לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-12-2010, 17:39
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע "גולני של מי?" החטיבה החומה תפסיק להיות כור היתוך בעייתי

צומת גולני

חטיבת גולני קלטה באופן היסטורי הרבה יותר עולים חדשים וחיילים ממשפחות מצוקה משאר חטיבות החי"ר.
אולם לכור ההיתוך החברתי היה מחיר במישור המקצועי.
לאחרונה הוחלט לצמצם ב‭40%-‬ את מספר החיילים ה"מיוחדים"

יוסי יהושוע ידיעות אחרונות פורסם: 23.12.2010
חטיבת גולני נחשבה עד לא מכבר לחטיבה הכי עממית בצה"ל.
הדימוי הזה אולי ימשיך לדבוק בה, אבל המציאות תהיה קצת שונה.

בחודשים האחרונים הוחלט בצה"ל לשנות את הרכב האוכלוסייה המגיעה לחטיבה.
עד עתה שירתו בגולני הרבה יותר חיילים המוגדרים "אוכלוסיות מיוחדות" מאשר ביחידות החי"ר האחרות.
מדובר בעולים חדשים, בחיילים בודדים ובחיילים שזכאים לסיוע כלכלי.

ההרכב האנושי הזה הפך את גולני לכור היתוך של ממש, אולם פגע ביכולתה המקצועית של החטיבה.
ידיהם של המפקדים בכל דרגי החטיבה היו חייבות להקצות זמן יקר וחשוב לטיפול במשמעת ובבעיות פרט, והדבר בא על חשבון האימונים והפעילות המבצעית.
בממוצע, מפקד מחלקה היה צריך להתמודד עם מחלקה ששליש ממנה סובלים מבעיות מוכרות ורשמיות, ולרוב גם עם חיילים נוספים שמגיעים מרקע קשה אף שלא הוכרו כאוכלוסיות מיוחדות.
"האתגר הפיקודי היה קשה‭,"‬ אומרי בכירים בחטיבת גולני.

בחטיבה גילו כי הם "מככבים" בדו"חות המשטרה הצבאית, במספר הנפקדים והעריקים וגם בשיעור הנשירה משירות.
כשבדקו אם יש לכך קשר עם הרכב האוכלוסייה, התברר להם כי מספר החיילים מרקע המצריך טיפול מיוחד גבוה פי שניים ולפעמים פי שלושה מביתר חטיבות החי"ר.

בשנה האחרונה הביקוש לגולני בשיאו, ועל כל מקום פנוי מתמודדים לפחות חמישה מתגייסים.
לכן הקרקע הייתה בשלה למהפך.
מפקד החטיבה, אל"מ אופק בוכריס, פנה לאלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט שהיה מח"ט גולני בעבר, וזה רתם לעניין את הרמטכ"ל גבי אשכנזי, גם הוא גולנצ'יק.
השלושה פעלו ביחד, והתוצאה היא שלראשונה מאז הקמתה מקבלת החטיבה מבסיס קליטה ומיון חיילים בדומה לצנחנים, כפיר, גבעתי ויתר חטיבות החי"ר.
מעכשיו מתבצע פיזור האוכלוסיות המיוחדות באופן כמעט שווה בין היחידות הלוחמות. בגולני יש ‭40%‬ פחות חיילים מאוכלוסיות מיוחדות מבעבר, אם כי עדיין מעט יותר משאר החטיבות.
לדברי בוכריס, כבר אחרי שלושה מחזורי גיוס שבהם התוכנית פועלת ניתן לראות את תוצאות השינוי.
"יש היום פחות עבירות משמעת, פחות דו"חות משטרה צבאית, פחות נפקדים ועריקים ופחות סרבני פקודה‭,"‬ הוא מספר.
מפקד בסיס האימונים של החטיבה, סא"ל אייל אסרף, אומר כי המפקדים עסוקים כיום פחות בבעיות ויותר בתפקידם הצבאי.
הוא מוסיף כי גם החיילים הנזקקים שנמצאים בחטיבה הרוויחו: "הם מקבלים סיוע טוב יותר כי מספרם קטן, היחס אליהם אישי, והטיפול בהם השתפר‭."‬

בוכריס, שגדל בחטיבה מאז היותו חייל בסדיר, עזב אותה לפני שש שנים וחזר לאחרונה כמח"ט.
הוא מדגיש כי למרות השינויים החטיבה לא תאבד את זהותה כחטיבה עממית, ועדיין יהיה בה שילוב נכון של כל השכבות באוכלוסייה.
"היה מצב לא בריא.
למפקד מחלקה היו שישה חיילים מאוכלוסיות מיוחדות מתוך 20 ונוסף על כך חיילים אחרים עם בעיות משלהם.
גם אם אין בעיות איתם, בשל מצבם האישי מגיעים להם חופשות מיוחדות ותנאי שירות מקילים, וזה בא על חשבונם של יתר החיילים.
אם מדובר בחייל אחד או שניים במחלקה זה בסדר, אבל ברגע שמדובר בשישה זה פוגע בחברים למחלקה ומקשה עליהם לעמוד במשימה‭,"‬ מסביר בוכריס.
אתמול התקיים דיון מיוחד בנושא בלשכתו של אייזנקוט, והובהר כי המינון החדש יישמר.
"אסור לנו לשכוח שבסופו של דבר אנחנו לא ארגון חברתי, אלא חטיבה לוחמת שהתפקיד שלה הוא לנצח במלחמה‭,"‬ מסכם בוכריס.

קישור אל הידיעה בפייסבוק של ידיעות אחרונות

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-12-2010, 19:03
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי hardcore631 שמתחילה ב "ממה שאני נתקלתי זה מיתוס"

טענתי בקשר לכך שיש בהם חיילים טובים מהשאר רלוונטית בגלל שהם בני אדם, כמו כל אחד אחר, יש "מיוחדים" מעולים ו"רגילים" שהם סמרטוטים ולהיפך, אני לא חושב שההגדרה הסוציאלית הצבאית בהכרח מבחינה באיכותי שלהם.

בעייני ה-בעיה של גולני הם אלה שהתפיסה הצבאית המקובעת לא מגדירה כ"מיוחדים" אבל בפועל הם זבל אנושי.
לצורך העניין, שיחת הכיתה הראשונה שלי בטירונות נסובה סביב השאלה- "למה רצית להתגייס לגולני?" בעוד שהיו לא מעט שתשובתם נסובה סביב "שליחות, רעות, החטיבה הכי טובה" וכו' היו לא מעט אחרים שאמרו "גולני זה בלאגן, הכי שכונה, חבר שלי אמר לי שמפוצצים ערבים במכות" וכו', או לצורך העניין- סטיגמה שמקיימת את עצמה.

ברור שזבל אנושי ע"פ רוב לא עובר את כל השלבים של ההכשרה והשירות אבל כל עוד הם בחטיבה (אפילו רק רישומית כי הם נפקדים) הם אלה שפוגעים בסטטיסטיקה.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:15

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר