לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה   מה שבראש היתרון האנסי | freedom.fresh.co.il   נושא: ילדה, רוצה לבוא אתי לדירה? –אני רק בת ארבע־עשרה. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבראש
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-10-2011, 02:36
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD מנהל ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "אני חושב שידיעת היוונית הייתה..."

לא הייתי אומר בדיוק "מעמדות גבוהים", ארמית אמנם הייתה השפה השלטת, אך לדעתי רק המעמד הנמוך אולי לא ידע יוונית, מלבד כמובן אלו שנמנעו ממנה מסיבות אידאולוגיות (גם תלוי לדעתי באיזור בארץ).
מדובר הרי בתקופה שלאחר כ־300 שנה של חלחול התרבות ההלניסטית לעם היהודי, כולל זמן החשמונאים, ועד כמה שידוע לי, היוונית הייתה נפוצה בתקופה ההיא כלשון דיבור אף יותר מן העברית.
צריך גם לזכור שהברית החדשה לא נכתבה (כך אני חושב) למעמדות הגבוהים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-10-2011, 09:14
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.06
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "לא הייתי אומר בדיוק "מעמדות..."

החלחול של התרבות ההלניסטית ליהודים בא"י היה הרבה יותר איטי ומוגבל מאשר החלחול ליהודי הגולה או הגויים שהתגוררו בא"י. לדוגמה בכל מאות השנים של שליטת התרבות ההלניסטית יהודי א"י לא הוציאו אפילו מלומד הלניסטי אחד בולט וזה בניגוד לשכניהם הערלים ולאחיהם בחו"ל. לכן הייתי אומר שידיעת היוונית הייתה הרבה יותר מוגבלת מזאת שבד"כ מוצאים במזרח האימפריה, הייתי אומר שרק המעמדות הגבוהים דיברו אותה (בכל זאת זאת הייתה שפת האדמיניסטרציה הרומית) ויהודים שהתגוררו בישובים מעורבים ועדיין אפילו יהודי מלומד בן המעמד הגבוה לא יכל לכתוב יוונית באופן רהוט והיה זקוק לעוזרים (ע"ע יוספוס).

כמדומני שהברית החדשה נכתבה (חלקה לפחות) בארמית (המקור לא שרד) ואז תורגמה ליוונית.

ישן 04-10-2011, 12:47
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD מנהל ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
..
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "החלחול של התרבות ההלניסטית..."

זה כי בארץ היו יותר זרמים שמרנים מתנגדים, כמו הפרושים.
בכל אופן, גרמת לי לחפש, ומצאתי טענה שישו ושליחיו אכן יכלו לתקשר ביוונית, לפחות באופן בסיסי (וזאת למרות שנצרת וכפר־נחום היו דוברות ארמית בעיקרן, ושהנ״ל באו ממעמד הפועלים: נגרים, דייגים וכו&#1523
זה בעקבות סיפורים בברית החדשה שמתארים קשר ודיאלוגים ביניהם לבין דוברי יוונית, מסעות לערים הלניסטיות (דקאפוליס) וכן החקירה של פונטיוס פילאטוס, ובאף מקרה לא מוזכר צורך במתורגמן.
אז לפחות אני לא היחיד בדעה הזאת.

קיימים אמנם חלקים בברית החדשה שנכתבו בארמית, אבל רובה המוחלט ביוונית.
יש מי שסברו שהיא נכתבה במקורה ברובה או כולה בארמית (יש גם שסברו שנכתבה בעברית), אך טענה זו היא במיעוט אצל החוקרים ממה שידוע לי.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:23

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר