לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-09-2011, 18:11
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
מידע T-90M

יהיו הרבה כתבות ותמונות בנושא T-90 המשודרג החדש שאותן אני מציע לרכז כאן.

---

http://gurkhan.blogspot.com/2011/09/90_06.html

T-90MS. ההתחלה.

מחרתיים, 8 בספטמבר, תפתח את המעברים שלה תערוכת האמל"ח, ציוד צבאי ותחמושת ה-8 הבינלאומית "תערוכת האמל"ח הרוסית. ניז'ני טאגיל-2011". בסלון הנשק יככב טנק רוסי חדש T-90MS, שפותח ב-UKBTM. עבודת פיתוח תחת הכינוי Proryv-2 התנהלה בשנים 2005 עד 2011. מפעם לפעם, בשוגג או שלא בשוגג, קראו זליגות המידע שמאפרים היום לעקוב איך השתנה המראה של הטנק עם השנים, באיזה כיוון הלכו מאמצי הפיתוח.

לתשומת לבכם סקירה רטרוספקטיבית קטנה בנושא.

האיור הראשון של T-90MS העתידי. כנראה מסוף 2004 - תחילת 2005:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

גרסה שהוצעה לאלז'יריה בשנת 2005. הציון באותה תקופה היה, כנראה, T-90SM:

מראה הטנק בשנת 2006:

לקראת סוף 2009 העיצוב הכללי של הטנק כמעט היה מוכן. טנק כזה הוצג ב-07.12.2009 לראשות משרד ההגנה ולראש הממשלה וולדימיר פוטין:

טנק משודרג שהוצג ב-07.12.2009:

ניסיון מתחילת 2010 לשחזר את מראה הטנק:

שיחזור מראה הטנק שפורסם בכתב העת "טכניקה ואמל"ח" בגיליון מס' 7 בשנת 2010:

דגם הטנק שהוצג לראשות משרד ההגנה, השירות הפדרלי לשיתוף הפעולה הביטחוני ומנהיגות רוסיה ב-14.07.2010 בשטח אש "סטאראטל":

T-90MS בקיץ 2010:

היום העיצוב של הטנק קיבל שינוים נוספים חשובים שאותם נוכל לראות בקרוב.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-09-2011, 22:12
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
כמובן. היא "שמנמנה" למדי
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מעבר לכך, היא גם מגדילה משמעותית את הצללית שלו, לא?...."

ואני בטוח שבעליה לעמדת תצפית עמדה כזו תהיה בולטת למרחק רב - אם כי יש לה יתרון לא רע בניקוי חי"ר מקו עמדות או קצת אחריו. אני לא יודע מה התו"ל הרוסי בנושא בדיוק, ולכן המסקנות שאני יכול להסיק מהרכבה של עמדה כזו על טנק חדיש הן מוגבלות ביותר במקרה הטוב. יתכן שהיא מורכבת שם סתם להדגמת יכולות.
סתם כהערה שולית, אני אישית הייתי שם עמדה כזו מלפני הפתח בצריח (לא חייב ממש ממול, אפשר גם באלכסון לפנים מצד ימין או שמאל) וזאת כאמור מטעמי בטיחות, ותאמין לי - המיקום שלה כרגע מסוכן מאוד לטעמי. אני הייתי חושש מאוד לצאת ולהכנס מהצריח הזה כשהמקלע חמוש.
עוד אופציה היא להרכיב את העמדה על בסיס טלסקופי, אולי מהסל צריח - וזאת מטעמי נסיון לצמצם את צללית הטנק.
Just my 2 cents worth...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 10-09-2011, 13:54
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

כלומר, הרוסים בונים על זה שהלקוחות שיקנו את ה-T-90M יחזרו בעתיד כדי לקנות קיט שדרוג?
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "עניין של הגדרה"

אבל עדיין, ניתן לתפור קיטים כאלה גם לטנקים עם מודולים גדולים כמו למשל במרכבות... הרי זה בדיוק מה שעושים בתע"ש למשל, אז כן - קל יותר להחליף בלטנים יחידים שניזומו עקב פגיעה, אבל אני לא יודע עד כמה זה בכלל פרקטי לבצע החלפה כזו בשדה הקרב (אגב, מישהו בכלל עשה כזה דבר בעבר?) - בד"כ לוקחים את הטנק הפגוע לבדיקות בסדנה בהקדם האפשרי, ושם באותה המידה שמחליפים לו בלטן, ניתן להרכיב עליו חליפת מיגון שלמה שמורכבת ממודולים גדולים וספורים (שוב, כמו במיגון קס"ג למשל של המגח 6ב')... אז עדיין לא ברור לי לחלוטין ההעדפה הזו של "בלטנים" כיחידות רבות מול מודולים גדולים שנותנים מיגון בהיקף גדול יותר...
(הכוונה, כשאני כותב "בלטן", היא למודול מיגון יחיד של ה-T-90M למשל).

נ.ב - ברוך שובך

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

נערך לאחרונה ע"י efekt בתאריך 10-09-2011 בשעה 14:03.
ישן 10-09-2011, 15:43
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
מודולים ועוד
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "כלומר, הרוסים בונים על זה שהלקוחות שיקנו את ה-T-90M יחזרו בעתיד כדי לקנות קיט שדרוג?"

תודה, יצאתי לחופשה מהמדבר

לא מכיר דוגמאות של החלפת מודולים ממש בשטח, תוך כדי קרב. בדר"כ פגיעה שמחייבת החלפת מודול מחייבת עוד מספר דברים...אגב - מרבית המודולים יכולים לספוג מספר פגיעות לפני החלפה (שלא כמו בלטני שנות ה- 80...).

כשאמרתי "החלפה " לא התכוונתי דווקא להחלפה כתוצאה מפגיעה אלא להחלפה יזומה הנובעת מהתפתחות הטכנולוגיה.

אם תתבונן היטב בתמונות ה- T-90 תראה שמדובר במספר לא גדול של מודולים גדולים יחסית (בהתאם לדגם, לגיזרת ההגנה ולמדינה - בין שישה לעשרה מודולים). נכון שזה לא מגן 360 מעלות אבל בכל מקרה קשה מאד להגן עם מודולים מסביב.

ישן 10-09-2011, 18:59

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "כלומר, הרוסים בונים על זה שהלקוחות שיקנו את ה-T-90M יחזרו בעתיד כדי לקנות קיט שדרוג?"

מיגון ריאקטיבי נפיץ (ERA) בא בבלטות קטנות יחסית כי הבלטות הן חד-פעמיות - פגיעה ראשונה יוזמת את חומר הנפץ בתוכה. ככל שהבלטות קטנות יותר, כך יש פחות סיכוי שפגיעות הבאות יהיו בבלטות שכבר ניזומו. במיגון ריאקטיב מסוג NERA המותקן על ה"מרכבות", לא נעשה שימוש בחומר נפץ ולכן כל בלטה יכולה לעמוד במספר פגיעות ולשמור על היעילות שלה.

במיגון ריאקטיבי סובייטי דור ראשון Kontakt-1 הבלטות היו מאוד קטנות, בין השאר כדי לצמצם את האיזור הנחסף כתוצאה מהפגיעה ויזימת חומר הנפץ בבלטה. אולם הן היו יעילות אך ורק נגד מטענים חלולים. במיגון חדש יותר, Kontakt-5 (המותקן על T-72B משודרגים ו-T-90A/S) ו-Refleks (המותקן על T-90M) המיגון הריאקטיבי יעיל גם נגד חודרנים קינטיים, מה שמצריך לוחות מסיביות יותר, יותר חומר נפץ ולכן גם מימדים גדולים יותר של הבלטות.

ישן 11-09-2011, 23:17
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

ככל הידוע לי וממה שקראתי בנושא (וזה לא הרבה)
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "האם אתה יכול לפרט"

NERA מספק הגנה טובה יותר כנגד רש"ק טאנדם אך פחותה כנגד חודרנים קינטיים.
השיריון בנוי מלוחות מתכת עמידה המחוברים אחד על השני כשבניהם "כלואות" שכבות פלסטיק. ברגע הפגיעה, עקב הגמישות של הפלסטיק, הלוחות זזים אחד על השני מה שגורם לחודרנים קינטיים לאבד את האנרגיה שלהם ו/או לשבור את הליינר שנוצר עקב פיצוץ מטען חלול.
היתרון הגדול בשיטה הזו היא ששיריון NERA שנפגע לא "מתבזבז" (בניגוד למיגון ERA) ולמעשה יכול לספוג עוד כמה פגיעות לפני שיעילותו פוחתת.
יש עוד מידע פה (אם כי אני לא בטוח לגבי טיבו):
http://defense-update.com/features/...ctive-armor.htm

ציטוט:

נערך לאחרונה ע"י efekt בתאריך 11-09-2011 בשעה 23:20.
ישן 12-09-2011, 06:26
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
מיגון ריאקטיבי
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "ככל הידוע לי וממה שקראתי בנושא (וזה לא הרבה)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
השיריון בנוי מלוחות מתכת עמידה המחוברים אחד על השני כשבניהם "כלואות" שכבות פלסטיק. ברגע הפגיעה, עקב הגמישות של הפלסטיק, הלוחות זזים אחד על השני מה שגורם לחודרנים קינטיים לאבד את האנרגיה שלהם ו/או לשבור את הליינר שנוצר עקב פיצוץ מטען חלול.
היתרון הגדול בשיטה הזו היא ששיריון NERA שנפגע לא "מתבזבז" (בניגוד למיגון ERA) ולמעשה יכול לספוג עוד כמה פגיעות לפני שיעילותו פוחתת.
http://defense-update.com/features/du-1-04/reactive-armor.htm

1. תודה על הקישור יש בו בהחלט חומר מתאים לנושא מיגון ריאקטיבי.
2. המיגון הריאקטיבי הנפיץ בנוי משני לוחות מתכת שבניהם ישנו חומר נפץ. הפגיעה של הפלזמה ג'ט בלוח של המיגון, יוזמת את החומר נפץ שבין הלוחות והפיצוץ מזיז את שני הלוחות זה מזה. התנועה של הלוח החיצוני נותנת מעין "סטירה" לפלזמה ג'ט ומפזרת אותו, מה שמנטרל את יכולתו לחדור את שריון הטנק. למיטב ידיעתי שיטת ההפעלה הזו של המיגון הריאקטיבי היא עדיין היעילה ביותר. השיטה שבה אמור לעבוד המיגון הלא נפיץ היא, שאותו חומר שנמצא בין הלוחות מקבל את האנרגיה שלו מהאנרגיה של הפלזמה ג'ט והיא זו שנותנת את הכח הרב שנדרש להזיז את הלוחות שמפזרות את הפלזמה ג'ט.

ככה אני מבין את הנושא ואשמח לתיקונים.

נערך לאחרונה ע"י AJ-47 בתאריך 12-09-2011 בשעה 06:30.
ישן 12-09-2011, 07:32

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "מיגון ריאקטיבי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
2. המיגון הריאקטיבי הנפיץ בנוי משני לוחות מתכת שבניהם ישנו חומר נפץ. הפגיעה של הפלזמה ג'ט בלוח של המיגון, יוזמת את החומר נפץ שבין הלוחות והפיצוץ מזיז את שני הלוחות זה מזה. התנועה של הלוח החיצוני נותנת מעין "סטירה" לפלזמה ג'ט ומפזרת אותו, מה שמנטרל את יכולתו לחדור את שריון הטנק. למיטב ידיעתי שיטת ההפעלה הזו של המיגון הריאקטיבי היא עדיין היעילה ביותר. השיטה שבה אמור לעבוד המיגון הלא נפיץ היא, שאותו חומר שנמצא בין הלוחות מקבל את האנרגיה שלו מהאנרגיה של הפלזמה ג'ט והיא זו שנותנת את הכח הרב שנדרש להזיז את הלוחות שמפזרות את הפלזמה ג'ט.

קודם כל המונח "פלזמה ג'ט" הוא לא מדוייק לדעתי. מדובר בסילון מתכת (ליינר) במצב צבירה פסאודו-נוזלי, בטמפרטורות שמתחת לנקודת ההתכה של הליינר. חדירת השריון מתבצעת לא באמצעות הטמפרטורה הגבוהה של הסילון, אלא באמצעות הלחץ הרב שיוצר הסילון הנע במהירות גבוהה מאוד (קילומטרים בשניה).

בעניין הלוחות - לוחות מקובלות בד"כ במיגון ריאקטיבי נפיץ. במיגון מסוג NERA יכולים להשתמש בשיטות אחרות. הנה למשל שלושה טיפוסי מיגון מסג NERA מהאתר של NII Stali (התרגום שלי - עמכם הסליחה).

מיגון עם "מילוי תאי":

תא בעל דפנות קשיחות ממולא בחומר נוזלי או פסאודו-נוזלי. בעת החדירה של הסילון לתא, נוצרים גלי לחץ בתווך נוזלי אשר נהדפים מהדפנות, חוזרים לקראת הסילון ובכך משבשים אותו. סוג כזה של מיגון ריאקטיבי לא נפיץ יכול להגדיל את עמידות השריון נגד מטען חלול עד 30-40%.

מקור

מיגון "מתנפץ":

עיקרון הפעולה מתבסס על גל ההדף בחומר המיגון שמייצר סילון של מטען חלול. גל ההדף הזה נע לקראת הצד הפנימי של המיגון. אם במשטח הפנימי של המיגון נעשו שקעים בצורת חצי כדור או פרבולה, גל ההדף יצור רסיסים המתנתקים מהמשטח הפנימי של המיגון ונעים לתוך הסילון. ע"י כך הם משבשים ומחלישים אותו.

מקור

מיגון בעל לוחות הודפים:

המיגון מורכב מ-3 שכבות: פלטה, תווך ולוחית. הסילון שחודר את הפלטה גורם למתח שיוצר בה בליטה (a) ומאוחר יותר גם הורס אותה (b). התווך והלוחית מתעקמים גם כן, וכאשר הפלטה נחדרה, הלוחית כבר נעה הרחק מהצד הפנימי של המיגון (c). מכיוון שהסילון והלוחית נעות בזווית זה לזו, ייווצר המצב בו הלוחית הודפת את הסילון וע"י כך משבשת אותו. המיגון כזה מספק יעילות גדולה יותר עד 40% בהשוואה למיגון אחיד בעל אותו משקל.

מיגון מהסוג הזה ראה שימוש בחלק מהטנקים הסובייטיים.

מקור

נערך לאחרונה ע"י Centurion בתאריך 12-09-2011 בשעה 07:34.
ישן 01-01-2012, 17:01
  gutman76 gutman76 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.11
המאמר מעולה
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "ככל הידוע לי וממה שקראתי בנושא (וזה לא הרבה)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
http://defense-update.com/features/...ctive-armor.htm

המאמר מסביר היטב איך המערכות השונות פועלות.

לדעתי הרוסים התקינו על הטנק T90 פלטות ERA עבות ורחבות ( כך נראה מהצילומים) למיטב ידיעתי פלטה אחורית עבה וגדולה יכולה לעשות שמות ברש"ק חלול עיקרי בטנדם (הפלטה הקידמית הדקה עובדת על הרש"ק הקידמי), יתרון בפלטה עבה אחורית הוא שהיא מסוגלת לשבור חודרן קינטי או להסיתו מהמסלול. היא נעה לא רק לכיוון הטנק היא גם חוזרת. מי שיודע לנצל את תנועות הפלטות והחומרים המתאימים במיגון ERA יכול לדעתי לתת הגנה טובה בפני טנדם וגם חודרן קינטי. והרוסים כנראה יודעים.
ישן 12-09-2011, 01:58

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "האם אתה יכול לפרט"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
האם אתה יכול לפרט את הנושא של מיגון ריאקטיבי לא נפיץ?

Efekt נתן הסבר אז אני לא התייחס לזה.

ציטוט:
יש צורך באנרגיה רבה להדיפת הפלזמה ג'ט ורק בפיצוץ ניתן להשיג את האנרגיה המתבקשת. אבל יכול להיות שהשיטה לנטרול המטען החלול הוא שונה מצורת העבודה של מיגון נפיץ.

במיגון ריאקטיבי נפיץ ההתמודדות עם הליינר של מטען חלול הוא לא באמצעות הפיצוץ עצמו של אלמנט מיגון ריאקטיבי אלא באמצעות הדפת לוחות מתחת (ולפעמים זה יותר מסובך, אך העיקרון דומה). חומר נפץ הוא רק אמצעי להדיף את הלוחות. במיגון ראיקטיבי לא נפיץ משתמשים באנרגיה של התחמושת במקום חומר נפץ.

ציטוט:
אם יש לך אינפורמציה הנושא זה שאינה מסווגת אשמח לשמוע.

יש לי אך ורק מידע לא מסווג. האמת, אני גם לא סגור על סוג המיגון המודולרי של "מרכבה", מכיוון שמדובר במידע סודי, ומתבסס על מה שראיתי בפרסומים זרים.

אגב, לדברי נשיא חברת NII Stali, המפתחת המרכזית של מיגון ברוסיה (כולל גם מיגון ריאקטיבי), יש להם תוכניות פיתוח של מיגון ריאקטיבי לא נפיץ שאמור להחליף בעתיד את ה-ERA [מקור].

ישן 08-09-2011, 17:14

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "מה המשמעות של שימוש במיגון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
מה המשמעות של שימוש במיגון ריאקטיבי ב"קסטות" ולא כחלק אינטגרלי מהשריון?

אני מניח שהסיבה העיקרית היא פשטות וקלות החלפת האלמנטים שהופעלו\נפגעו בתנאי שדה.

ציטוט:
זה נראה לי קצת מוזר בטנק חדש מודרני, על סמך העובדה שמיגונים כאלו רואים בערכות לשדרוג כלים ישנים והן די נעלמו מטנקים מערביים.

בטנקים מערביים נעשה פחות שימוש במיגון ריאקטיבי מסוג ERA (מיגון ריאקטיבי מתפוצץ).

ציטוט:
זה אומר משהו לגבי חוסר יכולת טכנולוגית או שזה לדעתכם חלק מתו"ל שדורש שיוכלו להחזיר כלי לשמישות בקלות רבה יותר בדרגי שדה בעזרת קסטות סטנדרטיות?

אני חושב שהדבר נובע מהגבלות המשקל בטנקים מזרחיים, שלא אמור לעלות על 50 טון. בגלל זה בחרו במיגון מסוג ERA שהוא קל יותר לאומת מיגון ריאקטיבי מסוג NERA הנפוץ יותר במערב. אבל אחרי יזימת חומר הנפץ במודול המיגון ERA הוא מאבד את התכונות שלו ויש להחליפו. מודולים אחידים, קטנים וקלים יחסית מאפשרים החלפה קלה ומהירה בשדה.

ישן 08-09-2011, 18:46

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "שאלות ברשותך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
1. נראה לי שמקלע המפקד, שמופעל בשלט רחוק, משועבד למערכת הראיה של המפקד לא רואים עליו מערכת ראיה עצמאית, האם זה נכון?

כן.

ציטוט:
2. האם היעוד העיקרי של מקלע זה, הוא ירי כנגד קומות עליונות בשטח בנוי? נראה כאילו יש לו יותר מדי שטחים מתים בירי לפנים.

לפי מה שאני רואה יש למקלע המפקד מעט מאוד שטחים מתים - שיפור ניכר בהשוואה לתצורה המסורתית.

אני לא חושב שיש יעוד אחד בולט ועיקרי למקלע המפקד. לדעתי מדובר בחימוש משני וורסאטילי המאפשר למפקד הטנק להעסיק מטרות באופן עצמאי. שמעתי גם שאפשר להתקין במקום מקלע PKT מקל"ר או מק"כ.

ציטוט:
3. באחת התמונות בבלוג נראה BMP-3 מאד משופר עם מיגון הרבה יותר רציני מהצדדים. האם זה הדגם "M"? ואם לא מה הוא הדגם?

באתר הייצרן נאמר "BMP-3 משודרגת" בלי ציון הגרסה.

ישן 14-09-2011, 09:36
צלמית המשתמש של amitaknin
  amitaknin amitaknin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.06.11
תצורת שרוול תרמי רוסי
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "בנוגע לסעיף 1 של השאלה שלך - התשובה היא שפשוט הרכיבו אותו כך"

בתגובה לתשובתך:
1. ניצבות שפתי החיבור מעלה - יתכן ואתה צודק, אומנם קשה לי לקבל את התשובה " סתם ככה " , משמע אתה טוען שהמתכננים הרוסים לא נתנו דעתם לנושא?
מה לגבי סימטריה אנכית , אסטטיקה ..... לי זה נשמע לא היגיוני.
אולי יש קשר לרכיב שמולבש על הלוע (קו ראיה מוסתר בעת ניצבות מעלה?)

2. אני מבין את תפקיד השרוול, אך האם מישהו יודע האם מיושמת בשרוול טכנולוגיות הולכת חום ולא בידוד בלבד .
למיטב ידיעתי , יתרונם של וישי על המתחרים הינו בשינוי הגישה לבידוד בלבד, וניצול הולכת החום בקנה לשיפור ביצועי פיזור תרמי.

3. מה לגבי הפתחים בחלקו התחתון של הקנה? האם ניתן להבין שבשרוול הרוסי נדרשים לרוקן משקעים שמצתברים בתוך המעטפת? (למיטב ידיעתי בשרוולי וישי לא נדרשים למתן פתרון שכזה).

4. מדוע לבנות שרוול מ 4 חלקים ולא 2 ? ( אחד מלפני המפנ"ג ואחד מאחרי).
ישן 14-09-2011, 10:42
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי amitaknin שמתחילה ב "תצורת שרוול תרמי רוסי"

בנוגע ל-1, יתכן וזה קשור באמת למיקום החורים שאתה חושב שהם פתחי ניקוז בתחתית השרוול (לדעתי הם דווקא ברגי הידוק כלשהם). אם לא, אז כאמור זה כנראה יותר עיניין אסתטי ותו לא.

בנוגע ל-3, כאמור - אני לא חושב שאלה חורי ניקוז, אם כי גם בשרוולים הישראלים נקווים לעיתים מים כתוצאה מגשמים למשל (כל פעם בחורף שיצא לי להוריד שרוול טרמי ולהסיר את המפנ"ג, היו שם קצת מים).

בנוגע ל-4, יתכן ועובי הקנה משתנה לאורכו, ובכדי ליצור עיטוף צמוד ואחיד של השרוול לכל אורך הקנה, בחרו לחלק אותו ל-4 חלקים.

ציטוט:

ישן 15-09-2011, 00:33
צלמית המשתמש של amitaknin
  amitaknin amitaknin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.06.11
שרוול רוסי
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=efekt]אולי המצב שונה..."

ראשית, תודתי הכנה על התמונות והניתוח.

עם התמונות מצתרפות לא מעט תהיות???

1. נראה כי המעטפת החיצונית אינה אלא פח דק ביותר ... (שימו לב לסימני המעיכה עקב הידוק החבק הבורגי)
1.1 כיצד פח שכזה עומד בתאוצות האדירות בזמן רתיעת התותח?
1.2 כיצד פח שכזה שורד איזורים מיוערים וסבוכים, ובכלל תחזוקת שריון לא עדינה בלשון המעטה.
1.3 עם המעט ניסיון הטכני שלי, תמוהה מאוד כל איפיון הקשיחים - אין לי מושג למה הם מתקינים ברגים עם ראש שטוח? בלי דיסקיות מינימליות (שייבות) ?

2. כנראה שאכן אלה הם פתחי ניקוז משקעים...
2.1 האם בתנאי חורף קפוא, ואף בוץ מאסיבי ודביק (אופיני מאוד לפעילות שריון) , לא נסתמים פתחים אלה ומונעים ניקוז נוזלים - כיצד הדבר משפיע על סיכויי " מטרה בפגז ראשון" ?
2.2 מדוע מלחתחילה לבנות מערכת כה פתוחה (ניתן להבחין בפתחים העליונים שבין שפתי החיבור) - יחס עלות\תועלת???

3. ככלל - השרוול מרגיש לי אישית, מאוד זול הנדסית וחסר ברמת הגימור הבסיסית שלו - לא אופיני כלל למערכות רק"ם רוסיות\סוביטיות הדוגלות בפלדות עבות, עמידות גבוהה לתנאי סביבה, ואורח חיים אין סופי...
ישן 14-09-2011, 07:10

מידע המנוע V-92S2F
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "T-90M"

בטנק T-90M מותקן מנוע V-92S2F (המוכר גם בשם V-93) המהווה שידרוג של מנוע V-92S2 המותקן על T-90A ו-T-90S ועל הכלים המבוססים עליהם. מטרת השידרוג היה להגדיל את ההספק מ-1,000 כ"ס ל-1,130 כ"ס, ומכאן האות F בציון - Forsirovannyy כלומר בעל הספק מוגדל. כתוצאה מהגדלת ההספק אורך חיי המנוע התקצר מ-1,200 שעות ל-1,000 שעות. שאר הפרמטרים כמעט ולא השתנו.

ברושור ברוסית:

תרגום הברושור:

V-92S2F - מנוע ארבע פעימות, multifuel, בתצורת V, בעל 12 צילינדרים, קירור נוזלי ומגדש טורבו.

הספק, kW (כ"ס) - 831 (1,130)
תדירות הסיבוב, סיבובים בשניה (סיבובים בדקה) - 33.3 (2000)
מומנט מירבי, ניוטון מטר (ק"ג מטר) - 4,521 (461)
צריכת דלק סגולית, גרם\kW שעה (גרם\כ"ס שעה) - 215 (158)
משקל, ק"ג - 1,100

מכאן: http://gurkhan.blogspot.com/2011/09/3.html

ישן 15-09-2011, 19:09

מידע הודעה רשמית לעתונות

טנק T-90S משודרג - צעד הבא בהתפתחות תעשיית הטנקים הלאומית. השידרוג נגע בכל מכלול הביצועים של T-90S ואיפשר להגדיל באופן ניכר את היכולות המבצעיות והתפעוליות שלו.

משקל הטנק המשודרג הוגדל בהשוואה לגרסה בסיסית ב-1.5 טונות ומהווה 48 טון, מה שהרבה פחות מ-M1A2SEP (ארה"ב) ו"לאופרד" 2A6 הגרמני, שמשקלם 62.5 ו-62.4 בהתאמה. בטנק רוסי חדש נעשה שימוש במנוע מסוג V-92S2 בעל הספק ואורך חיים מוגדל. ההספק הסגולי שלו של 24 כ"ס\טונה אינו פחות מרמת הטנקים המודרניים הזרים. לראשונה [בטנק רוסי] נעשה שימוש בהגה ומערכת העברת הילוכים אוטומטית עם אפשרות להעברת הילוכים ידנית, מה שמאפשר להקטין את העומס על הנהג, להוריד את צריכת הדלק ולהגדיל את ביצועי התאוצה של הכלי. המהירות המירבית של הטנק המשודרג על הכביש - לא פחות מ-60 קמ"ש, ועם זאת הלחץ הסגולי על הקרקע - לא יותר מ-0.98 ק"ג\סמ"ר. לצורך השוואה, הביצועים המקבילים של M1A2SEP (ארה"ב) - 67 קמ"ש ו-1.08 ק"ג\סמ"ר, של "לאופרד" 2A6 הגרמני - 72 קמ"ש ו-1.08 ק"ג\סמ"ר. לשם הגדלת הניידות הטקטית וכושר התמרון הותקנה ב-T-90S המשודרג מערכת תצפית של הנהג המשלבת ערוץ אופטי, ערוץ טלוויזיה, וערוץ תרמי. ישנה מצלמה אחורית.

צריח הטנק המשודרג מאוייש. בו נמצאים 2 מתוך 3 אנשי הצוות - מפקד הטנק והתותחן. הוא מצוייד במערכת שקרת אש ממוחשבת ומאפשר לקבל ביצועים העולים על אלו של הטנקים הטובים בעולם בטווח הירי היעיל, זמן הכנה לירי, טווח גילוי וזיהוי המטרות בלילה. קיים מסכי הפלזמה והכוונת הפנוראמית מקנים למפקד הטנק ראיה היקפית מלאה. מערכת ראיה מקנה יכולת כזו גם לתותחן. למפקד הטנק יש אפשרות להעסיק מטרות אדם, צוותי מערכות נ"ט באמצעות מתקן מקלע מיוצב הנשלט מרחוק ממצב עמידה ובתנוע, באופן בלתי תלוי מהחימוש העיקרי בכל שעות היממה. בטווח של 1,500 מטר בכל מצב הצריח טווח הזוויות באנך הוא 10- עד 45+ מעלות ובאופק 316 מעלות.

הטנק חמוש בתותח 2A46M-5 בעל דיוק משופר 125 מ"מ. מלאי התחמושת הוא לפחות 40 פגזים, מתוכם 22 מוכנים לירי [במערכת הטעינה האוטומטית]. קנה התותח מצופה כרום, אורך החיים שלו הוגדל פי 1.7 ומבטיח את יציבות המהירות ההתחלתית ומקבץ הפגיעות.

השידרוג גם נגע במיגון נגד חימוש קונבנציאונלי. היום זהו מיגון שיריון מודולרי רכ-שבכתי בעל מיגון ריאקטיבי משופר בזוויות הקדמיות, שריון עם מיגון ריאקטיבי ומסכי רשת בצדדים ומיגון נגד רסיסים בצד הפנימי של תא הנהג והצריח. מערכת מיסוך עשן אוטומטית עם אפשרות הפעלה ידנית. ישנה מערכת הגנה אלקטרו-מגנטית [נגד מטענים ומוקשים המופעלים מגנטית].

למיכשור המיוחד נוספה מערכת שליטה ובקרה בתוך ומחוץ לטנק, ערוץ תקשורת דיגיטלי, מערכת ניווט אינרציאלית ולווינית, מכשיר קשר באוך גל UHF בעל שני ערוצי קלט\פלט (שני מכשירי קשר בגוף אחד), וכמו כן מחולל חשמל עזר. צריח ובתא הנהג תנאים נוחים הודות למערכת מיזוג אוויר.

טנק הדור האחרון מסדרת T-90 עולה על קודמים על-פי הפרמטרים העיקריים הקובעים את ביצועי הלחימה. קודם כל אלו הם היכולות המשופרות באופן עקרוני בעוצמת האש, הגנה מעולה נגד מרבית אמצעי נ"ט, מערכת תומחת חיים וניידות משופרת.

בסיס תעשייתי חזק ונוחכות מומחים מיומנים מבטיחים שירותי תיקון ותחזוקה של הטנקים המיוצרים ע"י "תאגיד מדעי-תעשייתי 'אוראלוואגונזאבוד'" גם ברוסיה וגם מחוצה לה.

איורים (גרפיקת מחשב):

מכאן: http://gurkhan.blogspot.com/2011/09/90_7886.html

ישן 17-09-2011, 22:12

מידע מיגון

מכאן: http://gurkhan.blogspot.com/2011/09...protection.html

(אני מביא תמונות בגודל מלא כדי שיהיה אפשר לקרוא את הטקסט.)

המיגון הריאקטיבי
ומיגון רשתות

מתוך הברושור הרשמי:

כפי שנראה בסרטוט ובצילומים, תאי מיגון ריאקטיבי מוסתרים באמצעות לוח בעובי של לפחות 4-5 מ"מ (הערכה). תצורת הבלוקים של מיגון ריאקטיבי זהה למיגון נגד רשק"י טאנדם של רקמ"ים קלים שפותח ב-NII Stali. בעת הפגיעת רימון או טיל נ"ט בחלקו האחרוי של הצריח, קודם פועל מיגון רשת (פלדת שריון בעובי של 4-5 מ"מ) ואח"כ מסך מחורר המשמש כסל איחסון לציוד הצוות ולתחמושת.

תא תחמושת חיצוני

תחמושת של הנטק נמצאת בשלושה מקומות: מחסנית המטען האוטומטי עם 22 פגזים ותרמילים מוכנים לירי, 8 פגזים ותרמילים ליד דופן תא המנוע (שלב שני) ועוד 10 פגזים ותרמילים בתא התחמושת האחורי על הצריח (שלב שלישי). זה איפשר למקם את התחמושת במקומות מוגנים יותר בהשוואה לטנקים קודמים (ב-T-90A היה גם מדף תחמושת המשולב במיכל הדלק לצד הנהג). תחמושת שלב שלישי משמשת למילוי מחסנית המטען האוטומטי והמדף התחמושת הפנימי בעמידה מחוץ לקרב (אין פתח גישה לתא החימוש מהטנק עצמו, רק מבחוץ).

תא התחמושת החיצוני מוגן במיגון פסיבי, רשתות וסל הציוד, וגם מאפשר מילוי המרווח שבין הדפנות החיצוניות לקני תחמושת פנימיים בחומר נוגד שריפה נוזלי או מוצק. דלתות התא התחמושת האחורי משמשות במקרה הצורך כפאנלים נהדפים לשיחרור הלחץ. התרמילים שהם הפגיעים והמסוכנים ביותר נמצאים בחלק המרכזי של התא, והפגזים מצד שמאל וימין. הפגזים מופנים לאחורה. כל זה נועד למנוע פגיעה בצוות ופגיעה משביתה בטנק במקרה של יזימת התחמושת בתא החיצוני.

---

אגב, לדברי מ"מ המעצב הראשי של UKBTM, מיגון הטנק T-90MS שווה ל-850 מ"מ RHA נגד פגזים קינטיים ו-1,200 מ"מ RHA נגד פגזים\רשק"ים חלולים. המיגון הריאקטיבי דור 3 Refleks מספק הגנה גם נגד רשק"י טאנדם חלולים.

ישן 18-09-2011, 00:48

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "הפירוט גדול אפילו במונחים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דוד שמואל
הפירוט גדול אפילו במונחים מערביים, מצד שני אין פה איזו בשורה גדולה. האם יש אפשרות שזו בעיקר גרסאת יצוא, בעוד הרוסים מפתחים את הטנק לתצרוכת מקומית בחשאי?

כן, הטנק נועד בעיקר לייצוא (פיתוח ביוזמה עצמית), אך עם התקווה שמשרד ההגנה הרוסי גם יחליט לרכוש אותו, בגרסה קצת שונה, עד למועד הכנסת הטנק החדש (תוכנית הפיתוח Armata) לשירות, המתוכנן לשנת 2015.

הפירוט הוא בזכות האופי הייצואני של הגרסה הזאת. למעשה, כמעט כל המערכות המוצגות בתערוכות הנשק הרוסיות הן בגרסאות ייצוא, ולכן משחררים את הפרטים.

ישן 22-09-2011, 04:54

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "עניין לא ברור"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סירפד
שתי התמונות הבאות אמורות להיות של דגם מאוחר יחסית, ובשתיהן נראה שהחלק האחורי של הזחל אינו ממוגן ע"י פלטות אלא ע"י סולמות. להזכירנו, גם במרכבה 4 הכלים הראשונים יצאו עם מיגון שכזה והוא בוטל לאחר שהתברר כי הוא גורם לפיזור מוגבר של אבק מהגלגלים האחוריים ובכך מגביר מאוד את החתימה הויזואלית של הטנק. שאלתי היא: מתי הוחלט לשנות את העיצוב, ולמה השאירו את הסולמות מחוברים לפלטות מיגון הרגילות בצד האחורי בלבד?

ה"סולמות" בחלק האחרוי של התובה הן תחליף לבלוקים של המיגון היראקטיבי. הפלטות האחוריות שמאחורי ה"סולמות" לא משמשות למיגון אלא למטרה אחרת (אולי הקטנת החותמת התרמית). ככלל בזוויות האלה יש פחות סיכוי של הפגיעה בטנק (המיגון העיקרי בטנקים הסובייטיים\רוסיים הוא בסביבות +\- 35 מעלות מקדימה). גם המקום הזה הוא הכי פחות בעייתי כיוון שאין שם אנשי צוות או תחמושת - רק מערכות הנעה בתא מפרד.

למה לא עשו מיגון ריאקטיבי מסביב - כנראה בגלל הגבלות המשקל. הטנק התקרב באופן די צמוד לגבול של 50 טון. על-פי מה שפורסם, משקל קרבי של הטנק החדש הוא בסביבות 48 טון.

לגבי זמן השינוים - כנראה בחצי השני של 2010 או בחצי הראשון של 2011. אבל העיצוב עדיין לא ננעל, ויהיו בו שינוים נוספים. בראיון לעתונות ציין רמטכ"ל מקרוב שהצבא התרשם לטוב מהצריח אבל יש צורך להמשיך לעבוד על התובה.

ישן 24-09-2011, 18:01

מידע מערכת תצפית\בק"ש משולבת

מכאן: http://gurkhan.blogspot.com/2011/09/90_23.html

בטנק T-90MS מותקנת מערכת תצפית\בקרת-אש (בק"ש) משולבת Kalina בעלת ביצועים דומים או אפילו עולים על אלו של המערכות הטובות העולם. מדובר במערכת אחת, המשלבת, באמצעות אפיק נתונים תואם MIL-STD-1553, את הכוונת הפנורמית המולטיספקטראלית של מפקד הטנק Sokolinyy Glaz, הכוונת המולטיספקטרלית של התותחן Sosna-U וכוונת רזרבית, מערכת שליטה ובקרה (שו"ב) של הדרג הטקטי, מערכת עיבוד תמונה דיגיטלית ומערכת עקיבה אוטומטית, מערכת זע"ט, חיישני תנאי הירי, מחשב בליסטי, מנגנוני כינון וייצוב של החימוש, חימוש מונחה, לוחות ואמצעי שליטה ותצוגה, מכשירי קשר וכו'.

סכימת מבנה מערכת הבק"ש המשולבת Kalina:

יתרונות העיקריות של המערכת על מערכות בק"ש קודמות הן:

- פונקציית "צייד - קלע" (המפקד מבצע חיפוש של מטרות והתותחן מעסיק אותן באופן בלתי תלוי);
- שילוב במערכת שו"ב של הדרג הטקטי;
- שיחרור הנפח הפנימי והנדסת אנוש משופרת.

שודרגו גם מנגנוני כינון וייצוב של החימוש על-מנת לאפשר ירי מדוייק יותר ומהירות צידוד מוגברת של החימוש העיקרי (עד 40 מעלות בשניה).

הכוונת הפנורמית של המפקד - Sokolinyy glaz

הכוונת הפנורמית המולטיספקטרלית של המפקד מאפשרת גילוי והעסקה יעילים של המטרות ביום, בתנאי ראות קשים ובלילה, בטווח מוגדל ובדיוק רב. הכוונת המיוצבת באנכי ובאופקי , הכוללת מצלמת טלוויזיה (כולל מא"כ), מצלמה תרמית ומד-טווח לייזר, ומאפשר העסקת המטרות באופן עצמאי. כיסוי הכוונת הפנורמית של המפקד - 360 מעלות.

הכוונת מקושרת למכשירי הפריסקופ של המפקד. כך, ליד כל פריסקופ נמצא מכשיר בעל אמצעי תצוגה וכפתור. אמצעי תצוגה מסמן את הפריסקופ המסויים בגזרה אליה מופנת הכוונת, והכפתור מאפשר הבאת הכוונת לגזרה של הפריסקופ המסויים.

המפקד יכול "למסור" את המטרות שגילה לתותחן, להפעיל את החימוש העיקרי של הטנק באמצעות הכוונת שלו, או לקבל פלט מכוונות התותחן (גם כוונת רזרבית) ולהפעיל את החימוש העיקרי דרכן. הפעלת מקלע המפקד נעשת מעמדת מפקד הטנק דרך הכוונת שלו.

כוונת התותחן - Sosna-U

הכוונת המולטיספקטרלית של התותחן מאפשרת העסקת כל המטרות בכל סוגי התחמושת (כולל טילים מונחים) ביום, בתנאי ראיה קשים ובלילה בטווח מוגדל ובדיוק רב. מיוצבת בשני המישורים וכוללת ערוץ אופטי, ערוץ תרמי ומד-טווח\ציין לייזר.

כוונת רזרבית

כוונת רזרבית\משנית הקשורה באופן מכאני לתותח. הכוונת הרזרבית משמשת במקרה של הפגיעה בכוונת Sosna-U או בתקלה במערכת החשמל של הטנק. עושה שימוש במקור כוח אוטונומי.

הכוונת משמשת את התותחן ואת המפקד.

מחשב בליסטי וחיישני מצב הירי

במרכז מערכת הבק"ש נמצא מחשב מצב-מוצק בליסטי המספק פתרונות ירי. המחשב הבליסטי נעזר במספר רב של חיישנים על מנת לשפר תוצאות הירי. החיישנים האלה הם:
- חיישן הרוח;
- חיישן זווית עלרוד וגלגול [יש מונחים אחרים בכוחות היבשה?];
- חיישן מהירות הטנק;
- חיישן מצב הצריח;
- חיישן לחץ האטמוספרי;
- חיישן טמפרטורת התרמיל;
- חיישן טמפרטורת האוויר מחוץ לטנק.

אמצעי נוסף לשיפור הדיוק הוא מכשיר בקרת עקימות הקנה.

מערכת עיבוד תמונה ועקיבה אוטומטית

במערכת Kalina ממושה אפשרות לעיבוד דיגיטלי של התמונה (זרם ווידאו) מכוונות המפקד והתותחן ואפשרות עקיבה אוטומטית אחר המטרות. עיבוד דיגיטלי מאפשר לשפר את איכות התמונה, ואופציית העקיבה האוטומטית, כמשמעה, מאפשרת עקיבה אוטומטית אחר המטרה, גם לצורך הנחיית הטילים. גם מפקד הטנק וגם התותחן יכולים להשתמש בפונקציית העקיבה האוטומטית בעמדות שלהם באופן בלתי תלוי אחד מהשני, כלומר המערכת בק"ש מאפשרת עקיבה אחר שתי מטרות בו זמנית.

צגים מיכשור של המפקד והתותחן

פלט מהכוונות מועבר דרך הצגים אחידים (אחד בעמדת המפקד ואחד באמדת התותחן), כאשר לתותחן גם עינית המאפשרת גישה ישירה לערוץ האופטי של Sosna-U. שליטה בכוונות העיקריות ובכוונת הרזרבית נעשית באמצעות לוחות השליטה האחידות, כאשר למפקד ולתותחן לוח שליטה של הכוונת הראשית שלהם וגם לוח השליטה של הכוונת הרזרבית הנמצאת בצד התותחן. לוח השליטה של מפקד הטנק מאפשר גם שליטה בכוונת התותחן.

* חשוב להבהיר שלוחות השליטה בכוונות משמשות אך ורק לשליטה בהגדרות הכוונות ולא בכוונות עצמן או בחימוש.

למפקד הטנק גם צג מולטיפונקציונלי המשמש בין היתר כטרמינל של מערכת שו"ב של הדרג הטקטי.
לצורך השליטה בכוונות ובנשק למפקד הטנק ולתותחן מכשירי שליטה יחודיים להם. מכשיר השליטה של המפקד יכול גם לשמש בתור מכשיר שליטה של התותחן.

בנוסף קיימים בעמדת המפקד והתותחן מכשירים שונים להפעלת מטען אוטומטי, מערכת חשמל, מערכת הקשר וכד'.

מקורות נוספים:
http://gurkhan.blogspot.com/2011/08/blog-post_3131.html
http://gurkhan.blogspot.com/2011/09...-tagil-fcs.html

ישן 24-09-2011, 18:26
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "מערכת תצפית\בק"ש משולבת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Centurion
בטנק T-90MS מותקנת מערכת תצפית\בקרת-אש (בק"ש) משולבת Kalina בעלת ביצועים דומים או אפילו עולים על אלו של המערכות הטובות העולם.

הו, אני מקווה שזו שורה שתורגמה ולא מסקנה פרטית שלך, שכן זו הכרזה מפוצצת ולחלוטין לא נכונה
ביצועים דומים - יתכן, עולים - ממש לא.

ציטוט:
- חיישן זווית עלרוד וגלגול [יש מונחים אחרים בכוחות היבשה?];

המינוח הנפוץ בעברית הוא זויות הגבהה/הנמכה ושפ"צ (שיפוע צד). אם מתייחסים למיקום התובה במרחב, אז מתייחסים רק לשיפוע שלה (חיובי, שלילי וצידי).

בסה"כ לדעתי אתה ממשיך להצדיק את הצל"ש שלך, כל הכבוד על הבאת המידע הנה, מאוד נהניתי לקרוא!

נ.ב, אם כבר במידע עסקינן, לי אישית נראה שהוא מפורט ברמה מעוררת השתאות (או חלחלה, אם זה היה למשל כלי רק"מ ישראלי), יש הסבר למדוע ניתן למצוא בפורומים פתוחים את כמות המידע שנשפכת כאן? האם זה בגלל שהטנק מיועד לייצוא?

ציטוט:

ישן 25-09-2011, 04:31

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion] בטנק T-90MS..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
הו, אני מקווה שזו שורה שתורגמה ולא מסקנה פרטית שלך, שכן זו הכרזה מפוצצת ולחלוטין לא נכונה
ביצועים דומים - יתכן, עולים - ממש לא.

בהתחלה רציתי לתרגם משפט במשפט את המקור, אח"כ שיניתי את דעתי, אבל המשפט הזה דווקה נשאר. הוא מביע את עמדתם של המפתח והייצרן, למיטב הבנתי.

לי אישית אין מספיק רקע כדי לשפוט באופן סמכותי, אבל לפי ווסילי פופנוב, אחד המומחים האזרחים הטובים שאני מכיר לשריון סובייטי\רוסי ומערבי, סבור שמדובר במערכת בק"ש המקבילה למערכות מערביות עכשיויות.

ציטוט:
המינוח הנפוץ בעברית הוא זויות הגבהה/הנמכה ושפ"צ (שיפוע צד). אם מתייחסים למיקום התובה במרחב, אז מתייחסים רק לשיפוע שלה (חיובי, שלילי וצידי).

תודה. אני אנסה לזכור את זה לעתיד.

ציטוט:
בסה"כ לדעתי אתה ממשיך להצדיק את הצל"ש שלך, כל הכבוד על הבאת המידע הנה, מאוד נהניתי לקרוא!

תודה.

ציטוט:
נ.ב, אם כבר במידע עסקינן, לי אישית נראה שהוא מפורט ברמה מעוררת השתאות (או חלחלה, אם זה היה למשל כלי רק"מ ישראלי), יש הסבר למדוע ניתן למצוא בפורומים פתוחים את כמות המידע שנשפכת כאן? האם זה בגלל שהטנק מיועד לייצוא?

כבר נשאלה השאלה הזאת ואמרתי שכן - כמעט כל המוצר או פרויקט המוצג בתערוכות ביטחוניות גדולות ברוסיה נועד לייצוא. למשל הטנק הזה, T-90MS, קיבל, מה שנקרא ברוסית "הפספורט למראה ייצוא", כלומר הוא בשלימותו וכל המערכותיו אושרו אחד-אחד ע"י דרג מדיני גבוה לחשיפה פומבית. ייתכן שכמה מערכות לא מקבלות אישור חשיפה, ואז אין פרטים אודותן.

בנוסף אפשר לציין שחלק גדול ממערכות ורכיבי הטנק פותחו במסגרת עבודות מו"פ אחרות בעבר. למשל חלק ממערכות שמצאו את דרכם ל-T-90MS פותחו בשביל T-72BM Rogatka או BMPT שלא זכו להצלחה מסחרית עקב מחירם הגבוה. מה שמיוחד, לדעתי, בטנק הזה הוא שידורג\עדכון המערכות הקיימות למצב state-of-the-art והשילוב החכם שלהן על הפלטפורמה אחת.

ישן 08-10-2011, 20:15

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "המממ... כבר ציינתי את זה קודם"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
אבל אני אחזור על זה שוב - המקלע מפקד הזה מסוכן... הוא יהיה נת"ב רציני באימונים, עם הדבר הזה - טיפה חוסר תשומת לב לכמה שניות והמט"ק יחרוג מג"ג וישחרר צרור על הג'יפ של המ"פ...

המ... האמת לא כ"כ הבנתי. מה מסוכן דווקה בצורת התקנה כזאת של המקלע?

ציטוט:
וגם בכלל לא ברור לי איך המקלע מסוגל להגיע לזוית הנמכה של מינוס 10 מעלות לקדמת הצריח - יש מולו את כוונת המפקד!

מה הבעיה? המקלע מותקן במרחק מסויים מעל לכוונת, מה שמאפשר את ההנמכה שלו ב-10 מעלות (לפחות). גם המקלע וגם הכוונת מותקנים על מתקן מסתובב אחת. כלומר הכוונת תמיד תהיה לפני המקלע, ולא רק כשהמקלע מופנה קדינה ביחס לצריח.

ישן 08-10-2011, 23:29
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=efekt]אבל אני אחזור על..."

ציטוט:
המ... האמת לא כ"כ הבנתי. מה מסוכן דווקה בצורת התקנה כזאת של המקלע?

חציית קנים. אולי אצל הרוסים זו לא נחשבת בעיה, אבל בצה"ל חריגה גדולה מג"ג (גבולות גזרה) עלולה לגרור עונשים. תאר לך שצוות יוצא לתרגיל עם הטנק, ובשטח האש יש ג"ג שמאפשר לטנק לירות על מטרות משעה 2 שלו עד שעה 9 (הכוונה כמובן ל"שעה" ביחס לתובה). התותחן מעסיק מטרות בשעה 1, והמפקד מעסיק מטרות בשעה 10. הטנק נוסע קצת, פונה פה ושם ואז התותחן פונה להעסיק מטרות בשעה 10 - הצריח מסתובב לשעה 10, אבל המפקד שבנתיים עסוק במאה ואחד דברים אחרים שוכח להסיט את המקלע לקדמת הצריח או להפעיל את היצוב שלו (אם יש לו), ובנתיים המקלע נודד לו לשעה 7 והמט"ק משחרר בטעות צרור לכיוון הצוות שמתאמן בשטח משמאל.
רוצה עוד נת"ב? המפקד שוכח את המקלע במצב ירי ומנמיך אותו הנמכה מקסימלית, פותח את פתח היציאה שלו מהצריח ומתיישב בחוץ לשאוף אויר.
התותחן יוצא אחריו מאותו הפתח ובדרך לוחץ בטעות על מתג הירי בבקר המפקד ו"תופר" את המפקד בצרור קצר.
אני לא ממציא פה כלום - דברים כאלה קרו. אותי אישית מקלע כזה היה מפחיד מאוד אם הייתי איש צוות בטנק הזה... אבל אולי זה רק אני.

ציטוט:
מה הבעיה? המקלע מותקן במרחק מסויים מעל לכוונת, מה שמאפשר את ההנמכה שלו ב-10 מעלות (לפחות). גם המקלע וגם הכוונת מותקנים על מתקן מסתובב אחת. כלומר הכוונת תמיד תהיה לפני המקלע, ולא רק כשהמקלע מופנה קדינה ביחס לצריח.

זה בסדר, זו טעות שלי - הסתכלתי על תמונה אחת יותר מדי זמן וממנה היה נראה כאילו הכוונת נמצא מעלות בודדות ביותר מתחת למקלע.
בתמונה אחרת ניתן לראות שזה לא כך...

ציטוט:

ישן 09-10-2011, 14:27

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]המ... האמת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
חציית קנים. אולי אצל הרוסים זו לא נחשבת בעיה, אבל בצה"ל חריגה גדולה מג"ג (גבולות גזרה) עלולה לגרור עונשים. תאר לך שצוות יוצא לתרגיל עם הטנק, ובשטח האש יש ג"ג שמאפשר לטנק לירות על מטרות משעה 2 שלו עד שעה 9 (הכוונה כמובן ל"שעה" ביחס לתובה). התותחן מעסיק מטרות בשעה 1, והמפקד מעסיק מטרות בשעה 10. הטנק נוסע קצת, פונה פה ושם ואז התותחן פונה להעסיק מטרות בשעה 10 - הצריח מסתובב לשעה 10, אבל המפקד שבנתיים עסוק במאה ואחד דברים אחרים שוכח להסיט את המקלע לקדמת הצריח או להפעיל את היצוב שלו (אם יש לו), ובנתיים המקלע נודד לו לשעה 7 והמט"ק משחרר בטעות צרור לכיוון הצוות שמתאמן בשטח משמאל.
רוצה עוד נת"ב? המפקד שוכח את המקלע במצב ירי ומנמיך אותו הנמכה מקסימלית, פותח את פתח היציאה שלו מהצריח ומתיישב בחוץ לשאוף אויר.
התותחן יוצא אחריו מאותו הפתח ובדרך לוחץ בטעות על מתג הירי בבקר המפקד ו"תופר" את המפקד בצרור קצר.

לגבי הדוגמה השניה - לתותחן פתח יציאה משלו. הוא לא יוצא מהפתח של המפקד. וכפי שהמט"ק בדוגמה הזאת שכח לנצור את המקלע, כך בדיוק כל חיר"ניק יכול לשכוח נצור\לפרוק את נשקו - אני לא רואה הבדל.

לגבי הסכנה - את הבעיות שציינת ניתן לפתור בדרכים שונים, אך זוויות צידוד רחבות (316 מעלות) זה בבירור יתרון ולא חיסרון. תאר לעצמיך מצב שבו הטנק נמצא בשטח בנוי או בסביבה אחרת המגבילה את צידוד התובה. במקרה כזה טנק חסר עונים מהאיומים המגיעים מאחורה, למשל. צידוד כזה גם מאפשר העסקת שתי מטרות בגזרות שונות בו זמנית, כלומר מספק שני ערוצי אש עצמאיים. התצורה שהייתה בטנקים קודמים בה מקלע המפקד מוגבל בזוויות הצידוד רק לכיוון הקדמי ביחס לצריח לא הופיעה בגלל שיקולי בטיחות אלא בגלל הגבלות מבניות\עיצוביות. בטנק החדש הדבר תוקן (אם כי לא ב-100% כי עדיים אין צידוד 360 מעלות).

ציטוט:
אני לא ממציא פה כלום - דברים כאלה קרו. אותי אישית מקלע כזה היה מפחיד מאוד אם הייתי איש צוות בטנק הזה... אבל אולי זה רק אני.

אתה רגיל למה שאתה מכיר - זה טבעי. אם הייתה רגיל ל-T-90M, היתה אומר דברים דומים על "מרכבה", אני מניח.

ישן 02-01-2012, 10:34
  AL KAPON AL KAPON אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.11.07
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=efekt]חציית קנים. אולי..."

Centurion אתה כנראה לא מבין כמה מסוכן אימון באש חיה ועוד בטנקים.
התשובות שלך מעידות שאינך שיריונר ולכן באופן טבעי אינך מבין על מה efekt מדבר.
ברשותך מספר הערות:

לגבי הדוגמה השניה - לתותחן פתח יציאה משלו.

אין קשר בין העובדה שלתותחן יש פתח יציאה משלו לבין העובדה שבתאוריה הוא יכול "לתפור" בטעות המטק שלו, שנמצע בין המטרות שבחזית הצריח לבין הקנה של המקלע שמאחוריו.

הוא לא יוצא מהפתח של המפקד. וכפי שהמט"ק בדוגמה הזאת שכח לנצור את המקלע, כך בדיוק כל חיר"ניק יכול לשכוח נצור\לפרוק את נשקו - אני לא רואה הבדל.

ידידי יש המון הבדל.
חירניק יורה לרוב במטווח, בשעת סיום הירי הוא פורק את נשקו בצורה מסודרת.
לטנק יש יותר מכלי נשק אחד, ולכן הסיכוי שצוות פשוט ישכח אחד גדול בהרבה משל החירניק.
בנוסף אין סיבה שחירניק יעבור את הקו אש של הקנה של הנשק האישי שלו, פיזית זה לא מסתדר.
דמיין מצב שהטנק עובר על גשר הנדסי בזמן תרגיל רטוב, המטק בקלות בלתי נסבלת יכול לשכוח לנצור את המקלע ולהוציא חצי גוף החוצה בשביל להסתקל מגבוה או בשביל לצאת לכוון את הנהג מקרקע. כל אותו זמן הוא פשוט נמצע מול מקלע טעון.

לגבי הסכנה - את הבעיות שציינת ניתן לפתור בדרכים שונים, אך זוויות צידוד רחבות (316 מעלות) זה בבירור יתרון ולא חיסרון.

ברשותך דוגמא:
בטנק כדי לעבור מתובה לצריח אסור שצריח יצודד,תחת ההנחה שברצונך להשאר בחיים.
לפי ההגיון שלך מספיק שיסגרו את המונע החשמלי של הצריח {כוח}, ונגיד יסגרו גם ניצרה חשמלית בנוסף ואתה לבטח מכוסה מבחינת סיכון צידוד נכון?
התשובה לצערי היא לא.
בשריון יש חובה לניצור מכנית עם ניצרה נוספת את הצריח, בשעת מעבר בין תובה לצריח.
אותה נצרה מונעת פיזית מצריח להסתובב. מדובר בפעולה לא קצרה וקצת מעצבנת. שלרוב אנשים שונאים לבצע, ויעידו על כך השריונרים כאן.
אני יספר לך סיפור קצר על אותה ניצרה:
צוות אצלי בפלוגה היה במארב בלילה והטען היה צריך להחליף תא עם הנהג.
הטען בחור טוב וומושמע סגר ניצרה מכנית, והמפקד סגר את המתג של המנועים של הצריח {כוח למי שמכיר}, אבל שכח את הנצרה החשמלית.
שהנהג וטען התחלפו הם דברו בצחוק "שרק שהתותחן לא יצודד לשעה 3". התותחן שבאותה שעה ישן שמע חצי ישן חצי ער את המשפט אבל קצת אחרת, הוא שמע: "צודד לשעה 3" מבלי להתבלבל הוא הרים מתג כוח וצודד בחוזקה ימינה.
הדבר היחידי שמנע מטען להפוך להיות חלל צה"ל היא אותה נצרה מכנית שכולם שונאים.
מה המוסר השכל מכל הסיפור הזה?
שבבטיחות {במיוחד בטנקים} הכל יפה ובטוח בתאוריה, אבל במציאות הדברים משתבשים.
למאן הגילוי הנאות בפלוגה שלי, בן מחזור שלי נעשה נכה לכל החיים בגלל הגבהה של הקנה.
ובן מחזור נוסף שלי {שמוליק טולדנו ז"ל} נהרג מצידוד והכל בפחות מחודש, באותה פלוגה!
ידידי אל תזלזל בבטיחות זה לרוב יותר קטלני מכדור של מחבל, תאמין לי.

אתה רגיל למה שאתה מכיר - זה טבעי. אם הייתה רגיל ל-T-90M, היתה אומר דברים דומים על "מרכבה", אני מניח.

תסלח לי אבל עם בT-90 הראש של המט"ק מול מקלע טעון, והדבר היחידי שהוא סומך עליו זה הנצרה. אז אני יכול לומר לך בשיא הרצינות שאני מעדיף לעשות מסלול עם שרמן מאשר עם הטנק הזה.

נערך לאחרונה ע"י AL KAPON בתאריך 02-01-2012 בשעה 10:40.
ישן 02-01-2012, 15:49
  AL KAPON AL KAPON אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.11.07
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "מקלע המט"ק מופעל ע"י מט"ק...."

בקרב או בתרגיל באש חיה כל הפתחים סגורים וכל אנשי הצוות בנמצאים בתוך הטנק.

אני מבין שמעולם לא היתה בקרב, ולבטח גם לא באימון שריון.
כי אם כן היתה יודע שלרוב נלחמים עם מדפים פתוחים, במיוחד המט"ק.

לחרניק יש יותר מנשק האישי שלו - יש לו גם פק"ל.
והעובדה שלמרות הקושי הפיזי להיכנס לקוו האש של הנשק האישי, היו מקרים כאלה.

אתה צודק, אבל עדין המצב בעיתי יותר בשריון מבחינת פרוק כלים.

מצד שני לא ידוע לי על המטק"ים שנורו במקלע המט"ק שלהם.

כמובן שלא, בטנקים בצהל קו האש של המקלע לא חותך את המט"ק. וזה בדיוק הסיבה שזה לא קרה מעולם, וכולי תקווה שגם לא יקרה.

יש כללי בטיחות ועליהם צריך להקפיד. אי הקפדה בוטה על כללי הבטיחות היא טעות אנוש ולא חיסרון קונסטרוקטיבי.

ידידי הכל יפה בתאוריה, חבל שבמציאות זה אחרת.
דוגמא: יש שלטים שאוסרים על נסיעה מעל 50 קמ"ש בעיר. האם כולם נוסעים מתחת ל50 קמ"ש בעיר? לא, וזה הסיבה שיש פסי האטה, בדיוק מהסיבה שהכל יפה בתאוריה ובמציאות לא.

בדוגמה שלך של הנהג העובר לצריח גם אפשר לטעון שזאת טעות הנדסית בטנקים המערביים, ועדיך להילחף ב-Mark V. כמובן שזה לא כך.

תסלח לי, אבל לא הבנתי מה הטעות הנדסית בזה שהנהג עבר לצריח.

להפך הדוגמא באה להמחיש לך את מופת הנדסית, ואיך ניסו לקחת הכל בחשבון.
ולכן בטנק יש שתי ניצרות ולא רק אחת וזאת בשביל בשביל למנוע אסון, זה כל היופי שבדבר.
לכן נתתי לך את הדוגמא כדי שתבין שניצרה/בקרה אחת יפה בתאוריה ובמציאות לא.
אם המקלע לא יהיה בקו אש עם המט"ק הסיכוי שהוא יפגע מימנו נמוך בצורה משמעותית.

ללא קשר בטיחות ונוחות הצוות בטנק מערבי עולה על הבטיחות ונוחות לצוות בטנק רוסי מקביל מאותה תקופה.
תשאל כאן כמה חברה ותיקים שיצא להם להשתמש בשתי הסוגים הם יעידו על כך.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:47

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר