לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-05-2011, 16:43
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
שאלה מדוע אין החלטה על פיתוח מטוס קרב כחול-לבן בישראל?

קודם כל חשוב לי לציין, שאין קשר בין האשכול הזה לאשכול שהיה בזמנו על ה"לביא",
או כל אשכול אחר שנפתח בתחום.

לאחרונה התברר כי צה"ל החליט בסופו של דבר לפתח בארץ את דור העתיד של ספינות ה"סער"-על חשבון התוכנית הקודמת שתמכה בקניית ספינות מתקדמות מצבא ארה"ב מדגם "LCS".

מהלך זה גרם לי לחשוב גם על התחום האווירי:

בארץ קיימות תעשיות היי טק מהמתקדמות בעולם, שמפתחות ומייצאות לשוק העולמי מוצרי "היי-הנד" בכל הקשור לאמל"ח מתקדם.

לישראל יש גם ידע נרחב בתחום האווירונאטיקה, חימוש אווירי, ולוחמה אלקטרונית.

אם כך, שאלתי היא:

למה אין החלטה על פיתוח מטוס קרב מודרני, שיוכל להוות את חוד החנית של חיה"א הישראלי, להימכר למדינות ידידותיות בעולם, ולמנוע את התלות האווירית שלנו במטוסי קרב אמריקאים מתקדמים.

לדוגמא-האמריקאים עד היום לא מוכנים למכור לנו את הF22, אז זה אומר שאנחנו חייבים להסתפק בפחות מהטוב ביותר?

זה נכון שלצורך תכנון מטוס קרב, ופס ייצור מתקדם, ישנה עלות של עשרות אם לא מילארדי דולרים.

אבל לעניות דעתי, הרווחים העתידים יכולים להיות גבוהים בהרבה.

מערכת החץ לדוגמא, היא מערכת שתוכננה, ונבנתה, וממשיכה להתפתח בארץ, והיא 100% כחול לבן, אבל לאמריקאים יש וטו מוחלט עליה, רק בגלל שהם הואילו בטובם להקצות 2 שליש מעלות הפרוייקט.

אם לארה"ב לא הייתה מעורבות פיננסית בפרוייקט, סביר להניח שאותה מערכת הייתה יכולה להימכר לעוד מדינות בעולם, ובכך היא הייתה מאפשרת למדינת ישראל להינות מפרי פיתוחה, וגם לאפשר פיתוח עתידי.

אני מקווה שיתפתח דיון פורה בעניין.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-05-2011, 16:54
צלמית המשתמש של bladeofdarkness
  bladeofdarkness bladeofdarkness אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.05.11
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "מדוע אין החלטה על פיתוח מטוס קרב כחול-לבן בישראל?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion

למה אין החלטה על פיתוח מטוס קרב מודרני, שיוכל להוות את חוד החנית של חיה"א הישראלי, להימכר למדינות ידידותיות בעולם, ולמנוע את התלות האווירית שלנו במטוסי קרב אמריקאים מתקדמים.

קודם כל, תגדיר מדינות ידידותיות
אירופה והודו כבר מסתדרות לבד, ואני לא בטוח שהשוק הסינגפורי גדול מספיק כדי לכסות את העלויות של הפרויקט.

ציטוט:
זה נכון שלצורך תכנון מטוס קרב, ופס ייצור מתקדם, ישנה עלות של עשרות אם לא מילארדי דולרים.

אני חושב שהתכוונת להגיד מיליארדים אם לא עשרות מיליארדים, ועשרות מיליארדים זה לא סכום שישראל יכולה להוציא מהכיס.

ציטוט:
אבל לעניות דעתי, הרווחים העתידים יכולים להיות גבוהים בהרבה.

כדי להחזיר את הכסף המושקע בפרויקט צריך יהיה למכור מאות מטוסים, והשוק של מטוסי דור 5 (אני משער שזו כוונתך, כי הזכרת את ה F-22) לא גדול מספיק,
מדינות המערב, הרוסים, והסינים כבר מכוסים, ההודים יקנו מהרוסים, ואני לא חושב שאתה מציע למכור לסעודים, אז מה כבר נשאר מהשוק הפוטנציילי ?

נערך לאחרונה ע"י bladeofdarkness בתאריך 06-05-2011 בשעה 17:10.
ישן 07-05-2011, 20:04
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "יש סימוכין?"

כן. כולם מכירים את מנועי בית שמש שבעבר ייצרה ממש מנועי סילון והיום מתמקדת יותר במנועי עזר. יש גם את חברת טקג'ט שמתמחה בייצור להבים למנועי סילון (שלמיטב ידיעתי - זאת הבעיה האמיתית) ואת חברת טכנולוגיות להבים שמייצרת להבים לפן, טל"ן וטל"ג..
בנוסף יש את חברת אסאטק, לדוגמה, שמייצרת רובוטים תעשייתיים שמשמשים בכל העולם לייצור רכיבי מנועי סילון - בין לקוחותיהם גם חברת רולס רוייס.

כל השאר זה עניין של רצון והשקעה. אני לא חושב שיהיה משתלם לייצר בישראל מנועי סילון, אבל מבחינה טכנולוגית זה בהחלט אפשרי. פיתוח מנועי סילון - לדעתי לא.

ישן 07-05-2011, 09:25
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
שים לב
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי erangh1 שמתחילה ב "מכיוון שזהו פורום שמורכב..."

שיש בפורום 2-3 כותבים קבועים ששוגים כנראה באשליות של בעלות וניהול ושרוב תרומתם בשנתיים האחרוונות היא כניסה לאשכולות שאחרים פותחים בלי שום כוונה לתרום לדיון עצמו ובמקום זאת הם פותחים בהטפה מתנשאת, ילדותית ומיותרת בסגנון של "אתה לא מבין כלום", "אני מבין הרבה יותר ממך", "למעלה מבינים הכי טוב", "זה נטחן כבר למוות" ואין זה משנה כלל נושא האשכול, זהות פותח האשכול, ותק וכו'.
תבחן את האשכולות שנפתחו בשבוע האחרון למשל וזהות המטיפים הללו תעלה בשנייה וחצי.
חלק נכבד "מתרומתם" כיום לדיונים בפורום (בניגוד לעבר לצערי) סובבת את נושא ההטפה לאחרים ואז בהתגוננות (פעמים רבות מתלהמת וחסרת נימוס) מפני אלו שקמים עליהם, מה שמביא כמובן להתדרדרות האשכול ו/או לנעילתו, שזו כנראה מטרתם האמיתית.
מדוע לא שמים סוף לתבנית הידועה הנ"ל (אגב לא רק מהפורום הזה), שמזרימה "דם רע" וגם מונעת כניסת "דם חדש"? לא ברור, למנהלים (האמיתיים) פתרונים.
ישן 07-05-2011, 10:01
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
מה יהיה?
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "שים לב"

מתי תתבגרו? בכל פעם שיצוץ ויכוח קטן אתה ועוד כמה גולשים תנצלו את ההזדמנות כדי לבקר גולשים אחרים ואת אופן ניהול הפורום?
אני מזכיר לך: אף אחד לא מכריח אותך לכתוב כאן. אם יש לך ביקורת על גולשים אתה מוזמן לפנות אלינו בעניין. אם יש לך ביקורת על דרך הניהול אתה מוזמן להתלונן על כך לבעלי האתר.
העקיצות המטופשות האלה לא מוסיפות כבוד לאף אחד, בטח לא לך - שבמקום לעסוק בהעלאת כתבות/שיתוף במידע ודעות, מחפש עוד הזדמנות להמשיך את הריבים והמחלוקות שלך עם אחרים.

אני לא מבין, אתה בכוח רוצה שנרחיק אותך מהפורום? כנראה שכן, אחרת היית מפסיק עם זה באחת הפעמים הקודמות שבה הערנו לך.

בעריכה:
Fang הקדים אותי...

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 07-05-2011 בשעה 10:04.
ישן 06-05-2011, 17:21
  pack leader pack leader אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.09.10
קטעים זאת שאלה ממש מצחיקה מאיפה להתחיל ??? !!!!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "מדוע אין החלטה על פיתוח מטוס קרב כחול-לבן בישראל?"

1) אין תשתיות: מתאימות (אין מנועים לרכב תוצרת ישראל ואתה רוצה מנוע סילון למטוס קרב !!!)
2) אין כסף: (פרויקט כזה יאלה עשרות עם לא מאות מיליארדי דולרים שאין לנו )את הדוגמא נתת בעצמך אפילו לפרויקט החץ הקטן בכמה סידרי גודל והעונה על צורך חשוב בהרבה היה צורך במימון אמריקני רב
3) אין עובדים : בשביל לייצר מטוס קרב יש צורך באלפי עובדים מקצועיים (לא מהנדסים אלא עובדי מלאכה) שאין בשוק העבודה הישראלי .
4) אין חברים : יש מעט מאד מדינות שיקנו כלי נשק מורכב ויקר כל כך מיצרן שזה מטוסו הראשון תוסיף לזה את המיגבלות הפוליטיים והכל נהפח לברור .
5) הכי חשוב בין בנייה ברישיון של כמה ספינות בעלות עיצוב גרמני ומכלולי כוח אמריקניים עם עזרה של היצרן המקורי (נכון שיש מכולולים ישראלים אבל הם לא נוגעים לכלי עצמו אלא לציוד ונשק מורכבים) .
יש הבדל של שמיים וארץ לייצר מטוס מקורי ( אפילו הלביא היה בעל מכלולים אמריקנים רבים) ברמה שחיל האוויר לא יתבייש בה .

נ.ב
אם אמריקה לא היתה פותחת ארנק בפרויקט החץ לא היה פיתוח שאסור היה למכור

נערך לאחרונה ע"י pack leader בתאריך 06-05-2011 בשעה 17:25.
ישן 06-05-2011, 17:31
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01

אם אתה מגדיר את הפיתוח עצמו כמטרה, בדומה לתוכנית חלל או תרופה לסרטן... כלומר תוכנית שעיקר התועלת שבה יכול לנבוע מפרוייקטים ופיתוחים נגזרים... אז אולי כדאי יהיה לפתח כזה מטוס. כלומר, ישראל יכולה לפתח מטוס ואלף מוצרים הנגזרים מהפרוייקט לתעשייה ולבסוף לייצוא. אבל המוצר הסופי עלול להיות לא כלכלי (מעבר למדגים טכנולוגיה).

אני לא חושב שההודים מכוסים מבחינת מטוסי דור-5 ובכלל לא בטוח שהרוסים יסכימו למכור להם כאלה. אולי ישראל והודו דרום קוריאה, יכולות לשתף פעולה ולפתח מטוס כזה... אני לא יודע.

יכול להיות שכדאי להתחיל מפיתוח מל"ט חמקן או טיל שיוט חמקן... לפני שקופצים למטוס...

נכון שמעצמות הגדולות יחזיקו במטוסי חמקן בכמות מעטה. עדיין, כלי התעופה העתידי, זה שיהיו לו את הביקוש הגדול ביותר בשדה הקרב העתידי, יהיו דווקא מטוסים קטנים וזולים לסיור וסיוע קרוב. מטוסים שישלימו את העבודה של מל"טים גדולים ויקרים של העתיד. לדעתי, מלחמות העתיד יראו כמו עירק, לוב ואפגניסטאן. מעט מטרות "איכות", המון מטרות קטנות וניידות במרחבים גדולים מאוד, ללא חזית מוגדרת.

ישן 08-05-2011, 08:24
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אם אתה מגדיר את הפיתוח עצמו..."

ציטוט:
עדיין, כלי התעופה העתידי, זה שיהיו לו את הביקוש הגדול ביותר בשדה הקרב העתידי, יהיו דווקא מטוסים קטנים וזולים לסיור וסיוע קרוב. מטוסים שישלימו את העבודה של מל"טים גדולים ויקרים של העתיד. לדעתי, מלחמות העתיד יראו כמו עירק, לוב ואפגניסטאן. מעט מטרות "איכות", המון מטרות קטנות וניידות במרחבים גדולים מאוד, ללא חזית מוגדרת.

אם אתה מתכוון שזה שוק שהתעשיה הישראלית צריכה להיכנס אליו, אולי בסיוע ממשלתי, הרי שגם אם הניתוח האסטרטגי שלך נכון, לדעתי הוא אינו גורר את המסקנה הזו.
- חסמי הכניסה לשוק ה- LAAR נמוכים, כל חברת אינטגרציה יכולה לשתף פעולה עם יצרנית פלטפורמות (ואין יצרנית כזו בישראל) ולהיכנס לתחום. אין לנו יתרון טכני בתחום, ולכן שולי הרווח בו יהיו נמוכים. אפשר להקביל את זה לשוק הרוס"רים או נעלי הצבא- יש להם ביקוש רב, הם נדרשים מאוד למלחמה בעצימות נמוכה, אבל זה לא שוק שמגלגל מיליארדים- ולישראל אין בו נוכחות חזקה.
- אין לנו יתרון שנובע משימוש מבצעי בארץ.
ישן 08-05-2011, 09:28

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] עדיין, כלי התעופה..."

אני לא מסכים איתך, בכלל.
החל ממערכות התצפית והמכ"מים של ישראל, אותו ציוד שאנחנו מרכיבים על מזל"טים, יכולים לסייע לטייס מטוס סיור.
הפלטפורמות עצמן הן כולן שידרוגים של מטוסים אזרחיים. יש מעט מאוד מטוסי סיור חמושים יעודיים. המשמעות היא, שיש מקום לשיפור בעזרת מטוסים יעודיים בעלי הנדסה יחודית.

כל אחד יכול לקנות מטוס ולסייר בעזרתו, לא כל אחד יכול להרכיב מטוס סיור תחרותי. לכן, אני חושב לישראל יש יתרון יחסי מהותי בתכנות ובניה של מטוס סיור חמוש.

ישן 09-05-2011, 12:10
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
אין יש מאין , והסיוע האמרקאי הוא נטו , אתה לא יכול להשוות אותו לתלג
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "אני יודע שבסוף השנה הבאה..."

שינוי בתקציב יכול להיות :
1. הגדלת התקציב על ידי מיסים - בעייה , אנחנו לא בשנות החמישים והשישים , מיסים גבוהיים מידי יברחו מפה הרבה מוחות והרבה משקיעים.
2. הגדלת הגרעון - ירידה בדרוג העולמי , העלת הריביות שמדינת ישראל משלמת ושיעבוד כל העתיד הכלכלי של המדינה.
3. קיצוץ - מבחינה כלכלית ההגיוני ביותר , אבל מאייפה לקצץ ? מחינוך ? מבריאות ? אולי נסגור ישיבות ? (למרות שהתקציב שלהם לא כזה גדול כמו שחושבים) ,
יש לי כמה רעינות מאייפה ניתן לקצץ אבל אני חושש שלא תואהב אותם במיוחד. כמו שמשהוא כבר כתב פה לא מספיק לזרוק ססמאות באוויר.

לגבי הסיוע האמריקאי - שלשה מליארד דולר הם נטו , בו לא נשכח את זה , שמשווים לתל"ג צריך לזכור שהתוצר הכולל הוא ברוטו וצריך וזה לא בדיוק סכום שאפשר להשתמש בו , כדי לייצר את התל"ג יש הוצאות (חומרי גלם למשל) אז זאת השוואה לא מדוייקת)
השוואה מדוייקת תהייה כמה תלג אתה צריך כדי לייצר שלשה מיליארד נטו (ובזה הכלכלנים פה יוכלו לתת משוואות הרבה יותר מדוייקות ממני).
אגב , לפעמים הסיוע , יותר גדול , למשל בקניית ה F35 מכספי הסיוע , מחוייבת כרגע לוקהיד מארטין בהספקת עבודה לתעשיות ישראליות בגודל 4 מליארד דולר .
ישן 07-05-2011, 00:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "אמנם אני מסכים עם הטענה..."

הוא מרכיב מרכזי בתקציב הבטחון. אתה יותר ממוזמן להראות מהיכן משיגים מחצית מהסכום הזה, מבלי לפגוע בתקציבים האזרחיים (שהם העיקר, לא תקציב הבטחון).

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 07-05-2011, 00:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "את כל הסכום ניתן להשיג עם..."

קיצוץ רוחבי של 5 מלייארד שקל... מעניין. את מה תקצץ?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 07-05-2011, 01:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "לא מבחינת ביטחון מידע, אלא..."

אני פעם אחת אשמח לשמוע הצעה ריאלית. מה תקצץ? סל בריאות? תקציבי תחבורה? אולי נגדיל עוד יותר את הצפיפות בכיתות? גם אתה, וגם מעלה המיסים שוכחים שהמטרה של הצבא היא לשרת את המדינה.

ישן 07-05-2011, 02:00

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני פעם אחת אשמח לשמוע הצעה..."

כולנו יודעים שיש בורות שומן, יש תקציבים לעמותות שהישרותים שלהם... לא מספיק חיוניים או לא מספיק יעילים... יש בעלי הון שהעסקים שלהם מקבלים מענקים, הלוואות ותמיכות וערבויות להלוואות, שלכל אלו יש הצדקה, איך לומר... מעוררת מחלוקת?

יש בלאגן עצום בחלוקות כספי רווחה כמו ביטוח לאומי או קיצבאות ילדים. יש הגירה לא חוקית. יש פשיעה כלכלית ופשיעה רכוש שהמדינה והפרקליטות בקושי מתייחסים לזה כאלה פשע... בזמן שפשע כזה עולה לנו המון כסף, המון!!!.

יש מאיפה לקצץ, ואפילו לשפר את השירות לאזרח, עם פחות תקציב, ומבלי שהשירות הציבורי יחייה על משכורות נצלניות.
אבל זה באמת שייך לפורום אחר.

ישן 07-05-2011, 02:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "כולנו יודעים שיש בורות שומן,..."

נכון, וזה לא אומר שצריך להגדיל את תקציב הבטחון.

ישן 09-05-2011, 12:25
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
אכן יש בורות שומן, והרבה פשיעה וכן גם מענקים , עכשיו בו ותציע איך לפתור את הבעיות
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "כולנו יודעים שיש בורות שומן,..."

בורות שומן , ססמא יפה ואני מסכים שיש כאלו , אבל איך מטפלים בזה בטווח המידי (כקיצוץ בתקציב) ?
בו נהייה דמגוגים והנה כמה הצעות דמגגויות לבורות שומן וטיפול בהם:
1. עובדי הנמלים - למה הם מקבלים כל כך הרבה כסף , לקצץ היום - ממ , מה אכפת לנו שישבתו קצת והפגעה הכלכלית תהייה הרבה יותר חמורה מהחסכון , העיקר העקרון.
2. למה אנשי קבע בקריה צריכים להרוויח כל כל הרבה , לקצץ ולתת לכל הגובנקים האלו שכר מינמום - אז מה הם הצבא שלנו יהפוך לצבא נכשל מבחנה מקצועית , הרי מי בדיוק ישאר בצבא קבע במקרים האלו , כן אני מסכים שיש מקצועות שאין מקומם בצבא (כמו שפעם הצבא החזיק מפעל קפה) אבל איזה תוכניתן ישאר בדיוק בצבא ? איזה מכשירן מוכשר ? איזה כלכלן סביר ? איזה מכונאי מטוסים (וראינו מה קרה שהפריטו את תחזוקת הסקיהווקים) ועוד הרבה דוגמאות.
3. מי צריך 30 שרים - טוב פה אני מסכים , אבל כמה זה יחסוך ? 20 מליון שקל בשנה , מזה לא מפתחים מטוסים.
4. פשיעה כלכלית - יש לך הצעות לשיפור במלחמה בפשיעה הזאת ? בנתיים הקימו את היחדה לפשיעה כללית

בקיצור , ססמאות זה נחמד , אבל שיורדים לפרטים זה מתחיל להזכיר לי את הבדיחה על הקומניסט שמנסה להסביר לאיכר בקולחוז למה קומוניזים זה טוב :

"אתה רואה את השדה הזה , בקומוניזים השדה יהיה של כולם וכולם יוכלו לגדל בו ירקות - האיכר משיב מצויין טוב מאוד
אתה רואה את התרנוגולות האלה , כולם יוכלו להנות מהבייצים שלהם - האיכר , מצויין טוב מאוד קומוניזים זה טבו.
אתה רואה הכבשים האלו , כולם יוכלו להנות מצמר שלהם - האיכר - טוב מאוד .
אתה רואה את הפרה הזאת , כולם יוכלו להנות מהחלב שלה - האיכר , מה פתאום זה לא טוב זה גרוע , קומוניזים זה רע !
הקומוניסט - למה מה קרה ? האיכר - כי הפרה היא שלי ".
ישן 07-05-2011, 02:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "תסתכל על מה שקורה במזרח..."

אני מסתכל ו? יותר מסוכן עכשיו ממה שהיה ב-56? 67? 73?

ישן 22-05-2011, 11:38
  עצמאי בשטח עצמאי בשטח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.10
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני פעם אחת אשמח לשמוע הצעה..."

הצעה לקיצוץ :

תקציב המדינה הכולל המתוכנן לשנת 2012 כ-400 מיליארד ש"ח.

קיצוצים מוצעים :

רזרבה כללית קרוב ל-8 מיליארד (בשביל קנה מידה ל-2011 רזרבה של 6 מיליארד) - לצמצם אותה ב-2 מיליארד.
תמיכות שונות (שוחד קואליציוני וכו') מעל 4 מיליארד - לקצץ 1.5 מיליארד.
משרד התרבות והספורט קרוב למיליארד - לקצץ 300 מיליון.
מענקי בינוי ושיכון כ-2 מליארד - לקצץ 400 מיליון.
הוצאות מנהל מקרקעי ישראל כ-5.5 מיליארד - לקצץ 500 מיליון.
משרד החינוך מעל 36 מיליארד - לקצץ 300 מיליון.

הנה קיצוץ של 5 מיליארד שיעבור בקלות בממשלה על רקע של ויתור על הסיוע בלי לחתוך "בבשר החי" של שום דבר ובלי לפגוע בשום דבר קריטי, בלי לגעת בכלל בבטחון פנים, בריאות, ביטוח לאומי, רווחה, תמ"ס, מדע, תחבורה, תשתיות, אף אחד מאלה ואחרים.

באופן תיאורטי אפשר גם היה לקחת את כל-5 מהרזרבה ועדיין להישאר עם רזרבה של 3 מיליארד, אבל לא בחרתי בדרך הקלה.
ישן 22-05-2011, 11:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי עצמאי בשטח שמתחילה ב "הצעה לקיצוץ : תקציב המדינה..."

הרשה לי לפקפק - פגעת בחינוך וביציבות הקואליציונית. אני לא אמשיך, אבל זה בדיוק מדגיש עד כמה זה לא פשוט. ואני בכלל לא מדבר על העובדה שהרזרבה לרוב מנוצלת (נחש מי מקבל את רוב הכסף), או את נושא החוב הלאומי והעובדה שהתקציב הוא תמיד גירעוני.

ישן 07-05-2011, 01:43
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "אפשר גם להוסיף מיסים אם זה..."

למה לא, יש לי רעיון אדיר בא נקבע מראש 90% מס הכנסה. אחרי הכל, למה האזרחים קיימים, אם לא לשרת את הצבא...

ישן 07-05-2011, 02:13
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "ואם נניח אתה תדע שהמיסים(לא..."

ומי ישלם 90% מס, אה? איזה עסק ישאר במדינה עם 90% מס? איזה אדם שמרוויח משכורת יפה ישאר עם מס הכנסה גבוה, אה?

המדינה [/B]בטוח[B] לא תתקיים עם מיסוי גבוה.

אני מציע שתזיז את עצמך ותסתכל מה היה היקף תקציב הבטחון בעשור הראשון למדינת ישראל, כאשר הפידאיון הגיעו עד לתל אביב.
אח"כ לך תלמד קצת מה היה הגידול בהיקף ההכנסה של מדינת ניו-ג'רזי בין 2001-2009, ביחס להיקף המיסים שהוטלו.
תתחיל מהמסמך הבא, אולי תלמד משהו לשם שינוי:
http://www.stanford.edu/~cy10/publi...e_Migration.pdf

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 07-05-2011 בשעה 02:17.
ישן 07-05-2011, 02:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "לא דיברתי על 90 אחוז מס..."

שקל שניים.. מה, לחם? חלב, אולי דלק? בכל זאת, אתה צריך הכנסה שנתית נוספת של כ 800 שקל לראש...

ישן 07-05-2011, 05:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "יהיו הכנסות מגז(בטווח..."

לא צריך להגדיל את התקציב. תקציב הבטחון כבר עכשיו גבוה מאוד.

ישן 07-05-2011, 10:13
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לא צריך להגדיל את התקציב...."

כמה נכון.

תקציב הבטחון הכולל שמכיל גם את זה שמוצנע בתוך סעיפים אחרים, זה שכולל
את פרוייקט הגרעין, המוסד והשב"כ, מגיע לכדי סדר גודל של 10% מהתוצר השנתי של
המדינה.

סכום הזוי ובלתי מתקבל על הדעת במדינה מערבית מתוקנת במאה ה- 21, הגיע הזמן
שהמדינה תתחיל לעשות מחשבה רצינית באיך היא מחלקת את העוגה שלה באם היא
מתכוונת לצמוח כלכלית ולהתחרות במשק העולמי כשווה בין שוות.

מקובל במדינות המערב שלא לעבור 4% סדר גודל עבור הוצאה בטחונית - הווה אומר
שישראל היתה אמורה להסתפק בכ- 32 מיליארד שקל נכון לתוצר של 800 מיליארד
שקל דהיום.

זהו יעד, יש לשאוף לכך, ולהדרך להשגתו היא באמצעות קיצוץ יחסי לאורך השנים: אם
התוצר עולה בשנה מסויימת ב X אחוזים, יש להבטיח שתקציב הבטחון לא יגדל ביותר
ממחצית ה - X אחוזים הללו.

לאחר כמה שנים רבות וטובות, יחס ההוצאה על בטחון ביחס לתקציב יגיע ליעד
המבוקש, זה יקח הרבה זמן שכן יש לרדת מ 10% לכדי 4% בלבד - דרך ארוכה אבל
גם היא חייבת להתחיל היכן שהוא ויפה שעה אחת קודם.

תמיד אפשר להלך איימים על הפחד שהזכות לחיות גוברת על הכל, הטיעון נכון ברמה
הפילוסופית המופשטת, אבל זה לא מוכח ברמה הפרקטית: לא מוכח שתמורת 80
מיליארד שקל הוצאה בטחונית בשנה יש חיים, וב 32 מיליארד שקל "אין חיים".

פה קבור הכלב.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 07-05-2011 בשעה 10:15.
ישן 07-05-2011, 12:24
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "כמה נכון. תקציב הבטחון הכולל..."

מכובדי, אני מאמין שאתה ואני לא חיים בכלל במדינה מערבית מתוקנת. למעשה, באמירה שלך אני מזדהה רק עם התאריך.
המדינה שלנו אינה מבוססת תרבות מערבית (דמוקרטיה נוצרית) אלא מבוססת תרבות העיירה היהודית עם הוועד, הקהילה, הפריץ, הרב והחצר.
את הוועד אפשר לערבב, את הפריץ חובה לרמות, הקהילה מתחלקת לאלה שאני בחיים לא הולך לבית הכנסת שלהם ואלה שהם "משלנו", הרב הוא לפעמים כזה שמה שמותר לרב אסור לחסידיו והחצר מלאה במאבקי חצר.
נכון שאנחנו מגדלים בהצלחה דורות שמסונוורים מתרבות הצריכה העודפת והאגואיזם של המערב הנוצרי, לכן אולי בעתיד כן נהיה מדינה מערבית מתוקנת.
אין דבר כזה מדינה מערבית מתוקנת.
יש אנגליה, שמתמודדת עכשיו עם משמעות הויתור על האנגליות לטובת חבר הלאומים הבריטי שפתאום נמצא להם בחצר הקדמית ובסלון, ומתברר שלא כל הבריטים אוהבים את זה, חלקם למעשה נהרגים מזה.
יש גרמניה- מדינת מראית העין של הנאורות והאינטיליגנציה, כבר ראינו למה מסוגלים צרכני האופרה וספרי האחים גרים, במקביל להישגיהם בטכנולוגיה ותיעוש. אגב, רק לפני שנה וחצי לערך צעק לידי נער על אחיו שהקניטו אותו "DU SCHEISSE JUDEN KINDREN" (ילדים חארות יהודיים) ומייד הסתובבו הוא ואחיו אלי, להתחיל להתנצל שזה מה שהם רגילים בסלנג מבית הספר.
הוא לא היה היחיד, היתה גם זקנה שצעקה עלי, על אשתי ועל כמה חבר'ה שלנו "JUDEN RAUS!!" אך לצערי חברי הנאורים מיהרו להרחיקני משם בנימוק שלא ראוי באיעצר על ידי משטרת ברלין בעוון הכאת קשישה בערב הראשון שלי בגרמניה.
יש צרפת- כל יודע קרוא וכתוב יודע מה ואיך הם עושים בצ'אד, ניז'ר, אלג'יר ובצרפת לכל מי שלא מצורפת מספיק לטעמם. או אולי תטוסו לשם בחופשה הבאה לחוות את מנהגם לסרב לענות באנגלית לתייר דובר אנגלית? הם נוטים לענות בצרפתית שוטפת כאילו ברור שאתה יודע לשאור באנגלית אך מבין תשובות בצרפתית, מה לא ברור?!
יש נורווגיה- אלו שמתערבים למדינת ישראל הריבונית בפוליטיקה ובחברה באמצעות הזרמת כסף לארגונים בעלי נטייה המתאימה להם בלבד.
יש בלגיה- אלה שרוצים להתפרק לנסיכויות שהיו לפני ארבע מאות שנה, לשפות השונות בכל אזור, חס ושלום שהפלמית והצרפתית יחיו יחדיו!
יש כמובן איטליה- עם מערכת המשפט המפוארת, כמעט כמו זו הישראלית, משטרה למופת, ראש ממשלה יעיל ורב תחומי הנהנה מתמיכת עמו ואולי בעיקר בנות עמו?
יש שוויץ- הנה מדינה מערבית מתוקנת! בעצם, איך הם מתייחסים שם למי שמוריד את המים אחרי 2100 בערב? ותוך כמה זמן ילשינו עליך שלא הוצאת זבל בשקית הירוקה אלא בחומה ביום ד? האם המוסלמים נהנים שם ממסגדים כמו החבר'ה אצלנו ביפו וחיפה?
ספרד?
פורטוגל?
יוון?
פינלנד, שוודיה, דנמרק? אולי הם בסדר, אינני יודע.

מדינה מערבית מתוקנת זה מונח דמיוני. אפילו ארה''ב איננה כזו.

בתקציב בטחון אתה חייב לקיים מענה לדפ''א המסוכנת, גם אם היא לא מאוד סבירה. זה ניסוח שמתאים בול למה שאמר שר הבטחון לאחרונה על האירנים והנשק הגרעיני שהם רוצים.
אתה גם חייב לקיים מענה מקביל להתפתחות הטכנולוגיה כי זו יכולה להגיע לידי אויביך.
וגם לכמויות אמל''ח שקיימות אצל השכנים, אפילו שאינם אויבים. עיין ערך מצרים- אם הצבא המצרי, בצירוף נסיבות דמיוני לחלוטין, לא יהיה תחת מנהיגות מוברק ויקבל פקודה לנסוע לישראל, אתה חייב לקיים לכך מענה.
אתה גם חייב לקיים מענה לטרדות הלא אסטרטגיות (אולי) של הפלשתינים, כי מערכת הבטחון לא יכולה באמת לומר- אנחנו לא מתעסקים עם עשרים עד ארבעים הרוגים בשנה כתוצאה מטרור פלשתיני, זה לא מכוסה בפוליסה, זה כוח עליון.

אני לא יודע לסכם חשבון עלויות של הסעיפים האלו לתוך מסגרת של 30 או 80 מיליארד שקל או דולר. אני כן מסכים שאצלנו ההתנהלות היא בחלקה עקומה וגורמת לבזבוז משאבים משווע לעתים. מצד שני, אני לא בטוח שזה קורה במערכת הבטחון יותר ממה שזה קורה במשרד התשתיות או התחבורה, מי שאחראים על רכבת ישראל, על המחלפים המוגזמים והמטופשים שצריך להזיז אחרי שהקימו, או אסור להשתמש כי זה מעל אגני החמצון שליד נתב''ג, או שוכחים לתכנן יציאה לכיוון ת''א במחלף שורש, או מקום לרכבת במחלף גנות, או שלוקחים נתיב אחד משלושה בכניסה לתל אביב מכלל הציבור ונותנים אותו לחברה של כביש אגרה, או בונים כביש אדיר בשם 431 שלא יהיה עמוס לעולם, אלא אם כל תושבי גוש דן יחליטו לנסוע בו בזמן למודיעין. ועוד כהנה וכהנה פרפראות.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 07-05-2011, 12:34
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
כתבת דברים יפים ונכונים.
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מכובדי, אני מאמין שאתה ואני..."

להרבה אנשים נדמה שזה קל לחלק את עוגת התקציב. הנה יורידו 10 מרכבה מהסד"כ - ויש פתרון לבעיית החינוך, יורידו שני מטוסים ונפתרו בעיות הבריאות, יפטרו מספר שרים בלי או עם תיק ומיד יהיה כסף לתרבות.
לא קל להתמודד עם צורך בלקיחת החלטה על תיעדוף כאשר המסגרת מצומצמת. גם בתוך חבילת הבטחון לבדה יש שיקולים לכאן ולכאן. האם להשקיע בכיוון האסטרטגי או בשיפור התנאים לחיילים בשירות חובה. אז מושכים מכאן ומכאן את השמיכה הקצרה. כמו שאמר בזמנו אשכול, אם איני טועה: אם כולם צועקים - סימן שחילקנו טוב.

ישן 08-05-2011, 22:10

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מכובדי, אני מאמין שאתה ואני..."

מכובדי ערב טוב,

אחרי שטרחת וכתבת רבות, שפשפתי את מצחי תוך נסיון כנה להבין מה הקשר בין
שלל התיאורים שהבאת לפננו ממדינות אחרות, אירופה לרוב, לעניין המונח "מדינה
מתוקנת" (מלשון תקנה - חוק, ומלשון תקינות התנהלותית), ועוד יותר - מה הקשר אלינו ?
לא הצלחתי - צר לי.

לנושא השני:
כנגד האיומים הבטחוניים "הרבים יותר מדי" שקיימים על מדינת ישראל, אפשר לשאול,
ומדוע דווקא 80 מיליארד ש"ח מספיקים ולמה לא דווקא 160 מיליארד ?
הרי בעבר הלא כל כך רחוק, היה מקובל אצלנו גם להוציא 25% מהתוצר על בטחון.

אזי נשאלת השאלה: היכן לעצור ? הרי אין דבר כזה "יותר מדי בטחון" - שכן ככל שיש
יותר, הרי הוא משובך.

לעניין זה נכנסים לתוקף עקרונות יסוד, והם שבטחון עולה כסף (משאבים) ואלו לצערנו
סופיים הם. ישנו איזשהו חוק נעלם שהתגבש במאה האחרונה והוא, שמדינה מתקדמת
כלכלית וטכנולוגית, דואגת ככל שיכולה היא, לא לשעבד יתר על המידה את עתידה
הכלכלי של האומה ולסכן בכך את פוטנציאל הצמיחה שלה, ולכן לא לעבור את רף 4%
מהתוצר לטובת הוצאה בטחונית.

אז נכון שישראל (הקטנה מדי והמאויימת מעל הממוצע לתפיסתנו) החלה ממקום
הרבה יותר גבוה, תוך הוצאה על בטחון שעברה אי שם בעברה גם את רבע מהתוצר
לטובת הנושא.
אך ברבות הימים הגיע למסקנה הבלתי נמנעת שלא ניתן להחזיק רמת הוצאה
בטחונית שכזו לעד - שכן במקרה שכזה אין תוחלת למדינה ואין לה עתיד צמיחה.
מאז ועד הלום הצליחה המדינה לקצץ בנתח שהיא משקיע על בטחון עד כך שירד
הוא ל 10% סדר גודל מהתוצר כיום.

ככל שהמדינה תצמח כלכלית, נוכל להמשיך ולהוריד את נתח ההוצאה על הבטחון,
כאשר היעד הוא להגיע ל 4% תוך כמה עשורים נוספים. כל נסיון להתעלם מצורך נבון
זה, יגזור את המדינה לדשדוש כלכלי ולעצירת הצמיחה.
טיעונים אין סופיים "כנגד הבאים עלינו לכלותינו", נכונים ככל שיהיו הם פילוסופית, בסופו של
יום חייבים לקבל מענה במסגרת האמצעים והתחשיב המעשי.

לשיטתך אפשר באותה מידה לתאר מה יקרה עם מצרים תחליט שעליה לכלותינו, ואם
כבר אסור להתעלם מהתרחיש שתצטרף אליה סוריה, ומה עם טורקיה ? ומה עם עוד
כמה ארצות שמסביבנו, וגם אירן ? הרי כנגד איום שכזה כבר נצטרך להחזיק תקציב
בסדרי גודל של הצבא האמריקאי, שלא לדבר על להגדיל את כמות תושבי המדינה כדי
שיהיו מספיק חיילים למלא את השורות.

היות וכמות משאבים שכזו היא איננה מעשית גם לו נשעבד את כל התוצר של המדינה
ונחל בגיור המוני לטובת עיבוי איושה - מובן איפה, שלגובה ההוצאה יש חסם עליון.
ובמסגרת זו לעולם לא ניתן לתת מענה לכל האיומים הפוטנציאליים גם יחד.
למעשה, ממש למקרים אלו פותחה היכולת הבלתי קונוונציונאלית של ישראל, על
מנת להרתיע מאויביה הפוטנציאליים מלחרחר מלחמה ממנה ישראל לא יכולה לצאת
קונוונציונאלית.

לעניין המשאבי: בסופו של יום, בוחרים במענה שנותן מחד "מענה סביר", במסגרת
האפשר, ותוך כדי התחשבות בכמות המשאבים שיש ונבון יהה להקצות לנושא זה,
כמו גם לכל נושא אחר (עיין ערך: רפואה, חינוך, שיטור, שיפוט, רווחה, פיתוח תשתיות,
ביטוח האומה בפני אסונות, וכיוצא בזאת...)

4% הוצאה בטחונית מתוך התוצר במדינה מערבית, מתוקנת, מתקדמת כלכלית
ששואפת להיות מסוגלת להתחרות עסקית בשוק העולמי ואשר שמה לה למטרה
צמיחה ברת קיימה - נמצא איפה כרף המתאים בבחינת קו מנחה.

*אגב, מרבית המדינות מנסות ככל שניתן בידן, להקצות אף פחות מ- 4% גם אם הן
מאוימות מאד.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
מכובדי, אני מאמין שאתה ואני לא חיים בכלל במדינה מערבית מתוקנת. למעשה, באמירה שלך אני מזדהה רק עם התאריך.
המדינה שלנו אינה מבוססת תרבות מערבית (דמוקרטיה נוצרית) אלא מבוססת תרבות העיירה היהודית עם הוועד, הקהילה, הפריץ, הרב והחצר.
את הוועד אפשר לערבב, את הפריץ חובה לרמות, הקהילה מתחלקת לאלה שאני בחיים לא הולך לבית הכנסת שלהם ואלה שהם "משלנו", הרב הוא לפעמים כזה שמה שמותר לרב אסור לחסידיו והחצר מלאה במאבקי חצר.
נכון שאנחנו מגדלים בהצלחה דורות שמסונוורים מתרבות הצריכה העודפת והאגואיזם של המערב הנוצרי, לכן אולי בעתיד כן נהיה מדינה מערבית מתוקנת.
אין דבר כזה מדינה מערבית מתוקנת.
יש אנגליה, שמתמודדת עכשיו עם משמעות הויתור על האנגליות לטובת חבר הלאומים הבריטי שפתאום נמצא להם בחצר הקדמית ובסלון, ומתברר שלא כל הבריטים אוהבים את זה, חלקם למעשה נהרגים מזה.
יש גרמניה- מדינת מראית העין של הנאורות והאינטיליגנציה, כבר ראינו למה מסוגלים צרכני האופרה וספרי האחים גרים, במקביל להישגיהם בטכנולוגיה ותיעוש. אגב, רק לפני שנה וחצי לערך צעק לידי נער על אחיו שהקניטו אותו "DU SCHEISSE JUDEN KINDREN" (ילדים חארות יהודיים) ומייד הסתובבו הוא ואחיו אלי, להתחיל להתנצל שזה מה שהם רגילים בסלנג מבית הספר.
הוא לא היה היחיד, היתה גם זקנה שצעקה עלי, על אשתי ועל כמה חבר'ה שלנו "JUDEN RAUS!!" אך לצערי חברי הנאורים מיהרו להרחיקני משם בנימוק שלא ראוי באיעצר על ידי משטרת ברלין בעוון הכאת קשישה בערב הראשון שלי בגרמניה.
יש צרפת- כל יודע קרוא וכתוב יודע מה ואיך הם עושים בצ'אד, ניז'ר, אלג'יר ובצרפת לכל מי שלא מצורפת מספיק לטעמם. או אולי תטוסו לשם בחופשה הבאה לחוות את מנהגם לסרב לענות באנגלית לתייר דובר אנגלית? הם נוטים לענות בצרפתית שוטפת כאילו ברור שאתה יודע לשאור באנגלית אך מבין תשובות בצרפתית, מה לא ברור?!
יש נורווגיה- אלו שמתערבים למדינת ישראל הריבונית בפוליטיקה ובחברה באמצעות הזרמת כסף לארגונים בעלי נטייה המתאימה להם בלבד.
יש בלגיה- אלה שרוצים להתפרק לנסיכויות שהיו לפני ארבע מאות שנה, לשפות השונות בכל אזור, חס ושלום שהפלמית והצרפתית יחיו יחדיו!
יש כמובן איטליה- עם מערכת המשפט המפוארת, כמעט כמו זו הישראלית, משטרה למופת, ראש ממשלה יעיל ורב תחומי הנהנה מתמיכת עמו ואולי בעיקר בנות עמו?
יש שוויץ- הנה מדינה מערבית מתוקנת! בעצם, איך הם מתייחסים שם למי שמוריד את המים אחרי 2100 בערב? ותוך כמה זמן ילשינו עליך שלא הוצאת זבל בשקית הירוקה אלא בחומה ביום ד? האם המוסלמים נהנים שם ממסגדים כמו החבר'ה אצלנו ביפו וחיפה?
ספרד?
פורטוגל?
יוון?
פינלנד, שוודיה, דנמרק? אולי הם בסדר, אינני יודע.

מדינה מערבית מתוקנת זה מונח דמיוני. אפילו ארה''ב איננה כזו.

בתקציב בטחון אתה חייב לקיים מענה לדפ''א המסוכנת, גם אם היא לא מאוד סבירה. זה ניסוח שמתאים בול למה שאמר שר הבטחון לאחרונה על האירנים והנשק הגרעיני שהם רוצים.
אתה גם חייב לקיים מענה מקביל להתפתחות הטכנולוגיה כי זו יכולה להגיע לידי אויביך.
וגם לכמויות אמל''ח שקיימות אצל השכנים, אפילו שאינם אויבים. עיין ערך מצרים- אם הצבא המצרי, בצירוף נסיבות דמיוני לחלוטין, לא יהיה תחת מנהיגות מוברק ויקבל פקודה לנסוע לישראל, אתה חייב לקיים לכך מענה.
אתה גם חייב לקיים מענה לטרדות הלא אסטרטגיות (אולי) של הפלשתינים, כי מערכת הבטחון לא יכולה באמת לומר- אנחנו לא מתעסקים עם עשרים עד ארבעים הרוגים בשנה כתוצאה מטרור פלשתיני, זה לא מכוסה בפוליסה, זה כוח עליון.

אני לא יודע לסכם חשבון עלויות של הסעיפים האלו לתוך מסגרת של 30 או 80 מיליארד שקל או דולר. אני כן מסכים שאצלנו ההתנהלות היא בחלקה עקומה וגורמת לבזבוז משאבים משווע לעתים. מצד שני, אני לא בטוח שזה קורה במערכת הבטחון יותר ממה שזה קורה במשרד התשתיות או התחבורה, מי שאחראים על רכבת ישראל, על המחלפים המוגזמים והמטופשים שצריך להזיז אחרי שהקימו, או אסור להשתמש כי זה מעל אגני החמצון שליד נתב''ג, או שוכחים לתכנן יציאה לכיוון ת''א במחלף שורש, או מקום לרכבת במחלף גנות, או שלוקחים נתיב אחד משלושה בכניסה לתל אביב מכלל הציבור ונותנים אותו לחברה של כביש אגרה, או בונים כביש אדיר בשם 431 שלא יהיה עמוס לעולם, אלא אם כל תושבי גוש דן יחליטו לנסוע בו בזמן למודיעין. ועוד כהנה וכהנה פרפראות.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 08-05-2011 בשעה 22:28.
ישן 07-05-2011, 18:42
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "כמה נכון. תקציב הבטחון הכולל..."

אני אהיה פחות ציורי מרגב, אבל אני לא מסכים איתך.

שני דברים חשובים שאתה מתעלם מהם-
1. אנחנו לא במצב של מדינות המערב, מבחינה בטחונית. אתה לא באמת יכול לצפות שמדינה אירופית חביבה עם פקחי גבול מסוממים מגראס ומבטלה ברת השוואה למדינה שמוקפת במדינות עוינות וגם אלו שלא עוינות (רשמית) לא כל כך יציבות.

2. יתרון לגודל, או במקרה שלנו- חיסרון לקוטן: ככל שמדינה גדלה יותר, אחוז הוצאת הביטחון שלה הולך וקטן, גם אם ההוצאה עצמה גדלה מבחינה נומינלית. אם ישראל תצמח פי 2, תקציב הביטחון מן הסתם לא יקפוץ פי 2. זאת אחת הסיבות שמאז שנות ה-80 התחיל תהליך של קיטון בהוצאות הביטחון כחלק מהתוצר (ברור שיש עוד סיבות, אבל זאת אחת מהן).

ישן 09-05-2011, 00:02

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני אהיה פחות ציורי מרגב, אבל..."

מוסיף ומחזק!
צריך להשוות את ישראל למדינות אחרון שמצבן הבטחוני דומה לזה של ישראל, כלומר יש להן אוייב שכוונתו המוצהרת היא למחוק אותן מעל פני האדמה:
דרום-קוריאה (צפון-קוריאה).
טאיוון (סין)
סינגפור (מלזיה-אינונזיה, במקרה ששלטון איסלמיסטי יתפוס את השלטון)
תראה, שבכל הארצות האלו הבטחון נמצא באחוזים ניכרים מהתוצר, אפילו שהן מדינות מתקדמות ויש להן, נכון לעכשיו, יחסים יציבים מול האויב היחסי.
(מדינות אחרות, הנמצאות במצב מלחמה, אינן מערביות... ולכן אינן חלק מהדיון)

ישן 09-05-2011, 10:53

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "מוסיף ומחזק! צריך להשוות את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
מוסיף ומחזק!
צריך להשוות את ישראל למדינות אחרון שמצבן הבטחוני דומה לזה של ישראל, כלומר יש להן אוייב שכוונתו המוצהרת היא למחוק אותן מעל פני האדמה:
טאיוון (סין)
תראה, שבכל הארצות האלו הבטחון נמצא באחוזים ניכרים מהתוצר, אפילו שהן מדינות מתקדמות ויש להן, נכון לעכשיו, יחסים יציבים מול האויב היחסי.
(מדינות אחרות, הנמצאות במצב מלחמה, אינן מערביות... ולכן אינן חלק מהדיון)

אינך יודע כמה שאתה צודק ואין אנו יכולים להסכים עימך יותר, ומקבלים,
שצריך להשוות את ישראל למדינות אחרות שמצבן הבטחוני דומה לזה של ישראל, כלומר יש להן אוייב
שכוונתו המוצהרת היא למחוק אותן מעל פני האדמה:
טאיוון (סין)

ברשותך נעבור על רשימת שלושת הדוגמאות שהעלאת:
א. דרום קוריאה המאויימת לכל הדיעות, ועל ידי מדינה גריעינית לא פחות שמאיימת להשמידה השכם והערב
והיא מוציאה רק 2.9% מהתוצר שלה על בטחון.
ב. סינגפור, מדינת אי קטן ללא מרחב תמרון צבאי או חגורת בטחון כלשהי, מוקפת באיסלם חובק מכל עבר,
והיא מוציאה רק 4.3% מהתוצר שלה על בטחון.
ג. טיוואן - על אימת סין שנצבת מולה - מוציאה רק 2.4% על בטחון .

מקור מידע מרכז:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ry_expenditures

*האתר של cia world factbook לא זמין כרגע משום מה, שכן רציתי להפנותך ישירות לשם.

סיכום:
אומות מאוימות לא פחות מישראל (כפי שציינת ובצדק) מתקדמות כלכלית וטכנולוגית, החליטו שלא לעבור
את רף 4 האחוזים על הוצאה בטחונית מסך התוצר למרות מצבם (חלקם הסתפק בפחות משלושה אחוזים).

ואם זוהי החלטתם, אני מסכים עימך שנצטרפה לגישתם ונאמץ את הרף גם אצלנו.
הצלחת לחזק את טענתי המוקדמת הרשומה מעלה - ותודה לך ממני על כך.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 09-05-2011 בשעה 11:01.
ישן 09-05-2011, 11:50
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "[QUOTE=Gilgamesh]מוסיף ומחזק!..."

קודם כל אציין שממש אינני מומחה לנושא דר' מז' אסיה אבל יש כמה דרכים להסתכל על נתונים:
ציטוט:
א. דרום קוריאה המאויימת לכל הדיעות, ועל ידי מדינה גריעינית לא פחות שמאיימת להשמידה השכם והערב
והיא מוציאה רק 2.9% מהתוצר שלה על בטחון.

קוריאה נהנית מתוצר גבוה קצת יותר מזה של ישראל כך שבמספרים מוחלטים ההוצאה השנתית שלה כמעט כפולה משלנו. זאת למרות שעל אדמתה שוכנת דרך קבע ארמיה אמריקאית, בסיסי חא"א וצי, והיא נהנית מהגנה ממשית ומיידית של ארה"ב.
ציטוט:
ב. סינגפור, מדינת אי קטן ללא מרחב תמרון צבאי או חגורת בטחון כלשהי, מוקפת באיסלם חובק מכל עבר, והיא מוציאה רק 4.3% מהתוצר שלה על בטחון.

עד כמה שידוע לי, שכנותיה של סינגפור אינן מאיימות עליה לא מדינית ולא צבאית.
ציטוט:
ג. טיוואן - על אימת סין שנצבת מולה - מוציאה רק 2.4% על בטחון .

אני מתקשה להאמין שטיוואן מנסה להגיע לאיזון צבאי או יתרון כל שהוא מול סין. ההרתעה היחידה של טיוואן יכולה להיות במישור הדיפלומטי, כי אם סין הייתה באמת רוצה טיוואן הייתה נעלמת מזמן מהמפה. להערכתי האישית ההשקעה הטיוואנית בביטחון נועדה להרתיע ולמנוע תקריות מוגבלות והטרדות מצד סין.
ישן 07-05-2011, 06:47
  YHS YHS אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "טוב, אני אנסח מחדש את השאלה:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
מדוע אין החלטה שסיפרו לי עליה על פיתוח מל"ט קרבי, כחול-לבן בישראל?

הרי ישראל נחשבת למובילה עולמית בתחום המטוסים הלא מיואשים.

עד היום פותחו מלטי"ם ומזלטי"ם אשר ייעודם המרכזי הינו משימות מודיעין ויירוט מטרות קרקע.

האם לא מן הנמנע שבעתיד גם יפותחו מלטי"ם למשימות יירוט אווירים?

יש לכך יתרונות רבים מאוד (יכולת תמרון חריפה יותר, בגלל שאין גורם אנושי בתוך המטוס שעלול לסבול מהשפעות הG, חימוש מתקדם, ל"א מתקדם, מבנה קטן יותר ואווירודינמי יותר, מהיר יותר)

זה העתיד, חבל שאנחנו לא חושבים על זה.

ישן 07-05-2011, 07:31
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "טוב, אני אנסח מחדש את השאלה:"

ל Narion
אתה תנסח את השאלה מחדש כך שהיא תשאר רק כשאלה.
אם אתה כבר מספק את התשובה שלך לעצמך בתוך השאלה, אז בשביל מה אתה צריך את הפורום?
מצד אחד אתה שואל למה אין כטב"מ קרבי (המילה הנכונה יותר היא מקל"ט) ואח"כ עונה "חבל שאנחנו לא חושבים על זה".
אנחנו לא מקבלים את ההתנהלות הזו, אין פלא שכמות העקיצות באשכול הזה הזכירה לי יתושים בקיץ.
מה שהחברים ניסו להגיד לך זה שהעובדה שאתה לא יודע על כך לא אומרת שאין!
אני אפנה אוך אל אשכול על מקל"טים בפיתוח בארה"ב, לא מופיע שם מידע על הצד הישראלי בנושא הזה (אם הוא קיים), אבל אפשר ללמוד שם דבר או שניים על הכלי ועל תהליכי הפיתוח שלו [קישור]

ל YHS,erangh1,Gilgamesh אם יש לכם משהו אישי להגיד אחד לשני עשו זאת בבקשה בה"פ.
הנושא של האשכול הזה מופיע בכותרת ורק על זה ייסוב הדיון!
הנושא כבר נדון בפורום או לא נדון בפורום לא רלוונטי כבר מאחר והתפתח דיון מעניין שלא נימצא באשכולות אחרים, אנחנו ראינו את האשכול הזה מרגע שיצא והחלטנו שהוא יישאר אז הוא יישאר - מי שלא מתאים לו שימשיך הלאה!

ישן 07-05-2011, 21:56
  Vani Vani אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.03.10

מסיבה מאוד פשוטה. זה עלול להביא את ישראל לקריסה כלכלית.

בתור התחלה אתה רוצה פיתוח כחול-לבן של דור 5. אחרי זה אתה רוצה בעלות מלאה על פרוייקט החץ רק בגלל שיש לנו יכולת טכנולוגית, אבל לא יכולת כלכלית. בנוסף לזה אתה מציע פיתוח מקל"ט כחול-לבן. עוד מעט יבוא עוד מישהו שיציע הצעות נוספות. אין ספק שאנחנו רוצים כמה שיותר פיתוחי כחול-לבן, אבל צריך להחליט איפה לשים את הגבול. אנחנו לא מעצמת-על, לא ביטחונית ולא כלכלית. אין לנו את האפשרות להרים כל כך הרבה פרוייקטים אין-האוס. צריכים להגיע להחלטה אילו פרוייקטים הכי משתלמים מכל ההיבטים האפשריים וללכת בכיוון הזה.

כבר היתה מדינה שניסתה לעשות זאת בעבר והגיעה לקריסה כלכלית, ולמעשה לא קיימת כיום, לפחות לא בתצורתה הקודמת. הנקודה היא שלמדינה ההיא לא היו ברירות. לנו יש ברירה. יש לנו מאיפה לרכוש טכנולוגיות שונות ומשונות. מה שאפשר לפתח אין-האוס, אנחנו מפתחים.

עד עכשיו התשובה התייחסה לשאלה הכללית: מדוע לא מפתחים כמה שיותר טכנולוגיות כחול-לבן? כי זאת השאלה שמשתמעת מהדיון ומהשאלות שלך.

באשר לשאלה: מדוע לא מפתחים מטוס דור 5 כחול-לבן?
כי צריך את הטכנולוגיה הזאת כאן ועכשיו. יש מדינה שמוכנה למכור לנו אותה וזה יגיע בעתיד הקרוב מאוד. לעומת זאת פיתוח עצמאי ותהליך הייצור יקחו זמן רב יותר אצלנו. האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לחכות כל כך הרבה זמן? לדעתי, לא. חשוב שתהיה לנו את ההרתעה הזאת בהקדם האפשרי.
ישן 08-05-2011, 09:50
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08

יש לי איזה חבר בלימודים שהבין שמלהיות רופא הוא לא יתעשר ולכן אחת לכמה זמן יש לו רעיונות לסטארט-אפ.
איך שמתפתח הרעיון בראשו הוא כבר חושב על הצבע של הפורש שהוא ירכוש.
הבעיה אצלו שמאחורי הרעיונות שלו אין כלום.
יום אחד הוא פנה אלי ואמר לי שיש לו רעיון מעולה. ערכה לבדיקת אינזימים בבית.
השאלות המתבקשות אחרי כזה רעיון הם: האם אתה יודע איך נעשית בדיקת אינזימים במעבדה? (התשובה הייתה לא)
האם אתה יודע האם קיימת ערכה כזאת בשוק? (קיימת)

כל הדיון כאן נראה לי מוזר. לדון על הקמת תעשייה שלפחות לי נשמעת מאוד מורכבת. ללא הבנה מהן הדרישות, מהן היכולות ומה קורה בפועל. נשמע כמו דיון עקר יחסית.

ישן 08-05-2011, 22:25
  משה מאירי משה מאירי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.08
דיון הזוי לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "יש לי איזה חבר בלימודים שהבין..."

כבר מזמן לא ניתקלתי בפורום הנכבד הזה (בכל הרצינות) בדיון הזוי כל כך.על מה אנשים מדברים? בכלל למה לא לגשת ישר לפתח מעבורת חלל שתתחרה בארה"ב ובסין-ותטיס ישראלים לירח? ובכלל מה פירוש הכל אפשרי?הרי כל המומחים הגדולים טוענים שמטוס הF-35 העתידי ,יהיה כנראה מטוס הקרב המאויש האחרון,ובעתיד רוב המטוסים השונים יהיו ללא טייס במטוס,אלא על הקרקע.גם ככה נתקל הפיתוח של המטוס המתקדם הזה בקשיים רבים-ומחירו מרקיע שחקים.
האם מדינת ישראל בכלל מתקרבת ליכולות ולאפשרויות שיש לארה"ב? אפילו ארה"ב הגדולה לא בונה את המטוס הזה לבדה והתחילה את הפיתוח שלו,רק אחרי שמדינות נוספות התחייבו לרכוש אותו.
לסיכום-אין כל ספק שהעתיד של חילות האויר בעתיד הם מטוסים ללא טייס על סוגיהם השונים.דווקא פה יש לישראל יתרון ראשוני גדול.את זה ישראל צריכה לפתח בכל המרץ-וכמובן שגם בחשאיות הנדרשת.
ישן 09-05-2011, 15:58
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי משה מאירי שמתחילה ב "דיון הזוי לחלוטין"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי משה מאירי
כבר מזמן לא ניתקלתי בפורום הנכבד הזה (בכל הרצינות) בדיון הזוי כל כך.על מה אנשים מדברים? בכלל למה לא לגשת ישר לפתח מעבורת חלל שתתחרה בארה"ב ובסין-ותטיס ישראלים לירח? ובכלל מה פירוש הכל אפשרי?הרי כל המומחים הגדולים טוענים שמטוס הF-35 העתידי ,יהיה כנראה מטוס הקרב המאויש האחרון,ובעתיד רוב המטוסים השונים יהיו ללא טייס במטוס,אלא על הקרקע.גם ככה נתקל הפיתוח של המטוס המתקדם הזה בקשיים רבים-ומחירו מרקיע שחקים.
האם מדינת ישראל בכלל מתקרבת ליכולות ולאפשרויות שיש לארה"ב? אפילו ארה"ב הגדולה לא בונה את המטוס הזה לבדה והתחילה את הפיתוח שלו,רק אחרי שמדינות נוספות התחייבו לרכוש אותו.
לסיכום-אין כל ספק שהעתיד של חילות האויר בעתיד הם מטוסים ללא טייס על סוגיהם השונים.דווקא פה יש לישראל יתרון ראשוני גדול.את זה ישראל צריכה לפתח בכל המרץ-וכמובן שגם בחשאיות הנדרשת.

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...39&postcount=75

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 23-05-2011, 21:39

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי משה מאירי שמתחילה ב "דיון הזוי לחלוטין"

מאוד מורכב, מסוכן וקשה לביצוע - כן! ללא ספק!. הזוי? - לא.

אני לא זוכר פרוייקט לאומי, שלא קמו מיליון מקטרגים שניסו לקטול אותו בכל טענה "כלכלית" או "הגיונית". או לקטול את הוגה הרעיון על הסף. מהמוביל הארצי, המרכבות או הלווינות. תמיד היה מי שבכה על החינוך ועל קיצבאות לחד-הוריות. מזל, שלא תמיד התחשבו בהם.

בהינתן התקציבים, החזון והמחוייבות - אפשר להתגבר על מכשולים רבים. אם באמצעות שיתופי פעולה עם מדינות ידידותיות או פריסה של הפרוייקט ללוח זמנים ארוך. זה לא קל. זה לא מיידי. זה לא פשוט. אבל זה אפשרי. זו הנקודה.

הרווח הצפוי איננו המוצר הסופי, מטוס. אלא מגוון מוצרי המשנה והטכנולוגיות והניסיון התעשייתי שנרכש ופותח ונצבר, לצורך השלמת הפרוייקט. כפי שהלביא לא נרכש ופיתוחו לא השולם אבל הפרוייקט מהווה אבן דרך בתעשייה האוירית ואולי הבסיס לחלק מהותי מתעשיית ההיי-טק שהתפתחה אח"כ. יש קשר עקיף בין הלביא לבין אינטל ו-IBM בישראל. לכל הפחות בזכות הוכחת יכולות כוח האדם בישראל. יכולת הנדסית-ניהולית תעשייתית. (כן, אני יודע שאינטל ו-IBM היגיעו לפני הלביא, אבל הצמיחה של ההשקעות שלהן היגיעו בשנים שאח"כ).

ישן 23-05-2011, 23:58
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "וואלה"

מעניין אם מביאים כאן בחשבון את העובדה שבסוף את הכנפיים ומערכת הדלק שבכנפיים תכננה ובצעה גראמן האמריקאית. המנוע אמריקאי וקיוו להרכבה מלאה כאן, לא ייצור מלא.
אז בעצם הלביא לא היה מטוס קרב ישראלי, אלא מיזם ישראלי שחלקים גדולים ומהותיים שלו אמריקאיים.
למה שהם יסכימו לייצור כזה שנולד ומתפתח בישראל ועלול לגנוב נתח שוק מהותי מהF16 ואולי אף מהF18? למה שהם יתנו כסף לישראל על מנת לדםוק לעצמם את הייצוא? שיימכרו כנפיים ומנועים וחלקי מבנה למטוס שצמצם להם את היכולת למכור מטוסים שלמים משלהם?!

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 23-05-2011, 13:00
  tec tec אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.07
אני מדבר על רמת חמקנות מספקת, כנראה דומה ל-F35
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נניח שהתשובה היא..."

אני מדבר על רמת חמקנות מספקת לחיל האוויר, בהשוואה לאטרנטיבות.

מכיוון שהאלטרנטיבה היחידה היא ה-F35 אני מדבר על רמת חמקנות שתהיה דומה ל-F35 או טובה יותר. מצד שני, אם רמת החמקנות של ה-F35 היא יותר ממה שחיל האוויר צריך (בהתאם לאיומים ולדרישות חיל האוויר), אפשר להוריד את דרישות החמקנות.

לגבי ה-technology readiness level, ברור לי שיש הבדל בין העקרונות הפיזיקליים הבסיסיים למערכת מבצעית, אבל אם איננו יודעים את העקרונות הבסיסיים, אז ברור שאין סיכוי לפיתוח כזה.

ומצד שני אם יודעים את העקרונות הבסיסיים והתאוריה, אז לפחות אפשר להעריך איפה אנחנו עומדים, מה חסר או לא ידוע, והאם ניתן לפתח את זה או שלא ידוע אם ניתן לפתח, ואם ניתן לפתח, מה ההערכה לזמן ולכסף שזה יעלה.
ישן 23-05-2011, 13:59
  tec tec אינו מחובר  

לאלה שדיברו על עלויות:ומה אם מפתחים רק את הפלטפורמה?

אני לא מבין הרבה במטוסים,
אבל מה לגבי הרעיון הבא: ייתכן שזה כן כלכלי אם מפתחים רק את הפלטפורמה כלומר מעטפת המטוס החמקן, ולא נכנסים לפיתוח של מערכות אוויוניקה חדשות במיוחד אלא אם כן חייבים וצריך, אלא לוקחים ממה שקיים, כלומר מרכיבים מרכיבים קיימים.
הרי מה הסיבה העיקרית שחיל האוויר רוצה לרכוש את המטוס הזה, ולא להישאר עם ה-F16?

בעיקר נושא החמקנות. אז עיקר הפיתוח של מטוס חדש צריך להיות אך ורק בעיקר מבחינת המעטפת שאמורה להיות חמקנית ועונה לדרישות האוירודינמיות, ואילו את שאר הרכיבים שאפשר ירכיבו וייקחו מדברים קיימים עד כמה שאפשר, גם אם הם לא הכי טובים או ניתן לפתח קצת יותר טובים.

פיתוח כזה יאפשר לחסוך רבות בעלויות לעומת פיתוח מטוס הלביא בעבר שכלל פיתוח מערכות רבות חדשות, כמעט כל המטוס ולא רק המעטפת, ולעומת פיתוח מטוס ה-F35 שגם הוא כולל פיתוח מערכות רבות אחרות במטוס.

בכך יתאפשר לחסוך בעלויות הפיתוח ומכאן בסיכוני הפיתוח, ובסיכון שיהיה פרוייקט שיעלה הרבה מאוד ולבסוף יבוטל. את שאר המערכות שאינן קריטיות כמו נושא החמקנות צריך להשאיר לספקים חיצוניים ולא לפתח בעצמנו, וכך עלויות הפיתוח וסיכוני הפיתוח ייפלו עליהם.

כמה נתונים על עלויות:
עלויות מטוס הלביא הוערכו בכ-$2.4B עד לסוף הפיתוח (שלא הושלם) במחירי 1984, שהם כ-5 מיליארד דולר של היום (מכיוון שמאז עקב האינפלציה המחירים עלו בערך פי 2)

מקור - דו"ח מבקר המדינה
http://www.mevaker.gov.il/serve/sho...&sw=1280&hw=954

מחשבון אינפלציה:
http://www.usinflationcalculator.com/

עלויות הפיתוח של מטוס ה-F35 הן כ- 60 מיליארד דולר :
http://www.strategypage.com/dls/art...e-2-26-2011.asp

בהשוואה לעלויות הלביא צריך לזכור:
1. שהוא פותח ב-1986 בסכום לא גדול מדי ($5B), ואז לא היו מחשבים חזקים, וכלי התוכנה היו פחות טובים וחזקים, והיום כנראה אפשר לפתח ולעשות סימולציות רבות במחשב לעומת מה שהיה אז, כך שעלויות הפיתוח היום אמורות להיות נמוכות יותר.

2. פיתוח מטוס הלביא כלל פיתוח חדש של מערכות רבות במטוס חוץ מאשר המעטפת, עוד גורם שהגדיל את עלויות הפיתוח, כך שפיתוח היום רק של מעטפת והרכבה של שאר המטוס כמה שיותר ממערכות קיימות, אמור להיות הרבה יותר זול.

3.מצד שני, פיתוח מטוס חדש עם טכנולוגיה חמקנית, דורש עלויות נוספות לפיתוח ה"חמקנות" שלא היו קיימות בפיתוח מטוס הלביא. השאלה הגדולה לדעתי, והנעלם הגדול, היא האם ישראל בכלל מסוגלת לפתח זאת ואם כן מהן העלויות הללו, והאם יש מישהו שיכול להעריך אותן מראש. לדעתי על בסיס תשובה לסעיף 3 ניתן יהיה במידה רבה להעריך האם זה כלכלי לפתח מטוס כחול לבן. כי עד לסעיף 3 ניתן להעריך שפיתוח כזה צריך לעלות הרבה פחות מ-5 מיליארד דולר, ולדעתי זה לא בשמיים. (בפריסה לשנים, חצי מיליארד דולר לשנה זה אפשרי בהחלט)

לעומת זאת, בהשוואה לעלויות ה-F35 שהן 60 מיליארד דולר צריך לזכור:
1. ה-F35 תוכנן לעמוד בדרישות של 3 גופים שונים (חיל האוויר, המרינס, חיל הים), וכעשר מדינות, ויש לו לפחות 3 גרסאות שונות. לכן עלויותיו גבוהות יותר, ועלויות של פיתוח מטוס ישראלי אמורות להיות הרבה יותר נמוכות.

2. מחיר הפיתוח של ה-F35 כולל גם את ה"מעטפת" וגם מערכות רבות אחרות חדשות במטוס שמפותחות. ישראל לא חייבת לפתח את כל המערכות הללו, רק מה שחיוני לה, ויכולה למשל אולי להשתמש במערכות אוויוניקה ומכ"מ שכבר קיימות ב-F16 אפילו שהן אולי יהיו פחות טובות ממה שיהיה ב-F35, אם הדרישה העיקרית והסיבה העיקרית שחיל האוויר צריך את ה-F35 היא תכונת החמקנות. בעתיד ניתן יהיה לשלב מערכות יותר מתקדמות, אבל לא צריך להכניס את עלויות הפיתוח שלהן לעלויות הפיתוח של מטוס קרב ישראלי חדש, לכן עלויות הפיתוח אמורות להיות נמוכות יותר.
ישן 23-05-2011, 16:47
  YHS YHS אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "לאלה שדיברו על עלויות:ומה אם מפתחים רק את הפלטפורמה?"

כתבת דברים מעניינים, שאולי נמצא יום עם מספיק סבלנות ואורך רוח לענות עליהם. ברצוני להתייחס רק לקטע קטן:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec

בכך יתאפשר לחסוך בעלויות הפיתוח ומכאן בסיכוני הפיתוח, ובסיכון שיהיה פרוייקט שיעלה הרבה מאוד ולבסוף יבוטל. את שאר המערכות שאינן קריטיות כמו נושא החמקנות צריך להשאיר לספקים חיצוניים ולא לפתח בעצמנו, וכך עלויות הפיתוח וסיכוני הפיתוח ייפלו עליהם.

מה יגרום לספקים חיצוניים לעשות את מה שאתה לא עושה ולהסתכן בפיתוח של מערכות למטוס שאפילו אתה לא בטוח שיגשים את החזון? אתה מכיר חברות שתיקחנה על עצמן סיכוני פיתוח בצורה כזו?

ישן 23-05-2011, 19:42
  tec tec אינו מחובר  

תשובה
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "כתבת דברים מעניינים, שאולי..."

1. כפי שאמרתי, הרעיון בבסיס הוא לשים את המערכות המיועדות כבר היום ל-F15 ול-F16 במטוס החדש.
בנוסף, לפי פרסומים לישראל יש מערכות מספיק מתקדמות שהיא רוצה להטמיע כבר עכשיו ב- F-35, כלומר אני מבין שאלה מערכות מתקדמות ממה שיש ב-F35 , והן מפותחות בכל מקרה, לכל מטוס שלא יהיה אם זה F16 או F35 , אז לא נכון יהיה להכליל את עלות פיתוחן בעלות הפיתוח של מטוס ישראלי חדש, כי אלה עלויות פיתוח של דברים שיפותחו בכל מקרה.
לכן בניגוד לטענתך שהחברות הללו לוקחות סיכון פיתוח נוסף של מה יקרה אם המטוס יתבטל, אין להן סיכון כזה, כי מדובר במערכות שמקסימום ישימו אותן במטוסים אחרים שיחליטו עליהם כמטוס העתידי אם זה F16 או F35 או מטוס אחר.

2. לגבי דברים אחרים ומקרה של חברות שלא יסכימו לשאת בעלויות פיתוח, שים לב שכתבתי:
"את שאר המערכות שאינן קריטיות כמו נושא החמקנות צריך להשאיר לספקים חיצוניים ולא לפתח בעצמנו"
אם מדובר במערכת שאינה קריטית, ולפי הבנתי נושא החמקנות הוא פה הנושא הקריטי העיקרי, אפשר להשתמש במערכת קיימת שמשתמשים בה כבר היום ב-F16 או F15, וכך אין עלויות פיתוח וסיכוני פיתוח, רק מחיר מוצר שממנו אתה מרכיב את המטוס.

3. אז מה נשאר לנו?
מערכות שמקיימות 2 תנאים:
א.מערכות קריטיות שחייבים לפתח למטוס החמקן החדש, ואי אפשר להשתמש במשהו קיים קצת פחות טוב (להזכיר הדבר העיקרי החדש שבגללו חיל האוויר רוצה את ה-F35 ולא ממשיך עם הקיים הוא חמקנות ולא תכונות אחרות)
ב. וגם לא תוכלנה לשמש במטוסים אחרים שירכוש חיל האוויר במקרה שהפרוייקט יתבטל או ייכשל טכנולוגית.

השאלה כמה מערכות כאלו יש ומה עלות פיתוחן המוערכת?
לי כמי שלא מבין במטוסים הרבה, נראה שאין הרבה מערכות כאלה.
ישן 23-05-2011, 17:02
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "לאלה שדיברו על עלויות:ומה אם מפתחים רק את הפלטפורמה?"

איני מומחה בתחום ולכן אזהר בדבריי.

א. חמקן ע"ב מערכות קיימות: ייצור מטוס מוגבל מבצעית כמו ה- F117. הרי חמקן עם מערכות ה- F16 לא יוכל לאתר מטרות במכ"ם או לקיים ערוץ תקשורת בלי להסתכן באיתורו. פרט לכך, למטוס שמיועד להיכנס לשירות בעוד מספר שנים תרצה בוודאי גם אויוניקה מתקדמת מהקיים היום, ותידרש לפיתוח.
כך שסה"כ:
- עלות הפיתוח גבוהה (פלטפורמה, אויוניקה מסוימת, שילוב), המחולקת על סד"כ קטן. בפרויקט ה- F35 אמנם הצרכנים מרובים, אך אני מניח שכל צרכן מפחית מעלות הפיתוח ליחידה ולא מוסיף לה.
- אפשרות ייצוא מוגבלת (בעיקר שת"פ עם פרוייקטי פלטפורמה זרים, שיעדיפו גם הם פיתוח עצמי).
- עלות שוטפת גבוהה (סד"כ קטן וייחודי)

ב. מל"ט חמקן ישראלי: ניתוח שטחי של תוכניות בריטיות (Taranis), גרמניה/ספרד (barracuda) וצרפתי/שבדי (Neuron) מעלה שתוכנית כזו נמשכת מעל עשור, עוברת מספר גלגולים ועולה מאות מיליוני דולרים. זה נשמע בסדר גודל שאפשרי לישראל. האם תוכנית כזו קיימת בישראל, ואם כן- באיזה שלב? אינני יודע. אני משער, על דרך השלילה, שאם היתה תוכנית ישראלית כזו בשלב מתקדם, היא היתה מוזכרת, למשל בפרסומים סביב רכש ה-F35.
ישן 23-05-2011, 19:53
  tec tec אינו מחובר  

מאיפה הבריטים הגרמנים והצרפתים קיבלו את טכנולוגיית החמקנות?
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "איני מומחה בתחום ולכן אזהר..."

הם פיתחו את הטכנולוגיה בעצמם, או שקיבלו את הידע מארה"ב?
בכל מקרה, גם אם פיתחו בעצמם וגם אם קיבלו מארה"ב, עלות פיתוח של מאות מליוני דולרים היא סבירה מאוד לישראל.

במקרה זה, האם פיתוח מל"ט חמקן עם יכולות תקיפה (כפי שיש לחלק מהמל"טים שהבאת בקישור) לא יספק את דרישות חיל האוויר ?
לפי הבנתי כמי שלא מבין הרבה בחיל האוויר ומטוסים, מה שדרוש הוא חמקנים (שיכולים להיות מל"ט) שיפגעו במערכות המכ"מ, ההגנה האווירית, והתקשורת של האוייב במכה הראשונה של המלחמה/מבצע, ואח"כ לאחר שתיפגע ההגנה האווירית, ייכנסו המטוסים הלא חמקנים וימשיכו את העבודה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:15

הדף נוצר ב 0.21 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר