לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה
לינקים שימושיים עידכון 23/5/2012 האביב כבר כאן, הקיץ עוד מעט מגיע, ואיתו ימים שטופי שמש - הגיע הזמן לעשות בעצמכם!
חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > עשה זאת בעצמך
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-02-2010, 08:59
  מריאל מריאל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי י.מודן שמתחילה ב "עטים."

אני אוהבת יותר את הפיילוט. ראש המחט עושה מבחינתי את כל ההבדל. אני מעדיפה באופן כללי ראשי מחט כי אני מרגישה כאילו הכתיבה יוצאת הרבה יותר מדוייקת.

ניסיתי כמה פעמים עטי-ג'ל, אבל לא אהבתי. לא רק בגלל הראש החרוטי, אלא בגלל הדיו. הדיו חלש יותר גם מבחינת הצבע.

אבל כאן באמת תלוי מה המטרה שלך: האם העטים מיועדים לעבודה כלשהי או שאת/ה סטודנטים/תלמידים:
הדיו של הפיילוט הוא הרבה יותר חד לעין, שזה בעיקר טוב להגהות וסימון תיקונים על נייר שהדפסת עליו טקסט. כלומר: אם הקלדת טקסט ואתה רוצה לבדוק טעויות ולסמנן, אתה מוציא הדפסה ומסמן את הטעויות. הדיו של הפיילוט הרבה יותר בולט לעין לקלדנית שצריכה להקליד את התיקונים הללו, בעיקר שהיא רוצה למהר ולא להתעכב. במקרה של הגהות זה מאוד משנה. אני יכולה להעיד שבמקרה של 200 דפים או יותר, שהם מלאים תיקונים, כל שברירי השניות האלה מצטברות ומשפיעות לטווח הארוך מבחינת זמנים: זה לא רק שיש הבדל בין שבריר שנייה לבין שנייה שלמה שבה העין קולטת מה ואיפה צריך לתקן, אלא הסיכוי לפיספוסים גדול יותר במקרה שהדיו לא כל כך בולט לעין, זה מעצבן יותר את העין ודורש קצת יותר מאמץ ממנה, ואז אתה מחזיר לקלדנית את ההדפסה החדשה עם כל התיקונים שאותם פיספסה. כמות הפיספוסים (הרבה או מעט)=זמן=כסף.

אם את/ה זקוקים לעט רק ללימודים, אז תלוי איך אתם רוצים לראות את התוצאה על הנייר. בהנחה שאתם רושמים על נייר רגיל, אז הדיו של הפיילוט חזק וניראה מהצד השני של הדף, ובנוסף עושה כתמים ונקודות על הדף שאחריו. עטי הג'ל לא.

כשהפיילוט נופל אז המחט עלולה להתעקם. במקרה כזה או שצריך לקנות עט חדש, או אפשר להמשיך לרשום איתו (לא נוח, אבל אפשרי, וכמובן תלוי בעיוות). עיניין של כסף. אם העט ג'ל נופל, אז לא קורה לו כלום.

לפיילוט ולעט-ג'ל יש אחיזה שונה. אם אני לא טועה באיך ניראים העטים, לעטי הג'ל שהזכרת יש עיצוב שאמור להקל על האחיזה, אבל אני לא הרגשתי הבדל.

אם הדף נרטב לך אז הפיילוט יימחק. עט-הג'ל הרבה פחות.

המכסה של הפיילוט שביר, וזה של העט-ג'ל לא. ולמה זה כל כך חשוב? כי את הפיילוט אי אפשר יהיה לסגור. ולמה זה משנה שלא יהיה לך איך לסגור את הפיילוט במקרה שהמכסה שלו יישבר? כי אם את/ה שמים את העט בכיס, בקלמר, בתיק, תצטרכו לקנות עט חדש והכל בגלל המכסה.

וכאן מגיעים לנושא שלפי דעתי אמור להיות לו המשקל הכי מכריע: כתמים.
איפה ואיך אתם שמים את העט?
אם מדובר בקלמר, בתיק, בכיס, ובאופן כללי במקום שם העט יעבור טלטולים, אז פיילוט חייבים לשים תמיד בשכיבה או עם הראש למעלה, כי הטלטולים דוחפים את הנוזל החוצה מהמחט. אם העט תמיד יהיה במקום נייח (למשל במקום עבודה), אז ממש לא משנה איך הוא יעמוד. אף אחד הרי לא הולך לקחת את העט הזה הביתה. את העט-ג'ל צריך תמיד תמיד לשים (גם במקום מטולטל וגם במקום נייח) או בשכיבה או עם הראש למטה, כי אם הוא יעמוד הרבה זמן עם הראש למעלה, או לחילופין יטולטל במצב כזה, הטלטולים ידחפו את הדיו רחוק מהראש ואז אתם מכירים את התופעה הזו שהעט לא כותב וכדי לרשום צריך לנער אותו? יש מקרים שפשוט הוא לא מסכים יותר לרשום. אני חושבת שסוג הדיו בעטי ג'ל אמור למנוע את זה ובו זמנית הוא לא צריך להיות יותר מידי נוזלי כדי לא ליצור כתמים עקב טילטולים - ולכן הוא מעולה לסטודנטים, אבל כל אחד והשיקולים שלו.

טיפקס: אין מה לעשות, הטיפקסים ממש לא מה שהיו פעם לפני יותר מעשרים שנה ובתקופה שבה רק יצאו לשוק. פעם היתה איכות מעולה, ותתפלאו, המחיר היה בהתאם. בהשוואה למחירים של היום הטיפקס היה עולה משהו כמו 30-50 ש"ח. הוא היה טיפונת יותר סמיך והכיסוי שלו היה מעולה: כשהוא היה מתייבש אז לא היו רואים כלל מה כתוב מתחת. היה לו מדלל בנפרד. או שהמדלל צורף לקופסה או שהיו קונים אותו בנפרד. כיום, אחרי שהיה איזה גאון שסה"כ היתה לו כוונה טובה, אבל תמיד כשמשלבים את הרעיון היפה הזה עם חיקויים ועם רצון לחסוך מקבלים תוצאה גרועה: כשמאחדים את המדלל עם הטיפקס וקובעים מראש את הדילול, אולי הטיפקס נוזלי, אבל הוא לא מכסה כלום למעשה. כשהוא מתייבש, ובמיוחד אחרי שנה-שנתיים-עשר רואים בבירור מה היה כתוב מתחת, ואם מישהו כתב משהו מעל הטיפקס אז צריך לפענח מה זה מה. בהקלדות זה מאוד משנה. אנחנו עובדים עם כתבי יד ועם מראי מקום וכל אות חשובה שם ומשנה את כל המשמעות ויש לזה השלכות לטווח ארוך ועל הרבה קבצים אחרים שקשורים לקובץ הזה (יש הבדל למשל בין ירמיהו נב,ט לבין ירמיהו נב,ח). קשה להבין עד שלא עובדים עם זה. אני עובדת עם דפים מכל הזמנים - גם חדשים מהיום, וגם מלפני עשר שנים ויותר, ואם רשום משהו מעל הטיפקס החצי-שקןף למעשה ואני לא יכולה לפענח מה כתוב, כי הכל אחד על השני, לא בהכרח אוכל לשאול את האדם שרשם את זה, כי לא כולם כבר עובדים אצלינו. במקרה של שגיאה אני מעדיפה לקשקש עליה ואז לרשום את המילה/האות הנכונה בהמשך מאשר לשים טיפקס ולרשום על הטיפקס. בשביל היופי והסדר - למחוק את הקישקוש בעזרת טיפקס.
טוב, זה היה משהו על טיפקס שצריך לקחת בחשבון אם עובדים עם מסמכים חשובים, אבל בהקשר לעינייננו: אם אתם מהאנשים המסודרים שמשתמשים בטיפקס, אז אחרי שהטיפקס מתייבש, הפיילוט נמרח עליו ודהוי ולא ברור. אפילו אחרי שנים אפשר למחוק אותו עם אצבע מזיעה. עט-ג'ל מנצח כאן בגדול. אפשר לרשום עליו מעל טיפקס, לא נמחק.

עכשיו יש נושא אחר: איך אתם כותבים.
כל אחד כותב קצת אחרת: יש מישהו שנוטה "לחרוט" על הנייר ומשקיע יותר כוח בכתיבה, ויש כאלה ש"מרחפים" מעל, לא משקיעים כל כך הרבה כוח בכתיבה - אם מפני שהם רפויים ורגועים, אם מפני שאין להם כוח. סטודנטים צריכים לרשום המון במשך היום והיד בהחלט מתעייפת, ולא משנה באיזה עט רושמים. אבל בכל זאת, עם עט ג'ל צריך להשקיע קצת יותר לחץ על הנייר, ועם פיילוט הרבה פחות. כך שאם היד די התעייפה, עם פיילוט אפשר להרפות אותה ועדיין להמשיך לכתוב ברור.

הכתב שלכם:
אם הכתב שלכם ממש ממש צר ו/או אלכסוני ו/או צפוף מאוד ו/או קטן מאוד, לא הייתי ממליצה להשתמש בפיילוט, כי לדיו על הנייר יש טיפונת התפשטות - אמנם בלתי מורגשת, אבל היא מודגשת ככל שלכתב יש את אחד האיפיונים שציינתי, ואז רגליים של אותיות מתחברות, שזה גורם לכתב להראות ממש לא ברור, כאילו האותיות עולות אחד על השני, מתאחדות עם עצמן, ת' יכולה במצב כזה להראות כמו נ', זה יוצר כתמים בעיניים וקשה לקרוא מהר כשרוצים ללמוד למבחן. אם רוצים לרשום עם עטי מחט עדיף לקחת 0.4 או 0.25 - יש כאלה לחברת פיילוט, והכל יהפוך ברור יותר. אבל בטח לא לקחת 0.5 ובטח ובטח לא 0.7.
הדיו של העט ג'ל הרבה פחות "מתפשט" והגבולות שלו מאוד מאוד ברורים גם בכתב עם האיפיונים שציינתי.
אבל על טעם וריח אין להתווכח. מה שברור לאחד לא בהכרח ברור לשני.

ועוד משהו על אופן הכתיבה שלכם:
אני לא יודעת אם זה משנה לכם או לא - זה תלוי בהרגלים הבלתי מודעים שלכם: הרבה פעמים אם אנחנו עושים שגיאה באות מסויימת, ולא במילה, אז אנחנו רושמים על האות השגוייה את האות הנכונה וחוזרים עליה כמה פעמים כדי להדגיש מהי האות הנכונה. עם עט-ג'ל הטריק עובד. עם פיילוט - לא כל כך. האות ה"חדשה" הנכונה חייבת להיות עבה יותר, והרבה פעמים כל מה שיוצא מכאן זה כתם, ואז מוחקים את המילה כולה ורושמים מחדש.
זה יהפוך לשיקול במידה ויש לכם הרבה מאוד שגיאות כתיב ורצון לתקן אותן בזמן אמת, ו/או במידה ואתם מעדיפים לשמור על היופי של המחברת, או גם במקרה של כרטיס ברכה - אי אפשר לזרוק ולקנות חדש רק בגלל שטעינו באות, נכון? טיפקס/קשקוש לא כל כך יפה.

צילומים:
הרבה פעמים סטודנטים רוצים לצלם חומר אחד מהשני. אם אתם מאלה שנותנים ואיכפת להם מאחרים, או אתם אלה שלוקחים ואיכפת לכם שהצילום יהיה ברור, אז תמיד תיקחו ממישהו שכתב את ההרצאה עם עט פיילוט ולא עם עט-ג'ל, כי הצילום של הפיילוט יוצא חד וברור, ואפשר להנמיך את עוצמת הדיו של מכונת הצילום אפילו למינוס 2 או מינוס 3 כדי שהדף לא כהה, אלא יהיה בהיר ולבן, ובכל זאת הכתב מצטלם ברור מאוד. בעטי ג'ל זה לא כך. באופן חד משמעי הכתב יותר לא ברור, וצריך לכוון את מכונת הצילום לעוצמת דיו של 2+ או 3+, ובמצב כזה כל שאר הדף יוצא כהה. יש אנשים שכהות הדף משנה להם.
אם הצילומים מתבצעים במצלמה דיגיטלית: יש כאלה שיכולות לצלם מסמכים. תלוי כמובן במצלמה, אבל כדאי לדעת ששני העטים ניראים יפה וברור בצילום כזה, אפילו אם אין יותר מידי אור בשעת הצילום. עיפרון הוא הדבר היחיד שדווקא לא עובר כל כך טוב, יש לו טישטוש. זה מניסיון שלי.
אני לא מבולגנת, אני פשוט חושבת שכאוס זה הסדר של היקום...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:44

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר