לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בן מאיטליה – אומר בונג׳ורנו, בת מצרפת – אומרת בונז׳ור. קאן מיפן – אומר אוהיו, כשהוא בא לביקור | עברי, דבר עברית והבראת! (אב״י) | מילים ומקורן | שגיאות בתקשורת | חידות היגיון | קורס לימוד לטינית בלעדי לפרש רוביק רוזנטל, אשכול האירוח חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > שפות ובלשנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-03-2011, 23:14
צלמית המשתמש של אור - ors
  משתמש זכר אור - ors אור - ors אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.04
יום יבוא
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי CM0S שמתחילה ב "האם האקדמיה ללשון אישרה את הפועל בציווי "כנס"?"

לאקדמיה תכסיס חכם מאוד: אם אין ביכולתך להתמודד אתם – הצטרף אֲליהם;
הגישה הזו מסבירה היטב את ההחלטות האחרונות – נִסֵּיתִי (במקום ניסִיתי); ורק השבוע: "סוֹרָג" ו"שובָר" במקום סורֵג ושובֵר.
האמת היא שגם ברעיון ההתחמקות הזה היא לא חידשה הרבה. כשמשרד החינוך מבקש "להוכיח לעולם" שהציונים
אצלנו גבוהים, הוא "מתקן" את מבני הבחינה (עד כדי כך שבעברית (א ו־ב) לא מלמדים מהו תשלום דגש).
למה דומה הדבר? למושל שמנסח מחדש את חוקי הענישה כדי לשחרר אסורים ולהקטין את שיעור הכליאה.

היה עדיף לנתב את המאמץ הזה לעקירת השגוי. לא להכשרתו.

ולשאלתך,
כַּנֵּס = שַׁפֵּץ, חַזֵּק = בניין פִּעֵל, ובעבר: כִּנֵּס ← המשמעות היא כינוס אנשים לכבוד אירוע.
הִכָּנֵס = הִשָּׁבֵר!, הִשָּׂרֵף! = בניין נפעל, ובעבר: נִכְנַס ← המשמעות היא כניסה למקום.

למרבה המזל, פה אין לאקדמיה דריסת רגל. ושוב, במקום להתאמץ "להעלים" את השיבוש הנפוץ הזה
מדפי העיתון וממרקע הטלוויזיה במיוחד, יחפשו דרך להתיר את האסור.

נערך לאחרונה ע"י אור - ors בתאריך 15-03-2011 בשעה 21:37. סיבה: צירי, כמובן
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-03-2011, 02:47
צלמית המשתמש של Shai
  Shai Shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.02
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי אור - ors שמתחילה ב "יום יבוא"

ההשוואות שלך לא במקומן.
שפה, בניגוד לאנלוגיות שהצגת, כפי שאתה ודאי יודע, היא דינמית ומשתנה.
צורת הדיבור התקנית של האתמול איננה זו של המחר. רוצה לומר כי טיהור ביטויים שכיום נחשבים ל"שגויים" עקב שכיחות תופעת השימוש בהם בלבד (!) היא צעד בלתי נמנע בהתפתחותה של שפה.
אם האקדמיה לא תנהג כן, הרי שסופה לאבד כל זיקה לשפה העברית.

בדבריי אלה אני נתלה באילן גבוה, הלוא הוא אחד המרצים שלי לבלשנות ששמו פרח מזכרוני (פרופ' X מאונ' תל אביב) שאמר בזמנו שלא האקדמיה קובעת את השפה אלא דובריה בלבד. חרה לי בזמנו לשמוע חלק מטענותיו כי למשל לא מן הנמנע שהצורה "שלוש בנים" תיהיה תקינה יום אחד עקב ריבוי השימוש בצורה זו של זכר/נקבה ועקב טשטוש ההבדלים בין הצורות בשפתינו שלנו וקל וחומר שבשפות אחרות.

עם זאת, נוצר הרושם שבכל הקשור לטיהור צורות ביטוי, אצבע האקדמיה קלה היא על ההדק, ועל כך אני מתרעם.
נראה לי תמוה שהיה די לאקדמיה להסיק מסקנות לגבי צורות ביטוי שגויות שכיחות לאחר מספר כה קצר של שנים בה השפה העברית מדוברת בצורתה הנוכחית בשביל להחליט החלטות גורליות הקשורות לתקינות השפה.

מדברייך שלך נוצר הרושם שלא על כך אתה מתרעם, אלא על העקרון If you can't fight them - join them, ועל כך אני ממליץ לך לשנות גישה בכל הקשור לשפה העברית ולשפות בכלל.
לטענת הבלשנים כיום (ובפרט אלו שנכחתי בהרצאותיהם), ואני מסכים איתם במאת האחוזים, העקרון שאתה מתנגד אליו הוא אחד העקרונות החשובים ביותר בהתפתחותה של שפה ומהווה שיקול חשוב בהכנסת צורות ביטוי חדשות לשפה.

ישן 20-03-2011, 12:53
צלמית המשתמש של אור - ors
  משתמש זכר אור - ors אור - ors אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.04
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Shai שמתחילה ב "ההשוואות שלך לא במקומן. שפה,..."

לאקדמיה אין כמעט השפעה על שום דבר. החליטו להבדיל בין "מינוי" ו"מנוי", בין רָציף ורְציף, בין צָמיג
וצְמיג ו... מסופקני אם השומע מבין מה ההבדל בכלל.
כשהיא מתירה דבר, האם אתה מתעדכן ומאמץ את מרותה? אדרבה, כשהיא אוסרת צורה, האם
מישהו טורח להישמע לאיסור? נראה שלאקדמיה אין שומע. כשהאקדמיה מפרסמת החלטה חדשה, זו
לרוב החלטת נסיגה
.

את החלק הראשון אני מקבל ("אין ביכולתך להתמודד אתם") – כי שפה היא בהחלט עצמאית ואיתנה.
אך ההמשך ("הצטרף אליהם") מייצג רכרוכיות מיותרת שאין בה כל תועלת.

רוב עיסוקה הציבורי של האקדמיה הוא רק חידוש מילים, שגם אותן לא טורחים לקדם: מתי שמעת
לאחרונה פרסומת שאומרת "יִשּׂוּם" ולא "אפליקציה"? מילה כל כך קליטה (אפילו נמצאת במערכות
ההפעלה של מכשירים מסוימים) נמחצה בין הגלגלים.

האקדמיה, במקום שתגיד "לא הצלחנו", הופכת את הכישלון לסיפור הצלחה. במקום לשרש טעויות מעין
אלה – היא ממסדת אותן; "כנס" ו"היכנס" – אני מסכים שזה דיבור צברי טהור, אך לא כפי שכתבת, אין
על כך "קביעה" אקדמית בכלל. אם היום (לא באמת) מתנהל מאבק עיקש לחסל את "הֶגדיל" (הא
סגולה) שבפי הזמרים, שקולם מתכנת קהל שומעים שבוי, סבורני שבמאה הבאה הצורה תהיה שולטת,
וגם אז ימצאו סימוכין קדומים כדי להתירה בנקל. אם כך, מי חכם וידע למה צריכים אקדמיה?

האקדמיה היא מוסד שמתוקצב ע"י המדינה. לכן לא סביר שיאשרו אי פעם "שתי דובים" (מזכיר לך
משהו?), כי זה יעורר סערה תקשורתית שתשמיט את הקרקע מתחתיה. אלא שדברים כאלה קורים,
כפי שראינו, במקרים יותר עממיים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:08

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר