לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-04-2005, 08:26
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
מידע אהוד מנור הלך לעולמו

אחד מכותבי השירים האהובים ביותר שידעה ישראל נפטר מדום לב בגיל 64. חברו יואב גינאי: "השירים שלו נכנסו למחזור הדם של כולנו ולא יצאו משם"
מרב יודילוביץ'

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.shiron.net/photo/0058.jpg]

התמלילן אהוד מנור, חתן פרס ישראל לשנת 1998, הלך הלילה (ג') לעולמו בגיל 64 לאחר שלקה בדום לב. הלוויה תיערך מחר ב-14:00 בבנימינה.

בעשרות שנות פעילותו כתב מנור מאות שירים, תרגם וכתב עשרות מחזות ויצירות שונות. השירים שבוצעו על ידי טובי הזמרים הפכו לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית. בשנת 1998 זכה בפרס ישראל לזמר העברי, ועל פי דיווחי אקו"ם הוא הפזמונאי הפורה בישראל (באתר שירונט מופיעים קרוב ל-600 שירים שכתב והולחנו ). בין שיריו הידועים ביותר: "אחי הצעיר יהודה", "אין לי ארץ אחרת", "בראשית", "ברית עולם", "לא דיברנו עוד על אהבה", "עד סוף הקיץ" ועוד רבים אחרים.
נפרדים

לפני כשבוע הודיעה אוניברסיטת בר אילן כי החליטה להעניק למנור תואר ד"ר לשם כבוד. נשיא האוניברסיטה, פרופסור משה קוה, אמר כי "אין דבר טבעי יותר מההחלטה להעניק למנור את התואר שכן ביצירתו, באופיו ובפועלו, הוא מבטא את כל טוב הארץ הזו". הוועדה שבחרה להעניק למנור את תואר הכבוד נימקה את החלטה וכתבה: "התואר מוענק למנור כאות הוקרה על פעילותו הפורה והברוכה בתחום הזמר העברי. רבים משיריו נכנסו לקלאסיקה של הזמר העברי והפכו לנכס צאן ברזל". בתגובה אמר מנור ל-ynet: "זה מסוג הדברים שמרגשים ומביכים בו זמנית, ואני באמת מאמין שברגע שארגיש ראוי, לא אהיה ראוי לכלום".

יליד בנימינה

מנור הוא יליד הארץ, בן למושבה בנימינה, שמוזכרת לא מעט בשיריו. בהיותו בן 15 נפטר אביו ישראל וינר. במלחמת ההתשה נפל אחיו יהודה, לזכרו כתב את השיר "אחי הצעיר יהודה". לפני שנים אחדות ידע טרגדיה משפחתית נוספת לאחר שאחיו התאבד. מנור עצמו חלה בסרטן לפני שנים אחדות, אך הצליח להתגבר על המחלה.

בשלהי שנות השישים, זמן קצר לאחר שהחל בקריירה ככותב, השתלב מנור במרכז העשייה התרבותית בארץ. השירים שכתב בוצעו על ידי מתי כספי, אילן ואילנית, צביקה פיק, חוה אלברשטיין, אריאל זילבר ורבים אחרים.

במקביל לכתיבת שירים החל מנור בתירגום מחזות וטקסטים, ביניהם המחזמר "שיער", "חתולה על גג פח לוהט" ו"אופרה בגרוש". בשנה שעברה עלה בהצלחה המחזמר "שיקגו" בתרגומו של מנור. במהלך שנות השבעים והשמונים העמיק מנור את אחיזתו בלב הקונצנזוס התרבותי בישראל, כאשר כתב טקסטים עבור רוב אמני התקופה, שיתף פעולה עם מיטב המלחינים - ביניהם מתי כספי, נורית הירש ויאיר רוזנבלום - ושיריו הפכו ללהיטים דרך קבע ("בלדה לשוטר", "תן לי כוח", "אין לי ארץ אחרת", "בשנה הבאה").

לצד הכתיבה עסק מנור בהנחיית ועריכת תוכניות ב"קול ישראל" והגשת תוכניות הטלוויזיה "עד פופ", "מסך אישי" ו"הילוך חוזר". בשנים אלה התבססה זהותו המוסיקלית עם סגנון אמצע הדרך (מיינסטרים) ושירי ארץ-ישראל הישנה והטובה. יתכן כי זהות זו הביאה לירידה במעמדו בשנים שלאחר מכן. החל משנות התשעים לערך נסוג מנור ממרכז הבימה כפזמונאי ושיריו החדשים כמעט ואינם מופיעים בדירוגי המצעדים. אך גם בשנים אלה נחשב מנור לאחד מהיוצרים הפעילים בישראל. הוא הגיש ב-88FM, הוציא מספר אלבומי אוסף משיריו, כתב שירים כל העת והופיע לא מעט, בין השאר לצד אשתו הזמרת עופרה פוקס.

(12.04.05, 07:40)

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3071481,00.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י שמוליק בתאריך 12-04-2005 בשעה 08:28.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-04-2005, 15:40
צלמית המשתמש של cancer
  cancer cancer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.03
עוד ענק רוח שהלך בטרם עת...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שמוליק שמתחילה ב "אהוד מנור הלך לעולמו"

ימי בנימינה

מילים: אהוד מנור
לחן: מתי כספי

מה קרה לילד שדיבר אל כוכבים
שהמתיק סודות אל סביונים ושחפים
שספר כל נמש חרש ובחול נרדם -
מה קרה לו יום אחד שקם ונעלם?

אני רוצה לחזור
אל הימים הכי יפים שלי
הימים היחפים של בנימינה -
כן, אני זוכר, הכל זרם לאט,
השמש לא מיהר
אנשים אמרו שלום,
חבר היה חבר.

"היורה ירד מחר הבט בלבנה"
"איך היה יבול הענבים השנה?"
"היכנסו הערב יש ריבה מתות גינה",
"ובלילה תתכסו כי תהיה צינה."

אני רוצה לחזור
אל הימים הכי יפים שלי
השמש לא מיהר
אנשים אמרו שלום,
חבר היה חבר.

ועכשיו אם יום או ליל אם רק לי ואם טוב
אין לי רגע זמן לשבת ולחשוב.
לפעמים אני כמעט מדעתי יוצא
כל ימי אני הולך לשם ולא מוצא.

אני רוצה לחזור
אל הימים הכי יפים שלי
השמש לא מיהר
אנשים אמרו שלום,
חבר היה חבר.

מה קרה לילד שנרדם בחול החם
שיום אחד, לפתע, קם ונעלם?

יהי זיכרו ברוך

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:36

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר