לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-05-2011, 09:11
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה "מבריח המטוסים" על דוד בנעט שהבריח מטוסים ומכ"ם מארה"ב בתש"ח

מבריח המטוסים
בשנת 1947 קיבל דוד בנעט - אז מהנדס צעיר ומבטיח בחברת אלקטרוניקה ניו-יורקית - הצעה מיסתורית ¬ בשל הידע הטכני הרב שרכש, גויס היהודי-אמריקני לארגון "ההגנה," והכשיר צעירים ישראלים בתפעול מכ"מים תחת אפן של הרשויות האמריקניות ¬ כשפרצה מלחמת העצמאות, וצה"ל הצעיר נזקק למטוסים, רכש בנעט בדרך-לא-דרך מטוסי מוסטנג מתקדמים, פירק אותם, ודאג להבריח אותם לישראל ¬ לימים, עלה לארץ והקים בית בישראל ¬ ואם האף.בי.איי יגיע לחפש אותו? בנעט משוכנע גם אחרי 64 שנה: "לא עשיתי שום דבר לא חוקי". בנעט וכמה חברים פירקו את הכנפיים מהמטוסים במשך כמה ימים, ואיכסנו אותן בארגזים גדולים. "המטוסים, שהיו בתוך ארגזים, הושמו במחסן מדרום לניו יורק, והמשלוח היה רשום כ'גרוטאות אלומיניום ונחושת על שם דוד בנעט,"' הוא מספר, "אלומיניום זה המטוסים, המכ"מים היו עם נחושת. אז מה לא נכון פה"?
ערן נבון
ישראל הי!ם 6/5/2011
גם 60 שנה אחרי דוד בנעט בן ה89- לא מפחד מהאף.בי.איי. "אני לא מפחד שיגיעו הנה שוטרים מאמריקה" הוא הצהיר ל"ישראל השבוע" מביתו שבכפר הרוא"ה "עם כל מה שעשיתי לא ביצעתי שום עבירה וגם ברחתי משם כשאמרו לי לברוח." גם ילדיו ועשרות הנכדים והנינים שלו לא מכירים לפרטי פרטים את הסיפור יוצא הדופן שלו. עד היום הוא לא שש לדבר על קורותיו. הוא גם אינו בטוח אם שלטונות החוק האמריקניים הבינו שהוא המפתח לפתרון תעלומת היעלמותם של מטוסים אמריקניים שלא היו אמורים לצאת מגבולות ארה"ב ובכל זאת השתתפו במלחמות ישראל. בימים שבהם חיל האוויר מבוסס על צי מטוסי קרב אמריקניים קשה לתפוס את העובדה שהיו פעם אנשים כמו בנעט - יהודי אזרח ארה"ב שהבריח ערב הקמת המדינה מטוסי קרב נמלט בשיא המהירות לאירופה כדי לא להיתפס והשאיר מאחור אישה ושני ילדים. "ההגנה" - סניף ניו יורק בשנת 1941 היה בנעט סטודנט להנדסה בעל תואר ראשון במתמטיקה. אחרי ההתקפה היפנית על פרל הארבור כשהצבא האמריקני הצטרף למלחמת העולם השנייה הגיעו קציני צבא לאוניברסיטה שבה למד וגייסו אותו. הוא היה בן 20 ובצבא האמריקני הבהירו לו שבהתאם לכישוריו בונים עליו לעבודה טכנית עם מערכות מכ"ם מורכבות. "הייתי איש מדע וידעתי גם לכתוב. זה מאוד התאים להם" חוזר בנעט 70 שנים לאחור. "מצאתי את עצמי בחיל הקשר האמריקני. שנתיים שירתי שם לאחר שעברתי קורסים מיוחדים והפכתי להיות מאוד מקצועי בענייני מערכות המכ"ם." בתום השירות הצבאי פנה בנעט לעסקים. הוא תפס ג'וב נחשק בחברת אלקטרוניקה עד שיום אחד בשנת 1947 קיבל שיחת טלפון מפתיעה: "אתה זוכר אותי? עבדתי איתך בעבר בוא ניפגש מייד" אמר לו האיש. בנעט לא הבין מי האיש שדיבר איתו אבל ירד ממשרדו וגילה שהאיש שהתקשר אליו ממתין לו. אחרי שיחה קצרה התברר לו שלא היה מדובר בסתם פגישה על כוס קפה. למעשה בנעט גויס לארגון המחתרת "ההגנה" שהקים שלוחה בארה"ב בין השאר כדי לאתר אמצעי לחימה לקנות אותם ולהבריח אותם לארץ ישראל.
בנעט נעתר מייד לפנייה. הוא חזר למשרדו והודיע למנהל שלו שהוא עוזב באופן מיידי את העבודה מסיבות משפחתיות. עוד באותו היום הוא הותיר מאחוריו את המשרה הנחשקת והמשכורת הגבוהה והצטרף לפעילות חשאית. "החשש לא עלה בכלל. זה היה לי מובן מאליו." וכך שהוא כבר נשוי לאסתר ואב לבתו הבכורה שהיתה אז תינוקת החל בנעט את מסע המסתורין שלו ברחבי ארה"ב. הוא הפך ל"בנעט - סוחר גרוטאות" ואת רוב זמנו העביר בשיטוטים בחנויות אלקטרוניקה וחיפש אמצעי קשר עבור "ההגנה" ורכיבים לייצור מכ"מים. מי שהיה אחראי מטעם "ההגנה" על הרכש הצבאי הלא חוקי בארה"ב היה טדי קולק לימים ראש עיריית ירושלים המיתולוגי. קולק החליט לזמן את בנעט לפגישה פנים אל פנים. "שוב קיבלתי טלפון ואמרו לי להגיע לחדר מסוים במלון ולחפש שם את 'טדי.' לא היה לי מושג מי זה בכלל" מספר בנעט וצוחק.
במהלך הפגישה הודיע קולק לבנעט שבמסגרת תפקידו החדש הוא יתחיל ללמד קבוצה של צעירים מארץ ישראל לתפעל מכ"מים. "לפי התכנון המקורי הייתי צריך לעלות לארץ ישראל" הוא מספר "אמרתי לאסתר שאנחנו נשארים בינתיים בארה"ב כי יש שינויים בתוכניות. "הגיעו אלי 12 חניכים מארץ ישראל. אז התחלנו להפעיל את מכשיר המכ"ם - דבר שהיה כמובן מאוד לא חוקי בארה"ב ובמהלך הקורס עקבנו אחרי מטוסים אמריקניים."

קישור להמשך הכתבה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:20

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר