לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-03-2010, 00:39
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אם כבר חמץ- נצל"ש. אם אני..."

אסור לשאול שאלות הלכתיות בפורום. אתה מוזמן לפנות לרב.
התגובה אליך מבהירה בדיוק מדוע זה אסור: הבחור ענה לך תשובה לא מדוייקת בכלל, שעלולה לגרום לך (לו היית מחליט לחזור בתשובה...) או לכל גולש מזדמן - לאכול חמץ בפסח. חבל.

לעניינך: אסור לך לאפות בפסח שום מאפה בשימוש בקמח חיטה, מפני שבהכרח בתהליך ההכנה יהיו פירורי קמח שנגעו בהם מים והם נשארו ללא אפייה יותר מ-18 דקות. יותר מזה, ככל הידוע לי אין הרבה רבנים שמתירים אחזקת קמח חיטה בפסח. ליתר דיוק, אני חושבת שהדרך היחידה להחזיק בכך (בשביל המופלטות של מוצאי החג...) היא ע"י מכירה לגוי.

מצה עשירה מותרת באכילה לבני עדות במזרח בלבד (ולפי הרב אליהו, כמדומני, "היא לא כשרה לפסח למהדרין"), ולפי פוסקים אשכנזים מסויימים היא לא רק אסורה באכילה (כמו קטניות) אלא היא חמץ ממש. זה אומר שלפי פוסקים מסויימים אפילו אסור לאשכנזים לאכול מצה עשירה שעבר עליה הפסח, כי היא נחשבת כחמץ שעבר עליו הפסח.

גם התשובות שלי הן כמובן לא מוסמכות (אבל בנושא המצה העשירה לפחות חיפשתי בגוגל...), ומי שמתעניין בזה מוזמן לשאול רב, ואפשר גם באינטרנט. שמתי קישור לשתי מערכות "שאל את הרב" בעוגן האוסר על שאילת שאלות הלכתיות.
חזרה לפורום
ישן 23-03-2010, 15:24
צלמית המשתמש של סוכן שקט
  משתמש זכר סוכן שקט סוכן שקט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.03.02
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "אז הטעות שלי היתה רק לגבי מצה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hanamer
אז הטעות שלי היתה רק לגבי מצה עשירה, תודה על ההערה.

אני מאוד אשמח לראות מקורות שמצה עשירה אסורה לבני אשכנז, (איני מדבר על "פפושדו" שאף מעט מן הספרדים נוהגים בזה איסור, אלא על מצה עשירה שהכנתי אותה בעצמי).

שולחן ערוך אורח חיים סימן תמד סעיף א בהגה(רבי משה איסרליש פוסק לאשכנזים )
ובסימן תסב סעיף ד בהגה הביא מנהג זה שלא לאכל מצה עשירה
במקור נכתב על ידי יחזקאל
וקראתי עליו לכל הרי חרב נאם אדני אלןהים חרב איש באחיו תהיה

Oui nous irons nous faire casser la gueule en cœur, Mais nous reviendrons vainqueur

חזרה לפורום
ישן 24-03-2010, 15:05
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי EventHorizon שמתחילה ב "לא התכוונתי לזלזל"

הדגן המקראי נקרא כיום בשם "כוסמין" (Triticum Dicoccum), והמדובר עליו...

בישעיהו כ"ח, 25 נאמר: "הֲלוֹא אִם־שִׁוָּה פָנֶיהָ, וְהֵפִיץ קֶצַח וְכַמֹּן יִזְרֹק; וְשָׂם חִטָּה שׂוֹרָה וּשְׂעֹרָה נִסְמָן, וְכֻסֶּמֶת גְּבֻלָתוֹ"

אז מי שמצטט את השמות, פשוט משתמש בשם כפי שנקרא במקור. לפעמים משמעותה של מילה משתנה עם הדורות...

בנוסף, לגבי "נחשב חמץ לאוכלי / לא אוכלי קטניות" - זו הגדרה מאוד לא מדוייקת. יש מיני מאכל שיש נוהגים לאוכלם או לא לאוכלם בפסח (לדוגמא: בוטנים אצל האשכנזים), אך העובדה שלא אוכלים אותם אינה הופכת אותם לחמץ. פשוט נהגו שלא לאוכלם בפסח מטעמי זהירות וכו'. אך הם לא חמץ, ואין בהם את האלמנט שבגללו חמץ הוא חמץ. וזה עוד יחסית "פשוט"... יש גם את עניין "שרוייה", שזה בכלל...

וכפי שנאמר קודם: מי שרוצה לדעת בוודאות, עשה לך רב...

חזרה לפורום
ישן 24-03-2010, 18:52
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי EventHorizon שמתחילה ב "אוקי... עכשיו זה קצת יותר מובן :)"

אני יודע שבוטנים שייכים לקיטניות. זו בדיוק הסיבה שאשכנזים לא אוכלים אותם (במבה!!!!) בפסח.

לגבי אורז וכל השאר, בדומה לקטניות, חששות, חששות, ועוד חששות. אני משער שבגלל שאיסור אכילת חמץ בפסח הוא אחד החמורים בתורה, שנאמר בשמות פרק י"ב, 15: "שִׁבְעַת יָמִים, מַצּוֹת תֹּאכֵלוּ--אַךְ בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן, תַּשְׁבִּיתוּ שְּׂאֹר מִבָּתֵּיכֶם: כִּי כָּל-אֹכֵל חָמֵץ, וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מִיִּשְׂרָאֵל--מִיּוֹם הָרִאשֹׁן, עַד-יוֹם הַשְּׁבִעִי. "

לשיעור שנתן הרב מלמד בנושא קטניות, אורז וכו' : http://www.yeshiva.org.il/midrash/doc/doc2/pesach09.doc

ושוב: עשי לך רב...

נ.ב. יש לציין שלא טענתי שהכוסמת המודרנית היא כשל"פ (או קטניות/לא קטניות/לא נאכלת מטעמי מנהגים כלשהם). לא הלכתי ושאלתי - בשביל לדעת מה כשר ומה לא, אני פשוט מסתכל על מה שכתבה הרבנות על האריזות... וכמו בצה"ל... כשיש ספק... אין ספק (לא אוכלים משהו 7 ימים...)

חזרה לפורום
ישן 13-04-2010, 01:31
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי EventHorizon שמתחילה ב "אוקי... עכשיו זה קצת יותר מובן :)"

צריך להבין שמה שנקרא "דגן" ו-"קטניות" בהלכה לא קשור לחלוקה הטקסונומית בבוטאניקה
כשהחלוקה הבוטאנית נעשתה, השתמשו בשמות שהיו קיימים ושהתאימו בערך לחלוקה שעשו (כך שה"אשמה", אם כבר, נופלת עליהם )

"חמץ" אינו מושג ערטילאי, חמץ הוא מלשון מחמיץ
אורז, למרות שמבחינה בוטאנית נחשב כדגן, אינו נכלל במיני הדגן של ההלכה, פשוט כי אינו מחמיץ במגע במים, הוא מבאיש (לפחות זו דעת הרוב)
כשבהלכה מדובר על "דגן" מתכוונים לחמשת מיני הדגן שהוזכרו, וזה כי יש לגביהם דינים מיוחדים, כגון העובדה שהם מחמיצים

ממה שידוע לי, תופעת החימוץ קשורה לגלוטן
גלוטן קיים בחמשת מיני הדגן, אך לא באורז או תירס לדוגמא, יש בהם חלבון דומה, שגם נקרא לעיתים גלוטן, אך מתנהג אחרת (כי חסר בו מרכיב מסויים)

מקווה שהייתי מובן

נערך לאחרונה ע"י ShoobyD בתאריך 13-04-2010 בשעה 01:33.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:38

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר