לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-11-2011, 16:19
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי gutman76 שמתחילה ב "גם אני הייתי בסדיר במסייעת..."

זאת בדיוק הבעיה. המילים "הדגש הוא על לוחם" מלמדות על תרבות האיוולת המובילה את צה"ל מאז הוקם ועד היום.
לפלוגות מסייעות היה מאז ומעולם תפקיד חשוב ביחידות החי"ר בצבאות העולם.
בצה"ל פותחה משום מה תת-תרבות צבאית שאמרה כי כי קיים צורך רק בלוחמי חי"ר נטו, ורצוי גם שיהיו חי"ר מעולה. כתוצאה, כמעט ולא הופעלו הפלוגות המסייעות בגדודי החי"ר ככאלה, ואנשיהם- "האינטליגנטים", נלקחו למילוי תפקידי רובאים. כתוצאה מכך איבדו גדודי החי"ר את כוח אש הסיוע הזמינה שבידי המג"ד. ברוב המקרים, לא הופעלו פלוגות מסיעות בקרבות יום הכיפורים. לטעמי הנזקים טרם נאמדו עד היום. הפלוגה המסייעת היחידה, למיטב ידיעתי, שפעלה כראוי היתה מסייעת 202 במיתלה, אשר הפיקה את מירב האש של הגדוד בקרב ואדי מבעוק.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-11-2011, 19:08
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי חירניק שמתחילה ב "התולרי"ם של גדוד 28 [416]..."

אני לא מסכים עם גוטמן. גישתו היא גישת הברדק ושיטת הסמוך. שיטה בדוקה לכשלונות, אבדנים ותפקוד לקוי.
זה שהיו חסרים לוחמים, זו אגדה אוילית של מפקדים חסרי כושר פיקוד ראוי. מפקד צריך לדעת לערוך את כוחותיו כראוי, על מנת לנצל את כח האש הנתון לו. מפקד צריך לדעת לתמרן את יחידתו, על כל כוחות המשנה שלה ולא לעשות פשרות, המביאות לאבדן יכולות והפחתה ניכרת בכח האש.
עובדה היא, כי במקומות המועטים בהם הופעלו מחלקות ופלוגות הסיוע- הן הביאו להגברת כח האש של היחידות, להוספת פוטנציאל של ממש ליחידה ולמיצויו האופטימלי.
לעומת זאת, לדוגמא, גדוד 890, שלא הביא עימו את מחלקת המרגמות שלו ולא דאג גם לקש"א, נאלץ לטמון את ראשו בדיונות של ציר טרטור, מבלי שיהא לו כל מענה לאש הפלוגה המצרית בה נתקל, מבלי שיוכל לחלץ את עצמו, ולהותיר לבסוף בחולות 40 גופות, אשר איש לא יכול היה ואיש לא ניסה לפנותן, עד שהשטח נתפס למחרת ע"י חטיבה 600.
האם מישהו ניסה לשער מה יכולות היו לעשות 6 מרגמות 81 מ"מ בקרב אבוד זה?

ישן 05-12-2011, 17:29
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי חירניק שמתחילה ב "התולרי"ם של גדוד 28 [416]..."

שאלה- בשעתו קראתי ציוטוט של יעלון כי לאחר שגדוד צנחני המילואים שבמסגרתו לחם חצה את התעלה הוא סיפר כי"לפתע ראינו שיירה מצרית מתקרבת. הם לא ידעו שאנחנו שם. חיסלנו כל מה שהיה בשיירה הזאת. אני יודע שאם לא הייתי הורג אותם, הם היו הורגים אותי. זה ההסבר שלי לעצמי, אבל זו עדיין מועקה לא קלה". אתה יודע על איזה אירוע הוא מדבר?
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 15-08-2012, 18:22
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי חירניק שמתחילה ב "שאלתי את מי שהיה מפקדו של..."

מצאתי תשובה לשאלה הנ"ל. בספרו של נשיא המדינה המנוח, האלוף חיים הרצוג, מופיע בעמוד 207 הציטוט הבא: "בשעה 8 בבוקר ה-16 באוקטובר חלש דני מט על ראש-גשר איתן, אשר, כמתוכנן השתרע מחופו הצפוני של האגם המר הגדול ועד כ-4 ק"מ צפונה. ההתנגדות בה נתקל היתה חלשה ובהתקדם כוחותיו על סוללת העפר המצרית, הם נתקלו במשלשים מצרים אשר איישו ציוד אלקטרוני כקילומטר וחצי צפונה מן האגם. חלק מכוח זה נהרג וחלקו נלקח בשבי. נג"משים מצרחם בודדים התקרבו אל הכוח בבלי-דעת, והושמדו על-ידו. בעוד הצנחנים ממתינים בעמדותיהם הפונות כלפי צפון, הם הבחינו בשיירה בת שבע משאיות ובהן כמאה וחמישים מצרים שהתקרבו ללא חשד- ואף הם הושמדו. הצנחנים השתלטו על ארבע מעברות על תעלת המים המתוקים". (מתוך הספר "מלחמת יום הדין", מאת חיים הרצוג, מהדורת 1975, עמודים 206-207, הוצאת "עידנים - ידיעות אחרונות")
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 05-12-2011, 17:20
  יגאלמד יגאלמד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.10
סליחה שאני מגיב רק עכשיו
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "בא ספר לנו מה עשו..."

אך הייתי עסוק בשבועות האחרונים, ולא הספקתי לעיין במקורות (על הזכרון לבדו לא רציתי להסתמך...)
ולשאלתך:
לפחות בגד' 51, בו שירתי במלחמת יום הכיפורים, הפלוגה המסייעת, בחלקה, הופעלה אכן כמסייעת. לא באופן מלא ולא בכל הקרבות.
מח' התול"ר הופעלה בתור שכזאת לאורך רוב המלחמה. אפשר לציין את חלקה בהובלת כח סמג"ד 51 ביום השני למלחמה, ובהיתקלות עם טנקים סוריים בציר גמלא (ללא תוצאות, התול"רים היו בשטח נחות לעומת הטנקים). ביום השלישי וביום הרביעי למלחמה עסקה המחלקה בתצפיות ובחסימה לכיוון פתחת קוניטרה.
מח' המרגמות הופעלה באופן חלקי (2 קנים) במספר אירועים.
מח' המק"כ לא הופעלה בתור שכזו.
דווקא בקרב החרמון השני הופעלה המסייעת כפלוגת חי"ר.
אני יודע שהתשובה אינה שלמה וחסרים בה פרטים לרוב, ועמך ושאר הקוראים הסליחה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:48

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר