לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-08-2010, 23:38
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
חיזבאללה מוכן למלחמה: ''המטרו של דרום לבנון'
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "עיתון כוויתי: חיזבאללה הקים מערך מנהרות בדרום לבנון"

חיזבאללה מוכן למלחמה: "המטרו של דרום לבנון"
עיתון בכוויית דיווח כי רשת מנהרות ובה מחסני תחמושת ומערכי נשק תגן על לוחמי הארגון מפני הפצצות צה"ל בעימות הבא

רועי נחמיאס פורסם: 19.08.10, 13:23

ארגון חיזבאללה הקים בדרום לבנון רשת מנהרות מסועפת, שתאפשר לאנשיו להילחם במלחמה עתידית עם ישראל מבלי שתחשף להפצצות חיל האוויר ולתצפיות צה"ל. לפי דיווח היום (ה') בעיתון הכוויתי "א-ראי", רשת המנהרות "מרשימה יותר מהרכבת התחתית של פריז", ותכליתה למנוע מכה קשה מצד צה"ל בהפצצות מהאוויר וכן בתקיפות יבשתיות.

http://www.ynet.co.il//articles/0,7...3939824,00.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-08-2010, 09:07
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
קטעים ידידי, אתה מפספס את הנקודה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אם יודעים ונערכים לאיום אז או..."

איך בדיוק החיזבאללה בנה רשת מנהרות "מרשימה יותר מהרכבת התחתית של פריז"? באיזה תחום בדיוק היא מרשימה יותר? האם החיזבאללה השקיע בארכיטטורה ייחודית, או מעונין לשנע יותר מ-4.5 מיליון נוסעים ביום ברחבי דרום לבנון, עם שלוחות לישראל? הפכתי והפכתי בדבר, ולדעתי מדובר במאפיין לא צפוי של רשת המנהרות: גבייה.
המטרו בפריז מאופיין באכיפה נמוכה, עד שישנן התארגנויות של "מתפלחים" סדרתיים שמבטחים את עצמם כנגד הסיכוי הנמוך של קבלת קנס. אין זאת אלא שהחיזבאללה וכוחות אל-קודס שיפרו את התחום הזה, והקימו את רשת מנהרות הלחימה הראשונה בעולם עם מערכת בקרת כניסה אפקטיבית! אגב, בהתחשב במוניטין של הפרסים בתחום הכלכלי, יתכן וזו מערכת הגבייה הטובה בעולם! ובכלל, חשוב על התסכול של חייל צה"ל כשהם יחשפו את אחת הכניסותה הסודיות- ויגלו שהחיזבאללה קבע מחיר מופקע לתיירים!
ישן 20-08-2010, 10:58
  משתמש זכר שפני שפני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "עיתון כוויתי: חיזבאללה הקים מערך מנהרות בדרום לבנון"

מספר נקודות בנושא:

מבלי להיכנס לרמת האמינות וההיקף של הדיווח מהמקור הנ"ל, יש לתת את הדעת על איום מסוג זה.

ממה שהתגלה במלחמת לבנון השנייה בנוגע לכמות המנהרות, מיקומן, יעודן (לחימה, חטיפות חיילים, מודיעין, לוגיסטיקה וכו'), ומהעובדה שמאז המלחמה חיזבאללה מתכונן לעימות הבא (סביר להניח גם בתחום זה) - אין להוציא מכלל אפשרות, וזאת דעתי האישית, העברת ידע בנושא חפירת מנהרות לצרכים צבאיים לידי חיזבאללה ע"י צפון-קוריאה.
כידוע בין שתי הקוריאות, סביב קו רוחב 38, ישנו מה שקרוי "האיזור המפורז" (DMZ) שתחתיו הצפ"קים חפרו וחופרים מנהרות צבאיות (ללחימה, העברת כוחות לדרום וכו') - עקב שיתוף הפעולה המשולש, אירן-סוריה-צפון קוריאה ועקב תנאי הקרקע האזור דרום לבנון (הדומים יותר לאלו של ה-DMZ ופחות לאלו של עזה) - מבחינת הנחת עבודה אין לשלול שבהכנות של חיזבאללה לעימות הבא, ידע מקצועי בתחום הועבר לחיזבאללה.

מכיוון שיש הבדל בין הצבא הצפ"קי לאירגון סמי-צבאי כמו חיזבאללה , יש לבחון את יעודיי המנהרות האפשריים, הסבירים והפחות סבירים, העשויים להיות מיושמים ע"י חיזבאללה.
פחות סביר שחיזבאללה יחפור מנהרות להעברת כלי רכב ומסת כ"א לוחם במנהרה אחת.
יותר סביר שיהיו מנהרות לחדירת כוחות קטנים לביצוע "פעולות איכות" בזמן מלחמה, כגון: טבח בישוב גדר וחטיפת חיילים, מנהרות תופת לפיצוץ מוצבי צה"ל בקרבת הגבול (באותה מתכונת של פיצוץ מוצב האורחן בעזה), לפיצוץ שיטחי כינוס וצירי תנועה לפני כניסה ללבנון. ז"א, יעודים בעלי אופי טרוריסטי סמי-צבאי (שהיעוד שלהם הוא יותר לייצר פגיעה מורלית בזמן מלחמה וצבירת נקודות ע"י הסברת אבדות ופגיעה בבטן הרכה).

בנוגע לאופי המנהרות בעומק דרום-לבנון, שמורות הטבע (המגרסה), יש לבחון את אופי המנהרות והיקיפן לאור האפשרות של הטלת כוחות קרקע גדולים בתחום התמרון. יש לקחת בחשבון לקחים שלנו ממלחמת לבנון השנייה, יישומים אפשריים שחיזבאללה עצמו ביצע בנושא המנהרות לאור מה שהוא הפיק והצפי שלו לעימות הבא.

בחינת כלל ההיבטים הללו, מודיעינית (אמ"ן\מוסד), מבצעית-מעשית (יהל"ם-מנהרות\פצ"ן) ומבצעית-אסטרטגית (אמ"צ\מטכ"ל)*, תצטרך להביא לבסוף לדיון את השאלה בדבר דפ"אות לאור מסקנותיה, וליישומן בצורת תוכניות קרב, היערכויות והטלת הכוח המתמרן.

נקודת מבט בעלת אופי מדיני יותר של הפעלת הכוח הצבאי במקרה של עימות, היא בנוגע לאופי התמרון (אם בכלל), מכיוון שדרום לבנון היא "הדרום הפרוע" של חיזבאללה שעושה שם כרצונו, הלך הרוח של השלטון המרכזי והעדות האחרות ש"עזבו לנו את ביירות והצפון-וקחו את הדרום לכם", חששו של השלטון המרכזי מפני כניסת כוחות צה"ל ל"שטח שלו" (קרי, ביירות רבתי) וכיבושו - לאור כל אלו, האם הטלת כוחות ל"איזורי השלטון המרכזי" תביא להפעלת לחץ על ממשלת לבנון שתלחץ על חיזבאללה? יותר מזה, ככל שחיזבאללה יותר מעורב בשלטון המרכזי, האם התמרון באיזורים אלו יביא ללחץ ישראלי ישיר כבד יותר על חיזבאללה מאשר תמרון בדרום?
"עקיפה" זו, של "המגרסה הדרום לבנונית", מעלה שאלות של אופן הטלת הכוח בסוג כזה של תמרון (הנחתה מהים, הנחתה מוסקת, הנחתה מוטסת ע"י השתלטות על מנחתים\שד"ת, הצנחה).

----
הערה: לא באתי לקבוע כאן שום אמיתות או לטעון משהו בנחרצות.
המטרה שלי היא להעלות נושאים לדיון בנוגע לאופי האיומים, ואולי לעורר ולהתריע ע"מ שבעימות הבא לא נילחם את המלחמה הקודמת, בעוד שאוייבנו מכינים את המלחמה הבאה.

אשמח לשמוע הערות והארות (כמובן, מי שמצוי בפרטים המודיעינים והמבצעיים של מה שהועלה נא לא להשתתף!)

*סליחה מראש אם שכחתי מישהו .

נערך לאחרונה ע"י שפני בתאריך 20-08-2010 בשעה 11:07. סיבה: ניסוח
ישן 22-08-2010, 00:49
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי שפני שמתחילה ב "מספר נקודות בנושא: מבלי..."

ציטוט:
נקודת מבט בעלת אופי מדיני יותר של הפעלת הכוח הצבאי במקרה של עימות, היא בנוגע לאופי התמרון (אם בכלל), מכיוון שדרום לבנון היא "הדרום הפרוע" של חיזבאללה שעושה שם כרצונו, הלך הרוח של השלטון המרכזי והעדות האחרות ש"עזבו לנו את ביירות והצפון-וקחו את הדרום לכם", חששו של השלטון המרכזי מפני כניסת כוחות צה"ל ל"שטח שלו" (קרי, ביירות רבתי) וכיבושו - לאור כל אלו, האם הטלת כוחות ל"איזורי השלטון המרכזי" תביא להפעלת לחץ על ממשלת לבנון שתלחץ על חיזבאללה?
אני חושב שהאפשרות ל- "לחץ על החיבאללה דרך ממשלת לבנון" פשטה את הרגל ב- 8 למרס 2008 אם לא לפני כן. אם ראש ממשלת לבנון מתרפס בפני רוצח אביו, קשה לי לחשוב על מנוף שיביא אותו לקחת את הסיכון הרב של התייצבות מול החיזבאללה. זה הרבה יותר מ-"הלך רוח". החיזבאללה שןלט גם "בבירות והצפון".
אני מניח שהמסקנה היא שבמיקרה של עימות יש לשאוף מראש רק לענישה (ולא להכרעת החיזבאללה), אלא אם כן יתקיימו מספר תנאים: פרובוקציה חריפה של החיזבאללה, צה"ל פנוי ללחימה ארוכה בלבנון, הבנה חשאית עם ממשלת לבנון, תמיכה מדינית של ארה"ב בפעולה ישראלית ממושכת, הסכמה אירופאית ושל האו"מ להפעיל את UNIFIL כנגד החיזבאללה.
ישן 22-08-2010, 08:49

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] נקודת מבט בעלת אופי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
אני חושב שהאפשרות ל- "לחץ על החיבאללה דרך ממשלת לבנון" פשטה את הרגל ב- 8 למרס 2008 אם לא לפני כן. אם ראש ממשלת לבנון מתרפס בפני רוצח אביו, קשה לי לחשוב על מנוף שיביא אותו לקחת את הסיכון הרב של התייצבות מול החיזבאללה. זה הרבה יותר מ-"הלך רוח". החיזבאללה שןלט גם "בבירות והצפון".
אני אסביר את עצמי,
הכוונה שלי הייתה, כפי שרשמת בהמשך דבריך, לפעולת ענישה בנוסח "דוקטרינת הדחייה" רק בהיקפים הרבה יותר גדולים, בזמן הרבה יותר קצר (תזכור שבלבנון 2 חיל האוויר יכל לפעול באחוזים גבוהים יותר ממה שבפועל היה) והתמקדות בהפעלת האש למטרות איכות ("בזבוז" המון פגזים על שטחים פתוחים כשחיזבאללה מחופר, ע"ע נושא האשכול, צריך להיבחן מחדש).
השאיפה מצדינו, בפעולת ענישה כזו, היא להגיע לאחריה להפסקת אש מהירה, ולהשאיר את לבנון ללקק את הפצעים של עצמה, לגרום לחיזבאללה נזק\מבוכה פנים-לבנונית ולדחות כמה שיותר עימות יזום נוסף מצידם.
השגת הפסקת אש מהירה, לאחר הנחתת מכה מעין זאת, תוכל אולי להיות מושגת ע"י תיווך פעיל (גם אם לא לחץ) של השלטון המרכזי שלא בדיוק יאהב את העובדה שמסות של חיילי צה"ל מסתובבים בחוף הים ובאזורי בתי הקפה של ביירות*.
זה בניגוד ל 2006, שלמרות ההפצצות בדחייה, היו בביירות "איזורים חסינים" שצה"ל לא תקף (לאחר מה שהיה ב 2008 צריכה להיות הבהרה חד-משמעית שאף אחד לא חסין ומבחינתנו לבנון וחיזבאללה חד הם).

תוסיף על כך את האפקט הפסיכולוגי של תמרון צה"לי באיזור ביירות והרגישות הרבה שלהם להשתלטות שלנו על אדמתם.

למרות מה שרשמת, אני מניח שעדיין הפסקת אש מהירה היא אינטרס של ממשלת לבנון והיא תחתור אליה ע"י תיווך ופנייה לאו"ם, גם אם לא ע"י לחץ ישיר על חיזבאללה.

בגלל מה שטענת הצגתי גם את האפשרות הזאת:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי שפני
יותר מזה, ככל שחיזבאללה יותר מעורב בשלטון המרכזי, האם התמרון באיזורים אלו יביא ללחץ ישראלי ישיר כבד יותר על חיזבאללה מאשר תמרון בדרום?

*ומרקו, פילון, קיגלר ועוד כמה חברים עושים טיולי מורשת באיזור .

נערך לאחרונה ע"י שפני בתאריך 22-08-2010 בשעה 09:05.
ישן 22-08-2010, 14:37
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי שפני שמתחילה ב "[QUOTE=קרן-אור]אני חושב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שפני
אני אסביר את עצמי,
הכוונה שלי הייתה, כפי שרשמת בהמשך דבריך, לפעולת ענישה בנוסח "דוקטרינת הדחייה" רק בהיקפים הרבה יותר גדולים, בזמן הרבה יותר קצר (תזכור שבלבנון 2 חיל האוויר יכל לפעול באחוזים גבוהים יותר ממה שבפועל היה) והתמקדות בהפעלת האש למטרות איכות ("בזבוז" המון פגזים על שטחים פתוחים כשחיזבאללה מחופר, ע"ע נושא האשכול, צריך להיבחן מחדש).

לי דווקא זכור שפורסם ש"בנק המטרות" נגמר בתחילת המלחמה, והמודיעין לא ייצר מטרות איכותיות בקצב מספיק כדי לנצל את מלוא ה-"throughput" של חה"א. אז כן, חה"א אמנם יכל לפעול הרבה יותר, אבל לא היו לו מספיק מטרות לתקוף, ואם אתה מתנגד להפגזת שטחים ריקים, בטח שאין טעם בתקיפה אוירית של אותם שדות פתוחים...
ישן 22-08-2010, 15:03

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=שפני]אני אסביר את..."

לא טענתי אחרת, ואני לא מאשים את חייל האוויר.

הבעיה היא לא שבנק המטרות נגמר מהר, אלא שבנק המטרות או היה קטן מדי או שלא אושרו כל המטרות לתקיפה. (מה גם שכתישת הדחייה נמשכה לאורך לא מעט זמן ותסכים איתי שיש חשיבות לאפקט ההרס שהוא מתרחש במכה אחת ולא במתכונת של משגל נסוג).
תוסיף על זה את העובדות שאולמרט התנגד להרס תשתיות, שאת כביש ביירות-דמשק אפשר היה להפציץ לכל אורכו ולא רק נק' בודדות בו, מוסדות וסמלי שילטון שנשארו עומדים על תילם (להמשיך?).
ב-2006 הנ"ל "נהנו" מחסינות, אך לאחר מרס 2008, הבחירות ב 2009 ו"ההליכה לדמשק" של המחנה האנטי-סורי לשעבר - שוב, אין לעשות הבחנה בין חיזבאללה ל"לבנון הרישמית" (אם בכלל קיים דבר כזה).
ואם מישהו צריך תזכורת, בבקשה.

לגבי הפצצת שטחים ריקים, לא טענתי שחה"א צריך להפציץ אותם במקום חת"ם - אלא לבחון את התועלת שלה (בחיפוי לתמרון, פגיעה בכוחות חיזבאללה ומניעה ירי קטיושות) מול העלות (כסף, ריכוז מאמץ, נזק מדיני מטענות על מצרר וזרחן).

נערך לאחרונה ע"י שפני בתאריך 22-08-2010 בשעה 15:11.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:10

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר