לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-01-2012, 18:10
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
"הצנזורה עוקבת אחרי מספר בלוגים" - ראיון עם הצנזורית הראשית

לידיעה המלאה:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4183318,00.html

מספר קטעים (ההדגשות שלי בצבע אדום):
מה את עושה עם אנשים שמשתפים בפייסבוק סיפור כזה ממקור בחו"ל? "מי שחושב שהצנזורה רוצה לשלוט באינטרנט פשוט לא מבין איפה הוא חי. אף אחד לא יכול לשלוט באינטרנט, לא הצנזורה בסין עם 30 אלף צנזורים, ולא הצנזורה בישראל עם 30 צנזורים. ברגע ששמעת את המספר אתה יכול להסיק שאני מתעסקת בעיקר של העיקר של העיקר. עם 30 צנזורים, גם אם היינו עובדים 24/7 – תעזוב את האינטרנט, גם על התקשורת הרגילה אין סיכוי שאני אשתלט. לכן ברור שהצנזורה מתייחסת למה שמעניין אותה, מה שעובר את מה שנקרא 'רף פוטנציאל האיום' שהצנזורה הגדירה".

"תמיד חושבים שהאינטרנט הוא פוטנציאל מאוד גדול לחשיפת סודות. אבל מי שבאמת יודע דברים לא כותב באינטרנט. מי שיודע דברים יכתוב מאמר רציני, שלרוב יעבור את בחינת הצנזורה: ספר, סרט. יש במדינת ישראל עוד דברים חוץ מצנזורה שמונעים מסודות רציניים לצאת ברשת. למשל, יש את חוק העונשין, שיש לו שני רכיבים: סעיף 113, החזקת חומר סודי, כמו במקרה של אורי בלאו; וסעיף 117, שמתייחס לפרסום של מידע שיש בידי איש ציבור במסגרת עבודתו. בכל גוף – מלמ"ב, מוסד, שב"כ – יש לך נהלים פנימיים. אלו דברים שממתנים מאוד את האנשים שבאמת מחזיקים בידיהם הסודות. אם אתה עכשיו איש המערכת ואתה רוצה לחשוף מידע, לא תרוץ לכתוב את זה באיזה בלוג או ב-ynet. הנהלים האלה מפחיתים מאוד את הצורך שלי לשלוט על חשיפת סודות".אבל התווך הזה הולך וגדל בחשיבות שלו. יכול להיות שיבוא מישהו וירצה לפרסם דבר כזה, ויגיד, "אני לא רוצה לעבור את הביורוקרטיה - לא של הצנזורה, של כלי התקשורת. אז אני מקים אתר ואני מפרסם בו את הדברים שאני יודע". "אם אתה תחליט לפרסם משהו ולא לעבור אותי, הצנזורה משקללת גם את טיב הידע שבידיך, עם מה שפרסמת, עם עוצמת החתימה התקשורתית, מול פוטנציאל האיום של הידיעה, ואני מקבלת החלטה.

בהרצאה שנתנה באוניברסיטת חיפה בנובמבר כבר אמרה וואקנין-גיל שיש מספר בלוגרים שנמצאים, בהסכמה, תחת פיקוחה, אף שחוקית, היא לא צריכה את הסכמתם כדי לפקח עליהם, להורות להם להוריד ידיעות ולחייבם להגיש לה ידיעות לפני פרסומן. "אין הרבה כאלה", היא אומרת, ומסרבת לחשוף את שמותיהם."רביב דרוקר כתב את דעתו על הצנזורה. זה היה בבלוג שלו ורביב הגיש לי. הוא עיתונאי, זה מאוד הגיוני שאם הוא מגיש דברים שהוא משדר בטלוויזיה אז הוא יגיש גם דברים מהבלוג. יש בלוגים שזכו למדד אמינות מאוד גבוה, ועליהם אנחנו יושבים. כשזה אנשים שהם לא מהמילייה התקשורתי, שזה קלאסי שנעבוד איתם, אז אני עושה את זה בתיאום. אם אני רואה דברים בעייתיים אני מעירה לו".

גם חשבונות פייסבוק? "פייסבוק בכלל לא".

טוויטר? "לא. אנחנו לא שם. נהיה שם רק לכלי תקשורת (שמפעילים נוכחות ברשת חברתית, ע"ק)".

אבל בלוגרים כותבים פוסטים ומקדמים אותם בפייסבוק. "אני יוצאת מתוך נקודת הנחה שרוב הבלוגרים לא יכתבו דברים שיעברו את הרף של ודאות קרובה. ניקח לדוגמה מישהו כמו יוסי מלמן מ'הארץ', שזוכה למדד אמינות מאוד גבוה, עד כדי כך שאלג'זירה ואלערביה מביאים אותו לעתים כפרשן. נניח שהוא היה כותב בלוג, זה בלוג שהייתי מתקשרת למלמן ואומרת שהצנזורה יושבת עליו. אחרי פעם-פעמיים, אם הייתי רואה שיש דברים שלא מוגשים לנו לצנזורה לפני הפרסום,הייתי פונה ומבקשת שיגישו לנו. איש אקדמיה הוא לא אחד שאני אעשה לו את זה, אבל אם איזה איש אקדמיה זכה לרמה מסויימת של אמינות תקשורתית, אני אצור איתו קשר".

ומה לגבי גולש מן השורה, שאינו עיתונאי אבל מפרסם מידע באינטרנט שיכול להגיע לאנשים רבים? וואקנין-גיל מציגה לי דף מעוצב עם רשימת נושאים שמחולק למערכות תקשורת ואומרת: "אם אתה כותב על אחד מהנושאים האלה, אתה חייב להגיש לצנזורה".

כאשר תוצפי בפניות של עשרות או מאות בלוגרים ואלפי אנשים ברשתות החברתיות, את תצטרכי לקבוע סדר עדיפויות שונה לגמרי, או שתגיעי למצב שלא תעני לאנשים כי אין לך כוח אדם, או שאנשים יפסיקו לפנות כי הם יבינו שהם לא מקבלים תשובות. "יכול מאוד להיות, לא יודעת להגיד לך. זה אחד הפחדים הכי גדולים של החבר'ה שעושים את העבודה המקדימה על האתר. באיזשהו מקום, אל תשכח שזה אתר גלוי לכולם. עניתי לאחד, הסברתי לו את הלוגיקה של עבודה מול הצנזורה, אתה לא צריך לשאול אותי את אותה שאלה, אתה תראה את התשובה באתר. יהיו שם שאלות לתשובות. אני מעריכה שאולי תהיה הצפה בשלב ראשון ואחרי זה תהיה רגיעה. אבל בגדול יהיה שם את זה (רשימת הנושאים, ע"ק), יהיה את הסכם ההבנות. כל עיתון רשמי וכלי תקשורת רשמי, מסודר.

"מי לא מסודר? בלוגרים. בצ'טים ופורומים הצנזורה לא רוצה להתערב, עם כל הכבוד. אלא אם כן, לדוגמה, אם יש פורום שבו כותבים אנשי 8200, שם אני אהיה. אבל אם יש פורום שכותבים בו סתם אזרחים מהשורה, גם אם יכתבו את הדברים הכי בעייתיים, 'אני יודע שישראל עומדת לתקוף באיראן', אז מה? מי כתב את זה, מי אמר את זה, מי אומר שזה נכון? אם יש בלוג של יודע דבר, נניח שזה עיתונאי מקושר שכותב גם בלוג, על הבלוג שלו אני אשב. אם ערוץ 2 בפייסבוק, אני שם. בפייסבוק שלך אני לא אהיה. בסוף נמצא את האיזון".

בניגוד לתדמית שאולי יש לה, הצנזורה לא מכבידה את ידה על האינטרנט, אומרת וואקנין-גיל: "עד היום, 6 שנים וחצי שלי בתפקיד, היו אירועים ממוקדים ובודדים בלבד שבהם הורדנו ידיעה מהאינטרנט כי היא באמת פגעה בבטחון המדינה בצורה קריטית. בשאר המקרים, אנחנו עוסקים בין השאר בחינוך של כלי התקשורת - למה לא הגשתם, תורידו את הידיעה, תחזירו להגשה. לפעמים, אגב, היא עולה בדיוק אותו דבר. ברוב המכריע של המקרים, מה שכבר קיים הצנזורה מאשרת, כי אין סיבה שלא תקרא את זה בעברית אם זה כתוב בגרמנית – לחיזבאללה יש כנראה אנשים שמדברים גרמנית. יש עוד מקרה אחד, שבו גם אם תביא לי את כל הכתבה מהאינטרנט ותראה לי שאין פסיק אחד בכתבה שלך שהוא לא גלוי כבר, הצנזורה לא תאשר. וזה שאתה, לאור זה שאתה יודע על מה אתה מדבר, עושה סינרגיה עם המידע, מסנן אותו טוב יותר, אתה ממפה אותו טוב יותר, לוקח מפה ומשם בדל מידע ויוצר משהו חדש, וזה פוגע בבטחון המדינה בוודאות הקרובה, אז הצנזורה לא תאשר את זה. גם זה, יש אירוע אחד כזה עד היום, שדרך אגב התחיל עוד לפני ונמשך עד היום".

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 31-01-2012 בשעה 18:20.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-01-2012, 18:55
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "יופי, מצויין"

בהתחלה רציתי לכתוב "איזה יופי, עכשיו הכל מותר!", אבל זה לא בדיוק העניין.
הצנזורה בישראל פועלת לפי מה שנקרא "דוקטרינת ה-prior restraint", ודומה לצא"פ שמטיל בית-משפט: היא אוסרת על פרסום של עניינים מסוימים מראש, עורכת ומשחירה ידיעות, מאמרים וספרים וכו'.
זה לא כל מה שהיא עושה, אבל זה חלק די יסודי בעבודתה.

זה לא אומר שאם אני אפרסם מידע מסווג שהגיע אלי במסגרת תפקיד או ממדליף, לא יעמידו אותי לדין, אם הדבר יגיע לידיעת הרשויות.
זה אומר שהצנזורה לא טורחת לאסור מראש, לפני הפרסום הרבה דברים. אם יתברר, בדיעבד, לאחר הפרסום שהדברים מסווגים, עדיין ניתן להעמיד את המפרסם לדין.

דברי הצנזורית יכולים להיות מגוכחים, מטופשים, מיותרים, כל התשובות נכונות, או אף לא אחת מאלה, אבל הם בשום אופן לא מהווים קארט בלאנש לפרסם מידע מסווג.
בלי קשר לדבר המנהל, אם הגולש קוקו יכתוב משהו מסווג בפורום הזה או בכל פורום אחר, ויראה זאת הגולש ריקו וידווח על כך לרשויות, יכול בהחלט להיות שלאחר פנייה להנהלת הפורום ולספקית האינטרנט של קוקו הוא ימצא את עצמו בבית-המשפט.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 31-01-2012, 18:42
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""הצנזורה עוקבת אחרי מספר בלוגים" - ראיון עם הצנזורית הראשית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
"תמיד חושבים שהאינטרנט הוא פוטנציאל מאוד גדול לחשיפת סודות. אבל מי שבאמת יודע דברים לא כותב באינטרנט. מי שיודע דברים יכתוב מאמר רציני, שלרוב יעבור את בחינת הצנזורה: ספר, סרט.
ועל זה נאמר "וואלה" ...
גם חשבונות פייסבוק? "פייסבוק בכלל לא". חבל מאוד שלא. אם הייתה בודקת פייסבוק, כנראה שהייתה מאוד מופתעת

"מי לא מסודר? בלוגרים. בצ'טים ופורומים הצנזורה לא רוצה להתערב, עם כל הכבוד. אלא אם כן, לדוגמה, אם יש פורום שבו כותבים אנשי 8200, שם אני אהיה. אבל אם יש פורום שכותבים בו סתם אזרחים מהשורה, גם אם יכתבו את הדברים הכי בעייתיים, 'אני יודע שישראל עומדת לתקוף באיראן', אז מה? מי כתב את זה, מי אמר את זה, מי אומר שזה נכון? ואנשי 8200 יגידו לך שהם כותבים שם ? איך תדעי מי הכותב מאחורי הניק "8200שולתתת!!!" ?

".

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 31-01-2012, 19:09
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""הצנזורה עוקבת אחרי מספר בלוגים" - ראיון עם הצנזורית הראשית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
יש במדינת ישראל עוד דברים חוץ מצנזורה שמונעים מסודות רציניים לצאת ברשת. למשל, יש את חוק העונשין, שיש לו שני רכיבים: סעיף 113, החזקת חומר סודי, כמו במקרה של אורי בלאו; וסעיף 117, שמתייחס לפרסום של מידע שיש בידי איש ציבור במסגרת עבודתו. בכל גוף – מלמ"ב, מוסד, שב"כ – יש לך נהלים פנימיים. אלו דברים שממתנים מאוד את האנשים שבאמת מחזיקים בידיהם הסודות. אם אתה עכשיו איש המערכת ואתה רוצה לחשוף מידע, לא תרוץ לכתוב את זה באיזה בלוג או ב-ynet.

אבל בלוגרים כותבים פוסטים ומקדמים אותם בפייסבוק. "אני יוצאת מתוך נקודת הנחה שרוב הבלוגרים לא יכתבו דברים שיעברו את הרף של ודאות קרובה.
זה נשמע כאילו יש לך ביקורת על דבריה, אפילו שקצת קשה לי לבין מהי בדיוק כי רק הדגשת קטעים מסוימים אבל לא אמרת מה דעתך עליהם.

העניין הוא שבשני הקטעים שהבאתי למעלה היא צודקת:
  • הסעיפים הרלבנטיים החוק העונשין תקפים בלי קשר לצנזורה.
  • ממילא יהיה קשה מאוד לצנזר הרבה דברים, בגלל פסיקת בג"ץ בנוגע ל"מבחן הוודאות הקרובה".
אפילו אם הצנזורה הייתה עוקבת אחרי כל מילה שמישהו מוציא מהפה בין 4 קירות ביתו, היא לא הייתה יכולה למנוע ממנו לפרסם אותה, במצב המשפטי כפי שהוא כיום.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 01-02-2012, 12:57
  לוגיין לוגיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.09.06
לא הכל, אבל לפחות עקביות
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "אניח חושב שבחלק מהמקרים היא..."

הינה דוגמה קטנה:
באתר הפייסבוק של חה"י מוצגות תמונות של צוותי של סטי"ל עם הקדשות לחנוכה,LIKE וכו'. עכשיו, מצאו את קו המחשבה:
סטי"ל 1- פני הקצין אלק' מטושטשות, פני הצ'יף גלויות
סטי"ל 2- פני הקצין אלק' גלויות, פני הקצין גנ"ק מטושטשות
סטי"ל 3- פני הקצין גנ"ק גלויות, פני הצ'יף מטושטשות

כולם בני אותו המחזור, על אותו דגם ספינה, ואותו סוג של פעילות פחות או יותר.
מי מסוכן יותר לבטחון המדינה?
זו דוגמה קטנה לחוסר עקביות שחוזר על עצמו כמעט בכל נושא שמופיע באתר.

אני לא מצפה לביקור של מ"צ לכל מי שהעלה תמונות לפייסבוק, אבל במצב שלא מצליחים לבקר אתר רשמי שמנוהל ע"י דו"צ וחיילים, קשה להתייחס ברצינות להרבה מהנאמר.

נערך לאחרונה ע"י לוגיין בתאריך 01-02-2012 בשעה 13:00.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:51

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר