לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-10-2010, 13:46
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
יחידת שלדג, היחידה למבצעים מיוחדים של חיל האויר

להלן השאלות:
1. באחת הכתבות
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...4%5C#post664213
קראתי שהסמל של שלדג הוחלף מהסמל הישן לזה הנוכחי כשאלוף אביהו בן נון פך למחה"א. האם מישהו יודע איך נראה הסמל הקודם (אם כן אשמח אם יעלה תמונה)?
2. בכתבה אחרת
http://www.inz.org.il/article.php?id=174
כתוב שהיחידה היתה שייכת לצנחנים (ולקחצ"ר). האם הלוחמים היו למעשה "ירוקים" (כומתה אדומה מדי אלף ירוקים נעליים אדומות כמו יחידות מקבילות אחרות שהתפתחו מאוחר יותר- דובדבן ומגלן, והיחידה האחות הגדולה מטכ"ל). ?
3.האם בעצם הצוותים הראשונים, ובהם גם טל רוסו אייל אייזנברג וגם אותו ד"ר אייל גור, הינם אנשי צבא היבשה ולא אנשי חה"א?

תודה מראש
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-10-2010, 14:35
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "יחידת שלדג, היחידה למבצעים מיוחדים של חיל האויר"

1. באחת הכתבות קראתי שהסמל של שלדג הוחלף מהסמל הישן לזה הנוכחי כשאלוף אביהו בן נון פך למחה"א. האם מישהו יודע איך נראה הסמל הקודם (אם כן אשמח אם יעלה תמונה)?
שלדג השתמשה בכנפי סיירת שכל הסיירות המובילות בצה"ל (מטכ"ל, צנחנים, גולני) של שנות השמונים השתמשו בו,אאל"ט גם הסיירות הפיקודיות (חרוב, שקד, אגוז) של שנות השישים/שבעים השתמשו בו...
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

2. בכתבה אחרת כתוב שהיחידה היתה שייכת לצנחנים (ולקחצ"ר). האם הלוחמים היו למעשה "ירוקים" (כומתה אדומה מדי אלף ירוקים נעליים אדומות כמו יחידות מקבילות אחרות שהתפתחו מאוחר יותר- דובדבן ומגלן, והיחידה האחות הגדולה מטכ"ל). ?
מדי הא' של שלדג היו מכנסי א' צנחנים, חולצה רגילה, כומתה אדומה ונעליים אדומות, ללא תגים, ללא סמלים למעט כנפ"צ וכנפי סיירת וללא דרגות (למעט קצינים).
עוד מאפיין היה, ללוחמים רבים הנשק האישי היה גלילון מיוחד עם מתפסי עץ ואפשרות הוספת אמצעים, בזמן שלגלילון הרגיל היו מתפסים שחורים

3.האם בעצם הצוותים הראשונים, ובהם גם טל רוסו אייל אייזנברג וגם אותו ד"ר אייל גור, הינם אנשי צבא היבשה ולא אנשי חה"א?
בודאי, הגיוס ליח' היה תחת הגיוס לצנחנים, טירונות בסנור כפלוגה מיוחדת ולאחריה התפצלות למסלול המיוחד שלהם
מנהלתית היח' היתה שייכת ישירות למקחצ"ר שישבה ליד רמלה.

ישן 31-10-2010, 15:45

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "שלילי"

רגע, אתם רוצים לומר ששלדג יצאה לשל"ג כשחייליה חמושים ברובי גליל כאילו הייתה גדוד חי"ר סטנדרטי?
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 01-11-2010, 10:25

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "תן לי אפשרות בחירה היום, ואני..."

אבא שלי שהיה קצין בצנחנים (אוג 74'), ולחם עם 35 כמילואימניק במבצע ליטני עם M16 קצר ובשל"ג עם גלילון, טוען שהגליל כבד יותר מדויק פחות ובסופו של יום טוב שבו לM16 בחי"ר. באשר לכלל התוספות באמת שמרוב שכלולים לא רואים את היער, ועובדה שממה שאני שומע מאח הצעיר (צנחן בסדיר בעצמו) בלי כוונות (כלומר בכוונות ברזל) כגון מארס טריג' ומפרולייט הם פוגעים לא מי יודע מה עד גרוע וחבל. מצד שני הצבא השיג כמות נאה של שכלולים שכאלו כך שהמצב בסך הכל בסדר.

אחרי שזה נאמר אני רוצה להזכיר שזה ממש לא נושא האשכול!

ישן 30-11-2021, 00:54
צלמית המשתמש של helpy4
  משתמש זכר helpy4 helpy4 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.05.11
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "שלילי"

בדרך שאני לא זוכר הגיעו אלי חלקים של קאלאצ' וכמה מחסניות (אני חושב שזה היה אחרי מפגש קרוב לגמבה, הותקפו שם צדלניקים) הייתי שוויצר וחולה נשק
כדי להתאים מתפס עץ של קאלאצ' לגלילון , היה צריך לחתוך קצת כי זה לא התאים בדיוק
זה לא היה כזה מוסיף באחיזה כי בקאלאצ' זה מחולק לשניים ובגלילון הית מצליח להכניס רק את החלק התחתון מהקאלאצ'
היה לי את זה שנה וזה היה יותר בשביל להשוויץ - זה ממש לא נוח כי העץ בצד אחד גדול יותר וגם הוא היה זז כי זה לא התאים ממש בול על ה..מתכת הזאת שלתוכה הכנסנו את המתפסים
היו כאלה שפשוט "חירבו" מתפסים של גליל וגילפו כתאוות ליבם
לא שמעתי על גלילון שמלכתחילה היו לו מתפסים מעץ - אם יש למישהו תמונה טובה - אשמח לראות
ישן 31-10-2010, 15:38

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[indent][b]1. באחת הכתבות..."

הרבה תודה.
לא הבנתי רק שני דברים
1. למה התכוונת בהקשר של כנפי הסיור. התמונה שהעלית זה לא הסמל של סיירת מטכ"ל בלבד? מה כוונתך כשכתבת שזה היה כנפי הסיירת של סיירות כמו גולני וצנחנים?
2. מדוע אם כן משויך לעיתים רוסו לבוגרי מטכ"ל? האם זה משום שהוא היה סגן מפקד היחידה בתקופתם של בר לב ויעלון?

ישן 31-10-2010, 16:35
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "הרבה תודה. לא הבנתי רק שני..."

גשם הסיכות, אותות, סמלים וכנפיים שייך לצה"ל של שני העשורים האחרונים, בשנות השישים/שבעים/שמונים ביח' החי"ר היו מעט מאד סמלים וגם אלה די כלליים.
- ליח' הסיור החטיבתיות והמטכ"ליות למיניהן היו את כנפי הסיור הנ"ל
- ליח' הפלחה"ן בחטיבות היו כנפי חה"ן + סיכת פלס
- ליח' הפלנ"ט בחטיבות היו כנפי עורב

היו גם כל מיני סיכות קשר, חובש וכו' אבל אין מה להשוות למצב היום בו כמעט לכל יח' ואילו יח' משנה יש סיכות וסמלים משלהם לרוב.

טל רוסו, ע"פ הביוגרפיה שלו עשה מספר תפקידי פיקוד בשלדג ולאחר מכן עבר למטכ"ל, אז הוא לא בוגר מטכ"ל אבל בהחלט הוא השתייך אל אנשיה.

שלדג במלחמת שלום הגליל ביצעה תפקידים שונים כגדוד חי"ר לכל דבר וגם במסגרת התפקידים המיוחדים שלה.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 31-10-2010 בשעה 16:38.
ישן 31-10-2010, 17:05
  אישגדול אישגדול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "יחידת שלדג, היחידה למבצעים מיוחדים של חיל האויר"

1. במקור הסמל של שלדג היה צרעה.
2. לוחמי שלדג בשנות השמונים צוידו בגלילונים, וחסרי המזל (ררנ"טיסטים) בגליל ארוך.
3. טל רוסו החל את דרכו בשלדג, והגיע לסיירת מטכ"ל כקצין.
4. מבחינת התקנים מיוחדים - היחידה היתה מקושרת חזק לתע"ש (למיטב זכרוני בנו של מנכ"ל תע"ש היה בצוות של אסף שביט - אוג' 83), והיו להם כל מיני דיגומים כמו ידית הסתערות מקורית מתוצרת תע"ש - לא אילתור, גלילונים עם סתרשף שונה (סתרשף גלילון מקורי היה עם בליטות בהיקף על מנת למנוע הכנסת ררנ"ט, לגלילונים שלהם היה סתרשף יותר דומה לרגיל עם טבעת בקוטר יותר גדול מאחוריו לאותה מטרה) ועוד.

נערך לאחרונה ע"י אישגדול בתאריך 31-10-2010 בשעה 17:15.
ישן 01-11-2010, 15:47
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "[QUOTE=ilanb]כל הגלילים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
זה חדש לי
אין איזה סממן חיצוני על הנשק שמאשר את זה? או שהגלילים/גלילונים מלכתחילה היו מתאימים לתחמושת ירוקה?
זה לא מצריך גם חיזוקים במכלול? פשוט כל אימון או קו אנחנו חותמים בפלוגה על גלילונים (חוץ מ"ברי המזל" שחותמים על A3) ומעולם לא שמתי לב לשינוי כלשהו בנשק...

קבל הבהרה
כל הגלילונים המיוצרים כיום מיועדים גם לתחמושת "ירוקה"
צה"ל לא רכש אותם.
מה שאתה מקבל בצה"ל זה גלילונים ישנים שחלקם כבר סיימו את תפקידם.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 31-10-2010, 20:23

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי אישגדול שמתחילה ב "1. במקור הסמל של שלדג היה..."

אני חושב (השערה ב83' רק נולדתי ובשלדג לא הייתי) שהקשר לתע"ש מקורו

באריק שור
שהיה מ"פ ביחידה ובנו של מנכ"ל תע"ש

http://www.globes.co.il/news/articl...?did=1000251575

פורטפוליו / אריק שור

06/09/2007, 08:16
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.globes.co.il/serve/images/convert_author.gif]
ליאת רון .
מתוך הכתבה ורלוונטי לדיון פחות או יותר:
"מיכאל שור: אבא. איש דומיננטי, משפיע ומאתגר. במידה מסוימת אני מנסה להוכיח לו שאני עומד בסטנדרטים שלו. הוא נולד באודסה, עלה לארץ בגיל 17, למד בטכניון, והיה מנכ"ל תע"ש בין 1972 ל־1990, עם שני פרסים של ביטחון ישראל. הוא התחתן עם אימא, גבריאלה, ילידת הארץ.
יובל דיסקין: חבר. התגייסנו יחד לסיירת "שקד", עשינו יחד קורס מ"כים וקורס קצינים. לקראת סוף השירות אני עברתי ל"שלדג" והוא התגייס לשב"כ.
"שלדג": מוקי בצר המיתולוגי, סגנו של יוני נתניהו, הקים את היחידה שהורכבה ממילואימניקים של סיירת מטכ"ל. כשהוחלט על הקמת גוף סדיר, חיפשו אנשים בשלים שיובילו את הקמתו, וביקשו שאהיה מ"פ. המשכתי ללוות את היחידה גם במילואים.
אבטחה ב"אל על": פרק חובה במיתוג "הגבר הישראלי הלוחמני", שמילאתי באדיקות במשך שנתיים. ראיתי בעיקר את שדה התעופה בפריז.
מורה להתעמלות: זה מה שרציתי להיות. אחרי הצבא לקחתי את טופסי ההרשמה מ"וינגייט", וכשאבא ראה אותם הוא אמר לי, "לך ללמוד הנדסת בניין. זאת פרנסה. מורה לחינוך גופני לא תהיה".
ריצת ניווט: קריירה שנייה. ב"שלדג" הניווט היה הכלי העיקרי, ודרכו הכרנו את הענף. רצים שעה ורבע, כשבעה קילומטרים, על ציר שמסומן על מפה מדויקת, ועוברים בין נקודות הציון עם שבב אלקטרוני שבעזרתו מחשבים את התוצאה. הגעתי למקום השלישי בליגה, בין שלושים משתתפים, בקבוצת גיל של 45-50.
תע"ש 1: הייתי נסיך. זה היה אמנם שלוש שנים אחרי שאבא יצא לפנסיה, אבל עדיין היו שם מי שהיו חייבים לו כנראה טובות. נתנו לי לנהל את המפעל הכושל בנצרת עילית. אבא כתב לי שישה עמודים בכתב יד, שפירטו מה צריך לדעת מנהל מפעל, כולל לו"ז יומי. מאז זה נוהל. לכל תפקיד שאני נכנס הוא כותב לי מה המפתחות להצלחה. אחרי שהמפעל הפך למכניס ביותר בחברה, קודמתי, והחלטתי שאני עוזב.
ערן גורן: חבר מהיחידה, שהיה מנכ"ל נשואה־זנקס, והוא זה שחיבר אותי לאברהם ביגר, שבתוך חמש דקות החליט שאהיה מנכ"ל קניאל, חברה לייצור קופסאות פח, ואחר כך היה להד האנטר שהביא אותי לחוגלה."

ישן 09-04-2015, 22:28

"תעביר לי צסק"א" גיורא ענבר מספר על יחידת שלדג במלחמת של"ג

https://2015-uploaded.fresh.co.il/2...09/90186687.pdf

(המאמר "תעביר לי צסק"א" מאת גיורא ענבר, "במחנה", 07.06.2012, עמוד 45)

ישן 10-04-2015, 07:14
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "בתחילת דרכה היחידה הייתה ירוקה"

ציטוט:
הכנפים שהוצגו במעלה האשכול ככנפי סיירות אינו מדוייק. זהו סמלה של סיירת מטכ"ל בלבד.

אתה טועה! אלה כנפי סיירת. היו בשימוש של לא מעט סיירות בצה"ל, לכן ניקראו "כנפי סיירת" (ראה הודעתי מעלה).

אני מכיר מקרוב מאד (ואוהב מאד) משפחה של ארבעה בנים מסיירות שונות שענדו את הכנפיים האלה.
- הבכור: היה בגולני (בסדיר השתתף בכיבוש החרמון במלחמת יוהכ"פ, במילואים הוא צלף בלוט"ר אילת, השתתף באירוע קיבוץ לוטן)
- אחריו: היה בס.שקד המיתולוגית שהיתה כפופה לפיקוד דרום (בסדיר במהלך מלחמת יוהכ"פ היה בחפ"ק של אריק שרון ז"ל, נהג בג'יפ הסיור של אריק), הסיכה של שקד שלו היתה מעט שונה מסיכת הסיירות.
- אחריו: התגייס לס.צנחנים וסיים מסלול מלא, בשנת השירות האחרונה יצא לקורס קצינים ומונה למפקד מחלקת הסיור של מסייעת 202 (כך קראו לזה פעם, השתתף במבצע ליטני ומלחמת לבנון הראשונה, כהשתחרר התגייס לשב"כ והיה שנים רבות ביח' לאבטחת אישים)
- הצעיר: היה חבלן צוות בשלדג בתקופה הירוקה שלה (התגייס אחרי מלחמת לבנון הראשונה והשתתף בהרבה מאד פעילויות קומנדו ובמסגרת הייעוד המקורי שלה - סימון מטרות בלייזר למטוסי חיה"א).

המשפחה המיוחדת הזו היא המקור שלי, במו עיני ראיתי מאז שאני ילד.

מה המקור שלך?

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 04-11-2015 בשעה 17:56.
ישן 11-04-2015, 14:36
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[QUOTE] הכנפים שהוצגו במעלה..."

אני לא יודע מה מה היה לשלדג לפני חיל האוויר ואני לא יודע מה היה לחרוב, אבל לסיירת צנחנים, שקד ואגוז תמיד היו כנפיים משלהן. כנ"ל סיירת שיריון (פלס"ר 7) המקורי.

אני לא יכול להתווכח עם מה שראית/אמרו/שמעת אבל הסיכה של מטכ"ל עוצבה במיוחד בשביל היחידה כטוויסט לסיכה של סיירת צנחנים עם החבצלת ועם להב דמשקאי באמצע שמרמז על הייעוד המקורי הראשוני. אני לא קרוב כרגע לספר על ארנן אבל כמדומני שזה מוזכר גם שם.

בגלל היותה הסיכה של לוחמי היחידה בלבד, סיכה זו מעולם לא נלבשה על מדים מטעמי בטחון שדה ומתוך הרגל גם לאחר שבוגרי היחידה כבר הפכו גלויים (כולל אלופים ורמטכ"לים). מתוך תסכול של לוחמים צעירים, היו תקופות שבוגרי היחידה שמו אותה בגלל גודלה הצנוע בחלק הפנימי של הכומתה.
ישן 11-04-2015, 15:29

עד כמה שידוע vitaman צודק. כמובן לאחר שהיחידה עברה ממקצח"ר לחה"א עוצב לה סמל חדש. מנגד לשקד, לסיירות גולני והצנחנים היה גם סמל משלהן. אינני טוען שFANG טועה כי לא שירתתי ביחידות העילית אך בשל היכרותי עם ותיקי מטכ"ל שקד ועוד זה מה שידוע לי.

ישן 06-11-2015, 06:56
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
פרטים נוספים על הקמת שלדג

בספרו החדש והמומלץ מאד של מוקי בצר "לוחם חשאי"

מוקי (משה) בצר, בן מושב נהלל ודור שלישי למייסדיו, נחשב לאחד הלוחמים הנודעים ביותר בצה"ל. הוא התגייס לסיירת צנחנים ב-1964, ובעת שירותו כסגן מפקד הסיירת נפצע קשה במהלך מבצע "כראמה" בירדן.

את כל שירותו הצבאי, במשך 21 שנים, עשה ביחידות מיוחדות, והשתתף במרבית המבצעים הנועזים והפשיטות של צה"ל בשנות ה-70 וה-80, בהם מבצע ארגז, מבצע אביב נעורים, מעלות, אנטבה, מבצע ליטני ומלחמת לבנון הראשונה. במלחמת ששת הימים שימש כמפקד מחלקה בסיירת שקד בסיני, ובמלחמת יום הכיפורים שימש כמפקד פלוגה ומפקד כוח בסיירת מטכ"ל. כלקח ממלחמת יום הכיפורים ייסד בצר את יחידת הקומנדו "שלדג" והיה למפקדה הראשון. בעקבות מלחמת לבנון הראשונה יזם את הקמת הגוף למבצעים מיוחדים, שלימים הפך למפקדת העומק.

בצר השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף משנה, ולאחר שחרורו עסק בהקמת יישובים בגליל, בהם תמרת ונווה זיו. כיום הוא עומד בראש המכינה הקדם צבאית "מנשרים קלו" לפיתוח מנהיגות צעירה, שאותה הקים בשנת 2005.

בספרו לוחם חשאי מציג בצר לראשונה בעברית, בלשון בהירה וקולחת, את גרסתו המלאה לאירועים שבהם השתתף – אירועים מכריעים לא רק בתולדותיו האישיות אלא בתולדות המדינה כולה.

"קריאה מרתקת... משנתו של לוחם גדול... המדינה חייבת לך חוב גדול ונפלא... אין צורך לומר עד כמה אני מכבד את אומץ לבך, את מסירותך בהכנת המבצע וגבורתך במבצע עצמו"
– שמעון פרס, לאחר קריאת הספר באנגלית

"זה היה מוקי... אחד הצעירים האמיצים ביותר שפגשתי, תמיד חיוך על פניו" – משה דיין בספרו "אבני דרך"

"אתה זכאי בהחלט להרגשת הסיפוק שמלווה אותך. על אצבעות יחד אחת אפשר למנות את המפקדים שהצליחו להקים יש מאין יחידה בעלת ערך לצבא, למרות כל המכשולים" – אהוד ברק, על הקמת "שלדג"

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.keter-books.co.il/Media/Uploads/%D7%9C%D7%95%D7%97%D7%9D_%D7%97%D7%A9%D7%90%D7%99(2).jpg]
ישן 06-11-2015, 23:41

תמונה מהפייסבוק של במחנה

אשכול נוסף כאן

טקס הסיום של לוחמי יחידת שלדג התקיים אתמול (רביעי) בבסיס פלמחים.
"שלדג היא אחד מעמודי התווך של העליונות האווירית בצה"ל. הכנפיים שעל מדיכם הן סמל לאחריות הכבדה המוטלת עליכם", בירך את הבוגרים מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל. "היום אתם הופכים ללוחמים ביחידת הקומנדו של חיל האוויר. השייכות מהווה זכות גדולה ובחובה אחריות ומחויבות. גאה אני לעמוד אתכם באותה השורה החותרת למגע", אמר מפקד היחידה, סא"ל ע'.
בין הבוגרים עמד סמל ליאור. אביו, רפי, יוצא סיירת מטכ"ל ומראשוני הלוחמים ביחידת שלדג. אחיו התאום של סמל ליאור, נועם, הוא לוחם ביחידת מגלן. "אני גאה בבנים שלי - על הציונות והדרך המפרכת שהם עברו. אני מרגיש חלק משתי היחידות", סיפר בהתרגשות האב. "הרכב שלנו הפך לרכב היחידתי. התמיכה והאהבה, זה מה שנותן להם את הכוח להמשיך".
לירון אברהם | צילום: מיה שניידר

ישן 18-01-2016, 13:31

כמו בסרט: מבצע החיסול הנועז של שלדג

15 שנה אחרי חיסולו של ג'מאל עבד א-ראזק, מפקד בכיר ברצועת עזה, שני לוחמי שלדג לשעבר חושפים את רגעי הדרמה במבצע: המודיעין המדויק שקדם לו והעבודה עם השב"כ, ההכנות, הרגע שבו פתחו באש והדממה שאחר כך

http://www.mako.co.il/pzm-magazine/...604b3251006.htm

בתחילת האינתיפאדה השנייה, היה ג'מאל עבד א-ראזק, מפקד גדודי חללי אל-אקצא ברפיח, מבוקש שעשה לא מעט צרות לכוחות הביטחון של מדינת ישראל. האיש שפעל ברצועת עזה הוציא לפועל פיגועי ירי ומטענים נגד כוחות צה"ל ברצועה, ופעם אחר פעם הצליח לחמוק מהכיסוי המודיעיני של אנשי השב"כ ואמ"ן. כאשר פרצו האירועים הקשים בתחילת שנות ה-2000, מדינת ישראל החלה להשתמש בסיכולים ממוקדים כנגד פעילי טרור מבוקשים בעצימות גבוהה. עשרות ואף מאות של מבוקשים חוסלו, רובם המכריע מהאוויר, באמצעות מסוקי ומטוסי קרב ועל פי הפלסטינים ופרסומים זרים, גם ממטוסים ללא טייס. החיסול של א-ראזק היה משהו אחר, מהסוג שמזכיר אקשן הוליוודי טהור שהסתיים כשלוחמי קומנדו של צה"ל ראו לו את הלבן של העיניים.

שלוש יחידות עילית ידועות ומוכרות יש לצה"ל: סיירת מטכ"ל, שייטת 13 ויחידת שלדג. בעוד שהשתיים הראשונות מוכרות לנו מסיפורים רבים ומשלל סיפורי גבורה, שלדג שומרת על עמימות כמעט מוחלטת. כמעט שאין ספרים שפורסמו על היחידה, והמבצעים שלה נותרו בצללים. את מה שפורסם ניתן לספור על אצבעות של יד אחת, מקסימום שתיים, אבל באופן נדיר, הצלחנו לקבל הצצה לאחד מהחיסולים של היחידה בימי האינתיפאדה השנייה, "חיסול מהסרטים" – כפי שמגדיר זאת אחד מהלוחמים שהשתתף במבצע והסכים לשתף אותנו בסיפור של האירוע.

אמיר וערן (שמות בדויים), היו בתחילת שנות ה-2000 לוחמים בשלדג. הסיפור הזה מתחיל הרבה לפני שהם ירו את הכדורים שקטלו את חייו של המבוקש מעזה: הוא מתחיל בהישג מודיעיני מרשים של אנשי השב"כ, שבאותם ימים עבדו קשה מאוד וספגו מכה אחרי מכה עם כל מחבל שהתאבד בערי ישראל.

אנשי השב"כ מצליחים לגייס כסייען את בן אחותו של א-ראזק, מג'די מקאווי, כך לפחות טוענים גורמים ברצועת עזה. "המודיעין הישראלי הצליח לקנות את בני המשפחה שלו שבגדו בו בגלל כסף", טען בפנינו השבוע גורם ברצועת עזה שבעבר שירת בכוחות הביטחון הפלסטינים ברצועה. לדבריו, "הוא קיבל טלפון של השב"כ, ואמר להם כל הזמן איפה הוא נמצא ולאן הוא הולך". מקאווי נעצר לפני זה על ידי השב"כ, וכנראה גויס במהלך אותו מעצר שלאחריו שוחרר עם הוראות לעקוב אחר בן אחותו. ככל הנראה, הוא לא היה לבד, והשב"כ הצליח לגייס סייען נוסף שסיפק לא מעט מידע.

אין ספק שהמודיעין היה מרשים. "היו מספר מקורות מידע, ואנחנו שהיינו בשטח, ידענו כל הזמן איפה הוא נמצא. ידענו איפה הוא יושב, על איזה רכב הוא נוסע אפילו ידענו עם מי הוא שותה קפה בבוקר. כל הזמן נכנסו דיווחים לקשר של 'הוא פה והוא שם', זה היה מדהים, אבל צריך להגיד שזה לא משהו ייחודי בעבודה של היחידה". שני הסייענים של השב"כ נעצרו אחרי המבצע על ידי אנשי מנגנון הביטחון, שהתפארו במעצר והציגו את אחד הסייענים במסיבת עיתונאים. סופם של השניים היה ברור בשנייה שנחשפו.

"פותחים באש, בלי משחקים"
היום הם באמצע שנות ה-30 לחייהם, עובדים במשרות מכובדות והורים לילדים. "הרבה שנים עברו מאז. החשיבה שלי אז הייתה שונה", מעיד אמיר. "הייתי עם מחשבה של ילד בן 20 שעבר מסלול הכשרה מטורף, ורציתי כבר לספק את הסחורה". על המבצע הוא אומר: "אני לא זוכר כמה זמן התארגנו לזה, אבל כמו שאני זוכר את היחידה, לכל מבצע היו מודלים ואימונים שהפכו אותך לרובוט".

ערן מסרב לפרט איך התארגנו למבצע וכמה זמן נמשכו האימונים, אבל מספר על ההתרגשות שהייתה מורגשת היטב בזמן ההתארגנות למבצע. "לא עוד מבצע סיכול ממוקד ממסוק - ממש להגיע עד לבן אדם ולשלוף אותו מהרכב שלו. אני זוכר שהייתה התרגשות מאוד גדולה ביחידה, המפקדים 'ישבו לנו על הוריד', בדקו שוב ושוב כל פרט וכל גרגר של ציוד כדי שלא יהיו תקלות".

מפקד היחידה באותם ימים היה רוני נומה, כיום אלוף פיקוד המרכז, ולדברי הלוחמים שהתראיינו לכתבה, הוא היה מעורב באופן אישי בכל פרט של המבצע. "זה היה המבצע הראשון שלו באותם ימים, והיה לו חשוב שהכל ידפוק כמו שעון. הייתי צמוד אליו בחלק מהזמן וראיתי איך הוא מחובר לרכז של השב"כ, מציף אותו בשאלות", מספר אמיר. בתחילה, הם דיברו על מבצע מעצר, אבל מהר מאוד היה להם ברור שההחלטה היא על חיסול. "לא היה ספק שזה הכיוון", אמר ערן. "היה ברור שאנחנו ישר פותחים באש, בלי משחקים".

המבצע יצא לפועל ב-22 בנובמבר בשנת 2000, כאשר אחד הסייענים שעוד לא נחשפו, דיווח לשב"כ על התנועות של א-ראזק. "היו איתנו כמה אנשי שב"כ בשטח שלא הפסיקו לדווח לנו: הוא במסגד, עכשיו הוא עולה לרכב, עכשיו הוא על הכביש", מספר אמיר.

לוחמי יחידת שלדג נמצאים בתוך כלי רכב שאמור לחסום את הרכב של המבוקש. כוח נוסף נמצא על נגמ"ש. כוח נוסף נמצא על עוד כלי רכב, והמעגל על המבוקש נסגר. זה רק עניין של זמן עד שהוא יזכה לפגוש את 72 הבתולות שמחכות לו בשמיים. "מבצע מאוד גדול, מאוד מורכב, ממש כמו מכונה של המון חלקים שכל חלק חייב לדפוק כמו שעון, אחרת המטרה שלנו תתחמק", מסביר ערן. "בשלב מסוים, אנחנו מקבלים דיווח שהוא חמוש, אבל הנשק לא נמצא עליו", מספר אמיר. "אני לא זוכר איפה אמרו לנו שהנשק נמצא, אבל הבנו שלא תהיה לו נגישות אליו. מבחינתי, זה הפך את הסיפור לקל יותר, כי היה לי ברור שהוא לא יספיק להגיע לנשק שלו. באותו היום, הבחור היה אבוד".

הוא ממשיך ומספר: "אני הייתי ליד הרכז, כשכל הזמן אני שומע את הדיווחים שלו. הדיוק היה מדהים. הרכז אומר לנו איפה הוא בכל שנייה, ואז פתאום, הוא מדווח שהרכב בדרך אלינו. הוא ממש מתזמן את ההגעה שלו, פשוט הביא לנו אותו על מגש של כסף".

פלאשבק לסרט אמריקאי
א-ראזק לא יודע שהוא נוסע לעבר מותו הוודאי ושאין לו סיכוי להתחמק מלוחמי שלדג. הוא נכנס לנקודת המארב ונחסם. הלוחמים פותחים לעברו באש, ירי על מנת להרוג. "אני נמצא משהו כמו חמישה או ארבעה מטרים מהרכב", מספר אמיר. "אני זוכר חור שחור במחשבה, אני לא חושב על כלום. עושה מה שאני אמור לעשות, עושה כמו באימונים, בלי שמץ של מחשבה. אחרי הביצוע, אני זוכר שממש פחדתי מזה, שהמוח שלי היה ריק ואני לא יודע מה חשבתי".

הוא ממשיך ומספר על רגעי הדרמה. "אני יורה על המטרה ושומע מסביב ירי מטורף, המון אש, המון פיצוצים של ירי. הרכב ממשיך להתקדם והירי ממשיך איתו. מישהו צועק 'חדל חדל' אבל הירי ממשיך, ואז שוב 'חדל' ואז הירי מפסיק. אם אני זוכר נכון, הוצאתי שם חצי מחסנית, ומיד החלפתי את המחסנית שלי לחדשה כדי שאם יתפתח עוד משהו, אהיה מוכן לזה".

"אני זוכר המון אש וירי. זה עשה לי פלאשבק לסרט אמריקאי, כשרואים כמות מטורפת של ירי ורשף. ואז פתאום, שקט, דממה של מוות. מישהו שם יצא והרים ידיים והשאר היו פשוט מחוררים מכדורים. מראה מבחיל כזה, אבל את זה אני אומר בדיעבד. אז זה לא חדר אלי, כי ראיתי מחבל מת. זה מה שעבר לי בראש".

זה היה המבצע הראשון של האינתיפאדה השנייה שבו לוחמי צה"ל הגיעו עד למבוקש וחיסלו אותו ולא עשו זאת ממרחק על ידי כלי טיס. מעבר לזה, אמיר וערן מציינים שהמבצע הזה תועד כולו במצלמות, תיעוד בו השתמשו לאחר מכן בתחקירים. תיעוד ששוכב עד היום באיזה כספת עלומה בבסיס של צה"ל, וספק אם נזכה לראות את התיעוד הזה בשנים הקרובות ובכלל.

בניגוד לערן, אמיר מספר שהוא לקחת את המבצע הזה יותר קשה. "אחרי המבצע, הייתה תקופה של שמחה ביחידה וכולם הסתובבו עם חיוך ענק של ניצחון. דווקא האנשים של השב"כ היו אלה שהורידו אותנו לקרקע. הם אמרו, 'זה לא שהרגתם את מחמד דף, סתם עוד מפקד'. אבל לי מאוד הפריע, עד היום, שחיסלנו בן אדם שלא באמת היה חמוש. ללוחמים של היחידה אין בעיה לשלוף בן אדם כזה בחיים, זה קל מאוד, אבל המטרה הייתה להרוג בלי לשאול שאלות ולי זה הפריע. היו שם אנשים שלא היו אמורים לירות, אבל פתחו באש כדי להגיד חיסלנו".

לאחר האירוע, פרסמו הפלסטינים שחיילים ישראלים חיסלו בדם קר אנשים חפים מפשע. עדים אף טענו שאחד מהחיילים הוציא אדם חי מהרכב וירה לו בראש, דבר שהוכחש נמרצות על ידי דובר צה"ל, גם על ידי הלוחמים שהתראיינו לכתבה. בשורה התחתונה, א-ראזק היה מחבל שהוציא לפועל לא מעט פיגועים ותכנן להוציא עוד הרבה. הם הצליחו לעצור אותו, מה שאומר גם להציל חיים של ישראלים רבים שלא יודעים שבזכותם הם מסתובבים בחיים. יחידת שלדג חזרה לצללים, הופיעה שוב במבצע או שתיים במלחמת לבנון השנייה שש שנים לאחר מכן, ונעלמו שוב. "ככה היחידה עובדת, ככה עושים את עבודה על הצד הטוב ביותר", מסכם אמיר.
ישן 06-10-2016, 11:12
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
אני לא חושב שזה אגו
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי 404שגיאה שמתחילה ב "אתה באמת חושב שמדובר בעניין..."

אני באמת מאמין שזה נבע מצורך מבצעי,
אבל אותו צורך מבצעי נוצר עקב כשל במנגנון הפיקוד, הארגון והניהול של צה"ל.
אין תאום מספיק טוב בין ההפעלה של הכוח הקרקעי ולאווירי ובמקום לנסות לתקן את הכשל הזה,
יצרו כפילויות.
גם סיירת מטכ"ל וגם שלדג. גם אמ"ן וגם למד"ן. גם אגף כוח אדם וגם להק כוח אדם וכדומה.
אני עשיתי תפקיד בחיל האוויר בשירות הסדיר שלי שעקב סודיות אני לא אפרט אותו כאן.
במדינות אחרות בעולם לא רק שאת התפקיד שאני עשיתי לא מבצעים אנשי חיל האוויר,
אלא אפילו לא עושים אותו אנשי צבא אלא אזרחים עובדי מדינה.
למה דווקא אצלנו זה צריך להיות חלק מחיל האוויר ואצל אחרים לא?
זה נובע ממשבר אמון בין הפיקוד הבכיר של חיל האוויר לשאר הצבא,
שהעמיק עקב מלחמת יום הכיפורים כנראה.
צריך לטפל לדעתי בשורש הבעיה והיא המבנה הפיקודי והארגוני של צה"ל.
לא ליצור כפילויות ולא לתת עוד עצמאות למטה חיל האוויר.
אשר ללשביה של שלדג.
סרפד טען שהיא מאוד פשוטה ולא מושקעת בהשוואה ללשבייות אחרות.
כמובן היא לא מתקרבת לזו שבצאלים שאמורה לתרגל כוחות הרבה יותר גדולים.
אולי מיזוג מחדש של שלדג עם סיירת מטכ"ל יישפר מצב זה.
למרות שאין מושג איך נראית הלשבייה של סיירת מטכ"ל.

ישן 07-10-2016, 11:15

במלחמת המפרץ הראשונה
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "אני מתאר לעצמי שהאנשים הרבים..."

במלחמת המפרץ הראשונה האמריקאים התמודדו מאוד יפה עם ההגנה האווירית העיראקית.
הכוח האווירי האמריקני אינו מרוכז בזרוע אחת אלה מפוצל ל AIR FORECE, NAVY, MARINES.
ול ARMY יש רק מסוקים אבל זה גם כלי טיס מאויש.
לא נראה לי שלכול תת זרוע אווירית בצבא האמריקני יש אגף מודיעין "אווירי" משלה.
כשהם צריכים מודיעין, כולל מחקר מודיעיני מעובד, הם כנראה פונים ל CIA.
למה שזה לא יעבוד ככה גם אצלנו?
אם יש בעיות בתיאום בין הכוח האווירי לכוח הקרקעי,
לדעתי, מתן עצמאות ייתר לחיל האוויר ויצירת כפילויות היא לא פתרון.
בעיות חוסר התיאום תמשכנה ללוות את צה"ל גם במקומות אחרים.
צריך לטפל בשורש הבעיה, שזה חוסר התיאום,
ואת זה אפשר לתקן רק על ידי שינוי המבנה הארגוני של צה"ל,
והקמת פיקוד מרכזי,
שיהיה אחראי על הפעלת כול הכוחות באוויר בים וביבשה ללא אחריות על בניין הכוח.
זה אומר שבמקום פיקוד אוויר, פיקוד ים ופיקוד יבשה (שמפקדו הוא כרגע הרמטכ"ל),
תבוטל ההפרדה לאוויר ים ויבשה במקום זה תהיה חלוקה ל:
פיקוד מפעיל כוח
פיקוד בונה כוח
פיקוד אחראי על טכנולוגיה
פיקוד אחראי על ניהול כוח אדם
כול פיקוד יהיה אחראי על מה שקורה גם באוויר גם בים וגם ביבשה אבל בתחום הפונקציונלי שלו.
את אגף המודיעין ברובו הייתי מוציא החוצה מהצבא ומאזרח אותו.
כך לא נראה תופעה מוזרה של יחידת קומנדו קרקעית תחת פיקוד שאמון על הכוח האווירי.
זה יכול להיות מעניין, אבל רעיון כזה כמובן ייתקל בהתנגדות,
כי זה אומר שיבוטל תפקיד מפקד חיל האוויר, ויפורק מטה חיל האוויר.

ישן 07-10-2016, 15:53

אני מודה למגמה הזו בצה"ל
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "כמובן שכמו בכל צבא, גם בצה"ל..."

אני מודה למגמה הזו בצה"ל של ביזור סמכויות.
בגלל זה הקצו:
לכול חטיבה נושאי מרגמה 120mm מסוג "קשת",
לכול אוגדה יש את הארטילריה שלה.
ולכול גדוד יש את ה"רוכב שמיים" שלו
אבל האם הגישה הזו נכונה?
לדעתי הגישה הזו לא גורמת רק לכפל של כוח אדם במפקדות מנופחות.
לדעתי זה גם גורם לכפל מיותר של ציוד ולוחמים.
עדיף לדעתי שעל שעל כול מערך,
בין עם זה יחידות מיוחדות כמו סיירת מטכ"ל ושלדג,
בין עם זה נגמ"שים כבדים כמו נמ"ר ואכזרית.
בין עם זה הצי של מטוסי הקרב והצי של מסוקי התקיפה.
לכול מערך טכני-מקצועי רצוי שיהיה פיקוד מרכזי,
ולא לפזר את את הכלים שווה בשווה בין היחידות השונות.
אם תהיה הצדקה לפיצול של פיקוד על כוח מסוג מסוים,
זה רק יהיה בגלל ריחוק גיאוגרפי בין היחידות,
כשפיקוד מרכזי הוא כבר אינו אפשרי ואין ברירה אלא לפצל את הפיקוד.
רק על ידי פיקוד מרכזי יהיה אפשר לנתב את האמצעים ממשימה למשימה,
על פי הצורך הלאומי,
ואכן ריכוז מאמץ הוא אופציה בעלת חשיבות רבה בעת מלחמה.
זה פחות מהווה בעיה שיש לך יחידה כמו שלדג בתוך חיל האוויר.
זה יותר מהווה בעיה כאשר כוח קרקעי מסוים צריך הרבה סיוע אש בגזרה ספציפית,
יותר מיחידות קרקעיות אחרות,
כשאין לו מספיק ארטילריה בטווח.
ולא הולכים לצייד כול גדוד במאה תותחים.
במקרה כזה יהיה צריך לרכז חלק גדול מחיל האוויר לטובת גזרה קטנה ובוערת.
ולתאם בצורה אדוקה עם הכוח הקרקעי את התקיפות האוויריות.
אם אין מנגנון פיקוד מרכזי שמתאם בצורה מיטבית סביב השעון את הפעילות האווירית והקרקעית,
אז אנחנו בבעיה וזה לא יוביל רק לכפל של אנשי מטה.
זה יוביל לכפל בהצטיידות במקרה הטוב.
או לניהול לחימה פחות אפקטיבי במקרה הפחות טוב.
ברגע שיש לך מפקדה מרכזית שמתאמת היטב את פעולות הכוח הלוחם,
אז כול הכפילות באנשי מטה נהיית מיותרת ומכיוון שהיא גם יקרה וגם מיותרת,
צריך לבטל אותה.
אז לפני שממזגים מחדש את שלדג לתוך סיירת מטכ"ל,
צריך לארגן מחדש את מבנה מערכת הביטחון של מדינת ישראל,
ורק אז יהיה אפשר לבטל את הכפילויות.

ישן 05-10-2016, 20:54

אכן יש הרבה כפילות בשביל עצמאות חיל האוויר
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מצד שני- לסיירת מטכ"ל אין..."

אכן יש הרבה כפילות בשביל לקיים את עצמאות חיל האוויר.
את שלדג אני פחות מכיר כי היא סודית, אבל זה אכן כך בנושאים אחרים כמו אלו שציינת.
ברור שמפקד חיל האוויר יעדיף שיהיה לו הכול משל עצמו,
אם הוא היה יכול, אולי הוא היה גם מעדיף שיהיו לו טנקים וספינות.
אבל האם זה מה שטוב בסך הכול למדינה בראייה הכוללת?
האם זה נכון שמפקד חיל האוויר יפקד על חלק מהכוח הקרקעי, ויחזיק "צבא יבשה משלו".
בעוד אלוף פיקוד הדרום אינו מפקד על חלק מהכוח האווירי?
אני חושש שעצמאות חיל האוויר, שהתחזקה בעקבות מלחמת יום הכיפורים,
לא רק יוצרת כפילות שדורשת עוד משאבים,
אלא גם פוגעת בממשק המבצעי בין הכחולים לירוקים ומנציחה את הנתק.
אם היה ממשק מבצעי מצוין ופיקוד מבצעי מרכזי
בין האוויר, הים, היבשה, המודיעין, וסגל העזר (תחזוקה לוגיסטיקה רפואה ומנהלה),
יכול להיות שלא היה צורך בכפילות הזאת,
שלדעתי היא מצביעה על תופעה לא טובה שקיימת בצה"ל.
ואולי צריך בכלל לשנות את כול המבנה הפיקודי של צה"ל, כדי למנוע כפילויות מצד אחד,
אבל לשמור על תיאום הדוק בין כול הכוחות מצד שני.
למה שהכחולים והירוקים ידברו בשתי שפות שונות?

ישן 05-10-2016, 22:12

עשיתי שיעורי בית. זו הכחלילית.
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=אספרסו קצר]אם הוא היה..."

עשיתי שיעורי בית. זו הכחלילית.
טיל נגד קורנים אמריקאי שרייק שמשוגר משרמן.
אני לא חושב שחיל האוויר צריך להחזיק נשק קרקעי כדי לפגוע בציוד אויב שמאיים על מטוסים,
ובאותה מידה גם,
אני לא חושב שכוחות היבשה צריכים להחזיק מטוסים כדי לפגוע בציוד אויב שמאיים על טנקים.
לדעתי זה לא נכון להגדיר את ההגנה האווירית ואת רכישת העליונות האווירית
כמשימה בלעדית של חיל האוויר.
כמו שלא נכון להגדיר את משימת השמדת כוח היבשה של האויב כמשימה בלעדית של כוחות היבשה.
שתי המשימות צריכות להיות מוגדרות כמשימות משולבות.
אסור שיהיה כזה דבר משימה "ירוקה" ומשימה "כחולה".
לדעתי צריך להקים בצה"ל פיקוד בדרגת אלוף,
שתפקידו יהיה הפעלת כול הכוח הלוחם של צה"ל באוויר בים וביבשה,
אבל לא יתעסק בבניין הכוח ויתעסק פחות בניהול משאבי אנוש או במודיעין.
פיקוד אחר בראשות אלוף יעסוק בהכשרת הכוח באוויר בים וביבשה אבל לא בהפעלת הכוח.
כך לא נראה תופעה מוזרה של כוח קרבי קרקעי,
שנמצא תחת פיקודו של מפקד שאמון על הכוח האווירי.
אבל נראה לי שאנחנו כבר גולשים לנושא שמתאים לאשכול אחר.
אשר לגוף שצריך להיות אחראי מקצועית על הכשרתם של אנשי שלדג.
זה כלל לא צריך להיות חיל האוויר.
לדעתי זה צריך להיות אותו הגוף,
שלו צריכה להינתן האחריות הפיקודית על הכשרתם של כול לוחמי הרגלים בצה"ל.
גדודים רגילים, גדודי סיור, חטיבת הקומנדו "עוז" וכן סיירת מטכ"ל ושלדג.
גוף זה הוא מפקדת קצין חיל רגלים וצנחנים ראשי.
לדעתי חייל רגלי במסלול צריך להיות תחת פיקודו של הקחצ"ר.
לא המח"ט ולא מח"א.
נראה לי שכך זה בצבא היבשה האמריקני ואולי זה צריך להיות כך גם אצלנו.

ישן 06-10-2016, 07:05
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "עשיתי שיעורי בית. זו הכחלילית."

אתה מתאר מצב קיים. מי שמפעיל את חיל האוויר במרחב האחריות של פיקוד זה מפקד הפיקוד, לא מפקד חיל האוויר. מי שמתפעל את הפעילות האווירית זה חיל האוויר.
אין שני מפקדים באותה גזרה שכל אחד מפעיל כלים שונים. לכל מפקדה מדרג מסויים ומעלה יש נציג ח"א שיודע איך מפעילים את המערכת שלו. מפקד אוגדה, גיס או פיקוד לא אמור להיות מומחה בהפעלה של טייסת, של אגד ארטילרי או של לוגיסטיקה (שזה כאב הראש הכי מסובך, לדעתי).
מה שמפקד מגדיר זה יעדים ומטרות. אם ח"א צריך לחסל איומים אוויריים כדי למלא את היעדים והמטרות שהגדיר לו המפקד, תפקיד ח"א לעשות את זה, זה לא חלק מהעניינים שמפקד בשטח צריך לטפל בהם. למה שהוא יתעסק בסוללות טק"א שנמצאות מחוץ לתחום ההתעניינות שלו? מבחינתו ח"א הוא קופסה שהוא לא צריך לנהל את מה שקורה בתוכה. ואם ח"א צריך יחידה קרקעית כדי שיוכל למלא את המטרות שלו - שהוא ינהל את היחידה הזו וייתן למפקד בשטח את השקט למלא את היעדים שהגדירו לו הדרגים שמעליו.
ככה זה בכל העולם, כנראה שככה זה עובד הכי טוב ואני לא רואה שום יתרון בלהכניס את הסיבוכיות של שת"פ בין כוחות לא אורגניים למקום בו אין להם יתרון משמעותי. אתה יודע איזה סמטוחה יכולה להיות אם ח"א חייב כח קרקעי בזמן ומקום כדי למלא את מטרותיו והמפקדה בשטח צריכה עכשיו לדאוג להקצות כח כזה על כל המעטפת שלו? בשביל מה זה טוב? כי זה יותר אסתטי בעין שלחיל האוויר אין כוחות קרקעיים?
ישן 06-10-2016, 10:04

זה לא בעיה אבל מעיד על בעיה
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "אתה מתאר מצב קיים. מי שמפעיל..."

היותה של יחידת שלדג חלק מחיל האוויר היא לא בעיה לכשעצמה,
אבל זה יכול להעיד על בעיה בצבא שלנו.
זה מעיד על כך שיש נתק בין הפיקוד הבכיר של הכוח האווירי לבין הפיקוד הבכיר של הכוח הקרקעי.
זה מעיד על כך שיש משימות "כחולות" שהוקצו לטיפולו של חיל האוויר,
ויש משימות "ירוקות" שהוקצו לטיפולן של כוחות היבשה.
זה מעיד על שפה מקצועית שונה בין ה"ירוקים" ל"כחולים".
זה יכול לבוא לידי ביטוי בקושי לשלב בין הכוחות בלחימה.
אני לא רואה סיבה שלחיל האוויר תהינה משימות משלו,
ואני גם לא רואה סיבה שחיל האוויר ינהל "מערכה אווירית" בעצמו.
את הפיקוד על הכוחות, ניהול המשימות ותכנון המבצעים באוויר בים וביבשה,
צריך לעשות לדעתי פיקוד מבצעים ייעודי כמו שפרטתי מקודם ואז לא יהיה כזה נתק.
http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/9/113759.pdf
במאמר הזה נכתב בין השאר,
שיש לשפר את יכולת התאום בין אמצעי הגילוי של עצמים מאיימים באוויר,
לבין גופים חיצוניים לחיל האוויר,
כמו פיקוד העורף.
אז הנה לא אני היחיד שחושב שצריך לשפר את השילוב.
אשר להכשרה של הכוח בצבא האמריקני, אז נכון,
יש שם הפרדה, מיותרת לדעתי ל ARMY, NAVY, AIR FORCE, MARINES ,COAS GUARD.
ומודל זה לא צריך להיות אצלנו.
אבל בתוך ה ARMY למשל יש גוף מרכזי שאחראי על הכשרת הלוחמים, כולל המובחרים,
וכך נשמרת אחידות בנשק וטקטיקה בין כמה יחידות מאותו סוג.
זה לא כמו אצלנו שאנשי סיירת מטכ"ל ושלדג עושים מסלול הכשרה בנפרד,
וכך גם גבעתי וגולני כול אחת בבא"ח שלה.
יחידה אחת מכשירה את החיילים ויחידה אחרת מפעילה אותם.
אבל כמובן אני מודע לכך שחיילי הכוח המיוחד וחיילי הכוח הרגיל צריכים לעשות הכשרה בנפרד.
שלדג בנפרד מגולני אבל לא בנפרד מסיירת מטכ"ל.

ישן 06-10-2016, 19:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "זה לא בעיה אבל מעיד על בעיה"

... אולי כדאי לדעת על מה כותבים, לפני שכותבים....

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 05-10-2016, 21:39
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "אכן יש הרבה כפילות בשביל עצמאות חיל האוויר"

תראה, אם נדקדק- לפיקוד דרום יש בלוני תצפית (של מוד"ש) ומל"טים קטנים (רוכב שמיים, של התותחנים). אז כן, הוא "מפקד על חלק מהכוח האוירי".
שאלה של עלויות.
החלוקה לזרועות נותנת יעילות מסוימת (התמקצעות), אך גוררת עלות (אי תיאום וכפילות).
אם נחתוך את כל הכפילויות, סביר יותר (לצערי) שנקבל זרועות נכות ולא שיתוף פעולה.

אפשר לחשוב על מודלים אחרים-
* הכשרה משותפת והפעלה נפרדת (מין "בא"ח קומנדו"- מה שאדם היה בעבר, בתוספת כל הכשרה שכדאי לשתף)
* לרכז את כל היחידות המיוחדות בפיקוד עצמאי (תחת היבשה/העומק), נניח כמו Joint helicopter command הבריטי או JSOC האמריקאי

היות ומדובר בסופו של דבר בלוחמים, העלויות אינן גבוהות במיוחד, וגם הפוטנציאל לחיסכון אינו רב.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 05-10-2016 בשעה 21:52.
ישן 06-10-2016, 19:48

יחידת שלדג חשפה פרטים על חלק מהמבצעים המיוחדים שהובילה

לציון 40 שנה להיווסדה, הציגה היחידה - שבעבר סייעה למטוסי חיל האוויר וכיום עוסקת בפעילות מודיעינית והתקפית - תרגיל השתלטות על "מתקן אסטרטגי" במדינה ערבית
40 שנה לאחר שהוקמה בעקבות לקחי מלחמת יום הכיפורים, יחידת שלדג פתחה את שעריה וחשפה פרטים על חלק מהמבצעים המיוחדים שערכה. כחלק מכך ערכה היחידה אימון שבו תרגלו לוחמי היחידה השתלטות על "מתקן אסטרטגי".
במהלך התרגיל הגיעו הלוחמים במסוק אל מתקן האימון שנמצא בבסיס היחידה בפלמחים, אשר דימה יעד באחת ממדינות ערב. צוות צלפים שמוקם רחוק יחסית "פגע" בשתי דמויות עם כאפיה שאבטחו את המקום. לאחר מכן, השתלשלו הלוחמים בחבל מהמסוק אל המתקן. כוח נוסף הוגדר ככוח ייעודי, ותפקידו היה לאסוף מודיעין, לקחת מחשבים וציוד אלקטרוני, ללכוד שבויים ולתחקר אותם. על חלק מנשקי האמ-16 שאחזו הלוחמים מותקן מעמעם קול, אחדים מהם נשאו גם אקדח. הלוחמים הציגו כיצד נעשית פריצה לאזור נעול, כאשר תחילה נשלח למתחם כלב מיחידת עוקץ, ובהמשך גם רובוט. רק אז התקדמו הלוחמים אל המקום. לדברי אחד מאנשי המילואים של היחידה, צילום התרגיל חריג בעיניו וגרם אי-נוחות בקרב חלק מאנשי היחידה. "זה לא משהו רגיל כאן", אמר.
בשבוע שעבר ציינה יחידת שלדג 40 שנה להקמתה, ובוגרי היחידה ומפקדיה הגיעו לציין את פעילותה בעשורים האחרונים בטקס שנערך בפלמחים. החשיפה התקשורתית, טען קצין ביחידה, נעשתה גם מתוך רצון להציג טפח מפעילותה של שלדג, שלא נוטה להתפרסם. "על מרבית המבצעים אנחנו לא יכולים לדבר, אבל נרצה להציג טעימה מהדברים", הסביר. "רוב המבצעים שמחוץ לגזרות הלחימה - לשטחים, ללבנון, לעזה - הם חשאיים".
בתחילת שנותיה, התמקדה היחידה בפעילות סיוע למטוסי חיל האוויר (המכונה צסק"א - צוות סיוע קרקע-אוויר). אז פעלה היחידה לציון מטרות על מנת שמטוסים יוכלו לתקוף בצורה מדויקת, אם באמצעות הכוונת לייזר, ואם ב"הכוונה פשוטה" - כלומר הדלקת גוזניקים (נרות מאולתרים). כיום, מודים ביחידה, פעילותה בתחום הזה מועטת עד מאוד, ולוחמי שלדג מעורבים בעיקר במבצעים מיוחדים לאיסוף מודיעין ובפעילות התקפית. לעתים הם מבצעים פעולות מעצרים בשטחים, ובעבר גם ביצעו "סיכולים ממוקדים" - התנקשויות בפעילי טרור פלסטיני. "המבצעים המיוחדים עוברים לאורך כל שנות היחידה כחוט השני", אמר קצין מילואים בכיר ביחידה. "המערכה הזו קיימת הרבה מאוד שנים, אבל היום היא בהיקפים הרבה יותר משמעותיים - ומתבצעת בכל גזרות הפעולה של צה"ל".
אנשי שלדג ציינו לדוגמה מבצעים מיוחדים שערכו בשנות ה-80 וה-90: במבצע אחד, פירקו למסוקים קלים מסוג "להטוט" (דיפנדר) את הדלתות כדי לשאת לוחמים לעומק לבנון על מנת שיציינו בתים לתקיפה. כאשר הלוחמים סיימו את המבצע, נפתחה לעברם אש, והם חולצו בחיפוי ירי מסוקי קרב. במבצע אחר התמקם כוח במתחם חיזבאללה, כאשר קבוצת לוחמים אחרת פשטה על האזור והניחה בו מוקשים ומטענים. רק אז הפעילו החיילים את חומרי הנפץ, ויצאו מהמקום. "הרבה מאוד מבצעים שהיחידה עושה הם חשאיים - שגם לפני וגם אחרי לא אמורים להשאיר חתימה", הסביר קצין המילואים. "שלא תישאר שם שום עדות, לא רק צה"לית, אלא בכלל, שמישהו פעל שם", הוסיף.
באירוע ציינה היחידה את אבני הדרך שלה - ממבצע שלום הגליל, דרך מלחמת המפרץ, ועד למלחמת לבנון השנייה והלחימה בעזה. ב-1982 השתלטו לוחמי היחידה על המוזיאון של ביירות ("את המעוז שנחשב לאחד היעדים הכי מסוכנים והכי קשים, הפכנו ל'נון אישיו'", תיאר תא"ל במיל' גיורא ענבר, שפיקד על היחידה). במלחמת המפרץ, לוחמי שלדג היו ערוכים לחפש טילי סקאד. בסרטון היחידה שסוקר את פעילותה ממלחמת המפרץ, מופיע גזיר עיתון מהשבועון "טיים", בו נכתב כי "אנשי שלדג מחפשים סקאדים במערב עיראק". הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, שפיקד בעבר על שלדג, אמר כי "היה את כל ההתכוננות עד כדי הפעלה כבר במלחמת המפרץ... בעצם נוצר לנו כלי שנתפס בעיננו ככלי רלוונטי לשיגורי סקאד במערב עיראק".
לפי נתוני שלדג, בלחימה בעזה לפני שנתיים ביצעו אנשי היחידה כמאה תקיפות, וכן פעלו לאיתור מנהרות שחוצות לשטח ישראל. בנוסף, צוותי צלפים מהיחידה צורפו לכוחות החי"ר שפעלו ברצועת עזה. במלחמת לבנון השנייה, ביצעה שלדג כ-150 תקיפות, בהן גם כאלו שנועדו לפגוע בחוליות ששיגרו רקטות ("ציד חוליות", כפי שמכנים זאת בצה"ל).
אחד המבצעים שפורסמו במהלך מלחמת לבנון לפני עשור היה מבצע "חד וחלק", במהלכו סיירת מטכ"ל ויחידת שלדג פשטו על בית חולים ובתים המזוהים עם חיזבאללה בבעלבק שבבקעת הלבנון. בשיחה עם כתבים בשבוע שעבר תיאר אחד מהקצינים שהיו מעורבים במבצע כי לדעתו, החלק המשמעותי בו היה עצם הפגיעה במעוז חיזבאללה. "לטעמי היה צריך לעשות עשרה כאלה - עם עשירית מההשקעה - כי הגענו לשם מאוד מאוד מחוזקים (בכוח גדול – ג"כ)", ציין, אך הוסיף כי לאחר המבצע "צה"ל יצא מהחשש הזה של לפעול בעומק, במבצעים מיוחדים".

ישן 06-10-2016, 19:55

שלדג נחשפת

שלדג נחשפת

"שלדג" נחשפת
יחידת העילית של חיל האוויר נחשפת: לראשונה מאז הוקמה ב-1976 כלקח ממלחמת יום הכיפורים וסופחה לחיל האוויר כעשור לאחר מכן, בצה"ל חושפים לראשונה את יחידת הקומנדו המיוחדת של חיל האוויר "שלדג"לראשונה מאז הוקמה שלדג הוכנסו הכתבים הצבאיים לבסיס היחידה בבסיס חיל האוויר פלמחים וצפו בין היתר בתצוגת תכלית שערכו לוחמי היחידה בפני כתבים צבאיים בבסיס פלמחים: פשיטה על מתקו צבאי אסטרטגי שיכול לשמש את חיזבאללה, סוריה או איראן בעומק שטח האויב, או עשרות מטרים מתחת לקרקע. כפי שניתן לראות בתמונות, לוחמי שלדג מגיעים אל האתר במסוק ינשוף בלאק הוק שהוריד לוחמים בחבל בשיטת ה״פאסט רופ". זאת, לאחר שצוות תצפית קטן שעקב אחרי הקומפלקס במשך מספר ימים, מיפה אותו, אסף עליו מודיעין, וברגע האמת ירה מנשק צלפים לעבר המאבטחים של המתחם השמור. קצינים בשלדג, בהם במילואים, שהשתתפו בסקירה ובתצוגת התכלית, הודו בפליאה על חריגות המפגש עם התקשורת, שמתכונתו נחשבת לחסרת תקדים. לאחר הריגת "מאבטחי" מתקן האויב, צוותים פשטו מאיזור שפחות מאוים על המתחם באמצעות המסוק. הכוחות הציגו יכולות פריצה מהירה, נטילת נכסים מודיעיניים מהמתקןהאסטרטגי וכן שבי של גורמי האויב שפעלו במקום.
פשיטה דומה נערכה ע"י שלדג במעוז של חיזבאללה בעיירה בעל בק, במהלך מלחמת לבנון השנייה. במהלך התרגולת, לאחר שהכוח שפשט מהמסוק, פרץ לתוכו וסרק באש את חדריו הגיע הכוח העיקרי עם האמצעים היעודים, על גבי רכבי שטח, איתם הונחת מספר ק"מ מהמקום. הכוח העיקרי השלים את המשימה, שבמהלכה "נפצע" בהיתקלות אחד הלוחמים. טיפולו וחילוצו בשטח הוצגו אף הם לכתבים. תוך פחות מעשר דקות, (לא כולל העצירות להסברים), מיריית הצלף הראשונה ועד ללקיחת הנכסים החשובים מהקומפלקס, הסתיימה התרגולת בניתוק מגע מהיר וטיסה חזרה לשטח הארץ.
מהארסנל והציוד בו השתמשו הלוחמים במהלך התרגולת ניתן למנות רובה צלפים מיוחד פי.ג'י.אם שיעיל לטווחים של עד כ-250 מטרים ושקט במיוחד, אמצעי הסוואה מיוחדים, אקדחי גלוק, אמצעי מעמעם רעש ומסתיר רשף המותקן על קנה נשקי ה-אם16 המקוצרים, מטעני חבלה קטנים לפריצה "נקייה" במשקל של עד 400 גרם של חומר נפץ פלסטי, כלב תקיפה מיחידת עוקץ שהוא ומפעילו "חיים" בשלדג רוב שירותם, שכפ"צים קרמיים קטנים שמאפשרים ניוד מהיר של הלוחמים ומדי לחימה יחודיים למשימות במזגי אוויר קיצוניים ובאיזורים רחוקים. "כוח הפשיטה כולל פושטים ופורצים, כאשר מפורץ בשלדג נדרשות שלוש יכולות מרכזיות: הבנת המרחב בו הוא פועל, ירי מדויק ויעיל ואורגניות לצד תקשורת טובה עם חבריו לצוות", הסביר אחד הלוחמים שתירגל, איש מילואים בשנות העשרים המאוחרות לחייו, שבשגרה גר בת"א, עובד בחברת היי טק וסטודנט. חלק ניכר מלוחמי שלדג מבוסס על לוחמי מילואים, בהיקפים שמתקרבים לכמות חיילים בחטיבת חי"ר. כל אחד מהם מבצע לכל הפחות כ-50 ימי מילואים בשנה, עד גיל 34. לאחר מכן, אנשי המילואים ביחידה עוברים לתפקידי מעטפת שאינם בליבת הביצוע המבצעי.
ב-40 שנות פעילותה היחידה נספרו ביחידה 9 חללים, אך אף אחד מהם לא מצא את מותו בפעילות מבצעית. שלדג ביצעה מאות מבצעי סיכול התחמשות חיזבאללה וחמאס בשנים האחרונות, במסגרת המערכה שבין המלחמות (המב"מ). לוחמיה פעלו בעומק שטח רצועת עזה בצוק איתן נגד יעדי חמאס ב-108 תקיפות, במתווה חי"רי, ולאו דווקא בתצורה הייעודית של היחידה, אלמנט שטשטש את הגבולות בין יעדי היחידה המקוריים לביצועים שנדרשה לאורך השנים לבצע בפועל, ועורר שאלות על השימוש והתפוקות של הקברניטים הביטחוניים מהיחידות המיוחדות של הצבא. "המב"מ מכין את התשתית למבצע ולמלחמה הבאים, זהו למעשה מנוע הצמיחה של היחידה", הסביר קצין בכיר ביחידה, "יש מבצעים שיצאנו אליהם בהתרעה קצרה, של ימים, ואנו משלבים בהם טכנולוגיה, מודיעין ויכולת מבצעית. עלינו לסיים מבצע שכזה מבלי שיידעו לאחר מכן, לא רק שצה"ל היה, אלא שאף אחד לא היה. היעוד שלנו הוא לפעול במסגרת חיל האוויר במבצעים בעומק שטח האוייב, מהגדר והלאה, במימד הקרקעי".
מבין מפקדיה של שלדג בעבר, נמנו הרמטכ"ל הקודם רא"ל במיל' בני גנץ, האלופים מיקי אדלשטיין, טל רוסו, דורון אלמוג ורוני נומה, וכן תא"ל במיל' גל הירש. כיום מפקד עליה סא"ל עידן, שגדל ביחידה ועבר תפקידי פיקוד בחטיבת גבעתי בטרם שב לשלדג. בסוף שנות התשעים ובתחילת שנות האלפיים היו אלה לוחמי שלדג שביצעו את הסיכולים הממוקדים הראשונים שבוצעו מהקרקע ביהודה ושומרון וברצועת עזה, לעיתים מטווח אפס, לאור היום. בלבנון השנייה רשמה היחידה 150 תקיפות ומבצעים שונים בהם מבצעי גירוי והשמדה, כאשר במבצע בבעל בק חוסלו 19 פעילי חיזבאללה. במלחמת המפרץ הראשונה היחידה הייתה כבר "באוויר" בדרכה למערב עיראק משם שוגרו הסקאדים לעבר ישראל, אך המבצע בוטל בסופו של דבר.

ישן 27-08-2021, 23:50
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
בעומק האויב: המבצעים הסודיים במלחמת לבנון השנייה

הם הביאו מודיעין יקר ערך, חיסלו אנשי חיזבאללה ואמצעי לחימה, וגם לכדו חמישה מחבלים • 15 שנים אחרי, חושף "שישבת", לראשונה, את הפעילות החשאית של יחידת שלדג בקיץ 2006, שכללה 30 מבצעים בעומק לבנון - יותר מכל יחידה מיוחדת אחרת • "ערערנו את הביטחון של נסראללה וגרמנו לו לשנות את התוכניות", אומר אל"מ (מיל') איתי יהודאי, מפקד היחידה דאז • והיה גם מבצע שונה אחד, שבו איתרו לוחמי היחידה את גופתה של המכונאית המוטסת רס"ר קרן טנדלר ז"ל - והביאו אותה ארצה במסע רגלי של 11 ק"מ.
יואב לימור 8/7/2021

החודשים האחרונים של שנת 2005 ותחילתה של 2006 היו עמוסים בהתרעות על כוונות חיזבאללה לחטוף חיילים. חיזבאללה כשל בכמה ניסיונות כאלה, הבולט שבהם היה ניסיון לחטוף חיילים בכפר רג'ר שבהר דב, בנובמבר 2005.

בעקבות הניסיונות האלה, ומחשש לניסיון חטיפה נוסף, יזם מפקד אוגדת הגליל דאז, תא"ל גל הירש, תוכנית מבצעית לתגובה מהירה. הרעיון היה פשוט: ברגע שתתקבל ידיעה על חטיפה, יפשוט כוח מיוחד לשטח לבנון ויחטוף מיידית אנשי חיזבאללה לצורך השגת קלפי מיקוח.

המשימה הזאת הוטלה על יחידת שלדג, שעליה פיקד הירש בעבר. לוחמי היחידה התאמנו עליה ואספו את כל המודיעין הדרוש לקראתה. הוחלט מראש באיזה מוצב של חיזבאללה תתבצע הפשיטה, תוך היערכות מבצעית ומודיעינית נרחבת, שכללה הצבת כוח מיוחד בצפון.

לכתבה המלאה: https://www.israelhayom.co.il/magaz...rticle/3209403/

ישן 28-08-2021, 00:04
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
אנשים נותנים את החיים שלהם, ואז אומרים שהם גנבים

סא"ל י', מפקד יחידת העילית שלדג, מצא את עצמו בחודשים האחרונים נלחם בקרב שאינו מכיר: חקירת מצ"ח שהתנהלה נגדו בטענה שניפח את שכרם של לוחמיו • עכשיו, אחרי שהתיק הפלילי נסגר והוא נשפט פיקודית וקיבל התראה, מגיב י' על הפרשה לראשונה: "במקום לעשות חקירת מצ"ח ולעקוב אחרי לוחמים, היה אפשר להסתפק בתחקיר" • הוא מגלה שהיחידה השתתפה באופן נרחב במבצע שומר החומות ("עסקנו גם בתת־קרקע, כדי לאפשר לפצצות לפגוע במקום הרצוי"), וחושף את ההתמודדות עם סרטן העצמות, שהתגלה אצל בנו בגיל תשע ("ברגע אחד נפלו עלינו השמיים, אבל קיבלנו שיעור ענק איך מתמודדים עם אתגרים").
יואב לימור 26/8/2021

חודשים האחרונים לא היו קלים לסא"ל י'. פתאום, בן־לילה, הוא עלה לכותרות - לא בזכות הישג של היחידה שעליה הוא מפקד, שלדג, שהרי המבצעים החשאיים, המסכנים חיים ומצילים חיים, נותרים כמעט תמיד במחשכים. הפעם זה היה לגמרי הוא, והחקירה שהתנהלה נגדו בטענה כי ניפח את שכרם של לוחמים ביחידה באופן מלאכותי. "נפתחה חקירת מצ"ח על קבלת רמת פעילות שלכאורה לא עמדנו בה", הוא אומר. "החקירה העלתה שלוחמים ביחידה קיבלו תוספת שכר לרמת א'+, למרות שהם משרתים בבסיס עורפי - הבסיס שלנו נמצא בפלמחים, והתוספת הזאת אמורה להינתן ללוחמים שישנים בשטח. "הפרקליטות החליטה לסגור את התיק נגדי כי אין פה עבירה פלילית, ואין פה מישהו שקיבל משהו שלא הגיע לו. בחקירה נמצא שמבחינה שלישותית, רישומית, נעשו דברים שלא היו צריכים להיעשות. זאת אחריותי, אני המפקד של הארגון הזה, ומחובתי לתקן".

בכתבה שפורסמה ב"שישבת" לפני חודשיים נחשפו כמה ממבצעי היחידה במלחמת לבנון השנייה. אחד הלקחים הברורים שעלו אז היה שמה שלא מוכן בשגרה, לא יתבצע בחירום. במלחמה קשה מאוד לאלתר מבצעים מיוחדים, וקשה עוד יותר לקבל עבורם אישורים מהדרג הפיקודי הבכיר, שחושש מנפגעים ומהסתבכות. "אני נמדד בעיקר על כמה אהיה אפקטיבי במלחמה, ועד כמה אנשים שלי יהיו מוכנים להגיע ביום פקודה ולעשות מבצע מיוחד בעומק האויב. מאחר שרוב המערך המבצעי של שלדג הוא במילואים, זה לוקח קצת יותר זמן מאשר החיילים בסדיר - אבל בתוך 48 שעות אני חייב להגיע למצב שכל היחידה נמצאת בכוננות מלאה. אנחנו מתאמנים לכך, וגם שומרים על מנגנונים שיקצרו זמנים. לכל לוחם יש את הציוד שלו, שהוא ניגש ולוקח אותו כדי לצאת מייד לקרב". לדברי י', שלדג פעלה בכל המבצעים שהיו בעזה - כולל מבצע שומר החומות, "שבו פעלנו בצורה מאוד רחבה ואפקטיבית, בסיוע לחיל האוויר ולפיקוד הדרום".

לכתבה המלאה: https://www.israelhayom.co.il/magaz...article/4233349

ישן 30-08-2021, 21:54
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי milumnik שמתחילה ב "יופי של כתבה ותמונות. אני..."

בצד השבחים למוטיבציה וחלק מהפעילות בלבנון 2.0 עלתה גם תמונה מוכרת של אי עמידה במאמצים בגלל כושר פיזי נמוך אצל חלק מהמילואימניקים ביחידה. חיפוש קצר ברשת יניב מסמך מסקנות פנימי בנושא שמשום מה הועלה לשם.
כל מי ששירת ביחידה קרבית מכיר את התמונה העגומה של ההדרדרות בכושר הקרבי במילואים אצל אנשים רבים. מה שקשה מאוד לבנות במהלך השירות הסדיר כפועל יוצא של הדרישה הפיזית נעלם במהירות עם הגיל. זכרון שריר עוד עוזר בשנים הראשונות ואחכ גם מי שמתאמן בצורה סבירה כמו ריצות או אופניים מתקשה בסחיבת משקלים ומוכנות קרבית ראויה. פריצות דיסק, גב תפוס וברכיים הן בעיות נפוצות במילואים כאלה. מעט מאוד לוחמים ביחידות הקצה, אם בכלל, מצליחים לשמור על רמת כושר מתאימה מעל גיל 30.
ישן 28-08-2021, 09:20
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
מרגיז, מאכזב וכואב הלב
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "אנשים נותנים את החיים שלהם, ואז אומרים שהם גנבים"

במקום לעשות חקירת מצ"ח ולעקוב אחרי לוחמים, היה אפשר להסתפק בתחקיר
לא אתפלא אם מצ"ח גם גייסו מקור בתוך היחידה שילשין על חבריו.
זה לא יאומן , בגלל ההפללות המיותרות והלא הוגנות האלה של אנשים טובים ארעו כבר טרגדיות אבל לא לומדים כלום.
רק לפני כשנה צה"ל פירסם את ממצאי הבדיקה בעקבות התאבדותו של רב"ט ניב לובטון ז"ל
https://13news.co.il/item/news/poli...oldier-1066150/

מצ"ח עושים עבודת קודש וכנראה שברוב המקרים גם פוגעים בול, אבל חייבים יותר רגישות ולמצות דרכים הוגנות יותר כמו תחקיר יחידתי/חיילי לפני שמתחילים צעדים מניפולטיביים.
עובדתית במקרה הנוכחי לא עשו את זה וישר קראו למצ"ח, זו עוד תעודת עניות למח"א הזחוח.

מנהל התשלומים של צה"ל מורכב מאד, יש מומחי שכר ויש ביח' מחלקות סגל.
מפקד של יח' לוחמת לא צריך להיות מומחה לדברים האלה ולהכיר את תלושי השכר של האנשים שלו גם אם יש לו אחריות פיקודית.

נקווה שההערה הזו שקיבל לא תפריע לאיש הנהדר הזה (כנראה שלא) לקבל את כנף 7.
קיבלנו כאן הצצה קטנה למחיר האישי שמשלמים מפקדים ביח' שדה על הניתוק מהבית והמשפחה, אפילו במקרים דרמטיים כמו ילד חולה במחלה קשה.

בחודש הבא סא"ל א. יחליף את סא"ל י. כמפקד היחידה, בריאות לילד והצלחה בהמשך.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 28-08-2021 בשעה 09:41.
ישן 28-08-2021, 17:53
  משתמש זכר Duke of Judea Duke of Judea אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.17
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "מרגיז, מאכזב וכואב הלב"

אני מצד אחד מבין שיש פה עניין של צ'יפור לוחמים שבסופו של דבר עשו הכשרה רצחנית של כמעט שנתיים ומשרתים יותר מעבר לשירות החובה הרגיל וזה נכון צריך לדעת לשמור עליהם בדיוק כמו שמתאמצים לשמור על כל גאוני הסייבר והמודיעין שהצבא פותח את הרגליים שלו כדי שהם יישארו ולא יברחו להיי-טק.

אבל עדיין מצד שני,
מה נעשה, לוחמים מובחרים ככל שיהיו, עם מבצעיים הכי מסוכנים אבל מה? בשגרה חיים כמו בני אצולה.

יוצאים לבית במילים עדינות "יותר" מהלוחם הממוצע ונהנים מכל מיני צ'ופרים בתנאים יחידתיים פנימיים ורק אצלי, בגדוד, לוחמים היו צריכים לחשוב פעמיים אם הם היו רוצים לצאת מחוץ לבסיס לקנות משהו לאכול בתקופת האימון ובקו בכלל היו תקועים לפחות שבועיים במוצבים נידחים שאין לאן ללכת מהם ברמה שלחלקם אפילו משלוחי מזון-מהיר לא רצו או יכלו להגיע.

ככה זה שאורך המסלול קובע את התנאים שאליו זכאי הלוחם בלי קשר ממש לרמת הסיכון כי בינינו להיות לוחם שעושה סיורים על הגדרות, מארבים ומעצרים שבהם הוא עלול לחטוף כדור או מקרר בראש או סתם לעמוד בצומת ולחטוף צרור ממכונית חולפת. זה פחות מסוכן מלוחם שלדג שעושה מבצע מיוחד פעם בתקופה?
כל אחד שיקבל את מה שמגיע לו.

נערך לאחרונה ע"י Duke of Judea בתאריך 28-08-2021 בשעה 18:23.
ישן 29-08-2021, 11:55
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "עם כל הכבוד לנסיבות האישיות העצובות, הצבא הוא לא עסק פרטי של אף אחד"

אז איך לא קראו למצ"ח באירוע ההצפה בבסיס חצור? הסתפקו בתחקיר פנימי סופר מהונדס ברמה הכי אישית (מפקדת טייסת תעופה שהיתה אחראית לא רק שיצאה חלק אלא גם קיבלה קידום).
https://www.ynet.co.il/articles/0,7...5672020,00.html

ואל תגיד לי שבגלל שזה לא אירוע פלילי כי זה לא משנה, הנזק המבצעי והכספי הוא עצום ואחראים היו צריכים לשלם בצורה הכי אישית.
מב"ס שסיים קדנציה שתי דקות לפני הזמן זה לא עונש, ואנחנו יודעים מה המשקל של נזיפה בתיק האישי

אגב זה אותו מח"א (נשים נשים נשים...)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:02

הדף נוצר ב 0.36 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר