לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-08-2009, 18:21
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע שבעה צל"שים יוענקו ללוחמים ממבצע עופרת יצוקה

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, אישר היום (ב') את הענקתם של שבעה ציונים לשבח (צל"שים) למפקדים וללוחמים שלחמו במבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, במהלך דצמבר 2008 וינואר 2009.
הרמטכ"ל אישר את הענקת הצל"שים לאחר ששמע את המלצות הועדה המיוחדת בראשותו של תת-אלוף קובי ברק, שבחנה שורת מועמדים לצל"ש, שהוגשו על-ידי מפקדי הכוחות. הקריטריונים שהוגדרו לבחירת מקבלי הצל"שים: חתירה למגע ודבקות במשימה, אומץ לב חריג, גבורה, יוזמה ותושייה, חירוף נפש וסיכון אישי, גילוי כושר מנהיגות תחת אש, הפגנת קור רוח, איתנות, אחריות אישית, שיקול דעת, הפגנת דוגמה אישית ועוד.

דובר צה"ל מציין כי שניים מהלוחמים יקבלו צל"ש אלוף, לשלושה לוחמים יוענק צל"ש מפקד אוגדה ושני לוחמים נוספים יקבלו של"ש מח"ט. בין מקבלי הצל"שים שלושה קצינים וארבעה לוחמים, מהם אחד שלחם במבצע בשירות מילואים.

את ההמלצות להענקת הצל"שים בחנה כאמור ועדה בראשות תת-אלוף קובי ברק, בהשתתפות נציגי הזרועות והפיקודים. הוועדה בחנה בחודשים האחרונים את כלל ההמלצות להענקת הצל"שים, וגיבשה את המלצותיה לרמטכ"ל.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-08-2009, 22:03
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זה לא הרבה זמן"

הסיבות לעיכוב הגדול בחלוקת הצל"שים במלחמת יוה"כ:
1. הצורך לבחון אלפי המלצות לצל"שים ועיטורים, כולל ראיונות עם אלפי חיילים בסדיר ובמילואים
2. ריבוי החללים, הנעדרים, הפצועים והשבויים מקרב הממליצים, הממולצים והעדים לאירועים
3. הצורך תחילה לזהות ולהביא אל קבר ישראל אלפי חללים, שמאות מתוכם נותרו בשטחי האויב ונחשבו לנעדרים במשך חודשים ארוכים אחרי תום הלחימה.
4. העובדה כי חלק ניכר מאנשי המילואים המשיכו בשירות פעיל חודשים ארוכים אחרי תום הלחימה
5. הצורך להתעצם מחדש במהירות ביחידות, באנשים ובציוד לקראת חידוש אפשרי של הלחימה
6. הכאוס האדמיניסטרטיבי הכללי ששרר בצבא אחרי המלחמה הקשה והממושכת, כולל תחלופת רוב מפקדי הצבא הבכירים בסדיר ובמילואים.
7. הצורך לסיים תחילה את עבודתה של ועדת אגרנט והחשש שחלוקת צל"שים "מוקדמת מדי" תתפש בקרב חלקים גדולים של הציבור כניסיון זול להסיט את הדגש ממחדלי הצבא.
ישן 02-09-2009, 18:47
צלמית המשתמש של יוסיפון

שמות מקבלי הצל"שים ונסיבות המקרה שבעקבותיו יקבלו את הצל"ש
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "שבעה צל"שים יוענקו ללוחמים ממבצע עופרת יצוקה"

צל"ש מטעם אלוף פיקוד הצפון מוענק לסגן אפרים תהילה
סגן אפרים תהילה שירת כסגן מפקד פלוגה ביחידת "אגוז" של חטיבת "גולני" בזמן המבצע וכעת הינו חניך במכללה לפיקוד טקטי.
סיפור המעשה: ביום ה' בטבת תשס"ט, 1 בינואר 2009, סרקה פלגה בצוות החוד מבנה שממוקם בפאתי שכונת עזת-עבד-רבו, בצפון שכונת סג'עייה ברצועת עזה. במהלך הסריקה נפתחה אש לעבר הכוח ממנה נהרג מפקד הצוות סגן עומר רבינוביץ' ז"ל.
סגן תהילה, שהיה באותה עת בכוח האחורי בבית, חתר למגע למקום פגיעתו של סגן עומר רבינוביץ' ז"ל ונתקל במחבל פנים-אל-פנים.
סגן תהילה איגף את המחבל דרך מרפסת תוך שהוא מטפס על מרזב הבית, עד שהגיע לדלת האחורית של החדר בו נמצא המחבל, השליך רימון והרגו. סגן אפרים תהילה הראה במעשיו יוזמה ותושייה, חתירה למגע ודבקות במשימה, דוגמא אישית וכושר מנהיגות תחת אש.

ציון לשבח מטעם אלוף פיקוד המרכז מוענק לסמל-ראשון במילואים מנחם ציק
סמל-ראשון במילואים מנחם ציק שירת כחובש בגדוד "חרוב" של חטיבת "כפיר" בזמן המבצע והשתחרר משירות סדיר ביולי 2009.
סיפור המעשה: ביום י"ב בטבת תשס"ט, 8 בינואר 2009, השתלט גדוד "חרוב" על שטחים שולטים על ציר מרכזי באזור כיסופים. בתום ההתקפה התמקם מפקד הפלוגה המסייעת, רב-סרן רועי רוזנר ז"ל, עם חייליו בין שני בתים ששימשו להם למחסה. לעבר הכוח נורו מספר טילי אָר-פִּי-גִ'י ונפתחה אש מקלעים. מירי זה נפגעו רב-סרן רועי רוזנר ז"ל ושלושה מחייליו.
סמל-ראשון (מיל') ציק, חובש בפלוגה, רץ תחת אש וחתר למקום בו נפגע הכוח, מבלי שקיבל פקודה לבצע זאת. סמל-ראשון (מיל') ציק טיפל במפקד הפלוגה שנפצע קשה והנחה את שאר הלוחמים על דרך הטיפול בפצועים האחרים.
סמל-ראשון (מיל') ציק הוביל את הכוח הנפגע ממקום האירוע לתחנת האיסוף הגדודית. על-אף הנחיית הרופא, סירב לעלות לכלי הפינוי ורץ חזרה לנקודת האירוע כדי לטפל בשאר הפצועים. סמל-ראשון (מיל') ציק הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, חירוף נפש תוך סיכון אישי, חתירה למגע ודבקות במשימה.

ציון לשבח מטעם מפקד עוצבת "האש" מוענק לסמל-ראשון במילואים עופר צהרי
סמל-ראשון במילואים עופר צהרי שירת כלוחם בגדוד "פתן" של חטיבת הצנחנים בזמן המבצע והשתחרר במרץ 2009.
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, סרק גדוד "פתן" את שכונת סלאטין בעיירה ג'באליה, בצפון רצועת עזה. במהלך הסריקה, אירעה היתקלות במהלכה נפגעו מפקד הגדוד, מפקד פלוגת החוד ושני חיילים נוספים. לאחר ההיתקלות, קיבלה מחלקת הפטרול, משימה להתמקם במבנה סמוך ולהעניק חיפוי למבנה שבו שהו הנפגעים.
סמל-ראשון (מיל') צהרי, התמקם בעמדת החיפוי באחד החדרים במבנה, אך הרגיש כי למרות שדווח שהמבנה מאובטח, ישנם סימנים המעידים כי הוא לא נסרק כראוי ועל כן ביקש ממפקדו לסרוק מחדש את הקומה בה נמצא הכוח. במהלך הסריקה נתקל סמל-ראשון (מיל') צהרי במחבל שפתח לעברו באש מטווח אפס. סמל-ראשון צהרי הכין רימון, זרק אותו לעבר החדרון והרג את המחבל.
סמל-ראשון (מיל') צהרי הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, קור רוח, אחריות אישית ושיקול דעת, תוך חתירה למגע ודבקות במשימה.

ציון לשבח מטעם מפקד עוצבת "געש" מוענק לסרן מוטי איפלח
סגן מוטי איפלח שירת במהלך המבצע כפרמדיק בגדוד "סער" של עוצבת השיריון "ברק", ומאז עלה לדרגת סרן.
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, במהלך פעילות של כוח מחטיבת הצנחנים במחנה הפליטים שאטי בצפון רצועת עזה, נכנס הכוח לבניין. מטען הופעל לעבר הכוח ממנו נפגעו מספר לוחמים, ביניהם פצוע אנוש, סגן-משנה אהרון קרוב. סגן מוטי איפלח, פרמדיק בגדוד "סער", הגיע למקום האירוע, מצא את הנפגע שהוא בעל פציעה חמורה בגפיים ובפנים ופעל בנחישות ובמקצועיות להצלתו, תוך שהוא מבצע פעולה לפתיחת נתיב האוויר של הפצוע, בתנאים קשים. אלמלא פעולה זו, לא היה הפצוע שורד את פציעתו. החלטתו של סגן איפלח לבצע את הפעולה ואופן ביצועה בתנאים קשים הביאו לידי הצלת הפצוע. סגן איפלח פינה את הפצוע ברכב משוריין והמשיך להנשימו עוד 40 דקות עד להגעה למנחת המסוקים.
סגן מוטי איפלח הפגין במעשיו דבקות במשימה, אומץ לב מקצועי, נחישות וקור רוח.

ציון לשבח מטעם מפקד בסיס תל נוף מוענק לרב-סמל במילואים זיו
רב-סמל במילואים זיו שירת בשירות מילואים כפרמדיק מוטס של יחידת החילוץ וההצלה של חיל-האוויר.
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, נכנס כוח של חטיבת הצנחנים לבניין באזור מחנה הפליטים שאטי. מטען הופעל לעבר הכוח ממנו נפגעו מספר לוחמים, ביניהם פצוע אנוש, סגן-משנה אהרון קרוב. מסוק פינוי שהוזנק הגיע לשטח וחבר לכוחות. הפצוע הועלה למסוק ויחד עימו פונו עוד שלושה לוחמים פצועים של הכוח בדרגות פציעה שונות.
רב-סמל (מיל'), פרמדיק מוטס במילואים ביחידת החילוץ וההצלה של חיל-האוויר, ביצע בפצוע פעולה כירורגית של החדרת צינורית הנשמה דרך חתך בצוואר, זאת לאחר התייעצות עם הרופא המוסק ותוך גילוי נחישות ומקצועיות -וכל זאת תוך כדי טיסה מבצעית במסוק.
רב סמל (מיל') זיו ביצע את הניתוח בשלמות תוך הפגנת מקצועיות רבה, והביא להצלת חיי הפצוע. רב סמל (מיל') זיו הפגין במעשיו דבקות במשימה, אומץ לב מקצועי, נחישות וקור רוח.

ציון לשבח מטעם מפקד חטיבת הצנחנים מוענק לסמל-ראשון במילואים זיו דניאלי
סמל-ראשון במילואים זיו דניאלי שירת כמפקד כיתה בגדוד "פתן" של חטיבת הצנחנים בזמן המבצע והשתחרר באוגוסט 2009.
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, סרק גדוד "פתן" את שכונת סלאטין בעיירה ג'באליה בצפון רצועת עזה. במהלך הסריקות נתקל כוח מפלוגת החוד במחבלים בתוך מבנה. חוליית החוד הראשונה בפיקודו של מפקד המחלקה, סגן עומר דורי, נתקלה במחבל, ובעקבות חילופי האש נפגע מפקד המחלקה.
סמל-ראשון דניאלי שהיה ממוקם עם כיתתו מחוץ למבנה, הבין שמתנהלת היתקלות בתוך הבית וכי הקשר עם החוליה נותק, חתר למגע מול המחבלים וחבר תחת אש למפקד המחלקה, טיפל בפציעתו וניהל חילופי אש עם המחבלים.
סמל-ראשון דניאלי הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, אחריות אישית, שיקול דעת ותבונה וכן חתירה למגע ודבקות במשימה.

ציון לשבח מטעם מפקד חטיבת "גבעתי" - סגן נדב מוסא
סגן נדב מוסא שירת כסגן מפקד הפלוגה המבצעית של גדוד "שקד" של חטיבת "גבעתי" בזמן המבצע, וכעת הינו חניך במכללה לפיקוד טקטי.
סיפור המעשה: ביום י"ט בטבת תשס"ט, 15 בינואר 2009, במהלך סריקות של גדוד "שקד" במבנה רב-קומות בשכונת תל אל-הוא, נתקל הכוח במחבלים בקומה הראשונה של המבנה ונפתחה אש לעבר הכוח, מחוץ למבנה ומתוכו.
במהלך הקרב קפצו שני מחבלים מהקומה הראשונה, תוך ביצוע ירי אל עבר הרכב הממוגן בו שהה הכוח בפיקודו של סגן מוסא.
סגן מוסא יצא מהרכב הממוגן, נעמד עליו כשהוא ללא מיגון, ירה במחבל והרגו. סגן מוסא הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, כושר מנהיגות, קור רוח תוך חירוף נפש וסיכון אישי.

ישן 02-09-2009, 19:01
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "שמות מקבלי הצל"שים ונסיבות המקרה שבעקבותיו יקבלו את הצל"ש"

תודה רבה, וכאן נחתם הוינוח הישן שלי מאשכול העיטורים.... מפקד בסיס ח"א מקביל למח"ט/מאו"ג בהענקת צל"שים.

לגבי הצל"ש האחרון, לסגן נדב מוסא. אכן מעשה מרשים ושמעיד על קור רוח ואומץ רב, אבל כמה זה היה מוצדק? הרי הרכב ממוגן נגד נק"ל. למה לצאת ללא אפוד? (למה לנסוע ללא מיגון בזמן לחימה זאת גם שאלה). אני מניח שיש כאן אנשים שמכירים את האירוע ויוכלו להסביר.
(שיהיה ברור אני מעוניין לדעת, ולא חולק על שיקול הדעת של הועדה והגבורה שבמעשה.)

ישן 05-09-2009, 09:19
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "שמות מקבלי הצל"שים ונסיבות המקרה שבעקבותיו יקבלו את הצל"ש"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
ציון לשבח מטעם מפקד עוצבת "געש" מוענק לסרן מוטי איפלח
סגן מוטי איפלח שירת במהלך המבצע כפרמדיק בגדוד "סער" של עוצבת השיריון "ברק", ומאז עלה לדרגת סרן.
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, במהלך פעילות של כוח מחטיבת הצנחנים במחנה הפליטים שאטי בצפון רצועת עזה, נכנס הכוח לבניין. מטען הופעל לעבר הכוח ממנו נפגעו מספר לוחמים, ביניהם פצוע אנוש, סגן-משנה אהרון קרוב. סגן מוטי איפלח, פרמדיק בגדוד "סער", הגיע למקום האירוע, מצא את הנפגע שהוא בעל פציעה חמורה בגפיים ובפנים ופעל בנחישות ובמקצועיות להצלתו, תוך שהוא מבצע פעולה לפתיחת נתיב האוויר של הפצוע, בתנאים קשים. אלמלא פעולה זו, לא היה הפצוע שורד את פציעתו. החלטתו של סגן איפלח לבצע את הפעולה ואופן ביצועה בתנאים קשים הביאו לידי הצלת הפצוע. סגן איפלח פינה את הפצוע ברכב משוריין והמשיך להנשימו עוד 40 דקות עד להגעה למנחת המסוקים.
סגן מוטי איפלח הפגין במעשיו דבקות במשימה, אומץ לב מקצועי, נחישות וקור רוח.

ציון לשבח מטעם מפקד בסיס תל נוף מוענק לרב-סמל במילואים זיו
רב-סמל במילואים זיו שירת בשירות מילואים כפרמדיק מוטס של יחידת החילוץ וההצלה של חיל-האוויר.
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, נכנס כוח של חטיבת הצנחנים לבניין באזור מחנה הפליטים שאטי. מטען הופעל לעבר הכוח ממנו נפגעו מספר לוחמים, ביניהם פצוע אנוש, סגן-משנה אהרון קרוב. מסוק פינוי שהוזנק הגיע לשטח וחבר לכוחות. הפצוע הועלה למסוק ויחד עימו פונו עוד שלושה לוחמים פצועים של הכוח בדרגות פציעה שונות.
רב-סמל (מיל'), פרמדיק מוטס במילואים ביחידת החילוץ וההצלה של חיל-האוויר, ביצע בפצוע פעולה כירורגית של החדרת צינורית הנשמה דרך חתך בצוואר, זאת לאחר התייעצות עם הרופא המוסק ותוך גילוי נחישות ומקצועיות -וכל זאת תוך כדי טיסה מבצעית במסוק.
רב סמל (מיל') זיו ביצע את הניתוח בשלמות תוך הפגנת מקצועיות רבה, והביא להצלת חיי הפצוע. רב סמל (מיל') זיו הפגין במעשיו דבקות במשימה, אומץ לב מקצועי, נחישות וקור רוח.

.

שני צל"שים על פתיחת נתיב אויר לאותו פצוע. מישהו יודע כיצד ביצע את הפעולה סרן מוטי איפלח?
ישן 05-09-2009, 14:39
  T@mer T@mer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.05.09
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון] [b]ציון לשבח..."

תהילה אדם משכמו ומעלה... אדם לוחם ומפקד אדיר! הוא יגיע רחוק. ממש תופס מהבן אדם. כל הכבוד לו ופלסר שהביאו כבוד ליחידה!

בקשר לפעולות שביצעו.
אם זכור לי מהתחקיר הוא ביצע אינטובציה - הכנסת צינור לתוך קנה הנשימה באמצעות לרינגוסקופ.
במסוק בוצע קוניוטומיה - הכנסת צינור לקנה הנשימה לא דרך הפה אלא על ידי ביצוע חתך ממברנה קריקוטירואידית. מי שרוצה יותר פרטים יש ויקפדיה.

מחמם את הלב לראות עמיתים למקצוע זוכים לצל"שים...שפיצים! למרות שאני חייב להגיד שזה רק העבודה שלנו, ולא פעם ולא פעמיים פראמדיקים במד"א קורעים את התחת ומבצעים פעולות דומות בתנאים לא פחות קשים ולא מקבלים צל"ש... אבל עדיין כל הכבוד! לבצע קוניוטומיה בניידת טיפול נמרץ זה דבר אחד אבל בתוך מסוק בלקהוק.. לא הדבר הכי פשוט.

נערך לאחרונה ע"י T@mer בתאריך 05-09-2009 בשעה 14:46.
ישן 05-09-2009, 23:10
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי NIR M שמתחילה ב "בשנים האחרונות יש אינפלציה..."

"אינפלציה רצינית"?
על איזו אינפלציה אתה מדבר?

אנשים עושים מעשים שעליהם בעבר קיבלו עיטורים גבוהים ומקבלים עבורם צל"שי מפקד אוגדה וחטיבה, תעודה הערכה או טפיחה על השכם וזה במקרה הטוב. לפעמים הם לא זוכים להערכה בכלל.
בעיני ראיתי, בפי המלצתי.

מהקרב בתל אל-הווא יצא רק צל"ש אחד. קרב שבו חיילי שקד נלחמים בתוך רבי קומות כשהקומות שמעליהם שורצות מחבלים וחוטפות אש מטנקים, אכזריות ומסוקים והם מטפסים ומטהרים קומה קומה.
הצל"ש הוא לקצין מאכזרית מחוץ למבנה שחיסל מחבלים שקפצו מהבניין והסתערו על האכזרית והלוחמים שבחוץ. סה"כ צל"ש מח"ט, הפחות מכל העיטורים. אבל, מבחינתך הצל"ש שלו הוא "אינפלציה".
מה עם החיילים שבתוך המבנה, מה עם טייסי המסוקים והטנקיסטים שירו לתוך בניין ומעל הראשים של כוחותינו? לדעתך (ולדעת ועדת הצל"שים) לא מגיע להם צל"ש. הם רק עשו את תפקידם.
לפי צורת התגובה שלך אולי צריך אפילו לבייש אותם שלא עשו יותר. הם היו צריכים לההרג שם. איזה חצופים הם שהם חוזרים בחיים מהמלחמה!
לקחת בחשבון את ההרגשה של לחימה במחבלים בתוך מבנה שחלקו ממולכד?
לקחת בחשבון את זה שבזמן שנלחמים אותו מבנה סופג פגיעות של פגזי טנקים וטילים ממסוקים וצריך תיאום מושלם לא להיפגע מהם?
לקחת בחשבון את ההרגשה של הטנקיסט ושל טייס המסוק שיורה חימוש על בית שבו נמצאים כוחותינו רק ימים ספורים אחרי שחיילים נהרגו מירי דו-צדדי?

אינפלציה רצינית או לא. אני יכול לנחש שהפעילות הקרבית שאתה חווית היא דרך המסך.
אנא שמור את ההטפות והגבורה שלך למשחקי מחשב וסרטי קולנוע.

ישן 05-09-2009, 23:59
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון] לקחת בחשבון..."

לירות במדוייק כשמסכנים את כוחותינו כשכל הסיכויים הם לרעתך כולל ההתרגשות שלך ועדיין לא להחטיא ובכל זאת לפגוע במדוייק רק במחבלים ולא בכוחותינו?
כן.
כבר קיבלו על זה צל"שים בעבר. על מקרים פחות מסובכים.
עפר בטח יוכל לתת את הפרטים והסיפורים.

ישן 09-09-2009, 00:42
  NIR M NIR M אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.08
Facebook profile
אינפלציה
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב ""אינפלציה רצינית"? על איזו..."

יוסיפון, לא לימדו אותך לשתות מים קרים כשאתה מתחיל לאבד את העשתונות, או לפחות לספור עד עשר?

אינפלציה, במקרה שלא ידעת, זהו תהליך שבו נשחק ערכו של דבר מה עקב גידול בכמותו, נאמר בדרך כלל ביחס למטבעות (ובתחום הכלכלה), אבל ניתן לאומרו על דברים רבים

לעניינו, צה"ל, החלש והלא מתפקד, עקב העדר לחימה וירידה מתמשכת בסטנדרטים שהציב ללוחמיו, הפך פעולות נדרשות רבות, שהן מתחייבות מתפקידהם של הקצינים והחיילים לפעולות, לפעולות שראויות לציון לשבח, כלומר, מעשים שאמורים להיות יוצאי דופן כביכול...

אזכיר רק בכמה דוגמאות, האות שניתן ללוחם הצנחנים אשר הרג מן המארב 4 מחבלים בכפר רג'ר ב05-06, היה מקרה נוסף של צילוש כלשהו בהר דב, אני חושב בחטיבת גולני, וכמובן גולת הכותרת, 'מלחמת' לבנון השניה, בה נשברו כל השיאים, וחלוקת האותות בה הייתה מעבר לכל פרופורציה בהיסטוריה של צה"ל, ולראיה 'הקרב בבינת ג'בל', שהוא למעשה היתקלות קשה בשטח, ולא קרב, הוא אחד הקרבות המעוטרים מאז ומעולם (יש פה מומחים שיוכלו לספר לנו בדיוק באיזה מקום הוא ניצב)

יש עוד מקרים רבים, בעיקר מלבנון השניה, בא ברור מאליו שלוחמים, שביצעו את המוטל עליהם קיבלו הערכת יתר, כיוון שהערכתנו, נתונה תמיד, לכל לוחם וחייל, הממלא את תפקידו נאמנה, הרי שהערכת היתר צריכה להינתן לאלה שחרגו מגבולות תפקידם ולמעלה מאחריותם, ולו לאלו שמילאו אותו בשלמות ובנאמנות

ייתכן שאתה מחסידי ה'גישה האמריקנית', ולראות המוני סרטים ומדליות מצלצלות עושה לך את זה, אם כי אין ספק שהדבר נעים לעין, לטעמי, מתן אותות שבח לחיילים שעשו כמצופה, מוריד באופן אוטומטי את הנורמה הראויה, כיוון שאם החייל ד', קיבל צל"ש על זה שהסתער, הרי שזהו מעשה יוצא דופן, והחיילים עוד עלולים להבין מכך, שרק יחידי סגולה, להם העוז והאומץ והכושר לעשות כך, ואני, החייל הפשוט, איני חייב שכן איני גיבור גדול במיוחד...

לגבי שארית ההודעה האמוציונלית שלך, אני סולח לך על הרגשנות היתרה שלך ועל ההתקפה האישית שהפנית כנגדי, ברגיל, מקרים כאלו ודיונים כאלו מעוררים רגשות עזים(בייחוד כשנראה שיש לך נגיעה אישית לעניין), אני אישית לא יכול שלא להתחלחל מהמחשבה שחיי יהיו בסכנה כה מוחשית, לכן הערכתי הרבה לכל חיילי צה"ל, אשר עמדו בכבוד במבחן מעין זה, שנראה כה מובן מאליו במערכת הצבאית, או יותר נכון, שכך אמור להיות
ישן 09-09-2009, 01:30
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
תוצאת הגישה הבן-גוריונית
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי NIR M שמתחילה ב "אינפלציה"

אאל"ט הגישה הישראלית של קמצנות בעיטורים מקורה בהנחיות של דב"ג, שמאוחר יותר השתרשו והתפתחו. מצד אחד סיכות סטנדרטיות נזרקות לפח עקב אובדן יוקרה (פזגז, לדוגמה) ומצד שני קמצנות גדולה וחוסר חשיבה על כל מערכת הפרסים והעיטורים (שלוש דרגות של צל"ש + שלושה עיטורים גבוהים שכמעט ואינם מוענקים).

הגישה האמריקאית מנופחת מדי לטעמי, אך כן ראוי לשאוב ממנה צורת חשיבה מסויימת - אני מתייחס לעובדה שצה"ל חזק מאוד בעיטור והעלאה על נס של המתים אך חלש בתגובה דומה לחיים. אולי התגובה של יוסי היתה רגשנית, אך בבסיסה יש אמת: במצבים חריגים וקיצוניים כמו אלה שתוארו, ראוי לעשות משהו שיציג את הגבורה והתפקוד האיכותי של החייל הבודד - ואת זה עושים ע"י צל"שים.

ישן 06-09-2009, 18:57
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "שבעה צל"שים יוענקו ללוחמים ממבצע עופרת יצוקה"

גיבורי המבצע
יום רביעי, י"ג באלול התשס"ט, 2 בספטמבר 2009, 15:42
שמונה חודשים אחרי "עופרת יצוקה", בצה"ל החליטו: שבעה לוחמים יקבלו ציונים לשבח על פעילותם במבצע. סמ"ר (במיל') עופר צהרי וסמ"ר (במיל') זיו דניאלי לחמו יחד בפלחו"ד גדוד 101 של הצנחנים וזכו להיכלל ברשימת מקבלי הצל"שים. "הייתי בהלם אבל הבנתי שאני הבחור היחידי שיודע איפה נמצא המחבל", תיאר סמ"ר (במיל') צהרי את האירוע

יהלי סער ודנאל אל–פלג,
במחנה

הרמטכ"ל, רב–אלוף גבי אשכנזי, אישר ביום שני את הענקתם של שבעה ציונים לשבח (צל"שים) לקצינים ולחיילים שלחמו במבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, לפני שמונה חודשים.
שני לוחמים יקבלו צל"ש מטעם מפקד הפיקוד, לשלושה יוענק צל"ש מטעם מפקד האוגדה ושניים נוספים יקבלו צל"ש ממפקד החטיבה. בין מקבלי הצל"שים שלושה קצינים וארבעה חיילים, מהם אחד שלחם במבצע בשירות מילואים.
בין היחידות שחייליהן יקבלו צל"ש נמנות חטיבת הצנחנים, יחידת אגוז, חטיבת כפיר, יחידת החילוץ וההצלה של חיל האוויר 669 וחטיבה 188 של השריון.
הרמטכ"ל החליט על רשימת מקבלי הצל"שים לאחר שמפקדי הכוחות הלוחמים שהשתתפו במבצע הגישו שמות של חיילים, וועדה מיוחדת בראשותו של תא"ל קובי ברק בחנה את הבקשות והגישה את המלצותיה. הקריטריונים שהוגדרו לבחירת מקבלי הצל"שים כללו: חתירה למגע ודבקות במשימה, אומץ לב חריג, גבורה, יוזמה ותושייה, חירוף נפש וסיכון אישי, גילוי כושר מנהיגות תחת אש, הפגנת דוגמה אישית ועוד.

כדור דרך הדיסקית
סמ"ר (במיל') עופר צהרי וסמ"ר (במיל') זיו דניאלי, שהיו לוחמים בפלחו"ד גדוד 101 של חטיבת הצנחנים בזמן המבצע, יקבלו ציונים לשבח על פעילותם במהלך האירוע שבו נפצע מפקד הגדוד.
סמ"ר (במיל') עופר צהרי יקבל צל"ש ממפקד האוגדה. "בדיוק אחרי שהמג"ד נפצע, תפס הסמג"ד פיקוד והורה למחלקה שלי לעלות לבית מול הבית שממנו הגיעו היריות כדי לחפות", סיפר השבוע. "עברנו בלילה שלפני ליד הבניין הזה ולכן שיערנו שאחת המחלקות האחרות בפלוגה כבר טיהרה אותו, אבל כשנכנסנו לבית שמתי לב שהרצפה הייתה מלוכלכת ואין עליה עקבות. אמרתי למ"מ שאני חושב שהבית לא מטוהר. למרות הכול התמקמנו ליד החלונות באחד החדרים והתחלנו לתת חיפוי לכוח של המג"ד. אחרי כמה זמן ביקשתי מחבר שלי להחליף אותי והחלטתי לצאת לסרוק את הדירה. בזמן שהלכתי בבית, שמתי לב שהארונות מסודרים, והבנתי שאף אחד לא עבר בחדרים כדי לעשות חיפוש. קרוב לכניסה היה חדרון קטן שנראה כאילו מישהו חסם אותו מבפנים, נעמדתי מולו והחלטתי להציץ עם הראש.
"כשעברתי את הסף שמעתי ירייה. עדיין יש לי תמונה בראש של השרוול של החולצה החומה שהוא לבש ושל אקדח. מההלם קפצתי אחורה לחדר וחבר שלי התחיל לתת אש שמנעה מהמחבל לצאת. הייתי עדיין בהלם אבל הבנתי שאני הבחור היחידי שיודע איפה נמצא המחבל. משכתי את החבר אחורה, הוצאתי רימון, וזרקתי אותו לתוך החדר. לא זרקתי רימון מאז הטירונות, אבל ברגע שהאבק עלה מהרצפה והסמג"ד הגיע לדירה הבנתי שהתפקיד שלי הסתיים.
"התיישבתי על המדרגות בחוץ והתחלתי לעשן סיגריות בשרשרת. ניסיתי להבין איך המחבל לא פגע בי. התחלתי לבדוק את כל הגוף, עד שהיד שלי הרגישה מעין בליטה מוזרה על הדיסקית. הוצאתי אותה וראיתי שיש חור במרכזה".
בשלב הזה הבין סמ"ר (במיל') עופר צהרי שהכדור עבר דרך הדיסקית, סטה מהמסלול ופילח את האפוד. "מה יש לעשות?", הוא שואל, "אומרים 'הגומל'".

לרוץ דרך האש
סמ"ר (במיל') זיו דניאלי יקבל צל"ש ממפקד חטיבת הצנחנים. "זה היה לילה רגיל", סיפר השבוע. "סרקנו שדרה של בתים, כשבכל בית אנחנו אוספים מעט אמל"ח ובכל סמטה אנחנו נזהרים מהמטענים. הגענו לבית האחרון, והמ"מ נכנס אליו עם חולייה. אחרי שהם טיהרו כמה חדרים, נפתחה לעברם אש מאחור, ומכיוון שלמי שהיה בחוץ היה מותר להיכנס לבית רק אחרי הוראה מפורשת מהמ"מ, הייתי אמור להישאר בחוץ. אחרי כמה שניות החלטתי להיכנס בכל זאת, בדיעבד הבנתי שבאותו הזמן היו כבר הקשר והנג"ביסט פצועים והם ניסו לחלץ את עצמם אחורה.
"לאחר הכניסה נפתחה אש מעוד כיוון והמ"מ שלי נפצע. ביני ובינו הפריד מסדרון צר של שלושה מטר, ואני החלטתי לרוץ דרך האש כדי לוודא שהמ"מ, שניסה לצאת בעודו מחזיר אש, לא יישאר לבד ויהיה בסיכון חטיפה".
סגן מפקד גדוד 101, רס"ן איתמר בן חיים, שהחליף את המג"ד באירוע לאחר פציעתו, התייחס לקבלת הצל"ש של החיילים. "עופר צהרי לקח יוזמה כשהחליט, לאחר אירוע קשה, לחפש על דעת עצמו ולחשוף מחבל שחיכה לכוח. הוא זרק רימון וחיסל אותו ויש לשבח על היוזמה הזאת. באותו האירוע, זיו הבין שיש סיכון לחטיפת חייל ונכנס כשהוא מסכן את עצמו. אלו שני אירועים, אחד אחרי השני, בהם הוכיחו החיילים שתי תכונות חשובות: יוזמה ואומץ".

ישן 07-09-2009, 12:16

תגובה

ממתי מותר למב"ס 8 להעניק צל"ש ללוחם ביחידה שכלל אינה כפופה אליו מבצעית אלא רק מתארחת בבסיסו? מה, למב"ס 30 מותר להעניק צל"ש לקצין בשלדג או ללוחם בחרב מגן? האם האירוע שהתקיים שמתואר כאן הוא כל כך דרמטי ומצדיק שבירת נורמה הקיימת 60 שנה? האם פעולה המתוארת לעיל, שאכן יש בה אלמנטים של קור רוח, מקצועיות ומקצוענות אבל אין בה שום סיטואציה/ אלמנט של סיכון עצמי/איום על צוות המסוק, אכן מצדיקה צל"ש או אולי רק תעודת הוקרה/רישום לזכות/מצטיין בבית הנשיא וכו'? אל מול הצל"שים שחולקו (כולל שניים עוקבים לאותו אירוע) ניכרת העובדה שאף לוחם שריון, תותחנים, הנדסה (יעל? D9?), טייס/מפעיל כתב"מ, איש צוות ים ובעיקר לוחמי היחידות המיוחדות לא זכו בצל"ש, וזאת למרות פעילות ממושכת בהיקפים גדולים. מוזר.
ישן 07-09-2009, 20:21
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
גם לי זה מוזר שהנדסה לא קיבלו צל"שים
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

שכן
רמ"ט פיקוד דרום תא"ל הראל כנפו הודה "לחיילי המילואים של ההנדסה מתחום הצמ"ה שנכנסו לקרב ראשונים ויצאו אחרונים. אי אפשר לספור את כמות הפעילות של מערך ההנדסה, פעילות שבעיקרה נועדה להגן על כל היתר. חיל ההנדסה הוא החיל היחידי שפוצל לרמת המחלקה, וכולם התחננו לקבל הנדסה בכוח שלהם". http://mazi.idf.il/3728-7667-he/IGF.aspx וכן במעריב פורסם שלוחם יהל"ם סיכל חטיפת חייל.

מאידך, יש האומרים שצל"שים מקבלים כאשר מעשי גבורה מתקנים פשלות מקצועיות, ומאחר שחה"ן תפקד בעופרת יצוקה ללא דופי, הוא לא נזקק למעשי גבורה נואשים. אני לא אומר שהלוחמים לא לחמו באומץ ובגבורה, אלא שהם לחמו במקצועיות ולכן לא היו כמעט פשלות שדרשו מעשי גבורה יוצאים מגדר הרגיל.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 07-09-2009, 20:47
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "גם לי זה מוזר שהנדסה לא קיבלו צל"שים"

היה לי דיון מעניין על ארוע "סיכול החטיפה" וההקשר שלו לצל"שים. אמנם היו שם גילויי גבורה שחיפו על תקלות אבל, אם כבר, אז חולקו שם צל"גים. הנה סוג של סקופ: בעקבות הארוע הזה הודחו קצין ולוחמים מיהל"ם.

ישן 07-09-2009, 21:15

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הצל"ש מוענק על ידי המפקד..."

דווקא בשביל מצבים כאלו יש הרי צל"ש יחידתי ואכן במלחמת לבנון השניה הוענקו מספר צל"שים כאלו. לדעתי ראוי היה לשקול להעניק צל"ש שכזה לפלוגת הצמ"ה ואולי גם ליחידת עוקץ ולטייסות כתב"מ/תצפיות אוויריות. ליחידות הקרקע עבור הסיכון הגדול והתמידי שבפעולתן כחלוץ מיומו הראשון של המבצע ועד האחרון, ולטייסות עקב תרומתן הרבה להצלחת המבצע, הן בחסכון בחיי חיילינו והן בהגדלת אבדות האויב. מי יודע יתכן ששקלו גם הפעם אבל החליטו לוותר.

הייתי שוקל גם צל"ש אישי למג"ד גבעתי שהוביל בקור רוח ובמקצוענות את הקרב בתל אל-הווה. אמנם הוא ביצע את תפקידו ולא יותר אבל בכל זאת כולנו הרי יודעים שהגיחה הנועזת הזו לאור יום אל תוך "לוע הארי" הייתה יכולה בקלות להסתיים במרחץ דמים וחצי תריסר גלעד שליטים נוספים חס וחלילה. במקום זה היא הסתיימה בהצלחה ובעיקר החזירה את האמונה והגאווה ללחיים של ישראלים רבים (רבים מהם לובשי מדים) וכיווצה את בלון "החמאס מגן עזה" למימדיו הטבעיים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:26

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר