לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-04-2010, 00:58
  Lance Lance אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.04
Facebook profile
סקר האם יום השואה הראשון ללא ניצולים יכול להפוך ל"צום גדליה" 2?

זה יקרה אולי עוד 10 אולי עוד 20 אולי אפילו עוד 30 שנה,
אבל יגיע יום שבו לא יהיו עוד ניצולי שואה ביננו, כשם שכל ניצולי הטיטאניק חלפו להם מן העולם.

ואני תוהה לעצמי, האם קדושתו של יום השואה תפגע?
האם באמת דורות מנוכרים ורחוקים יותר מאותו מאורע
יביאו להפיכת יום השואה לאיזה "צום גדליה" שכזה?
אולי הצעת חוק בעוד 30 שנה לבטל את הצפירה...

יום הזכרון לחיילים כנראה יישאר על תילו, כי זה אירוע מתמשך בכל דור ודור,
אבל האם יש באמת סיכוי שיום אחד בעוד הרבה הרבה שנים מעכשיו,
יום השואה יהפוך לסתם שרבוט מנדטורי על לוחות שנה ולא הרבה מעבר לזה?..

מבחינתי היום הזה הוא בעיניי יום מאוד מאוד חשוב מעבר לזכרון הקולקטיבי,
זה יום לימוד, כי להיסטוריה האנושית יש נטיה לחזור על עצמה,
ואפשר ללמוד המון מחקר השואה ומהתנאים לקיומה הן בקדמת הבמה ההיסטורית ואין מאחוריה.

אז למה ב 20 פלוס? כי.. זה לא ממש פוליטי ולא ממש אקטואלי,
אבל זה משהו שהוא חלק מהזהות של כולנו כמכלול, וטווח הגילאים פה
מדבר כבר על דור שלישי (אולי אפילו רביעי), ומסקרן לדעת
אם ישנה שחיקה של המודעות או הרלוונטיות שלנו בעידן הזה לנושא.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-04-2010, 01:01
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Lance שמתחילה ב "האם יום השואה הראשון ללא ניצולים יכול להפוך ל"צום גדליה" 2?"

לדעתי- כן. זה יקרה. לא אשמח על זה, כמובן, אבל זה יקרה. אגב, דווקא הייתי משווה את זה לט' באב, יום אבל לאומי על חורבן המדינה וגירוש המוני, יותר קרוב ליום השואה מאשר אבל על רצח פוליטי.

ובהרחבה-
אנשים כבר מנוכרים. זה שיש כמה ניצולים שקולם עוד נשמע, לא אומר שאנשים באמת זוכרים, יודעים, או שאכפת להם. אפילו מצד גורמים רשמיים אין התייחסות מיוחדת. תראה כמה זמן לקח להציע הנחה בחשמל וכסף לתרופות עבורם. רבאק, כמה כבר כאלו יש, זה באמת היה מכביד על המדינה לתת להם קצת יותר?

ישן 11-04-2010, 10:54
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Lance שמתחילה ב "האם יום השואה הראשון ללא ניצולים יכול להפוך ל"צום גדליה" 2?"

לצערי כי רב, מהכרות קרובה עם "המערכת"- הדעיכה כבר החלה.
כמתנדבת בארגון שכל מטרתו הוא הנצחת חללי גטו טרזינשטאט וקירוב הדורות הבאים אל זכר השואה (ולא כי מדובר בהתרככות ו"נוסטלגיה", אלא כי באמת חשוב להכיר מה ומי היה איפה), אני רואה את התרחקות הדור השלישי והרביעי מהנושא. חלק כי בבית לא דברו על זה והם לא מרגישים מחוברים מספיק, חלק לא רוצים להתעסק בנושא כואב ומוגלתי כ"כ, וחלק פשוט לא מעונינים בפעילות כזו.
אני רק רוצה להדגיש, שלא מדובר בפעילות שכל כולה מוכוונת שואה, אלא פעילויות בנושאי הנצחה, קירוב בין עמים ואנשים בעלי גורל דומה ועוד ועוד. איכשהו התחושה היא שלאנשים חשוב היום הרבה יותר איזה גודל טלויזיה יעטר את קירות הסלון.

ישן 11-04-2010, 12:01
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
את יכולה להביט על היהודים האמריקאים ולראות לאן בדיוק "זה יגיע"
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "לצערי כי רב, מהכרות קרובה עם..."

נושא השואה, אצל יהדות ארה"ב ה"מאורגנת", הוא כמעט נושא חובה לעסוק בו, אבל כמעט לא מתצאי יהודי אמריקאי אחד ש"יודה" בקשר משפחתי לשואה. כשמגיעה השאלה (לדוגמא מצד מדריך-אוצר ביד ושם) "למי פה היו במשפחתו ניצולי שואה"? (נשאלת כדי לנסות ולתת להרצאה מימד אישי, או לנתב אותה לעיסוק בשואת קהילות מוגדרות) אז פתאום כולם "דור שמיני בארה"ב": ההסבר פשוט - עבור אדם שנולד לסביבה בה הוא "חזק" ובעל מעמד, השפעה וכוח קשר אישי לשואה - אירוע שבו היהודים נתפסים כחלשלושים, נגררים ועלובים - זה משהו שמעדיפים להדחיק, בעוד שברמה הלאומית אין לו בעיה לראות בזה אירוע מכונן.

באותה מידה אפשר לראות תופעה כזאת גם בתחומים אחרים: אתה משוחח עם אדם בן חמישים, שגדל כמוך בשכונה שרובה אוכלסה באנשים שהיו עולים חדשים, ושואל אותו "מאיפה המשפחה שלך באה?" ונענה ב "לא, אנחנו דור שביעי בארץ, אבל אני חושב שבאו מרוסיה". אתה מקשה ואומר "כולם דור שישי?, גם אבא גם אמא" ואז מסתבר שאבא שלו דור שישי, אמא שלו בכלל ניצולת שואה מהונגריה... איפה שאפשר אנשים מאמצים את ה"שורשים" שנתפסים כ"מכובדים" יותר ברמה האישית, ומדחיקים שיוך משפחתי שנתפס כבעל רקע (בהשוואה לאותו הזמן) פחות מעורר כבוד.

ישן 11-04-2010, 11:51
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
לעצם נוכחות הניצולים כבר אין משמעות היום, וזה המצב כמה שנים

ובעיקר מסיבות טבעיות. נושא השואה, ויום השואה, עובר שינויים מתמידים מזה כעשרים שנה בערך, וימשיך להתשנות, ובעיקר תוך "תגובתיות" מתמדת עם נושאים אחרים הקשורים בלאום וה"אנחנו". קשה לדעת לאן "יום השואה ילך", אבל להפוך ל"צום גדליהו 2" בגלל העדרות ניצולים - זה לא נראה תסריט סביר. יום השואה מעורר בכל שנה יותר ויותר רגשות שבמידה זו או אחרת הם "נגד" (חוסר הסכמה עם מהותו ועד חוסר הסכמה בכלל עם קיום ימים "קוטעי סבבה"), אבל דווקא אדישות (אצל אנשים שיש להם משהו להגיד) לא ממש.

בכל מקרה: יש דברים שטבעי שיקרו: דעיכת ה"זעזוע" לטובת עליית מימד פילוסופי יותר הוא תהליך טבעי בכל אסון.

ישן 11-04-2010, 12:24
צלמית המשתמש של TIMON the mongoose
  משתמש זכר TIMON the mongoose TIMON the mongoose אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.09

אני חושב שבאמת יש ירידה בחשיבותו של יום השואה בקרב הדור הצעיר יותר, אני גם זוכר איך אמא שלי לא הייתה נותנת לי לצאת לבית הספר בלי חולצה לבנה ביום השואה ואני החלטתי שאני מתעד את ההסטוריה של המשפחה שלי בעצמי, לקחתי את מצלמת הוידאו שלי וצלמתי את סבא שלי 6 שעות מספר על המלחמה ועל איך שהוא בגיל 13 בורח מהעיירה שלו ברוסיה הלבנה לתוככי רוסיה מאימת הנאצים שתוך כדי הפצצות של הנאצים ווכשהקשבתי במלוא הריכוז לסיפורים ועל מה זה באמת רעב או ללכת לישון על האדמה בידיעה שמחר לא תקום אני הבנתי שהדורות הבאים של המשפחה שלי חייבים לדעת.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:59

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר