לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-09-2011, 15:17
  amir1 amir1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.07.02
האם thermocouple היא השיטה היחידה לברז גז ?

למעשה כבר לפני 30 שנה בתנור החימום שלנו שעבד על גז ,היה מנגנון הגנה שכדי להדליק אותו היינו צריכים להחזיק את לחצן ברז הגז למשך כחצי דקה
אלא שעד היום הייתי בטוח שהמנגנון עובד על עקרון של התפשטות חומר בטמפרטורה גבוהה (כמו כספית)
ורק היום בעקבות דיון שהיה לי עם חברים התברר לי שהברזים האלו עובדים על טרמוקפל thermocouple
שמייצר מתח חשמלי שמפעיל אלקטרו מגנט שמחזיק את ברז הגז פתוח .

השאלה שלי היא האם אכן זו הדרך היחידה שבה משתמשים לברז הגנה מפני דליפת גז במקרה של כיבוי
או האם ניתן לייצר ברז כזה שלא יעבוד על מתח חשמלי אלא על מערכת מכאנית ?

ההשלכות של השאלה הם לנושא שבלינק הבא
ומעניין שמשום מה התעוררו רק עכשיו אחרי כ"כ הרבה שנים שהמערכת בשימוש.

http://www.zomet.org.il/?CategoryID=281&ArticleID=635

ובנוסף, כיצד בדיוק נוצר המתח בין החוטים, מה עוצמתו ולמה הוא מקביל בחיי היום יום ?
כי אנו יודעים שאנרגיה יכולה להווצר מהמון פעולות שאנו עושים בחיי היום יום (חשמל סטטי דינמו וכו')
אלא ששם אין לנו צורך ורצון להווצרות שלה ואילו כאן אנו מעוניינים בשימוש שלה.

נערך לאחרונה ע"י amir1 בתאריך 27-09-2011 בשעה 15:31.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-10-2011, 22:59
  amir1 amir1 אינו מחובר  

הסיפור הוא כזה
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Boltik שמתחילה ב "אם יש לך בעיה מסוימת עם אופן..."

בשבתות שבכל השנה, אין בכלל בעיה, כי מדליקים את האש לפני כניסת השבת ומניחים עליה פלטה מפח
וכך משאירים אותה למשך כל השבת מבלי להגביהה או להנמיך את האש .

הבעיה שהתעוררה היא בחגים, מה שנקרא בהלכה יום-טוב
שאז כן מותר להעביר אש מאש קיימת, לצורך בישול אוכל (מה שמכונה אוכל נפש)
אבל אז מותרת רק ההבערה ולא הכיבוי ורק לצורך בישול ולא ליצירת חשמל ושאר דברים שאינם בכלל המלאכות המותרות.
ומה שעשו עד היום, ברגע שהיו מעוניינים להדליק להבה נוספת לצורך חימום,
היו מדליקים אותה בעזרת נר קיים ע"י לחיצה רגילה על כפתור הגז,וכך היו משאירים אותה דולקת עד צאת החג.

ומה שהפליא אותי זה שפתאום צץ לו נידון הלכתי בנוגע לכל הכיריים שבהם יש מנגנון הגנה,
כשלמעשה אני מכיר אותו כבר למעלה מ-30 שנה, והסיבה שאני לא יחסתי לו חשיבות ובעיה משום שהייתי בטוח שהוא עובד על עקרון של חימום חומר ולא בצורה חשמלית .
אז התקשרתי לטכנאי שעוסק במערכות הגנה של גז והוא הסביר לי את הרעיון של הטרמוקפל
והוא טען גם שעד כמה שהוא יודע מהנסיון שלו במקצוע אז כל המערכות עובדות בצורה כזו ולא בצורה מכאנית .
ומה שיוצא מזה הוא, שכל מי שיש לו את מנגנון ההגנה הזה בכיריים, ברגע שהוא לוחץ על כפתור הגז ,הוא בעצם פותח את הברז
וכשהוא מדליק את האש הוא גורם לטרמוקפל לייצר חשמל שמפעיל את האלקטרומנגט שמחזיק את הברז פתוח במקומו.
אם המנגנון הזה היה מכאני לא הייתה שום שאלה, כי זה היה עובד על עקרון של חימום החומר
אבל כאשר מדובר בהפקת חשמל ,זה כבר הופך את זה לנידון מורכב .
וכפי שניתן לקרא בלינק שהבאתי ממכון צומת, יש בכך כמה נידונים הלכתיים .
מה שיש להסתפק כאן זה שבדר"כ בהדלקת חשמל האיסור הוא בניית (סגירת) מעגל חשמלי
ואילו כאן המעגל תמיד קיים ומה שמתחדש כאן זה המתח
זה דומה למי שיתחיל לסובב דינמו ויגרום לנורה להדלק או שיפתח חלון והשמש תאיר על לוח סולרי ותתחיל ליצר זרם שיפעיל מערכת ...

דבר ראשון אברר את הנושא ומה דעת הפוסקים בנידון
ואם אכן ימצא שיש בפעולה הזו איסור של יצירת חשמל, כנראה שיחפשו פתרונות כיצד לעקוף את זה ביום-טוב
כמובן שאין הכוונה לנטרל את מערכת ההגנה הזו משום שיש לה חשיבות בשימוש היומיומי
ולא ניתן לעבוד בצורה של ניתוק המנגנון ,כי אז הברז לא ישאר פתוח לאחר שיעזבו את הכפתור.
צריכים למצא פתרון ידני שאותו יפעילו לפני החג.
אפשר כמובן לספק מתח קבוע לאלקטרומגנט ואז למרות שההדלקה תייצר זרם
יתכן שהיא לא תאסר משום שאין בה כל תועלת והמדליק לא מתכוון ולא מעוניין בה
או לחבר את החיישנים של שאר הלהבות ללהבה שאותה משאירים דלוקה כל החג
והיא תייצר מתח לשאר הברזים .

נערך לאחרונה ע"י amir1 בתאריך 01-10-2011 בשעה 23:19.
ישן 01-10-2011, 23:53
  amir1 amir1 אינו מחובר  

מניין לך?
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Boltik שמתחילה ב "כל פגיעה או שינוי אופן פעולה..."

מאיפה אתה רץ לקבוע אם החוק מעניין אותי ואם לא
ובאופן כללי אומר לך שיש חוקים מובנים ויש חוקים שהם גורפים כי לא ניתן לרדת לפרטי פרטים
ואז כמשתמש פרטי אולי אתיר לעצמי גם "לעבור " על החוק .

ורק לידיעה, התקן הזה של מנגנון הגנה נכנס לתוקף רק לפני שנים מועטות
ורבים מהחברים ששאלתי בכלל לא ידעו על איזה מנגנון אני מדבר כי אצלהם פשוט אין את זה בתנור
אז לך תביא שוטר שיסתובב בכל הבתים שבהם יש כיריים ישנים ללא מנגנון הגנה ותעצור אותם על זה שלא אכפת להם מהחוק .

החוק נועד לעזור ולהגן על האזרח ,אבל לפעמים הוא מרובע מדי כי למחוקק לא הייתה היכולת להתגמש
וכמו ששוטר יתן לך קנס על אי חגירת חגורה גם אם רק התנעת את הרכב ועדיין לא נסעת ,
או על מעבר חציה ב-4 בבוקר כשהכביש ריק ממכוניות למרחק של קילומטר לכל כיוון.

לא דיברתי עח ניטרול המנגנון לגמרי אלא רק לצורך יום אחד של החג .
ואגב, הנידון שהעלת הוא נכון, והיום בעידן המודרני המון פעולות פשוטות שלנו גורמות להפעלת מכשירים אלקטרוניים
ואתה יכול לקרא על כך בסרי הלכה רבים .
זה נוגע למצלמות אבטחה ולמערכות הזעקה ולדלתות חשמליות ופתיחת מקרר ודלת של חדר ממוזג וכו' וכו'
אם תרצה אוכל לתת לך מראה מקומות היכן לקרא על הנושאים הללו בהלכה .
וכמו שכתבתי באשכול קודם
להלכה יש את הכללים ועל הפוסק ללמוד את המקרה ולנתח אותו לפרטי פרטים ולראות לאיזה כלל הוא דומה והאם הוא מותר או אסור .
היום עברתי על ספר שדן בכאלו מקרים ושם הוא יורד לפירטי פרטים
כמו למשל הבדל בין שעון שבת שבו המצב דיפולט שלו הוא דלוק והשנתות גורמות לכיבוי או חיבור המגעים בצורה הפוכה שאז הדיפולט הוא כבוי והלחצנים גורמים לחיבור המתג וכו' ..
או הבדל בין שעון סולרי/קינטי שמפעיל ישירות את המנגנון או מטעין סוללה ..
בתור טכנאי מחשבים וחובב חשמל וכדו' זה מעניין לקרא את זה ולחשוב עד כמה חשוב להציג לפוסק את השאלה בצורה מפורטט ביותר,
כי כל פרט הכי קטן יכול לשנות את התמונה .
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:17

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר