לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-08-2010, 18:46
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
תל צפית

בזמנו התוודיתי על שורה ענקית של חורים שיש לי בידיעת הארץ, הגיאוגרפיה שלה וההיסטוריה שלה. אני עושה כמיטב יכולתי לסתום אותם.

אחד מהם היה החור הכנעני. אשכרה - עד לפני שנים בודדות לא ממש הייתי מודע לקיומן של ערים כנעניות, ולכל הזרם הזה שחוקר את מה-שקרה- כאן במאה הי"ב לפנה"ס. כלומר ידעתי שיש אורוות שלמה במגידו, ואולי עוד דבר או שניים, אבל זכורה לי הפתעתי כשהתגלגלתי לבדי, ללא ידיעה וכוונה, לתל ערד. עיר כנענית גדולה, שלמה למדי, התגלתה לעיני - על רחובותיה, בתיה, חומותיה, שעריה ומקדשיה. וכמובן - על הציטוטים הנהדרים מהתנ"ך העוסקים בה.

בשנתיים האחרונות קצת נכנסתי לאמוק בנושא הזה, והשתדלתי לסתום את החור, שלא תהיה שום נזילה. בזו אחר זו כבשתי את הערים "המוסדרות" - דן, חצור, מגידו, תל קסילה, באר שבע, ואפילו אשקלון. אחר כך עברתי לפחות מוסדרות - לכיש, אל אחוואת (כולכם קוראים את הספר עכשיו, נכון?), והיום כבשתי את גת (תל אל צפי או צפית).

לצערי - על אף שפע המידע במרשתת על התל ועל החפירות (יש אתר נהדר של החופרים: http://faculty.biu.ac.il/~maeira/index.html ויש עוד חומר טוב על התל) לא ידעתי לקראת מה אני הולך, ובעצם סתם שוטטתי על התל, צילמתי בכיף, ולא ידעתי מה אני רואה. הסתבר לי, לאכזבתי, שגם מי שקורא ספר שלם של אדם זרטל בלגימה אחת לא מוכשר עדיין ללכת לאתר חפירות ולהבין מה הוא רואה. מהאתר של החופרים הסתבר שיש איזו דרך לקבל הסבר מפי החופרים, אבל אין לי מושג איך מגיעים לזה.

למי שלא יודע: נוסעים בכביש 6 עד ליציאה לאשקלון. יוצאים לכיוון מסמיה. שמאלה לכפר מנחם-גוש עציון. ימינה ליער חרובית. ממשיכים בדרך העפר לפי השילוט, מחנים לפי השילוט, ועוקבים אחרי השביל לפי השילוט. כדאי מאד להביא הרבה מים.

הנה כמה תמונות. ראשית - מראה כללי של התל ושל הנופים בסביבותיו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

זו הפסגה של התל. רט"ג הציבו שם מראה כיוון לכל הערים הפלשתיות בסביבה, אז הסתובבתי סביב השלט הזה וצילמתי את הנופים (כשאני מנסה להתחמק מהשמש). שימו לב לנופים ולטווח הראייה בכל ארבעת הכיוונים:

ברור שנקודה כה שולטת לא נעלמה מעיניהם של הצלבנים, שאהבו לשלוט בנקודות שולטות, ואכן הם בנו שם מצודה. על הפסגה, איפה שהוצב השלט ההוא. שמה היה בלאנש גארד, יענו המשמר הלבן, אבל לא מצאתי שום עדות לקיומה, למעט מתי מעט אבנים רבועות. קצת הלאה מצאתי שריד של קיר, שנראה בהחלט צלבני:

בשרידי המבנה, שהקיר היה חלק ממנו, ראיתי מה שבהחלט נראה כמו מלט או מליטה כלשהי. בערימת האבנים (הרבועות) שהונחה לידו, אחת מהן היתה גדולה במיוחד, ונראה היה בעליל שהיא מבטון מזוין. כיון שהיה כאן כפר ערבי שהתאיין בשם תל אל צפי, לא ממש התפלאתי - אבל אהבתי את הברזל שמשמש לזיון הבטון: אין לי מושג מה זה, אבל זה לא ברזל בנין:

ולסיום, קצת חפירות טריות מאד, שכאמור - לא הבנתי כלום מלהתבונן בהן, אבל הטקסטורות די ריגשו אותי. גת, אכיש המלך, דוד המשוגע, בנות הערלים הצוהלות...כל אלה גרו ממש כאן:

נערך לאחרונה ע"י ארדיכל בתאריך 25-08-2010 בשעה 18:53.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-08-2010, 19:07
  דובושכ דובושכ אינו מחובר  
יורם [דובוש] כהן ז"ל, איש כפר עזה, חבר בפורום הסטוריה וידיעת א"י

חבר מתאריך: 28.03.10
תודה על הצילומים הנפלאים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "תל צפית"

עוד כמה מילים על תל צפית
http://www.bibleage.com/site/zafit.html
וגם מהאתר של עמית מנדלסון
http://www.inature.info/wiki/%D7%92...%A4%D7%99%D7%AA
גם דובי זכאי כתב (ב 2003) על התל הנה קטע:
תל צפית בולט בגובהו ובבדידותו, לכן שימש בעבר כנקודה אסטרטגית חשובה. על פי אחת הסברות זוהי "העיר הלבנה" המוזכרת בספר יהושע. הצלבנים כינו אותה "קסטרום אלבום" (מצודה לבנה). למעשה, כל כובש הוסיף לה שם שקשור בצבע הלבן של סלעי אבן הגיר בצדה המערבי, שם יש מערות וגומחות קינון לציפורים. בחפירות שנערכו במקום נמצאו שרידים של בית פולחן עתיק, ובמרום התל יש קבר של שייח'.

לפני שנתיים חנכו את תל צפית כגן לאומי
http://www.parks.org.il/BuildaGate5...ks&Clt=&Bur=363
ועוד קישור
http://www.mako.co.il/travel-israel...684dd811004.htm
ישן 28-08-2010, 14:46
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
במקומות רבים נכתב שנחל האלה הסמוך הוא אחרון הנחלים נקיי המים בשפלה.
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ככה"

מטעמי 'הגנת הצבור' אציין כי הדבר נכון חלקית. המים בנחל אינם מלוכלכים. אי אפשר למצוא בהם טיפת שוכין. למעשה אפילו אי אפשר למצוא בהם טיפת מים... יבש, נאדה, קדוחס ושאר בטויים שמוציא מפיו מי שטיפס מיוזע במעלה תל צפית וחשב שאי שם במורד ערוץ ליד אקליפטוס ענק ימצא גב סמלי או אפילו זרזיף מים בשבוע שלאחר פסח.

באופן משעשע למדי מחקה יד אלמונית את הכיתוב 'התקופה הישראלית' מלוחות ההסבר שבמקום... בטח ויכוח על מינוח בין ארכאולוגים מאסכולות שונות

לא מומלץ לנסות ולצאת מערבה. יש אומנם מעבר מתחת לכביש 6 והוא אפילו ... יבש. אבל הנסיעה בהמשך מערבית לכביש 6 מצריכה פיתולים רבים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:11

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר