לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-06-2009, 15:27
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
צילום תחנת הרכבת בעוג'ה אל חפיר

מילואים 2004, קציעות. באמצע התעסוקה נפל עלינו יום ללא עבודה, מה שהצדיק להיכנס לאוטו ולהתחיל להסתובב באיזור. הגענו למסוף הגבול, ולא היה שם משהו מעניין. המשכנו למרגלות המצודה, אבל היה חם מדי לתזז עד למעלה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

המשכנו דרום-מזרחה לכיוון מושב עזוז השכוח-אל - מצאנו כביש סרגל באורך שישה ק"מ, משהו שמאפשר לבדוק מה המהירות הכי גבוהה שהאוטו יכול להגיע אליה (מי אמר שהמילואים מוציאים ממך בגרות?). המושב עצמו הוא אכן שכוח-אל, והדבר היחיד שמעניין בו הוא הפארק הקטן בצידו השני שמצדיק ישיבה עם גיטרה ונרגילה בשעת שקיעה (לא היתה לנו גיטרה, וגם לא נרגילה). בדרך חזרה ראינו מבנה אבן מיוחד ומעט מוזר, שהצדיק עצירה ובדיקה.

למרות שכבר דובר פה בפורום על הרכבת החיג'זית, לא ראיתי פה תמונות של התחנה היפה והמיוחדת של עוג'ה - זהו מבנה אבן סימטרי דו-קומתי, ששופץ ע"י הסוכנות היהודית והמועצה המקומית. ריצפת העץ שהחזיקה את הקומה השניה לא נבנתה מחדש, מה שמזכיר תחושה של ביקור במקדש עתיק. לפי התמונות עולה שייתכן והיתה גם קומת מרתף, כשביקרנו במקום לא שמנו לב לכך.

המסילה אותה שירתה תחנה זו החלה בכפר סילת א-דהר בשומרון, ממנו נמשכה דרום-מערבה דרך הגשר על נחל שורק וממנו לעוג'ה, בארותיים ועד לתחנה הסופית בקסיימה שבסיני. על גג הבניין עמדו בימים שהתחנה פעלה שני מיכלי מים גדולים, מהם מולאו מיכלי המים של קטרי הרכבת.

חלקו התחתון של הסורג המרכזי חסר, מעניין אם היה זה חלון מכירת הכרטיסים לנוסעים...

סולם זה נסמך אל קיר הבניין ואל תמוכת הקשת שבמרכזו. אם היה במקום גם גרם מדרגות נוח יותר, הוא נעלם מזמן יחד עם כל שאר חלקי העץ של הבניין.

מתוך החלון הגדול הבטנו החוצה וראינו שארית יתומה של קיר אבן, מן הסתם היה זה שריד מבניין נוסף במתחם התחנה.

מבנה מוזר נוסף שמצאנו באיזור - בונקר גדול ולא ברור, מכוסה כולו בעפר. הוא מזכיר במידה מסויימת דת"ק משנות ה-60, ולפי המפות אכן יש במקום מסלול נחיתה אך ככל שידוע לי מעולם לא הוחזק במקום בסיס ח"א מבצעי פעיל.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-06-2009, 18:13
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
נכון...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "מרתק. בא לי להכנס לאוטו..."

המקום הוא ניצנה תחתית עם המבנים שבתמונה. לאחר מבצע סיני האיזור היה מפורז. כל המבנים הוסרו ע"י הדחפורים. השתתפתי לפני כמה שנים טובות בחפירות ארכיאולוגיות בראשותו של פרופ' דן אורמן ז"ל ואז נתגלתה כנסיה ראשונה מתוך ה-3 אשר עדיין מחכות לגאולה...
בזמנו שוחזרו המדרגות לניצנה עילית ונתגלת עוד כנסיה הצפונית. היה לי כבוד מפוקפק לפתוח הקבר אשר היה סגור כ-1500 בתוך הכנסיה (כנרה נזיר או כומר חשוב)
יש באיזור חווה חקלאית משוחזרת, מערות ניצנה, חמוקי ניצנה (הוכרזה כבר כשמורת טבע)
וגם מפלי ניצנה (זה השם שאני נתתי) לא רחוק משם. מוכן להסביר איפה זה נמצא. הזמן הטוב ביותר להגיע למקום זה אח"צ לקראת השקיעה מפני שכל האיזור בוהק בלובנו ומסנוור.
ליד חמוקי ניצנה יש גם פסל של דב הקוטב ועוד משהו (אך זה אמסור בפרטי, בגלל צינעת הפרט...)

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 17-06-2009, 12:47
  esamaha esamaha אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.12.08
קו הרכבת שעבר בעוג'ה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תחנת הרכבת בעוג'ה אל חפיר"

קו הרכבת שעבר בעוג'ה היה קו תורכי-צבאי שנבנה כחלק מנסיון פלישה תורכי מתוכנן לכיוון תעלה סועץ ומצרים שהיו בשליטה בריטית, במהלך מלחמה"ע ה 1. קו הרכבת נבנה בחיפזון רב, ביחוד בחלקו הדרומי. בקטע של עוג'ה הוא הופעל במשך חודשים ספורים בלבד, לא יותר, עד לפלישת הבריטים בפיקודו של גנרל אלנבי לא"י.

מן הסתם אני לא חושב שהיו בקו הזה רכבות נוסעים סדירות ולכן לא היה כל צורך באשנב למכירת כרטיסים. אולי הוא נבנה ככזה מתוך תכנון עדיתי.

נכון שהקו עבר בסילת אזהרה שבשומרון. זאת לאחר שהתפצל מקו חיפה-דרע'ה (רכבת בעמק) בעפולה, עבר בג'נין, סבסטיה (שם היתה התפצלות של שלוחה לשכם) וטול כרם. אגב, בסילת אזהרה שבשומרון היתה מנהרה שנבנתה כחלק מהקו בשומרון (בתקופת מלחה"ע ה 1 המקום נקרא גם מסעודיה). נכון לשנות ל 1990 המנהרה עדיין היתה קיימת אם כי המסילה פורקה מזמן.
ישן 17-06-2009, 13:09
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
קומדו בריטי פשט על המסילה...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי esamaha שמתחילה ב "קו הרכבת שעבר בעוג'ה"

הבריטים ידעו על המסילה הצבאית שנבתה, לכן בתחילת המערכה לשיחרור א"י הם שלחו כוחות קומנדו
אשר פוצצו את המסילה בכמה מקומות. עד היום אפשר לראות את מקום הפיצוצים ליד משאבי שדה.
(ביר עסלוג')
אולי משהו יכול להביא מתי זה ארע, כי הפשיטה יחסית לא ידוע לרבים וטובים...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:25

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר