לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה *+*+* ברוכים הבאים לפורום אומנויות לחימה *+*+* חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > ספורט > אמנויות לחימה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-04-2010, 17:15
  amir_aikido amir_aikido אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.06.08
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ghita1920 שמתחילה ב "[font=Verdana]לפי מה שהבנתי..."

יש / אין הבדל בין השיטות - זה תלוי במורה.

למיטב הבנתי, אחרי שפגשתי גם מספר שיטות קוריו ג'ו-ג'וטסו ושיטות ג'ו-ג'וטסו מודרניות, אצל כל המורים הטובים יש התייחסות ל"זרימה של היריב" ולכיווני הכוח שהוא מפעיל, כמו גם לקוזושי (הוצאה משיווי משקל - מונח שלידתו בג'ודו אך קיים בכל שיטה ברמה טובה, כולל שיטות סטרייקינג), ללכידה (מונח פיליפיני / מהווינג-צ'ון - וגם הנושא הזה בעצם מופיע בכל שיטה ברמה טובה) וכו'.

יש מקומות שונים שמלמדים אייקידו בגישות שונות וברמות שונות. יש יותר מדי מקומות, שאני, בעיני המקצועית, לא הייתי מתקרב אליהם על מנת ללמוד "לחימה", מקומות בהם לתחושתי והבנתי חסרה כל התייחסות לתוקף שנע ואיננו מקריב את עצמו בכל התקפה. לצערי, המורים ברוב המקומות הללו, לא מודעים בכלל לחוסריהם, ויראו כל התייחסות לכך כזלזול והתקפה אישית עליהם.
יש לא מעט מועדוני אייקידו, שבהם התקפת אגרוף היא מצב יוצא דופן, שלא נתקלים בו כמעט באף אימון, ובעיטה היא בכלל דבר חריג. (למעשה, ברוב המועדונים שראיתי היחס לבעיטות מוגבל, בין היתר בגלל הקושי של הבועט לפול מהטכניקות).
יש גם מעט מקומות מעולים, בהם המורים ידעו להתייחס וללמד התמודדות עם כל מצב, כולל אגרופים, בעיטות ותקיפות כלי-נשק, והכל על בסיס האייקידו והטכניקות שלו.*

לצערי, אני לא ממש מכיר את איזורך ובשנים האחרונות אני מתאמן כמעט רק אצל המורה שלי (שמלמד שיטה שחריגה בנוף האייקידו הכללי), כך שלא ראיתי הרבה מסביב, ולכן, איני יכול לתת לך המלצות ספציפיות.

אמיר
חזרה לפורום
ישן 05-05-2010, 12:05
  aikidoka from hell aikidoka from hell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.01.08
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ghita1920 שמתחילה ב "[font=Verdana]לפי מה שהבנתי..."

אם אתה מחפש באייקידו תשובה לאגרופים ובעיטות יש מספר מצומצם מאוד של מורים שבכלל יכולים להתייחס למצבים אלו וללמד אותם כראוי ...רוב מורי האייקידו לא נותנים מענה אפילו חלקי למצבים אלו כי הם עצמם מעולם לא התנסו ולא בדקו את מה שהם מלמדים ...

דרך אגב למרות שאני לומד אייקידו ,אם מישהו מחפש אצלי המלצות חמות לגביי יכולות הגנה עצמית בטווח שנים קרוב אז שיחפש מקום אימון אחר ,אייקידו זה תהליך של שנים ולפעמים גם תהליך שלא מבשיל לכדי שלמות במידה והמתאמן לא עושה אימונים שתואמים להלך הרוח של ספארינג פתוח ולא כמו ברוב הדוג'ואים של האייקידו,
הבעיה באייקידו שכדי להגיע ליכולות אמיתיות צריך הכוונה מאוד מסוימת של המורה ,שהולך בדרך הזאת ולא זז סנטימטר ימינה או שמאלה ...
אני לא טוען שאייקידו לא מתאים אלא טוען שהסטיגמה שהודבקה על האייקידו היא לא סתם מתוך קנאות בשיטה ...

בהצלחה
חזרה לפורום
ישן 06-05-2010, 10:23

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי aikidoka from hell שמתחילה ב "אם אתה מחפש באייקידו תשובה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי aikidoka from hell
אם אתה מחפש באייקידו תשובה לאגרופים ובעיטות יש מספר מצומצם מאוד של מורים שבכלל יכולים להתייחס למצבים אלו וללמד אותם כראוי ...רוב מורי האייקידו לא נותנים מענה אפילו חלקי למצבים אלו כי הם עצמם מעולם לא התנסו ולא בדקו את מה שהם מלמדים ...

לצערי בכך אני מאוד מסכים איתך. כמו שכתבתי לעיל, רוב המורים לאייקידו שראיתי עד היום, פשוט כלואים בתוך קונספט. עצוב מכך, רובם גם לא מבינים זאת. כך יתכן שמורה ידגים "אוסף טכניקות של אייקידו" ומיד אח"כ "התגוננות ברוחב" וההבדל היחיד בין ההדגמות יהיה במהירות הביצוע (שלו ושל התוקף), עם מעט מאוד התקפות קצרות / אגרוף ועם לא מעט צעדים במהלך הטכניקה (כל צעד או שלב שמבצעים משמעותו הזדמנות לתוקף לחוש את הטכניקה ולהפוך את המצב).

למרבה המזל יש גם מורים אחרים. המורה שלי הוא דוגמא מצויינת לכך - שלמה דוד, שמלמד קורינדו אייקידו, פרטים ישנים יש באתר http://www.shirokan.com/hebrow/sensei פרטי ההתקשרות ומיקומי המועדונים שם כבר לא מעודכנים, כיום הוא מלמד בראשון, גבעתיים ורחובות (מומלץ להתקשר אליו ישירות: 03-9656239).
ראיתי מעט הופעות של עוד מורים לאייקידו שלא התרשמתי מהן לרעה, בד"כ אלו היו מורים, שבדומה למורה שלי, למדו מספר אמנויות לחימה ברמה גבוהה ולא רק אייקידו (רמה גבוהה >> שודאן). או חלק מהתלמידים הישירים של אותם מורים.
ראה למשל את ההדגמה הזו:

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
המורה מציג יכולת מעולה, ועדיין, למעט בחלקיק מהזמן, כמעט כל ההתקפות הן נסיונות תפיסה של יד (חלקם תפיסת שתי ידיים מאחור תוך ריצה). הרבה מהתוקפים אינם מחוברים לקרקע בתקיפה ובעצם מחפשים לקפוץ. וחבל, כי אני יכול לראות שלמורה המדגים לא היתה בעייה להתמודד עם זה. ראה לדוגמא קטע וידיאו בודד ש"דלף" לרשת מהדגמה של תלמיד וותיק של המורה שלי (וותיק ומוכשר ממני):

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
שים לב לתוקף בהדגמה, שי לו ידע בקראטה לא פחות מבקורינדו אייקידו, והגוף שלו פועל נכון בתקיפה. הקטע הזה מדגים עבודה איטית במתכונת של קאטה (תירגול מוסדר מראש).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי aikidoka from hell
דרך אגב למרות שאני לומד אייקידו ,אם מישהו מחפש אצלי המלצות חמות לגביי יכולות הגנה עצמית בטווח שנים קרוב אז שיחפש מקום אימון אחר ,אייקידו זה תהליך של שנים ולפעמים גם תהליך שלא מבשיל לכדי שלמות במידה והמתאמן לא עושה אימונים שתואמים להלך הרוח של ספארינג פתוח ולא כמו ברוב הדוג'ואים של האייקידו,
הבעיה באייקידו שכדי להגיע ליכולות אמיתיות צריך הכוונה מאוד מסוימת של המורה ,שהולך בדרך הזאת ולא זז סנטימטר ימינה או שמאלה ...
אני לא טוען שאייקידו לא מתאים אלא טוען שהסטיגמה שהודבקה על האייקידו היא לא סתם מתוך קנאות בשיטה ...

פעם מאוד הסכמתי גם ביחס לזה, בינתיים, כבר שמעתי סיפורים על התמודדות מוצלחת במציאות של שניים או שלושה תלמידים של חבר למועדון (מתאמן בערך אותו מספר שנים כמוני, ומלמד כבר מספר שנים) , בנוסף לסיפורים של התלמידים הישירים של המורה שלי. באופן מוזר, סיפורים על התמודדות מוצלחת תמיד הגיעו מהתלמידים שהתאמנו שנה-שנתיים, משום-מה, בשיחות עם התלמידים היותר ותיקים מתברר שהם בד"כ מונעים את העימות הרבה לפני שהוא מתדרדר לאלימות פיזית. כנראה שגם זה עניין של מורה.

אמיר
חזרה לפורום
ישן 09-05-2010, 10:04

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי amir_aikido שמתחילה ב "[QUOTE=aikidoka from hell]אם..."

לא בטוח שזה הכרחי, אבל אולי כן.

קשה לי לענות משום שהניסיון שלי הוא קורינדו אייקידו, שבו שלמה דוד, שהוא המורה הראשי בארץ (נציג רישמי של השיטה מטעם המייסד - מינורו היראי) הוא מומחה גם לג'ודו וגם לקראטה (ובמומחה כוונתי לדרגות דאן מעל 5 ול-40 שנות נסיון לערך בכ"א מהשיטות). כל התלמידים שאני מכיר הם תלמידיו, וכולם עם נטייה מאוד מעשית. רבים ניסו לשלב גם אמנות נוספת באימוניהם (לפחות מספר חודשים אם לא שנים) וזאת בעידודו. כתוצאה, יש אצלנו קשר ישיר בין ההתנסות באמנות נוספת, לבין מידת ההקדשה לתחום (בין אם כתוצאה מרצון ובין אם כתוצאה מיכולת / זמן פנוי), כך שהמדגם יהיה עקום לחלוטין. בנוסף, גם בתוכן השיעורים שלמה מלמד ומתקן גם על סמך הקשרים בין אמנויות הלחימה (אם א' הוא טעות בקראטה/ג'ודו, מדוע שיהיה נכון באייקידו? לעשות כך באייקידו דומה ללעשות כך בג'ודו / קראטה, וקל לראות כי זה בעייתי שם ... ).

בנוסף, המתודולוגיית אימון בקורינדו אייקידו שונה מהותית מהמתודולוגיה שראיתי באייקיקאי (בעוונותי תירגלתי מספר חודשים אייקיקאי בנוסף לקורינדו):
בקורינדו האימון מבוסס על שלושה יסודות: טאי-סבאקי, קאטה ורנדורי
טאי-סבאקי - תירגול עצמי של 8 תנועות בסיסיות שנועדו לפתח את התנועה וייצור הכוח שלנו.
קאטה - תירגול הטכניקות במצבים מוגדרים מראש
ראנדורי/קיושו - משחק חופשי (אצלנו זה קרוב מאוד לספארינג: התרגול הנפוץ הוא שניים שכ"א מהם תוקף, מתגונן בטכניקה, מתחמק ומבצע טכניקות נגד וכו' - כרצונו ובהתאם לרמה, כשרוב התקיפות הן טכניקות מכה / אגרוף, מעט בעיטות ומעט מאוד תפיסות. יש גם ראנדורי של יחיד מול מספר יריבים - כולם תוקפים אחד בתנועה חופשית, שם יש דגש על התנועה במרחב כי המתגונן מנסה למנוע מהם להגיע למצב שבו מספר תוקפים בו זמנית ממספר כיוונים)

להרחבה על קורינדו והמתודולויה שלה, ראה הרצאות אלו באנגלית: http://www.freewebz.com/aikido/lecture/index.htm

עד כמה שראיתי באייקיקאי, האימון בד"כ כלל :
קאטה - - תירגול הטכניקות במצבים מוגדרים מראש
אם היה ראנדורי הוא היה מוגבל למצב שבו אחד מנסה לתפוס יד והשני מבצע טכניקה, גם אם היו מספר תוקפים, הם נטו לתקוף אחד אחד. ראיתי גם סרטוני הדגמה של מספר תוקפים מול אחד מכיוונים שונים, אבל ההתרשמות שלי היא כי באימונים זה מאוד נדיר.
שלא לדבר על הראנדורי אצלנו בשניים, שמתורגל כמעט בכל אימון, שבו החל מרמת חומות/שחורות, התחמקויות מטכניקה וטכניקות נגד הן דבר מקובל ביותר. אני זוכר שעשינו סמינר פתוח שבמסגרתו היה ראנדורי כזה ושיחקתי עם כמה חברה מאייקיקאי, הם היו מופתעים ביותר כשניצלתי את החורים שהיו להם בטכניקה (לכולם יש, גם לי), כדי להתחמק ולהפיל אותם, חברה אצלנו היו יותר מוכנים לזה ומנסים לשנות טכניקה / להפוך בחזרה.

כפי שתוכל להבין, אני לא יכול לדעת האם ההבדל נובע מהתרגול של אמנות אחרת, או מהאופי השוני של קורינדו. ואולי, מלכתחילה אנשים שונים נמשכים לתירגול של מספר אמנויות לחימה, וכך הופכים למורים שונים, שבתורם מושכים אנשים שונים כתלמידים. ייתכן כי מי שנמשך לתרגל קראטה, היה יותר קרבי כבר באופיו, עוד לפני שהחל ללמוד.

אמיר
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:29

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר