לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בן מאיטליה – אומר בונג׳ורנו, בת מצרפת – אומרת בונז׳ור. קאן מיפן – אומר אוהיו, כשהוא בא לביקור | עברי, דבר עברית והבראת! (אב״י) | מילים ומקורן | שגיאות בתקשורת | חידות היגיון | קורס לימוד לטינית בלעדי לפרש רוביק רוזנטל, אשכול האירוח חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > שפות ובלשנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-12-2009, 23:06
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.01
Follow me...
המלצה מהיום לכל כוכבי הלכת במערכת השמש יש שמות עבריים

רשמו לפניכם:

כוכב חמה
נוגה
כדור הארץ
מאדים
צדק
שבתאי
אוֹרוֹן
רהב

לאחר שהגויים לקחו לנו את פלוטו, היום התרחש השינוי המשמעותי הראשון במערכת השמש העברית מאז ימי קדם ובטקס חגיגי - רגע לפני שמסתיימת שנת האסטרונומיה הבינלאומית - הוכרזו השמות העבריים עבור אורנוס ונפטון שנבחרו בתחרות שכונתה בפי החובבים "כוכב עברי נולד"

השם "אורון" נבחר בשל הצליל, המזכיר את השם אוראנוס. משמעות השם הוא אור קטן, והוא מרמז על האור החיוור של כוכב הלכת כפי שהוא נראה מכדור הארץ.

ואילו השם רהב נבחר על שמו של שר הים במקורות העבריים בדומה לנפטון, אל הים הרומי.
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-01-2010, 23:09
  מריאל מריאל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.06
סליחה שאני שואלת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "מהיום לכל כוכבי הלכת במערכת השמש יש שמות עבריים"

אולי זו שאלה טיפשית, אבל למה לעברת? בשביל לשמור על הרצף והאחידות של עבריות שמות כוכבי לכת?
למרות שהשמות האלה מאוד יפים בעיני, זה נשמע לי כאילו אילצו בכוח את התרגום.

מכוכב חמה עד שבתאי יש לנו שמות עבריים במקום השמות הלועזיים. כשהכוכבים הללו קיבלו את השמות העבריים שלהם, זה היה עוד מימים ימימה, אולי עוד לפני תקופתו של אברהם אבינו - ספר היצירה. (סתם ניחוש). אז כל עם נשאר עם השמות שלו - אנחנו נשארנו עם השמות העבריים שהיו קיימים לנו.

אם נתנו כבר שם, למה לא להשתמש בשם שהחוקר שגילה/הוועדה שאישרה נתנו?

אם אורנוס התגלה ב-1781, היום 2010, זה אומר שכבר יותר מ-200 שנה משתמשים בשם 'אורנוס'. ופתאום לשנות? אם יצוץ כוכב לכת חדש ויקראו לו 'אלייזה' אז נעברת את זה ל'עליזה'? אם יקראו לו X165432 אז נעברת את זה ל-ר165432 (כי X היא האות השלישית מהסוף, וכך גם ר')? כן, אני יודעת שיש כנראה מגמה לקרוא לכוכבי לכת חדשים על שמות מהמיתולוגיה היוונית, אבל מי יודע? אולי ישנו את זה? זה לא חוק. במקור מי שגילה את אורנוס היה ויליאם הרשל, והוא נתן לו את השם גאורגיאם סידאס, על שמו של המלך של המלך ג'ורג' השלישי, אך השם לא נקלט ולכן החליפו אותו. תמהני מה היה קורה אם השם היה נשאר והיו קוראים לכוכב 'סידאס' במקום 'אורנוס', איך היו מעברתים את זה...?

אני יודעת, האקדמיה לעברית רוצה שנדבר עברית ולא לועזית (מסרון במקום SMS וכדומה) אבל למה ליצור כפילות מיותרת? בכפר הגלובלי אני אדבר עם חוקר בשפה משותפת, בשמות ששנינו מכירים. אם ארצה לפרסם מאמר בעולם הגדול אשתמש בשמות אורנוס ונפטון ולא אורון ורהב. לתרגם שמות ניראה לי קצת מוגזם.

תהיתי על הסיבות למה בכלל לתרגם את השמות האלה והרחקתי לכת לדברים שיישמעו אירוניים ואולי אפילו מצחיקים, אבל אולי הם לא עד כדי כך מנותקים מהמציאות שבה אנו חיים כיום. בדיוק כשם שיש הרבה אנשים שרוצים לקראו לילד שלהם בשם עברי ולא לועזי מטעמי דת או מטעמים אחרים, כך גם יכולות להיות סיבות דומות או מעמיקות לרצון לתרגם את השמות היוונים. כמו כן אולי מי שהגה בכלל את הרעיון ורצה בכך הביע בציבור סיבה משכנעת למה לעשות את זה, אבל אולי בתוך תוכו היתה סיבה אחרת שהוא לא חשף.
אני ארשום על מה חשבתי. אולי זה יצחיק אותכם ואולי לא, אבל אני לא יכולה להתעלם מהעובדה שבנפש האדם מסתתרים דברים ששמים עליהם מסיכה, כי הסיבה האמיתית מביכה מידי או לא תתקבל בציבור.
אז הנה:
אולי יש לנו בעייה דתית: לקרוא למשהו בשמו של אל אחר ייחשב אולי כעבודה זרה, עבודת אלילים, כי לנו יש אל אחד.
למרות שעברו אלפי שנים, וגם חצי העולם עבר להאמין באל אחד, אף אחד לא שכח את האלים ואת כל מה שקשור בהם ובעבודת אלילים. אז אולי לא עבר מספיק זמן. כיום כשאנו אומרים "ליל הסילבסטר" אנחנו מתכוונים למעבר לשנה החדשה ואם ישאלו אותי מי היה סילבסטר, הדבר הראשון שיעלה על דעתי זה החתול ולא האפיפיור סילבסטר הראשון שהפך לקדוש ויום חגו (ממש חג שלו כקדוש) הוא 31 בדצמבר. השם נשאר בגלל הצמידות לשנה החדשה, ומי בכלל זוכר את האיש, את החג, את העובדה שהוא היה אפיפיור ובכלל קדוש? רק השם נשאר, שינה משמעות - משם של אדם לשם קוד למעבר זמנים, והוא גם עבר תזוזה ללילה אחד קדימה. אז אולי באמת לא עבר מספיק זמן עם המיתולוגיה היוונית. עדיין יש את הרגשות המעורבים האלה לשמות של אלים.

אולי זה עיניין של התבוללות? האקדמיה לעברית רוצה שנדבר עברית ולא לועזית?

ואולי יש לזה פן פוליטי: אני לא יודעת אם לעמים אחרים יש שמות משלהם לאוראנוס ונפטון, אבל אם הייתי צריכה להמר על מישהו שייתן שמות אחרים הייתי מהמרת על מדינות ערב. מתאים להם לעשות דבר כזה אפילו עכשיו, כי יש להם אנטי חזק נגד העולם המערבי ומנהגיו, שלא לדבר על מיתולוגיה יוונית - כפירה באל, באיסלאם.
אני לא מבולגנת, אני פשוט חושבת שכאוס זה הסדר של היקום...

ישן 02-02-2010, 10:14
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD מנהל ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי מריאל שמתחילה ב "סליחה שאני שואלת"

אני בעקרון מסכים איתך, מסיבה אחת, שהשמות "אוראנוס" ו"נפטון" נמצאים בשימוש כבר די הרבה זמן, והמצאת שמות עבריים חדשים היא בעיקר לסימן ולא לשימוש מעשי

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ShoobyD
נשמע לי מיותר לגמרי..
אנחנו לא חיים בתקופת קדם, אנחנו בעידן בדפוס
על כוכבי הלכת הללו עברו 150-200 שנה של מאמרים/ספרים/כתבי-עת בעברית המשתמשים בשמם הלועזי
קשה לשנות הרגלים ישנים, אני בספק אם מישהו ישתמש בשמות החדשים שיינתנו להם..
אילו הרעיון היה עולה כשכוכבי הלכת התגלו המצב היה שונה

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...289#post3195786

לגבי שמות בשפות אחרות, כמעט בכל השפות, ואפילו בערבית, משתמשים בוורסיה כלשהי של המילים "אוראנוס" ו"נפטון"
יוצאים מן הכלל הם השפות המזרחיות, בהן הם נקראים "כוכב מלך השמיים" ו"כוכב מלך הים" בהתאמה

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:39

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר