לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-06-2009, 13:55
צלמית המשתמש של winner
  winner winner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.03
נשק אישי בשנות ה-80
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תמ"ק עוזי כנשק אישי - איך היה?"

העוזי היה נשק אישי שלי בשנות ה-80 (בסדיר ובשנים הראשונות של המילואים) כמובן שלא הייתי בתפקיד קרבי והירי היחידי היה במטווחים (גם מסודרים וגם מאולתרים בשטח) ובכל השירות לא נתקלתי במקרה של תקלה בעוזי - לא מעצורים ולא פליטות, גם אחרי שהייה של תקופה בשטח ללא תחזוקה.

היתרון הגדול שלו היה הגודל - נוח לשאת אותו, להיכנס ולצאת מקרונות ציוד כך שבשטח היה צמוד אליי רוב הזמן וכשלא רציתי שיראו אותו - פשוט דחפתי אותו לתרמיל...

בשלב מסויים במהלך המילואים החליפו לנו את הנשק ל-M16 ארוך וזה כבר סיפור אחר לגמריי - רוב הזמן היה תקוע בצ'ימידן (מפורק לשניים וארוז בניילון).

מעניין באמת לשמוע חוויות מהותיקים שאכן השתמשו בו בלחימה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-06-2009, 14:09
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תמ"ק עוזי כנשק אישי - איך היה?"

אם יש לך גישה לספרים שעוסקים בפשיטה על נוקייב, או האי גרין, אתה תראה שם ביקורת על ירי פזרני של הכוחות. הלקח הוא "ירי מהמותן בצרורות קצרים" - קרי ירי אוטומטי אופקי ולא מכוון

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 15-06-2009, 15:17
צלמית המשתמש של שמולביץ אשר
  משתמש זכר שמולביץ אשר שמולביץ אשר אינו מחובר  
מנהל פורום: דגמים לבניה עצמית, סקופים וחדשות, צילום ווידאו, וכן.... הצ'קלקה הכחולה של פרש

חבר מתאריך: 01.02.09
Facebook profile
הי לכולם

לי היה עוזי כנשק אישי בסוף שנות השישים.
העוזי היה מהדגמים הראשונים, ללא הריצ'רץ בכפתור הדריכה.

באחד המקרים, נסענו במשאית לשדה התעופה באל-עריש,
מי שמכיר את הכביש, הכביש חוצה מספר רב של פעמים, פסי רכבת.

אחד החברה החזיק את העוזי כאשר הקת (מעץ) הייתה שעונה על הספסל.
באחד המעברים מעל פסי הרכבת. הרכב ניתר והעוזי נדרך, ופלט כדור שפגע בחבר שלו שישב מולו.
הכדור חדר מעל ללב,
בשניה הראשונה, כולנו היינו בהלם, כולל הבחור שנפגע,
לאחר מספר שנייות החלו צעקות והחובש, טיפל בפצוע שפונה במסוק לבית החלוים,

בשלב מאוחר יותר, התקינו את הריצ'רץ אשר מנע את התופעה שהסדן יחזור למקומו, אם לא בוצעה דריכה מלאה.
ישן 15-06-2009, 15:35
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
עוזי מול קלשניקוב...

לראשונה השתמשתי (מבצעית) בעוזי בזמן מלחמת 6 הימים... כאשר היינו על הציר ליד אלעריש וכמו כל ג'ובניק היו לנו עוזים. היינו בגל השני-שלישי לאחר כוחות הלוחמים אשר פרצו את הדרך. מסביב הכל בער וריח המוות היה מסביב. לפתע נתחה עלינו אש וכדורים עברו בשריקה מעלינו.
זיהינו קבוצת חיילי קומנדו מצריים (ידענו על קיומם באיזור). אנו השבנו באש עם העוזים וראינו לתדהמתנו שהכדורים נופלים הרבה לפני המצרים....
לאחר כמה רגעים חיילי הקומנדו הבינו עם מי יש להם כאן עסק, הם הורידו מכנסיים ועשו כל מיני תנועות מגונות לכווננו והצחוק נשמע מסביב .על אף מראות המוות ומבלי לשכוח שזה אויב המבקש את נפשך.
כאשר היינו צריכים לחזור לאחור וידעתי שעדיין הקומדו נמצא באיזור מצאתי, רובה אנגלי (לא יודע מאיזה מלחמה - לדעתי זה היה ממלחמת העולם הראשונה עם כדורים ענקיים)
כאשר עברנו שוב פעם "באיזור הקומנדו" התסריט חזר על עצמו. אך הפעם כאשר פתחנו באש מהרובים. ראינו שהכדורים מגיעם עד הקומנדו והם הסתתרו בחול.
לאחר כמה שעות באו הצנחנים וטיהרו את האיזור והיתר זאת כבר הסטוריה.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 15-06-2009, 17:04
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06

יצא לי להשתמש בעוזי (הדגם ה"רגיל") גם בצבא כנשק אישי במשך תקופה קצרה (אחרי שהמקוצרים שלי ושל חייל נוסף הושבת בשטח, השתמשנו בעוזי ובקלאצ' המחלקתיים בתורנות - כולל יציאות הביתה ). יצא לי לבצע אתו כמה תרגילי שטח פתוח והרושם שנותר אצלי הוא שמדובר בנשק שלחלוטין לא מתאים ללחימה מסוג זה: הוא לא מדויק בטווחים שמעל לקצרצרים לא נוח לירי תו"כ הסתערות והקת המתקפלת לא מסתדרת עם אפוד החי"ר..

לאחר השירות, יצא לי להשתמש בו (ואח"כ באחיו הקצרים יותר) בתפקידי אבטחה שונים - ודוקא שם התרשמתי ממנו לטובה. נראה לי שבלחימה המכונה במקומותנו "לוט"ר", הכלי הזה מצוין.

http://www.baking.co.il

ישן 15-06-2009, 17:16
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
חה"ן נח"ל, 93 או 94
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "יצא לי להשתמש בעוזי (הדגם..."

בשנת 1993 או 94 חה"ן נח"ל ישבו באחד המוצבים בגזרה מרכזית של דרום לבנון (דלעת או בופור), ובמהלך תו"ס שמו לב שמתצפתים עליהם מאחד הבתים. הסיפור חזר על עצמו כמה פעמים, ולמרות שהעניין דווח הלאה כלום לא קרה. בשלב מסויים הוחלט לטפל בענין בצורה פרטית - בדרך כלשהיא הועלו למוצב עשרה עוזים, ובפהם הבאה שיצא תו"ס הם הוכנסו לפאוץ' גב של הפאודים. כשעברו ליד הבית הופקד אחד הצעירים על שמירת הנשקים הארוכים, בזמן שהצוות הסתער על הבית. למיטב זכרני התצפיתן הספיק לברוח, אבל הם אספו כמות יפה של חומר מודיעיני שהספיק כדי לסלוח להם על התעלול הפיראטי.

ישן 15-06-2009, 20:26
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
"עוזי עוזי..."

עבדך רץ, קיפץ, זחל, ירה וישן.... איתו. או וגם פתח בקבוקי משקה בעזרתה הנדיבה של המחסנית שלו..
אכן היו לו לעוזי בעיות רבות חלקן תוארו כאן באשכול ע"י אחרים.

אחת הבעיות ה"מפחידות" היתה אכן דריכת סדן בלתי רצויה ובלתי מבוקרת כתוצאה מחבטה בבסיס הכת. אני זוכר בין היתר שניתן היה לדרוך אותו ע"י זעזוע במכה אנכית כלפי מעלה ומטה כששתי הידים אוחזות בו... לימים הוחלף קפיץ הדריכה של הסדן בקפיץ קשיח יותר, אולם לא היה בזה פתרון ממשי ויעיל לגמרי לבעייה.

יעילותו של ה"עוזי" היתה יותר במובן של "אקדח אוטומאטי מתקדם" מאשר של תמ"ק טוב.

לא היתה "חברותא של ממש" בינו לבין חול או בוץ. וזאת בלשון המעטה.

הקרביים השתמשו (השתמשנו...) בדגם בעל הכת המתקפלת - עימה ניתן היה לפתוח בקבוקי משקה גם כן.... ה"ג'ובניקים נשאו את ה"עוזי" בעל כת העץ. הרבה מהם, בצאתם לבתיהם היו מורידים את כת העץ, וקושרים את ריתמת הנשיאה לחלקו האחורי של גוף העוזי.

בשל גודלו היה נוח מאד (בהשוואה לכלים אחרים באותן התקופות) לצניחה (כת מתקפלת כמובן).

אגב - היה בשימוש זרקור שניתלה מתחת לקנה. קוטר הזרקור אני מעריך מזכרוני היה כ- 12 ס"מ. היה בשימוש יחידות מיוחדות וכן ברשות משמר בגבול. אלומת אור רגילה אם כי חזקה. אינני זוכר שום פילטרים לזרקור הזה. אם בידי מישהו כאן תמונות של ההתקן הזה אנא - שתפו אותנו....

הונפקו שני סוגי מחסניות - וכאן זכרוני מתחיל לבגוד בי... אחת דומני היתה ל- 25 והארוכה יותר כללה 30 כדורי 9 מ"מ (נא לתקן אותי אם טעיתי). בשלב מסוים הנפיק צה"ל מתפסים קפיציים פשוטים, שאיפשרו "להצליב" שתי מחסניות בצורת האות L אולם אם לא חיזקת את המבנה בסרטי דבק או בחוטים, היה ההרכב הזה נפתח ומחסנית אחת היתה אובדת בקלות יתרה.

ועוד אנקדוטה - היה קל יותר לתפוס "טרמפ" ברכב אזרחי כשנשאת עוזי מאשר אם נשאת קלץ', FN או מקלעון FN, או רחמנא ליצלן - הצ'כי של הג'ובניקים. הסיבה היתה פשוטה - חשש (נכון) של בעל הרכב מפגיעה בריפוד או בתקרת המכונית בנושאך כלים גדולים יותר.

וזכרונות ה"עוזי" מובילים אותנו למילות שיר ה"גששים": "....עוזי, עוזי.... עוזי.... דפקו אותי...אותי.... מסדר נוסף...נוסף..." וגו'

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 15-06-2009 בשעה 20:31.
ישן 15-06-2009, 20:48
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
2 תוספות...
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב ""עוזי עוזי...""

א. זכור לי המקרה שחייל עייף לאחר השמירה זרק את העוזי על המיטה הפנויה ונפלטו 2 כדורים שפגעו בקיר. מב"ס במשך שנים לא תיקן את הנזק וכל חייל חדש אשר היה מגיע לבסיס "נאלץ" לעבור דרך החדר ולשנן שאין לזרוק עוזי טעון...
ב. פעם אספתי חייל טרפיסט (לא זוכר מאיזה חיל) אשר באמת עשה לי חור בריפוד של התקרה.
לא כעסתי במיוחד (רכב צמוד של החברה) והחייל היה כל כך מבוהל שהתחיל לבכות.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 16-06-2009, 08:11
צלמית המשתמש של winner
  winner winner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.03
בטיחות בעוזי
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "2 תוספות..."

הכלל החשוב ביותר שלמדתי לגבי בטיחות בעוזי הוא שאין בו מצב "הכנס" - דורכים, נוצרים ומכניסים מחסנית רק כשמתכוננים לירי. מצב של מחסנית בהכנס מועד לפורענות בגלל שאם הסדן גורף כדור מסיבה כלשהי, הוא ירוץ קדימה ויבצע נקירה בגלל הנוקר הקבוע - פליטת כדור "על בטוח"

התופעה של ירי צרורות במצב "בודד" נובעת כנראה מדוקרנים שחוקים של ההדק. העוזים ביחידה שלי היו כנראה במצב טוב - לא ירו הרבה ולכן לא נתקלנו בתקלות.

עוד דברים שנזכרתי בהם לגבי העוזי הוא הפאוץ' למחסניות שלו שהיה לנו תקופה מסויימת - פאוץ' שטוח ל-4 או 5 מחסניות אחת על יד השנייה והצולבת שהיו חיילים שתקעו אותה בתוך הרצועה (היתה רצועה צרה עם פד רחב שהתלבש עליה והצולבת נכנסה בין הפד לרצועה) על צולבת חתמנו רק כשלקחנו עוזי ליציאה מהבסיס - לשמירות חתמנו על חגור.
ישן 15-06-2009, 22:49
  tal44 tal44 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.06.08
לינוקס בתירונות יצא גם לי להשתמש בעוזי
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE]אגב - היה בשימוש זרקור..."

לעומת ה M-16, העוזי היה מצחיק.
הכוונה- יצא לי לירות עם עוזי במטווח.
יריתי שהנשק מכוון על בודדת, אבל אחרי כל 2-3 יריות, יצא צרור.

עם ה M-16 כבר לא היה הקטע הזה, שיורים בבודדת ופתאום יוצא צרור.
היתרון של העוזי היה בזה שהיה קצר- לעומת ה M-16 הארוך ולחייל היה יותר נוח להסתובב איתו- בעיקר במקומות צפופים.

פעם ראיתי תוכנית על מלחמת יום כיפור.
דובר שם על לוחמה של חיילים בתוך בונקרים ברמת הגולן.
היתרון של החיילים שלנו עם העוזי- לעומת החיילים הסורים עם הקלצניקוב,
שבתוך מחילות הבונקרים, היה יותר נוח לחיילינו לכוון את העוזי, לעומת הקלצניקוב הארוך, שהיה קשה להסתובב ולכוון אותו בצפיפות שבבונקרים.

העוזי נוצר בישראל, אבל נמכר למדינות רבות,
וזה נחמד לראות סרטים מחו"ל שהשחקנים משתמשים שם במקלע עוזי.
ישן 19-06-2009, 17:03
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב ""עוזי עוזי...""

ציטוט:

הונפקו שני סוגי מחסניות - וכאן זכרוני מתחיל לבגוד בי... אחת דומני היתה ל- 25 והארוכה יותר כללה 30 כדורי 9 מ"מ (נא לתקן אותי אם טעיתי). בשלב מסוים הנפיק צה"ל מתפסים קפיציים פשוטים, שאיפשרו "להצליב" שתי מחסניות בצורת האות L אולם אם לא חיזקת את המבנה בסרטי דבק או בחוטים, היה ההרכב הזה נפתח ומחסנית אחת היתה אובדת בקלות יתרה.

בצה"ל היו בשימוש שני סוגי מחסניות 25 כדור ו32 כדור אים כי הרוב היו 25 .

ציטוט:

יפה ! - שנים רבות חלפו מאז ראיתי לאחרונה (וגם השתמשתי בו מספר פעמים) ב"יראור" הזה. ולא זכור לי כלל מיקום הסוללות ?

הסוללות ממוקמות בתוך המתקוף הקדמי שמאחורי היראור (תוכל לראות בתמונה בכתבה שהעלתי )

ישן 15-06-2009, 23:49
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
עוזים במערכת סיני: חוויות של קצין צנחנים

בזמן השירות הסדיר הרצה בפנינו קצין צנחנים (דומני שהיה קצין, לא בטוח במאה אחוז) וותיק שזכה בעיטור בקרב המיתלה. ההרצאה הייתה משעשעת למדי שכן המרצה התייחס בביטול לכל סיפורי הגבורה כולל אלו שלו עצמו וכולל אלו המפורסמים ביותר. בהתייחס לשאלה על קן דרור, הוא הפטיר ש"היה לו רישיון נהיגה". הוא ציין כי העוזים היו נחותים מאוד בקרב מול המיצרים שירו על החיילים מעמדות רחוקות יחסית. לדבריו, היו להם גם רובים "צ'כיים" (מאוזרים, כמובן) שדווקא היו יעילים לפגיעה באויב, אבל כאלו היו רק מעטים ורוב הלוחמים היו מצוידים בעוזי שהיה, לדבריו, חסר תועלת במתאר הלחימה ההיא.
ישן 16-06-2009, 11:13
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
תחילת שנות השבעים

העוזי שימש אותי כנשק אישי בתחילת שנות השיבעים. זה היה נשק תקני למפעילי קרגו, מגיסטים, מכי"ם ונהגי נגמ"ש.
בהחלט נשק נוח, אמין מאוד ולטווחים קצרים גם טוב. לרובנו היתה קת מתקפלת, קת עץ היתה רק במפקדה.

במלחמת יום הכיפורים נקלעתי למצב של צורך בירי על חיילי "אויב" בטווח 300 מטרים לערך וקללתי את הרגע שאני עם עוזי ולא עם רומט. מאידך אי הירי שלי בגלל בעיות טווח גם הציל כמה חיילי צה"ל שזוהו על ידינו כחיילי אוייב בטעות.

אחרי המלחמה קבלנו M16 בקרטונים מארה"ב (עם הוראות ניקוי באנגלית המנחות אותנו להכנס אתם למקלחת...).
בהמשך בבהד 1 חי"ר כבר קבלנו גלילים עם דרגלים (לכולם) ולאחר מכן חזרנו שוב לרוסרים M16.

אלמלא טווח הירי המוגבל הייתי זכור אותו כנשק אמין וטוב.

אגב, ממציאו עוזי גל קיבל את צלש הרמטכל על המצאתו, ראו קישור מאתר הגבורה
http://www.gvura.org/?l=he&a=5189

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 16-06-2009, 14:43
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
לא זוכר בעיה כזו שחריגה מכלי נשק אחר
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "אמנם השתמשתי בו רק ב02-03 ולא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אחוול
אמנם השתמשתי בו רק ב02-03 ולא בשנות ה60-70 אבל עדיין .
דבר אחד זכור לי ממנו לרעה :
חלודה ,חלודה ,חלודה .
העוזי היה מחליד ברמות מטורפות והקנה שלו במיוחד ,היינו מעבירים חוטר ומשמנים אותו כמו משוגעים וכמה ימים לאחר מכן הקנה כבר היה מלא חלודה , מסדרים נפלו אצלנו על ימין ועל שמאל בגללו .

אבל הכל התגמד בנסיעות באוטובוס שעה שבעלי "מקל הסליחות" עברו במעבר וובעלי העוזי היו עוברים בניחותא .

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 16-06-2009, 20:52
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05

זכור לי ככלי נחמד. כלי נוח לנשיאה וכמעט ואינו סובל מבעיות תחזוקה ו/או תפעול. גם סובלנותו ללכלוך עלתה על זו של אחיו הגדול- הרומט. היתה איתו בעיה אחת עיקרית, והיא בעית הפליטות. על כן היה צורך בנקיטת אמצעי זהירות והקפדה על כללי הבטיחות כגון המנעות ממצב "הכנס" שלא לצורך.. אני אישית לא נתקלתי בשום בעיה של פליטה מקרית של כדור. העוזי בעל הקת המתקפלת היה נשקי האישי בין השנים 71-73 בסדיר, ועד שנת 75 במילואים שאז הוחלף ברוס"ר ארוך- ששימש ביחידות לפחות עד שלהי שנות ה-90. בקורס מ"כים וקורס קצינים, שימש העוזי, בעל קת העץ יחד עם הרומ"ט,ככלי נשק אישי, כאשר בכל צוות חומשו בו מספר חיילים, כולל כל בעלי הנשק המחלקתי למינהו.
העוזי לא הוכיח עצמו כנשק חי"ר, עקב טווחו הקצר, אולם עד 100 מ' ניתן היה לפגוע באמצעותו. בכך לא היה העוזי שונה מכל התמ"קים שראו שימוש בכל צבאות העולם של אותם ימים, והיה אף עדיף על רוב האחרים. עובדה שצבאות רבים בעולם הצטיידו בו.
כל הסיפורים על חלודה הינם סיפורי סבתות של כאלה שלא ידעו לטפל בכלי. הכלי סבל מחלודה כמו כל כלי אחר בן דורו ולא יותר. טיפול ראוי ושימון דק, מנעו הופעת כתמי חלודה. הכלי גם לא סבל מתקלות טכניות מרובות. אני למשל, מעולם לא נתקלתי בירי אוטומטי במצב בודדת. נראה, כי תקלות אלה החלו להופיע עם הזדקנות הכלי ותחזוקה לקויה שלו.
בקיצור: מדובר בכלי חביב, נוח לנשיאה, נוח לתפעול, אמין אך בעל טווח קצר, כיאה לכלי מסוגו. אף תמ"ק אחר בעולם של אותו דור, לא מיועד היה לשימוש לטווח גדול יותר.

ולסיום אנקדוטה ממלחמת יום כיפור: פעמיים מצאתי עצמי בשטח כאשר מעלי חגו מטוסי אוייב, כאשר רק העוזי בידי. בהעדר יכולת פעולה כל שהיא, וכנראה כדי לעודד את עצמי, יריתי באחת הפעמים את כל המחסנית לכיוון מיג 17. אני מניח שהטייס צחק, אבל אני את שלי עשיתי. בפעם השניה נצמדתי לצלע הר (ג'ניפה) והמתנתי להתקרבות המטוסים. למזלם הם לא התקרבו, כך שהם ניצלו מקליעי ה- 9 מ"מ.

ישן 17-06-2009, 14:04
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "בנוגע לחלודה ממש לא סיפורי..."

אוי! זה כל כל זועק לשמיים!
נשק מנקים כל יום!
נשק שלא מנקים כל יום הופך לנשק לא תקין.
תזרוק על הנשק שלך והוא יזרוק עליך בדיוק כשתצרך אותו.

בתקופות ארוכות היה לי גליל או גלילון בארון ועוזי על הכתף. העוזי קיבל טיפול יומיומי במסדר שימון שמירה (גם אם לא היה מפקד שיבדוק) לפני השינה, וניקוי יסודי בבוקר, בעוזי עם הפירוק והחלקים המאד גסים זה כ"כ קל. הרבה יותר קל לעומת נגיד, M16, או תבור. שוב, גם הפירוק והניקוי בבוקר לא הצריך מפקד שיבדוק.
פעם בשבוע שבועיים עוזי ואני היינו מבקרים במטווח (לפעמים עם החברים גליל/M16 ויריחו) ויורים לפחות מחסנית. בד"כ הרבה הרבה יותר.
בטווחים הקרובים עוזי היה מציג תוצאות נפלאות. ביציאה הביתה הוא היה עדיף אפילו על פני הגלילון כשהקת מקופלת.
פעם אחת ויחידה נתקלתי בפליטה. היא נגרמה בשל משחק בנשק. אני כבר הכרתי עוזי עם משבת, "ריצ'רץ'" מתחת לתפוח הדריכה, קפיץ קשה ודוקרנים מוגבהים. קשה מאד לפלוט ככה. אפילו כשלוחצים על המשבת קשה לדרוך את העוזי בניעור שלו בשתי ידיים או במכה על הריצפה. הרבה יותר קל לדרוך M16 או גליל באותה השיטה או בסיבוב מסביב לראש (כשהניצרה פתוחה).
אגב משחקים, היינו מוציאים את המחלק, מראים לחייל שדרכנו, הניצרה פתוחה במצב אוטומט והתריס ריק (כי הרי אין שם כלום, מלבד מחסנית מלאה בכדורים מנצנצים) מכוונים עליו את הנשק ולוחצים על ההדק. אם הוא עוד היה בסביבה הוא היה חוזר בריצה כדי לדפוק מכות לחייל שאוחז את העוזי ללא המחלק.
משחקים של ילדים מפגרים. דומה מידי למשחק איציק רק הרבה הרבה פחות מסוכן.

ישן 18-06-2009, 00:06
  אחוול אחוול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.08
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אוי! זה כל כל זועק..."

מצטער אבל בנשקים אחרים לא הורגלתי כך ולא מצאתי לנכון את הצורך לעשות זאת .
אם הייתי בתנאים קשים הרי שבוודאי שהייתי נוהג כפי שציינת (ובמצבים שכאלה כך נהגתי) אך כאשר אתה לא נמצא בשטח והנשק לא סופג חול ואבק הרי שמיותר לנקות אותו כל יום .
יכול להיות שהורגלתי לנשקים מודרנים לפני העוזי ולכן לא התאמתי את הדרישות של העוזי למצב הקיים כי בנשקים אחרים לא הייתה בעיה הזו באופן וודאי ולא רק אצלי אלא אצל כל מי שהכרתי ביחידה .

גם מי שמחזיק אקדח ברישיון לא מנקה אותו כל יום נכון ? העוזי היה מיושן ולפי מה שהבנתי מהנשק אצלנו ביחידה המתכת שממנה בנוי היה העוזי הייתה ברמה ירודה ומיושנת וייתכן שזה היה הגורם לנושא.

Kill Them All, Let God Sort Them Out

ישן 18-06-2009, 11:30
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "מצטער אבל בנשקים אחרים לא..."

חיילים שנושאים אקדח או נשק מנקים אותם לפני ואחרי כל מטווח: הסרת פיח ואבק והעברת חוטר (בטח שמעבירים חוטר בין מקצה למקצה, זו כבר בטיחות, לא קשור לנקיון)!
וכן כל יום:
בבוקר מפרקים ומנקים מאבק מפיח וחלודה, מעבירים חוטר ומשמנים שימון דק. בערב מנקים חלודה משמנים מקומות רגישים בשימון דק ומעבירים חוטר.

אזרח שנמצא בסיכון מנקה אחת לשבוע: אבק פיח וחלודה, "אבקת תחתונים", שימון מסילות ומסלול הנוקר והפטיש, חוטר וייבוש הקנה, שימון דק נגד חלודה.
אזרח שנושא את האקדח כל יום מנקה אחת לשבוע.
אזרח שנושא יום כן יום לא מנקה אחת לשבועיים
מי שנושא פחות מנקה אחת לחודש.

כל מי שעושה פחות מכך אינו קרבי ומזלזל בנשק שלו.
כל מי שעושה פחות מכך יש סיכוי גדול מאד שכשיגיע להתקלות הנשק שלו לא יתפקד.
כל מי שעושה פחות מכך יתלונן על:
מעצורים
נשק יורה בבודדת במקום באוטומט או להפך
קצב אש נמוך מידי/מהיר מידי
פיצוץ בקנה/בית הבליעה.
לא מסוג הדברים שהיית רוצה שיקרו לך כשאתה פוגש מחבל שיורה מולך. ממש לא.

ישן 18-06-2009, 11:59
  אחוול אחוול אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "חיילים שנושאים אקדח או נשק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
חיילים שנושאים אקדח או נשק מנקים אותם לפני ואחרי כל מטווח: הסרת פיח ואבק והעברת חוטר (בטח שמעבירים חוטר בין מקצה למקצה, זו כבר בטיחות, לא קשור לנקיון)!
וכן כל יום:
בבוקר מפרקים ומנקים מאבק מפיח וחלודה, מעבירים חוטר ומשמנים שימון דק. בערב מנקים חלודה משמנים מקומות רגישים בשימון דק ומעבירים חוטר.

אזרח שנמצא בסיכון מנקה אחת לשבוע: אבק פיח וחלודה, "אבקת תחתונים", שימון מסילות ומסלול הנוקר והפטיש, חוטר וייבוש הקנה, שימון דק נגד חלודה.
אזרח שנושא את האקדח כל יום מנקה אחת לשבוע.
אזרח שנושא יום כן יום לא מנקה אחת לשבועיים
מי שנושא פחות מנקה אחת לחודש.

כל מי שעושה פחות מכך אינו קרבי ומזלזל בנשק שלו.
כל מי שעושה פחות מכך יש סיכוי גדול מאד שכשיגיע להתקלות הנשק שלו לא יתפקד.
כל מי שעושה פחות מכך יתלונן על:
מעצורים
נשק יורה בבודדת במקום באוטומט או להפך
קצב אש נמוך מידי/מהיר מידי
פיצוץ בקנה/בית הבליעה.
לא מסוג הדברים שהיית רוצה שיקרו לך כשאתה פוגש מחבל שיורה מולך. ממש לא.

מה ההבדל בין אזרח לבין חייל בנושא ניקיון הנשק ?
הנשק מבדיל מי מחזיק אותו ?
קצת מוגזם לנקות אותו כל יום בייחוד כאשר הוא לא בא במגע עם חול\אבק ומצוי במקום נקי .
אחת לשבוע היה הסטנדרט אצלנו ביחידה (אלא אם כן הנשק היה חשוף למפגעים ואז נדרש יותר)
הן בתקופת העוזי והן בתקופת ה M16 והגלילונים ,ההבדל הוא שהעוזי היה מתמלא חלודה בתקופה זו ואילו האחרים לא .

ישן 18-06-2009, 13:05
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון]חיילים שנושאים..."

ההבדל בין אזרח לחייל הוא פשוט: לחייל מוגדר בכל בוקר זמן למסדר בוקר ובכל ערב זמן למסדר שימון שמירה. לאזרח לא.
אם ביחידה שלך לא הוגדר זמן כזה זה בגלל שלא דווח לך על כך שהוא הוגדר. אין יחידה בצה"ל, פתוחה או סגורה, שלא מוגדר בה זמן למסדר בוקר.

אם ניקת את הנשק רק פעם בשבוע - פגעת בכוננות. בדיוק כאילו שנשאת את הנשק ללא מחסניות או ללא נוקר.
אם איפשרת לנשק להגיע למצב שהוא חלוד - אפילו אם ניקית אותו בבוקר - פגעת בכוננות. כנ"ל.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 18-06-2009 בשעה 13:11.
ישן 19-06-2009, 00:59
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "ואם בעל מקצוע (נשק) מוסר לי..."

"בקבלך ומוסרך נשק פורקהו ונצרהו"
זוהי הוראת הבטיחות מספר אחת הנוגעת לנשק.
ההוראה הזו היא אבסורד מוחלט. הרי אם חייל א' מוסר נשק לחייל ב' ולפני המסירה הוא פורק אותו למול עיניו של חייל ב', למה צריך חייל ב' לפרוק אותו מחדש?
התשובה פשוטה: כי זה נשק!
עד שאתה לא פרקת בעצמך, מבחינתך, הנשק לא פרוק.
עד שלא ניקית בעצמך הנשק לא נקי. כלומר הוא מסוכן, הוא לא בטוח לשימוש, הוא לא מבצעי.
איך אפשר לקחת נשק מהנשקיה, לזרוק על הכתף וללכת לשמירה???
אתה רוצה להגיד לי שאחרי תקופה ארוכה לקחתם את הרובה מהכנה ויצאתם לשטח? בלי לטווח בו קודם? בלי להחזיר איפוס?
ואם החזרתם איפוס... הרי לפני ואחרי מטווח חייבים לנקות את הנשק!
איזו צורה יש לתורנות שלכם אם אתם מבצעים אותה עם בזנ"ט כמו הקרבין של המשא"ז שנשלף מהכספת לא מאופס, לא מנוקה אולי אפילו בלי נוקר?!

נקיון נשק מאבק, פיח וחלודה. וידוא קדח קנה יבש ולא סתום או שיש בו גופים זרים ("פילים") זה כוננות, זה מבצעיות, זה בטיחות.
אם לא תנקה את הנשק שלך לא תכיר את התקלות שלו. אני אומר את זה אחרי שהתפוצץ לי נשק בפרצוף (התרעתי על תקלה במנגנון שזיהיתי במהלך הפירוק לניקוי אך סירבו לשלוח נַשָק או להחליף את הרובה).
אם לא תנקה את הנשק שלך יהיו לך מעצורים בדיוק כשתצטרך אותו (אנחנו מכירים מקרים של חיילים שהפסידו בקרב בשל מעצורים).

ישן 19-06-2009, 14:05
  אחוול אחוול אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב ""בקבלך ומוסרך נשק פורקהו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
"בקבלך ומוסרך נשק פורקהו ונצרהו"
זוהי הוראת הבטיחות מספר אחת הנוגעת לנשק.
ההוראה הזו היא אבסורד מוחלט. הרי אם חייל א' מוסר נשק לחייל ב' ולפני המסירה הוא פורק אותו למול עיניו של חייל ב', למה צריך חייל ב' לפרוק אותו מחדש?
התשובה פשוטה: כי זה נשק!
עד שאתה לא פרקת בעצמך, מבחינתך, הנשק לא פרוק.
עד שלא ניקית בעצמך הנשק לא נקי. כלומר הוא מסוכן, הוא לא בטוח לשימוש, הוא לא מבצעי.
איך ? למפקדים הפתרונים,מהרגע בו החליטו בצה"ל שאין סיבה שחיילים ינשאו סתם כך נשק הונחתו עלינו הפקודות ,יש לציין שלא שירתתי ביחידה לוחמת אבל כך היו הפקודות .
אתה רוצה להגיד לי שאחרי תקופה ארוכה לקחתם את הרובה מהכנה ויצאתם לשטח? בלי לטווח בו קודם? בלי להחזיר איפוס?
מטווח ? הלוואי והיה, פעם ב 3 חודשים (ע"פ הפקודות נאמר) וגם אז ירי של 5 כדורים למטרת דמות ללא בדיקת מטרות !
נשק לקחנו מהנשקייה לאחת משתי מ 3 מטרות :
1. תורנות אבטחה,אין מצב לנקות את הנשק (הסבר בהמשך)
2. מטווח,מנקים את הנשק
3. תפקיד מחוץ לבסיס ,אישית הייתי מנקה את הנשק אבל הייתי בין החריגים כי היו לי תורנויות
רבות שכאלה ,לא יודע מה עשו השאר בייחוד לאור העובדה שלא הייתה פקודה של ניקוי .
לפני תקופת ההפקדה בנשקייה ,כאשר הנשק היה ברשותי ולא הייתי בפעילות איתו אז היה
סגור ומאובטח ומנוקה אחת לשבוע בלבד .

ואם החזרתם איפוס... הרי לפני ואחרי מטווח חייבים לנקות את הנשק! לפני ואחרי מטווח אכן ניקינו את הנשק , לא היה לנו מטווח איפוס בתקופה של לפחות שנתיים + מפאת מחסור בתחמושת (התירוץ התורן) ,כשיכולתי והקצין שהעביר את המטווח היה במצב רוח טוב ,היינו מבקשים אני וכמה חברים לבדוק את המטרות לבצע איפוס ולבקש מקצה נוסף אם נשארה תחמושת ,אך ככל המטווח לא הוגדר למטרת איפוס אלא למטרת "ריענון" (מה שזה לא אומר...) .

איזו צורה יש לתורנות שלכם אם אתם מבצעים אותה עם בזנ"ט כמו הקרבין של המשא"ז שנשלף מהכספת לא מאופס, לא מנוקה אולי אפילו בלי נוקר?! ככשאלתי פעם את המפקדים שלנו שאלה דומה ,התשובה שניתנה לי הייתה בסגנון של "עזוב אותך משטויות אנחנו לא באזור מסוכן וכלום לא קרה פה וכלום לא יקרה פה... " ,ששאלתי אם כן אז מודע בכלל טורחים לתת לנו נשק ולבצע תורנות אבטחה קיבלתי פרצוף כועס בתור תשובה .
ההיגיון שלי אמר שאם נותנים נשק אז יש לזה סיבה אבל כאשר רוצים לחפף הסיבה נעלמת ...

מה שהכי מפליא בתיק האבטחה של הבסיס עבר איכשהו אישור של רמ"ט הפיקוד לפי מה שהבנתי וכל ביקורת "פתע" שהייתה עברה בצורה חלקה על אף הליקויים . בסוף כבר התרגלתי אחרי שהבנתי שזה לא רק בתחום הזה ולא רק אצלינו בבסיס ובכל שאר הצבא זה ככה ,לבסוף החלטתי שאני אהיה כמה שיותר בסדר ומוכן לתפקיד ואגיע לתורנות ע"פ הפקודות ואקווה לנס ששאר החיילים יגיעו גם כן .

נקיון נשק מאבק, פיח וחלודה. וידוא קדח קנה יבש ולא סתום או שיש בו גופים זרים ("פילים") זה כוננות, זה מבצעיות, זה בטיחות.
אם לא תנקה את הנשק שלך לא תכיר את התקלות שלו. אני אומר את זה אחרי שהתפוצץ לי נשק בפרצוף (התרעתי על תקלה במנגנון שזיהיתי במהלך הפירוק לניקוי אך סירבו לשלוח נַשָק או להחליף את הרובה).
אם לא תנקה את הנשק שלך יהיו לך מעצורים בדיוק כשתצטרך אותו (אנחנו מכירים מקרים של חיילים שהפסידו בקרב בשל מעצורים).
מסכים איתך לחלוטין בייחוד כאשר הנשק לא היה נמצא אצלי ותחת השגחתי אלא בנשקייה ,אבל מה לעשות שהחליט מי שהחליט שאת הנשק לוקחים 5 דקות לפני עליית המשמר ?
תסכים איתי שלנקות את הנשק כשאתה כבר בעמדת השמירה זה לא רעיון כל כך טוב ?

ישן 20-06-2009, 05:32
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון]"בקבלך ומוסרך..."

לכל בסיס תיק אבטחה החייב להיות חתום ע"י קצין אגמי ומפקד הבסיס.

עד שלא יעמידו מב"ס לדין ישללו את דרגותיו.
וישפטו אותו ל בגידה - לא יבוא שינוי.
אבטחת בסיסים מסוימים היא רעה חולה.

ומי שחושב שאני קיצוני צודק ! (בעניין הזה)

צבא הוא צבא - לובש מדים הוא חייל !!!

אפשר שסדנאות מסוימות או משרדים מסוימים יהיו במסגרת שרות לאומי ואו שהמשרתים בהם ילבשו מדים רק בשעת המשמרת !!!

אך מרגע שחייל עוסק במשימות שמירה הוא לוחם וחייב לבצע את משימתו ללא דופי !!!

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 20-06-2009, 22:50
  אחוול אחוול אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilanb
לכל בסיס תיק אבטחה החייב להיות חתום ע"י קצין אגמי ומפקד הבסיס.

עד שלא יעמידו מב"ס לדין ישללו את דרגותיו.
וישפטו אותו ל בגידה - לא יבוא שינוי.
אבטחת בסיסים מסוימים היא רעה חולה.

ומי שחושב שאני קיצוני צודק ! (בעניין הזה)

צבא הוא צבא - לובש מדים הוא חייל !!!

אפשר שסדנאות מסוימות או משרדים מסוימים יהיו במסגרת שרות לאומי ואו שהמשרתים בהם ילבשו מדים רק בשעת המשמרת !!!

אך מרגע שחייל עוסק במשימות שמירה הוא לוחם וחייב לבצע את משימתו ללא דופי !!!

אם זה עיצבן אותך מה תגיד על העובדה שמב"ס לא היה לנו ? והכל כמובן משיקולי אגו וכבוד בין מפקדים בכירים וותיקים .
וממה שראיתי לפחות אצלינו עוד שמרו עם נשק ותחמושת ,יש בסיסים....

ישן 19-06-2009, 23:07

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב ""בקבלך ומוסרך נשק פורקהו..."

ציטוט:

בדיוק כמו שאתה יכול ללכת למטווח אים נשק שברור לך שהוא לא תקין ואפילו מסוכן !
אתה לומד כבר ביום השני בטירונות שאם תיכנס ראש בראש עם המערכת לך זה יכאב יותר .

ציטוט:

אני חייב לציין שלפחות אצלי ביחידה הנשקים היו מאופסים בעזרת מכשיר "אלירז" אז נכון שזה לא תחליף לאיפוס בירי אבל מצד בכל הנשקים שהגיעו לידי לא היתה סטיה בנפ"מ של יותר מ2 ס"מ
ב50 מטר .
אני לא חושב שסטיה כזאת מפריעה בצורה ממשית כאשר המשימה של החייל היא לפגוע במטרת
חצי דמות ב200 מטר לכל היותר .
(ועם ביצועי הירי של רוב היחידה שלי ,הלוואי וסטית הנפ"מ היתה הבעיה )

ישן 20-06-2009, 05:17
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "ואם בעל מקצוע (נשק) מוסר לי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אחוול
ואם בעל מקצוע (נשק) מוסר לי שאין בכך צורך ?
לאחר שהופיעו הפקודות בנוגע לנשיאת נשק או יוצר נכון אי נשיאת נשק כל אנשי היחידה הפקידו את נשקם בנשקייה ובעת תורנות חתמו עליו ,בנשקייה כך נמסר לי לא ניקו ולא שימנו אותו כלל למעט טיפול תקופתי .
אז גם הנשקים לא יודעים לטפל בנשק ?
פירוק והרכבה של מכלולים וחלקים לאורך זמן ובמידה מיותרת פוגעת גם בתפקוד הנשק .

אוי ואבוי
חתימה על נשק לפני תורנות היא רעה חולה. הערתי עליה לא פעם.
תאר לך אבסורד שחייל לוחם היה חותם על נשק כלשהוא רק לפני היציאה לסיור או לפעולה ?
הוא לא היה מוכן - מפקדו לא היה מוכן.
בבסיסי עורף או שתבוצע שמירה כראוי - או ע"י חברות שרותי שמירה שתנאי העסקתם : יוצאי צבא רובאי 5 ומעלה - בתנאי תעסוקה של עבודה מועדפת. יותר בטוח לכולם.
תנאי נוסף הוא התמקצעות. תאום כוונות באלירז.
בקורת נשק הכוללת ירי. (לא רק "משחקי נשק" שערכם הבטיחותי רב אך אינם שלמים) ומטווח תקופתי של האוחזים בנשק. בעת הירי ירשם הנשק בו טווח החייל, ואם פגע כראוי זה הנשק שיקבל לשמירה.
פירוק ווהרכבה ראשוני אינם פוגעים בנשק בוודאות - פירוק מיותר ומשחקים לא ראויים כן.

אצלנו בגזרה באימוני משא"ז או מתנ"א כך הדבר מתבצע :
בדיקת תקינות כולל בירי - עבדכם הנאמן.
איפוס ל 50 מ' (כנ"ל)
מטווח תקופתי באחריותי. (בו נרשם מספר הנשק בו ירה המתאמן - אני מוודא שבכל אימון כזה יורה המתנדב בשני כלים)
מספרי הכלים רשומים באקסל לצד יתר הפרטים. כאשר מכינים דף תדרוך משמרת נרשמים מספרי הכלים הרלוונטיים על הדף. ואת אחד משני הכלים הוא לוקח. (אגב מתנדבים ותיקים כבר ירו אצלנו בכל הכלים או כמעט בכולם)

עוד הערה חשובה :

בתדריך נאמר את הנשק במשמרת ישא המנוסה והבקיא יותר בתפעולו.

שלא נצטרך - אבל אם וכאשר.................

אגב לא מכל היחס לנשק אני מרוצה אך לא מפסיק לנסות לשפר. מדי פעם כשיש תחמושת עורך אימוני אקסטרא למעונינים.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 19-06-2009, 14:32
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
עוזי עשוי בחלקו פח (בלשון העם)
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ההבדל בין אזרח לחייל הוא..."

בדיוק כמו אקדחי זיג זאוור מסויימים (228 ו 226), שגם הם היו בשירות צה"ל. כאשר חלודה "נדבקת" למתכת כזאת פעם אחת, קשה מאוד למנוע ממנה לחזור שוב, אפילו אחרי חשיפה קצרה מאוד ללחות/זיעה. המשטח של המתכת מפתח חיספוס, או מין נקבוביות, והחלודה חוגגת עליו: אתה יכול לגרד עם צמר פלדה עד מחר: החלודה תחזור.

או במילים אחרות: יש הבדל בין עוזי שהיה שמור מן הרגע שיצא מן המפעל, ובין כלי שחוק ו"אכול" שהגיע לחייל, גם אם האחרון מאוד ממושמע. לא הכל "לא רוצה", למרות הקלישאה, יש גם "לא יכול".

בנשקיית היחידה שבה שירתתי שנה היו עשרה עוזים ששכנו שם לאיזה צורך של כוננות הגמ"ר או משהו כזה: נשק היחידה, שהיה נגד ותיק ומקצועי, בשלב מסויים כ"כ התייאש מלשמר אותם, שהוא פשוט הוציא את הקנים והיה מאחסן אותם קבוע בדלי עם תערובת שימון. בכל תסריט אחר הם פשוט היו מחלידים תוך כמה ימים מבפנים ומבחוץ ומצריכים טיפול אגרסיבי מאוד כדי שיעברו ביקורת תקופתית.

ישן 19-06-2009, 21:22

אני מקווה שאני משרשר למקום הנכון
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אוי! זה כל כל זועק..."

בכוונה להגיב לכל התת שירשור .

חברים נשק מנקים כאשר הוא מלוכלך ,זאת לא מצווה שהזמן גרמה !!
אם אנחנו מדברים על נשק "אזרחי" אין דומה שבוע של עובד מחצבה לשבוע של פקיד במשרד
אין דומה אקדח שנישא בתיק לאקדח שנישא בנרתיק פנימי ,הבעלים מזיעים בקצב שונה ויש נשקים
רגישים יותר ללחות וכאלו הרגישים פחות .

מניסיוני האישי -כאשר רכשתי לראשונה אקדח כמובן כמו כל מחזיק נשק "רציני" הקפדתי לנקות את
האקדח לפחות פעם בשבוע ומה גיליתי ?
שתכלס כל מה שאני עושה זה ליבש את השמן הישן רק כדי לשים שמן חדש אז עברתי לפעם בשבועים
ואז לפעם בחודש עם ניקוי חיצוני +קנה באמצע .

הצבא כמו שאתם הוא מסגרת שבלונית קשה שמתעקשת תמיד לרבע את העיגול במקום לקבל את זה שזה עיגול ולא ריבוע ולכן לכל ציוד צריך להיות דרג אחזקה מא' עד ד' וטיפול יומי -שבועי-חודשי .....,גם אים תכלס זה מיותר אוו אפילו גורם נזק .
בנוסף לזה כל סמל טירונים מתחיל ידע להסביר להם שניקוי הנשק הוא לא כדי שנשק יהיה נקי אלה
כדי לחנך את החייל למשמעת של נקיון הנשק ולכן יש לעשות את זה גם אים זה מזיק לנשק .
בדיוק כמו שצריך לצבוע עצים ואבני שפה בלבן וקירות בצבעי היחידה ,למה?? ככה??
כי גם הסמל בטורו צבע וזאת התשובה שנתנו לו כאשר הוא שאל .
וניקוי היתר הזה שמקובל בצבא אכן רק גורם יותר נזק ושוחק ופוגע בכלים יותר מאשר מסיע לשימורם אוו לתפקודם התקין .
למשל כל המלחמה הזאת אים הקוטש' על כל נקודת חלודה לא רק שאינו פותר את הבעיה עמו שנאמר פה אלה רק מחריף אותה בכך שהוא מוריד את הציפוי בעוד מקומות וחושף אותם להמשך
התפשטות החלודה ואז במקום נקודה נהיה כתם ושוב משפשפים וחוזר חלילה עד שכל הנשק נהיה
בבזנט אחד גדול .
כל המשחקים עם הטסטר בחלקי הנשק מקלף ציפוי מגן וחושף את הכלי לאירוזיה מוקדמת
המלחמה האין סופית עם החוטר על הקנה פוגע לבסוף בכתר הקנה מה שפוגע בדיוק הכלי
ושוחק את ציפוי הכרום (שנכון הוא קשיח יותר מהחוטר אבל גם מים קשיחים פחות מסלע
והתוצאה לאורך זמן ידוע ) מה שגורם לאירוזיה מהירה יותר בקנה שמקצרת את חיי הקנה
כנ"ל פגיעה מכנית בסלילים .....
שלא לדבר על טונות השמן שנשפכים על כל כלי כדי שהסמל יראה שהכלי משומן ולמעשה
לא רק שלא תורמים לעבודה תקינה של הנשק אלה גם הופכים אותו למגנט לאבק וחול והתוצאה
ברורה -מעצור !

ישן 17-06-2009, 03:50
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
ועוד על מורשת העוזי....

דומני שאיש כאן לא הזכיר את תצורת נשיאת העוזי שלא ב"היכון", תצורה שהיתה נוחה למסעות מפרכים ולנשיאת אלונקות. מדובר על השחלת העוזי לרוחב החזה בגובה הבטן מאחורי שתי רתמות החגור הקדמיות (ביניהן לגוף החייל הנושא). הדבר איפשר שחרור הידיים להליכה או לריצה במידת מה.
אם למישהו תמונות המראות תצורה כזאת - אנא פרסמו.

זכרון אחר הנוגע ל"עוזי" הינו האפשרות להחליף את הקנה בקנה ארוך יותר שכמדומני נתן יתרון מסוים בטווח ובדיוקי הפגיעה. ושוב - תמונות יעזרו לקהל כאן.

ועוד אנקדוטה - לכל אחינו גיבורי התהילה, בתכיפות רבה פורסמו אז תמונות של חיילות נאות מראה אם בדפיו האחוריים של עיתון "מעריב" ו/או בעיתון "ידיעות אחרונות" - ואינני זוכר שום תמונת חיילת מחייכת נושאת רומ"ט FN או רובים אחרים בשרות צה"ל אלא את ..... העוזי... עוזי... ולתפארת מדינת ישראל.
כך גם בכרטיסי הברכה לראש השנה, אגב
(כן - היו גם תמונות יוצאות מן הכלל הזה....)

.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 17-06-2009 בשעה 04:00.
ישן 19-06-2009, 18:20

לי היה רומן ב3 מערכות עם העוזי

מערכה ראשונה היתה בטירונות אי שם בקיץ 1995 .
את העוזי שיבצו לנו בסוף הטירונות רגע אחרי שבירת הדיסטנס וזה כדרך אגב תחת הטיעון גם ככה עוד מעט מוצאים את העוזי מהשירות .
אחרי אימון יבש בין יום וחצי הגענו אל המטווח המטרות הוצבו במרחק 25 מטר המחסניות מלאו ב10 כדורים
למטרת ירי ראשוני ניתנה פקודת "אש" אני מכוון ,סוחט הדק ומרגיש מכה קלה מלווה בקול שנשמע לי כמו פיקות פחות אוו יותר,וזאת אחרי שהתרגלתי לרעש ולמכה של הM16 והגליל קודם לכן .
חשבתי שמדובר במעצור ,יצאתי מבין כוונות והטתי את הנשק לבדוק את מצב המכלול וראה זה פלא המכלול
דרוך לאחור עים כדור תורן מול המכנס .
אז תפסתי אומץ הרמתי את הראש והסתכלתי על המטרה ...מה אתם יודעים ...פגיעה !!
חזרתי בין כוונות והמשכתי ללא הפסקה עוד 9 סחיטות כולם במטרה .
באותו רגע התאהבתי בכלי .
מקצה הבא כבר היה בוחן "אות הקלע" 21 כדור ל50 מטר את כל ה21 הכנסתי פנימה אבל המקבץ היה נראה לי מטורף בגודלו ,כמי שהיה רגיל לקבל באותו טווח מיקבץ של 4-5 ס"מ פתאום לקבל 10-12 ס"מ ....
לא קל .
יום אחרי כן הסתימה הטירונות ראשמית והיתי בטוח שגם הרומן שלי עם העוזי הגיעה לסימו אבל אז הגיעה המערכה השניה .

אחרי שחזרתי לשרות אחרי דח"ש עתודה עברתי קורס בטכני חה"א ושם נשק השרות שלי היה M16
אבל שהגעתי שיחידת הקבע שלי גיליתי שאומנם נשק השרות הרשמי הוא הM16 ועלו נערכים האימונים
ואותו אנחנו נושאים במשימות האבטחה השונות בבסיס נשק הכוננות לעט חרום בנקודות העבודה
כמו גם נשק הכוננות של מה שנקרא אז "אוקסיד" הוא העוזי .
צה"ל המיטבו אין מה לומר....,רק אחרי שנה וקצת הוחלף לבסוף העוזי בM16 תחת הטיעון שהחיילים
החדשים לא יודעים לתפעל את העוזי .
כמובן שבמשך כל התקופה היה דיון ערכי עמוק בין חיילי היחידה (כולל מילואים ) מה יגרום לנו להראות
יותר ג'ובניקים בפריסה העוזי אוו המטאטא .
אני אישית מצאתי את העוזי מתאים מאד למשימה שאותה הינו אמורים למלא שכללה הגנה על נקודת העבודה (טווח של כמה עשרות מטרים ) אוו אבטחה של מסוק שביצע נחיתת אונס אוו תצפית על נקודה
כזאת אוו אחרת ........והעדפתי את הקומפקטיות וקלות הנשיאה של העוזי ע"פ הM16 הארוך .
עוד חשבתי שזהוא נשק הטוב יותר לסיור הממונע שהופעל ע"ג גפ"ס כי את העוזי ניתן לשאת על הלוחם
וניתן לתמרן איתו בקלות בתוך הגפ"ס ולהשיב אש במהירות במידת הצורך בשונה מה"התעמלות" שהM16 דורש בסיטואציה דומה .

המערכה השלישית הגיעה בעט שלמדתי לתואר ראשון והתפרנסתי כמו כולם מאבטחה .
באותה תקופה העוזי היה נשק האבטחה הנפוץ בכל הישובים הכלים היו במצב תחזוקתי ירוד מאד
והרבה מהמאבטחים פשוט לא ידעו איך להפעיל אותו מה שגרם לדיווחים על "מעצורים" ו"פלטות"
(הידעתם שאים לא דורכים אוו לא משחררים ניצרה אוו לוחצים משבת הנשק לא יורה?)
אשית לתקופה הזאת היתי הרבה יותר שמח עם רוס"ר אוו אפילו קארבין אבל זה רק בגלל תוואי השטח
ואיום היחוס באיזור .

הסיכום של כל הנ"ל :
נשק נהדר וכיפי כל עוד הוא תקין ומתוחזק וכמו כל דבר אחר מתאים למשימה שאותה הוא נדרש למלא

ישן 20-06-2009, 09:38
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
צבאי גם לי אבל הרבה לפני... זכרונות מסיני ואפריקה.
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי סמל ראשון שמתחילה ב "לי היה רומן ב3 מערכות עם העוזי"

מחזור גיוס נובמבר 1966, בטירונות חטיבה 7 במחנה חסה ,קבלו לגות הפטונים והשוטים בפיקוד אמנון גלעדי הי"ד [ פטונים] ושימשי אלישיב [ צנטורוריונים ] רובה מאוזר צ'כי ואילו פלוגת החרמ"ש בפיקוד עוזי לב- צור רובי FN
במקצועות במחנה נתן כבר קבלנו עוזים עם קת מעץ וקבלנו אישור להוריד את הקתות - וכך הפכו העוזים למקוצרים...
בכל מלחמת ההתשה בתעלה, לחמנו עם אותם עוזים כהשמט'קים והקצינים קבלו בנוסף אקדחי ובלי.
במלחמת יום הכיפורים בחזית הדרום כבר קיבלנו עוזים עם קת מתקפלת , היות וחטיבה 600 שלמרות שהייתה מצויידת בטנקים החדישים ביותר אז בצה"ל פטונים M60A1 נשלחה למלחמה ללא מקלעים ואז נאלצו מפקדי הטנקים להשתמש בעוזים " לעג לרש" קפצונים מול הקלאצ'ים , במהלך המלחמה כשהכרעה עברה לידנו , נזרקו העוזים למשקולת הצריח וכמעט כולם הסתובבו עם קלאצ'ים
ישן 04-12-2012, 11:57
  gutman76 gutman76 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.11
זה מה שקראנו "עוזיסת פראייר"
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי ע"ש שמתחילה ב "זה הפראייר של הפלוגה.גם סוחב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ע"ש
זה הפראייר של הפלוגה.גם סוחב את כל הציוד,וגם יש לו עוזי

אני מכיר לא מעט פליטות ושימוש לא נכון בעוזי מהסדיר דוגמאות:

בתרגיל מחלקה מ"כ לא יישר קו ופצע קשה את אחד החברה
במבצעית ברמת הגולן אחרי ירידה ממארב אחד החברה שיחק עם הרנאור שהיה על העוזי ופלט צרור בחדר.
תקופה מסויימת היתי רגם ( 52 מ"מ) והיה לי עוזי כת מתקפלת וזה היה מקור אינסופי למשחקים בעוזי ואין ספור נסיונות דריכה בהנפה קדימה ובהקשה על הקת. ומשחקי סגירת הכת.
בקיצור צעצוע נחמד, מפתה למשחקים, יעיל מאד ביעד מבוצר ולש"ב מעט מאד מעצורים, אבל בכלי ישן חלודות בלי סוף כולל הקנה.
ישן 20-05-2014, 15:17
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי vlad_k שמתחילה ב "[QUOTE=angel007]אבל שיש לך..."

לבזוז חיילים מתים זה לא אופציה שאפשר להסתמך עליה, בטח לא לאורך זמן וגם לא ציוד שלל. אפילו אם קיים השאלה איפה הוא מוחזק, האם הגורמים הרלוונטים יודעים להעביר אותו ללוחמים ומתי זה יקרה.
כשזה תחמושת מתוקננת היא זורמת ליחידה באופן "אוטומטי", אם יחידה מחליטה לאמץ עצמאית תחמושת חדשה היא לא תקבל אספקה שוטפת בשבילה.

קאלצ'ניקוב אמנם פשוט לתפעל אבל צריך שיהיה בסיס אימוני כדי להגיע למצב שמתפעלים אותו. ילדים ובורים קיצוניים מתפעלים אותו בהצלחה אחרי שעברו עליו הדרכה, לא על עיוור.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 20-05-2014, 16:36
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי vlad_k שמתחילה ב "עדיין נגיד חייל עובר הכשרה על..."

הטענה היא לא שחייל שמרים קאלצ'ניקוב לא ידע מה לעשות אתו עד שידריכו אותו, אלא שאת הפעולות רוכשים בניסוי וטעייה שעלולים לעלות בדם רב תחת אש.
סתם כדוגמא- ע"מ לדרוך קאלצ'ניקוב צריך קודם לפתוח ניצרה, אם הנשק נצור מתקיימת מאין חצי דריכה שעלולה לבלבל מישהו שלא מכיר את המערכת כדי לחשוב שבוצעה דריכה.
אתה לא רוצה להתמודד עם מצב כזה תחת אש.
והנה- אפילו אתה בסד"פ שכתבת פה תיארת מצב לא נכון....

חיילים אמריקאים בוייטנאם עברו הדרכה בסיסית על אמל"ח אויב, דבר שלא עובר בצה"ל (כיום לפחות. לא יודע מה היה ביוה"כ).

אבל כל זה כאמור משני ביותר ביחס לנושא התחמושת.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:58

הדף נוצר ב 0.27 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר