לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 07-10-2010, 09:54
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 19.10.03
הודעות: 9,947
חומת מגן - הקרב בשכם 2002

אשכול זה יוקדש לקרב בשכם.

בניגוד לקרב בג'נין שהסתבך בצורה קטלנית והוכרע לבסוף רק ע"י הפעלה מסיבית של דחפורי D9, הקרב בשכם הסתיים עם מעט אבידות לצה"ל וניצחון מוחץ לצה"ל על המחבלים. בגלל שהקרב בשכם הלך הרבה יותר חלק והיה הרבה יותר מוצלח, פחות כתבו עליו בתקשורת ופחות דיברו עליו. אך דווקא בגלל הניצחון - חשוב כן ללמוד ולהזכיר אותו: כדי לדעת מה כן צריך לעשות, איך עושים זאת נכון וגם בשביל להעלות את המורל והביטחון העצמי של הכוחות.

אשכול זה יוקדש לקרב בשכם.

נתחיל עם הערך על הקרב מוויקיפדיה (ערך שלא אני כתבתי):

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94...9B%D7%9D_ 2002 שמבוסס על הערך באנגלית http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Nablus (גם אותו לא כתבתי)
הקרב בשכם 2002 היה מאבק שהתנהל בתחילת חודש אפריל, 2002 בין כוחות צה"ל ובין קבוצות חמושים פלסטינים מפלגי הפת"ח, החמאס ו

[עריכה] רקע

מכל ערי הגדה המערבית, שכם נחשבה כעיר בעלת פוטנציאל הסכנה הגבוה ביותר עבור כוחות צה"ל והמטה הכללי של צה"ל חשש מהסתבכות הכוחות בעיר ובעיקר באזור הקסבה בשכם שהיא מקום צפוף ביותר המקשה מאוד על ביצוע פעילות מבצעית. מהעיר נשלחו עשרות מחבלים מתאבדים מטעם הפת"ח והחמאס לתוך תחומי ישראל וביצעו את הפיגועים הקשים ביותר באינתיפאדת אל אקצה.

למרות הפשיטה המוצלחת למחנה הפליטים בלאטה בעיר, הפיקוד הצבאי חשש ממאות חמושים פלסטינים שהתבצרו בעיר שעשויים היו לגרום לאבדות קשות בקרב החיילים. המשימה שהוטלה על אוגדת מילואים מבצעית, עברה בסופו של דבר לידיה של אוגדת אזור יהודה ושומרון, מפקד החטיבה באותה תקופה יצחק גרשון קיבל למשימה כוחות מתוגברים של חי"ר מחטיבת הצנחנים ומחטיבת גולני בנוסף לחטיבת מילואים נוספת מחיל השריון.

לקראת הפעולה התאמן גדוד 890 מכוח הצנחנים במשך 3 ימים באתר מיוחד שהיה אמור לדמות את אופי הלחימה במחנות הפליטים בשכם, לפני הפעולה דובר על ניסיון של מרד בקרב מחלקת המילואים המשוריינת בטענה שלא אומנו באופן ראוי לקראת לוחמה בשטח בנוי, לאחר דין ודברים עם הפיקוד העליון שוכנעו לבסוף לוחמי השריון להצטרף למבצע.

[עריכה] מהלך הקרב

הקרב החל בהתקפה של שני גדודים בו זמנית על אזור הקסבה, הגדודים השתמשו בשתי שיטות לחימה שונות.

הכוחות מחטיבת גולני פשטו על האזור בגיבוי של נגמ"שי אכזרית, הפשיטה המהירה והבלתי צפויה מצד הפלסטינים הביאה לנהירה המונית של חמושים אל אזור מערב העיר שבו החלו לפעול באותה העת הכוחות מחטיבת הצנחנים.

במהלך קרב ההשתלטות על החלק המזרחי של העיר נתקלה החטיבה בעשרות מטענים שהונחו על הצירים ובתוך משאיות תופת ובמעבירי מים שעל הכביש. את המטענים ניטרלו כוחות של חיל ההנדסה הקרבית.

החמושים התפשטו לקבוצות קטנות של שתיים עד ארבעה לוחמים אשר תפקידם היה לפקד על האזור בו שהו, מטעני חבלה הונחו בין סמטאות העיר ועמדות הירי המאוישות היו מוכנות לפקודה. מפקד גדודי חללי אל-אקצה באזור נאסר באדווי צוטט בתחילתו של הקרב: "אנו מחכים לחיילי צה"ל שיצאו מהרכבים הממוגנים שלהם וילחמו איתנו פנים אל פנים על האדמה".

כוחות הצנחנים התקדמו בצעדים זהירים, בשטח הוחלט שכל מספר דקות יישלח כוח מבצעי קטן במטרה להשתלט על הבתים שבאזור הקסבה. אסטרטגיית לחימה זו העמידה את החמושים הפלסטינים בחוסר אונים משום שאם היו פותחים באש אל עבר החוליות הקטנות הם היו חושפים עצמם לאש צלפים ישראלית שהמתינה מהצד השני. החוליות הקטנות הסתייעו גם במסוקי קרב שחיפו עליהם בירי טילים בכל עת הלחימה.

ב-8 באפריל לאחר שלושה ימי לחימה הראו הפלסטינים סימנים של התשה וכניעה, לטענת מפקד כוחות הצנחנים בשטח תת-אלוף אביב כוכבי. הרמטכ"ל שאול מופז לא היה מרוצה מהעובדה שערים פלסטיניות נוספות קלקיליה וטול כרם נכנעו לכוחות צה"ל כמעט ללא אבידות. טענתו של מופז הייתה שהיה עדיף לא להשאיר חמושים בשכם ללא כל טיפול, משום שלבטח אחרי הנסיגה החמושים שנכנעו כביכול יחזרו לעסוק בפעילות חבלנית. לאור ההתפתחויות בעיר ההסכמה על סיום המבצע באה באיחור של שעתיים שבהם נתקלו כוחות הצנחנים במחבלים בעיר והרגו אותם.

[עריכה] תוצאות הקרב

במהלך הקרב נהרג חייל ישראלי אחד מאש דו-צדדית, האבידות בצד הפלסטיני היו 70 חמושים ו-8 אזרחים הרוגים, מאות פעילי טרור נעצרו. פעילים בכירים נאסר עוויס (פת"ח) וחוסאם באדרן (חמאס) אשר ניהלו את המערכה בצד הפלסטיני נמלטו לאזור מזרח טובאס ונתפסו שבוע לאחר מכן. כוחות צה"ל שפעלו באזור דיווחו על חשיפת מספר רב של מעבדות נפץ וחבלה. על פי דיווח של ארגון "אונסק"ו" מאות בתים ניזוקו בעת הקרב, ביניהם ארבעה שנהרסו עד היסוד, ההאו"ם העריך את נזקי הקרב בשווי של 110 מיליון דולר.

[עריכה] קישורים חיצונייםקישורים חיצוניים באנגלית:

Bennet, James (2002-04-08). "In Nablus's Casbah, Israel Tightens the Noose". New York Times. http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9403E1D8123DF93BA35757C0A9649C8B 63. Retrieved 2008-09-25.
Bennet, James (2002-04-09). "Medics Move Wounded Palestinians Through Battle Zone". New York Times. http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9A03EEDF103DF93AA35757C0A9649C8B 63. Retrieved 2008-09-25.
Goldenberg, Suzanne (2002-04-09). "Grim respite in Nablus reveals casbah toll". The Guardian. http://www.guardian.co.uk/world/2002/apr/09/israel6. Retrieved 2008-09-25.
"Report on the Destruction to Palestinian Institutions in Nablus and Other Cities". Gush Shalom. 2002-04. http://www.gush-shalom.org/terror/report1.html. Retrieved 2008-10-09.
(כן, אני יודע שרוב הקישורים באנגלית הם מנקודת מבט פלסטינית. אך עדיין, שווה לראות מה הם חושבים ואיך הם ראו את הקרב. וכמובן לקחת את הכתוב בהם בערבון מוגבל.)

קישורים לדיונים בפורום:

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...EE%FA+%EE%E2%EF (מישהו יודע מה קורה עם הספר של כוכבי על הקרב בשכם?)

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...EE%FA+%EE%E2%EF על לחימתו של אופק בוכריס בשכם (דו"צ רושם ש-7 חיילים נהרגו בקרב, בעוד שמקורות אחרים טוענים להרוג אחד, מה המספר הנכון?)

הכוחות בשכם כללו את חטיבות החי"ר המעולות צנחנים וגולני, כוח שריון מהמילואים, חיפוי מסק"רים (קוברות?) וכוחות הנדסה קרבית (איזה?).

זה מוזר שבג'נין כולם דיברו על המילכודים - מטעני חבלה ו-booby traps שאילצו שימוש בדחפורים משוריינים בסופו של דבר - ואילו נושא זה בשכם כמעט שלא מוזכר. האם בשכם היו פחות מלכודים מבג'נין? או שמדובר בעבודה שקטה ונקייה של פלסי חה"ן ולוחמי הס"פ של יהל"ם? באיזה מידה הופעלו דחפורי D9 גם בשכם ומה הייתה השפעתם?

וכמובן - אם יש תמונות בלמ"ס מהקרב - זה יהיה מצוין.
_____________________________________
ArmouredDov_D9
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ארץ ישראל לעם ישראל - הציונות תנצח!
דף ה-D9 של MathKnight


נערך לאחרונה ע"י ArmouredDov_D9 בתאריך 07-10-2010 בשעה 10:10. סיבה: הערה על לינקים באנגלית
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #4  
ישן 08-10-2010, 01:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,022
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "ממה שאני קראתי"

פרק הזמן בו הופעלו הדחפורים במרכז המ"פ היה קטן למדי, ומיד לאחר המארב של מסייעת נחשון - בעיקר מכיוון שהשטח הבלתי נשלט בנקודת הזמן הזו היה כבר קטן.
לומר שהדחפורים הם אלה שגרמו לכניעת המחבלים זו דרמטיזצית יתר, גם של המחבלים (אנחנו אכבר לוחמים, אבל מה נעשה נגד דחפור?). מחבלים נכנעו בכל מהלך הקרב ליחידות. מטבע הדברים - מרגע שהדחפורים עברו לבצע את עיקר העבודה, הכניעה היתה כתוצאה מהפעילות שלהם.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:53

הדף נוצר ב 0.21 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2018 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר