לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-11-2009, 07:39
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.08.06
הטרגדיה של הקורבן חסר השם

אני מנסה לחשוב מדוע מדינת ישראל מוכנה שוב ושוב לשלם בדם תמורת שחרור שבויים - התנהגות שהיא בעיני לא רציונאלית.
חלק מן התשובה הוא ערכי ומוטיבציוני, אבל חלקו נובע משילוב של פוליטיקה ובעייה שאני קורא לה "הקורבן חסר השם".
אין כל ספק ששחרור של מאות אסירים, ובפרט אנשי חמאס וג'יהאד לשטחים, וביחוד לגדה, יביא ברבות הזמן למספר הרוגים בפיגועי טרור.
הבעיה הפוליטית היא שהרוגים אלו הם אנונימיים ועתידיים ולכן הלובי שלהם חלש.
אם כל ההרוגים הללו היו מוחלפים באדם אחד, בעל שם, נאמר אחת לירון כהן, תושבת נתניה בת 34 ואם לשניים, ואם היו מעמידים מולנו את האופציה לשחרר שבוי מכלאו ומסבלו רב השנים בתנאי שלירון תרצח מחר בבוקר, ההכרעה הציבורית היתה אחרת.
בפסיכולוגיה קוראים לזה הטיית המיידיות בתפיסה רגשית - immediacy bias in emotional perception

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-11-2009, 08:55
  משתמשת נקבה יונה100 יונה100 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.05
אתה ממש טועה
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "לדעתי לא מצדיקים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי salak
אבל השאלה לא עומדת על הפרק.
בינינו, הסיבה שאת רוצה למנוע את הדיון היא לא מכיוון שיש בו היבטים פוליטים, ולא רק בטחוניים, אלא כי הקונצנזוס הציבורי שהתגבש מתאים לעמדתך.

אין לי שום בעייה להמשיך עם הדיון, אלא שאני באמת מאמינה בטענה שלי (שמחזקת אגב את טענתך).
בנוסף, אותה "לירון כהן" יכולה באותה מידה ולמרבה הפחד והדאגה להיות גם יונה100. אבל האיום לשלומנו כאזרחים היא עובדה קיימת כבר 61 שנה וילמדנו לחיות עם הדאגה המתמדה הזו, בעוד שהמחשבה שניתן לנו כחברה "לוותר" על חיילים, היא מחשבה מאד חדשה ומדאיגה.

אני גם מאמינה במלוא הכנות שאם יש כאן היום כ-50% מהציבור ששוללים את העיסקה בגלל הטיעון שהעלת - זו הדוגמה המוצלחת ביותר לכך שהטרור הכניע אותנו ואת ערכינו.
לא זכור לי שצבא אויב כלשהו, נורא ככל שיהיה עשה זאת בעבר.
ישן 30-11-2009, 09:32
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "אתה ממש טועה"

שוב פעם, אותה הבעיה... רציונליזציה של אוייב לא רציונלי... יונה, את יוצאת מנקודת ההנחה שוויתור על הגולן ימנע מלחמה, אבל שוכחת לחלוטין שבסופו של דבר בשביל האוייב בדמשק זה יהיה בסה"כ ניצחון בקרב בלי הרוגים - מצידו, הוא "הרוויח" קרב ודריסת רגל על גדות הכינרת. הוא לא שם כי הוא דוד נחמד ומשופם - הוא באמת ובתמים רוצה את כולנו מתים, ואחרי שסידרנו לו קרב בלי הרוגים בסופו של דבר סתם עזרנו לו בקרב הבא, שאליו הוא כמובן ישלח את החיילים שלו למות בלי לחשוב פעמיים - כי מה אכפת לו.
לא צריך לעזור לו. שיתבשל במיץ של עצמו - אם תהיה מלחמה, ננצח את הסורים והם יודעים את זה טוב מאוד, ואת החומוס בדמשק ננגב בלי שום הסכמי שלום - אולי מקסימום הסכם הפסקת אש...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 30-11-2009, 09:39
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.08.06
איפכא מסתברא
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "אתה ממש טועה"

אין דין היענות לדרישות ארגון טרור בעקבות חטיפה לדין החלפת שבויים עם תום הפעולות המלחמתיות בתום מלחמה.
למדינת ישראל וצה"ל מספר ערכים, אחד מהם הוא פדיון שבויים והשני הוא אי כניעה לטרור. לשנינו ברור כי שניהם חשובים, השאלה היא איפה עובר האיזון הנכון.
אני לא הייתי מתנגד לשחרר את שליט תמורת עשרה פעילים פוליטיים של החמאס, את (או כך אני מקווה) היית מתנגדת לשחרר אותו תמורת שחרור כל האסירים הפלסטינים מן הכלא והכרזת החמאס כנציג הבלעדי של העם הפלסטיני.
בעבר הכריעה ישראל לעיתים לטובת האחד (עסקאות ג'יבריל, טננבאום ועוד) ולעיתים לטובת האחר (ווקסמן, אנטבה ועוד). במקרה הנוכחי אני חושב שמן הראוי לבחור באופציה אחרת.
יתרה מכך, אם ננחש שהשב"כ ידע בשלב כלשהו היכן שליט מוחזק, אני חושב שדרך הפעולה הראויה היתה נסיון חילוץ, אפילו אם סיכויי ההצלחה היו נמוכים.

ישן 30-11-2009, 10:29

אולי תתפלא - אבל אני מסכימה איתך לגמרי
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "איפכא מסתברא"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי salak
אין דין היענות לדרישות ארגון טרור בעקבות חטיפה לדין החלפת שבויים עם תום הפעולות המלחמתיות בתום מלחמה.
למדינת ישראל וצה"ל מספר ערכים, אחד מהם הוא פדיון שבויים והשני הוא אי כניעה לטרור. לשנינו ברור כי שניהם חשובים, השאלה היא איפה עובר האיזון הנכון.
אני לא הייתי מתנגד לשחרר את שליט תמורת עשרה פעילים פוליטיים של החמאס, את (או כך אני מקווה) היית מתנגדת לשחרר אותו תמורת שחרור כל האסירים הפלסטינים מן הכלא והכרזת החמאס כנציג הבלעדי של העם הפלסטיני.
בעבר הכריעה ישראל לעיתים לטובת האחד (עסקאות ג'יבריל, טננבאום ועוד) ולעיתים לטובת האחר (ווקסמן, אנטבה ועוד). במקרה הנוכחי אני חושב שמן הראוי לבחור באופציה אחרת.
יתרה מכך, אם ננחש שהשב"כ ידע בשלב כלשהו היכן שליט מוחזק, אני חושב שדרך הפעולה הראויה היתה נסיון חילוץ, אפילו אם סיכויי ההצלחה היו נמוכים.

קודם כל - הבטן מתהפכת לי מגועל ופחד מהמחשבה מי ישב באוטובוסים עמוסי המשוחררים.

אני חושבת שלא מיצו הרבה מאד אופציות (לדוגמה חטיפה שיטתית של ילדי בכירי החמאס, כמו שהציע מיד עו"ד זיכרוני) ובדיוק על כך יאושי - מתהליכי (אי) קבלת ההחלטות פה. ברור לי שההחלטה שרבין קיבל לגבי ווקסמן, עדיפה ונכונה פי מליון על אי ההחלטה של אולמרט. למרבה האירוניה, מצאתי מאמר שלו משנות ה-80, שבו הוא דן בנושא שחרור שבויים, ומסתבר שאז כמו היום - לא היתה לו דעה. אז הוא היה ח"כ צעיר, עכשיו הוא היה רה"מ שתפקידו לקבל החלטות!
בנוסף - מאז מלחמת יום הכיפורים אנחנו מנהלים מלחמות רק נגד אירגונים ולא נגד מדינות. זאת עובדה שגם לידי ארגונים נופלים חיילים בשבי ולפיכך הגיע הזמן לשנות גם את החשיבה. אתה לא יכול לגייס היום טייס ולהגיד לו "אכלת אותה...", אם היית מתגייס בשנות השבעים, השובה הפוטנציאלי שלך, היה הרבה יותר קל למיקוח מאשר היום. היום אם אתה נופל בשבי - בעייה שלך. תשאר שם לתמיד.
ישן 30-11-2009, 16:37

מה שמעניין
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי צ'וקומוקו שמתחילה ב "אגב "איזון", מניח שהנושא היה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'וקומוקו

דבר אחד כן בטוח: לא מקנא במקבלי ההחלטות שם למעלה..

זה שהמשפט הזה, חוזר על עצמו בלי סוף בשבועות האחרונים. אי אפשר לפתוח רדיו או טלויזיה מבלי שהמשפט "אני לא מקנא בהם" יחזור על עצמו שוב ושוב.
אני לא בחרתי להיות ראש ממשלה ומעולם לא ניסיתי להבחר לכנסת. לעומת זאת, הם תוקעים סכינים איש בגו רעהו ונלחמים על מנת כן להיות שם.
אבל ברגע שהם נדרשים לעשות ולא לברבר, פתאום כולנו לא רוצים להיות במקומם.
אז חשוב לזכור שאנחנו לא רצינו להיות במקומם, והם כן רצו (מאד מאד מאד) להיות במקומם. ומכאן גם נגזרה הגדרתם כ"מקבלי ההחלטות"!
ישן 30-11-2009, 11:24
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "הטרגדיה של הקורבן חסר השם"

קצת היסטוריה (סינית, רחוקה, המצב שונה, אבל עדיין מעניינת):

בשנת 1449 המתיחות בין המונגולים לבין הסינים (תקופת שושלת המינג)התעצמה. שני הצדדים יצאו למסעות התקפה אך יד המונגולים הייתה על העליונה. באחת התקריות הללו, כאשר הסינים התעקשו לעשות טעות אחר טעות בעוד הקיסר הסיני הצעיר בכבודו ובעצמו מוביל את הכוחות (למעשה מובל, שכן שר צבאו לקח את ההחלטות), תקפו המונגולים והצליחו, רחמנא לצלן לקחת בשבי את הקיסר.

החצר סערה. מה לעשות? המונגולים, שלא ציפו להצלחה מסחררת שכזו, גם הם שקלו מה לעשות עם השבוי רם המעלה. בסופו של דבר החליטו להחזיקו כבן ערובה ולהציב תנאים מופלגים לשחרורו של הקיסר.

כיצד תגיב הקיסרות הסינית לאתגר? חלק מהחצר ומהבירוקרטיה הקיסרית פחד מאוד, והיו כאלה שנסו על נפשם מחשש ששבי הקיסר משמעו נפילה מתקרבת של הקיסרות כולה. אחרים חשבו שיש לסגת לדרום (הקרבות היו בצפון) ולארגן מחדש את הצבא. רבים חשבו שיש לשלם למונגולים את מה שהם דורשים ולהשיב את הקיסר (שלו מעמד דתי וקוסמי ממש - בן השמיים - בסין) לבירה. ואולם, אחד המלומדים החשובים בחצר הקיסרית החליט לפעול אחרת והצליח לרתום את החצר בכיוון שחשב עליו. כיוון פשוט למדי: אם המונגולים שבו את הקיסר, הרי שכעת יש פשוט למנות קיסר חדש. באותו רגע ערכו של הקיסר השבוי ירד פלאים, וכעבור שנה החזירו המונגולים את הקיסר השבוי לסין בלא לקבל דבר וחצי דבר: עלות האחזקה של הקיסר השבוי אצלם הייתה חסרת כל סיכוי לממש איזשהו רווח מעסקה כלשהי.

סוף דבר: כאשר שב הקיסר לסין, לא שש הקיסר החדש לוותר כך בקלות על כסאו, והקיסר הישן הושם במעצר בית (למעשה "מעצר ארמון") לשבע שנים לערך. ואז, כאשר הקיסר החדש חלה מאוד, קבוצת נאמנים של הקיסר הישן פרצה לארמון בו היה עצור, חטפה אותו, והחזירה אותו לכס השלטון. הקיסר שהחליף אותו נפטר בנסיבות-ככה"נ-לא-טבעיות כעבור חודש. באותה הזדמנות אותו מלומד שהביא להחלפת הקיסר ב 1449 במהלך מבריק, הואשם כעת (1457) בבגידה והוצא להורג תוך ימים.

מוסר השכל? אל תתעסקו עם מונגולים!
ישן 30-11-2009, 16:37
צלמית המשתמש של idoroll
  idoroll idoroll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "הטרגדיה של הקורבן חסר השם"

הטיעון שלך הוא פופוליסטי וזול, גם אם הקפדת לטבל אותו במונחים מדעיים לא רלוונטים.

זאת עובדה ידועה שחברות "מקריבות" אנשים מדי יום על מנת לאפשר לעצמן מותרות וחיי רווחה, וגם בכדי לעמוד בנורמות חברתיות ומוסריות שקבעו לעצמן.

מחר בערב מישהו עומד למות ! ואתה לא עושה שום דבר כדי למנוע את זה.
אנחנו ממשיכים לנסוע במכוניות, למכור אלכוהל בחנויות ולפתוח מועדונים ביום שישי בערב. כל זה רק בגלל שאנחנו לא יודעים את שם של לירון כהן, תושבת נתניה בת 34 ואם לשניים, שמחר בערב, הולכת למות בתאונת דרכים מחרידה שהייתה נמנעת אם היינו מגבילים את המהירות המותרת בכל הכבישים ל 30.

הייתי יכול להמשיך ולתת עוד הרבה טיעונים דומים לשלך, אבל לויכוח הזה אין מקום בפורום צבא וביטחון, ובמקרה הטוב מקומו בפורום חברה וסוציולוגיה.

התחייבות Yes

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:12

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר