לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-07-2009, 22:31
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
שאלה התמודדות עם איום בציר מתעקל

לפני כמה ימים ישבנו כמה לוחמי עבר עם מ"פ שלא מזמן השתחרר ואת רוב שירותו העביר ברצועת עזה. הזכרתי "נוהל קברניט" שהוכרז בגלל שתצפית זיהתה חוליית מחבלים שהניחה מטען בתוך עיקול בז בין דלעת לבופור ובגללו הציר מדלעת דרומה, אל ומישראל נחסם לכל תנועה. עורק החיים של המוצב נותק.
"הרי כל יומיים שמו לכם מטען בעיקול הזה?" שאל, בצדק, אותו מ"פ, "למה לא הביאו שני דחפורים והפכו אותו למישור בז?"
באמת למה?
ניסינו להסביר שבשנות התשעים מספר הדחפורים בצה"ל היה נמוך משמעותית ממספרם היום בכמה סדרי גודל, שתוואי הקרקע בלבנון שונה מאד, שהמסלע גירני וקשה לעומת החול הרך שברצועה. אבל, זה באמת לא מסביר.

באופן כללי, עיקולים הם מקום שחביב על האורב. העיקול מאד ברור לסימון, אתה יודע בצורה מאד ברורה מתי הנארב עובר בתוכו ומתי לירות עליו או להפעיל עליו את המטען. בעיקול הרכב, או הכוח הרגלי, צריך להאט את תנועתו ובשל אופי התנועה הוא שוהה בו לאורך יותר זמן בתוך שטח אחד. העיקול, ובטח אם ישנם צמד או מספר פיתולים, מסתיר את מי שעובר בו מעינהם של חבריו.

הדור שלי מכיר היטב כמה עיקולים ששמותיהם מצטרפים לשמותיהם של החללים: עיקול בז ועיקול קוקר בין דלעת לבופור. ה-עיקול בין דלעת לגמבה. עיקול המאלב בין ריחן לסוג'וד. המניפה בסלוקי. העיקול מתחת לתל לבון.

לפני כמה ימים טען כאן "כביש90" שחוץ מהנחיה לא לצאת מהמוצב לא הייתה שום דרך להגן על הסיור שממנו נחטפו אלדד רגב ואודי גולדווסר. עלי לא מקובלת טענה כזו.
אני מסכים שקשה מאד למנוע מארב בציר מתפתל.
אולם לא מקובלת עלי טענה שלא ניתן להגן על סיור בציר כזה. אם מפקד הגדוד, החטיבה או האוגדה חושב ששני כלים לא מספיקים כדי למנוע חטיבה אז שיוציא שלושה. אם גם שלושה לא מספיקים שיעלה לסיור ארבעה רכבים, מסוק וירצף את הדרך במצלמות ומידי לילה יוציא סיור אלים שיחצה את הגדר לתוך המובלעת.

אני כבר לא מדבר על התעלמות מדיווחים של מילואימניקים שמילאו יומני תצפית ותיארו אופנועים שמכניסים פעמיים ביום אוכל לתוך השיחים. או על סלילת קווי תקשורת בין עמדות שכנראה מוסתרות בתוך הגבעה.
על דיווחים של תצפיות של מילואימניקים שדיווחו על חיזבאלונים שממלאים שקי פק"ל ונכנסים איתם לתוך השיחים בדיוק מעל לנקודת החטיפה.
הם משהו נעשה עם יומני התצפית של אותם מילואימניקים?
על פי הדיווחים של אותם מילואימניקים אלי איש לא קרא להם כדי לתחקר אותם למרות שהם חזרו על הדיווח שלהם בעל-פה גם בשיחת הסיכום של הקו באוזני כל מי שהיה מוכן לשמוע.
מדובר על שלושה שבועות קודם לחטיפה.
(ואח"כ טוענים שאמ"ן הסתיר מידע מהאוגדה... האוגדה הסתירה מידע מעצמה!)

אז הנה תרחיש פיקטיבי:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

זה השטח שתחת פיקודכם.
מצד ימין של התמונה ופחות או יותר במקביל לציר מתפתלת גדר המערכת ומעליה מתנשאת גבעה.
הציר מפותל אפילו יותר מהתמונה ומצידיו צומחים עצים ושיחים. משהו כזה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P160708/a.a.1607.40.1.9.jpg]

ונניח שהגדרת את היחידה שלכם כ"יחידה למניעת חטיפות" היות שהאויב שלכם הגדיר לעצמו מטרה לבצע כמה שיותר חטיפות כי חטיפה התבררה ככלי הכי יעיל בעבורו. ולא רק. לאחרונה הוא עשה עיסקה עם ישראל בתמורה לחטופים וישראל קצת דפקה אותו ולא שילמה לו את כל הסכום והמוטיבציה שלו לחטוף עלתה.
ועוד יותר מכך: לאחרונה האוייב הזה ביצע כמה נסיונות חטיפה לא מוצלחים שהצלחתם לסכל.
ואפילו עוד יותר: אוייב אחר הצליח לבצע חטיפה מוצלחת לפני שבועיים מה שגורם לאוייב הזה לקנא ולהתעצבן ולהגביר מוטיבציה להוכיח שגם הוא יכול.
כל פעמוני האזהרה אמורים לצלצל.

ואתם מוציאים פעילויות שגרת בט"ש.
יש לכם יחידת מילואים בלאי. לא מי יודע מה. זה היום האחרון שלהם בקו. הלילה הם עשו על האש. הבוקר הם עייפים. מחר כבר יהיו פה החבר'ה הטובים הקילרים שמכירים את הגיזרה ומחזיקים מתח מבצעי. רק לא להיכשל היום.

מה הייתם עושים כדי להגן על הסיור בתוך צמד העיקולים שלדעת "כביש90" אי אפשר להגן עליו?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-07-2009, 22:47
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "התמודדות עם איום בציר מתעקל"

אני לא מכיר את שטח החטיפה מלבד תמונות שונות, אבל אם התמונה שהבאת לאחר השירטוט נאמנה למקור, ואני זוכר שהגבול עצמו הוא על הגדר אלא יש מרחב, אפשר לגלח כל מה שזז שם. את מה שלא ניתן לגלח שורפים, וממליחים את הקרקע (כמדומני האמריקאים פיזרו חומר מיוחד בוויטנאם כדי להרוס שדות ועצים), כדי שתוכל לראות כל עכבר שזז.
הצעה זו היא כמובן באופן כללי ולא מדברת ספציפית על היום האחרון.

לגבי אותו יום מסויים- מה לגבי מזל"ט שמלווה את הסיור? זמן התגובה במקרה שכזה היה מתקצר מאוד.
שני האמרים עם שמונה לוחמים לא נשמעים ככוח מספק (בדיעבד. אם היית שואל אותי לפני שלוש שנים אולי הייתי חושב אחרת).

ישן 06-07-2009, 22:58
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אם הדרישה היא להגן על המקום..."

אם זה יום אחרון לקו ומימלא תוך כמה שעות כולם יוצאים הביתה... למה לא להגדיל את הלבנה לשלושה האמרים?
למה לא לעשות להם תרגיל ולזרוק עליהם רימוני הלם, חזיזים ולירות ח"קים, קצת להכניס אותם למתח מבצעי שיגרום ללחץ בריא?

אני מכיר דרכים בריאות חזקות ומצויינות לשמור קשר עין גם עם שני האמרים שי נהגים ושישה לוחמים.
בלי להוסיף טנק, תצפית או מזל"ט.
כמובן שהכי טוב זה להשמיט במקום עמדה קבועה, מצלמות, או כל אמצעי טכנולוגי או כוחני אחר.
אבל יש פתרונות פשוטים יותר.
אני מתאפק קצת ומחכה לראות אם יהיה מישהו אחר שיציע את הפתרון הפשוט שלי.

צנחן1, זה מזכיר תנועה בקומפלקס של "נחש" לו"ז או פתיחה של גרם מדרגות...

ישן 06-07-2009, 23:01
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
לא יודע, קשה לתת "מתכון" כולל לנושא עיקולים ושטחים מתים.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "התמודדות עם איום בציר מתעקל"

מעבר לכך, אם מחליטים שבאזור מסויים סיור הוא שני רכבים חייבים למנוע מהם ליסוע יחד. אפילו אם שומרים על מרווח מבצעי אין בזה הרבה תועלת.
התנועה צריכה להתבצע בדומה לקרב התקדמות, שכלי אחד מחפה והשני יורד לתוך העיקול.

בגדול, מלבד הפסקות מנהלתיות לקפה (חשוב מאוד!) שני הכלים צריכים להיות כל הזמן רחוקים האחד מהשני. בצורה כזאת הכלי העומד יכול באמת לתצפת (על ידי יציאה מהכלי ולא מהחלון המלוכלך) וגם אם כלי אחד יותקל יהיה מי שיגיב ידווח יכווין כוחות ויעזור. כמובן שבמקרה השני חשוב לחנך לא לרוץ לתוך ההתקלות אלא להתקדם רגלית ובחיפוי עצמי עד לקשר עיין.

ישן 06-07-2009, 23:03
צלמית המשתמש של יוסיפון

מידע
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "לא יודע, קשה לתת "מתכון" כולל לנושא עיקולים ושטחים מתים."

תזכיר לי למה אין לך כוכב ליד השם?

עיקולים עוברים ב"תנועה בעקיבות" אחד עובר שני מחפה כשהשני שבתצפית עוצר והחיילים יוצאים מהרכב ומתצפתים לא על הרכב הנוסע אלא לכל הכיוונים האחרים.

אם יש שטח מת לגמרי, כלומר שהרכב הנוסע נכנס לתוך "אמבטיה" ונעלם מהרכב המתצפת, הרכב הנוסע מוציא חייל אחד שישמש כמקשר בין הרכב המתצפת לרכב הנוסע עד שהרכב הנוסע יצא מהאמבטיה.

אחרי שהרכב הנוסע סיים לעבור את העיקול הראשון הוא הופך להיות הרכב המתצפת והרכב המתצפת הופך להיות הרכב שנוסע.

בכל מקרה. בזמן היתקלות הריצה אל ההיתקלות היא רגלית ולא בתוך הרכב!
(אלא אם הרכב הוא טנק או נמ"ר)

כל תנועה של שני רכבים בסיור תתבצע במרווחים הכי גדולים שמאפשרים להם להמשיך לשמור עדיין על קשר עיין.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 06-07-2009 בשעה 23:08.
ישן 06-07-2009, 23:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "זה לא כל כך פשוט. קל להיות גנרל באינטרנט."

אז צריך להמציא מתח מבצעי באמצעות תרגילים והקפצות שכוללים רעש ולא סתם "אש-אש אש" ו"מגע מגע".
ומצד שני לצ'פר חיילים טובים ובייחוד כאלו שמצטיינים בהקפצות הללו.
הצטינות תימדד לא בכמה כפתורים פתוחים או לא פתוחים בחולצה של החייל שקפץ אלא בשאלה תוך כמה זמן ועם כמה ציוד כוננות הוא הגיע כדי לחסל את האיום? האם הוא הגיע נסתר ומוגן או נחשף ו"הופל"?

תן לחייל מצטיין פק"ל קפה.
לחייל אחר שובר זוגי לספא.
כל הקפצה תתחיל בזריקת כמה רימוני הלם או ממש ברכב שעוצר ו"חוטף" חייל.
ופתאום בהקפצות יש לך עדר של נמרים טאמיליים.

ישן 06-07-2009, 23:38
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "ראשית, תו"ל של מעבר שטח נחות..."

אולי מחסלת.
אבל לא את שני ההאמרים.
רכב אחד היה יכול לדווח על ההיתקלות, אולי אפילו לזהות אותה בתחילתה, "לסגת" ולהפעיל חיפוי וחילוץ ובכך למנוע את החטיפה. לא את הרג החיילים והשמדת הסיורים, אבל כן את חטיפת הגופות.

אחת הבעיות הקשות הייתה שההתקלות (והחטיפ)ה לא דווחה ובמשך דקות ארוכות בכלל לא ידעו שהיא אירעה.

במקרה הספציפי ההאמרים שנפגעו היו שניהם בתוך אותו העיקול במרחק שאינו עולה על 20 מטר זה מזה. רחוק מהתו"ל. נכנס היטב לתוך הT של המק"ך. נתפרו באותו הצרור.
20 מ' זה אפילו לא מרווחי אבק!

ישן 12-07-2009, 10:19
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
מסכים. יש גם את האלמנט הפסיכולוגי:
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אולי מחסלת. אבל לא את שני..."

הכוח התוקף -במקרה זה חיזבאללה - מן הסתם לא ציפה להתנגדות. כמה צרורות מכוונים היטב שהיו מורידים להם את הראשים, או צרור שהיה פוגע ברכב החטיפה שלהם ומחורר אותו - היה משבש את התכניות שלהם.

הנסיון שלנו עם ערבים בכלל מלמד אותנו שהם טובים בפעולות קומנדו מתוכננות היטב, כשכל אחד יודע מה תפקידו. הם פחות טובים בתגובה למצבים משתנים. במענה בזמן אמת לשינוי תכניות.

מה שאתה מציע בעצם נועד להוציא את האויב התוקף משיווי משקלו על ידי מתן תגובה מיידית באש, וכן הזעקה מיידית של כוחות חילוץ ותקיפה. תגובה זו בפני עצמה יכולה לגרום להוצאת האויב משיווי משקל, לפאניקה ונסיגה.
אני מזכיר לך שלפני הפעולה ההיא, הם ניסו ברג'ר, ושם חייל פשוט שלנו, קלע נדמה לי, הוריד בירי מדויק כמה מהם - גרם להם לאבד שיווי משקל ולסגת למרות שמן הסתם היו בכוח עדיף על חיילי צה"ל באותו מקום וזמן ונהנו מיתרון ההפתעה כמדומני.

אם מנתחים את סרטון החטיפה שהם פרסמו, רואים מספר גדול של אנשים בפעולה מתואמת. רואים רכב חטיפה. רואים תכנוחן מוקדם קפדני. מחבל שרץ עם מטען בונגלור, מניח על השער, מתרחק 10 מטרים והשער עף באוויר. פעילות מקצועית שתורגלה ללא ספק פעמים רבות.

ככת תאר לך שכוח ישראלי חמוש - ההאמר השני - היה ממוקם נניח 300 או 400 מטרים מאיזור ההיתקלות , ופורק עם הפתיחה באש כשחייליו במצב תקין: לא נפגעו, והיה להם די זמן לפרוק עם נשקם.
היה לכוח השני להערכתי די זמן להתבסס במחסה, לקרוא את תמונת המצב, לדווח בקשר על התיקלות דיווח מסודר, לתצפת ולהבין מה קורה, ולהגיב באש יעילה אל עבר רכב החטיפה. פעולה זו לכשעצמה היתה עשויה לגרום לשיבוש תסריט החטיפה ולנסיגת הכוח התוקף. זה אולי לא היה מציל את חיי החיילים שהותקלו וחטפו כמה וכמה RPG בהאמר הראשון - אבל זה היה מונע את מה שהתברר בדיעבד כחטיפת גופות לשום מיקוח. וכמו כן וחשוב מאד: זה היה מאפשר לתקוף אותם בנסיגתם מהאוויר או בירי טנקים בהניתן מיקום מדויק שלהם וצורת הנסיגה שלהם (סוג וצבע כלי הרכב).

אני לא מסכים עם אלו הטוענים שהרפיית לקראת סוף הקו המתח משבשת את השכל הישר במילואים או בסדיר.

ואגב, התו"ל שהצעת מתאים לא רק לעיקולים או פיתולים - אלא גם לתוואי ישר.

אם הכוחות מרוחקים זה מזה מספיק, נניח 400-500 מטר, זה הרבה יותר מסובך לפגוע בשניהם בו זמנית. משמע: בסבירות גבוהה, אחד הכוחות לא ייפגע מייד, ויספיק לדווח ו/או להגיב באש. דהיינו: כבר יש לך שיבוש של תכניות האויב.

לפעמים מה שבאמת חסר הוא מעט שכל ישר.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 12-07-2009 בשעה 10:25.
ישן 07-07-2009, 13:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "זה היה בתו"ל בשטחים ובבקעה..."

ואתה לא יכול לעשות את זה בגבול הלבנון באותה תקופה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 12-07-2009, 10:36
  שטורס שטורס אינו מחובר  

אכן. לפעמים אני מופתע לגלות כמה אנשים לא יודעים להעריך צרור בריא
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "לא יודע לגביי קו המגע, אבל מפקד טוב (מ"פ מג"ד במקרה הזה) חייב להיות פראנואיד"

שמשוחרר בהפתעה. לא יודעים להעריך את כוחו של הבלתי צפוי, וכמה חשוב להוציא אויב משיווי משקל על ידי פעולה לא צפויה, פתאומית.

הוכח לא פעם שהתכנית הטובה ביותר קורסת אל מול הבלתי צפוי.

השאלה אם הוראות הפתיחה באש הביאו בחשבון ירי של צרור בלתי צפוי, לאמנעה...

השאלה אם נותנים די מרחב יצירתי למפקד בשטח להחליט שמתחשק לו לירות למקום חשוד, בלי לעשות לו את המוות אח"כ.

ו"הצרור הפראי" הזה לא חייב להיירות למטרה מסוימת או לשיחים - יכולים סתם לירות באוויר במין "גירוי לתגובה", ולסמוך על החוליה החלשה של האויב שתאבד שליטה תגיב ותחשוף את נוכחותה, מיקומה וכוונותיה - בזמן, מבחינתנו.

במקרה דנן, הכוח נע לקראת התראת נגיעה בגדר. לא דבר של מה בכך. ירי מונע בליווי השארת כוח רתק או כוח מתצפת כפי שהראה יוסיפון - יכול היה לעשות את ההבדל. וזה כולל כניסה של ההאמר הראשון באש אל תוך השטח הבעייתי.
ישן 06-07-2009, 23:36
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
לא מסכים
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תזכיר לי למה אין לך כוכב ליד..."

עם כל הכבוד, לכל פתרון טקטי של ניתוח שטח יש תגובת נגד של הצד השני.
המרחק בין ההאמרים בזמן החטיפה היה כ-110 מטר. כל מי שהיה אי פעם בסיור יודע שזה טווח רחוק, בטח בשטח סבוך ומפותל שאין לך שדה ראייה.

לצורך העניין, במידה ואכן היה סיור משולש ששמר על רווחים גדולים, כל מה שהצד השני, שכזכור לך הציב תצפיות שם חודשים רבים לפנים, זה להוסיף קנה נוסף של נשק נ"ט, עמדה נוספת שתצפה לזווית אחרת, חוליית פצמ"רים נוספת.

אין ספק שלשבירת השיגרה יש יתרון במניעת הפתעות, אבל גם שבירת השיגרה היא מוגבלת, וכמו שאנחנו עושים מקרים ותגובות אני בטוח שגם הצד השני.

אנחנו יודעים שהחיזבאללה מסוגל לפעולה משולבת של ירי לאורך כל הגזרה, כולל הפגזה מדוייקת על צירים ומוצבים, בטח אם מתכננים טוב ומספיק זמן מראש.

לדעתי מקרה חטיפה הוא בסופו של דבר בלתי נמנע מכיוון שזהו היתרון של התוקף - הפתעה, תכנון מקדים וכו'. אולי יהיו פעולות לא מוצלחות (כגון המזל בכפר רג'ר) אבל במקרה של גלעד שליט היה מדובר על תצפיות, טנקים, פילבוקסים ואמצעי לו"מ ובכל זאת בעזרת הפתעה ותחכום הצליחו לעשות את שהצליחו.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

ישן 06-07-2009, 23:49
צלמית המשתמש של יוסיפון

שאלה מקבל את הצעתך
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "לא מסכים"

טוב.
בוא נמחוק את כל ההצעות הנ"ל ונחזור לפתרונות הכן מסובכים יותר:
  • טנקים בחיפוי.
  • שריפת הצימחיה.
  • יישור חלקים מהגבעה ומהסבך ע"י דחפורים (נדמה לי שאתה מכיר אישית את המ"פ מהסיפור שבראש האשכול...)
  • הוספת מצלמות או תצפיות (כולל שימוש באמצעי תצפית מתקדמים).
  • התייחסות ליומני תצפית של עמדות.
  • ביצוע תוו"סים בתוך המובלעת החשודה והבעייתית
  • ביצוע מארבים באותה מובלעת
  • להורות לסיורים לבצע ירי מונע לנקודות חשודות בעת מעבר בשטח הנחות בעיקולים. כמו למשל בקו דיווח 105. מילואימניקים מתים על זה. חיזבאלונים מתים מזה.
למה כל זה לא נעשה?

אם זו "אוגדה למניעת חטיפות", וזו נקודה שצועקת "פה תהיה חטיפה" הרי שכל הנ"ל מתבקש ומחוייב.
כיצד היית אתה נוהג אם היית מפקד הגיזרה?

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 06-07-2009 בשעה 23:51.
ישן 07-07-2009, 00:00
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מקבל את הצעתך"

אני לא מכיר את הגזרה, ולא את האווירה בה אבל למיטב זכרוני היה ניסיון לשמור על שקט - אין ירי לשטח לבנון, בלי פעולות חודרות וכו'..

העניין הוא שעם כל הכבוד לפוקוס שנתנה פעולת החטיפה לעניין, מדובר בסיור שעושה את דרכו על הציר מידי יום, לפעמים מספר פעמים ביום, ואני בטוח שיש עוד מספיק נקודות חמות שבהן הפעולה יכלה להתרחש.

הכלל הראשון בטקטיקה הוא קו המגע לעולם יפרץ, והפתרון לכך בעניין זה הוא יצירת מרווח אבטחה, צפונית לגבול. אני בטוח אם היו מוציאים של מידי יום מארבים בנקודות שונות חוצות גדר אז החיזבאללה לא היה בונה את עצמו ככה. מצד שני אני זוכר קטעי וידאו בטלוויזיה שמראים עמדת חיזבאללה מאויישת וחמושה כמה עשרות מטרים מהגדר, בולטת כשחור על גבי לבן בנוף האיזור, וצה"ל מבליג בשלו.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

ישן 07-07-2009, 00:36
  צנחן77 צנחן77 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.08
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "זה לא כלל בטקטיקה ובטח לא הראשון. זאת סיסמא שהשתרשה יותר מידי."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
זה לא כלל בטקטיקה ובטח לא הראשון. זאת סיסמא שהשתרשה יותר מידי. .

כל הכבוד שמישהו מעיז להגיד את זה

השטות הזו, שלעולם קו המגע יפרץ, השתרשה כאן כאילו היא איזו אקסיומה, וכמובן נותנת לגיטימציה לכל פאשלה אפשרית:

הרי למה להתאמץ אם בכל מקרה הקו יפרץ ? (ועוד ביום האחרון של המילואים, סיור אחרון חפיף - ויוצאים הביתה)

המפתח לפתרון בענין הזה הוא המוטיבציה, ולא הסתמכות על "כללים טקטיים" מופרכים אך מאד נוחים לאימוץ (ולתירוץ)

זה כל כך פשוט: אם ה"פורצים" רוצים/מתאמצים/חושבים/לומדים/מנסים הרבה יותר חזק מהמגינים > יפרץ

אבל אם המגינים רוצים/מתאמצים/חושבים/לומדים/מנסים הרבה יותר חזק מהפורצים > לא יפרץ !!!

ועוד לא הזכרנו שלפחות במקרה הזה המגינים יותר חזקים, יותר גדולים, יותר עשירים, יותר כמעט הכל (אה, חוץ ממוטיבציה)

נערך לאחרונה ע"י צנחן77 בתאריך 07-07-2009 בשעה 00:43.
ישן 07-07-2009, 13:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "[QUOTE=Tal53]..."

ציטוט:
עוד לא הזכרנו שלפחות במקרה הזה המגינים יותר חזקים, יותר גדולים, יותר עשירים, יותר כמעט הכל (אה, חוץ ממוטיבציה)

טענה לא נכונה בעליל. צה"ל הוא אולי חזק ועשיר, אבל העובדה היא שבחלק מהגזרות הסד"כ והאמצעים נחותים אל מול המשימה ומי שעומד בצד השני.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 07-07-2009, 01:33
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
  • טנקים בחיפוי.
    א. כסף
    ב. סד"כ
    ג. אירוע רג'ר
  • שריפת הצימחיה.
    פתרון נחמד אבל לא רלוונטי כ"כ. במרחב החטיפה אפשר להסוות פלוגה גם בלי הצמחייה.
  • יישור חלקים מהגבעה ומהסבך ע"י דחפורים (נדמה לי שאתה מכיר אישית את המ"פ מהסיפור שבראש האשכול...)
    יישור הגבעה לא הופך את התמנ"צ. ללא מיכשול יסודי של המרחב, יישור אינו מסייע כיוון שהוא לא ישנה את התנהגות הלבנה הרלוונטית. הם עדיין יידרשו לגהץ את הגדר ולכן אין שינוי בדפוס ההתנהגות.
    א. כסף
    ב. תצפית נייחת תנוטרל עם פרוץ האירוע או עם השתעממות התצפיתנית
    א. פה אתה נוגע בנקודה החשובה
    סד"כ
    סד"כ
  • להורות לסיורים לבצע ירי מונע לנקודות חשודות בעת מעבר בשטח הנחות בעיקולים. כמו למשל בקו דיווח 105. מילואימניקים מתים על זה. חיזבאלונים מתים מזה.
    לא פתרון ישים כיוון שירי לנקודות חשודות של נק"ל מתבסס על ההנחה כי האויב חסר אינטליגציה. ירי כבדה אמנם ישים אבל אינו פרקטי.
[/b]

דאז, לא היתה התאמה בין משימת הפלוגה ובין מרחב האחריות. בהינתן זמני התגובה של כוחות שכנים וגודל מרחב האחריות, כוחות הפלוגה לא היו פרושים בצורה המאפשרת הדדיות ותגבור וזהו הכשל העיקרי באירוע החטיפה מבחינת האוגדה.
בנושא הטופוגרפיה הלקוייה, ניתן לחטוף חיילים גם במישור, מתוך טנק מודרני במרחק מה מקו המגע (גלעד שליט). ישנם הרבה פתרונות מעשיים לשפר את עמדת הנחיתות הטבעית של מגן בשטח נשלט וחלקם הוצעו כאן. אבל לנצח תישאר בעיית היסוד של קו סגול. ישנם קטעים נרחבים שהגדר בשטח נשלט וגם אם תהפוך אותה לאוטובאן, דפוס הפעולה ובהתאמה האיום על הכוחות במרחב הגדר יישאר זהה כל עוד הרמה הטכנולוגית של הכוח תהיה דומה ביסודה לקיים כיום.
לדעתי, הדבר המרכזי שניתן לעשות ככוח מקביל העולה כיום לגדר זה לנער את הלוחמים כפי שהצעת בתרגילים לחים ולבוא עם ערימה של טפסי 630 בשביל הכוחות הסדירים.
אנקדוטה קטנה, הפלוגה שלי עלתה לקו הזה שנה בדיוק אחרי החטיפה. אחד מחיילי כוחות התצפית נדרש לסייע במשימות הלוגיסטיקה היומיומיות של המוצב. אותו חייל פתח את פיו על המ"פ בצורה שתבזה את כבוד הפורום אבל נסתפק בזה שככה לא מדברים לרס"ן בצבא ובטח שלא למישהו שמבוגר ממך ב-15 שנים. כדי לקצר את הסיפור, המ"פ זרק את החייל מהמוצב יחד עם טופס תלונה, דרש לקבל את תוצאות המשפט, איומים במנות קרב לשאר הכוח הסדיר וגרר את הסמח"ט לעניין רק כדי לעשות שמח.
מסקנה, כשאתה עולה לקו ורוצה גם לרדת ממנו, תדאג לנער כל עץ ולא רק להתעסק בפלוגה. אחרת תגלה סמב"ציות מפטפטות בגלוי על התוו"ס, תצפיתניות שדואגות יותר לפטפט עם חבר שלהן במשמרת במקום להתרכז במסך וסדירניקים חצופים.
אה, כן כמעט שכחתי, גם יותר ריצות אפוד והיה חסר אוהל אב"כ

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 07-07-2009, 11:26
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי Golden Paths שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון] [list] [*]..."

התגובה שלך וההגיון המנחה לאורכה מקובלים עלי ומייצגים היטב אף את דעתי- בניסוח מוצלח יותר משלי.

לכולנו ביחידות השונות של אלוף פיקוד הכורסא- יש לזכור כי אמנם כדי להיות רועה לא צריך להיות כבשה, אך יש סיבה טובה מדוע לא מגייסים כבשים לתפקידים קרביים בצבא.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 08-07-2009, 21:38
צלמית המשתמש של agent_amos
  משתמש זכר agent_amos agent_amos אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל agent_amos שלח הודעה דרך MSN אל agent_amos Facebook profile
תגובה...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
טוב.
בוא נמחוק את כל ההצעות הנ"ל ונחזור לפתרונות הכן מסובכים יותר:
  • טנקים בחיפוי.
  • שריפת הצימחיה.
למה כל זה לא נעשה?

אם זו "אוגדה למניעת חטיפות", וזו נקודה שצועקת "פה תהיה חטיפה" הרי שכל הנ"ל מתבקש ומחוייב.
כיצד היית אתה נוהג אם היית מפקד הגיזרה?

א.הטנקים יהיו חייבים לשבור שגרה ולבצע הו"ט בשביל לחפות,שהרי עליה קבוע לעמדה,והקרנטים יחכו בסבך.
ב.שריפת הצמחיה לא תתן כלום לטעמי חוץ מהקפצת כוחות בגלל חוות אדומות לשווא.
ג.בעייתי בהנחה שבאיזור הזה יש זירת מטענים או מיקוש או מארב נ"ט במאוייש במיוחד כדי לדפוק את הכלים כשיכנסו.
ד.הוספת מצלמות=עמדה נוספת וכסף נוסף,לך תמצא תקציב.לא יהיה לך מענה של 24 שעות אני רק אומר שאתה יודע שיש "קולה".
ה.עזוב את העובדה הזאת שילמדו את הגזרה מבחינת קשר ויתנו מענה שמתגבר על מיסוכים וסוגר לך את הבעיה בעיקולים.
ו.אני מציע קני 7 של קשת שמלווים את הסיור כל זמן שהוא על הגדר ומוכוונים למטרות שרלוונטיות בהתאם להערכת המצב והנת"מים בציר.

ישן 07-07-2009, 12:31
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אם אנו מדברים על משהו היפוטתי..."

אנחנו הולכים באותו נתיב כל הזמן- תנו לי יותר הקצאות (סד"כ, תחמושת, אישורי ירי) ואכין לכם תכנית.

אבל החיים לא נראים ככה.
כשכוח עולה למשימה מבצעית שתכליתה מגננה ע"י ביצוע סיור או תצפית שלא יוזם פתיחה באש אלא ממתין להיות מותקל, הרי שאחרי החודש הרביעי לכל המאוחר מתקיים בו משל הקופים.

עכשיו, זו חוכמה קטנה מאוד להגיד לצבא שכולנו שירתנו בו ועושה עשרות שנים את שיטת הסיור הרכוב על שביל על גדר- "הי!, מה פתאום אתם עושים את זה ככה?! יש שיטות הרבה יותר טובות, ובכולן המרכיב המרכזי הוא שהן דורשות יותר משאבים!"

סליחה, לא חוכמה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 07-07-2009, 12:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אנחנו הולכים באותו נתיב כל..."

סיור הוא לא מענה לאיום על הגדר, נקודה.
מי שמקבל את העובדה שהמשימה שלו היא סיור על הגדר חוטא לעצמו, לחייליו ולמשימתו.
באופן כללי, גם עם המשאבים המועטים שיש ליחידת מילואים, אפשר לגוון מאוד. סיור יכול לעצור במקומו ולפרוק כוח רגלי לפטרול, אפשר לצייד סיורים באמצעי תצפית נוספים, אפשר לומר לסיורים לנוע בין נקודות תצפית על הגבול ומעבר אליו, גם ללא תנועה על הגדר עצמה. אני אעיז ואומר גם שהסד"כ (הנדרש ע"י החטמ"ר) הספיק לפחות לעוד איזה צוות משימות שגם אותו ניתן לנצל בצורה יצירתית.
אם תגדיר לחיילים ולמפקדים משימה של סיור על הגדר, יקח בדיוק יומיים לחטוף.
אלא שהאחריות לכך סיור הפך להיות מגנט אש כשכולם חושבים שלהם זה לא יקרה, היא על כולנו - מהמ"כ ועד למפקד האוגדה. וכן, אני מצפה ממ"מ שמפקד על סיור כפול כזה לגלות יצירתיות, וכך גם מהמ"פ והמג"ד. מי שמגיע לגזרה ומקבל את הקביעות והמשימות כדברי אלוהים חיים, נמצא בדרך הנכונה לחטוף. רק צריך שמישהו ירצה להחטיף...

ישן 07-07-2009, 17:15
  שקדי 1 שקדי 1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.07
כולנו חכמים לאחר מעשה......
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אם המענה הנדרש הוא לתקופה..."

וכולנו מדברים על תרגולות ומה היינו עושים אם כאשר אנו יודעים שהבקר תהיה חטיפה
נער הייתי וגם זקנתי ובשירותי בירוקים ביצעתי את כל שנות המילואים שלי בלבנון
ואני זוכר שירות הנכנסות ללבנון בפיקוד פרפרון משנה כשכל הכח הלוחם שלו הוא שני ג'יפים
ואני זוכר גם שירות פרטיות שפיקדתי עליהן במקרים מיוחדים לכניסה לשטח שהורכבו משני ג'יפים וכמה סמב''צים מודיעין שאירגנתי מהמודיעין באוגדת הגליל.
או אפילו מקרים לא בודדים שעליתי לבד באביר לגלדיולה עם הרס''פ
וכל זה כשהשכם והערב איימו עלינו בחטיפות מארבים ירי ושאר מיתות משונות
אז מה ...הייתי חכם??
לא...הייתי צעיר (הרבה יותר מהיום) ואכול שגרה שוחקת והכרח לעמוד בלו''זים
אז כשאומרים לנו שהיום בעיקול מסוים תהיה חטיפה כולנו ישר יודעים מה בדיוק צריך לעשות
אבל השגרה וזה שכבר 6 שנים לא קרה כמעט כלום הם אויבינו העיקריים
עיין 6 החילים שנרדמו באזור קדש ברנע והשב''חים חדרו בשלום לידם...................

ישן 07-07-2009, 17:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "כולנו חכמים לאחר מעשה......"

זה בדיוק תפקידו של האוגדונר שמגדיר את תפקידו למנוע חטיפות: לשמור על מתח מבצעי בגיזרה! לירות לכל החילים שתחת פיקודו מהמח"טים ועד אחרון הטבחים ח"קים ליד האוזניים עד שהם ירעדו ויפתחו זיגים כשהם הולכים לשירותים.
זה עבד ברג'ר פעם אחת. זה היה צריך לעבוד גם באותו הבוקר.
על הגדוד מילואים הזה היו התראות שהוא לא מתפקד ושהמשמעת המבצעית שלו לקויה.
על המוטיבציה של החיזבאללה לבצע חטיפה היה ידוע היטב.
זה היה יום אחרון בקו.
הנקודה הייתה ידועה ברגישותה.
כל פעומני האזעקה היו אמורים לצלצל.
אולי אני גיבור על המיקלדת (אם כי יצא לי גם כמה דקות להעביר בשטח), אבל אני יודע שביום כזה אני לא הייתי יוצא מהגיזרה לצפות בתרגיל של יחידה מיוחדת. חשוב ככל שיהיה אפשר לדחות אותו למחר או להקדים לאתמול. ביום כזה הייתי יושב למילואימניקים בנשמה, מקפיץ אותם ואפילו מצטרף עם החפ"ק שלי לסיורים שלהם בעצמי.
אם אני הייתי מפקד בגיזרה (לא המפקד של הגיזרה) לא היה מתרחש ביזיון של חיילים שעדיין בתפקיד מוקפצים לארוע אמת אך אין להם ציוד כוננות בסיסי!

ישן 08-07-2009, 11:03
  omer k omer k אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.10.07

לגבי רעיון המוקשים שהצעתי:

לפי תוואי השטח הנראה לעין בתמונות, אני מתקשה לראות כיצד טרקטור יכול להסתדר בשטח ההררי הזה, אם כן, בטח שלא ניתן להביאו בצורה חשאית, ונניח במקרה שכן, נראה כי הוא יבלוט מאוד בשטח.

בהנחה שאני טועה, וכל הנ"ל אפשרי, אומנם לא תיהיה לטרקטור בעיה לפרוץ את הגדר ואת המיקוש,
אך ניתן לומר שה"עיסוק" של הטרקטור בגדר, ייסב את תשומת ליבו של הסיור, קל וחומר פיצוץ המוקשים.
אם האויב יחשוף את עצמו - טרקטור גדול ובולט, התעסקות בגדר, ופיצוץ המוקשים - הסיור יוכל להבחין באויב עוד לפני שהאויב יעבור את הגדר.

ד"א, ח"ח על הדיון. באמת מעניין. אני מציע שבאופן קבוע יועלו סוגיות התעסקות בקרב, כך נוכל להציע רעיונות ופתרונות, ואולי הקוראים בפורום שמשרתים בצבא יוכלו ללמוד ולהעביר הלאה.

המשך יום מצוין.
ישן 10-07-2009, 06:39
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי omer k שמתחילה ב "לגבי רעיון המוקשים שהצעתי: ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי omer k

ד"א, ח"ח על הדיון. באמת מעניין. אני מציע שבאופן קבוע יועלו סוגיות התעסקות בקרב, כך נוכל להציע רעיונות ופתרונות, ואולי הקוראים בפורום שמשרתים בצבא יוכלו ללמוד ולהעביר הלאה.

.

אני דווקא נגד באופן עקרוני, כי גם האויב למד מזה.
אבל במקרה הזה קשה לי לראות את החיזבאללה מחזיק באמת מוצבי קו, מנהל שגרת בט"ש ומנסה למנוע חטיפה של אנשיו....
אז פה אין לי בעיה.

ישן 09-07-2009, 14:34
  GreenBerret GreenBerret אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.12.05

לא קראתי את כל האשכול, התעייפתי באמצע מדברים שחוזרים על עצמם טיפה. אם גם אני חוזר על משהו שנאמר, עמכם הסליחה
זו גם פעם ראשונה שאני כותב בפורום הזה.

אם מדברים על המקרה הספציפי הנ"ל, בתחקיר שקראתי נאמר שהמפקד שירד מהמשימה (הלילית) אמר לגולדווסר (אם זכרוני אינו מטעה) שבלילה היו לו כמה נגיעות בגדר והוא קפץ לשם ולא ראה כלום. היו שם עוד כמה פרטים שסיפקו מידע די מהימן על האיזור של החטיפה ואני מעדיף לא לכתוב אותם פה בפורום ציבורי.
כמו שיש חוסר עירנות וחוסר מוטיבציה בחיילים שחוזרים על אותם פעולות יום וליל כך גם, לדעתי, יש חוסר מוטיבציה במידע שעובר בדרגים. בתור מפקד זוטר אני יודע בוודאות שדיווחים מסויימים פשוט לא יגיעו למקומות הנכונים.

אם הייתי מפקד האוגדה, או מפקד הגזרה והייתי יודע על המידע שעבר בחפיפה בין הסיורים הייתי מעלה מסוק לאוויר לסרוק את האיזור המדובר. נשמע מופרך או מוגזם אבל לדעתי זה בכלל לא. הרי מה עושים שם המסוקים בכוננות אם לא בשביל דברים כאלו? לא צריך סד"כ נוסף בשביל זה ולא עוד כסף. אפשר לשייך את שעת הטיסה הזו לשעת טיסה של אימון.
בכלל לדעתי כל עניין "הסיורים על הגדר" הוא דבר אבסורדי. לבנות מצלמות על מסילות ולהסיע אותם לאורך הגדר אם מה שאתם רוצים זה עיניים על הגדר. הסיורים צריכים להיות עמוקים יותר (בתוך שטח ישראל), ולתצפת על הגדר מרחוק.
ישן 09-07-2009, 16:00
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08

פעילויות מתבקשות מרמת הפלוגה/גדוד שמחזיקה את הקו.
1. שמירת קשר עין ורדיו עם מוצבים שקרובים לסיור.
2. ליווי צמוד של "7" ממוצבים שכנים למיקום הסיור.
3. אם נמצאים בנקודות שאין בם קשר עין עם מוצבים, אזי הסיור מוריד כח חי"ר שינוע רגלי מדרום לקו ויאבטח את אנשי הסיור שנשארו ע"ג הרכב. (2 נהגים, גשש ומפקד)
4. שמירה על כוננות ותירגולים לאורך כל זמן הפעילות. חשיבה יוצרת לגבי שגרת הקו במטרה לשפר את הקיים. השגרה וקבעון המחשבה הם מרכיבים עיקריים בכל כשלון.
פעילויות שמתבקשות מרמת החטיבה הממונה על הקו.
1. חישוף השטח עד לגבול האמיתי.
2. ביצוע סיורים לאורך קו הגבול גם להפגנת נוכחות וגם לתצפיות, וזאת ע"י כוח רציני עם יכולת תגובה, במקרה של היתקלות.
3. במקומות שבהן אין קשר עין עם הכביש, יש להקים מוצבונים שיכולים להיות עמדה דו-רובאית עם כנות למקלעים וארגזי תחמושת. העמדה תאוייש ע"י החטיבה במשך שעות היום, או ע"י הסיור כפי שכתוב למעלה.
4. התקנת מפה אלקטרונית שתציג למפקדי המוצב, ל"7" ולרמה הממונה את מיקום הסיור לאורך הגבול.
5. מוקשים נ"א לא מקובל, אבל במקומות בעייתיים ניתן להתקין מוקשי תאורה וחיישנים וזאת בתנאי שיש קשר עין עם המקומות הנ"ל כל הזמן.
ישן 09-07-2009, 21:41
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04

אם הגדרת מטרת האוגדה היא "אוגדה למניעת חטיפות" כפי שנאמר כאן בדיון, הפתרון הינו פשוט ביותר:
הפסקת כל הסיורים על הגדר, הכרזת "שטח צבאי סגור" על מנת למנוע כניסת אזרחים.
הרי מדובר באוגדה למניעת חטיפות. אין את מי לחטוף = לא חוטפים = האוגדה השיגה את המטרה שהגדירה לעצמה=אפשר לקדם את האוגדונר

הבעיה, כפי שאני מבין שכבר ברורה לכולם, הינה הגדרת מטרת האוגדה.
אם מפקד האוגדה תקוע בנחילים הרי שברור מאין מגיעה המטרה של "מניעת חטיפות" כמטרת האוגדה.
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 12-07-2009, 00:54
  כביש90 כביש90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.02.08
"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

התחלתי לכתוב תשובה מסודרת על כל מני "האשמות" שגל הירש הואשם בהם, אבל ברגע שהבנתי שעברו הצבאי של פותח האשכול הוא נהג טנק ושהוא לא פיקד על משימה אחת בחייו, הבנתי שאין טעם.

להיות מפקד בצה"ל זה תפקיד מאוד קשה, יש לך המון חובות ואפס זכויות. כמות האילוצים הארועים והתקלות (שלא באשמתך) הם עצומות, ועדיין אתה צריך לקבל כל יום מאות החלטות ומי שלא היה שם כנראה לא מבין.
חשוב להבחין בין מפקד שכשל לבין מפקד שהתרשל, בשורה התחתונה גל הירש נכשל, אבל בשונה ממה שמנסים להציג כאן הוא לא התרשל – רחוק מכך!

להאשים מפקד אוגדה בחוסר שיקול דעת בגלל שלא היה בבוקר החטיפה על הגדר ודאג לעירנות הכוחות, ובמקום זה יצא לתרגולות של מגלן - לדעתי שיא האשכול.
ציטוט:
אבל אני יודע שביום כזה אני לא הייתי יוצא מהגיזרה לצפות בתרגיל של יחידה מיוחדת. חשוב ככל שיהיה אפשר לדחות אותו למחר או להקדים לאתמול. ביום כזה הייתי יושבלמילואימניקים בנשמה, מקפיץ אותם ואפילו מצטרף עם החפ"ק שלי לסיורים שלהםבעצמי."

יוסיפון אני לא יודע, אולי פעם גל הירש פגע בך אישית, אחרת אני לא מבין את מסע ההסתה שלך נגדו- זה לא לכבוד הפורום הזה.

לא רציתי להעליב אף אחד אבל כשאני רואה את כבודם של קציני צה"ל נדרס בריש גלי אני לא יכול לשבת מהצד.

בידידות

ישן 12-07-2009, 01:12
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי כביש90 שמתחילה ב ""דברים שרואים משם לא רואים מכאן""

אם אתה חושב שגל הירש פגע בי אישית אתה לא לגמרי טועה רק שזה לא היה אישית, זה היה בכל חיילי האוגדה שעליהם הוא פיקד.
מפקד שחזה את המלחמה במדוייק, ידע לומר מה יקרה, באיזה איזור, באילו מאפיינים, מה תהיה תגובת צה"ל כיצד יגיב החיזבאללה ובאיזה תאריך. ולמרות זאת כשל באופן כל-כך בוטה?
הירש ידע להגדיר את נקודות החולשה של צ"ל ובכל זאת לא פתר אותן עד לפרוץ המלחמה למרות שידע להגדיר את המועד שבו המלחמה תתחיל!

בוא נתעלם מהעבר הצבאי שלי.
מהנסיון שיש או אין לי.
מהשנים שכן או לא העברתי בלימודים צבאיים.
מכן או לא פיקוד על משימות.
בוא נדבר תכלס.
כתוב את התשובה המסודרת שהתחלת לכתוב בלי להתייחס אלי.
כתבו באשכול הזה מספיק אנשים עם נסיון יותר נרחב משלי, להם כן מגיע היחס.
הרי יש לך תשובות טובות ונימוקים הגיוניים. אני הרי נהג טנק שבחיים לא פיקד על שום משימה ולא מבין כלום חוץ מלגרז את השטנגות, מה אני יודע בשיקולים מיקרו-טקטיים ומאקרואסטרטגיים?

ישן 12-07-2009, 09:00
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי כביש90 שמתחילה ב ""דברים שרואים משם לא רואים מכאן""

כביש 90 מה אגיד לך, לא חסר אנשים שללא ידע מבה"ד 1 וכד' ביצעו משימות פנטסטיות.
לא חסר אנשים שלא היו בבה"ד 1 ומנהלים תעשיות בצורה יוצאת דופן.
לא חסר אנשים שלא גמרו קצינים בצה"ל ומשמשים בתפקידים שלא חלמת עליהם.
הדרגה לא עושה את האדם, גם לא בה"ד 1 ואפילו לא הסמלי שעל החזה.
אחרי שתבין את זה אולי אז אפשר יהיה לדבר.
'נהג טנק'?? תשווה לחזית דרום ביום כיפור וחזית צפון מה קרה שם? אתה באמת רואה מהלכים מזהירים של בעלי הדרגות הבכירות?
אם הירש התרשל - על אחת כמה וכמה. יום החטיפה מאופין בזלזול כך עולה מדברי כל מי שהיה מעורב בכך, לא רק שלו גם של בכירים מעליו.
זה כל הסיפור.
[לא מכיר את הירש, לא פיקד עליי, לא דיברתי איתו מעולם].

ישן 12-07-2009, 11:02
  אומי 5 אומי 5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.05

מעולם לא פיקדתי על יותר משלושה אנשים .
אני אכתוב את דעתי ברמת המ"פ.

אתה יורד מקו , ביומני תצפית של הפלוגה שלך יש נקודה מפחידה שלא זוכה להתייחסות מהגדוד והחטיבה ( מ"פ לא חושב על אוגדה).

אתה מכיר את הפלוגה ואת החיים ויודע שעכשיו כולם בעס"ק.

אני רוצה להאמין שהייתי עושה את הדברים הבאים :
שולח את הסמ"פ להתעסק בירידה מהקו .
עושה לחיילים שיחה רצינית , אני יודע שאתם מתגעגעים , לאישה לילדים לחברה לסמים לא משנה למה .
כולכם כבר ראיתם כמה דברים בשירות ויודעים שיום אחרון של קו זה זמן להתקפה.
אתם רוצים להגיע הביתה בשלום ? תנו פוש אחרון ורציני .

את הסיור הייתי בונה עם לפחות קצין/סמל ותיק בכל האמר , אם אפשר את הפלצנים ביותר, כאלה שיכולים לתת תלונה לנהג שנוסע מטר קדימה יותר ממה שהם ביקשו (ככה הם גם לא יציקו לסמ"פ בקיפולים).

דואג בעצמי לכיתת כוננות שמבוססת על הרציניים ביותר בפלוגה ועוד קצין .
משתדל לזכות אותם מהציוד ע"י ספרים וכו' , כדי לא לעקב אותם יותר מאשר את האחרים .
מי שנשאר בכיתת כוננות אני משתדל לדאוג מראש שיסודר עם טרמפ הבייתה .

יוצא בעצמי לשטח להיות באזור של הנקודות המאיימות יותר כשהסיור עובר בהן ( אני מאמין שיש כמה נקודות תורפה בגיזרה).

אם יש אפשרות , מוציא רק"ם במקום האמר אחד.

כל זה ליום אחרון .
לפני זה ? מנסה כמה שאני יכול לשבור שגרה, ולהתמיע שמירת מרחק בין ההאמרים , אני לא חושב שיש מספיק סד"כ לשלישיה , משתדל שבנקודות תורפה אחד החפ"קים יהיה באזור.

ישן 12-07-2009, 11:14
  שריונר מרובע שריונר מרובע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.05.05
ואולי מישהו יכול להסביר....

.....בשביל מה צריך סיורים?
מה התועלת בהם? כמה מאנשי החיזבללה ניתפסו הודות לסיורים אלו?
האם גם החיזבללה עושה סיורים יומים לאורך הגדר?

הנושא הזה מזכיר לי נושא דומה בפעילות הבט"ש: המוצבים.
במשך שנים רבות ישבו מאות חיילים במוצבים לאורך התעלה או ברמת הגולן.
עשרות אלפי ימי מילואים בוזבזו בישיבה בטלה במוצבים המיותרים.
כשהגיעה המלחמה התברר באופן הקיצוני ביותר עד כמה המוצבים מיותרים, וכמה נהרגו רק בנסיונות החילוץ שלהם.
גם היום רוב המוצבים נטושים והרוסים חלקית, ולא קרה כלום לבטחון ישראל.

לדעתי, גם הסיורים מיותרים, ויש לפעול בהסתר ובהחבא - כמו שפועל החיזבללה.

ישן 12-07-2009, 12:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ואולי מישהו יכול להסביר...."

או-אה, אני צריך להיות ממש חולה... אני מסכים עם כל מילה!

ישן 12-07-2009, 14:42
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ואולי מישהו יכול להסביר...."

תגידו רק אני זוכר שסיורים ומוצבים עצרו פיגועים וחדירות?
אני הוזה ומדמיין את זה ?
זה קרה רק במילואים שלי?
רק אני קראתי על זה בעיתונים?
מטרת הסיור להיתקל או להתקיל כדי שהאוטובוס של ההסעה של הגנון לא יתקל.

ישן 12-07-2009, 15:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "לא רק שהמוצבים והסיורים לא..."

סיורים ומוצבים היו קורבן לפיגועים וחדירות הרבה הרבה יותר מאשר פעמיים. לך אחורה עוד לימי מעלה עקרבים, אפילו לפני מלחמת ההתשה. בטח בהתשה, בשות ה70 וסוף ה80.
הזיכרון שלנו יותר ארוך משני ארועי החטיפה האחרונים.
אבל זו מהותו של הבט"ש.
אישית אני מכיר פעילות גדר שעצרה פיגעוים. אני מתפלא שאתה לא מכיר. כנראה שלא עשית פעילות בט"ש מעודך. אני מקנא בך שכל שירותך הצבאי היה רק קרבות ש' בש'. הלוואי עלי.
לעומתך יצא לי לרוץ על עקבות. לפעמים עם הצלחה לפעמים לא. יצא לי לשכב במארב בטן ובמארב ארטישוק, לתפוס מחבלים ושב"חים תוך כדי ריצה או לירות בהם. פעילות הבט"ש שאני ביצעתי ושאחרים ביצעו מנעה אלפי פעולות טרור.
לפעמים עצם קיומו של מוצב ושיגרת סיורים תכופה ורצינית מונעים את המוטיבציה למעבר של חוליית מחבלים.

ישן 12-07-2009, 16:00

בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סיורים ומוצבים היו קורבן..."

יצא לי לשכב במארב בטן ובמארב ארטישוק, לתפוס מחבלים ושב"חים תוך כדי ריצה או לירות בהם. פעילות הבט"ש שאני ביצעתי ושאחרים ביצעו מנעה אלפי פעולות טרור.

בלי שהתכוונת לכך, הצבעת בדיוק על הנקודה שאותה רציתי לומר: מארבים ותצפיות, חדירות חשאיות ושאר פעילות סמויה - כן, סיורים רועשים בתואי ידוע, מוצבים נייחים המהווים מטרות לתקיפות והפגזות - לא.

הרי אתה עצמך ראית בשהותך במוצב דלעת שכל המאמצים שלכם היו להגנת המוצב והדרך אליו, כלומר פעילות הגנתית שגם היא לא תמיד הצליחה, ואת ההשג של החזבללה בעליה על המוצב ותקיעת דגל החיזבללה בו, נזכור עוד שנים רבות כאחד הפשלות הנוראיות והמהדהדות של צהל מאז ומתמיד, ואילו החיזבללה התהדר בפעולה הנועזת הזאת זמן רב, שנוצל לתעמולה ולהתלהבות לביצוע פעולות נוספות.

ישן 12-07-2009, 16:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "כל חוליית מחבלים שהתנפצה על..."

מאוד קל להתווכח איתה. מי שרצה להמשיך הלאה לישובים, לרוב הצליח (מעלות, משגב עם, אביבים וכו').
הצלחת הגנת הגבול בבקעה היתה פונקציה של קיום עומק ויכולת ביצוע מרדפים, וחוסר רצון של המחבלים להתעסק בישובים שם אלא להגיע למרכזי הערים.

ישן 12-07-2009, 16:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תגידו רק אני זוכר שסיורים..."

זהו, שלא.
זה קרה רק כאשר היתה מסה של כוחות ומוצבים על הגדר שהפכו אותה מסתם חוט תיל למכשול רלוונטי. בכל קונסטלציה אחרת, ההחלטה להתקל בסיור היתה של האויב ולא שלנו. והסיור מהווה דרך נוחה מאוד להתקל בתנאים נוחים בכוח צבאי קטן, חלש ולא ממוגן יחסית. במצב בו האויב לא רוצה להתקל בנו, קיומה של גדר ושל סיורים על הגדר לא מונעים ממנו זאת (ע"ע אירוע מצובה, לדוגמה) וזאת בתנאי שהכיסוי של הגדר הוא לא מלא.

ישן 12-07-2009, 17:20
  שטורס שטורס אינו מחובר  

אז זהו: שמה שהתאים לאיומים של פעם, לא מתאים לאיומי היום
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תגידו רק אני זוכר שסיורים..."

פעם, כשמולך עמדו פלשתינים תשושים, לא מאומנים, עם נשק חלוד, מוטיבציה לא משהו, ללא כל גיבוי מעצמתי - מדינתי, ללא ארגון מסודר - יכולת להרשות לעצמך להיתקל בהם על הגדר.

היום, כשאתה עומד מול חיזבאללה שהוא בעצם proxy, תמצית הרשעה של סוריה ואיראן יחד, ומטרתם היא לחטוף חיילים או לבנות איום טילי על המדינה כולה - המענה צריך להיות אחר.
היום, כשהאויב מצויד בנשק מתקדם, אמצעי תצפית, מודיעין, קשר מתקדם, האזנה, ל"א, ותורת לחימה מתקדמת ומערך אימונים - אוי לך אם תמשיך באותה מתכונת צפויה מראש.
אתה משחק את המשחק של אתמול - כשהאויב משחק משחק אחר לגמרי.

אם יש משהו שהחטיפה הוכיחה בבירור הוא ששיטת סיורי הגדר המותקלים פשטה את הרגל.
ואף אחד לא מבטיח לך שבהיתקלות הבאה הכוחות יפעלו טוב יותר.
האויב גם הוא לומד ויכול להפתיע שוב.

אז איך להבטיח שהאוטובוס של הגנון לא ייתקל?
דא עקא, שאי אפשר להבטיח את זה באמצעים צבאיים. זוהי אשליה. האוטובוס של הגנון יכול להיפגע באלף דרכים שונות: מארב נק"ל, מטען צד, ירי מנגד, חטיפה, מכונית תופת, מתאבד...חסרות דרכים?
כשמאזן הכוח מול חיזבאללה הוא כזה שישראל מפחדת לתקוע נאד שמא יחשוב מישהו שפתחה באש וימטיר עליה טילים - האוטובוס של הגנון ייתקל. והסיור ייחטף.

אבל בוא לא ניפול למלכודת חשיבתית: אין לנו מענה צבאי לזה, כמו שאין לנו מענה לפצצה אטומית שתיפול על תל אביב. אי אפשר למגן את ת"א. ואי אפשר לשים חטיבת טנקים או סיירת על כל אוטובוס.

המענה היחיד הוא הרתעה וגביית מחיר בלתי נסבל מהאויב.

המענה צריך להיות פשוט: בשטחה הריבוני של מדינת ישראל, האוטובוס אם ירצה - ייסע. ללא ליווי. ייסע מעשה אדנות. אלא שקודם לכן צריכה לבוא אזהרה:

בילדים ובאזרחים ישראלים לא פוגעים. נקודה
.
הם מחוץ למשחק. הם לא מטרות.
את האיום צריל להשמיע loud and clear : היה ויעז מישהו לפגוע בהם, היה ותיפול שערה משערות ראשם - דרום לבנון תושמד. פשוטו כמשמעו. יבוצע טיהור אתני של כל דרום לבנון, התשתית שלה תושמד, והמחיר שהם ישלמו יהיה בלתי נסבל לחלוטין. בנפש, ברכוש, ובאובדן אדמתם. אחרי הטיהור האתני - השטח ייכבש לישיבת קבע ישראלית כמו רמת הגולן, הבתים ישוטחו כמו ברמה, והם מוזמנים יהיו לנהל איתנו מו"מ להחזרת השטח בעתיד הרחוק, אחרי שיירגעו.
באין תושבים מקומיים - לא תהיה גם התנגדות. בדיוק כמו ברמת הגולן.
זה המודל שצריך לעמוד לנגד עיניהם: חורבן פיזי, טיהור אתני , הרג מאסיבי, אובדן השטח.
אם תצהיר ישראל שזה תג המחיר שלה, אתה יכול להסיע אוטובוסים ללא אבטחה מגוחכת. וסיורים יכולים לעצור שם לעשות פיפי. כשאתה קובע לאויב גבולות ומכריז על הקו האדום ממנו לא תהיה חזרה - האויב עוצר, במיוחד אם יש לך היכולת הצבאית לממש את האיום.
את האיום הזה צריך להשמיע בריש גלי, שאף אחד לא יטען שלא שמע או לא ידע.
בחשאי, בגלוי - כולם צריכים לדעת שמחיר החיים והבטחון האישי של אזרחים ישראלים בגבולה הריבוני של ישראל הוא אינסופי מבחינתם. שאם יעזו לפגוע בהם - אוגדות טנקים ולהקי מפציצים יכתשו אותם ויהפכו את דרום לבנון כולה לעיי חורבות.

כעת, מה שיפה באיום מן הסוג הזה, במיוחד אחרי מבצע מרתיע כמו מלחמת לבנון השניה ועופרת יצוקה הוא שדי בהשמעת האיום כדי ליצור הרתעה- ולמנוע מהאויב לבצע פרובוקציות שיצדיקו הפעלת האיום. דהיינו - עצם השמעת האיום בונה את ההרתעה ומייצרת מאזן הרתעה יציב מול האויב. די בעצם השמעת האיום בכדי למנוע את הצורך לממש אותו.
הרוצה בשלום, בשקט - חייב להתכונן למלחמה, לאיים במלחמה, ולהיות מוכן לממש בכל רגע את האיום שלו. עצם ההתכוננות והמוכנות מחייבים את האויב לבצע מאזן הרתעה וחשיבה מחודשת על על האסטרטגיה שלו.
אויב כמו חיזבאללה שיודע שישלם מחיר בלתי נסבל על פגיעה באזרחים בשטחה הריבוני של ישראל - מורתע. הוא יפנה את מאמציו לאמצעים אחרים, ויאבד חלק ניכר מן האפקטיביות שלו.
התוצאה של זה תהיה בהכרח שקט מתמשך בגבול.
ישן 12-07-2009, 19:47
  שטורס שטורס אינו מחובר  

טיהור אתני זה בדיוק מה שנעשה פה ב- 48, 67
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "ההתחלה של התגובה שלך הייתה נכונה"

בלבנון 1, בענבי זעם, דין וחשבון, לבנון 2.
כשאתה מגרש אוכלוסיה אזרחית ללא הבחנה - זה טיהור אתני.

אז נא בבקשה לא להתיפייף: איום בטיהור אתני או גירוש אוכלוסיה או חורבן פיזי - איננו טיהור אני, אינו גירוש, ואינו החורבן עצמו. זה רק איום שמרחף באוויר - בדיוק כמו האיום בהשמדה הדדית.

וזה לא איום שיופעל סתם ככה - אלא במצב קיצוני שהחלאות מעבר לגדר יתקפו אוטובוס מלא ילדים, למשל.על הרבה פחות מזה יצאו פה למלחמות לבנון 1, 2. ולמבצעים כמו ליטני וכו'.

לפנטזיות האפילות שלי קוראים אסטרטגיה במקומות מתוקנים, ודנים בה בכובד ראש, בקור רוח ובצלילות הדעת. אתה יכול לטעון שביצוע טיהור אתני אינו מוסרי - אבל אתה לא יכול לטעון באותה מידה של תקפות שאיום בביצוע טיהור אתני אינו מוסרי - במיוחד לנוכח האיום שמעמיד בפניך האויב: עשרות אלפי טילים שמכוונים לאוכלוסיה אזרחית חפה מכל פשע (יהודים, מה לעשות) שאם ימומש - יגרום לאותו טיהור אתני בדיוק רק בצד שלנו. בריחה המונית של פליטים יהודים.

אז תחליט טיהור אתני של מי אתה רוצה לראות כאן.
אני משום מה מעדיף לראות את הצד השני בורח, ולא את הצד שלנו.
ישן 13-07-2009, 06:28

אין צורך בטיהור אתני...
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב ""...[b]טיהור אתני[/b]..." ..."

מספיק להעביר את תושבי דרום לבנון צפונה, כפי שנעשה מספר פעמים, כמו במבצע דין וחשבון, עינבי זעם, מלחמת לבנון השניה ועוד - בכל המיקרים הללו תושבי הדרום נטשו את בתיהם ועברו צפונה לבירות.

אילו היה לנו מנהיג בעל חזון, אפשר היה להגיע להסכם עם סוריה על סדר חדש בלבנון.
כידוע, לבנון היא ארץ מלאכותית שקמה הודות לתככים אימפרילסטים של צרפת מתוך מטרה שלנוצרים המרונים תהיה מדינה עצמאית בתוך הסביבה המוסלמית.
אנחנו רואים היום שאין שחר ליומרה הזאת, ולבנון היא ארץ ערבית 'מיותרת'.

מנהיג בעל חזון היה מגיע להסכם עם לבנון על חלוקתה: דרום לבנון עד הליטני תסופח לישראל, וכל השאר יעבור לסוריה.
במיקרה כזה אפשר היה להטות את הליטני לכיוון ישראל - לליטני יש שפעת מים כמו לירדן, והטיית הנחל תכפיל את כמות המים ותפתור את בעית המחסור - שהרי המרחק בין הליטני ובין נחל עיון הוא כ-4-5 ק"מ, וחציבת תעלה בין שני הנחלים לא צריכה להיות בעיתית במיוחד.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:34

הדף נוצר ב 0.26 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר