חושב שהמחזור האחרון כן עושה טירונות בטכני אבל יש שם בעיה גדולה של כשרות, מה שלא היה בניצנים כשהייתי שם.

הרבה חיילים מהפרוייקט מתעניינים בקצונה - ולא רק הנשואים שחושבים על המשכורת אלא גם רווקים שמרגישים שיכולים לתרום והרבה.

היו לנו הרבה הזדמנויות להוכיח למפקדים שאנחנו יכולים לעשות הרבה למרות שאין לנו שם רקע מקצועי ואף לא בגרות או 12 שנות לימוד.

לסיכום אני חייב לומר שחיל האויר עושה עבודת קודש בכך שנמצאה מסגרת ל- בחור ישיבה שקשה לו, בחור שסיים ישיבה ומחפש לתרום וללמוד מקצוע, לאברך שבקושי סוגר את החודש וגם שימו לב לבחור שנמאס לו מהסחבת שיש בהגשת טפסי דחיה וכו'.
דעו לכם כי כל החיילים שאני מכיר בפרוייקט עושים עבודה טובה ומרוצים מהם עד הגג!!
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:11

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר