לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-01-2010, 08:04
  overclock overclock אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי marin שמתחילה ב "אני רק שאלה בבקשה: עננים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי marin
שאלה ברוח החורף:
ידוע לי שמדובר באוסף של טיפות מים שהתאדו ונמצאות בין שכבות האטמוספירה (לרוב די נמוך)
השאלה שלי היא כזו:
אם מים כשהם מתקררים הופכים שוב למצב צבירה נוזל,

בעקרון, כשיש מולקולות מים בטמפ' שמתחת ל-100 מעלות אז חלקם לפחות חייבים יהיו להפוך לנוזל. ככל שהטמפרטורה תרד אז יעלה ה"לחץ" שלהם להפוך לנוזל. ברגע שהאדים הללו פוגשים בחלקיקים קטנים (אבק, עפר, או כל דבר מוצק קטן שעף) הם יכולים להתעבות עליו (חפש חלקיקי התעבות או נוקליאציה אם תרצה לקרוא יותר, חפש גם "יודיד הכסף"...). ברגע שאדי המים מתעבים על החלקיק ומעלים את משקלו מעל סף מסויים אז החלקיק יתחיל ליפול מטה (=גשם).

בהצלחה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-01-2010, 15:29
  overclock overclock אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.05
או קיי, שאלות ממש חכמות, אני מקווה שהתשובות יהיו ברמה מובנת מספיק כי זה מסובך
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי marin שמתחילה ב "הבנתי איך בעצם חלקיקי המים..."

למה הטיפות לא נופלות מיד? שני סיבות:
כדי שהטיפות יפלו הן חייבות לעבור סף מסויים של משקל מכיוון שיש רוח ששומרת עליהם באוויר (כמו שמטוס בתנועה שומר על הגובה שלו, וכמו שבלון רגיל גם יכול להיסחף דקות ארוכות ברוח בלי ליפול). הרוח אינה רק לכיוון מז', מע', צ' ודרום, אלה גם רוח עילית של אויר חם.

גם כשיש טיפות שנופלות ביום רגיל (לפחות פה בארץ) הן נוטות להתאדות תוך כדי הנפילה (סביבת הענן תמיד יותר קרה ולחה מהסביבה החיצונית, ולכן טיפה שיצאה מן הענן מיד מגיעה לסביבה שונה שמעדיפה אידוי מאשר התעבות). ועכשיו מגיע התשובה לשאלה השניה (למה יש ענן וזה לא פשוט מתפזר), ברגע שטיפה התאדתה שוב היא עולה מעלה ומגיעה שוב לענן שסופח אותה חזרה - זה מן מנגנון של משוב חיובי, ברגע שמספיק מולקולות מים התרכזו ויצרו ענן קטן, הוא יהיה "חממה" לאדי מים נוספים והענן יגדל (השימוש במילה חממה כאן הוא counterintuitive - שכן החממה היא בעצם אזור קריר ). ענן נראה לעין רק כשהוא מכיל המון אדי מים ויוצר שכבה עבה שמשנה את קרני השמש שעוברים דרכו (ולכן יש לו צבע), בסביבת הענן כמובן, יש המון אדי מים נוספים שאינם ניראים והם עלולים גם להיספח אל הענן ולתרום לגודל שלו.

מקווה שזה יצא מובן,

קבל ח"ח על השאלה השנייה, חשיבה של מדען...

בהצלחה

נערך לאחרונה ע"י overclock בתאריך 23-01-2010 בשעה 15:33.
ישן 23-01-2010, 15:37
צלמית המשתמש של marin
  משתמש זכר marin מנהל marin אינו מחובר  
מנהל בפורום מדע, טכנולוגיה וטבע | ☺

חבר מתאריך: 29.10.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי overclock שמתחילה ב "או קיי, שאלות ממש חכמות, אני מקווה שהתשובות יהיו ברמה מובנת מספיק כי זה מסובך"

תודה על התשובה המפורטת.

עוד חידוד ברשותכם:
ציטוט:
גם כשיש טיפות שנופלות ביום רגיל (לפחות פה בארץ) הן נוטות להתאדות תוך כדי הנפילה (סביבת הענן תמיד יותר קרה ולחה מהסביבה החיצונית, ולכן טיפה שיצאה מן הענן מיד מגיעה לסביבה שונה שמעדיפה אידוי מאשר התעבות).

למה זה קורה?
כלומר למה הסביבה בסמיכות לענן מעדיפה אידוי ע"פ התעבות?
הייתי מבין למה אם זה היה קורה בסביבה הרבה יותר נמוכה באטמוספירה (יותר חם וכו')
אבל עדיין מדובר כאן על מקום גבוה ולחץ נמוך יותר.
האם הטיפה כשתצא מהענן לא אמורה להמשיך במסעה לכדור הארץ?

את היתר הבנתי - אחלה הסבר!

ישן 23-01-2010, 18:37
צלמית המשתמש של marin
  משתמש זכר marin מנהל marin אינו מחובר  
מנהל בפורום מדע, טכנולוגיה וטבע | ☺

חבר מתאריך: 29.10.06
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי overclock שמתחילה ב "הסביבה בתוך הענן היא קרה יותר..."

תודה רבה על ההכוונה וההשקעה בתגובות.

אני אנסה לעשות סיכום קצר ונראה אם זה מסכם את הסאגה:

• איך זה שהטיפות נשארות למעלה ולא נופלות ישר עפ"י כוח המשיכה? כדי שהטיפות יפלו הן חייבות לעבור סף מסויים של משקל מכיוון שיש רוח ששומרת עליהם באוויר (כמו שמטוס בתנועה שומר על הגובה שלו, וכמו שבלון רגיל גם יכול להיסחף דקות ארוכות ברוח בלי ליפול). הרוח אינה רק לכיוון מז', מע', צ' ודרום, אלה גם רוח עילית של אויר חם.
  • למה עננים הם דווקא בצבע לבן? ענן נראה לעין רק כשהוא מכיל המון אדי מים ויוצר שכבה עבה שמשנה את קרני השמש שעוברים דרכו (ולכן יש לו צבע).
  • מה גורם לטיפות להתקבץ ב"עננים" ולא להיות מפוזרים על פני כל השכבה באטמוספירה? ברגע שהאדים פוגשים בחלקיקים קטנים (אבק, עפר, או כל דבר מוצק קטן שעף) הם יכולים להתעבות עליו. ברגע שטיפה התאדתה שוב היא עולה מעלה ומגיעה שוב לענן שסופח אותה חזרה - זה מן מנגנון של משוב חיובי, ברגע שמספיק מולקולות מים התרכזו ויצרו ענן קטן, הוא יהיה "חממה" לאדי מים נוספים והענן יגדל. בסביבת הענן כמובן, יש המון אדי מים נוספים והם עלולים גם להיספח אל הענן ולתרום לגודל שלו.
  • קראתי באתר הזה, שסילונים לבנים שיוצאים ממנועי מטוסי סילון נוצרים בשיטה דומה (התעבות על חלקיקים).
  • גשם יורד לאחר שמספיק טיפות התעבו כתוצאה מהתנגשות בחלקיקים ו/או אחת בשנייה.
שאלות שאני עדיין מחפש עליהן תשובה:
למה הסביבה בסמיכות לענן (ולא בתוכו) מעדיפה אידוי ע"פ התעבות?
איך נגרם המטען החשמלי היוצר את הברקים? (ווויקי לא ממש ברורה בנושא הזה.)

נערך לאחרונה ע"י marin בתאריך 23-01-2010 בשעה 18:41.
ישן 23-01-2010, 19:46
  Dark Knight Dark Knight אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Dark Knight
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי marin שמתחילה ב "תודה רבה על ההכוונה וההשקעה..."

אם אני לא טועה הסיבה לאידוי בטמפרטורות הנמוכות של השכבות הגבוהות של האטמוספרה היא לחץ האוויר הנמוך יותר.
כעקרון תהליך של אידוי קורה כאשר לחץ האדים הלכודים בנוזל משתווה ללחץ הפועל על הנוזל.
למשל, בעוד שבלחץ של אטמוספרה אחת (המצב הרגיל על פני השטח) רתיחה של מים קוראת בטמפרטורה של כ-100 מעלות צלסיוס, בהרי ההימלאיה הגבוהים, בגבהים בהם נופל בצורה מורגשת הלחץ האטמוספרי, נופלת טמפרטורת הרתיחה עד לפחות מ-80 מעלות צלסיוס (מה שממש מקשה על בישול והכנת תה\קפה, אגב).
לעומת זאת, מה שעושים בסיר לחץ הוא לסגור את המכסה ולגרום לאדים המשתחררים להגדיל את הלחץ האטמוספרי בתוך הסיר ובכך להגדיל את טמפרטורת הרתיחה עד לכ-115 מעלות צלסיוס (כנראה שונה בין סיר לסיר...)

מה שקורה הוא שבשכבות המאד גבוהות של האטמוספרה - היכן שנמצאים העננים - הלחץ נמוך הרבה יותר מזה על הקרקע - לכן טמפרטורת הרתיחה של המים (הטמפרטורה בה המים מתאדים) יורדת במידה ניכרת. לכן למרות הטמפרטורות הנמוכות יותר, מחוץ לענן נוצרת סביבה שמעדיפה אידוי על פני עיבוי.

בקשר למטען - לא יודע...

נערך לאחרונה ע"י Dark Knight בתאריך 23-01-2010 בשעה 19:48.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:59

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר