לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 20-05-2009, 00:19
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב
 
חבר מתאריך: 02.05.02
הודעות: 7,828
Facebook profile Follow me...
"מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה"

הצבא קורא לזה "תשאול". לתפוס פלסטיני, לטלטל, לדחוף. במשפט צבאי חשפו מח"ט כפיר ומג"ד שמשון את שיטות הפעולה בשטחים

רועי שרון | 15/5/2009 22:03
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_comment.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_print.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_write.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_send.gif]

"סטירה, לפעמים מכה בעורף או בחזה, לפעמים ברכייה או חניקה לצורך הרגעה היא סבירה. האם יש טבלה שאומרת מה מותר ומה אסור? לא, וגם בלתי ניתן שתהיה". את המשפט הזה אמר בפני בית הדין הצבאי מפקד חטיבת כפיר, אל"מ איתי וירוב, שחשף את אופי פעילות צה"ל מול האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון
.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images//archive/300x225/1/053/857.jpg]

עצורים פלסטינים צילום: אי- פי


מיהו חשוד, איזה אמצעי לחץ מותר להפעיל על חשוד, איפה עובר הגבול בין אלימות לתחקור סביר, מה ההבדל בין קסדה בראש לדחיפה לקיר, מהי לבנת שיבוש, איך משבשים טרור, איך מבדילים בין עובר אורח למעורב בפיגוע, ומה עובר על הלוחמים בתוך בית פלסטיני בשעת לילה מאוחרת.

לכל השאלות הנוגעות לפעילות המבצעית של צה"ל נדרש אל"מ וירוב להשיב. 24 שנה הוא משרת כלוחם, שבע שנים מתוכן כמפקד גזרה ובשנה ושמונה חודשים האחרונים הוא מפקד חטיבת כפיר. את התשובות הוא מיישם מדי לילה יחד עם לוחמיו, ועדותו רהוטה וסדורה.

כל לוחם ששירת בשטחים יבין מיד על מה מדבר וירוב, אבל את התורה כולה נדרש המח"ט להסביר לשופטים בבית הדין הצבאי ביפו. וירוב נקרא לדוכן העדים מטעם ההגנה במשפטו של סגן אדם מלול הנאשם בתקיפת פלסטיני בנסיבות מחמירות.
ללא נוהל קרב מסודר
על פי כתב האישום, "במהלך סיור בכפר קדום, הגיע הכח אל קבוצת צעירים, הורה להם לעמוד בשורה וערך עליהם חיפוש. הנאשם לקח פלסטיני לסמטה ובמהלך תחקור הכה אותו בכאפה". מלול נעצר עד תום ההליכים ולפני כשבוע שוחרר למעצר בית.

אם יזוכה מלול, המשמעות היא אור ירוק מהמערכת המשפטית להפעיל כח כלפי פלסטינים. מעדותו של אלוף משנה וירוב, וכן של מג"ד שמשון היוצא, סגן אלוף שמעון, עולה כי שימוש באלימות כלפי פלסטינים הוא נוהל מוכר, ראוי והכרחי בפעילות הצבא בשטחים.

אם יורשע מלול, המשמעות היא פגיעה מהותית ביכולת צה"ל לסכל ולשבש פיגועי טרור ולעצור מבוקשים. בעוד בצה"ל כולו פועלים החיילים על פי פקודות מסודרות, עד לרמת הפעלתהממטרות או קיפול שמיכות, המגע עם האוכלוסייה הפלסטינית מתבסס על שיקול דעת של המפקד בשטח ועל ניסיון אישי.

הפער הזה, בין הקירות הסטריליים של בית הדין לסמטאות בכפר פלסטיני, מתברר כבר בראשית דבריו של אל"מ וירוב. "ככלל, לא מתבצע נוהל קרב סדור, ולעתים לא מתבצע נוהל קרב כלל", מעיד וירוב, "תחקור או תשאול זהו עניין של יום ביומו.

"כל חייל בשטח עשוי למצוא את עצמו בסיטואציה שבה הוא מתשאל מקומי. התשאולים מתבצעים באופן שוטף על ידי לוחמים ומפקדים בין אם הוסמכו לכך בקורסים, ובין אם לאו. גם כשאני נמצא בפעילות, ואני נמצא בה הרבה, אני מוצא את עצמי בפעולת תחקור. הימצאות מתשאל מקצועי אינה תנאי לביצוע משימה".
לערער את האיזון
המשימה שאותה נדרש סגן מלול לבצע נקראת שיבוש. "המשימה היא לנסות לערער את האיזון של השכונה, כפר או אתר מסוים, כדי לדלות מידע", מפרש וירוב לבית הדין את אופי הפעולה, "או כדי לגרום לגורם עוין בתוך הכפר לעשות טעויות כתוצאה או כריאקציה לפעולות כוחותינו, ובכך לשבש את דרך פעולתו ולחשוף אותו.[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/archive/300x225/1/040/098.jpg]

אסירים ביטחוניים הכלואים בישראל. צילום: יהודה לחיאני"פעולות השיבוש יכולות לפעול במספר דרגות. הדרגה הראשונה היא כניסה לכפר. ג'יפים דוהרים לכניסה לכפר. לעתים, עצם הכניסה לכפר משבשת את דרכו של האדם הפוגע. הדרך השנייה היא הפעלת אמצעי לחץ, זריקת רימוני הלם, פריצה למספר בתים או מוסדות בתוך הכפר, מעצר של תושבים בתוכו, תפיסת שטחים בגגות וכו'".

מתי אפשר להכריז על שיבוש? וירוב מפרט: "יש מצבים שיכול מפקד החטיבה להנחות על דרך השיבוש, ולעתים זה נתון לשיקול דעתו של המפקד שנמצא בשטח. אני יכול לתת דוגמאות. אחת שבמהלכה נמצא אקדח שלא היה לנו שום מידע על אודותיו, אצל אדם שנבהל מאופן הכניסה של הכוח לכפר וביצע פעולות חשודות שגרמו למעצר.

גם אירוע המחבל בבת עין שרצח את שלמה נתיב ז"ל, לפני כחודש, התבצע כתוצאה מלבנת שיבוש אגרסיבית מאוד, שנכנסה לכפר חירבת-צפא וגרמה לשיבוש נתיב ההימלטות של אדם שראה את המחבל הדוקר".
לחבר את חלקי הפאזל
מטרת "לבנת השיבוש", כפי שמתאר אותה וירוב, היא "הצפת מודיעין שבאה לחשוף פיסות בפאזל המידע כתוצאה משיבוש מהלכיהם של המחבלים. ובפועל, כניסה בשעות לא צפויות בצירים לא צפויים, על מנת לגרום לריאקציה שתוביל לתפיסתם". אל"מ וירוב מדגיש, כי "בכל נקודה ביהודה ושומרון ובכל זמן קיים איום על הלוחמים, החיילים הם מטרה לפיגועים מכל סוג".

סא"ל שמעון מוסיף פרטים: "לבנת שיבוש באה בסיטואציה שאנחנו יודעים על פי מידע מודיעיני שהולך לקרות משהו. אין לנו אפשרות לסכל את זה, אז אנחנו עושים משהו שישבש את הסיפור, עד שנבין מי הבן אדם. כמו כן, אנחנו רוצים להעלות מודיעין כי אין לנו מספיק פרטים. אנחנו נכנסים לתוך כפר או עיר כדי לעשות פעולה מסוימת שאנחנו יודעים שתעלה מודיעין.

"לבנת שיבוש יכולה להיות ברוב המקרים אמצעי לפיזור הפגנות שיוצר אפקט של פיצוצים, אפקט תודעתי שיש פה צבא. בדרך כלל האירועים האלה מעלים מודיעין, אומרים מה זה תרם, מחברים את חלקי הפאזל ומביאים את הפתרון הנכון לסיכול פיגוע".

לשאלת אב בית הדין בנוגע למידת ההיתר להפעלת כוח, מציג וירוב את הוואקום בפקודות הכתובות. "אין פה רצפט קבוע", הוא אומר, "במקומות מסוימים לא רק מותר, אלא זוהי גם חובתו של לוחם לקבל החלטה על ביצוע ירי על מנת להרוג כדי לשבש אירוע.


הפעלת אגרסיביות - דבר שכיח
"כך היה לפני עשרה ימים כשלוחם ירה על מנת להרוג פלסטיני שהשליך בקבוק תבערה לעבר היישוב בית אל. לגבי תשאולים בשטח, צריך להתאים את רמת התחקור והאגרסיביות לרמת האיום ולאופן שבו משרתת האגרסיביות את המשימה עצמה. באירוע שיש בו חשד למחבל חמוש, תופעל אגרסיביות רבה ואלימות כדי להוציא מידע על אודותיו".

האגרסיביות כלפי אזרחים, מאמין וירוב, מסייעת להגיע למעורב בפיגועים עצמו. "בניגוד לאמירות האוניברסליות שלפיהן שופט מעדיף שעשרה נאשמים ייצאו לחופשי ולא יישב זכאי אחד בבית הסוהר, אנחנו נפרוץ לאלף בתים כדי להוציא קלצ'ניקוב אחד.

"גם בעניין הזה חל אותו דין. אנחנו נעכב ונחקור, ונפעיל לחץ פיזי מותאם על כל אדם כדי להגיע למחבל הבודד. בכל אמצעי הלחץ שאנו מפעילים, רובם המכריע מופעל נגד אוכלוסייה שאינה מעורבת. כך המחסומים, כך הסריקות של שכונות שלמות וכך התשאולים של עוברים ושבים ברחוב".

בשלב זה נדרש וירוב לתאר מה כוללים אמצעי הלחץ. "הצמדה לקיר, דחיפה, מכה שאינה פוצעת. אלה הם בהחלט דברים שכיחים בניסיון להגיע לידי מימוש המשימה. את שיקול הדעת יכתיב החשד שמתבצעת פעילות חבלנית או הפרת סדר.

"חיפוש אחרי כתובת יכול להביא להפעלת לחץ על עובר אורח תמים, חיפוש אמצעי לחימה, תחושת איום, על כח על ציר. יש הבדל בין ללכת לכפר שאין בו איום ואתה לא חושד בשום דבר, לבין אם אתה הולך למשימה שהוגדרה לך, שם הפעלת אגרסיביות היא בהחלט דבר שכיח כלפי כל אחד מהתושבים בכפר".


חלק מהמחיר
האם זה כולל גם אלימות פיזית? נשאל המח"ט. "רק כל עוד זה משרת את המשימה. פציעה היא דבר אסור, וכן כל הפעלת אלימות שלא משרתת פעילות ביטחונית הכרחית. האם יש טבלה שאומרת מה מותר ומה אסור? לא, וגם בלתי ניתן שתהיה. אני חושב שיש היתממות בפני בית הדין.[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/archive/300x225/1/053/856.jpg]

אסירים פלסטינים צילום: יהודה לחיאני


"אני, כמו כל הקצינים שלי, יצאתי היום ברבע לחמש לפנות בוקר ממעצרים ואני חי את המתרחש בפעולות האלה. יש הבדל בין מה שמוגדר כאלימות, בין השטח לכאן. תשאול הוא פעולה אגרסיבית, יחסית. לפעמים יש צעקה והצמדה לקיר, לפעמים אין מנוס מלטלטל, להצמיד, לדחוף - כשהדבר מחייב. לומר שתשאולים נעשים ללא הפעלת כוח בכלל זו היתממות".

לאורך כל עדותו מדגיש וירוב כי חיילי החטיבה ומפקדיה עוברים סדרות חינוך וימי הסברה בנוגע לרוח צה"ל. "החשש שלי מהידרדרות לאלימות, התעללות, והשפלה שאינה ראויה תמיד עומד מול החשש שלי שלא נצליח וניכשל במשימתנו להגן על אזרחי ישראל.

"אנחנו מחנכים את הלוחמים בקרב מגע לדעת איך לפעול ללא נשק. יש לנו חריגות בעניין הזה", מודה המח"ט, "זה חלק מהמחיר שאנחנו משלמים בהיותנו בתוך הסיטואציה, ואני ממשיך להילחם בזה כל העת".
לא מדע, אומנות
כאפות לפלסטינים, שואלת התובעת, מותר או אסור? "הפעלת אלימות ואגרסיביות שתמנע הסלמת מצב וצורך להשתמש באלימות יותר גדולה, היא לא רק מותרת, היא לעתים חובה. מכה, דחיפה, גם כשהאנשים אינם מעורבים בסיטואציה מבצעית במידה שיכולה לקדם את ביצוע המשימה היא בהחלט דבר אפשרי.

"הלחימה בכלל והגנה בפרט אינן מדע, אלא אמנות. אין בה "נכון ולא נכון" ויכולת לעבוד על פי נוסחה. שיקול הדעת הסובייקטיבי לגבי היכולת להשיג מטרה ולהסיר איום נתון בידי המפקד בשטח, ואנחנו נדרשים לשפוט אותו בדיעבד. ולכן בסיטואציה אחת מכה היא עבירה חמורה, ובסיטואציה שנייה היא חלק אינטגרלי מביצוע המשימה".

הקצין הבכיר מותח ביקורת על הניסיון לקבוע גבולות גזרה בזמן פעילות. "אין פה יכולת להציב מתוך החדר הזה קו גבול. אני עצמי, כחייל, לעתים מחליט שדחיפה או מכה היא אמצעי הכרחי, ולפעמים אני חושב שאפשר למתן. זה שלא נכתבה מעולם נוסחה מתי להרים יד ומתי לא, אומר שכנראה אין יכולת לכך.

"לא בכל מקרה מכה מקדמת, היא יכולה גם להזיק. אתה חי כל הזמן בין הקטבים האלה. השיפוט שלי כמפקד, וגם של בית הדין על פעולות בתוך השטח, צריך להביא בחשבון את הסביבה שבה פועלים לסיכול הפעילות החבלני. אי אפשר לשקול את זה במנותק מכך".


שלום, אני מעורב בפיגוע
וירוב שוב נדרש להביא דוגמאות. הפעם: הפעלת כח שדווקא הביאה לתוצאות מבצעיות מוצלחות. "במיפויים שנעשו בג'ילזון לפני חודש, נוצר חיכוך עם בני הבית. הופעל כח באגרסיביות רבה יותר, ובסיומו של הסיור נמצא מטען צינור בתוך תריס. סביר להניח שאלמלא נמצא המטען, הוא היה מגיע לכאן.[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/archive/300x225/1/053/855.jpg]

אסירים פלסטינים צילום: יהודה לחיאני


"אני חושב שהצורך באלימות בתשאול מסוג זה הוא בהחלט דבר סביר. נגיחות בקסדה הן דבר לא סביר, זה לא ראוי. יש דברים שלא עושים. גם הצורה שבה מופעלת אלימות צריכה להיות ראויה. סטירה, לפעמים מכה בעורף או בחזה במקרים של חיכוך, לפעמים ברכייה או חניקה לצורך הרגעה היא סבירה. נגיחה, לא. אלימות לשם אלימות זה דבר חמור, עבירה. פורקן אגרסיות הוא פעולה לא ראויה".

גם מעדותו של מפקד הגדוד לשעבר, סגן אלוף שמעון, עולה כי המפקדים הבכירים בגדוד ובחטיבה מהווים דוגמה אישית ללוחמים ולמפקדים ומראים שבנסיבות מסוימות מותר להפעיל כח מידתי כלפי חשוד.

"אם תגידו לי שמישהו, כדי להוציא מידע, זורק מישהו על הרצפה, הורג אותו במכות, אני לא מאמין שזה קורה", אומר סא"ל שמעון, "אני יכול להגיד בוודאות שכשאין חשד ספציפי לגבי בן אדם, ואני אדבר איתו כמו שאנחנו מדברים כרגע - לא אקבל כלום.

"אף אחד לא יגיד לי 'שלום, אני מעורב בפיגוע'. כשמתחקרים את האנשים האלה, יכול להיות שמעמידים אותם אל הקיר ושמים עליהם פלנלית או אזיקונים, ויכול להיות - אני סומך על שיקול דעתם של המפקדים - שמישהו נתן סטירה או כאפה כדי לנסות להוציא מידע".
ולפעמים משתמשים בכח
גם באלימות? שואלת התובעת את המג"ד. סא"ל שמעון משיב בחיוב. "בטח. מדובר באנשים עם ראש על הכתפיים, הם לא מתחקרים ילד ולא אישה. אם פלסטיני ירה, החייל חייב לעשות הכל כדי שלא יהיה אזרח שייפגע בגזרה שלו, זו האחריות שלו, כולל סיכון החיים שלו עצמו. זה מה שמצופה ממנו כחייל קרבי. אם צריך להקריב חייל בשביל אזרח, קביל. זו המשימה, ובגלל זה אנחנו שם".

סא"ל שמעון חושף מונח נוסף, "משימת תחקור". "משימת תחקור יכולה להיות בכמה סיטואציות. ברוב הפעולות יש תחקור ויש גם מעצר. במעצר אתה יודע את מי אתה הולך לעצור ולמה. אתה יושב עם השב"כ, בכל מעצר זה ככה.

"יש נסיבות שבהן אין מי שיתחקר. אתה עושה את זה לבד, כי המידע הוא על ירי, הפגנה, כניסה לכפר, ואין איתך מישהו כזה. עושה את זה הכוח שנמצא בשטח".

איך מתבצע התחקור?
"אין תרגולת, אין משהו כתוב. נכנסים פנימה, מדברים עם התושבים, ואם מרגישים אחיזה בחולצה, צעקות, ויש משהו חשוד - לפעמים, כשחיים את השטח זו התחושה - מרגישים שזהו הבן אדם שיכולים להוציא ממנו משהו, ולפעמים, לצורך העניין, משתמשים בכח".

היית מעורב בתחקורים שבהם הופעלה אלימות?
"נכנסנו לבית בשכם. היו לנו מידע לפני כן מי הבן אדם שהולך לבצע פיגוע, באיזה רחוב בירושלים. זה פיגוע באזרחים. אנחנו נכנסים פנימה, בנוכחות בני הבית, כדי לא ליצור פרובוקציה, לפעמים שמים לו יד על הצוואר, לפעמים צועקים עליו, מנסים להגיד לו דברים שיגרמו לו לחשוב שהוא הולך להיות במעצר הרבה זמן.

"לפעמים אתה צריך להפעיל יותר כח, כי אין שליטה על אנשים. במקרים מסוימים, מישהו נותן סטירה או כאפה כשהוא מבין שהוא יכול למצוא משהו בבית. זה יכול לקרות. אני תחקרתי, אני נתתי לו מכה בצוואר, אני הייתי בכח הזה. הבן אדם נעצר והפיגוע נמנע, קורים מקרים כאלה. אבל לפעמים לא מוצאים כלום".http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/890/990.html
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #8  
ישן 20-05-2009, 00:23
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב
 
חבר מתאריך: 02.05.02
הודעות: 7,828
Facebook profile Follow me...
הסנגוריה הצבאית תבקש לחקור את אלוף פקמ"ז על פגיעה בהליך משפטי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

19/05/2009
23:18

בסנגוריה הצבאית מתכוונים לפנות לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לפתוח בחקירה נגד אלוף פיקוד מרכז, גדי שמני, על כך שלטענתם הוא פועל לפגוע בהליך המתנהל בבית דין צבאי.גורם בסנגוריה ציין כי החלטתו של האלוף לנקוט בצעד פיקודי נגד מפקד חטיבת כפיר על רקע עדותו בבית הדין עלולה להטות את המשפט המתקיים בעניינם של קצין ולוחם המואשמים בתקיפת פלסטינים.(חנן גרינברג)

http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/CdaN...526_184,00.html

_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #13  
ישן 20-05-2009, 13:38
  Elad E Elad E אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.02.05
הודעות: 2,074
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

אני חושב שהציטוט של המח"ט מתחילת הכתבה ממצה את העניין:

"סטירה, לפעמים מכה בעורף או בחזה, לפעמים ברכייה או חניקה לצורך הרגעה היא סבירה. האם יש טבלה שאומרת מה מותר ומה אסור? לא, וגם בלתי ניתן שתהיה". את המשפט הזה אמר בפני בית הדין הצבאי מפקד חטיבת כפיר, אל"מ איתי וירוב, שחשף את אופי פעילות צה"ל מול האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון"

לפני שמבררים האם אותו סגן נתן לעצור "כאפה" מוצדקת או לא מוצדקת מוטב לבחון את הדרישה ההזויה מכל קצין זוטר ומכל חייל פשוט לנתח במשקפיים אקדמיות את המשמעות המשפטית של הפעלת כח כנגד חשודים או מתפרעים ורצוי שיחלו בבחינת האירוע בו נהרג סמ"ר נועם רכטר לוי ובקשר בין תפקוד החיילים לבין ההגבלות שמופעלות על החיילים (ושוטרי המג"ב) בשטח.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #19  
ישן 20-05-2009, 20:42
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל
 
חבר מתאריך: 16.02.04
הודעות: 5,509
אז תצמיד שוטר מתחקר לכל מחלקת חיילים.
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "בלי כל קשר למקרה הנוכחי-..."

מדובר פה במצבים 'חמים', בלי שעוצרים את כל העולם ואחותו.
יש לי הרבה מה לומר על זה, לטוב ולרע (אני בדיוק כותב עכשיו מאמר שמשיק לזה קצת) אבל במצב בו הדרג הבכיר מעדיף לזרוק את האחריות כלפי מטה, המצב הזה בלתי-נמנע. אי אפשר גם לדרוש מהחיילים והקצינים להביא תוצאות, וגם לומר להם, 'בשביל זה צריך שוטר'. למעשה, אפשר - אבל רק אם אתה עושה מערכה ארוכה, ממוקדת ומתישה כדי להכשיר כל חייל במותר ובאסור באופן רציני. לומר "זה אסור וזהו" זה כסת"ח מאין כמוהו, כי זה לא מספיק ולא יכול להספיק, לא אצלנו ולא אצל צבאות אחרים בעולם. והנזק שנגרם לנו יכול בהחלט לעלות על הרווח, אבל הכתובת היא הרבה יותר למעלה.
_____________________________________
"במידה רבה, הודות למאמרי הארץ הוקמה ממשלת הליכוד הלאומי ונתמנה משה דיין כשר הבטחון. הארץ דרש תגובה צבאית על האיום המצרי שבועיים לפני המלחמה, ואף דרש את תפיסת הרמה הסורית ימים אחדים לפני הפעולה".
(הארץ מפרסם את עצמו, 22 ביוני 1967)


המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #27  
ישן 21-05-2009, 02:28
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.01.05
הודעות: 4,584
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי שולה מוקשים שמתחילה ב "האישיו אבל זה שאין חוק"

לא צריך להוציא רכז לכל מעצר, דיברנו על נושא "תחקור ותשאול" שהופיע בכתבה.

בואו נעשה רגע סדר :

1. ההגדרה העיקרית של צבא הינה "גוף שיש לו סמכות לגיטימית להפעלת כוח".

2. ההגדרה של איזה סוג כוח ניתן להפעיל בסיטואציות שונות מעוגנת במספר הסכמים או "חוקים בינלאומיים", אבל בגדול מדובר על הפעלת כוח כנגד כוח, צבא כנגד צבא.

3. צבא שנישלח לבצע פעולות שיטור בקרב אוכלוסיה אזרחית הינו "סטיית תקן", ולכן בכל פעם שמתרחש מצב כזה ישנה בעיה בעוצמת הכוח ועיתוי הפעלתו (צבא ארה"ב בעיראק, צה"ל ביו"ש, וכיוצ'...).

אם ניקח את הנ"ל בחשבון נבין שישנה כאן בעיה, הבעיה התחילה כבר מזמן, באינטיפדה הראשונה, כאשר בצה"ל הבינו שישנה בעיה בהגדרת "הוראות פתיחה באש" והפעלת "כוח סביר". בזמנו נתנו לנו פנקסים עבי כרס מלאים חוקים והרצאת עו"ד לפני כל כניסה לשטח, עד שהבינו שזה לא ישים.

צריך להפסיק להיתמם, ביו"ש מתבצעת לחימה כבר 20 שנה כנגד ארגוני גרילה וטרור אשר מתבססים על הימצאותם בקרב אוכלוסיה אוהדת. אין אפשרות לבצע מעצרים או פעילות כלשהי שמתבססת רק על "רצון טוב" של האוכלוסיה. לא ניתן להפריד את נושא השיבוש (כפי שהוגדר בכתבה) מסה"כ הפעולות שמתבצעות בשטח, ולא ניתן לתת לחייל הנחייה להשתמש בדיבור או בנשק חם בלבד, כאשר לפעמים טלטול והפחדה עושים את העבודה, וכבר יצא לי לראות אנשים עושים במכנסיים מרוב פחד ומוסרים פרטים לגבי בני משפחה, וזאת ללא שהגענו לנקיטת אמצעים שחורגים ממה שנקרא "שיבוש".

צה"ל לא מפעיל שיטות עינויים בשטחים, אנחנו צבא הומני ואנושי הרבה יותר מכל המתחסדים למיניהם (אמריקאים, בריטים, צרפתים .... ראינו את כולם במהלך פעולות דומות, וראינו מה היו התוצאות). לא יתכן שקציני צה"ל יגיעו בפני שופט רק בגלל שפלסטינאי התלונן שהוא קיבל כאפה, שהמג"ד והמח"ט יאלצו לתת הסברים, והאלוף ינקוט בצעדים משמעתיים. זה טירוף הדעת וקריסת מערכות מוחלטת.
_____________________________________
! This is Sparta

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #29  
ישן 21-05-2009, 02:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,843
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "תבדיל בין שימוש בכח לצרכי..."

גם אם יש 200 מעצרים ללילה. עדיין לא מדובר בסד"כ גבוה מדי
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #32  
ישן 20-05-2009, 21:29
  Shpringa Shpringa אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.07.08
הודעות: 445
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אם המידע חם שיצטרף נציג הדרג..."

אפשר לקיים שיחת וועידה עם משפטנים מהארץ ומהעולם על עוצמת הכאפה שיחטוף או לא המתחוקר. השאלה היא אחת מה בה קודם ביצוע המשימה או כסת"ח, אתה דוגל בשני ואני לא מסכים.
מאז שנות ה2000 ממה שאני מכיר על אופי הפעילות היא מאד לא ממוקדת ברוב המקרים אבל היא אקראית למדי ולכן תופסת את הצד השני לא מוכן וברוב המקרים גם מצליחה לטרפד את תוכניות המפגעים גם אם הם לא נעצרים באותה פעילות, לחכות למידע מידיעי מדוייק בשביל לפעול זאת דרך בדוקה להחזיר את שנות הטרור. הרעיון הכללי שאם יש התראה כללית נכנסים כוחות מטלטלים כמה בלסטינים (שלא יודעים מה ידוע ומה לא לאויב הציוני) ואלו בתגובה פולטים מידע שבחלקו מציל חיים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #33  
ישן 21-05-2009, 02:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,843
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי Shpringa שמתחילה ב "אפשר לקיים שיחת וועידה עם..."

לא מדובר על כסת"ח אלא על לעבוד נכון. אם רוצים לכסת"ח, פשוט לא עושים שום דבר ללא הוראה מפורשת, וליאור לא הציע את זה בשום מקום.
לא יודע אם יצא לך לעבוד עם חוקרים מקצועיים, אבל התוצר שלהם תמיד יהיה טוב בהרבה, ולאין שיעור, מאשר חייל או קצין מזדמן שמקבל תשובות, ולפעמים תשובות לא נכונות.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #34  
ישן 21-05-2009, 09:58
  Shpringa Shpringa אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.07.08
הודעות: 445
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לא מדובר על כסת"ח אלא על..."

נכון לא דובר על כסת"ח ישירות אבל בסופו של דבר כל הדיונים על האם מותר לתת כאפות לעצירים בטחוניים ע"י מי ובאיזו סיטואציה מובילים רק לים הבירבורים על כך שלנו הצבא ההומני בעולם וצריך להגן על התואר.
אחסוך את דעותי בנושא הצבא ההומני ואתייחס רק לפן המבצעי.
מה שדיברתי עליו הוא שיש הבדל בין תחקור שמתבצע בחדר חקירות ויכול להמשך על פני שבועות שבו החוקרים יכולים להפעיל את שלל הטכניקות הפסיכולוגיות שלמדו, למוטט את ביטחונו ולשבור אותו.
לעומת זאת בפעילות שמדובר עליה בכתבה אין מידע מדוייק מי יודע משהו ואפילו לא תמיד ידוע מאיזה כפר תצא חגורת הנפץ, במקרה הזה מפעילים תחקור סטטיסתי - מטלטלים הרבה בלסטינים ואחוז מסויים מהמידע שווה משהו, משמע להביא חוקר יחיד לא יעזור (כי יכול להיות שנכנסים לכמה כפרים באותו לילה) וגם אם כן, לא בטוח שלאותו חוקר יהיה יתרון משמעותי (אם נניח יש 10 דקות פר עציר) על פני קצין זוטר עם קצת חוכמת רחוב וניסיון שמשך לפני 2 דקות את אותו מתוחקר מהמיטה ועכשיו מפעיל עליו מספיק לחץ כדי שלא יחזור לעשתונות שלו מהר מידי לפני שישאלו השאלות שצריך לשאול.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #35  
ישן 21-05-2009, 12:09
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,843
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי Shpringa שמתחילה ב "נכון לא דובר על כסת"ח ישירות..."

עכשיו אני בטוח שלא עבדת עם חוקרים מקצועיים.
אף אחד לא מדבר על לגרור את הבנאדם לחדר חקירות. מדובר על אדם שנמצא עם הכוח, יודע לדבר ערבית שוטפת, יודע לחקור ומכיר את המודיעין. זה מקצר לך את זמן ה"חקירה" ומניב הרבה הרבה פחות מידע שגוי - ומידע שגוי יש המון, כזה "שקצין זוטר עם קצת חכמת רחוב ונסיון" לא יזהה כי אין לו מושג בתחום.
יצא לי לראות הרבה פעמים איך מידע חלקי או מידע שהכווין כוח לדרך ארוכה (או לתצפיתנים) הרס משימה שלמה, רק כי כוח מסויים לא רצה להמתין לחוקר.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #37  
ישן 21-05-2009, 12:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,843
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Shpringa שמתחילה ב "צודק לא עבדתי עם חוקרים..."

אם יש שווה להמתין תמיד - אלא אם כן המודיעין קיים וכל מה שצריך לעשות זה לאסוף את הבחור. יש הרבה דרכים לשבש. עבודה שנעשית בצורה לא מקצועית היא כמו לדוג בלי פתיון - תעלה בחכה פעם בכמה זמן, אבל עבודה נכונה תעלה הרבה יותר.
אגב, הרבה פעמים, אם היה לי גשש מבין עניין, הייתי נותן לו לבצע את התשאול. ההיכרות עם התרבות, השפה ושפת הגוף הניבה תמיד הרבה יותר תוצאות ממה שכל מפקד זוטר או חייל ותיק (וזה במילואים, כן?) הצליח.

אני ממש לא פוחד מהפעלת אלימות מבוקרת. אני רק מבין עד כמה השיטה מוגבלת.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #38  
ישן 21-05-2009, 12:49
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)
 
חבר מתאריך: 21.08.06
הודעות: 4,003
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אם יש שווה להמתין [B]תמיד[/B]..."

עקרונית, אני נגד הפעלת כוח בסיטואציות המתוארות, מאחר ולדעתי
- כבר הופעל כוח בעצם הכניסה לבית באמצע הלילה ואיום (גם אם משתמע) בנשק על הדיירים.
- אני מאמין שסטירה לא תשיג את מה שחקירה רצינית, ע"י אדם מבין עניין תשיג. נחקר מאויים יתן לך את המידע שהוא חושב שאתה רוצה ולא בהכרח את המידע האמיתי.
- אם כבר החלטת לגרום לאדם לחוש מאויים אם לא ישתף פעולה, יש מספיק דרכים "כשרות" לעשות זאת, בלי לפגוע באדם פיזית ואף תוך צמצום הפגיעה בכבודו ובנפשו (שני אלמנטים חשובים מאוד!).
- לגבי ההערה "תצרף שוטר לכל כוח", יצא לי להיות נוכח במעצרים (צבאיים) שבהם נטלו חלק גם שוטרים. בואו נאמר שבמקרים הללו, האלימות לא הגיעה מהחיילים דווקא...

ציטוט:
ביו"ש מתבצעת לחימה כבר 20 שנה כנגד ארגוני גרילה וטרור אשר מתבססים על הימצאותם בקרב אוכלוסיה אוהדת

נכון מאוד מאוד. עכשיו השאלה היא - איך מתמודדים עם המצב? איך גורמים לאוכלוסיה להתנתק מהלוחמים (לכל הפחות) או אף לפנות כנגדם (במקרה הטוב, כמו שהבריטים הצליחו לעשות ב-1938)?
_____________________________________
על מג"דים אין שירים, רק כתובות בשירותים.

http://www.baking.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #39  
ישן 21-05-2009, 12:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,843
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Shpringa שמתחילה ב "צודק לא עבדתי עם חוקרים..."

אגב, אני אומר עוד משהו:

שום ניעור, מכה או חניקה לא יגרמו לאף אחד להסגיר שום אדם בכיר או ציוד חשוב. בני דודינו הרבה יותר מחמירים בטיפול שלהם במשת"פים, ואלא אם כן יש רווח אמיתי בזה (וגם את זה יצא לי לראות), יקריבו דברים שישמחו אותך אבל לא יגרמו לנזק רציני למחבלים.
הבעיה היא בדיוק בשיטה הזו - עבודה רנדומלית, ללא המשכיות ומעקב, ללא תכנון לטווח רחוק. לא סתם ההישגים של משימות מוכוונות שב"כ יותר גדולות ממשימות שהכוחות חושבים עליהם. זה לא שהשב"כ הוא איזה גוף על ביכולותיו. הם פשוט עובדים בשיטתיות שחסרה לצבא.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #41  
ישן 24-05-2009, 17:29
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב
 
חבר מתאריך: 02.05.02
הודעות: 7,828
Facebook profile Follow me...
הפצר:נשקול לשפוט את מפקד חטיבת כפיר,שהצדיק הכאת פלסטיני
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

הפצ"ר: נשקול לשפוט את מפקד חטיבת כפיר, שהצדיק הכאת פלסטינים בשטחים
תא"ל אביחי מנדלבליט ישקול צעדים משפטיים נגד אל"מ איתי וירוב, ומפקד גדוד בחטיבה, סא"ל שמעון הרוש, בעקבות עדות במשפט בה הצדיקו הפעלת אלימות בפעילות בשטחים

מאת אנשיל פפר

הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר), תא"ל אביחי מנדלבליט ישקול נקיטת צעדים משפטיים נגד מפקד חטיבת כפיר, אל"מ איתי וירוב, ומפקד גדוד שמשון בחטיבה, סא"ל שמעון הרוש, בעקבות עדות שנתנו במשפט שמתנהל נגד קצין בחטיבה, בה הצדיקו הפעלת אלימות בפעילות בשטחים.

הפצ"ר לא יקבל החלטה בעניינם של אל"מ וירוב וסא"ל הרוש עד לסיום המשפט נגד קצין וחייל בגדוד שמשון המואשמים בתקיפת פלסטיני בנסיבות מחמירות, כדי שהדבר לא יתפרש כהתערבות במשפט.

עם זאת, הפצ"ר גיבה בסוף השבוע את החלטתו של אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, לרשום הערה פיקודית לווירוב על הדברים שאמר במשפט. כעת מתברר שהפצ"ר אף הביא את הנושא לידיעתו של שמני והמליץ לו לפעול בנושא "ברמה הפיקודית", כדי להעביר לחיילים ולקצינים מסר שמתנגד לדברי וירוב והרוש.

וירוב, שהעיד במשפט בו נאשם פקודו באלימות נגד פלסטינים, אמר כי "הפעלת אלימות ואגרסיוויות שתמנע הסלמת מצב וצורך להשתמש באלימות יותר גדולה, היא לא רק מותרת, היא לעתים חובה".

הדברים זכו להערכה רבה בקרב קצינים ברמת השטח ולכן הרגישו שמני ומנדלבליט שיש לצאת באמירה ברורה בנושא הזה, ברמה הפיקודית, למרות שהמשפט עוד מתקיים.

בעקבות פניית הפצ"ר בעניין לרמטכ"ל ולאלוף הפיקוד, נרשמה לווירוב ההערה הפיקודית ובנוסף דאג שמני לשלוח איגרת לכל הקצינים מדרגת מפקד גדוד ומעלה בפיקוד מרכז בו הבהיר שאסור להשתמש באלימות כלפי פלסטינים.

ארגון זכויות האדם "יש דין" דרש לאחרונה מהפצ"ר להשעות את וירוב והרוש, לפתוח בחקירה פלילית נגדם ולהדיח אותם לאלתר מכל תפקיד פיקודי.

בארגון אומרים כי השניים הודו בעדותם בביצוע עבירות פליליות חמורות. "כל יום שחולף שבו אנשים עם ראיית עולם כזו מפקדים על חיילים הבאים במגע עם אוכלוסייה אזרחית הוא קלון למדינת ישראל כולה", נמסר.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1087714.html
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #45  
ישן 24-05-2009, 20:56
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.09.06
הודעות: 9,665
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני חושש שהפצ"ר נכנע ללחץ של..."

ציטוט:
זה מתחיל להיות מעיק, הבחינה של כל שיקול דעת מפקד בשטח בעיניים משפטיות.

מצד שני, ברור שאף אחד חוץ מהמשפטנים (נאמר, מפקדים בכירים בפקמ"ז) לא טורח לבחון את שיקול הדעת של המפקד בשטח. הרי מח"ט כפיר עצמו מציין שאין סרגל שמציין מתי מותר להשתמש בכוח ומתי אסור.

אז אם אין הנחיות ברורות, ומותר לטלטל קרוב של מבוקש בכיר כשבאים לעצור אותו (מה שנקרא "פצצה מתקתקת"), ומותר גם לטלטל סתם בחור שתופסים ברחוב כדי לדעת באיזה בית מסתירים נשק (ולזכרוני בזה נאשם סג"מ מלול, תחת השם המפוצץ "לבנת שיבוש"!)- האם מותר לסיור לתת כאפה לכל מי שנמצא במיקרה ברחוב, באופן קבוע? ומי קבע שאסור, נאמר, למ"כ במחסום לפוצץ במכות זקן שהתחצף אליו במחסום? הרי גם זו פעילות מבצעית?! אתה מציע להשאיר את זה לרוח המפקד של כל גיזרה?

אני מניח שדרישה מזערית היא שימוש בכוח רק באישור המפקד בשטח, וחובת דיווח על כל מיקרה של שימוש בכוח עם תום הפעילות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #48  
ישן 09-07-2009, 18:06
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב
 
חבר מתאריך: 02.05.02
הודעות: 7,828
Facebook profile Follow me...
קצינים לאלוף שמני: אתה מתנשא, קשה לסמוך עליך
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

כמאה קצינים חתמו על העצומה, שבה קראו לאלוף פיקוד המרכז לחזור בו מהחלטתו לנקוט בצעד פיקודי נגד מח"ט כפיר, בגלל עדותו לפיה ניתן להשתמש באלימות כלפי פלסטינים: "זהו זלזול במפקדי צה"ל, והתנהלות מתנשאת וצינית" עצומת המאה נגד אלוף הפיקוד: עצומה שעליה חתומים כמאה קצינים במילואים, מדרגות סגן ועד אלוף-משנה, נשלחה היום (ה') לאלוף פיקוד המרכז, גדי שמני. הקצינים מוחים בחריפות על החלטתו לנקוט בצעד פיקודי נגד מפקד חטיבת כפיר, אלוף-משנה איתי וירוב, בעקבות עדותו של זה בבית הדין הצבאי, לפיה ניתן להשתמש - במקרים מסוימים במהלך פעילות בשטחים - באלימות מוגבלת כלפי פלסטינים.

החתומים על המכתב מפרשים את צעדיו של שמני כ"כזלזול במפקדי צה"ל, והתנהלות מתנשאת וצינית". הם קוראים לו לחזור בו מההחלטה, ואף מזהירים: "בעתיד, יקשה עלינו לסמוך עליך כמפקד". חלק מהחתומים על העצומה הם מכריהם של וירוב ומלול, ובהם אף מלול עצמו וסנגורו עו"ד שמי כהן (אל"מ במיל' בעצמו).


עדותו השנויה במחלוקת של אל"מ וירוב ניתנה במהלך משפטו של סגן אדם מלול, סגן מפקד פלוגה בחטיבה, הנאשם כי הוא ואחד מחייליו נגחו, בעטו, היכו, חנקו וטילטלו פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בכפר קדום. האלוף שמני לא ראה בעין יפה את הגיבוי שהעניק וירוב למלול, ורשם לו, בצעד חסר תקדים, הערה פיקודית. הצעד עורר את זעמם של כמה קצינים, שהחלו כבר לפני כמה שבועות להפיץ את העצומה באינטרנט. מדי יום נוספו לה חתימות נוספות, ולבסוף, משנאספו מאה חתימות, הוחלט לשלוח את המכתב לאלוף.למרות הקשר של עורך הדין של מלול, רוב החתומים אינם קשורים ישירות לפרשה. בין היתר, הם מאשימים את האלוף שמני בשיבוש מהלכי משפט, משום שפעל במישור הפיקודי לפני סיום ההליך המשפטי נגד מלול. יש לציין כי גם בסנגוריה הצבאית זעמו בזמנו על הצעד, מאותה הסיבה.


"אנו סבורים כי היחס לקצין קרבי חייב להתבסס, קודם כל, על ההכרה במסירותו ונאמנותו לחברה הישראלית ולערכי הציונות", נכתב בעצומה. "כיום, מעטים הם הנושאים בעול ומתנדבים לשירות קרבי בצה"ל. מתוכם נבחרים בעלי רמה ערכית ומוסרית גבוהה להמשיך בפיקוד, והם ראויים ליחס הוגן, להערכה ואמון, מצד החברה הישראלית בכלל, ובפרט מצד מפקדיהם. התנהלותך בפרשת סגן אדם מלול ביטאה את חוסר האמון וחוסר ההערכה שלך לפקודיך". הכותבים אף עורכים הקבלה, מבחינת הגיבוי לחיילים בשטח, בין פרשה זו לפרשת גלעד שליט, שגם בה עומדת למבחן המחויבות של צה"ל לחייליו.


"רוח גבית למשמיצים את צה"ל"
"במלחמת לבנון האחרונה סבלה החברה הישראלית, ובראשה הלוחמים, ממפקדים המנותקים מהשטח, התופרים חליפות ליום שבו יפשטו את מדיהם", מוסיפים חותמי העצומה. "היה עליך לסמוך על המפקדים הבכירים של אותו קצין, שבמקרה של חריגה מערכי צה"ל ידחו ויתנערו מהמעשה. במקום זאת, בחרת להביע את חוסר האמון שלך בכל רמות הפיקוד בשטח, לרבות מח"ט, ולקבוע נורמות מוסריות ממקום הנתפס כסטרילי ומתנשא, ולמעשה מביע בפומבי זלזול בשיקול דעתם של הלוחמים ומפקדיהם בכל הרמות בשטח תוך נתינת רוח גבית למשמיצים את צה"ל".
עוד כתבו הקצינים לשמני: "כמי שעתידים לשרת תחת פיקודך, לצעוד בחזית הלחימה ולהגיב לכל המתרחש, אנו זקוקים לגב, למישהו שאפשר לסמוך עליו שייקח אחריות ויגבה אותנו כנדרש... לצערנו, לאחר התנהלותך בפרשה, יקשה עלינו לסמוך עליך כמפקד העליון. אנו קוראים לך למחוק את ההערה שרשמת למח"ט כפיר, שפעל כיאה למפקד בצה"ל. אנו בטוחים כי המח"ט פעל מתוך אחריות מוסרית במקביל להיכרות עמוקה עם הנעשה בשטח. אנו קוראים לך לחזור ולברר עם מפקדי השטח את הנורמות הראויות ואת דרכי ההתמודדות בפעילות מבצעית. אנו קוראים למפקדיך להתייחס לפרשה, ולהביע את דעתם בנושא. אנו מצפים להתייחסות ראויה והוגנת לקריאתנו זאת, כפקודיך בעבר ובעתיד, כנושאים בעול הלחימה בשטח".


יש לציין כי לפני כשבועייים הגיש אל"מ וירוב טיוטת תצהיר לעורכי הדין, שבה ריכך את ניסוחיו והפך אותם לזהירים יותר, והבהיר כי ניתן לפעול באלימות רק נגד "פצצה מתקתקת". עם זאת, התצהיר טרם הוגש לבית הדין עצמו, ובכל מקרה, וירוב מדגיש שהוא עדיין תומך בסגן מלול, וסבור שאסור להתייחס אליו כאל עבריין.בתוך כך, יצויין כי ייתכן שההערה הפיקודית של האלוף נגד המח"ט אינה הצעד האחרון נגדו בפרשה זו: לאחר שיסתיים המשפט, ייתכן שנגד המח"ט יינקטו צעדים נוספים במישור המשפטי, כגון חקירת מצ"ח.


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3744138,00.html

_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #49  
ישן 09-07-2009, 18:43
  offerd offerd אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 04.04.05
הודעות: 3,071
וזו דעתי בנושא כפי שכתבתי לפני שבועיים
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "קצינים לאלוף שמני: אתה מתנשא, קשה לסמוך עליך"

http://www.global-report.com/drori/?l=he&a=342585

ושוב חטיבת כפיר בכותרות והפעם המח"ט – אל"מ איתי וירוב שגיבה קצין בחטיבה בעת משפט וקיבל הערה פיקודית מאלוף פיקוד המרכז ולפי פרסומים אף הוצא שמו מדיון בקידומם של קצינים בכירים בצבא. אז לצד התבטאות שאולי אינה ראויה שזכתה להערה של אלוף פיקוד מרכז גד שמני ושל הרמטכ"ל ושל הפרקליט הצבאי הראשי ואף של היועץ המשפטי לממשלה צריך גם לזכור ולציין לשבח את תפקודו המקצועי והפיקודי של וירוב.


אז למי ששכח... חטיבת כפיר שאל"מ איתי וירוב עומד בראשה היא המגן והחרב של מדינת ישראל בכל הקשור לטרור מיהודה ושומרון. נכון, יש את הצבא כולו שנרתם למשימה אבל חטיבת כפיר היא הכוח המרכזי בסיכול הטרור בשטחים. לאחרונה פורסם ששבעים אחוז מהמעצרים שבוצעו בשטחי יהודה ושומרון בשנה שעברה בוצעו ע"י לוחמי החטיבה. אין אף כוח צה"לי שהגיע להישגים כאלה והוא המבטיח לכולנו את השקט והביטחון. חטיבת הקו הראשון של צה"ל לא זוכה לכוח אדם מובחר במיוחד ואת הישגיה המבצעיים היא קוצרת עם החתך האנושי של "עם ישראל" חיילים רגילים מהעיר ומהכפר, מהשכונות ומעיירות הפיתוח, עולים מרוסיה ואתיופיה. אין כאן סינון קב"אי ואין כאן חבר מביא חבר אפילו הילה עוד לא נוצרה סביבה אבל כבר עכשיו היקף הרוצים לשרת בה גדול מהמספר שהיא יכולה לקלוט.


לא אשאל מה היו ההנחיות ונורמות ההתנהגות של גד שמני בהיותו מח"ט הצנחנים ומח"ט חטיבת יהודה בחברון באירועים דומים באינתיפאדה. ברור לכולם שמה שרואים משם לא רואים מכאן.

יש דברים שצריכים להתבצע ויש דברים שצריך שלא יאמרו. כל מפקד בשטח מפעיל את שיקול דעתו בזמן אמת, לעתים יקבל צל"ש ולעתים יקבל הערה פיקודית, הכול בהתאם לנסיבות, למצב הרוח הלאומי ולמתריעים בשער.


אני תקווה שלצד ההערה הפיקודית שקיבל וירוב יזכרו במטה הכללי ובראשם הרמטכ"ל שמדובר במפקד מצטיין שהקבלות שהוא מביא לעם ישראל מוכחות ובניגוד לרבים אחרים פיו וליבו שווים. התקלה שבגינה קיבל הערה אינה תקלה אזרחית היא "תקלה" מבצעית, דיווח אמת של מח"ט על הנוהג המבצעי הקיים בשטח. אפשר לעגל פינות ואפשר לדווח בשפה משפטית המשתמעת לשמונה פנים ואפשר להגיד את האמת, זה מה שעשה מח"ט כפיר.
_____________________________________
קישורים:
לעפר דרורי / לאתר הגבורה
לפלוגה י'/79 / לגדוד 79

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-subscribe@yahoogroups.com
להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com


נערך לאחרונה ע"י offerd בתאריך 09-07-2009 בשעה 18:48.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #52  
ישן 11-07-2009, 13:09
  סיילו סיילו אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.09.08
הודעות: 800
אופי הפעילות בשטחים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

אני מתנצל שאין לי זמן לקרוא את הכל אבל בעקבות המאמר שקראתי ומספר תגובות אחריו חשוב לי לציין:
אופי הפעילות בשטחים הוא אגרסיבי ואלים, הלוחמים שעובדים בשטחים עושים הרבה מאוד עם המעט ציוד וכ"א שניתן להם בהתאם לדרישות ומגיעים להישגים שהם מעל ומעבר לכל מה שמצופה מהם בהתחשב בתנאים הנוראיים והגמול הכל כך מועט שניתן להם. היוזמה שלהם היא זו ששומרת על המציאות שלנו.

השימוש בכח ואגרסיביות הוא בלתי נמנע ובלעדיו כוחותינו בשטחים יהיו בדיחה מהלכת ללא יכולת אמיתית לשלוט בסביבה שלהם. מה שכן צריך לדעת זה להבדיל בין שימוש בכח כחלק מפעילות מבצעית ושימוש בכח לצורך שעשוע.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #62  
ישן 10-09-2009, 17:01
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב
 
חבר מתאריך: 02.05.02
הודעות: 7,828
Facebook profile Follow me...
הקצין המכה: "האלוף שמני מנותק מהשטח"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

מאת: יהושע בריינר, מערכת וואלה! חדשות
יום חמישי, 10 בספטמבר 2009, 11:38
אלוף פיקוד המרכז העיד במשפטו של סגן מלול, המואשם כי היכה פלסטיני במהלך מבצע מעצרים, ואמר כי "המח”ט טעה, אין להכות עצורים”. מלול: "האלוף מדבר ממגדל השן"סגן אדם מלול, קצין בחטיבת כפיר, המואשם כי היכה פלסטיני בעת מעצר, תקף היום (חמישי) בחריפות את אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, שבצעד נדיר העיד במשפטו. שמני אמר בעדותו כי "אם מישהו מתנגד למעצר צריך להפעיל נגדו כוח אבל אחרי שהוא עצור או אזוק אסור לעשות את זה". בתגובה אמר מלול בתום הדיון כי "האלוף מדבר ממגדל השן, שצופה עלינו מלמעלה כמו נמלים".

לדבריו, "החיילים הם אלה שנמצאים בשטח ולא האלוף שמנותק מהשטח ומהבוץ. עכשיו מנסים לשים על הגב שלי את כל הבעיות בצה"ל. בגלל המשפט שלי חיילים בשטח יוצאים למבצעים עם ידיים בכיסים. הם אומרים שהם לא רוצים לסיים כמוני. ביצעתי את המשימה בדרך שבה לימדו אותי" עורך דינו של מלול אמר עם סיום הדיון כי "האלוף בעדותו היתמם ומסר שהעדויות שניתנו בבית הדין על ידי המח"ט והמג"ד אינן משקפות המציאות, להערכתנו זו היתממות לשמה".

קודם לכן סתר שמני את עדותו של מפקד חטיבת כפיר אל"מ איתי וירוב, שעורר סערה ציבורית כשאמר כי מותר להשתמש באלימות כלפי פלסטינים במהלך מעצר. שמני העיר בעבר הערה פיקודית לוירוב בעקבות עדותו.

שמני אמר מעל דוכן העדים כי "חייל רשאי להפעיל כוח בפעילות כשהדבר נדרש. ישנם מקומות עם התנגדות והפעלת כח נעשית. כל אמצעי כוחני במהלך תשאול נעשה לאחר שרשרת של היתרים. יש פער גדול בין מה שאמר מח"ט כפיר בעדותו לבין מה שקורה בשטח".


שמני נשאל על ידי השופטת סגן אלוף נועה זומר מה עושים כאשר מתשאלים פלסטיני ללא הפעלת אלימות ולא יוצא מזה דבר. שמני השיב כי הוא מעדיף שהדברים ייעשו בצורה נכונה ולא בצורה שסגן מלול פעל. "אין לנו כוונה שהחיילים יהפכו לחוקרים. המציאות ביו"ש מורכבת, אבל אנחנו יודעים לשים את הקווים האדומים. אני מצפה שמפקדים יהיו אמיצים בשיקול הדעת אבל ידעו גם לקחת אחריות".

שמני הוסיף בעדותו ואמר כי "שוחחתי איתו והוא מבין את הטעות שעשה כי משכו אותו בלשון, לפי הפרשנות שלי. המצב בשטח שונה. גם אני נמצא בשטח וגם הפלסטינים והם לא שותקים כשיש אלימות נגדם כי הם רוצים להוכיח כל הזמן שמתעמרים בהם. בכל הזדמנות כזאת שהם מצליחים להוציא לתקשורת תמונה לא טובה זה משרת אותם ולכן הסיכוי שיקרה משהו בשטח והוא לא ייצא החוצה שואף לאפס".

"האלוף היתמם בעדותו"


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://mscwbe.walla.co.il/w/w-248/556511-18.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://iscwbe.walla.co.il/w9/v/zoom.gif]
סגן אדם מלול, קצין בחטיבת כפיר המואשם כי הכה פלסטיני בעת מעצר (יהושע בריינר)כאמור, שמני העיר בעבר הערה פיקודית למפקד חטיבת כפיר אל"מ איתי וירוב בעקבות עדותו במשפט של מלול, שם אישר כי מותר להשתמש באלימות כלפי פלסטינים במהלך מעצר. שמני התנער מהדברים והביע באיגרת לחייליו עמדה לפיה אין להשתמש באלימות במהלך פעילות מבצעית.

לאחר עדותו של וירוב זימן אותו שמני לפגישה, שם נזף בו על דבריו ובהודעה של צה"ל נאמר כי האלוף אמר למח"ט שעדותו "אינה מייצגת את המציאות" וכי הוא "ממעיט בערכם של אירועי אלימות". בעקבות כך הועלתה דרישה להעמיד לדין את שמני בגין שיבוש הליכי משפט, שכן הנזיפה הייתה בגדר התערבות בוטה בהליך המשפטי המתנהל כנגד סגן מלול. גם הרמטכ"ל גיבה את עמדתו של שמני בהזדמנויות שונות. בעקבות כך דרש סנגורו של מלול לזמן לעדות גם את הרמטכ"ל, אולם בהמשך נמשכה בקשה זו.

מלול וחייל נוסף נעצרו לאחר שסטרו לפלסטיני במהלך מבצע מעצרים בכפר קדום, לאחר שהתבצע ירי מהכפר לעבר התנחלות סמוכה.

פרסום ראשון: 10:23
http://news.walla.co.il/?w=/1/1570128&m=1&mid=74927
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #66  
ישן 13-06-2010, 20:47
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב
 
חבר מתאריך: 02.05.02
הודעות: 7,828
Facebook profile Follow me...
הפצ"ר: חקירה פלילית נגד מח"ט כפיר לשעבר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

מאת: גלעד גרוסמן, מערכת וואלה! חדשות
יום ראשון, 13 ביוני 2010,

הפרקליט הצבאי הראשי הודיע כי יפתח בחקירה פלילית נגד מפקד חטיבת כפיר לשעבר ומפקד גדוד שמשון לשעבר, בגין דברים שאמרו במשפטו של סגן אדם מלול שהורשע בהכאת פלסטינים. בין היתר אמרו השניים כי אלימות נגד פלסטינים מותרת במקרים מסוימים


הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, החליט לפתוח בחקירה פלילית נגד מפקד חטיבת כפיר לשעבר, אלוף משנה איתי וירוב, ונגד מפקד גדוד שמשון לשעבר, סגן אלוף (מיל') שמעון הרוש. זאת, בגין דברים שאמרו במהלך עדות שמסרו במשפטו של סגן מפקד פלוגה לשעבר בחטיבת כפיר, סגן אדם מלול, שהורשע בהכאת פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בכפר קדום. כך הודיעה הפרקליטות.


http://news.walla.co.il/?w=/1/1686098&m=1&mid=93125
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #72  
ישן 02-01-2011, 06:20
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,297
נסגר התיק נגד המח"ט שהצדיק אלימות במעצרים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""מכה היא לפעמים חלק אינטגרלי מהמשימה""

נסגר התיק נגד המח"ט שהצדיק אלימות במעצרים\ מאת יהושע בריינר
, מערכת וואלה! חדשות
יום שבת, 1 בינואר 2011, 21:17

הפצ"ר, אלוף אביחי מנדלבליט, החליט לסגור את תיק החקירה נגד מפקד חטיבת כפיר לשעבר, אל"מ איתי וירוב, שנחשד כי נתן הוראות לא חוקיות לחייליו, בהן הנחיה להפעיל כוח כנגד פלסטינים
,

http://news.walla.co.il/?w=/2689/1774736


טוב מאוד. וירוב אדם ערכי ומפקד רציני (כפי שמראה הכתבה הנ"ל: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3292261,00.html).

נקווה שהדבר לא יעכב את קידומו.
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:37

הדף נוצר ב 0.52 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר