לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-09-2011, 18:25
  הפילדמרשל הפילדמרשל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.10.06
איך זורם זרם בכבל עם מתח אחיד?

זרם הוא תוצאה של הפרש פוטנציאלים- חיבור לפאזה של ה- 220 וולט ומנגד חיבור ל- 0, המכשיר חשמל מרגיש הפרש- יש זרם שמפעיל אותו.
רכבת קלה- סגירת המעגל היא בין הפס רכבת על הכביש שהוא 0, והקו מתח שהוא מתח X. אם אני נוגע בקו מתח עם יד אחת כשאני באוויר- כלום. נוגע עם 2 הידיים- מתחשמל כי הזרם שזורם בו (איך הוא זורם? הרי אין בו הפרש) יעבור בין היתר דרכי.
כנ"ל מקרה הציפור- לא מתחשמלת כי המרחק בין הרגליים קטן גורר קיבול קטן שגורר זרם קטן? בניגוד למרחק הגדול בין הידיים שלי שתופסות?
ואם אני נוגע בקו חשמל וברצפה- מבצע הארקה, כנ"ל סוגר מעגל (נוגע קו ופס רכבת) ובקרקע- אזי גם מבצע הארקה?
תודה כי יש לי פה משהו שאני לא מבין...

"הכשלון האמיתי הוא לא לנסות"

ואני בכלל שואל: נוב' 06 - מתי נקבל כבוד?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-09-2011, 20:36

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי chicken שמתחילה ב "ברגע שאתה נוגע בכבל חשמלי..."

לדעתי לא נכון.
תיגע בכבל עם 2 הידיים בו"ז ברווח גדול- תתחשמל. כי סגרת מעגל. ההסבר למטה הוא כנראה הנכון ומה שהיה חסר לי- יש הפרש מתח על הקבל עצמו. כנ"ל הציפור- ההבדל הוא שהמרחק בין הרגליים- קטן, זה נקרא "מתח צעד" מלשון צעד, הוא המרחק בין הצעדים שלה קטן. מדעית זה קשור איכשהו לקיבול- לא יודע בדיוק איך.
הרי למה הפריקה עובדת? כי אתה מחבר בין כבל במתח מסוים לאדמה שהיא במתח 0 וזה ההפרש שמניע זרם.
הרכבת סוגרת מעגל בין כבל למסילה, וזה ההפרש שמניע זרם דרכה- ז"א זה הזרם שנכנס למנוע.

ישן 29-09-2011, 23:55

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי chicken שמתחילה ב "כשאדם נמצא על האדמה - לא..."

אוקי התבלבלתי עם זה: כשכבל נופל על הרצפה- יש בעצם הארקה חזקה כמו פגיעת ברק- זרם מתפזר על פני האדמה. יש נק' פוטנ' גבוה לידו ובמעגלים הפוט' יורד. צריך ללכת עם 2 רגליים צמודות כדי שההפרש פוטנציאלים ביניהם דרך הגוף יהיה קטן כדי שהזרם לא יבחר את הדרך הזאת לעבור.
וזה מה שקורה לציפור על הכבל + העובדה שיש לה התנגדות גבוה והזרם בוחר לא בה. מצד שני- 2 נק' מגע של הידיים מספיק רחוקות כדי לצבור הפרש פוטנציאלם שההתנגדות הגבוה לא תעזור.
אבל זה עדיין אומר שיש זם בכבל והפרש פוטנציאלים והוא מנגד משטח שווה פוטנציאל.

ישן 29-09-2011, 22:59

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Boltik שמתחילה ב "להפך. ההפרש נוצר כתוצאה..."

זרם יוצר הפרש פוטנציאלים?
זה חדש, אני מכיר שזרם חשמלי (חיובי) זז מפוטנציאל נמוך לגבוה, ולא יוצר הפרש פוטנציאלים.
לכן מהנק' של הפאזה שזה פוטנציאל גבוה לנק' האפס דרך המכשיר יזרום זרם שלילי- אלקטרונים, שלהם העדפה אנרגטית לפוטנציאל נמוך...
ועדיין, בהנחה ולא חיברת- אם נקח את קבל הפאזה ותיגע בו בו"ז עם 2 הידיים כשאתה באוויר ולא מאריק הרי תתחשמל כי דרכך יעבור הזרם שזורם בכבל הזה, ולמה הוא זרם אם הוא לא מחובר עדיין ל- 0? לא בגלל הפרשי התנגדות שביחד עם המתח יוצרים זרם?

נערך לאחרונה ע"י הפילדמרשל בתאריך 29-09-2011 בשעה 23:18.
ישן 29-09-2011, 23:47
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי הפילדמרשל שמתחילה ב "זרם יוצר הפרש פוטנציאלים? זה..."

עשית סלט שלם ...

קודם קצת עברית:
קבל - רכיב אלקטרוני.
כבל - שם למוליך (כבל התנעה למכונית למשל).

ולמהות:
1. לכל חומר, גם למוליך, יש התנגדות מסויימת.
2. המתח שמתפתח בחומר בין שתי נקודות תלוי בזרם ובהתנגדות בין הנקודות. ללא זרם - הפרש הפוטנציאלים בין הנקודות יהיה אפס.
3. המונח "מרחק צעד" בא מאיזורים עם שדות חשמליים מאוד גדולים (ליד אנטנות מכ"ם או תחנות שידור בהספקים של מאות אלפי ואף מגהווטים). שדות חשמליים כל כך חזקים (בקירבה לאנטנה) גורמים לזרם על האדמה (שיש לה התנגדות גבוהה יחסית) כך שמתפתח מתח על האדמה. אם תמדוד מתח בין שתי נקודות על האדמה, הרי שתקבל מתח גדול יותר ככל שהמרחק יגדל (זרם קבוע, התנגדות גדולה יותר, חוק אוהם). על כן מומלץ באיזורים כאילו ללכת בצעדים קטנים, כדי להפחית סכנת התחשמלות (בין שתי הרגליים).
4. במקרה של קווי מתח של חברת חשמל - כאן מדובר ממש במוליכים, עם התנגדות קטנה יחסית. גם בזרמים מאוד גבוהים לא יתפתח מתח משמעותי במרחק של 2 מטר (אני מניח שמוטת הידיים שלך לא מגיעה למאות מטרים...).
5. אם היה ממש בטענה שלך שהפרש הפוטנציאלים על מרחק שני מטר יגרום להתחשמלות, ככל הנראה לא היית יכול לשבת בבית ולכתוב זאת בפורום. אם נניח שכדי להתחשמל מספיקים אפילו רק 50V, הרי שמפל מתח כזה כל שני מטר היה גורם לכך שכל מה שחברת החשמל שולחת בקווי המתח העיליים (500,000V כמדומני) היה אוזל כבר אחרי 20 קילומטר - ואתה היית יושב בחושך בבית כשהמחשב יכול לשמש לך רק ככיסא.

ישן 30-09-2011, 00:15

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "עשית סלט שלם ... קודם קצת..."

1. ז"א איפשהו במקור מוליך הפאזה ומוליך ה- 0 נסגרים כמו מקור מתח בסכמה ואז צרכנים מחוברים עליהם במקביל? וכל צרכן סוגר אייתם מעגל ולכן גם במוליך פאזה יש זרם תמיד למרות שהוא מבחינת סכמה מהווה צומת אחד עם פוטנציאל זהה? אז איפשהו בסוף אין יותר צרכנים איך מוליך הפזאה נגמר? הרי הוא לא יכול להתחבר עם 0 כי זה חיבור קצר, אם ללכת לסכמה אז, איך הוא יודע מתי נגמר המערך המקבילי של הצרכנים כדי להסתיים "יפה כמו בסכמה" באחרון?
2. אזי אין התחשמלות מלגעת במוליך פאזה עם 2 הידיים כל עוד אתה באוויר כי בניגוד למכשיר אין לך סגירת מעגל עם מוליך ה- 0?
3. הסבר אחר שאני מכיר חוץ ממרחק הצעד שרלוונטי למקרים אחרים הוא התנגדות אינסופית- הזרם מעדיף מסלול אחר. וזה מסביר למה עדיין אומרים לא לנסות- יש זרם כי סה"כ המוליך תמיד חלק מרשת סגורה כי יש תמיד צרכנים עליו במקביל והכל תלוי כמה עניין ההתנגדות האינסופית יפעל.
4. ונגיעה ביד 1 רק טוענת אותך?
*- הפוך עם תזוזת מטענים מגבוה לנמוך בהודעה הקודמת- אלקטרון זז מנמוך לגבוה

נערך לאחרונה ע"י הפילדמרשל בתאריך 30-09-2011 בשעה 00:26.
ישן 30-09-2011, 08:46

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "1. צייר את המוליך בסכימה כמו..."

לגבי הקבל לזה הכוונה- טעינה בסוג אחג של מטען.
האם נכון אבל התיאור שלי של החיבור המקבילי?
ועדיין לגבי 2: מצד אחד המתח הוא בין מוליך הפאזה דרך המכשיר למוליך ה- 0 וכך יש זרם- בין היתר על המוליך עצמו ומנגד על המוליך עצמו אין מתח גדול- יש רק פוטנציאל כלשהו- אין את ההפרש- אבל בגלל עומסים "בהמשך" שיוצרים הפרש מתח כי מחוברים ל- 0, יש זרם, שהוא תזוזת מטען- שזה בדיוק פוטנציאל חשמלי בנק'- שמתאר מטען מסוג אחד פה, מטען מסוג אחר שם- הם נמשכים לכן זה הפרש פוטנציאלים שמנבא תזוזה כי היא אכן תקרה בגלל התפלגות זאת?

נערך לאחרונה ע"י הפילדמרשל בתאריך 30-09-2011 בשעה 08:52.
ישן 30-09-2011, 12:15
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי הפילדמרשל שמתחילה ב "לגבי הקבל לזה הכוונה- טעינה..."

שוב.
למוליך עצמו יש התנגדות, כך שהוא חלק מהעומס. כשאתה מחבר נורה בקצה (נניח נורה של 230W - התנגדות של 230 אוהם) - יזרום זרם לנורה דרך המוליכים (מוליך הפאזה ומוליך האפס) שנניח שהתנגדותם יחד היא 1 אוהם (כ 0.5% מהתנגדות העומס). זה גם יהיה מפל המתח עליהם (כ 1V - כך שלנורה יגיע רק 229V). ככל שהעומס יצרוך יותר זרם, מפל המתח על המוליכים יגדל (הפסדי הולכה).
זו הסיבה שעובי המוליכים נבחר לפי הזרם המקסימלי שמתוכנן לזרום בהם, כדי שהתנגדותם הכוללת תהיה תמיד קטנה מאוד יחסית להתנגדות העומס.
הזרם שיזרום במעגל הוא בדיוק לפי חוק אוהם, כאשר ההתנגדות היא התנגדות המוליכים בטור להתנגדות העומס. אם אין עומס (מעגל פתוח) - ההתנגדות אינסופית והזרם אפס. אם תשים קצר בתור עומס - הזרם לא יהיה אינסופי, אלא רק מתח ההזנה חלקי התנגדות המוליכים (ואז כל המתח יפול על המוליכים בלבד).

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:19

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר