לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-04-2011, 18:33
  7149 7149 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.05
הבהרה חשובה - השאלה א-פוליטית לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 7149 שמתחילה ב "צ'ארלי, חאג'י, חיזבלון, חמאסניק: כינויים שמקורים בפחד, הערכה, זלזול, גנאי?"

גילוי נאות: מעולם לא הצבעתי בבחירות, לא לממשלה ולא לרשויות המקומיות. אין לי עמדה פוליטית ברורה, ואני בספק גדול אם חיילים אמריקנים ששירתו בוייטנאם לפני 40 שנה, קשורים לפוליטיקה הישראלית בת ימינו.
השאלה שלי היא PURE עניינית, ללא עמדה פוליטית כלשהי.

בנוגע למטרת האשכול, אחדד אותה ברשותכם:
מעניין אותי לדעת מהי ההתייחסות הרגשית של הלוחם בהשתמשו בכינויים הללו ומה הם משקפים בעיניו. בכוונה פניתי לחברי הפורום היות ובחלקם הגדול הם חוו את שדה הקרב, והמשמעות והפרשנות שלהם לכינויים אלה, חשובות לי מאוד.

אם הסוגיה מציקה למי מבין הקוראים בפורום, לא אעלב אם הוא יעבור לנושא הבא.

נערך לאחרונה ע"י 7149 בתאריך 30-04-2011 בשעה 18:40.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-04-2011, 20:57
  7149 7149 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.05
לבני, יש לא מעט סיבות להעריך את החיזבאללה
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "שוב פעם "הערכה"?...."

זה לא נושא האשכול, אבל כהערת אגב, אני אישית, מעריך מאוד את מערך המודיעין שלהם, ואת העובדה שהם מצליחים לאתר מערכות האזנה, תצפית ורשתות ריגול שמשתמשים בציוד הכי משוכלל, מסווג ומתוחכם שיש לצד השני, ועדיין הם מאתרים אותם, מאכנים אותם ומצליחים לפרק אותם, דבר שגופים גדולים מהם מעולם לא הצליחו לעשות.

אני מעריך מאוד את בטחון השדה שלהם, וחושב שיש המון מה ללמוד מהם בהקשר הזה.
ישנן עוד תכונות שאני מאוד מעריך אצלם, בלי קשר לכך שלדעתי האישית הם חלאות אדם מהסוג הנלוז ביותר. אני בוחן כל עניין לגופו.

אחד הדברים הראשונים שלימדו אותי בבה"ד 15 היה להכיר ולהעריך את האויב. אני סבור שאם רבים אחרים היו עושים כמוני, ומנטרלים את הרגש מהרציונאל, הרבה פחות דם היה נשפך ב-63 השנים האחרונות.

שוב, זו הערת אגב, שאינה קשורה למהות האשכול.
ישן 30-04-2011, 21:19
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי 7149 שמתחילה ב "לבני, יש לא מעט סיבות להעריך את החיזבאללה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי 7149
זה לא נושא האשכול, אבל כהערת אגב, אני אישית, מעריך מאוד את מערך המודיעין שלהם, ואת העובדה שהם מצליחים לאתר מערכות האזנה, תצפית ורשתות ריגול שמשתמשים בציוד הכי משוכלל, מסווג ומתוחכם שיש לצד השני, ועדיין הם מאתרים אותם, מאכנים אותם ומצליחים לפרק אותם, דבר שגופים גדולים מהם מעולם לא הצליחו לעשות.

אהבתי
מאיפה הבאת את התובנה הזו - "...דבר שגופים גדולים מהם מעולם לא הצליחו לעשות"? זה משעשע ביותר, ואתה נותן לחיזבאללה יותר קרדיט מאשר מגיע להם

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 30-04-2011, 21:32
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי 7149 שמתחילה ב "האם אין פה בעצם סוג של "קריצה"?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי 7149
אני מנסה לחשוב בעברית על שמות תואר הקשורים לצבא ושמסתיימים ב"ניק" כמו חמאסניק, והשמות שעולים לי, אישית, מבטאים סוג של הערכה ביחס למי שנושא אותם: פזמניק, צלשניק, חימושניק.
האם זה באמת מטעמי נוחיות, או שיש פה הקשר סמוי של הערכה כלשהי של הצד השני?

"הסיומת -ניק – סיומת המתארת אדם על פי השתייכותו או על פי תכונה המאפיינת אותו. מקור הסיומת ביידיש (ולפני כן בפולנית ובאוקראינית). כגון: ג'ובניק, חמאסניק, חפיפניק, כדאיניק, כלומניק, מג"בניק, מדורניק (בסלנג: מלשן, מהמדור המרכזי של המשטרה), מושבניק, מילואימניק, קיבוצניק, שטותניק. "

http://www.safa-ivrit.org/imported/yiddish.php
ישן 30-04-2011, 21:50
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 7149 שמתחילה ב "צ'ארלי, חאג'י, חיזבלון, חמאסניק: כינויים שמקורים בפחד, הערכה, זלזול, גנאי?"

כינויים נובעים, ככל הנראה, מצורך אנושי לזהות את האוייב הניצב ממול. מדובר בדמויות חסרות שם, חסרות פנים, המשדרות איום מוחשי. מתן כינוי לאוייב לעיתים מרגיע, לעיתים מביע זלזול, לעיתים סתם שכנוע עצמי בעליונותך על אותו איום לא מוכר, ולעיתים כינוי של כבוד והערכה ללוחם שמנגד. כך, למשל, כינו חיילי הארמיה השמינית במדבר המערבי את חיילי קורפוס אפריקה בכינוי הלא מפתיע "רומל". כינוי זה נבע מתוך כבוד , הערכה ואפילו חשש, מפני אותו כח הלם, אשר הכה מעת לעת את בצבא הבריטי בעוצמה. הכינוי נתפס ע"י הפיקוד הבריטי כפגיעה במורל עד כדי כך שנעשו נסיונות לשרש את הכינוי.
מן העבר האחר, אני זוכר כי במלחמת יום כיפור נשמע ברשתות , מעת לעת, הכינוי "מלוכלכים", ביחס לחיילים המצריים. איני יודע אם אכן הכינוי נוצר מתוך יחס של זלזול, או שמא מתוך הצורך לתת להם כינוי. צריך לזכור כי בנרטיב הצבאי לא ניתן לכנות ברשתות הקשר שום דבר בשמו האמיתי. כאשר איש לא יהיה מוכן לתת לאוייבו שם קוד אנושי, תרים אחר שמות תואר מגונים- תואר הנותן לך מעין תחושת סיפוק - הנה העלבתי אותם בכך שכיניתי אותם בכינויי גנאי- או אולי תחושת עליונות- הוא מלוכלך, הוא לא יוכל להיות לוחם טוב.

ישן 30-04-2011, 22:05
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

אבחנה בסיסית אך אולי לא ברורה היא שהכינויים נועדו לקבץ את לוחמי האויב לקבוצה אחת, ששונה מזו של החייל, וע"י כך להפחית חלק מהמתח הפסיכולוגי שבמלחמ. אם הם "ג'רי", "פריץ", "צ'רלי" או "חמאסניקים" (כינויים שאינם לכשעצמם מביעים ביטול או זלזול)- הרי שמחד אתה מכיר אותם קצת והם לא רק מין "אויב" אמורפי ותיאורטי, ומאידך אתה יכול ואמור להתייחס אליהם אחרת מלצד שלך (למשל, להרוג אותם).

אם אני צודק, הרי שיהיו גם כינויים נפוצים בפי החי"ר לשריונרים, בפי השריונרים להנדסה קרבית, בעיני לוחמי יבשה לטייסים, וכו' קבוצות שנתפסות כמי שפועלות באופן אחר ובפרט מסתכנות יותר/פחות.
ישן 01-05-2011, 09:47
  ilya432 ilya432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.08
מקור של כל כינוי

לדעתי זהו נושא די מעניין.
יש צורך להבחין בין הכינויים לגופו של כל עניין. אני בטוח שיש כמה מאפיינים משותפים לכלל הכינויים הניתנים ללוחמי הצד היריב כגון: זיהוי, דה-הומניזציה או היוריסטיקת הדמייה שהיא נטייה לבחון במהירות עד כמה מתאים התיאור של האדם אל האבטיפוס המייצג את אותה הקטגוריה, ועל סמך בחינה זו לקטלג אותו כשייך או לא שייך לאותה קטגוריה. או קיצור ושם קליט. אך מעבר לזה, כל כינוי מגולל סיפור ייחודי כלשהו. שימוש ע"י דורות הבאים של חיילים בכינוי כזה או אחר נובע מחינוך על ידי דור החיילים הקודם אך המקור הוא המעניין. עוד דבר מעניין הוא האם הכינוי הגיע מלמטה (הלוחמים בשטח) או דווקא מלמעלה (הפיקוד) וניתן שם לעג כדי לגרום חוסר כבוד וחוסר פחד מהאוייב או להיפך שם של כבוד לאוייב (יכול לשפוך אור על החשיבה של הפיקוד), הושרש ביחידה ואז הופץ עם הזמן עד שהפך לשגור בלקסיקון הקולקטיבי כחלק מטרמינולוגיה ייחודית ? מה היו הסיבות דווקא למתן שם זה או אחר והאם יש סיפור מעניין מאחוריו.
אני לא חושב שיש סיבה מיוחדת ל"חמאסניק" כי הרבה שמות של יחידות בצה"ל ב"שפה הסלנגית" מסתיימות ב"****ניק" או "****צ'יק". באותה המידה אפשר היה לומר "חמאסן" או "חימושן" במקום "חימושניק".
למשל, קיים בצה"ל כינוי לכל לוחם או יחידה שפועלת בצורה בלתי מאורגנת- "פלאנגות"(סלנג) וכינוי זה הרי הגיע מלבנון ובהתחלה התייחס למיליציות הנוצריות אך כעת לא מכוון כנגד ארגון ספציפי אלה אפילו לפעמים כשם גנאי ליחידות צה"ליות על ידי יחידות צה"ליות אחרות וגם כנגד חיילים בודדים בתוך היחידה עצמה העושים מעשה קונדס מטופש או מסוכן ורשלני מבחינת בטיחות או הופעה חיצונית.
מנגד, לכינויי האוייב בקרב לוחמי צבאות בעולם ישנם מאפיינים זהים כמו לכינויי גנאי גזעניים לכל דבר כגון : צ'ינק (סינים), ניגר(שחור אפריקני), ספיק(לטינו-אמריקנים, מקסיקנים), קראוט(גרמני- תרגום:כרוב כבוש), קייק או ז'יד(יהודי), יאנקי(אמריקאי)....כינויים אלה, מקורם לא פחות מעניין ואני בטוח שהסיבות זהות לכינויים הצבאיים ככה שהעיסוק בנושא רק במסגרת הצבאית הוא לא מספיק קולע בנקודה.
ישן 01-05-2011, 10:11
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ilya432 שמתחילה ב "מקור של כל כינוי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilya432
מנגד, לכינויי האוייב בקרב לוחמי צבאות בעולם ישנם מאפיינים זהים כמו לכינויי גנאי גזעניים לכל דבר כגון : צ'ינק (סינים), ניגר(שחור אפריקני), ספיק(לטינו-אמריקנים, מקסיקנים), קראוט(גרמני- תרגום:כרוב כבוש), קייק או ז'יד(יהודי), יאנקי(אמריקאי)....כינויים אלה, מקורם לא פחות מעניין ואני בטוח שהסיבות זהות לכינויים הצבאיים ככה שהעיסוק בנושא רק במסגרת הצבאית הוא לא מספיק קולע בנקודה.

ערבבת פה מין שאינו במינו.

ניגר, ספיק וקייק/ז'יד הם כינויי גנאי גזעניים "אזרחים" לכל דבר.

קראוט הוא ספק כינויי גנאי ספק כינויי נוחות, אאז"נ הוא נבע מהכרוב הכבוש שהיה במנות הקרב הגרמניות במלחה"ע השנייה, באותו זמן (ולפני כן) הגרמנים היו ג'ריס או הונים, שוב אחד כינוי נוחות והשני נוחות-זילות.

יאנקי איננו כינוי גנאי, אלא כינוי נטרלי לכל דבר, לפעמים אפילו כינוי חיבה (מהשיר יאנקי דודל?).

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 01-05-2011, 22:48
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני בספק כמה הכינוי "הוני"..."

הכינוי הוא ממלחמת העולם הראשונה ולפני כן- לא לגרמניה הנאצית. לא חייתי אז אז איני יכול לערוב למידת הפגיעה בכינוי, אבל בוא נאמר באנלוגיה שאם היית קורא לחיילים סובייטים "נאצים", הם היו נעלבים למרות שגם הנאצים כבשו שטחים נרחבים והכריעו מדינות רבות בתחום שהיה אח"כ בשליטה סוביטית. עיניין של סגנון ומוסר ולא של עוצמה.

האם הכינוי "הונים" היה מוצדק לתקופתו? גרמניה הקיסרית של מלה"ע הראשונה תוארה בתעמולה של מדינות ההסכמה כמפלצת, אבל הזכרונות שקראתי טענו שהם שמרו על מוסר לחימה בערך כמו אויביהם. רוברט גרייבס הבריטי, למשל, מתאר כיצד בן דוד שלו, קצין ארטילריה בווארי, הקפיד להוריד רק קצה של צריח קתדרלה בו היה צלף צרפתי- ותרם בכך תרומה לתרבות האירופאית שהוא עצמו לא הצליח לשחזר בימי המלחמה.
ישן 02-05-2011, 00:03
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני בספק כמה הכינוי "הוני"..."

לפי הר-סגור ז"ל. בריטניה אירגנה קואליציה אירופאית לדכא את מרד הבוקסרים בסין, במפנה המאה ה-20. הקואליציה כללה חיל משלוח של הקיסרות הגרמנית. קיזר ווילהלם השני, שלא זכור לטוב בחוכמתו הרבה, נאם לחייליו שיהיו אכזרים כמו ההונים כדי שדורות של סינים לא ישכחו אותם. הנאום הודפס בעיתון והבריטים עשו מזה מטעמים - עד היום.

לאחר עריכה:

On 27 July 1900 when Wilhelm II spoke during departure ceremonies for the German contingent to the relief force in China, an impromptu, but intemperate reference to the Hun invaders of continental Europe would later be resurrected by British propaganda to mock Germany during World War I and World War II.
Just as the Huns a thousand years ago, under the leadership of Attila, gained a reputation by virtue of which they still live in historical tradition, so may the name Germany become known in such a manner in China, that no Chinese will ever again dare to look askance at a German.

—Michael Hunt, The Making of a Special Relationship: The United States and China to 1914[126]

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 02-05-2011 בשעה 00:08.
ישן 01-05-2011, 10:48
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ilya432 שמתחילה ב "מקור של כל כינוי"

עד כמה שידוע לי המונח פאלאנגה בא במקור מהמיליציות הרפובליקניות במלחמת האזרחים הספרדית ומקור השם הוא הפאלאנקס היווני הקדום.
משם השם כנראה התגלגל למיליציות סמי-צבאיות שלא נשלטות על ידי המדינה ולא בדיוק מתנהגות כמו צבא מאורגן, ונקלט בצה"ל ככינוי גנאי ליחידות מבורדקות.

ובאשר לנושא הדיון - אני לא נתקלתי אף פעם בחיילים שדיברו על "ערבושים" או שם גנאי מובהק אחר באופן רשמי או חצי רשמי, ואם כן היו כאלו מקרים אז אני מתאר לעצמי שהם לא התקבלו בעין יפה על ידי חיילים אחרים ובוודאי שמפקדים.
מה שכן קיים זה הכינוי "מלוכלכים" למחבלים (לא לאזרחים) שעושים בו שימוש בקשר. לגבי אזרחים ממוצא ערבי הכינוי המכובס הרגיל שאליו התרגלתי הוא "מקומיים" או מקסימום "בני דודים". מלוכלכים שמעתי רק בלעדית ככינוי לנושאי נשק בעלי כוונות זדון.
שווה לזכור ששומעים כינויי גנאי קשים יותר מופנים לחיילי יחידות אחרות כך שמראש צריך להניח שבבסיס של חיילי חובה בני 18 השפה תהיה מלוכלכת קצת יותר מאשר בסלון של חנה בבלי, ועדיין בצה"ל המצב מצויין יחסית לדוגמאות שניתנו מצבאות מערביים אחרים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:24

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר