לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-04-2009, 16:17
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
ערב יום השואה והגבורה התשס"ט

באשכול זה אתם מוזמנים לכתוב על השואה מהזוויות הקשורות אל הפורום שלנו.
על ניצולי שואה שהצטרפו לצה"ל, על מהלכי בעלות הברית כנגד הנאצים ויומנים של חיילים שגילו את המחנות (בשנה שעברה הועלה כאן יומן מדהים כולל צילומים), סיפורי מרידות בגטאות ובמחנות ההשמדה 0סוביבור, טרבלינקה), פרטיזנים ולוחמים ביערות וכן הלאה.
בנוסף תוכלו להביא כאן סיפורים, חוויות ותמונות ממשלחות "עדים במדים".

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 20-04-2009 בשעה 16:25.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-04-2009, 16:24
צלמית המשתמש של יוסיפון

המטכ"ל קיים היום יום עיון במוזיאון יד ושם. להלן נאום הרמטכ"ל ותמונות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ערב יום השואה והגבורה התשס"ט"

יושב ראש "יד ושם", תת-אלוף במילואים אבנר שלו,
עמיתי למטה הכללי, אלופי צה"ל,
אנשי סגל "יד ושם",

באנו והתקבצנו כאן, בפסגת ההר, במוזיאון "יד ושם" בירושלים, קריית הזיכרון וההנצחה של הזוועה האיומה ביותר שידעה האנושות, כדי לשוב ולספר את סיפור מאבקם וגבורתם של בני הנוער בתקופת השואה.

תקופה זו שבין חג הפסח ליום העצמאות מחזירה אותנו מדי שנה אל ספרי ההיסטוריה, אל סיפוריהם המדהימים של אותם בני נוער, חלקם בני שמונה- עשרה-תשע עשרה, וחלקם אף פחות מכך, שהתקוממו נגד הנאצים ועוזריהם, שנלקחו, נאבקו, ונשאו את נס המרד, גם כאשר בתיהם חרבו, משפחותיהם נכחדו, וההרס והאובדן סביבם היו כבדים מנשוא. אלו, שבזכות שאיפתם האמיצה להילחם בגבורה וללא פשרות, בעבור "שלוש שורות בהיסטוריה", הובילו לכך שהלוחם היהודי לא היה בגדר מוטיב נשכח, כי אם עובדה קיימת.

מביטים אנו בסיפורים ושואלים מניין עמד העוז לאותם בני הנוער, שלקחו לידיהם את ניהול החיים היהודיים בגטאות ואת האחריות לגורלם ולגורל משפחותיהם. התשובה לשאלה זו נעוצה ברוח ובמורשת המייחדות את עמנו למן היווסדו. בהיעדר נשק וכוח אדם היו אלו האמונה בצדקת הדרך, הכבוד, המסירות והדבקות במשימה, שסייעו לנערים האמיצים לעמוד בהצלחה גם במשימות הקשות הללו, ונתנו להם את הכוחות כדי לשפר את תנאי המחיה בסביבה ובחברה בלתי אפשרית.

לפני שנה בדיוק, ניצבתי בראש משלחת צה"ל אל מול פתח הבונקר של מרדכי אניילביץ' ברחוב 'מילא' השמונה עשרה בוורשה. ניצבתי כרמטכ"ל צה"ל, גאה והצדעתי לזכרו ולזכר חבריו בני הנוער, שמהם וממורשתם יונק צה"ל עד עצם היום הזה.
ערב יום השואה, כאן ב"יד ושם", אני מבקש להעלות את זכרו של יורק פלונסקי זכרונו לברכה, ניצול שואה, אשר נפטר לפני ימים מספר, בקיבוץ מגידו. יורק התפרסם כנער בספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים", המגולל את סיפורו שלו ושל חבריו בגטו ורשה. יורק בעיניי הוא תמצית סיפורו של עמנו הקם מן האפר, עולה לישראל עם תנועות הנוער מקים את המדינה ומקים משפחה. יורק איבד לא רק את משפחתו, שנספתה בשואה, אלא גם את בנו, איתן-צבי פלונסקי, לוחם בחטיבת "גולני", אשר נפל במלחמת יום הכיפורים.

מכובדיי,
לא אחת עוסקים אנו כחברה בשאלה האם פחת הדור? האם בני הנוער של היום מסוגלים לקחת את האחריות לשיפורה ולליכודה של החברה שבה אנו חיים? תשובתי, השעונה על היכרותי רבת השנים עם בני הנוער המתגייסים לצה"ל היום, היא חד-משמעית. גם היום, שישים ושש שנה לאחר המרד בגטו ורשה, הערכים שבשמם יוצאים לוחמיו של העם היהודי אל המערכה הם אותם ערכים שבשמם יצאו אחיהם מן הגטאות לפני כשישים שנה, כדי להעביר מכתב חשאי, לגנוב עוד כיכר לחם או להבריח נשק.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
הנסיבות אחרות, אך אחת היא הרוח, ומרוח זאת יונק צה"ל את מורשתו, ועל פיה הוא מחנך את דור הלוחמים הנוכחי, שאינו נופל במאומה מהדורות הקודמים, ואולי אף עולה עליו.

יעידו על כך עשרות אלפי הנערים והנערות, הממשיכים היום לעסוק בחינוך ובהגשמה במסגרת תנועות הנוער גם בימים שבהם הטכנולוגיה המתקדמת מייצרת מגוון רחב של אלטרנטיבות. יעידו על כך אלפי הצעירים, הבוחרים להתנדב לשנת שירות ומקדישים שנה מחייהם לפיתוח הפריפריה, ולהכנה לשירות הצבאי ברחבי הארץ. ויעידו על כך, אולי יותר מכול, לוחמי צה"ל ביבשה, באוויר ובים, ששבו לפני חודשים אחדים ממבצע "עופרת יצוקה".

חרף המשימה המורכבת הם פעלו בנחישות, באומץ לב ובמסירות, הצעידו את צה"ל להישג מרשים, והמחישו לאויבינו כי כל פגיעה בתושבי מדינת ישראל תגרום לתגובה קשה ובלתי-מתפשרת.
בניצחונם במערכה הזו, הוכיחו לוחמינו כי אף שהתנאים השתנו, והמטרות אינן אותן מטרות – גם היום יש לבני הנוער שלנו הנכונות והיכולת לתרום מכוחם וליצור חברה טובה, חינוכית וצודקת יותר. כשאני מביט בהם בסיוריי השונים, מדבר איתם ורואה את הנחישות בעיניהם, אני גאה באופן שבו הם יוצרים מדי יום חברה שכזו.

מכאן אני יוצא לפגוש את הגברת יהודית קורנליה, במסגרת פרויקט "פרח לניצול", שבו נוטל צה"ל חלק גם השנה. יהודית, ניצולת שואה, שרדה את הזוועות של מחנה המוות אושוויץ-בירקנאו ואת ציפורניו האכזריות של דוקטור מנגלה. אנשים כיהודית, שחוו את הנורא מכול והצליחו למצוא את תעצומות הנפש להגיע ארצה ולבנות כאן את ביתם, מהווים עבורנו תזכורת חיה לגודל האחריות המוטלת עלינו: לקיים מדינה יהודית ריבונית, עצמאית, אחראית לגורלה וצבא חזק כדי להבטיח שלעולם לא ישובו עוד זוועות, כדוגמת השואה, לפקוד את בני העם היהודי.

בספר דברים יש ציווי המופנה לכל אחד ואחת מאיתנו: "הישמר לך ושמור נפשך מאוד פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך ופן יסורו מלבבך כל ימי חייך והודעתם לבניך ולבני בניך".
אנו, מפקדי צה"ל, חלקנו דור שני לניצולי השואה, שבידינו הופקד גורלה ועתידה של מדינת ישראל, מתחייבים לראות בציווי זה את נדרנו האישי.

עלינו להמשיך, ללמוד ולספר על השואה ועל הגבורה, לזכור ולא לשכוח, ומתוך הזיכרון לבנות ולהיבנות; עלינו לדעת כי רק עם המנציח ושומר על זיכרון העבר, מסוגל להעניק תוכן וליצוק משמעות להווה ולבנות את העתיד.

מתוך תחושת אחריות עמוקה להמשך קיומנו כעם ולהמשכיותה של מורשתנו, נמשיך להיאבק ולא נחסוך כל מאמץ במעלה הדרך להבטחת החיים, הביטחון והשלום לעם ישראל בארצו.

ישן 20-04-2009, 16:32
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ערב יום השואה והגבורה התשס"ט"

אני כמעט מתבייש להגיד, וזאת תעודת עניות גם לי ולדעתי גם למערכת החינוך, אך לא שמעתי על טוביה ביילסקי עד לצאת הסרט "התנגדות".

בקצרה: ביילסקי היה יוצא צבא פולני שלאחר פרוץ מלה"ע 2 הקים גדוד פרטיזנים המורכב ממשפחתו ומיהודים שהצילו בגטאות. תוך כדי לחימה למד את לוחמת הגרילה והסב נזק רב למשת,פים נאצים, עד שהגרמנים הציבו פרס על ראשו בסך 100 אלף מארק. בנוסף, מחלקה מיוחדת בצבא האדום שעסקה באימון הפרטיזנים אימנה את אנשיו ופרסה עליהם חסות.

לעוד מידע:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=332174

ועל הסרט: http://www.defiancemovie.com/

ישן 20-04-2009, 16:51
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני כמעט מתבייש להגיד, וזאת..."

לקחת לי את התגובה מהמקלדת!
ראיתי את הסרט לפני שבוע והתרגשתי להכיר סיפור מדהים שלא שמעתי עליו מעודי. הסיבה לכך שהסיפור לא התפרסם עד היום הייתה שהביילסקים עצמם היו שתקנים ולא ביקשו לעצמם כבוד. חלק ניכר מהאנשים שהביילסקים הצילו לא עלו לארץ אלא נישארו בבריה"מ או היגרו לארה"ב. אלו שכן עלו לארץ היו בעיקר חרדים שלא מיהרו לטפח את המיתוס הציוני של השואה והגבורה.

בכלל, יש מקום לקיים דיון, אם כי אני לא בטוח שהפורום שלנו הוא המקום המתאים לכך, על קביעת האתוס של שואה וגבורה בנשימה אחת. זהו מיתוס ציוני שנקבע בעצת מפלגת השילטון וההנהגה בקום המדינה. ראשי השלטון, ובן גוריון בראשם, חששו מהדמות של היהודי ההולך כצאן לטבח וגם מהשאלות שיתעוררו: "מה עשיתם כדי להציל אותנו?" ולכן הם טיפחו את מיתוס הגבורה. סה"כ היתה להם מדינה להקים ולא היה זמן להתבכיין ולפשפש בעבר הקרוב והלא נעים.

היום נקבע בחוק ב1951 לתאריך כ"ז בניסן בתור כ"יום הזיכרון לשואה ולמרד הגטאות" וניגוד לדעת הרבנות הראשית. לטענת הרבנות כבר נקבע יום זיכרון לשואה ב "יום הקדיש הכללי" שמצויין בתאריך עשירי בטבת והוכרז כבר שנתיים קודם לכן כיום הזיכרון לשואה, וכן יום זיכרון לאלו שמקום קבורתם לא נודע בז' באדר. הרבנים הראשיים טענו כי בחודש ניסן לא מתאבלים ואין זה מתאים לקבוע יום זיכרון דווקא בחודש זה.
לעומת דעת הרבנים הראשיים הייתה התעקשות לקבוע את יום הזיכרון דווקא בתאריך זה מבלי שהוא מסמל ציון תאריך ייחודי. ההתעקשות הייתה כדי להצמיד את יום הזיכרון אל מרד גטו ורשה. רבים טועים לחשוב שהיום נקבע לציון יום פרוץ המרד, אולם המרד פרץ בערב חג הפסח, בי"ד בניסן, ליל הסדר והסתיים עוד לפני כ"ז בניסן. היום נקבע לתאריך זה שרירותית משום שהינו שבוע לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל ולפני יום העצמאות. זאת מתוך ראיה שחייבים לחבר: שואה + תקומה, או שואה + גבורה ולטפח את המיתוס.

באשכול זה אני מציע שנזכור גם את הגבורה של הלוחמים כנגד הנאצים, אך גם את גבורתם של גיבורים מסוג אחר - אלו שעמדו בזוועות המלחמה וקידשו את החיים בין במותם ובין בהישרדותם.

ישן 20-04-2009, 16:41
  גפשטיין גפשטיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.07
מידע צה"ל זוכר ולא שוכח

יום ראשון, כ"ה בניסן התשס"ט, 19 באפריל 2009, 20:17

אלפי חיילי וקציני צה"ל ביקרו במהלך היום (א') למעלה מ-9,000 ניצולי שואה בכל רחבי הארץ במסגרת פרויקט "פרח לניצול" ולקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה שיחול השבוע • בין המבקרים נמצאים גם הרמטכ"ל, ראש אכ"א, ראש אגף התקשוב ומפקד פיקוד העורף • "זוהי ההערכה שאנו מעניקים לניצולים על ניצחונם ששרדו את התופת והיו מספיק חזקים כדי לבנות את המדינה הזאת", סיפר אחד המשתתפים

ארנון בן-דרור, דו"צ

כ-7,000 חיילים מיחידות ובסיסי צה"ל השונים ביקרו היום (א') למעלה מ-9,000 ניצולי שואה בכל רחבי הארץ, לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה וכחלק מפרויקט "פרח לניצול", שמובל על-ידי חיל החינוך והנוער. במסגרת הפרויקט, שתוכנן ובוצע בשיתוף פעולה הדוק עם "הקרן לרווחה לניצולי השואה בישראל" ו"בית לוחמי הגטאות", הגיעו החיילים – קצינים בכירים וחיילים בשירות סדיר כאחד – אל בתי הניצולים, שגוללו בפניהם את סיפורי ההישרדות שלהם במהלך שנות המלחמה.

מתוך הבנה כי דור הניצולים הולך ומתמעט, עשו השנה - שנתו החמישית של פרויקט "פרח לניצול"- באגף כוח האדם ובחיל החינוך והנוער מאמצים רבים על-מנת לבקר כמות גדולה יותר של ניצולים, והגדילו את מספר ניצולי השואה אותם ביקרו החיילים באופן משמעותי. חלק הארי מהביקורים נערך במהלך היום ומקצתם, בהם גם ביקורו של הרמטכ"ל, יחולו מחר.

בקרב הקצינים הרבים שנוטלים חלק בפרויקט קיים גם ייצוג נכבד לקצונה הבכירה ביותר: הרמטכ"ל, ראש אכ"א, מפקד פיקוד העורף, ראש אגף התקשוב, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, מפקד חיל הים, מפקד המכללות הצבאיות וקצינים בכירים נוספים בדרגת תת-אלוף, נמצאים בין המבקרים בבתי הניצולים.

"זוהי ההערכה שאנחנו מעניקים לניצולים מטעם צה"ל בשם היותם גיבורים, ועל ניצחונם ששרדו את התופת והיו מספיק חזקים כדי לבנות את המדינה הזאת", מספר סגן-אלוף (מיל') יורם כהן, אחד מאנשי המילואים שגויס עבור הפרויקט.

ביקור בית

סולטנה כהן חגגה לפני מספר חודשים את יום-הולדתה ה-92 בביתה של בתה שרית, הסועדת אותה בשנים האחרונות. בשנות ה-90 לחייה דעתה של סולטנה, ששרדה את שואת יהדות סלוניקי, אינה צלולה ויכולת הדיבור והתנועה שלה אבדו כמעט לחלוטין. "נדרתי נדר שאטפל בה עד יומה האחרון כדי שלא תסבול עוד בחייה", מספרת לאתר צה"ל שרית, הדואגת לכל צרכיה של אמה הקשישה במסירות מעוררת הערצה. הבוקר זכו השתיים לביקורה של החיילת טוראי שני רוזנווסר מחיל החינוך והנוער, שהגיעה לביתן בתל אביב, ושמעה מפי שרית את סיפור חייה של אמה.

סולטנה נולדה בשנת 1917 בעיר לאריסה שביוון למשפחה בורגנית בת שבעה נפשות. בשנים הראשונות לחייה עברה המשפחה לעיר הגדולה סלוניקי שם נקלעה לבעיות כלכליות, שאילצו את הוריה של סולטנה, אז בת 7, למסור אותה למשפחה אומנת יהודית ועשירה. אולם משפחת האומנה לעולם לא קיבלה את סולטנה כבת משפחה. "הם התייחסו אליה כאל עוזרת קטנה, לא שלחו אותה ללמוד ובעצם, בגלל זה אמא נשארה אנאלפבתית עד היום", שחזרה שרית בפני שני.

עם פלישתם של הנאצים אל סלוניקי, ברחו בני המשפחה וסולטנה עצמה, אל עבר אזורי הכפר ההרריים, שם הסתתרו אצל אישה יוונית נוצרייה, בעליית גג שהוסוותה מאחורי ארון ישן. שם, בחדר הקטן והחנוק הם אכלו, שתו וישנו. בשלוש שנות המחבוא שלהם בעליית הגג הם כמעט לא ראו אור יום, והגיחות הקצרות אל מחוץ לעליית הגג היו רק על מנת למצוא מזון, אותו בעלת הבית כמעט ולא סיפקה להם.

סולטנה הייתה מתגנבת ללול של בעלת הבית בחסות החשכה, שוברת את הביצים שמצאה במקום ושותה את תכולתן. לאחר מכן, על-מנת להעלים את העדויות, הייתה מרסקת את קליפות הביצים וקוברת אותן באדמה. עבור המשפחה שנשארה בעליית הגג הייתה מנסה להבריח ביצים בין בגדיה, כך הצליחה סולטנה לשרוד וסייעה לבני משפחתה להתקיים עד תום המלחמה.

בסיום המלחמה היא פנתה לסוכנות היהודית כדי לדעת מה עלה בגורלם של בני משפחתה הביולוגית, אותם הייתה מבקרת מעת לעת לפני המלחמה, אך בשנות המלחמה איבדה עימם כל קשר. המשפחה כולה, על זוג הוריה, שני אחיה ושתי אחיותיה, מסרו לה בסוכנות, נספתה במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ.

אפילו האובדן האדיר, שנראה כי בלתי ניתן להכילו, לא הצליח לשתק אותה. ללא כל משפחה, חברים או השכלה החלה סולטנה לבנות את חייה מאפס – התחתנה, עלתה ארצה והביאה לעולם שלושה ילדים שחיים היום במרכז הארץ. בשנת 81' נפטר בעלה ומאז התגוררה סולטנה בגפה בדירתה הקטנה בתל אביב, עד שבתה שרית – נשואה ואם לבן – החליטה לשכנה בביתה ולטפל בה. "אם דעתה הייתה צלולה היא הייתה מאושרת היום", שיתפה שרית את שני, "אמא אהבה את ישראל ויותר מכך אהבה את החיילים". מלבד זאת, ההכרה בסיפור הישרדותה של אימה היה חשוב לה מאוד. "אני מאוד שמחה שסוף סוף שומעים את הסיפור שלה ומישהו יזכור אותה מלבדנו", הוסיפה.

גם שני התרגשה מאוד מן הביקור. "זה היה מעניין מאוד לקבל מבט חטוף על היהדות ביוון. השואה ביוון היא פן של השואה שלא שומעים עליו הרבה", שיתפה והוסיפה: "החיוך הקטן שהיא חייכה אלי כשעזבתי היה שווה את כל הביקור".

ישן 20-04-2009, 16:47

מידע תעודה זיכרון ופרח

כתב: יותם קניספל, תאריך: 20.4.2009 , אתר מז"י

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/Images/trans.gif]
ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפגשו חיילי הזרוע עם ניצולי שואה. הם האזינו לסיפורים מהעבר וסיפרו על השירות הצבאי שלהם. צה"ל מצדיע

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפגשו מאות חיילים וקצינים של זרוע היבשה עם ניצולי שואה ברחבי הארץ. אתמול הגיעו חלק מהם לבתי אבות בדרום הארץ במסגרת היוזמה הצבאית "פרח לניצול", כדי לחלק לניצולים תעודות ופרחים ולשוחח עימם.
ל'בית בכפר' בגדרה הגיעו חיילי ענף חה"ן/חש"ן של מחלקת כוח אדם סדיר להיפגש עם כשלושים ניצולים. "הגענו לכאן להעניק לכם תשומת לב, הערכה ורגע של שמחה. אנחנו מצדיעים לכם", אמר להם ראש הענף סא"ל טל מנצ'ל לאחר שירת התקווה הגאה והרמה, ששטפה את האולם בו התנהל הטקס, התפזרו הניצולים והחיילים לשיחות אישיות. השיחות לא היו מונולוגים של הניצולים, אלא דיאלוגים קשובים. ניצולים רבים ביקשו לשמוע מהחיילים על השירות שלהם.

להסתכל בעיניים
הניצולה איווט סעדון, ששכלה את בנה במלחמת יום הכיפורים, קיבלה את החיילים שדיברו איתה בהתרגשות. "כל קשר עם צה"ל קרוב לליבי", אמרה. "בכל פעם שאני רואה חייל במדים אני מיד חושבת על בני. מבחינתי, הקשר שבין יום השואה ליום הזיכרון הדוק לא רק מבחינת לוח השנה אלא גם מבחינה רגשית. אני מברכת על המפגש הזה עם הצבא".
טוראי שרון פריאנטה ששוחחה עם סעדון ציינה את הערך החינוכי שבמפגש. "מעבר להרצאות החינוכיות והתכנים שאנחנו רגילים לשמוע עוד מימי בית הספר, סוף סוף ניתנת לך ההזדמנות להסתכל בעיניהם של הניצולים, לראות אותם ולהבין שהם היו שם וחוו את הזוועות על בשרם. איווט היתה מאד נחמדה אליי ומיד גילינו קירבה וגורמים משותפים".

מסע מעצב
"כל שנה נזכרים מחדש. אי אפשר לשכוח את מה שעבר עליך שם", אמר הניצול יוסף זהבלודובסקי. לחיילים שפגש. "אני עדיין רואה מדי פעם פרצופים של אנשים שמזכירים לי חברים שלא שרדו מהמחנה ואז הכל חוזר אליי".
רב"ט נועה בן מאיר שנפגשה עם זהבלודובסקי השתתפה בתיכון במסע לפולין. "זאת היתה חוויה שעיצבה אותי במיוחד. היום הזה מזכיר לי את המסע באופן מאד ברור וחותך. סבא שלי הוא גם ניצול שואה וקשה לו לדבר על זה. זאת ההזדמנות שלי לשמוע מניצולים נוספים איך הם עברו את זה".

הדור של היום
בתום הטקס הרשמי ביקש אחד מהניצולים להסב את תשומת לבו של סא"ל מנצ'ל בעת שיצא מהאולם. "סגן-אלוף יקר", אמר לו עם חיוך. "אני רוצה לומר לך שאני גאה בך ובדור שאתה מייצג. אתם המשך גיבורי העם, שקם לנו ממחנות ההשמדה".
סא"ל מנצ'ל השתתף פעמיים במשלחת עדים במדים לפולין לא הסתיר את התרגשותו. "ההשתתפות בפרויקט לאחר הנסיעה החווייתית, רק מגדילה את התרגשות המעמד. אני בטוח שהפרויקט נותן לחיילים מטען רב לחיים ולהמשך. מחלקת סדיר נרתמה לפרויקט בשמחה ובגאווה. מדובר בשליחות וזכות עבור החיילים. היום הזה נועד לתת את ההערכה לניצולים שבזכותם הגענו לבית יהודי בארץ ישראל".

קשר אישי
בנוסף לבית האבות בגדרה השתתפו החיילים במפגשים דומים ב"בית בכפר" בקבוצת יבנה ובבית "גיל הזהב" בקרית גת. האחראית על הפרויקט, רמ"ד תומכ"ל חי"ר במחלקת סדיר רס"ן בשמת רצון אמרה: "פרויקט 'פרח לניצול' מהווה קשר חזק וחשוב בין חיילי ומפקדי צה"ל לניצולי השואה. כשלוקחים חלק בקיום יום חשוב ומרגש כזה, מבינים ומרגישים את המשמעות החזקה של היותך חלק בצבא ההגנה לישראל".
זאת השנה השנייה שבית בכפר בגדרה משתתף בפרויקט פרח לניצול. עובדת סוציאלית בבית האבות חגית בוסטין ציינה כי "החיבור בין דור המייסדים לדור השני והשלישי לניצולי השואה מהדהד ומשפיע על שני הצדדים. כיף לי לראות את החיילים שבאים לכבד את הניצולים. חשוב שיבינו כמה זה חשוב לדיירים כאן לדעת שלא שוכחים אותם, שמכבדים אותם ושמוקירים אותם. הקשר האישי שעולה מהשיחות האישיות אח"כ הוא ערך מוסף נפלא בעיניי. היום הזה נחקק בזיכרון של כל מי שלוקח בו חלק".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 20-04-2009, 17:02
צלמית המשתמש של יוסיפון

גם הרמטכ"ל השתתף במפגש עם ניצולת שואה במסגרת "פרח לניצול"
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי גפשטיין שמתחילה ב "תעודה זיכרון ופרח"

"בלעדי אנשים כמוך, היה קשה להקים כאן את מדינת ישראל. תקומת המדינה היא הניצחון האמיתי שלך", אמר הרמטכ"ל גבי אשכנזי, במהלך מפגש מרגש בביתה של ניצולת השואה, קורנליה יהודית ברנר, במסגרת פרויקט "פרח לניצול" המתקיים בצה"ל זו השנה החמישית ברציפות. הרמטכ"ל הודה לגברת ברנר על ששיתפה אותו בסיפורה המרגש.
ברנר, בת 90, הינה אלמנה, סיעודית, המתגוררת בירושלים ועלתה לארץ בשנת 1961. בנה היחיד של ברנר נפטר לפני כ- 6 שנים, והשאיר אחריו 3 נכדים. לברנר יש אחות אחת, עמה עברה את השואה. ברנר נולדה ב1919 באזור שהיה מוגדר בין רומניה להונגריה, ובתקופת השואה הייתה במחנה אושוויץ, בו ניצלה מידיו של ד"ר מנגלה. בעלה המנוח, ד"ר משה ברנר, ניצל ממחנה אושוויץ וכתב על קורותיו בספר בשם "מכל העמים".
במסגרת פרויקט "פרח לניצול", המתקיים בשיתוף הקרן לניצולי השואה בישראל, בית לוחמי הגטאות ואגף משאבי אנוש בצה"ל יבקרו בשתי היממות הקרובות כ-10,000 מפקדים וחיילים, מתוכם כ-35 מפקדים בכירים (תת-אלוף ומעלה) ובראשם הרמטכ"ל, כ-8,000 ניצולי שואה ברחבי הארץ. קציני וחיילי צה"ל יחשפו לעדותם האישית של הניצולים ויעבירו בשם צה"ל ומדינת ישראל את מסר ההוקרה וההכרה בניצחונם ובתרומתם האישית והלאומית לתקומת מדינת ישראל. הקצינים והחיילים יעניקו לניצולים תעודה מיוחדת בצירוף פרח.
מטרת פרויקט "פרח לניצול" הינה להכיר בניצחונם ובתרומתם האישית והלאומית של ניצולי השואה ולשתף את חיילי וחיילות צה"ל בסיפור המיוחד, המרגש והקשה של תקומת ניצולי השואה במדינת ישראל. צה"ל רואה חשיבות רבה בהעמקת החינוך להנחלת זיכרון השואה כמרכיב חשוב בכלל החינוך שמקנה צה"ל לחייליו ומשמש כאמצעי לחיזוק תחושת השייכות של החייל היהודי למדינת ישראל ולצה"ל.
הערב ישתתף הרמטכ"ל הטקס במכון "משואה" שבתל-יצחק שיוקדש השנה לניצולי השואה לוחמי מלחמת העצמאות ויישא שם את הנאום המרכזי.

ישן 22-04-2009, 20:06

מידע הניצחון של ניצולת השואה: פגישה עם רמטכ"ל צה"ל
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "גם הרמטכ"ל השתתף במפגש עם ניצולת שואה במסגרת "פרח לניצול""

יום שני, כ"ו בניסן התשס"ט, 20 באפריל 2009, 20:47

במסגרת פרויקט "פרח לניצול" ביקר השבוע (ב') הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, את ניצולת השואה קורנליה ברנר, בת ה-90, שנחלצה מתאי הגזים של אושוויץ. "חלמתי להיות בארץ ישראל, אבל לא חלמתי לעולם שהרמטכ"ל יבוא לבקר אותי", אמרה בתום הביקור

ארנון בן-דרור, דו"צ

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ביקר אתמול (שני) בשעות בצהריים את ניצולת השואה יהודית קורנליה ברנר בת ה-90, בביתה שבשכונת קרית יובל בירושלים, כחלק מפרויקט "פרח לניצול". את פניו של הרמטכ"ל ושל קצין חיל החינוך והנוער הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, שהתלווה אליו קיבלו בנוסף לקורנליה גם שני נכדיה וכלתה.

קורנליה נולדה בשנת 1919 בטרנסילבניה (חבל ארץ שמתפרש כיום בין רומניה ברובו, הונגריה סרביה ואוקראינה), באיזור שהיה אז בשליטתה של הונגריה. בשנת 1944 שהחלו האקציות בהונגריה היא ומשפחתה – זוג הוריה, צמד אחיותיה ועוד קרובים רבים - נלקחו למחנה ההשמדה אושוויץ, אולם הם לא ידעו לאן הם נלקחים. "חשבנו שאולי אנחנו הולכים לעבוד בהונגריה", סיפרה קורנליה.

אולם כשראו היהודים - שנדחסו בצפיפות נוראה כ-80 בני אדם בכל קרון ברכבת - כי השלטים אינם בהונגרית אלא בפולנית, הם הבינו שהם מיועדים למקום אחר, והחלו לשאת כולם את תפילת "אבינו מלכנו". את ארובות אושוויץ הם חשבו, קורנליה ובני משפחתה, לארובות של מפעל תעשייתי, ולאחר שהורדו מן הרכבת נלקחו כל בני המשפחה לעבודות במחנה.

באחד מן המיונים שהיה עורך דוקטור מנגלה באופן יום יומי על מנת לקבוע מי כשיר לעבוד ומי לאו, הוא קבע כי קורנליה ושני הוריה אינם כשירים ושילח אותם אל תאי הגזים, שעד לשלב זה לא ידעו כלל קורנליה וקרוביה על קיומם. יד נעלמה הצליחה למשוך את קורנליה בחולצתה, ברוב מזלה, מן הטור שיועד לתאי הגזים, אך את הוריה היא לא ראתה יותר. אחת מאחיותיה של קורנליה נספתה גם היא מאוחר יותר בתאי הגזים של אוושויץ.

קורנליה נשארה בחיים עד לפירוקו של מחנה ההשמדה בתנופת ההתקדמות הרוסית, ונלקחה למחנה בגרמניה, שתוך כמה חודשים שוחרר על-ידי כוחות הברית. מלבד קורנליה, גם אחיה ואחות אחת שרדו את השואה והקימו משפחות בישראל. קורנליה, שעלתה ארצה עם בעלה בשנת 61', התאלמנה לפני הרבה שנים ובנה היחיד נפטר לפני שש שנים. בעלה המנוח, דוקטור משה ברנר ז"ל, ניצל גם הוא ממחנה ההשמדה אושוויץ וכתב על קורותיו בספר בשם "מכל העמים".

במהלך ביקורו של הרמטכ"ל בביתה סייע נכדה של קורנליה – שלמרות גילה המתקדם עודנה צלולת דעת לגמרי - המשרת בחיל המודיעין, לגולל את סיפור הישרדותה של סבתו בפני הרמטכ"ל, שמצידו שיבח את גבורתה. "בלעדיכם (ניצולי השואה, א"ב) היה קשה להקים את מדינת ישראל ויש לך מניית יסוד בהקמת המדינה", אמר רא"ל אשכנזי לקורנליה. "אם יש איזשהו ניצחון על מה שעברת, זה מדינת ישראל והמשפחה שיש לך", הוסיף והעניק לקורנליה תעודת הוקרה מיוחדת.
קורנליה, שמאוד התרגשה מן המאורע ואף הגיעה לידי דמעות בכמה רגעים, אמרה עם כניסתו של הרמטכ"ל לביתה: "חלמתי להיות בארץ ישראל, אבל לא חלמתי לעולם שהרמטכ"ל יבוא לבקר אותי", ולבסוף הודתה לרמטכ"ל על בואו ועל כך ש"הקשיב לי כמו ידיד קרוב", לדבריה.

ישן 21-04-2009, 10:11
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
זכר המלחמה ההיא. דברים שכתבתי בפורום הסטורי.

נולדתי וצמחתי בצילה השחור, השקט והמאיים של השואה. לא היו לי סבא וסבתא מצד אבי. גם בני משפחתם של סבי וסבתי מצד אימי- אלה עלו ארצה בעליה השלישית והרביעית- לא היו. היו בבית שתיקות ארוכות, אבל השואה היתה שם תמיד ברקע. דומני שגם השקט היה כה חזק, עד שהוא צרב את אותותיו בקוד הגנטי שלי.

עד גיל 22 ידעתי שאבי יבל"א היה נער, עת איבד את הוריו בשואה. בבית היו מעט תמונות, אשר לוקטו מידי קרובים ששרדו. מתמונות אלה למדתי שסבא וסבתא היו ממשיים. אך פרט לכך, לא נאמר דבר אודותם. אבא נהג לשתוק, שתיקות ארוכות. אבא סיגל לעצמו אורח חיים והליכות צבריים, כאילו ניסה להעלים את העולם ההוא. רק בתום שירותי הצבאי, נפתח אבא לרגע וסיפר את אשר עבר עליו. בקיצור, ללא פרטים מיותרים. כאילו רצה לפרוק משהו ולסגור שנית את השער. רק לאחר שכבר חגגתי את יום הולדתי החמישים, נתבקש אבא לכתוב את סיפורו לספר שהוציאו חבריו לעליית הנוער. רק אז נחשפתי לסיפור הצלתו המופלא במלואו. הדברים סופרו על ידי בשעתו באתר:

https://2007-uploaded.fresh.co.il/2...16/16296708.rtf

גם מסבי ז"ל, אבי אימי לא שמעתי את סיפורם של בני משפחתו העניפה- סיפורים אשר סופרו ע"י דודו הפרטיזן ששרד. רק לאחר שנים, סיפרו לי דודותי, על סבן, רב העיירה, אשר נגרר ע"י הקלגסים אל כיכר העיר, שם נגזזו זקנו ופיאותיו, והוא אולץ לרקד על גווילי ספר התורה, אגב שהקלגסים מצליפים בו בפרגול. כומר העיירה, אשר חש לעזרת חברו הרב, הוכה גם הוא ונרצח בו במקום. לאחר מכו נרצח גם סבא רבא.

לסבא היו שש אחיות. אחת עלתה עימו ארצה וניצלה. כל השאר, נשואות ואמהות למשפחות עניפות לא שרדו. איש מבני משפחותיהן לא נותר. אף ממשפחת סבתי לא נותר איש לספר מה עלה בגורל המשפחה ואנה נעלמו כולם.

גם כיום, בגילי המתקדם, נושא אנוכי עימי לכל מקום אליו אפנה, את הנטל הכבד של הזכרון. זכרונות שאינם שלי צרובים עמוק בבשרי ואינם נותנים מנוחה. זכרה של המלחמה ההיא בוער כאש בעצמות ואינו כלה.

קראתי את דברי חברי הפורום. מסכים אני כי עלינו להלחם ולשמור על קיומו של העם הזה בכל מחיר. לשם כך לחם אבי ב-5 מלחמות. לשם כך לחמתי אני, לחמו אחי ולחמו ילדי ואחייני. עם זאת מתקומם אני מידי יום מחדש למשמע הבנליזציה הנעשית מידי יום ביומו לשואה. השואה היתה אירוע קולוסלי יחודי בכל ההסטוריה האנושית. אין עוד מקבילה לרוע הדמוני אשר הניע את השד הנאצי. אפילו חיות טרף פועלות עפ"י קודים מסויימים, ואינם מונעים על ידי רוע לשמו. לצערי, נשמעות מידי יום קריאות המשוות רשעים קטנים, או מי שנחשב כרשע בעיני המשווה, לנאצים. סבורני כי בכך יש משום זילות השואה.

סבור אני אף כי כי אין להשוות מחד את אוייבינו הנוכחיים לנאצים. שכן, אלה אינם מונעים מאותם מניעים אפלים של רוע שהניעו את הנאצים. מנגד, חלילה לאיש להשוות את התנהגותנו כלפי הערבים למעשי הנאצים. אין כל פירור של יסוד להשוואה נואלת מעין זו, אשר יש לשרשה מן היסוד.

אך מובן הוא, כי עלינו להתייחס לכל בן אנוש ככזה, ולהזהר משנה זהירות, לבל נאבד את צלם האנוש.

ישן 22-04-2009, 20:12

מידע "השואה נותנת מענה לכל חייל התוהה מדוע הוא משרת בצה"ל"

יום ראשון, כ"ה בניסן התשס"ט, 19 באפריל 2009, 17:31

מה ההבדל בין חייל לתיכוניסט המבקרים ב"יד ושם"? • לדברי היו"ר, תא"ל (מיל') אבנר שלו, השוני טמון בתחושת המטרה • "חייל החווה פעילות בנושא השואה סופג מסר ערכי שאין לו אח ורע", הוא מסביר, "הוא מבין לפתע לשם מה הוא פועל" • לדבריו, העיסוק בנושא בצה"ל לא מסתיים עם צאת יום הזיכרון לשואה ולגבורה • "מפקדים בכל סולם הדרגות מספקים בתחום ההנצחה דוגמה אישית ומעבירים את הזיכרון הלאה לפקודיהם"

עידו אלעזר , דו"צ

זיכרון, לפחות בעיניו של יו"ר "יד ושם", תא"ל (מיל') אבנר שלו, חייב להיות בעל מטרה או משמעות. אחרת, הוא יתפוגג, ייאבד מחשיבותו או חמור מכך, הוא יישכח בעבר. "השואה מזכירה לעולם כולו ולעם היהודי בפרט, מה קורה כשסוטים מהדרך ועוזבים לחלוטין את היסודות והערכים עליהם מושתת החברה. לשמחתי, דווקא בשנים האחרונות, ככל שההווה מתרחק מאירועי מלחמת העולם השנייה, אני מזהה מגמה של צעירים וחיילים הרוצים להתחבר מקרוב לנושא ולגבש את הזהות היהודית שלהם דרך השואה", הוא מעיד.

"השואה אקטואלית גם היום, מהסיבה הפשוטה שזכרה נותן מענה ממשי לכל חייל התוהה מדוע הוא משרת בצה"ל. לוחם שרוצה לדעת בשביל מה הוא נלחם וסוגר שבתות, חייל הרוצה להבין את המשמעות שמאחורי הפעילות שהוא מבצע - השואה מוכיחה שהקיום של המדינה הזו עדיין לא מובן מאליו", מסביר שלו. "יתרה מכך, אירועי השואה מחנכים את המשרתים לערכים כמו שמירת צלם אנוש במהלך הלחימה, שמירה על כבוד אדם וגילויים של מוסריות והומאניות גם בקרב. כל אלו הם חלק בלתי נפרד מרוח צה"ל וראינו זאת גם ב'עופרת יצוקה'".

כמי ששימש בסוף שנות ה-70 קצין החינוך והנוער הראשי וקודם לכן לוחם ומפקד בחיל הרגלים, מעיד שלו כי החיבור של צה"ל לנושא השואה הדוק מתמיד. "בתקופה שלי כקח"ר פחות עסקו בשואה", הוא מודה. "הסיבה לכך נעוצה, בין היתר, בעובדה שהחברה הישראלית עדיין עיבדה אז את המלחמה הזו ועיכלה את האסון שקרה שם. המחקר היה בחיתוליו ואנשים בנו את החיים שלהם מחדש בישראל.

"בעשור האחרון צה"ל השקיע מאמץ ניכר בקידום הנושא מתוך הבנה עמוקה שדרך החינוך ושמירת המורשת של השואה, ניתן לחנך את הלוחמים לערכים ולעקרונות שרלוונטיים גם היום. לשמחתי, הנושא חלחל בצורה עמוקה ומעשית בתוך צה"ל", הוא מציין. "עוד מימיו של אהוד ברק כרמטכ"ל, כל פורום מטכ"ל מגיע מדי שנה ביום השואה ליום עיון ייעודי ב'יד ושם', וכמעט כל חייל מבקר שם כיום לפחות פעם אחת במהלך שירותו הצבאי".

לדבריו, החשיבות של זיכרון השואה מתעצמת ברגע לבישת המדים, המקנים לשמירת מורשת זו ערך מוסף. "הביקור ב'יד ושם' מגרה את החייל לחשוב, לחקור ולהבין מה מניע אותו כיהודי וכלובש מדים. למרות שבחברה הישראלית יש הרבה התפלגויות ודעות שונות, המרכיב של השואה וחשיבותה עדיין מלכד המון אנשים סביב הנושא וגורם להם לחפש את החלק שלהם, קטן ככל שיהיה, בתוך כל התחום המורכב הזה. לא לכולם יש סבא, סבתא או קרוב משפחה אחר שחווה את השואה ומחזיק בסיפור שיאפשר להם להבין את מה שהתחולל שם בצורה הראויה", הוא מבהיר. "חייל שמגיע וחווה פעילות בנושא השואה, סופג מסר ערכי שאין לו אח ורע באף מסגרת אחרת. השירות שלו הופך למשמעותי הרבה יותר ומקנה לו את היכולת להבין לפתע בעבור מה הוא פועל ומדוע".

כבר לא מתמקדים בגבורה

במרוצת השנים עבר מוסד הנצחת השואה הוותיק בראשו עומד שלו, שינויים מרחיקי לכת מתוך כוונה לחשוף את מורשת השואה לקהלים רחבים יותר ולהתאימה למציאות המשתנה. במסגרת התהליך נפתח ב"יד ושם" מוזאון חדש, הכולל מוצגים רבים וכן קטעי אודיו ווידאו של ניצולים, ואף שונתה תפיסת ההדרכה במקום.

"הבנו שאנחנו צריכים להתאים את התכנים שאנחנו מציגים למציאות בה נמצאת החברה הישראלית ולערכים להם היא מתחברת", מעיד היו"ר. "המסרים השתנו, ואם בעבר המוקד היה על כל נושא הגבורה והתקומה כי אנשים רצו לקבל אינפורמציה דווקא על ההיבט הזה, הרי שכיום הדגש הוא על החיבור האישי והרגשי", הוא מסביר. "אנחנו מאפשרים לצעירים לשמוע סיפור מרגש של ניצול ששמר על צלם אנוש למרות התנאים המחפירים, לחוות את הדברים על בשרם דרך המשלחות לפולין ומנסים לתת את התחושה שהכי קרובה למציאות שהייתה אז".

איך יוצרים חיבור רגשי לנושא השואה, בעוד שדור הניצולים הולך ונעלם?
"אנחנו מודעים לאתגר הזה ובשנים האחרונות אנחנו במרתון של תיעוד באמצעות וידאו ועזרים אחרים כמו יומנים, ופועלים כדי לחשוף את הסיפור האישי של כל ניצול וניצול. גם היום, למזלנו ולשמחתנו, ישנם ניצולים שנאותים לספר את זיכרונותיהם מאותה תקופה, אבל אנחנו מבינים שהפתרון היעיל ביותר הוא לחנך את הנוער ואפילו את הילדים לזיכרון השואה. החינוך למורשת ולזיכרון זה לא עניין של פעם-פעמיים, אלא תהליך ארוך שיימשך ויתפתח כל עוד יהיה מי שישמור על הגחלת הזו ויחקור את השואה מהיבטים נוספים".

צה"ל מקיים שיתוף פעולה נרחב עם "יד ושם" במטרה להמשיך את התהליך החינוכי הזה גם במהלך שירותם הצבאי של הצעירים. "התהליך הפנימי שעובר כל חייל בעת ביקור וחשיפה לתוכני 'יד ושם', יוצר בקרבו תפיסת עולם חזקה ומעודד אותו לחזק את זיקתו לתחום, להעבירה הלאה ולבנות את הזהות שלו. הצעירים מתחילים לדבר על הנושא בינם לבין עצמם. לא סתם הביקוש ל'עדים במדים' תופס כזו תאוצה. למרות כל הביקורת, הנוער בישראל בייחוד בשנים האחרונות, מגלה רצון ואולי אפילו צורך להתחבר דווקא למקומות האלה".

"העיסוק בשואה לא מסתכם באירועים הגדולים, אלא הופך לחלק אינטגרלי מההוויה הצבאית", הוא ממשיך. "מדי שנה מגיעים אלינו קרוב ל-70 אלף חיילים ועוד רבים שומעים את הסיפורים במסגרת התוכנית החינוכית בצה"ל, שהפכה את השיעורים בנושא השואה לדרך קבע בשירות הצבאי. מפקדים בכל סולם הדרגות מהווים בתחום ההנצחה דוגמה אישית לחיילים ולפקודיהם וכך מעבירים את הזיכרון הזה הלאה לסובבים אותם. זה מעגל חשוב שזוכה לקשב גדול ומחדד את המסרים שלנו".

זכרון דברים

כבר חמש שנים שמפעיל חיל החינוך והנוער, בשיתוף עם קיבוץ לוחמי הגטאות והקרן לרווחת ניצולי השואה בישראל, את פרויקט "פרח לניצול". במסגרת הפרויקט מבקרים מפקדים וחיילים בביתם של ניצולים, מעניקים להם פרח ומאזינים לסיפורם. ליום הזה נלווית גם עבודת הכנה - יום עיון שמתקיים בקיבוץ לוחמי הגטאות, ובמסגרתו עוברים החיילים הכנה רגשית וגם רוכשים ידע על השואה. בשנת 2005, לקחו חלק בפרויקט 1,450 חיילים ואנשי קבע. בשנת 2008, השתתפו כ-7,500 חיילים והשנה - יותר מ-8,000.

במסגרת הפעילות להנחלת זכרון השואה, פועל חיל החינוך והנוער בשיתוף עם מספר גופים: בית ווהלין, מכון "משואה" בבית יצחק, קיבוץ יד מרדכי, "יד ושם", וקיבוץ לוחמי הגטאות. השנה, נפתחו ערוצי תקשורת גם עם עוד ארבעה גופים נוספים: בית טרזין בגבעת חיים, בית עדות במושב ניר גלים, בית מורשת גבעת חביבה ו"הליגה נגד השמצה" שפועל בחו"ל.

מדי שנה עוברים עשרות אלפי חיילים פעילות להנצחת השואה. ביחידת ההסברה ''יד ושם'' ציינו כי בשנת 2008 ביקרו כ-70 אלף חיילים ומשרתי קבע במוזיאון, ולהערכתם בשנה הקרובה תגדל כמות המבקרים.

בנוסף, שוקדים בחיל על פרויקט חדש שנקרא "עופות החול": סרט בהשתתפות ניצולי שואה שמדגישים את נושא התקומה. במסגרת הפרויקט יוקרן הסרט ביחידות צה"ל, ויתקיים מפגש עם אחד הניצולים. "הרעיון הוא להדגיש את סיפורם של ניצולי השואה שהצליחו להתגבר, ולהגיע לתפקידם מובילים בצבא ובחברה", הסבירה רס"ן גלית אלרד, רמ"ד זהות ישראלית-יהודית בחיל החינוך והנוער. בנוסף, במהלך השנה הקרובה עתידים לעבור קצינים בדרגת רס"ן ומעלה סדרת מפגשים, אחת לשבוע, שיעסקו בנושא השואה, על מנת לספק להם כלים לעיסוק בה ביחידותיהם.

ישן 22-04-2009, 20:51
צלמית המשתמש של Eli173
  משתמש זכר Eli173 Eli173 אינו מחובר  
בעל תואר שני ביהדות, בהתמחות בהיסטוריה של עם ישראל והגות יהודית.

חבר מתאריך: 15.02.09
השואה, המלחמה, הגבורה והתעוזה!

את הסיפור הזה שמעתי מסבא שלי שהיה לוחם בצבא ארה"ב ונלחם בגרמנים.
חברו שגם היה יהודי (נפטר בשנות השמונים) סיפר שכשהם לקחו כמה שבויי מלחמה גרמניים, חייל גרמני אחד רצה לעשות עליו רושם והוציא מהארנק שלו תמונה של קבוצה של חיילים מתעללים ביהודי. אותו חייל גרמני שחצן היה בין החיילים בתמונה. למזלו הרע הוא לא ידע שהשובה שלו היה יהודי. אז הוא מראה כך בגאווה את התמונה לחבר של סבא שלי. אז הוא (החייל היהודי) אמר לגרמני לעשות כמה צעדים לאחור ואז ירה בו.
אני לא נכנס עכשיו לנושא של טוהר הנשק וכו, אני רק בא להביא את הסיפור כפי שהוא.
בלי קשר לזה, יוצא לי לעבוד הרבה עם ניצולי שואה. הסיפורים שלהם פשוט מרתקים. חובה על כל יהודי לשמוע את הסיפורים האלה ישר מפיהם של הניצולים.
ישן 22-04-2009, 22:13

מידע ימי פולין

יום ראשון, כ"ה בניסן התשס"ט, 19 באפריל 2009, 17:46

חברי משלחת ק"ה של "עדים במדים" יצאו לפולין עם המון שאלות וחזרו עם אפילו יותר • במסע בין חמישה ימים הם עברו בין בתי-כנסת יפהפיים, זכר לימים של קהילות משגשגות ובין מחנות ההשמדה, תאי הגזים והמשרפות • "זה כל-כך קשה לראות לאן יכול כוח להדרדר", אומר אחד מהם. "היום אני מפחד, מפחד מהכוח שיש לי בידיים כמפקד"

מיכל קליין, פולין "במחנה"

ארבעה אשנבים אפורים וצרים מפרידים בין הידוע לנמצא ולקיים. מולם, משתרכים ארבעה טורים ארוכים של כומתות, נעליים מצוחצחות ומדים מגוהצים. בשדה התעופה בוורשה, הדבר הראשון שחודר לגוף הוא הקור. אחריו מגיעה גם תחושת הזרות. את לחשי ההתרגשות קוטעות צעידות רגליים מדודות. מלמול בפולנית, צפצוף צווחני של מגנומטר, וקצין מבוהל שידו נלפתת בזרועו של איש אבטחה, קוטעות את ההרהורים. תחושת חוסר האונים מתפשטת במהירות לאורך השורות הארוכות. בלי יכולת להגן, בלי יכולת להסביר, הם עומדים ובוהים.

"אפילו צלילי השפה מעלים לי את דפיקות הלב", אומר סגן (מיל') קובי סגל, דור שני לניצולי שואה. "אני יודע שפולין היא לא אותה מדינה שבה ההורים שלי גדלו, אבל יש תמונות שנצרבות לנו בראש, בלב, בתת-מודע - כאלו שלא משתנות, ולא משנה כמה זמן עבר. התקווה היחידה שלי היא שעל גבי החורבן, אצליח לראות איזו קומה אני רוצה לבנות, שאבין אולי יותר טוב את מה שהוריי הניצולים מעולם לא סיפרו לי".

הדקות הראשונות על אדמת פולין מבלבלות. מחלון האוטובוס שנוסע על עורק התחבורה הראשי נשקפות שורות ארוכות של בלוקי מגורים אפורים, מרוססים בכתובות גרפיטי, גינות ציבוריות עזובות וכמעט שאי אפשר להתעלם מהשמים האפורים. במלחמת העולם השנייה נהרסו חלקים נרחבים מוורשה, אולם בתוך כל הכאוס, מי ששרד הוא דווקא בית-הקברות ברחוב אוקופובה, שבו נקברו בני הקהילה היהודית המפוארת במשך מאות שנים ועד ימי המלחמה.

למרבה האירוניה, דווקא מהשיטוט בעיר המתים ניתן ללמוד על חיי היהודים בוורשה: ממצבתו של היודנראט שהתאבד, דרך קבריהן של כלות שמתו ימים ספורים לאחר יום חופתן, וכלה במצבת קברו של הרבי הראשון של הקהילה, נחשפים אט-אט נדבכי החיים של הקהילה שמנתה, ערב המלחמה, שלושה וחצי מיליון נפשות, והיום בקושי חוצה את קו ה-500. "מה הביטחון שלנו שלא תהיה עוד שואה?", תוהה רב המשלחת, רס"ן אהרון ויזנר, "כשאתה נמצא במקום כזה, אתה מבין שעם כל האמונה באלוהים, ההיגיון או שאולי ההכרה במציאות קצת היטשטשו. לא תמיד שמעו בקולם של הרבנים שניסו להזהיר ולעורר את העם. דווקא פה אני רואה את הסכנה, רואה את הזוטות שבהן אנו מתעסקים ואת הביטחון העצמי שלנו שלא יקרה כלום".

יעקב סטרץ, ניצול שואה ששכל את בנו, סרן חזי ספיר ז"ל, בפיגוע בצומת נצרים בשנת 94', מקשיב לדברי הרב, דש ברגלו בעלי השלכת הלחים והבוציים, ומסרב להאמין. כמי שכל משפחתו נספתה בשואה, שברח ליערות העבותים של אוקראינה ולימים הפך לפרטיזן, קשה לו תפוס את המראות. זו הפעם הראשונה שהוא מבקר בפולין, ועיניו פקוחות לרווחה. "כל החיים פה סבבו סביב האמונה שאלוהים שומר ושיהיה בסדר", הוא מספר, "ותראו כמה הם היו תמימים. אני הפסקתי להאמין באלוהים אחרי המלחמה, והאשמה היחידה שאני מטיל היא לא עליו, אלא על בני אדם. זה לא אלוהים שרצח שישה מיליון, אלא אנשים - בשר ודם. אני הולך בין הקברים ולא מאמין. רק דבר אחד אני יודע - מחקו אותם, אותנו".

געגועים ליידיש

אחד מהזיכרונות המוחשיים הבודדים שנותרו מקהילת היהודים בוורשה הוא בית-הכנסת נוז'יק. הסיבה העיקרית לקיומו היא שבעת המלחמה הוא שימש את צורכי הגרמנים. היום, עדיין ניתן לשמוע בו, בזמן החגים והמועדים, קול תפילה חרישי. ביום-יום לא ניתן לכנס בו אפילו מניין. הרב, שמביט בעצב בספרי התנ"ך המוטלים סגורים על השולחנות, מזמין את חברי משלחת ק"ה להרעיד את קירות המבנה בקול תפילה ולהפיח, ולו רק לרגע, חיים במונומנט הגדול. מעגלים-מעגלים מצטופפים סביב ספר התורה, ורק סגל יושב מהצד ומביט. "אפילו השמחה הזו עצובה", הוא לוחש, "הגבול בין היותו של המקום מוזיאון לבין היותו בית-כנסת כל כך דק. אני מרגיש שבאתי למצוא תשובות ולהבין איך החיים של הוריי נראו וכל מה שאני רואה זו קהילה מתה, רוחות רפאים שלא השאירו זכר. שני ההורים שלי מפולין, ומימיי לא שמעתי מילה על שעברו. מידי פעם ברח להם סיפור על הסבא שהתלבש כחרדי וחזר חבול ומוכה כי הפולנים התעללו בו. אני מנסה להתחקות אחרי השורשים ומרגיש שבינתיים אני הולך לאיבוד".

במה שמחקו הגרמנים כמעט לחלוטין, ניסו הפולנים "החדשים" לבצע תיקון. את הדרך מכיכר השילוחין, האומשלאגפלץ, לאנדרטה לזכרם של לוחמי מרד גטו ורשה, למשל, הם הפכו ל"מסלול הגבורה". באחת מנקודות הציון במסלול, אנדרטה לזכרו של מרדכי אנילביץ', מנהיג מרד גטו ורשה, שולפת שני לוריה, מדריכת צוות 1, מכשיר הקלטה. היא משמיעה את השיר "הסדר האחרון בגטו ורשה". "ומוישל'ה אומר: אבא יקר יש לי רק עוד שאלה אחת, אני עדיין אהיה בחיים בשנה הבאה כדי לשאול אותך 'מה נשתנה?'", מזמר המכשיר, "ואביו עונה לו, אני לא יודע אם אתה תהיה בחיים, אבל אני יודע שתמיד יהיה מוישל'ה אחד במקום כלשהו שישאל 'מה נשתנה'".

"קיבלתי ממש סטירה מצלצלת", אומר סגן ליאור שתיוי, חניך בקורס מ"פים של חיל המשטרה הצבאית. "אין למשפחתי שום קשר לשואה, אבל יהודי אני כן. וכשערב פסח מתקרב, אני יודע איפה אני אחגוג אותו. וכשאני מסתכל מסביבי אני לא רואה ביוב זורם, אלא כבישים סלולים ובניינים חדשים, ואני מבין שהנה, המדינה שנשפך בה כל כך הרבה דם התקדמה. אני לא מעכל שלפני 70 שנה, היה ילד שלא ידע בכלל אם יזכה להיות בארוחת החג. הדבר היחידי שאני יודע כרגע זה שאני רוצה לתת למשפחה שלי ביטחון שהם יוכלו להסב לשולחן החג גם בשנה הבאה".

בוקר היום השני נפתח בטיקוצ'ין, היום כפר פולני היושב בצידו של ציר תחבורה מרכזי, ובעבר "שטטל", עיירה יהודית. ההליכה בשבילי העפר בין הבתים הנמוכים, החלונות בעלי הויטראז' המעוטר במגני דוד, זורקים את סטרץ 50 שנה אחורה. "לוצק, העיר שבה חייתי באוקראינה, הייתה גדולה פי 20 מטיקוצ'ין, אבל הבית פה", הוא אומר ומצביע על בית אבן גדול, "מזכיר לי את הבית שלי, שהיה ממוקם עשרה מטרים מנהר הסטיר. כל בוקר בקיץ הייתי רץ וקופץ למים, ועכשיו אני ממש נזכר בתחושה של המים הקרים על הגוף. כמה שאני מתגעגע לשמוע יידיש. כל מילה עדיין צובטת בלב".

"בתי-הכנסת הכי מצמררים אותי", מוסיף אל"ם יובל בזק, מפקד צוות במשלחת. "פתאום, הבנתי מה הייתה המשמעות של היהדות לאותם אנשים. לנו, שחיים במדינה יהודית, החילוניות מובנת מאליה. אז, המשמעות של להיות יהודי בגולה הייתה להיות חלק מקהילה. לכולנו יש זהות ישראלית, אבל איפה שהוא בדרך איבדנו את הזהות היהודית".

אותה המערכת

נוף היערות האירופאים, לא משתנה לכל אורך הדרך לטרבלינקה, הגדול מבין שלושת המחנות - בלז'ץ, סוביבור וטרבלניקה - שהופעלו על ידי האס.אס. במסגרת מבצע "ריינהרד" להשמדת יהודי פולין. טרבלינקה הייתה מפעל השמדה יעיל, המוני ומהיר.

היום, לא נותר פה דבר. שני יערות, וביניהם גיא הריגה שבו מסילת בטון באורך 250 מטרים לזכר אותם מובלים בקרונות - הם כל מה שנשאר. בתום המלחמה, הציתו הגרמנים את המקום, והוא הפך לחוותו של אחד מהשומרים האוקראינים שהוצבו בו.

"זה רוע שטומן בתוכו גאונות", מהרהר קמ"א אלון, מחיל המודיעין, "כולנו באים ממערכת צבאית, מערכת שמנסה להתייעל, וכולנו בצורה כזו או אחרת ניהלנו פרויקטים, וכשאתה מביט על טרבלינקה מנקודת המבט הזו אתה מבין שזה פרויקט שנוהל בצורה חכמה להפליא. זה לא יאומן איך אף אחד לא גילה את המיקום, איך הם ידעו שהם מפסידים ובכל זאת היה חשוב להם למחוק אותו מעל פני האדמה כדי לא להשאיר הוכחות. כל המסע הזה אני מרגיש שאני בא מאותה מערכת ממנה הם באו, מערכת צבאית, ובכל זאת אני לעולם לא אצליח לחשוב ולהתנהל ככה. אני לא מבין איך מאבדים אנושיות".

התשובות, אותן כל מי שיוצא למסע לפולין מבקש למצוא, לא מגיעות גם כשהעדויות והסיפורים מקבלים תפאורה מוחשית בין גדרות התיל, הצריפים ותאי הגזים שעדיין עומדים על תילם. בלב ליבה של לובלין, על הציר המרכזי המוביל למזרח, שוכן מחנה הריכוז ולימים גם ההשמדה "מיידאנק".

"זה כל כך קשה כאנשי צבא לראות לאן יכול להידרדר כוחו של מפקד", אומר שתיוי, "ככל שאתה מעמיק בנושא, אתה פחות ופחות שומע את השם היטלר, ומפקדי המשנה הם אלה שנותנים את ההוראות ונותנים פרשנות משלהם לאידיאולוגיה. כל אחד מנסה להיות יותר נאצי מהיטלר, ובשביל מה? היטלר הכווין את הפעולות אבל הוא לא היה יכול לבצע את הכול בעצמו. לי קשה לתפוס איך אתה נשבע לאדם ולא לחוקה? איך אתה לא מפסיק בגבולות ההומאניים? איך חייל גרמני הגיע למצב שהוא השליך שני תינוקות תמימים לגחלים לוהטות וצפה בהם נשרפים למוות? אי אפשר שלא להשליך את מה שקרה אז על היום, והיום אני מפחד, מפחד מהכוח שיש לי בידיים כמפקד".

מסע רפאים

הרובע היהודי בקרקוב מלא בעשרות אנשים. משני עבריו של מרכז הרובע מתחילות המסעדות ובתי הקפה להתמלא אט-אט. התפריטים המוצגים ברחוב כולם כתובים בעברית, וכמעט ברובם המנה היומית היא קרפיון יהודי, המוכר יותר כגפילטע פיש. בקצה הרחוב הראשי נמצא "הטמפל", בית-כנסת ענק שמעוטר מקיר לקיר בציורי יד בגווני בורדו, טורקיז וזהב. היופי גורם לכל חברי המשלחת לפצוח בשירת "ירושלים של זהב", שממלאת את בית-הכנסת.

אל"ם בזק, שצופה מהצד, נראה, אולי לראשונה מאז תחילת המסע, נינוח. "פולין מבחינתי הייתה קופסה שחורה", הוא אומר. "כל מה שהכרתי היה התדמית - מזרח אירופאית, עם שארי קומוניזם, שואה, קור. אבל פולין של היום נהיית יותר ויותר מערבית וחילונית, ועם זאת החיבור ליהדות רק גדל. הנה, תראו את הרחוב פה, הכול סואן ומלא חיים - יש מסעדות יהודיות, ופסלים וקולנוע ישראלי".

בתום ריקודי המעגלים בבית-הכנסת, מחייך סגל. חברי המשלחת נחשפים לפולין שיש בה חיים. "דווקא היום", הוא אומר, "הייתי רוצה להתהלך ברחובות קרקוב במדים ולא בלבוש אזרחי. יש כאלה שמכנים את המסע שלי פה טיול שורשים, ואני העדפתי להתייחס אליו כאל מסע רפאים. ועכשיו, אני כבר לא בטוח יותר. לפני זמן רב סיפר אבי שהוא ניצל על-ידי כומר קתולי שהסתיר אותו בביתו בזמן המלחמה. במשך תקופה ארוכה ניסה הכומר לשכנע אותו להתנצר, עד שערב אחד אבי החליט לעשות זאת. באותו לילה הגיע אליו סבי בחלום ואמר לו שלא יעז להתנצר. אם יישאר יהודי, יהיה לו עוד סיכוי להינצל. בבוקר, הוא עזב את בית הכומר, ונתפס. הוא היה רק בן 13 והגרמנים עינו אותו ייסורי מוות אבל הוא לא נשבר, לא הסגיר את הכומר ולבסוף ניצל והגיע לארץ ישראל", הוא מוסיף וממשיך, "הצבא עשה לי טובה ענקית. זכיתי למסע לתוך עצמי ולסגירת מעגל - העובדה שהגעתי לפה כקצין זה סוג מסוים של התרסה. סבא שלי הגיח בחלום כדי להציל את אבי והנה ניצלנו".

היא קמה, והמשיכה ללכת

ביום החמישי למסע, מגיעים חברי המשלחת למחנה אושוויץ בירקנאו - מרחק שעה נסיעה מקרקוב. מחנה ההשמדה, שהפך לסמלה המובהק של השואה, יחתום בעבורם את המסע. למרבה הפלא, הצריף שבו התקיימו אולי יותר מכל נורמות רגילות של חיים, היה ביתן השירותים. שלוש שורות ארוכות של ספסלי בטון נמתחות מצד אחד לשני. בתוכן, במרחק של יותר מ-15 סנטימטרים אחד מהשני, נפערים פירים עגולים, ששימשו אסלות.

בשירותים מתחילה סגירת המעגל של סיפורה של אימו של הרב. "היא סיפרה", הוא אומר בקול חנוק, "שיום אחד בלילה הלכה לשירותים, החליקה בשלג, וכשהגיעה לטוילט היא הייתה כל כך צנומה שנפלה פנימה. אף פעם לא הצלחתי לתאר לעצמי את גודל הכאב והבושה, והיום אני מבין למה היא מתרחצת שלוש פעמים ביום", הוא אומר. בתום הסיור בצריף, ממשיך הרב לצריף 9, בלוק אחד מיני רבים במחנה הנשים הראשון שנפתח בבירקנאו. הוא סורק את דרגשי העץ הנרקבים ודמעות זולגות מעיניו. "הם היו משפחה של 11 נפשות", הוא מספר, "שתיים נפטרו ממחלות עוד בגטו, ולאושוויץ הם הגיעו תשעה. מהתופת הזו ניצלו ארבע בנות, אחת מהן אימי. בבית לא היו דיבורים, פה ושם ברח להן סיפור, וכשהבינו מה אמרו נצרו את לשונן. אחד מהם ששמעתי, הוא מצעדת המוות. אימי, שנשברה, התיישבה בצד הדרך. קצין גרמני שניגש אליה, אמר לה - קומי, את עוד צעירה. אם לא אני, יבוא מישהו אחר ויירה בך. והיא קמה, והמשיכה ללכת".

בצעידה צבאית יוצאת המשלחת ממסילת הרכבת, התחנה האחרונה בחייהם של למעלה ממיליון יהודים. הנסיעה לשדה התעופה שקטה. כל אחד, ספון במושבו, מביט מהחלון, וחושב. מבחינה טכנית, המסע תם, אולם הדרך רק מתחילה. אחד מבטיח להקליט את עדות סבו, אחרת נשבעת להתגייס למען אימוץ ניצולי שואה ואחד נוסף מבטיח שהשנה, ביום השואה, יספר את שעבר עליו במסע למען יידעו חייליו מה ראה. רק סטרץ יושב, לראשו כובע פליז שחור ומחמם, ועל פניו נסוך חיוך. "נסעתי", הוא אומר, "מבלי שידעתי איך ישפיע עלי המסע. והנה, צעדתי בגיל 80 פלוס עם צבא יהודי שלי בפולין. ואני מאושר. זו הייתה הנקמה שלי, זה היה הניצחון של כולנו".

אנשי הצבא הנוסעים למשלחות "עדים במדים" נחשפים, לצד הביקורים במחנות ההשמדה, לתרבות היהודית העשירה שחיה פעם בפולין. בתולדות יהודי פולין נרשמו לא מעט הישגי תרבות במשך מאות שנים. בפולין פרחה תרבות יהודית לאומית, בתחומי ספרות ביידיש ובעברית, בתיאטרון ובקולנוע. בפולין קמו גם תנועות נוער ציוניות.

השנה, נחוגה "שנת פולין בישראל" - שיתוף פעולה בין ישראל לפולין במסגרתו מתקיימת גם עונת תרבות ישראלית בפולין. לישראל הגיעו יוצרים פולנים מתחומים שונים, להציג לישראלים את יצירותיהם. גם השירות הבולאי החליט לתרום את תרומתו: הנפקה של בול המוקדש לדמות מיוחדת בהיסטוריה המשותפת של פולין והיהודים שחיו בה.

הדמות שנבחרה להיחקק על הבול היא ברק יוסלביץ' - לוחם יהודי, שנכנס לפנתיאון הגבורה הצבאית בפולין. הוא לקח חלק במאבק העם הפולני לעצמאות ב-1794, והקים גדוד פרשים - שהוא למעשה הגדוד היהודי הלוחם הראשון מאז מרד בר-כוכבא. גדודו של יוסלביץ' הגן על וורשה מפני הכובש הרוסי, ורבים מחייליו נפלו בקרב. יוסלביץ' עצמו נפל בשבי, אך הצליח לברוח ממנו.

התמונה שעל הבול, שהוא פרי הנפקה משותפת של פולין וישראל, צוירה בידי יוליוש קוסאק בשנת 1893. היא מציגה את יוסלביץ' רוכב על סוס בראש חייליו, כשהוא יוצא לקרב האחרון בחייו נגד הצבא האוסטרי בשנת 1809 ליד העיירה קוצק.

יוסלביץ' נקבר במקום נפילתו סמוך לקוצק, וליד קברו יש מצבה לזכרו. סיפורי גבורתו נלמדות באקדמיות הצבאיות בפולין. בדברי ההספד לזכרו, נאמר בין השאר: "אתה הראשון שנתת דוגמה להחייאת גבורתו של עמך ולהחייאת דמותם של האבירים שאת מותם ביכו בעבר בנות ציון".

"דמות יהודי רכוב על סוס ובידו חרב שלופה לא היתה, בלשון המעטה, המופת אליו נשאו עיניהם רבנים, סוחרים ובעלי מלאכה בערי פולין ועיירותיה במאות ה-18 וה-19", מסביר סא"ל זהר ולוסקי, רע"ן חינוך בזרוע היבשה, שכתב מאמר אודות יוסלביץ'. "והנה, בשלהי ימיה של מלכות פולין העצמאית, מופיע לוחם יהודי שנוטל חלק במלחמת הפולנים על עצמאותם הפוליטית. אין מדובר בעוד חייל מן השורה כי אם מפקד גדוד העומד בראש חייליו היהודים".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 22-04-2009, 22:18

מידע משואה לתקומה

יום ראשון, כ"ה בניסן התשס"ט, 19 באפריל 2009, 17:57

אל"ם (מיל') דוד ברין היה נער צעיר כשעלה לבדו לישראל • הוא הגיע היישר מהמחנות אחרי שהצליח להימלט מציפורני הנאצים • כשהגיע למדינה בהקמה הצטרף מיד לאצ"ל, ומשם לצה"ל • במערכת הצבאית הוא מצא בית והפך למפקד • "ההתוודעות לעוצמה הייתה המהפכה האישית שלי", הוא אומר. "זה נתן לי תחושה שהמאבק הושלם"

טל זגרבה , "במחנה"

כששוחררו המחנות באביב 1945, לאל"ם (מיל') דוד ברין, אז נער יהודי צעיר, בן 15, היה ברור: עכשיו, הוא עולה לישראל. טבעו הלוחמני, הוא אומר, לא אפשר לו אחרת. מי שהיה לימים מושל רמאללה הראשון וסגן המתפ"ש - והפך את הצבא לבית - ידע שהפתרון לכאביו טמון במגן, בחרב ובהקמת המדינה. "עליתי ארצה לבד באפריל 1946", הוא מספר, "גרתי שבועיים בקיבוץ, ואחר-כך עברתי לתל אביב. למדתי שנה אחת בבית ספר תיכון, ובסוף הקיץ כבר הייתי מגוייס לאצ"ל. במלחמת השחרור - לאחר שהאצ"ל התגייס לצבא - הייתי מ"כ חבלה בגדוד 51 של האצ"ל, שפעל תחת חטיבת אלכסנדרוני. ואז, ביוני 1948, מצאתי עצמי במשבר 'אלטלנה': שלחו מהגדוד שתי מחלקות לעזור לפרוק את האונייה, והתוצאה הייתה שעצרו את כולם, כולל אותי".

עד היום, החוויה הזו זכורה לו היטב. "יצאתי בבוקר מהאוהל, והבחנתי סביבי בחיילים שעושים אימוני שדה", הוא מתאר, "שאלתי אותם למעשיהם, והם אמרו לי 'תכנס פנימה, אתה עצור'. זה מאוד לא נראה לי העניין הזה, אז נכנסתי לאוהל, יצאתי מהצד השני וברחתי עם בחור נוסף לתל אביב. הלכתי למצודת זאב לספר מה קרה, ואמרו לי ללכת הביתה ושיקראו לי בעוד כמה ימים אחרי שהעניין יירגע. בקיצור, ניצלתי גם מזה".

גזרה נוראית

ברין נולד בשנת 1930 בעיר לודז', למשפחה ציונית ואמידה למדי. אביו נפטר כשהיה בן חמש, וברין הצעיר גודל בידי אימו. את הרדיפות הקשות הוא זוכר היטב. "הן כללו החרמת רכוש, ביזוי אנשים ברחוב, התעללות", הוא מתאר. "אני זוכר שנכנסנו אלינו הביתה ופשוט לקחו דברים, כמו האופניים הראשונות שלי, שלא הספקתי לרכוב עליהן. די מהר תפסתי שיש לי מראה פולני ושהפולנית שבפי טובה. הסתובבתי בלי הטלאי ועשיתי כל מיני דברים שיהודים לא היו יכולים לעשות, כמו לעמוד בתור לאוכל".

ב-8 בפברואר 1940 פורסמה הפקודה הרשמית על הקמת גטו לודז', והחל תהליך העברת היהודים אליו. משפחת ברין התמקמה בדירת חדר, ללא מים ועם מערכת חימום מקרטעת. ב-1 במאי 1940 נסגר הגטו באופן רשמי - אין יוצא ואין בא. "סוגיית האוכל הייתה האקוטית ביותר", הוא מספר, "רומקובסקי, ראש היודנראט בגטו, הבין שבשביל לשלם על האוכל הוא צריך להקים מפעלי תעשייה, ולכן הוא גייס בהדרגה את כל האוכלוסייה לעבודה. בגדול, היה סדר באומללות הזאת בגטו לודז'".

ב-20 בינואר 1942 נערכה בברלין ועידת ואנזה, שבמהלכה הוחלט על ה"פתרון הסופי". את השילוחים, זוכר ברין היטב. "החלוקה הייתה לפי קבוצות", הוא מתאר. "אנשים קיבלו את הזימון להתייצב, ואני זוכר איך ראיתי אותם הולכים ברחוב עם החבילות, מבלי שידעו לאן מועדות פניהם. בהמשך התחילה להתפרסם שמועה - שהייתה נחלת מעטים בלבד - על גורל היהודים".

בפרק זמן של חמישה חודשים - מינואר ועד מאי - שולחו 55 אלף איש מיושבי הגטו ברכבות למחנה ההשמדה "חלמנו", מרחק 70 קילומטר בלודז'. במשך לילה אחת הוחזקו בכנסייה, ולמחרת נדחפו למשאיות גז ונקברו ביער. "לא ידענו דבר על המתרחש", מעיד ברין, "אנשים מהעיירות הקטנות, שהתחילו להגיע, היו תמיד נורא עצובים. בדיעבד, התברר לי שפשוט היה להם יותר ממושג מה קורה. בראשון בספטמבר 1944, יצאתי לרחוב ומסביבי - מהומת אלוהים: הגרמנים באו להוציא אנשים מבתי-החולים ואחי הגדול, זליק, שהה בבית-החולים כי חטף דיזנטריה. רצתי לבית- החולים, והמשטרה מנעה ממני להתקרב. אבל אני עוד הספקתי לראות איך שזורקים את החולים למשאיות - שנסעו ל'חלמנו'. מנגנון ההדחקה היה כל כך חזק, שחודשים אחרי זה, אמי עוד הייתה אומרת 'מי יודע איפה זליק עכשיו'.

"ארבעה ימים אחרי-כן, רומקובסקי עמד באמצע מגרש ונאם נאום מזעזע, שתמציתו היא: 'גזרה נוראית - צריך למסור את הילדים עד גיל עשר, את החולים ואת הזקנים'", הוא נזכר, "הגעתי למגרש הזה, וראיתי את הבכי ואת האסון. שאלתי מה מתרחש, ואמרו לי שלוקחים את כל הילדים עד גיל 10. מה שהעסיק אותי באותו רגע היה שאני בן 12, אבל גם אז הצלחתי להבין שזה לא דומה בכלל לשילוחים הקודמים. זו הייתה טרגדיה נוראית. המשטרה היהודית התחילה לאסוף את הילדים, ולמחרת כבר באו הגרמנים.

"הם נכנסנו לגטו והכריזו על עוצר", מתאר ברין, "במשך חמישה ימים, בצורה אכזרית מאוד, הם עברו עם המשטרה היהודית בית-בית, וכולם נאלצו לרדת לחצר, שם עשו את הסלקציה. אני זוכר את החצר ואת הבית הזה עד היום: עמדנו בשתי שורות. אני ואמי עמדנו ליד השער, והקצין הגרמני התחיל למיין מהקצה השני. ראיתי את האנשים שהוא מוציא מתוך השורות, הם ממש חלפו לנגד עיניי, וכל מה שעניין אותי היה מה ייעלה בגורל אמא שלי ובגורלי. הקצין הגרמני התקרב אלינו, ונעמד מולנו. לידי עמדה שכנה שלי והחזיקה ילד יפהפה ביד. הגרמני הצביע על הילד, והוא נלקח למחנה ההשמדה. בי ובאמי הוא לא בחר. אני נשארתי רק עם אמא שלי ועם הרעב. לא העליתי אז על הדעת שאפשר לקחת את כל הילדים האלה, ולרצוח אותם".

לעמוד מול מנגלה

באוגוסט 1944, אחז לפתע ביושבי הגטו משב יוצא דופן של תקווה. "נודע לנו, דרך הרדיו, שהאמריקאים פלשו לנורמנדי. חשבנו שעוד שבועיים הם יהיו אצלנו", משחזר ברין. "בנוסף, ב-20 ביולי היה נסיון לרצוח את היטלר, שגם עליו נודע לנו. הייתה תחושה שכל השלטון הנאצי כבר מתמוטט, והציפיות שלנו הלכו והתעצמו".

אבל המציאות טפחה על פניהם. "באחד הימים, נכנסו אנשי צבא גרמניים, גידרו אזור מסוים, והכניסו לשם את כולם", הוא מתאר. 
"הם תפסו את אמא שלי, והכניסו אותה למתחם. החלטתי שאני נשאר איתה, ונכנסתי מיוזמתי לתוך השטח המגודר. העמיסו אותנו על קרונות ונסענו כיממה".

את הנסיעה הם סיימו באושוויץ-בירקנאו. "חילקו אותנו לשתי קבוצות: קבוצת גברים וקבוצת נשים וילדים. אני עמדתי עם אמי, ולפתע ניגש אליי אחד האסירים ושאל אותי ביידיש בן כמה אני. אמרתי לו שאני בן 14, והוא הורה לי לעמוד עם הגברים ולהגיד שאני בן 17. אבל לי זה לא נראה, הרי אני רציתי להיות עם אמא שלי, אז חזרתי לקבוצה שלה כדי לעמוד איתה. אותו אסיר ראה את זה, ניגש אליי שוב, נתן לי מכה חזקה בצוואר ואמר: 'תעמוד שם. ותגיד שאתה בן 17'. ראיתי את אמא לעוד רגע אחד. מאז לא ראיתי אותה יותר".

בשלב ההוא, עוד לא הבין ברין לאן מועדות פניו. מאותו רגע, הוא מחלק את חייו ל"צד הנכון" ול"צד האחר". "הגעתי לקצין הממיין, שבדיעבד נודע לי שהיה ד"ר מנגלה", הוא מספר. "הוא עמד בצורה אלגנטית ושאל אותי בנימוס רב: 'בן כמה אדוני?' עניתי לו בגרמנית '17, אדוני הקצין', והוא שלח אותי לצד הנכון. כל מי שנשלח למקום אחר, כמו אמא שלי, הגיע למשרפות.

"בסביבות ראש השנה, אספו פתאום את כל האנשים במגרש כדורסל, וד"ר מנגלה הגיע", ממשיך ברין, "הוא בחר איזה ילד גבוה, העמיד אותו ליד עמוד כדורסל, והניח קרש אופקי לפי הגובה שלו. הריצו את כולנו מתחת לקרש, ומי שהגיע לקרש הלך לצד הנכון ומי שלא - לצד השני".

ברין היה נמוך מדי. "אנשי האס.אס הריצו אותנו במכות לבלוק מספר 11", הוא מתאר. "הצריף היה סגור והיה ברור לכולם מה עומד לקרות".

הוא לא התכוון להמתין לסוף הקרב. "כשכולם נרדמו הלכתי לדלת האחורית של הצריף שהייתה נעולה במסמרים", מספר ברין. "פתאום הבחנתי שהיה שם ילד עם מספריים שבעזרתם אפשר להוציא את המסמרים. חברנו זה לזה, פרצנו את הדלת והתחמקנו בזחילה מלמטה. בחוץ היו מגדלי שמירה וזרקורים, וכל מי שהיה יוצא מהצריף היה נורה בראשו. זחלנו בערך 2-3 מטר, לתוך תעלת ניקוז ונשכבנו בתוכה. לא סגרנו את הדלת, וכך ברחו לפחות עוד שני ילדים. הגרמנים אמנם שמו לב שיש חסרים מהבלוק שלנו אבל זה בכלל לא הטריד אותם. הם פשוט הלכו לצריפים אחרים ולקחו אחרים במקומנו. שמעתי איך הגרמנים תפסו שניים, שהחלו לצרוח 'לא הייתי שם. לאן אתה לוקח אותי'? אני שומע את הצעקות האלה עד היום".

הספינה טובעת

ברין רשם לזכותו עוד שתי בריחות נוספות ממוות ודאי. שלוש פעמים נבחר לצד הלא הנכון, ושלוש פעמים ניצל בזכות תושייתו. בשלב מסוים, הוא כבר הבין שזה רק עניין של זמן עד שהנאצים ישימו סוף לסיפור. "ידעתי שאם אני נשאר בבירקנאו, ימיי ספורים. היה ברור לי שבכל סלקציה יבחרו בי למוות, בגלל גילי הצעיר", הוא מודה. "יום אחד, ראיתי שממיינים אנשים לעבודה בבית חרושת למתכת בגרמניה. נעמדתי בתור אבל גירשו אותי שוב ושוב. איכשהו, בסופו של דבר, הצלחתי לחמוק אל תוך הקבוצה".

ברין נלקח למחנה עבודה. בחסות ההפצצות הקשות של בעלות הברית - הצליח לברוח, בעת העברה ממחנה אחד לשני. "הרכבת לא זזה, ומהקרונות - שהיו פתוחים - ראיתי שמתקרב לכיווננו קטר. לפתע, הוא הופצץ. הריצו אותנו בחזרה למחנה והיינו בטוחים שרוצים להוציא אותנו להורג. זמן רב לאחר מכן, איזו הסטוריונית סיפרה לי שהרכבת הזו הייתה מיועדת להגיע לנמל, שבו התכוונו להעמיד אותנו על אוניות ולהטביע אותן. הבנתי, ששוב ניצלתי ממוות".

בשני במאי, השתנו פני הדברים. "פתאום שמעתי שמישהו צעק בצריף 'אין אס.אס. כולם עזבו'", הוא מתאר בהתרגשות. "יצאנו החוצה, קבוצה של 11 אסירים רוסים ויהודים. התהלכו שם כמה שומרים עם רובים, אבל אנחנו ניצלנו רגע של חוסר תשומת לב ותוך רגע הרמנו את הגדר, וברחנו מהמחנה. רצנו לחורשה שהייתה בסמוך, והגענו מהר מאוד לכביש. הלכנו ארוכות, ובכל פעם שהתקרבה מכונית נשכבנו על האדמה. באיזשהו שלב, התקרבו אלינו שלושה טנקים אמריקאים שאספו אותנו, והמשיכו לתוך העיר. השיירה נעצרה, והופיעה מכונית עם גרמנים. מאחרונית היו קשורים אופניים. באותו רגע, זכרתי איך החרימו לי את האופניים הראשונים שלי. הלכתי לאמריקאי ואמרתי לו 'זה שלי'. האמריקאי ציווה עליהם להוריד מיד את האופניים, ובתוך רגע היה לי זוג חדש".

להיות בעל עוצמה

באפריל 1946, עלה ברין לארץ, במסגרת קבוצת הנוער בעלייה לגאלית. זמן קצר חי בקיבוץ, ומשם - עבר לתל אביב. שם, הוא מספר, התוודע לתנועות המחתרת. "ההתוודעות לעוצמה הייתה המהפכה האישית שלי, מהפכה רגשית של ממש", הוא אומר. "מאז, פעלתי ועשיתי במסגרות הביטחוניות השונות, וראיתי שאנחנו מסוגלים לעמוד בפני הכל. זה נתן לי תחושה שהמאבק הושלם".

ברין הצטרף לאצ"ל. מבחינתו, הוא אומר, לא הייתה בכלל ברירה אחרת. "ראיתי את הצורך המיידי להתגייס", הוא אומר. "כדי לבנות צבא חזק, מדינה חזקה, כדי לבנות חברה ישראלית ולהיות חלק ממנה".

את מלחמת העצמאות העביר כמ"כ חבלנים בגדוד 51. "לאחר המלחמה נראה לי מאוד טבעי להמשיך בצבא ופשוט התגלגלתי בסולם הדרגות", הוא אומר. ברין שימש מג"ד הנדסה, מדריך בפו"ם - שבין חניכיו היו גם משה לוי, בנימין בן אליעזר וקצינים בכירים נוספים. הוא לחם במלחמת ששת הימים ואז - התמנה למושל רמאללה. משם, המשיך לתפקיד סגן המתפ"ש, ולאחריו - פרש מצה"ל.

המעבר שביצעת מאוד חד: הפכת מקורבן למפקד.

"אף פעם לא הייתה לי תחושה של קורבן", הוא חורץ. "נחלצתי מתחושת הנרדפות מאוד מהר. אמנם לא הטלתי ספק שהייתי קורבן באותן שנים שרצחו את העם היהודי ואת משפחתי - היה לי ברור שאני חלק מעם שהוא קורבן - אבל הרגשתי שהמפתח להפסיק להיות החלש הוא להפוך את עצמך לבלתי תלוי ולבעל עוצמה".

"הייתי מאוד לוחמני ומאוד רציתי להיות חלק מהצבא", הוא אומר. "רציתי להילחם ולהיות מפקד. ידעתי שהסיכוי שלנו לשרוד מיד אחרי המלחמה, והצורך הזה בעוצמה - בעיקר במהלך שירותי בצבא - קינן בי כל הזמן. אני זוכר שכשהיינו קונים תחמושת והיו מזמינים 50 ארגזים, אני תמיד שאלתי למה לא 100. אם היו מזמינים 100, טענתי שצריך 1000. בעיני, אין שום תחליף לעוצמה שלנו וליכולת שלנו להילחם".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 23-04-2009, 08:31
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
אמנם קצת באיחור

אבל האישה שאני עומד לספר עליה בהחלט ראויה לזה.
מגדה ברוק - יהודיה ממוצא הונגרי היתה בת 17 או 18 כשניכנסו הנאצים להונגריה במרץ 1944.
אמנם יהדות הונגריה הוגבלה ע"י השלטונות המקומיים כבר לפני כן (בהוראת מיקלוש הורטי, העוצר הידוע לשימצה) אבל בכל זאת הצליחו לנהל אורח חיים סביר כלשהו.
היא החליטה לא להיכנע לתכתיבי הנאצים בגיטאות בהם רוכזו היהודים והצטרפה למחתרת מקומית של צעירים יהודים חסרי אמצעים, חסרי מידע וכמעט חסרי יכולת אבל בעלי מוטיבציה גדולה שניסתה לשבש את פעולות הנאצים בכל דרך שיכלו.
המשטרה החשאית המקומית עזרה לנאצים בפעולות ללכידת חברי המחתרת.
במאי 1944 כל בני משפחתה (הוריה, אחיותיה ואחיה, סבות, סבים, דודות ודודים ובני משפחתם) רוכזו בגטו קולוז'וואר ומשם ביוני 1944 נישלחו לאושוויץ יחד עם רבים מיהדות הונגריה ותוך שעות מרגע הגיעם הושמדו בתאי הגזים ובמשרפות של בירקנאו.
בזמן הזה היא היתה במחתרת ולא ידעה על גורל משפחתה, אך ידעה שיהדות הונגריה נילשחה לאושוויץ.
לאחר מספר חודשי פעילות שכללו פעולות חבלה בדרכי ובאמצעי התחבורה של הגרמנים ניתפסה יחד עם חבריה (כניראה בעקבות מידע שהעביר בוגד מביניהם) ע"י המשטרה המקומית ונחקרה בעינויים.
בתום החקירות והעינויים נישלחה לאושוויץ (בסביבות אוקטובר 1944) ושרדה את המחנה עד לשיחרורו בינואר 1945.
היא נישבעה שניקמתה בנאצים תהיה המשכו של העם היהודי ואכן כך עשתה, כשהתאוששה והתאפשר לה חזרה להונגריה ונישאה ליהודי שעבר איתה את תלאות אושוויץ.
לאחר כשנתיים נולד אישטבן בנם, היא ניפטרה ממחלה בסוף שנות ה 70 ואישטבן עלה לארץ.
אישטבן הוא אביה של אשתי ושני ילדיי הם הנינים של מגדה ברוק ז"ל - הם הנקמה שלה!
יהיה זיכרה ברוך

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:09

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר