לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-04-2005, 23:10
צלמית המשתמש של Shai
  Shai Shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.02
אז ככה...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי idan12 שמתחילה ב "הסבר לחוק השני של התרמו דינמיקה"

החוק הזה מבוסס על המגבלות שהתבררו תוך ניסויים שמטרתם הייתה להפוך חום לעבודה מכנית.
התברר שבעוד שאפשר להפוך את כל אנרגית העבודה המושקעת במערכת לחום, אי אפשר להפוך את כל החום המושקע במערכת לעבודה.
החוק מבוסס גם על העובדה שהחום זורם תמיד מאליו ממקום שבו שוררת טמפרטורה גבוהה למקום שבו שוררת טמפרטורה נמוכה והוא יכול לבצע תוך כדי התהליך גם עבודה. אך כדי שיזרום החום ממקום שבו שוררת טמפרטורה נמוכה לגבוהה (כמו במקרר, מזגן...) עלינו להשקיע במערכת עבודה.

בכל מקרה של שימוש בחוק השני של התרמודינמיקה מתקיים כמובן גם החוק הראשון, אך החוק השני קובע את התנאים שבהם יכולה המערכת לפעול בהתאם לחוק הראשון.

במכונה ההופכת חום לאנרגיה מכנית, ופולטת את יתרת החום לסביבה, היחס שבין האנרגיה המתקבלת לחום המושקע נקרא נצילות. המהנדסים מעונינים כמובן שהיחס הזה יהיה גבוה ככל האפשר, כלומר, שהנצילות תיהיה רבה ככל האפשר.

יש לציין שלנצילת יש גבולות עליונים שלא ניתן לעברם.

מקווה שהבנת,

לילה חמים,

שי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-04-2005, 12:59
  פאלינדרום פאלינדרום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.06.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי idan12 שמתחילה ב "הסבר לחוק השני של התרמו דינמיקה"

ראשית בקשר לסרטים באתר; לא ניתן להפעיל אותם אם החיבור של האינטרנט אינו שייך לטכניון. אגב, המרצה בסרטים הוא המרצה שלי הסמסטר.

החוק השני של התרמודינמיקה: משהו שכתבתי פעם.
האנטרופיה מהווה מדד למספר המצבים האפשריים של המערכת, בהנתן אנרגיה נתונה כלשהי. בוא ניקח את הדוגמה של מצב צבירה:
במוצק, האטומים (ניקח איזה יסוד חד אטומי) יכולים רק לרעוד.
בנוזל, הם יכולים לרעוד ולהסתובב.
בגז, הם יכולים לרעוד, להסתובב, ולזוז ("להעתיק" את עצמם, מלשון העתק).

לכן, בהנתן אנרגיה כלשהי, יש לי, בגז, יותר אפשרויות של מצבים של המערכת שתיתן לי את האנרגיה הנ"ל. אטום אחד יכול לרעוד והשני להסתובב, בעוד ששלושה אחרים זזים.
במוצק, היו לי פחות אפשרויות; האטומים יכלו רק לרטוט. אז יכולתי להגיד מי רוטט יותר ופחות, אבל ברור שבגז יש הרבה יותר מצבים.
לכן, האנטרופיה של הגז גבוהה יותר משל המוצק.

אינטואיטיבית, ככל שיש יותר מצבים אפשריים, המערכת יותר "מבולגנת", ומכאן האנלוגיה לבלגאן.

זה היה רק כדי שנהיה באותו ראש לגבי "מה זה אנטרופיה".

החוק השני של התרמודינמיקה:
בכל תהליך שהוא, האנטרופיה הכללית של העולם גדלה. (הוא כמובן מנוסח קצת אחרת, אבל זה העיקר כרגע).

מה זה אומר? זה אומר שלא יכול להיות תהליך שתוצאתו היחידה בעולם היא, לדוגמה, הפיכת חומר מגז למוצק. זה גם אומר, דרך אגב:
נוסח קלאוזיוס לחוק השני של התרמודינמיקה:
לא יתכן תהליך מחזורי שתוצאתו היחידה היא מעבר חום מגוף קר לגוף חם יותר.

החוק השני לא אומר לנו בכלל משהו לגבי הזמן שלוקח למערכת לעשות תהליך כלשהו; הוא רק אומר אם יש סיכוי שהתהליך יתרחש מבחינה תרמודינמית.
בכלל, תרמודינמיקה יודעת להגיד לנו רק דברים כמו: "לא, זה לא יתכן. זה פשוט לא יכול לקרות" (אם זה נשמע כאילו אני ממעיט בערכה של התורה הזו, אני לא).

אני מקווה שבערך הצלחתי לענות... קצת קשה להעביר כל כך מהר חצי סמסטר של קורס.

עריכה: היות וראיתי ששי ציין את זה, אז:
נוסח קלווין לחוק השני של התרמודינמיקה:
לא יתכן תהליך מחזורי שתוצאתו היחידה היא הפיכת חום לעבודה.

נערך לאחרונה ע"י פאלינדרום בתאריך 27-04-2005 בשעה 13:01.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:35

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר