לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-03-2011, 10:32
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
מרצה ב'בן גוריון': חטיפת גלעד שליט? לא טרור

פרופ' ניב גורדון מאוניברסיטת בן גוריון הצליח לזעזע סטודנטים רבים כשאמר להם כי חטיפת גלעד
שליט אינה פעולת טרור. סטודנטית: זו שטיפת מוח. ניב גורדון: החטיפה אינה טרור, אבל זה שלא
נותנים לצלב האדום לבקרו מנוגד לחוק. האוניברסיטה: לא נגיב בתקשורת, אך נבדוק את הנושא
לאשורו

הרוחות באוניברסיטת בן גוריון שוב סוערות לאחר התבטאות של פרופ' ניב גורדון מהמחלקה
לפוליטיקה וממשל.
בהרצאה בקורס חובה לסטודנטים לשנה א' במחלקה אמר גורדון כי פעולת חטיפתו
של גלעד שליט אינה פעולת טרור. לדבריו זאת מכיוון ששליט הוא איש צבא, והתקפה על מוצב צבאי על פי
הגדרתה אינה פעולת טרור.

http://www.mynet.co.il/articles/0,7...4049822,00.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-03-2011, 17:39
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עופר123 שמתחילה ב "המורדים נגד צבא קדאפי הם..."

הנסיונות הילדותיים שלך לגרור אותי בלשון הם פתטיים.

שים לב- חמאס ארגון טרור מוכר (הן ע"י ישראל והן ע"י הארגון הכל יכול הלא הוא האו"ם) וככזה אין לגיטמיות לשום פעולה שהוא מבצע.

הדביר מחמיר בשלב בו הארגון לא מתייחס לסעיפי אמנת ג'נבה בכל מה שקשור לטיפול בפצועים, את זה טרח המרצה להזכיר ולכן כל מה שנותר לי להאמין הוא שהמרצה חמד באור הזרקורים בו זכתה הקולגה המאוד אינטיליגנטית שלו שגרסה כי להוקיר את המילואימניקים זה גזענות.

אם, נניח, צבא סוריה היה לוקח את גלעד בשבי הייתה זו פעולה צבאית.

בוא נחזור על זה שוב, לשם ההבנה:

צבא לוקח חייל בשבי- פעולה צבאית.

ארגון טרור מוכר לוקח חייל בשבי- פעולת טרור.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 31-03-2011, 23:40
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
צריך בכל זאת להבחין בין ארגון טרור ובין פעולת טרור
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "הנסיונות הילדותיים שלך לגרור..."

ארגון טרור יכול לפעול באופן צבאי קונבנציונאלי אם בדרכים לא צבאיות נוסף על העיסוק בטרור. מאידך גיסא, ארגון שלא עוסק בדרך כלל בטרור, יכול לנהוג ממנהגו בנסיבות מסוימות. השאלה המתבקשת הבאה היא איך מגדירים "פעולת טרור" וכאן אין הגדרות מוסכמות ומוחלטות שהרי לא מדובר במתמטיקה. אני הייתי מציע הגדרה על בסיס שיטת הפעולה והאסטרטגיה ולא על פי צידקת הדרך. זה מונע את ההגררות לקלישאה השחוקה ומשרתת הטירוריסטים לפיה "לוחם חירות עבור אחד הוא טירוריסט עבור אחר". לוחם חירות עם המטרה המוצדקת ביותריכול לעסוק בטירור ממש כשם שמי שהמטרה שלו הכי לא מוצדקת בעולם יכול לא לעסוק בטירור אלא לקדם את זה בדרכים אחרות, אלימות ולא אלימות. למשל, הוורמאכט לא היה אירגון טרור שכן עסק בעיקר בלחימה קונבציונאלית, ובכל זאת אין מישהו שיגיד שמטרות הלחימה שלו היו מוצדקות.
ומהי אסטרטגייה של טרור? זריעת בלבול, פחד וחוסר אונים בקרב אוכלוסית היעד על מנת להביא להגשמת מורה פוליטית באופן ישיר (למשל, לגרום בריחה המונית) או עקיף (דרך יצירת לחץ מלמטה על המנהיגות של הצד השני ודרך קבלת תשומת לב בינלאומית שמתרגמת במקרים רבים (למשל אצל הפלסטינים) לאהדה וזה שוב מוליך ליצירת לחץ על מנהיגות הצד השני.
עם זה משתלבות טקטיקות טירור שהן בעיקרן פעולות של רצח וחבלה. היות והמטרה היא בלבול והפחדה של הציבור האזרחי, המטרה של הטירוריסט היא דווקא האזרחים ואין זה מקרי שבפועל הם ממקדים את עיקר הפעילות בהם.
לפי הגדרה זו, ברור שהחמאס, הג'יהאד האילסמי וכו' הם אירגוני טירור והפעולה של חטיפת שליט, אף שבוצעה באמצעים צבאיים קונבנציונאליים ומול מטרה צבאית, היא פעולת טירור משום שהיא מרכיב באסטרטגיה של טירור. מדובר בחטיפה של אדם לצורך מיקוח, לחץ פסיכולוגי, תשומת לב בינלאומית וכו'-כאמור, מטרות ביניים קלאסיות של הטרור. אלמלא ישראל הייתה מדינה שבה חיילים יקרים יותר מאזרחים (אנומליה בפני עצמה), החמאס היה חוטף אזרח לא חייל ושזה שוב ממחיש מדוע מדובר בפעולת טירור.
ישן 31-03-2011, 18:37
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
נכון. לא מדובר בפרובוקציה מרושעת על חשבון שליט ועם ישראל.
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "בראש של הטוקבקיסטים זה נשמע..."

במקרה המרצה קם בבוקר והיה לו דחוף להשמיע את דעתו האקדמית, החפה מכל פניות, על גלעד שליט. ואם חס וחלילה נמנע ממנו להשתלח נהיה אשמים בסתימת פיות והוא יהפוך לאיש אמיץ שלא מפחד להביע את דעתו ולקנדידט לפרס מהאיחוד האירופי/הקרן החדשה.

הפעולה האלימה היחידה בין יישויות מדיניות שאיננה נחשבת לטרור היא כאשר גוף צבאי לגיטימי תוקף גוף צבאי לגיטימי אחר וזאת רק בשעת מלחמה .

החמאס הוא ארגון טרור שמוכרז על ידי מדינת ישראל ככזה (ועל ידי גופים אחרים) ולכן כל פעולה שלו ועל אחת כמה וכמה שלא בזמן מלחמה - היא טרור. ההסבר הזה נורא פשוט והמסית הידוע גורדון מבן גוריון יודע אותו אבל עובדות ואנטישמיות אף פעם לא היו זוג משמים.

ישן 31-03-2011, 19:31
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "מה זה פעולה "לגיטימית"?"

תתפלא, אבל לכל מה שקשור במלחמה יש חוקים, הלגיטמיות היא הבדל בין מה שעומד בחוק לבין מה שלא עומד בחוק.

הפעולות שצה"ל מבצע הן חוקיות כולן גם אם איזה היפסטר שלוגם קפה בסוהו בלונדון חולק על כך, לעומת זאת ע"פ כל הדינים חטיפת חייל ע"י ארגון טרור אינה חוקית.

פעולה נגד חיילים כאשר אתה משתמש באוכלוסיה האזרחית כמגן אנושי (בין אם במלוא מובן המילה או רק בכך שאתה לובש בגדים אזרחיים ונטמע באוכלוסיה) פרט לכך שאינה חוקית, בקלות יכולה לפול בהגדרה של "טרור".

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 31-03-2011, 23:46
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
האצ"ל, לח"י והפלמ"ח היו גופים צבאיים לגיטמיים?
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "נכון. לא מדובר בפרובוקציה מרושעת על חשבון שליט ועם ישראל."

האם הפרטיזנים באירופה שנלחמו בנאצים היו לגיטמיים?
לדעתי, בקביעת הלגיטימיות, צריך להתמקד ב-
1. שיטת הפעולה-האם היא לגיטמית (כיבוש שטח, תקיפת יחידה צבאית) או לא לגיטימית (רצח בלתי לוחמים, למשל).
2. המטרות של הגוף החמוש-בין אם מדובר במדינה או באירגון, ובין אם שיטותיו טרוריסטיות קלאסיות או קונבמציונאליות קלאסיות (למשל, הפצצה מהאוויר או תקיפת שריון) הרי שיש לשאול האם היעד לגיטימי (הגנה על מדינה מתקיפת אויב, מכה מקדימה וכו') או בלתי לגיטימי (הרחבת שטח מדינתך על חשבון השכנים וללא פרובוקציה, גירוש או השמדת אוכלוסיה אחרת וכו').
ישן 31-03-2011, 23:10
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "שוב - לא"

נראה לי שאתה מבלבל בין האזרחים הפלסטינים לבין ההנהגה.
אפשר לשער שההנהגה הפלסטינית מעוניינת יותר בחיסול ישראל מאשר בהקמת פלסטין, בהתחשב בפעילויותיה הפוליטיות עד כה.
אני לא בטוח שאפשר לומר אותו דבר על העם הפלסיטיני. בהחלט נשמע לי הגיוני להניח שהפלסטיני שחי בתת רמה בשכם לא קם בבוקר וזומם איך להשמיד את המדינה, אלא איך הוא משפר את חייו.
אני מרגיש שאתה בוחר בדרך קלה מדי, ומיד מקתלג את כולם תחת הכותרת "הוא שונא אותי/מקדש את המוות/טועה בכל גישתו לחיים" ושאנחנו צודקים. המציאות יותר מורכבת.
ואגב, אין קשר בין מידת הצדק בפעילות להגדרה כפעילות טרור. כמו שכתבו לפני, פעילות טרור היא התקפה מכוונת על אזרחים. ההתנגדות המוסרית לכך היא שהתקפה על אזרחים אינה משרתת שום אינטרס בטחוני, מאחר והם לא מהווים סיכון עבור הלוחם, אלא רק הרג גרידא. ההתקפה על צוותו של גלעד שליט וחטיפתו היו אקטים צבאיים, שכוונו כנגד כוחות צבא שהוצבו שם כדי לפגוע בכוחות החמאס. לכן זו פעולה צבאית הגיונית ולא פעילות טרור.

ישן 01-04-2011, 00:03
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
נראה לי שאתה מתבלבל בין המזרח התיכון
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "נראה לי שאתה מבלבל בין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yishain11
נראה לי שאתה מבלבל בין האזרחים הפלסטינים לבין ההנהגה.
אפשר לשער שההנהגה הפלסטינית מעוניינת יותר בחיסול ישראל מאשר בהקמת פלסטין, בהתחשב בפעילויותיה הפוליטיות עד כה.
אני לא בטוח שאפשר לומר אותו דבר על העם הפלסיטיני. בהחלט נשמע לי הגיוני להניח שהפלסטיני שחי בתת רמה בשכם לא קם בבוקר וזומם איך להשמיד את המדינה, אלא איך הוא משפר את חייו.
אני מרגיש שאתה בוחר בדרך קלה מדי, ומיד מקתלג את כולם תחת הכותרת "הוא שונא אותי/מקדש את המוות/טועה בכל גישתו לחיים" ושאנחנו צודקים. המציאות יותר מורכבת.
ואגב, אין קשר בין מידת הצדק בפעילות להגדרה כפעילות טרור. כמו שכתבו לפני, פעילות טרור היא התקפה מכוונת על אזרחים. ההתנגדות המוסרית לכך היא שהתקפה על אזרחים אינה משרתת שום אינטרס בטחוני, מאחר והם לא מהווים סיכון עבור הלוחם, אלא רק הרג גרידא. ההתקפה על צוותו של גלעד שליט וחטיפתו היו אקטים צבאיים, שכוונו כנגד כוחות צבא שהוצבו שם כדי לפגוע בכוחות החמאס. לכן זו פעולה צבאית הגיונית ולא פעילות טרור.

לבין שוודיה הדרומית.
ה"עם" הפלשתיני בחר בבחירות דמוקרטיות את החמאס בעזה שהאג'נדה המוצהרת שלו היא חיסול מדינת ישראל. וזה קרה לאחר גירוש גוש קטיף.
אפשר לבנות הרבה מושגים מערביים בדמיונינו ולהחיל אותם על הפושעים בעזה ויו"ש (הם בסה"כ כמונו - רוצים לעשות כסף "ואם תתן להם רווחה כלכלית ואת החממות בגוש קטיף" תראה איזה הרמוניה נפלאה תהיה כאן... בלה בלה בלה...).
זה לא בגלל שקל לעשות את ההבחנה - זה בגלל שב99% האבחנה הזאת נכונה (רובם אשכרה רוצים לחסל אותנו - מהעני ביותר לעשיר ביותר מהאנאלפאבית המצוי לבעלי תארים אקדמיים כוווולם).
לגבי גלעד שליט - לא כ'פת לי איך תקרא לזה הפעולה היא פעולת ארגון טרור.

ישן 01-04-2011, 15:18
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
שאלת החוקיות היא לא רלוונטית
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לכל אלו שבטוחים שאם ארגון..."

כמו שאמרתי בתגובה קודמת, החוק הבינלאומי שקובע את המותר ואסור בלחימה הוא חסר חשיבות ערכית או מעשית. גם המורדים בלוב הם לוחמים בלתי חוקיים, ולמרות שהם נלחמים בחיילי הצבא שהם חוקיים לחלוטין, מי שקרוב יותר לבית הדין בהאג שייך דווקא ללובשי המדים ולא לאלה שנלחמים בבגדים אזרחיים ומתוך אוכלוסיה אזרחית.

הדיון הוא על ההגדרה של טרור ושחיקה אפשרית של המונח. אם פעולה נגד כוחות צבא בפעילות מבצעית היא טרור, אז מה מיוחד בפגיעה באוכלוסיה אזרחית מחד, ומה הופך את פעולות צה"ל ללגיטימיות (במבחן המוסרי, לא החוקי) מאידך?

העובדה שגם יורי הקסאמים וגם אלה שתוקפים סיורים של צה"ל הם אנשי חמאס או "לוחמים לא חוקיים", לא הופכת את מעשיהם לטרור. ירי קסאם הוא טרור משום שהוא מיועד לפגוע ולהפחיד אוכלוסיה אזרחית, התקפה על סיור או מוצב היא פעולה מלחמתית. ויחד עם זאת, ברור שהעובדה שאנשי חמאס מסויימים אינם עוסקים בטרור אלא בלחימה לא מעניקה להם שום חסינות, כולם בני מוות.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:12

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר