לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-07-2009, 16:29
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "אבל זהו לא תרגומה הנכון של..."

ארץ כוש היא בטח לא אתיופה של היום ולא אביסיניה (שהיו אולי בחלקן מהאימפריה הכושית). כושי במקורו הוא נובי, כלומר צפון סודן ודרום מצרים - ולפיכך בהמשך המישמש בתנודות האימפריות באזור, כושי הוא כל כהה עור מצפון-מזרח אפריקה,כולל גם אתיופה,סומליה,אריתראה ואולי תימן, ומתוכם מי שהגיע לארץ ישראל בתקופות המכוסות בתנ"ך והתלמוד. זה שתרגום השבעים קובע כושי כאתיופה, לא עושה זאת מדויק ובטח שלא הכוונה לאתיופה בגבולותיה דהיום.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 27-07-2009 בשעה 16:32.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-07-2009, 16:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[font=Arial Narrow]בתרגום..."

זה לא אומר שאתיופיה של היום היא של אז, או לחילופין ששטח הממלכה לא היה שונה מהגבולות המוכרים היום. הכתובים מחזקים שמדובר בממלכה על בסיס הנילוס, אבל לא ידוע אם זה הלבן או הכחול. מה שכן, בהתחשב באקלים דאז ובתוצרת החקלאית שפורט שנשלחה, לא מן הנמנע שמדובר היה בממלכה מקיפה

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 27-07-2009, 17:13
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[font=Arial Narrow]בתרגום..."

בתקופת תרגום השבעים, ובטח שבתקופת יוסף בן מתתיהו, האימפריה הכושית כבר לא הייתה קיימת כמה מאות שנים - בסיסה הוא נפטה בצפון סודן. יוספוס ישב בחצרות רומא והושפע על ידם בכתיבתו, מה שהם הכירו בזמנם היה אתיופה כלומר "צרובי פנים". אם אתה רוצה ללכת לפן היהודי כליל אז נקבל שהשם הוא מבן חם וזהו...
מבחינה ארכיאולוגית מקור האימפריה הכושית הוא בצפון סודן, וחותמי ספרי התורה ונביאים מן הסתם לא הכירו את הביטוי "אתיופיה" היווני אלא ממלכה שהיוותה את השושלת הפרעונית האחרונה במצרים לפני ההשתלטות האשורית על מצרים, היא ממלכת כוש. מה גם שחורבן בית ראשון כמעט מקביל לכיבוש נפטה בידי המצרים והפיכת כוש למרואה בתקופה מקבילה לגלות בבל ושיבת ציון.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 28-07-2009, 09:48
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי winner שמתחילה ב ""חרב מגל""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי winner
ואשר ל-"אפריקאים" או למעשה לאפריקה השחורה (וגם לאמריקות) - עיבוד המתכת כנראה שלא היה ידוע שם כלל עד לפלישת המערב ולכן כלי הנשק שם היו כאלו שיכלו לבנות מהחומרים שידעו לעבד - כלומר חניתות וחיצים מעץ ואבן.

אהממ....
זה מאוד לא נכון.
הבנטו ידעו לעבד ברזל באפריקה, כנראה לפני שרוב אירופה ידעה לעבד ברזל, והפיצו את הידע בכל אפריקה.
מה שכן, אפריקה (ברובה הגדול) "פספסה" ע"פ הממצאים את תקופת הברונזה, ועברה מעיבוד נחושת ישר לעיבוד ברזל.

ישן 28-07-2009, 10:44
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי winner שמתחילה ב "לא ידעתי"

כמה מאוכלוסית היבשת השחורה עברה לתושבות קבע ולמבנה על שבטי כמו במזה"ת וכו'? האם יש דמיון בין אופי האוכלוסיה באפריקה, אוסטרליה, צפון אמריקה והאמזונס?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 28-07-2009, 11:04
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי winner שמתחילה ב ""חרב מגל""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי winner
ואשר ל-"אפריקאים" או למעשה לאפריקה השחורה (וגם לאמריקות) - עיבוד המתכת כנראה שלא היה ידוע שם כלל עד לפלישת המערב ולכן כלי הנשק שם היו כאלו שיכלו לבנות מהחומרים שידעו לעבד - כלומר חניתות וחיצים מעץ ואבן.

למיטב זכרוני, שבטי האינקה והמאיה בדרום אמריקה ידעו גם ידעו לעבד מתכות, וזאת הרבה לפני הגעת המערב לשם...

עריכה: אני רואה שזה צויין גם כן בהמשך האשכול...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 27-07-2009, 13:29
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מורעל דובדבן שמתחילה ב "2 שאלות על החרב"

הי, בואו נעשה קצת סדר בדברים.
  1. "כושי" בימינו נחשבת למילת גנאי (תרגום מקובל ל"ניגר" באנגלית), למרות שבמקור משמעותה יליד אזור אתיופיה של היום (וכן, לקרוא לחלק מהעמים באתיופיה והסביבה "אתיופי" זו קללה. אתיופיה הייתה מעצמה קולוניאליסטית מקומית בעבר).
  2. שרוקי - ההנחה שלך מתאימה רק לאפריקה המשוונית. בצפון אפריקה ובדרום אפריקה (ובעצם ברוב שטחי אפריקה) יש בעיקר מדבריות וסוואנות. הג'ונגלים הסבוכים קיימים רק באזור הטרופי.
  3. קיימות חרבות "אפריקאיות":
  4. אני בטוח שקיימות חרבות אפריקאיות נוספות שאני לא מכיר. הבעיה עם אפריקה והאמריקות, היא שחלק גדול מאוכלוסייתן והתרבויות המקוריות נכחדו, ולאחר שנים של קולוניאליזם אירופאי, רוב מה ששרד הוא חיקוי מקומי של אירופה, כך שלרוב הרבה יותר קשה להשיג עדויות על התפתחויות פילוסופיות/טכנולוגיות/מדעיות מקומיות, מצב היוצר את הדעה הרווחת שלא היו כאלו...

ישן 27-07-2009, 13:47
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ניתן להניח שהמרוקנים,..."

אפשרי בהחלט, במיוחד לאור הדמיון ביו החרב המרוקאית לזו הערבית, ולתאריך המאוחר יחסית בו החרב האלג'יראית הייתה נפוצה (אם כי הייתה קיימת מספר מאות שנים לפני ע"פ מה שזכור לי).דרך אגב - לאור ההשפעה המתועדת בין העולם הפרסי ודרום אירופה ואתיופיה של ימינו, ניתן בהחלט לטעון שלתרבות המזרח תיכונית והאירופאית השפעה תרבותית מספיק חזקה על אתיופיה (כוש/אבסיניה) ע"מ שתשפיע על עיצוב כלי הנשק.

ד"א חיפוש קצר בגוגל העלה שקיימת גם חרב מאזור הקונגו בשם Yaka וחרב של בני היורבה (ניגריה) בשם Ida, חרב של בני הקובה (חלק אחר של קונגו) בשם Ngeende.

זה לא שלא היו.
הן פחות מוכרות בתרבות הפופולרית בגלל הקולוניאליזם.

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 27-07-2009 בשעה 13:56.
ישן 27-07-2009, 14:21
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "לא, זה לא אפשרי בכלל"

כבודו, בוא נתחיל מהעובדות - אתה סמכות הרבה יותר גבוהה ממני בנושא. אני לא יותר מ"אורח לרגע" בתחום.

ועכשיו לטענות:
  1. אנחנו לא דיברנו על ה"הכרה" (introduction) של חרבות לגזרה מסויימת, אלא על חרבות ככלי נשק "אותנטיים". בתקופה הפיניקית היה שימוש נרחב בחרבות בצפון אפריקה, אבל האם חרבות אלו היו "מקומיות"? האם היה שוני בינהן לאלו שהפיניקים ועמי אירופה השתמשו בהם? למיטב ידיעתי התשובה היא לא (ואם אני טועה- אני אשמח ללמוד ולהרחיב את אופקי).
  2. אמנם מרבית אפריקה התת-סהרית "דילגה" על עידן הברונזה, ועברה מהעידן הנאוליטי לעידן הברזל, אבל תושבי טירמיט במזרח ניגר התחילו לעבד ברזל כבר במאה ה- 15 לפנה"ס, הרבה לפני מרכז וצפון אירופה (המאות ה 6-8 לפנה"ס), מה שהביא להשתלטות של שבטי הבנטו (יותר בגלל חקלאות יעילה לדעתי, פחות בגלל כלי נשק) על חלקים גדולים מאפריקה התת-סהרית. כך שבחלקים גדולים של אפריקה עיבדו ברזל מספיק מוקדם ע"מ לייצר חרבות מקומיות גם ללא קשר לאירופה, גם באזורים כמו כף התקווה הטובה, בה יש עדויות לעיבוד ברזל רק מהמאה השניה לפנה"ס.
אני אשמח לקבל התייחסות מפורטת.
תודה.

ישן 27-07-2009, 14:56
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "כבודו, בוא נתחיל מהעובדות -..."

אני לא סמכות ולא נעליים, אבל בדיוק בגלל זה אני לא בונה מגדלים באוויר.

א. שרוקי שאל אותך במפורש האם "ניתן להניח שהמרוקנים, אלג'יראים וסודנים קיבלו את החרב מהכיבוש הערבי שם". המילה "אותנטי" לא הוזכרה ולו פעם אחת. אני אפילו לא אכנס למשמעות האמורפית לחלוטין של המילה "אותנטיות". האם הפיניקים ייבאו את כל החרבות שלהם לאפריקה? התשובה החד משמעית היא לא. האם המטלורגיה היתה מוכרת בצפון אפריקה? כאן התשובה היא כן, ומכאן שכל דיון אודות מקור החרב בצפון אפריקה שמתחיל בכיבוש הערבי הוא פשוט לא רלוונטי.

ב. כן, גם אני יודע להסתכל בויקיפדיה ולהסתכל במקורות המפורטים שם. גם אני ראיתי את המחקר אודות מטלורגיה באפריקה המשוונית, וגם את רשימת החרבות האפריקאיות. אבל זו עדין ויקיפדיה, עם העקרון הנהדר שלה שמה שמצוטט הוא לא מה שבהכרח נכון אלא מה שניתן למצוא לו סימוכין. אני לא אתיימר להתווכח עם מי שזה עיסוקו, אבל האם אתה מכיר חרב אפריקאית מן התקופה המדוברת? אני לא.

ושוב, אני רחוק מלהיות סמכות. אני לא מתכוון להתווכח פה על משהו שהבנתי בו מוגבלת לתקופות ומקומות אחרים. אם כל מה שאני יכול לעשות זה להתרשם מהכתוב בויקיפדיה, אני מעדיף לוותר.

ישן 27-07-2009, 15:54
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "אני לא סמכות ולא נעליים, אבל..."

אנחנו התחלנו את הדיון , בין היתר, בשאלה מדוע אמל"ח היסטורי מסויים הומצא בתרבות זו ולא באחרת, בהתייחס לכך שהכותב לא הכיר (או הכיר מעט יחסית) חרבות שנוצרו בתרבויות אפריקאיות ואמריקאיות.

כאשר אני נתתי מספר דוגמאות של חרבות אפריקאיות שהיוו חלק אינהרנטי (להבדיל ממיובא) של התרבות המקומית, הוא שאל האם ניתן להניח שמדובר לא באמל"ח אוטוכתוני, אלא העתקה מתרבות שלטת (התרבות הערבית). על זה עניתי שמדובר בהנחה סבירה.
אני לא חושב שמישהו מאיתנו אמר דבר לא נכון עובדתית.

אמנם נכונה העובדה שציינת שפיתוח אמל"ח הוא תלוי יכולת טכנולוגית, אבל את העובדה שבמרכז אפריקה התיכו ברזל לפני שידעו לעשות זאת באירופה אני מכיר מהבית. לא מוויקיפדיה. אחדים מאבותי עברו דרך אפריקה במסע נדודיהם בגלות עד שהגיעו לפה.
ואם אתה מעוניין במקורות התומכים בטענה שבאפריקה כן עובד ברזל בצורה עצמאית, ושאפריקה לא הייתה בתקופת האבן עד שאירופה "הביאה לה את האור", אתה יכול לקחת כדוגמא את הספר הזה של UNESCO

ד"א - אם כבר נכנסת לדיון, אולי תוכן להעשיר אותו. אתה מכיר חרבות אוטוכתוניות לאפריקה התת-סהרית, או לאמריקות?

ישן 27-07-2009, 17:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי הנשר הקטן שמתחילה ב "לגבי ילידי אמריקה,למיטב..."

והיו להם חרבות אובסדיאן לא רעות בכלל. המחסור במתכת לא הרתיע אותם בכלל - להיפך.

ישן 28-07-2009, 11:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "נרא לי שההבדל המהותי הוא..."

עד היום יש עדות אחת(!) למכרה ברזל בכל האמריקות. המכרה הזה הוא של המטיט ששומש לטובת אומנות.
היה שימוש בנחושת וסגסוגות של נחושת ע"י האינקה, כך שיכולת עיבוד היתה קיימת.
אין לי מידע בקשר לארכיאולוגיה של התרבויות המרכז ודרום אמריקאיות, אבל לטעון שלא היה ידע, היא טענה בעייתית מאוד, בעיקר מכיון שההיסטוריה הראתה שכשיש צורך, הידע נוצר. השאלה היא האם היה צורך והאם היתה זמינות של המחצבים.

ישן 28-07-2009, 17:50
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
על חרבות, פלדה וטכנולוגיה
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "עד היום יש עדות אחת(!) למכרה..."

כלי נשק התפתחו באורח עצמאי כמעט לחלוטין ודיוורגנטי על פני כל הגלובוס. ברגע שנוצר סחר חליפין נוצרה השפעה וכן שליטה במקורות חומרי הגלם (מונופול לעת מצוא - ראו מקרה הפלשתים ונשק הברזל, בספר שמואל).
מרבית תרבויות אפריקה השחורה היו תרבויות נוודים חסרות כתב, לפיכך מקובל שהפרהיסטוריה ברוב אפריקה נמשכה עמוק לתוך העת החדשה. עם זאת, ידע טכנולוגי היה גם היה. ברזל ונחושת נחשבו לסחורה יקרת ערך ויצרו מהם כלי נשק, לעיתים סימבוליים (מייצגי עוצמה מלכותית) ולעיתים שווי-ערך כמטבע עובר לסוחר. תרבות נוודים מותירה מעט מאד שרידים ארכיאולוגיים ואם אין עדויות בכתב, עם כל הבעייתיות שלהן - אין למעשה מה לחקור. דוגמה הפוכה ניתן לראות באימפריית בנין שהותירה הרבה מאד עדויות (בשטחה של ניגריה כיום) ותקופתה קדם-קולוניאלית, מהמאה ה-15 עד לסוף המאה ה-19.
מרבית העדויות החומריות לנשק מאפריקה שנחשבות לקדומות ביותר, הן מהמחצית הראשונה של המאה ה-19. כמעט כל קבוצה אתנית באפריקה ידעה לעבד ברזל וכיצד ליצור ממנו פלדה ולהבים ארוכים. מאחר שפלדה היתה קשה להפקה, לפעמים נחשבה לסוד, היא היתה יקרה - לא רק באפריקה וזה נכול להרבה אזורים בעולם - הנפחים באפריקה השחורה למדו לעצב להבים גדולים מאד מכמות מזערית של פלדה, ע"י עיצוב מיוחד עם הרבה צלעות וכיפופים לרוחב החתך כדי ליצור מבנה גשר הנדסי.
יש הרבה מאד סוגים של חרבות מאפריקה השחורה, חלקם מוזרים מאד לעין המערבית - מכופפים מאד, חסרי חוד דקירה, בעלי להבים מתפצלים ועוד. יש לזכור שלא כולם נועדו לקרב במלוא מובן המילה והמושג "שימושיות" באפריקה לבש לפעמים לבוש שונה.

אמריקה הדרומית - נרשם כאן קודם נכונה שהיה ידע עיבוד נחושת וזהב. ברזל לא היה ידוע עד פלישת האדם הלבן. במקסיקו ובדר' אמריקה התקיימו תרבויות מפוארות בעלות טכנולוגיה גבוהה, בחלקן לוחמניות מאד (כמו המאיה לדוגמה) - ללא ברזל. האצטקים השתמשו באלות עץ משובצות להבי אובסידיאן (אלה ולא חרב), במגינים ובשריונות עץ. נחושת שימשה בעיקר לצרכי קישוט ופולחן, למשל לייצור סכין פתיחת בית החזה להקרת קורבנות אדם.
אמריקה הצפונית - תרבויות נוודים חסרות כתב (בדרום-מזרח ארה"ב התקיימו תרבויות מתוחכמות בעלות יישובי קבע כמו הזוני) וחסרות מתכת לגמרי, למעט שבטי החוף הצפון-מערבי בואכה אלסקה שידעו לעבד נחושת ויצרו פגיונות (שבטי טלינגיט). יתרה מזו, גם לאחר החדרת הפלדה ושימושיה הצבאיים לא השכילו האינדיאנים ללמוד את סוד הנפחות, רק בשלב מאד מאוחר, לקראת סוף המאה ה-19. מכאן נובע שבצפון אמריקה לא היו כלל חרבות עד שהוכנסו ע"י האדם הלבן.

אנקדוטות על שימוש מאוחר בחרב: הסתערות הפרשים הפולנים, רכובים על סוסים בחרבות שלופות, על יחידות הפאנצרים הגרמניות של הוורמאכט בעת הפלישה לפולין בשנת 1939 באומץ-לב עיוור וטיפשות, שהפכה לסמל לאנכרוניזם.
כל מפקד יפני במלה"ע II מדרגת סמל ומעלה היה חמוש בחרב, יש תיעוד רב לשימוש בחרבות ע"י קצינים יפנים ולא רק במנהרות, כולל בעת הסתערות חי"ר. בסוף המלחמה נכנעו קצינים יפנים באקט סימלי של הסגרת החרב למנצח.
שימו לב לתמונה: חיילים אמריקנים עם עשרות (ואולי מאות) חרבות יפניות שהוסגרו

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ww2incolor.com/d/240905-2/life_83]
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:11

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר