לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל החברים ובני משפחותיהם !!! :-) חג שמח !!! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבלב
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-08-2009, 19:32
  -=Ohad=- -=Ohad=- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.06
רציתי לשמוע את דעתכם על קטע שקראתי

הקטע הזה מופיע בדיוק באופן הזה בספר מסוים שקראתי,
אני מבקש ממי שיש לו זמן פנוי, לקרוא ולהגיב, תודה.

"הכוונה שהאדם יהיה מאושר לא נכללה בתכנית הבריאה", כך אמר זיגמונד פרויד.

אמר וכמעט צדק.

מעטים הרגעים שבהם אדם יכול לחוות אושר במלוא מובן המילה,

כלה ביום כלולותיה חווה רגעים בודדים של אושר, רגעים ספורים שבהם היא משיגה את היכולת לחוות את הרגע, לא להתחבט בטרדות העבר, ולא להתמסר לחלומות העתיד.

הרגע שבו יענוד החתן את טבעת הנישואין על אצבעה, הוא אחד מהם.

האושר, במלוא הדרו, ממלא את הלב והתודעה, ולא מאפשר לשום רגש, מחשבה, הגה לחדור פנימה, חזק ומשמעותי ככל שיהיה.

והאושר הזה הוא אינו עניין של מה בכך, הוא מבטא התרכזות טוטאלית ברגע, הרי רק עוד רגע קט, והמחשבות הטורדניות ישובו אל ראשה של הכלה,

האם הזעליגים התיישבו ביחד עם משפחת אהרונסון, ומדוע האולם כל כך מואר, ועוד שלל מחשבות שיפחיתו מעוצמת הרגע.

מחשבות אלה מתגמדות לעומת החששות והפחדים שמלווים אדם בכל רגע משמעותי בחייו.

הרי מדובר פה ברגע המשמעותי ביותר בחייו של אדם, בפסגת חייו, אך האושר המלא הזה, מוקצב בזמן, הוא ילווה את הכלה גם ברגע החיבוק עם הוריה, ובשעת הסרת ההינומה אך מיד לאחר מכן הוא יפנה את מקומו לדאגות המחר.

האושר הזה, שממלא את כל חדרי הלב, לא יתכן ללא הימצאות ברגע.

האדם חייב לחוות את הרגע בלבד, ללא שבריר מחשבה על העבר או על העתיד, להיות מרוכז בכל הוויתו בהווה וברגע, ורק אז האושר הזה יוכל להופיע.

ובאילו רגעים ניתן לחיות את הרגע, נשאלת השאלה.

הרי לאדם המודרני אין כל שליטה על מחשבותיו, באם ינסה האדם בכל מאודו שלא לחשוב על פיל ירוק, ירצד לנגד עיניו פיל ירוק,

ובאם ינסה לשלוט על מחשבותיו כפי שהוא שולט ביד ימינו, יתאכזב לגלות שהן כבר מזמן לא סרות למרותו.

אך לכל אדם ישנם רגעים בודדים, רגעי חסד, שבהם הוא חי את הרגע בלבד,

הימצאות עם אדם בזמן מותו היא דוגמא לאחד מהם, אדם הנוכח בחדרו של אדם גוסס מסוגל להיות ער לכל מחשבה, לכל הגה, לכל תנועה, ולהצליח להיות מרוכז בהווה בלבד.

מחקרים מוכיחים שגם בשעת תאונת דרכים, הנהג זוכה לשניות ספורות של ערנות מדהימה, אין בליבו מחשבות על העבר או על העתיד, כל הוויתו מרוכזת במטרה לצאת מהסיטואציה המסוכנת.

דמיינו בלבכם שאתם נרדפים על ידי רוצח, האם מישהו מכם יהיה טרוד בשאלה האם דוד השמש נשאר דולק, או מה מצב המניות בבורסה הבוקר?

כל גופכם, מחשבותיכם והרגשתכם יכוונו להצלת חייכם, כמו טיל מונחה לייזר שמתביית על יעדו, ולא נותן לדבר להפריע לו.

וכעת, כאשר אנו בטוחים שישנם רגעים מסוימים שבהם אדם מגיע לאיכויות גבוהות יותר של ריכוז ושל ערנות, נשאלת השאלה,

למה לא תמיד? למה רק ברגעים ספורים במשך חיים שלמים?

בואו נשוב אל אולם השמחות, אל הכלה המאושרת,

לפני רגע היא חוותה רגעים של אושר בלתי נתפס, שממלא את ליבה כפי שריחות נעימים ממלאים את אולם החתונה,

אך כעת, היא כבר לא מרוכזת ברגע, והנה אחת אחרי השניה, כמו מתקפת זבובים טורדנית במיוחד, מגיעות המחשבות השוליות, שמפחיתות את עוצמת הרגע.

וכעת היא נזכרת שהיא עייפה, ושהלוואי שהזעליגים לא יכעסו על כך שהם יושבים עם משפחת אהרונסון, ולפתע מגיחה אל ראשה מחשבה נוראית הרבה יותר,

היא נשואה כדת וכדין, והאם יגאל הוא האדם המתאים, היא סבורה שכן, ועכשיו הרי כבר אי אפשר להתחרט, ואתם יכולים לחוש בעצמכם כמה מלחיצה המחשבה הזאת, שכבר אי אפשר לחזור לאחור.

ומדוע שכלה תרגיש ככה ביום כלולותיה?

ומדוע שהאושר לא ילווה אותה בצורתו הטוטאלית למשך כל הלילה, ולמשך כל הירח דבש, ולמשך כל החיים?

ומדוע לבזבז אנרגיה המשולה לטחינת מים, במחשבות על העבר ועל העתיד.

הרי העבר כבר קרה, ומה תמורה נקבל אם נמשיך לדוש בו,

והעתיד, בצורה שבה אנו חושבים עליו אין לנו שום השפעה לגביו,

הכלים להשפיע על העתיד זמינים לכולם, אך רובנו בוחר שלא להשתמש בהם.

והאם אנו רוצים לבזבז אנרגיה לשווא? מה תועלת לנו מלטחון מים?

מדוע לא להתרכז בהווה, והאם זהו מצב תקין?

הביטו בטבע שסביבכם, הוא פועל בדיוק מושלם,

כל דבר שקורה בו קורה לצורך מסוים, הנמלה שאוגרת מזון לחורף, הציפורים שעפות מזרחה והתנינים שמצננים את גופם במי הנהר הקרירים,

כל האנרגיה מופנית למקום מסוים, למטרה מסוימת, ואילו אצלנו, בני האדם, היצורים הנעלים ביותר בטבע, מרבית האנרגיה מבוזבזת.

וכי יש טעם להצטער על כשלונות העבר, או שמא יש טעם לתלות לקוות שווא בעתיד?

שום טעם, כלום, אפילו לא דבר אחד.

אני מנסה להניח את האצבע, על אותה מחשבה טורדנית, על אותו הבזק של מודעות, הבזק קטן שמחזיר אותך בחזרה למחוזות היומיום הקשים.

אותו הבזק קצרצר שמופיע בעת שאתה בשיא האושר, בזמן שאתה חווה רגע מקסים, מיד לאחר התענגות על יין משובח, או חווית אורגזמה מרעידה, אותו הבזק קצר שמנפץ את כל אותם הרגעים ומחזיר אותך במסלול תלול היישר אל העבודה שמחכה לך במשרד מחר בבוקר, ואל הבעיות הכלכליות או החברתיות שלך.

האם קיים בתוכנו האדם שיכול לומר שההבזק הזה אינו מוכר לו?

האם יש מישהו מבינינו שמצליח לשמר את האושר עוד ועוד ועוד, ויחד איתו לשמר את חווית הרגע והערנות, כך שבכל רגע נתון בחייו הוא מרוכז אך ורק בהווה?

ובמובן הקוסמי, האלוהי,

האם כך רצה אלוהים שייראו חיינו? האם הוא תכנן מראש שלא נוכל להיות מאושרים באמת במשך זמן בלתי מוגבל?

האם כך נבראנו או שבמשך השנים איבדנו את דרכנו?

והאם אל לנו לקחת את חיינו כל כך ברצינות, הלא כולנו אורחים על האדמה הזאת, פוסעים את חיינו כחלק ממסע שראשיתו וסופו לא ידועה לנו ?

כפי שאמר קהלת, החכם באדם: "הבל הבלים אמר קהלת, הבל הבלים הכל הבל. מה-יתרון, לאדם: בכל-עמלו--שיעמל, תחת השמש. דור הלך ודור בא, והארץ לעולם עמדת."

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-08-2009, 22:59
  Benor2005 Benor2005 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.04.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי -=Ohad=- שמתחילה ב "רציתי לשמוע את דעתכם על קטע שקראתי"

מציג נקודה מאוד מעניינת. מעבר לזה אין לי כ"כ מה להגיב.
אני דווקא חושב שזה טוב שאין לנו כל הזמן את הרגשת הסיפוק ו "היי" הזו שדברים טובים קורים לנו. ככה יש לנו לאן לשאוף ולגרום להרגשה הזו לבוא שוב ושוב וע"י כך לגרום לסיפוק. אם היינו חווים את אותה הרגשה כל הזמן, זה כבר היה הופך לדבר שבשגרה...
אם האדם מחפש ומוצא את הדרכים הנכונות הוא יכול להפטר מ-90% מהמחשבות הטורדניות שיש לו , ולהתמקד בעיקר ולא בטפל. בעבר ניסיתי קצת להתעמק בנושא הזה של פילוספיות שונות/משמעות החיים. לקח לי הרבה זמן להבין שאין משמעות חד-וחלק. לדעתי, כל בן אדם יוצר/מוצא לעצמו את המשמעות האישית שלו.
אני מצאתי את המשמעות עבורי ואני משתדל לחיות לפיה והיא "להפיק הנאה ואושר מהחיים" ופחות להתעסק במחשבות תהומיות וכל מיני תהיות שרק הוליכו אותי סחור-סחור. לי אישית זה רק פתר כל מיני בעיות בחיים.
אני מאמין שכל אדם יכול למצוא את הדרך הכי טובה עבורו.
אני לא רואה שום דבר פסול להתעסק ללמוד ולקרוא את זה. אבל אני לא חושב שאני אישית אשנה את ניהול אורח החיים שלי בגלל ספר או תורה כזו או אחרת.

נערך לאחרונה ע"י Benor2005 בתאריך 18-08-2009 בשעה 23:06.
ישן 19-08-2009, 13:43
צלמית המשתמש של Light Sleeper
  משתמשת נקבה Light Sleeper Light Sleeper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי -=Ohad=- שמתחילה ב "רציתי לשמוע את דעתכם על קטע שקראתי"

מוצגת כאן נקודה מעניינת, אך אני לא יכולה להגיד שאני לגמרי מסכימה עם הנאמר.
אני חושבת שלא משנה מה יהיה, בני האדם לא יסתפקו במה שיש להם (לפחות לא עד הסוף). אמנם היום הם לא יכולים להחזיק את המחשבות שלהם מפוקסות על חווית הרגע בלי להיות טרודים בקשר לעבר ולעתיד, אך אם הם היו יכולים, אני משערת שהם גם לא היו מצליחים למצא בדבר סיפוק. בשלב מסוים הם היו רוצים להיות מסוגלים לחוות דברים אך גם לברוח למחשבות על זמנים אחרים. לחוות את הרגע זה טוב ויפה, כל עוד מדובר ברגעי אושר, אהבה, הנאה, מאמץ... אך מה קורה כאשר הרגע הוא רגע של עצב, כעס, פחד, גועל... ? האם האנשים ירצו להישאר באותו רגע או שהם יעדיפו לברוח גם למחשבות אחרות על העבר והעתיד? מחשבות שיתנו להם משהו להאחז בו, לקוות... בני האדם הם מורכבים, הם יכולים להרגיש ברגע אחד הרבה מאוד רגשות. ואני חושבת שאין דבר פסול בזה. זה היה נחמד אם היינו יכולים לחיות את רגעי האושר בהווה, אך זה ברור שאם היינו יכולים לעשות את זה כמו שצריך, היינו מחוייבים גם לחיות את רגעי העצב והצער עד הסוף. אני חושבת שזה גם מוסיף טעם לרגעים הקטנים האלה בהם אנחנו באמת באמת מאושרים. אנחנו נחפש עוד כאלה ויהיה לנו למה לשאוף. אם לא נדאג לעתיד ולצרות העבר. אם לא נפחד שהדברים הרעים מהעבר יחזרו על עצמם בעתיד, לא נוכל לעצב לנו את העתיד בצורה כזאת שנהייה מסופקים ממנו. כשיש לנו למה לשאוף אנחנו פועלים בשביל זה, אנחנו מאושרים שיש לנו אותו וממשיכים לדבר הבא שאנחנו רוצים להשיג... כי ככה זה בני אדם, הם אף פעם לא יסתפקו במה שיש להם... לא עד הסוף.
זאת דעתי בכל אופן.
ישן 21-08-2009, 09:13
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile

נקודה יפה, אבל אני ממש לא מסכימה איתה.
אושר בחיים זה גם עניין של השקפה ואישיות. צריך לדעת להיות מאושר. לדעת להעריך את הדברים הקטנים
בחיים שגורמים אושר. יש אנשים שיעבירו חיים שלמים בלי להיות מאושרים, ויש כאלה שיחיו את החיים בסיפוק ואושר,
גם אם הם חושבים על האתמול או על טרדות המחר. אנשים שבאופן עקרוני שמחים בחלקם, מגשימים את עצמם
ןבעיקר מכירים את עצמם והם טיפוסים אופטימיים מטבעם, יכולים להיות מאושרים גם בלי "לחיות את הרגע".
כל הקטע בלחיות את הרגע לא ממש מובן לי. אם תחיה רק את הרגעים שעוברים עליך - לעולם לא תגשים חלומות,
שאיפות ומאוויים. לא יהיו תכניות לעתיד, לא לקיחת אחריות על עצמך ותהיה תלות מוחלטת בסביבה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 21-08-2009, 11:52
  DarkWing108 DarkWing108 אינו מחובר  
מנהל פורום אנימה ומאנגה | The Bob

חבר מתאריך: 20.12.01

נורא פשוט...
בכל הרגעים האלה שתוארו פה כשאתה מגיע לרמת ריכוז מוחלטת שחכת להזכיר אדרנלין.
כל הדברים האלה הם השפעת האדרנלין על הגוף.

ולמה לערב את אלוהים בזה? אתה שואל שאלה שאתה תתאכזב מהתשובה שלה לא משנה מה..
אם התשובה היא כן, הרי שהוא יצר אותך בידיעה מראש שלא תחווה אף פעם אושר מוחלט.
לא? אתה תתאכזב מזה שאתה לא מסוגל לחוות אושר מוחלט.

החיות בטבע והאדם הם דברים נפרדים, אי אפשר להשוות ביניהם.
המוח שלנו הרבה יותר מסובך.

ועוד דבר, אני רוצה לגעת בהגדרה של אושר:
אושר הוא מצב נפשי של בנאדם שהגיע לסיפוק.
לאושר כשלעצמו אין משמעות בלי המצב ההפוך. אתה לא יכול למדוד כמה רעש מסויים חזק, בלי לדעת מה זה שקט. כנ"ל לגבי אור ועוד עשרות דוגמאות.
אם אתה מגיע לאושר מוחלט, אז אתה מציב אותו בתור הבסיס (כמו בדוגמא של קול, אושר הופך לשקט שלך) ואז לא יהיה לך יותר לאן לשאוף, רק לאן לרדת.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:19

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר