לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-01-2011, 08:59
  rocketman25 rocketman25 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.06.09
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "המחקר הושלם לפני כמעט 20 שנה"

עדיין, זה יהיה מרתק לקרוא את הספר, ואני סבור שרבים פה בפורום יעשו זאת ולבטח יתפתחו דיונים מעניינים.
יותר מעניין יהיה לראות את התגובות שתהיינה לחשיפות, הניתוחים והעובדות שיתפרסמו בספר דווקא במצרי, סוריה ושאר מדינות שכנות, מאחר והתפיסה של מי ניצח במלחמה הפוכה לחלוטין בשני הצדדים.
אנחנו משום מה התמקדנו בהפתעה הרעה של מהלך הפתיחה, והזנחנו לחלוטין את העובדה שהיא הסתיימה אחרי רק 18 יום בניצחון צבאי מוחץ שרק החלטות מדיניות מנעו שעטה לעבר קהיר ודמשק. מצרים הקימה עיר בשם 6 באוקטובר (וזו רק דוגמה) ומוזיאון מלחמה שמפאר רק את היום הראשון של ההפתעה, ושם כלל לא מתייחסים למצב הצבא המצרי כעבור שבועיים. הם מסתכלים (כנראה לא בלי צדק) על המהלך הצבאי כאקט אחד בשרשרת של מהלכים שבסוף הביאה להם את כל סיני. אם מלחמת יוה"כ היא בשבילם אירוע טקטי למימוש אסטרטגיה ארוכה להשבת סיני - הרי שבאמת ניצחו באסטרטגיה, גם אם היה הפסד צבאי טקטי. הגישה הישראלית של מלחמה על הגדר והעברת המלחמה לשטח האוייב בכל מחיר (תפיסה שמקורה בישראל של גבולות צרים ולא בישראל של פוסט 1967 לצערנו) הביאה לאבדות מיותרות וליצירת האתוס החורבני של הפתעת הפתיחה.
כל מדינה נורמלית אחרת שהייתה נכנסת למלחמה קשה כזו בתנאים אלו ומסיימת אותה בצורה כ"כ הפוכה כעבור שבועיים, הייתה יוצאת במצעדי נצחון, אלבומים וסרטים הוליוודיים. אותן מדינות גם היו נתלות בשמחה בעובדת איבוד "רק" 2700 חיילים במלחמה כזו.
יהיה מעניין לקרוא עובדות וניתוחים חדשים על תהליך קבלת ההחלטות והשיקולים שלהן בחדרי המלחמה בצבא ובממשלה, ואולי גם על תפיסת ההגנה והמלחמה של אותן שנים. אני מקווה שיהיו חידושים בנושא בספר המחקר הרשמי לאחר כ"כ הרבה זמן.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-01-2011, 09:24
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי rocketman25 שמתחילה ב "עדיין, זה יהיה מרתק לקרוא את..."

ציטוט:
יותר מעניין יהיה לראות את התגובות שתהיינה לחשיפות, הניתוחים והעובדות שיתפרסמו בספר דווקא במצרי, סוריה ושאר מדינות שכנות, מאחר והתפיסה של מי ניצח במלחמה הפוכה לחלוטין בשני הצדדים.

היא הנותנת- היות ואתוס "ניצחנו במלחמת אוקטובר" טבוע עמוק, שום עדויות לא יערערו אותו. הרי מה מחקר כזה יכול לחשוף שנוגע לכך? מספרי האבידות, קווי העצירה וכו' ידועים. אולי יתברר שהיו פחות חיכוכים וטעויות ממה שידוע כיום; לא זה מה שישפיע על דעת הקהל הערבית.

לגבי דעת הקהל הישראלית- לאור הדיון הציבורי על פרוטוקולי הממשלה שנחשפו לפני כמה חודשים, אני מניח שבעיקר יתמקדו בהאם דדו הורה להפקיר פצועים או לא
ישן 27-05-2011, 14:00
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הסיפור פה הוא גם הגדרת 'סודי'.
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "כנראה צריך להחתים את האנשים במחלקת ההיסטוריה על חוזים מעודכנים"

כמעט כחוק, אם המסמכים נחשבים עדיין 'סודיים' - וכמו שכולם יודעים, להרבה מהדברים שתוייקו פעם 'סודי' אין קשר לסודיות כיום - אזי אין לעשות בהם שימוש מחוץ לצה"ל למעט בהיתר מפורש, ובאישור מחב"ם.

מחב"ם, כמסתבר, מחזיק בסט קריטריונים אחר משל הצנזורה.

אני לא מצוי בפרשת אזוב-קדיש, אבל ככלל - אם כתבת מחקר סודי לטובת מחלקת היסטוריה, אזי תוכל לפרסם אותו בצורה אזרחית *רק* לאחר קבלת האישור מהמחלקה, ממחב"ם ומהצנזורה גם יחד.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:08

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר