לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-02-2010, 07:57
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
בסיסים במדינות זרות

בדיון על העיטם הסינגפורי הזכיר rocketman25 את העובדה שסינגפור מחזיקה במערך אימונים קבוע באוסטרליה. זה מוזכר גם כאן בכתבה הבאה, משנת 96 : http://www.nytimes.com/1996/01/17/n...ml?pagewanted=1 (אני מניח שיש גם מידע עדכני יותר, לא חיפשתי).

מקובל שמדינות שולחות סיוע כזה או אחר, או ממש כוחות לוחמים (אפגניסטן, פקיסטן) ולצורך כך מקימים "בסיס". מקובל גם אימונים משותפים (ישראל-ארה"ב) ואז מעבירים כוחות.
הענין של ממש אחזקת בסיס וכוחות במדינה זרה הוא קצת חריג, אלא אם מוכרים מקרים נוספים. האמריקאים מחזיקים במספר בסיסים במקומות שונים בעולם, לצורך התערבות מהירה, וגם פינו, עד כמה שאני זוכר, מספר בסיסים כאלה בשנים האחרונות.

מישהו מכיר דוגמאות נוספות?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-02-2010, 21:50
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "לצרפתים יש נוכחות די קבועה בצ'אד"

גם האוסטרים מחזיקים נוכחות בצ'אד.
דווח שצי מטוסי התובלה בשירות ח"א האוסטרי (C-130 יד שנייה מהבריטים) טסים הרבה מעבר ליכולתם על מנת לספק את צורכיו של הכוח הפרוס שם.

בריטניה עושה\עשתה שימוש במשך שנים בשטחי האש באוסטרליה לצורך בדיקות מערכות חימוש. (לדוגמא ניסויי הפצצה במפציצי הויקטור בשנות ה-50)

גם שבדיה מעמידה לרשות מדינות אחרות את המטווח שיש בשטחה (שפרח מזכרוני כרגע שמו) לטובת ניסויי חימוש.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 03-02-2010, 08:55
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "בסיסים במדינות זרות"

לסין יש תכנונים (חלקם אולי כבר התממשו - אין מידע גלוי מספיק אמין לכל הידיעות) על בסיסים לא מעטים, מבנגלדש ועד פקיסטאן. ההודים, כמובן, חוששים (בצדק) שהסינים מעוניינים להקיף אותם. עד עתה הבסיסים המדוברים היו בעיקרם נמלים (שהוקמו/בתהליכי הקמה/בדיונים), בסיסי ח"י או בסיסי מודיעין (בורמה למשל), אולם לפני כמה ימים הסינים החלו לדבר על רצון או אפשרות להקים בסיס של הצבא בפקיסטאן, שזו נקודה מאוד מעניינת ושונה מהותית. הדיונים כעת הנם על השאלה אם סין מתכוונת להתערב צבאית במה שמתרחש בפקיסטאן/אפגניסטאן ישירות, כמו גם על הצורך של סין להיות עם היד על הדופק בענייני גורמים מרדניים במערב סין (שינ-ג'יאנג). (אם כי נראה לי שלא לזה התכוונת...)
ישן 04-02-2010, 13:15
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.08
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Eli173 שמתחילה ב "הסיפור עם קנדה וגרמניה כפי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Eli173
הסיפור עם קנדה וגרמניה כפי שאני מכיר הוא כך: גרמניה משתמשת במרחבים הקנדיים העצומים לתרגילי כוחות החי"ר והשריון. השמועה אומרת שיש על אדמת קנדה יותר טנקים גרמניים מאשר קנדיים...

לא. נערכים אימונים בין כוחות חי"ר ושריון גרמני עם עמיתיהם מהצבא הקנדי (טנקיסטים קנדים מתאמנים בגרמניה) אבל אין נוכחות קבועה של כוחות חי"ר ושריון גרמני על אדמת קנדה, מה שיש זה נוכחות קבועה של חיל האוויר הגרמני בבסיס קנדי שבו מטוסי טורנדו גרמנים מתאמנים שם כדרך קבע וגם מתבצע ניסוים במערכות חימוש ומערכות אחרות (ניסוי טיסה בכטב"ם הגרמני "Barracuda" שהתבצע מאותו בסיס קנדי-קישור)
ישן 03-02-2010, 19:43
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06

אתה מפספס פרט מידע מהותי - קיים צורך.

סינגפור היא מדינת אי מוקפת מדינות אויב. מאחר ולא ניתן למכשל בצורה יעילה דרכי גישה ימיים, ופיזור האויב הוא 360 מעלות ללא מכשולים טבעיים, צבא סינגפור שם דגש למעשה על (בהפשטה)... כיבוש מחדש של האי.

לאוכלוסיה האזרחית יש בונקרים אטומיים ענקיים שניתן לחיות בהם חודשים. האזרחים נכנסים לבונקר, והצבא נלחם. בכל זמן נתון כחצי מחה"א והצי שלהם לא נמצא בתחומי המדינה, אלא מתאמן במדינות בעלות ברית (פיליפינים, יפן, אוסטרליה והודו - אבל גם צרפת וקנדה) כדי לאפשר להם יכולת מכה שניה, אם המכה הראשונה כנגדם תהיה קטלנית מדי.

לסינגפור יש צורך ייחודי, ולכן מענה ייחודי. וזו גם הסיבה שאתה לא רואה את הפתרון הזה בהרבה מקומות אחרים....

ישן 03-02-2010, 19:54
  YHS YHS אינו מחובר  

אני לא מפספס דבר
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "אתה מפספס פרט מידע מהותי -..."

פשוט לא הזכרתי זאת. אני מכיר היטב את סינגפור ואת הצרכים שלה. ביקשתי להרחיב את הידע שלי לגבי מדינות נוספות. כאשר מעצמות מקימות בסיסים מעבר לים זה נראה טבעי. ארה"ב יושבת בגרמניה, בדייגו גרסיה, בגואם, בפיליפינים ועוד. גם באזורי עימות. גם הרוסים עושים משהו דומה. גם ה"אימפריה" הבריטית עדיין מחזיקה בגיברלטר ובטייסות באקרוטירי.
אני מתעניין במדינות קטנות שמשום מה יש להן בסיסים פה ושם. אם אין - אז לא.

ישן 04-02-2010, 10:41
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "אני לא מפספס דבר"

כמו שכבר ציינת לצרפת, בריטניה וארה"ב יש לא מעט בסיסים ברחבי העולם.
להודו יש אחד בטג'קיסטן (היחיד מחוץ למדינה לדעתי).
לגרמניה יש בסיס באוזבקיסטן.
יפן מדברת כבר מספר חודשים על בסיס חדש בג'יבוטי (הראשון מאז מלחה"ע ה-2).
סין מדברת על בסיסים במפרץ עדן ובפקיסטן.
רני זיכר שלארגנטינה היה גם פעם אי שימש כבסיס צבאי בשטח אורוגואי, אבל לדעתי הוא פורק/הועבר לאורוגואי.

אני לא זוכר עוד כרגע, אבל אני אסתכל על זה בסופ"ש, אולי נמצא כמה בסיסים כאלו.

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 04-02-2010 בשעה 11:01.
ישן 04-02-2010, 22:52
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "כמו שכבר ציינת לצרפת, בריטניה..."

לעיקר העניין - הסינגפורים לא המציאו את הגלגל הזה. לבלגים היו במשך שנים (45 עד 60 לדעתי) שני בסיסי צבא בקונגו הבלגית (קונגו קינשאסה), כאשר האידאולוגיה המוצהרת הייתה שאם בלגיה תיכבש שוב (שתי מלחמות עולם הספיקו להם), בסיסים אלו יהוו את הכוח הבלגי הגולה שישחרר את ארצם (ע"ע "כוחות בלגיה החופשית" במלחה"ע השניה).
גם צרפת השאירה את הבסיסים הקולוניאליים שלה מאותה סיבה, למרות שאיבדה את הקולוניות.

גם לפיג'י אסטרטגיה דומה - בכל שלב נתון 2 גדודי חי"ר (40% מהכוח הלוחם שלה) נמצא מחוץ לגבולות המדינה (בד"כ במסגרת משימות האו"מ) רק למקרה שמשהו יקרה (להם יש הרבה פחות דאגות מלסינגפורים).

וכמה תוספות:
בסיסים סיניים מחוץ לסין - בסיס צוללות באיים המאלדיביים, בסיסים ימיים בפקיסטן ובבנגלדש ובסיס באיי קוקו (מיאנמר).

לאנגולה יש מספר בסיסים בקבינדה אבל אני לא יודע אם זה נחשב, כי קבינדה היא שטח ריבוני שלה (למרות שהיא אקסקלייב - נמצאת מחוץ לגבולות המדינה).
באותה מידה לדנמרק יש בסיסים בגרינלנד ובאיי פארו, לאקוודור בגלאפגוס ובאנטרטיקה (אני לא בטוח לגבי המעמד החוקי של הבסיס באנטרטיקה).

ישן 05-02-2010, 10:05
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "לבלגים היתה "בעלות" על קונגו הבלגית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
נראה לי שההמצאה הסינגפורית היא יחידנית - "לשכור" שטח ריבוני במדינה אחרת לצורך שימוש קבוע.

נראה לי שאתה צריך להגדיר את השאלה מחדש - כי זו פעם שניה (לפחות) שאני מפספס אותך.
בפעם הראשונה חשבתי שאתה תמה על פשר התופעה - אז נתתי את ההסבר (המוכר והידוע) שיש להם צורך מיוחד.
בפעם השניה חשבתי שאתה תוהה לגבי עצם קיום האסטרטגיה (כיבוש מחדש עצמי) - ולכן ציינתי את העובדה (הידועה לא פחות) שזו הייתה אסטרטגיה מוצהרת של הבלגים ומוצהרת חלקית של צרפת לאחר מלחה"ע השניה, ועדיין אסטרטגיה בשימוש פיג'י.
אם הבנתי אותך עכשיו, אתה מדבר על הפתרון הכלכלי/עסקי של שכירת השטח - ולכך אני יכול לענות שגם הודו (כמו שכבר ציינתי) שוכרת בסיס בטג'קיסטן, הבסיס הצרפתי באיחוד האמירויות גם שכור (זו לא, ומעולם לא היה למיטב ידיעתי, שטח צרפתי) ושבסיסי ארה"ב בבולגריה, קולומביה, קריגיסטן, ספרד, ג'יבוטי, בחריין, ובטח רבים אחרים שאני לא זוכר כרגע, לא הוקמו על שטח ריבוני של ארה"ב, אלא נשכרים (תמורת כסף, סיוע צבאי או הסכם הגנה כלשהו) ממדינות ריבוניות.

אז או שגם לשאלה זו יש תשובה ברורה שחיפוש קצר בגוגל היה מעלה - או ששוב לא הבנתי אותך...
אם האופציה השניה נכונה - אנא נסח את שאלתך בצורה מדוייקת יותר.

ישן 05-02-2010, 23:46
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "ישחורר לטובת מי? פרוסיה? או..."

על אילו פרוסים אתה מדבר?
האינדו-אירופאים הגיעו לאזור הבלטי רק בסביבות 3000 לפנה"ס (תרבות "גרזן הקרב" או "הקבר היחיד").
הוא כנראה רוצה להחזיר את המתיישבים האוטנתיים של האזור - בני תרבות הארטבולה הפינו-אוגריתים, שצאצאיהם יושבים עכשיו בפינלנד, הונגריה, אסטוניה והפדרציה הרוסית (מורדוינים. - הי, הנה רעיון - להם אין עדיין מדינה משלהם והם ממילא יושבים בשטחי הפדרציה!). הם הרי היורשים המקוריים של אדמת אבותיהם המנושלים...

ישן 06-02-2010, 14:24
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.08
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "עם ההתלהבות שאתה מפגין אתה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
עם ההתלהבות שאתה מפגין אתה נוטה להתעלם מכמה עובדות היסטוריות "פעוטות" בינהן מה שקרה במלחמת העולם ה-2 ותוצאות
הפלישה הגרמנית לברה"מ (כולל התקדימים ההיסטוריים הקודמים של פלישות מהמערב: נפוליאון ומלחמת העולם ה-1).
מבט היסטורי מעט יותר רחב יסביר אולי את הגישה הרוסית והרצון לשמור בידיה אלמנטים שיסיעו למנוע בעתיד ארועים כאלה.
ובאשר לכיבוש גרמניה... לתפיסתך אפשר להבין שזו היתה סתם גחמה רוסית/סובייטית ולא תוצאה של מה שקרה ב-1941 ולאחר מכן.

מלחמת העולם השנייה נגמרה לפני הרבה זמן, והכיבוש הסובייטי במזרח אירופה גם כן נגמר, אבל עדיין הרוסים מחזיקים בקניגסברג ומשתמשים בשטח הזה בכדי להשליט את מרותם על מזרח אירופה, אם רוסיה הייתה מעוניינת בשלום עם האירופים היא הייתה נסוגה מהשטחים שנכבשו, אבל לרוסיה היו תמיד שיאפות אימפריאליסטיות ורוסיה עודנה מחזיקה בשיאפות מהסוג הזה, הם כרגע בתהליך חימוש מחדש לאחר התפרקות ברה"מ, ואין לי ספק שמלחמה עם רוסיה היא רק עניין של זמן, ומלחמה כזאת יכולה להימנע רק אם הפדרציה הרוסית תפורק כמו שקרה עם ברה"מ, וזה יקרה על ידי עידוד מיעוטים איתנים להשתחרר מהשלטון הרוסי ולקבל עצמאות , תנועות שיחרור מהסוג הזה נמצאות כיום ברוסיה ובעתיד מספרם יגדל והאפקט שלהם יתרחב מה שיגרום לעוד מיעוטים איתנים בתוך רוסיה להצטרף למאבק בכדי להשתחרר מהשילטון הרוסי, ופשוט לחסל את רוסיה מבפנים וגם את השיאפות שלה שמאיימות על אירופה ועל העולם החופשי.
ישן 05-02-2010, 17:32
  YHS YHS אינו מחובר  

מ'כפת לי אני?

יצא שרשור מעניין.

אני לא התכוונתי למעצמה שמשלמת עבור "בסיס קדמי" (האזנה, תצפית) גם לא למעצמה שמחזיקה בשטח כל שהוא מחמת ההסטוריה. (גם האמריקאים בגואם, או הבלגים בקונגו מבחינתי אותו דבר).גם לא לעובדה שיש מעת לעת פריסות למדינות אחרות (ישראל בטורקיה או בארה"ב, אמריקאים בארץ).
התכוונתי יותר למודל הסינגפורי שבו למדינה אין היכן להתאמן והם נאלצים לחכור/לשכור/לקבל שטח במדינה אחרת. דוגמה טובה היא אם היינו יכולים לשכור חלק מלוב לצורך אימונים, כתחליף לנגב (צחוקים, הא?).

אבל שרשור מעניין. למדתי.

ישן 06-02-2010, 15:30
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "מ'כפת לי אני?"

כתבת את ההודעה הזו בתגובה להודעה שלי, או כתגובה כללית לאשכול אל עצמך?

בכל אופן, אתה מסתכל על התוצאה הסופית, רואה שהיא נדירה ומניח ייחודיות.
אני חושב בצורה אחרת ממך. אני מסתכל על התהליך ונקודות ההכרעה.
  1. נקודת הכרעה ראשונה - למדינה אין יכולת להגן על עצמה כנגד אוייבים טבעיים. קיימים שלושה פתרונות בעלי תקדימים היסטוריים:
    • להפסיק להתקיים.
    • לכרות ברית עם מעצמה עולמית/מקומית (ובד"כ לשכן בסיסים שלה בתוך המדינה שלך).
    • להקים יכולת מכה שניה מהותית (כדוגמת בלגיה/צרפת אחרי מלחה"ע ה 2) על ידי הקמת בסיסים במדינות שכנות.
  2. נקודת הכרעה שניה - יש צורך בבסיסים מחוץ לגבולות המדינה. גם פה יש מספר פתרונות "מדף" מוכחים:
    • להשתמש בבסיסים קולוניאליים (לא אופציה במקרה זה).
    • לקבל בסיסים בתמורה להגנה הדדית (שוב לא אופציה קיימת במצב זה).
    • שכירה של שטח במדינה זרה.
היו פה שתי נקודות הכרעה, כאשר בשתיהן הפתרונות מוכרים היסטורית וידועים, והשניה היא האופציה היחידה הקיימת.
לכן מרגע שהבנתי שקיים צורך, כשאני מסתכל על התהליך, כל ההחלטות שהובילו לפתרון הספציפי הזה נראות טריוויאליות ולא יחודיות, למרות שכשאתה מסתכל על התוצאה הסופית, אתה לא רואה מקבילות.

כנראה שזו הסיבה שמה שנראה לך ייחודי ומיוחד, לי נראה פשוט ומתבקש.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:45

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר