לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-10-2005, 11:33
צלמית המשתמש של weinman
  weinman weinman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.10.02
ומתי התחילו להשתמש ב"מסטינג"?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי BushMaster שמתחילה ב "מתי הפסיקו להשתמש במסטינג בצבא?"

המסטינג הצה"ל הוא עוד מורשת שהשאירו לנו הבריטים. התצורה הקלאסית הופיע כבר במלחמת עולם הראשונה והשתנתה רק במעט מאז.
בכלל, כלי אוכל אישיים המנופקים ע"י צבא מאורגן החלו להופיע בצורה מסודרת כבר
באמצע המאה ה17 מקביל בערך להכנסת תרמיל גב עם 2 כתפיות כציוד סטנדרטי ללוחם בצבאות סדירים באירופה. (סיפור מרתק בפני עצמו, הקשור לשינויים בתפישת הלחימה בתקופה ההיא).
עד אז כלי האוכל האישיים היו רכושו הפרטי של החייל שהובא מהבית, מצב שהמשיך גם כאשר החל ניפוק מסודר.
כרגיל הבריטים היו בין הראשונים לנפק זאת בצורה מסודרת אבל נראה שגם צבאות אחרים נקטו עד סוף המאה בדרך דומה. קשה למצוא מקורות מסודרים ברשת ולנבור עכשיו בספרות זה דיי מעייף אז נוותר על תמונות עתיקות, אבל עד כמה שאני זוכר מהראש, בהתחלה היה מדובר בכוס מאג ששימשה גם ככוס/צלחת בתוספת סכום או חלקו ממתכת או עץ. לעיתים החייל הפשוט השתמש גם בצלחת. רק בשלב מאוחר יותר, תחילת המאה ה-19, ניתן היה למצוא בערכה סט אוכל מסודר שכלל פנכת מתכת, כוס וסכו"מ.
נראה לי מבלי לבדוק זאת בצורה מסודרת, שמלחמת עולם הראשונה בצורך שלה להאכיל מסות אדירות של אנשים בתנאים קשים ולספק פתרונות בצורה מהירה וזולה, יצרה מעין סטנדרד בככל הנוגע לתצורת כלי האוכל הצבאים שלא השתנו במהות עשרות שנים. למעשה עד הפיתוח של קונספט מנות אישיות חמות כמו הMRE האמריקאיות.
ובהקשר דומה, להראות שיש דברים שלא השתנו בהרבה, גם לחייל הרומאי הייתה ערכת בישול מסודרת שכללה כוס, מזלג, מחבת/צלחת (Patera) לבישול ואפילו מעין סנטד תלת-רגל ממתכת שתחתיו היו מבעירים אש לבישול.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-10-2005, 21:47
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
זכרונות ילדות
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי flatfoot שמתחילה ב "אפשר תמונה של הכלי?"

את המסטינג הכרתי בטירונות במחנה 80, ולשמחתי זה הפסיק גם שם.

המצחיק היה שכאשר הוצבתי בח"א, הגענו לימ"מ ונשלחנו אחר כבוד לאכול בחדר אוכל נגדים (כי השני כבר היה סגור) וקיבלנו ארוחת מלכים, שאריות מארוח של מפקד\נספח חיל האוויר האמריקאי שבדיוק סיים ביקור.

למחרת קיבלנו טבעול בארוחה. בלענו, ובסוף קיבלנו טופס בו התבקשנו לחוות את דעתנו על המנה...

השוק היה רציני. האם בח"א מקובל למלא טופס משוב על כל ארוחה?

השאלות היו בנוסח: האם היית מעדיף לאכול טבעול במקום דג? ושכאלה...

אז לכל מי שאכל טבעול בצבא, ולא ידע.... אנחנו היינו שפני הניסוי

ישן 29-10-2005, 21:48
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי mabkasmo שמתחילה ב "אני רוצה לדעת מה הייתה הסיבה שהפסיקו עם המסטינג..."

עם המסטינג יש בעיות כשרות ונקיון.
נכון שנדרשנו לנקות אותו היטב (עם חול) אבל בשריטות עדיין נשארות שאריות מזון שמרקיבו. הבקטריות מהן עלולו להתערבב באוכל הטרי והנה לך יחידה מושבתת בגלל שילשולים... משתלם יותר להשקיע בכלי ח"פ
לגבי הכשרות - אני זוכר שפניתי לרב של הבט"ר והוא טען שאין בעיה כזאת. אני לא יודע על מה התבססה הטענה שלו כי היינו מחליפים מסטינגים בין חיילים ואף אחד לא ממש הקפיד על המסטינג הקטן לחלבי והגדול לבשרי. גם אםפ הכשירו את הכלים לפני הטירונות ההכשרה כבר לאתופסת.
מה שאני יודע זה שבעקבות השאלה שלי הפסקנו לקבל (הדתיים ושומרי הכשרות) כלים ח"פ ונדרשנו לאכול במסטינג.

ישן 29-10-2005, 21:56
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
עשה לך רב
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "עם המסטינג יש בעיות כשרות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
עם המסטינג יש בעיות כשרות ונקיון.
נכון שנדרשנו לנקות אותו היטב (עם חול) אבל בשריטות עדיין נשארות שאריות מזון שמרקיבו. הבקטריות מהן עלולו להתערבב באוכל הטרי והנה לך יחידה מושבתת בגלל שילשולים... משתלם יותר להשקיע בכלי ח"פ
לגבי הכשרות - אני זוכר שפניתי לרב של הבט"ר והוא טען שאין בעיה כזאת. אני לא יודע על מה התבססה הטענה שלו כי היינו מחליפים מסטינגים בין חיילים ואף אחד לא ממש הקפיד על המסטינג הקטן לחלבי והגדול לבשרי. גם אםפ הכשירו את הכלים לפני הטירונות ההכשרה כבר לאתופסת.
מה שאני יודע זה שבעקבות השאלה שלי הפסקנו לקבל (הדתיים ושומרי הכשרות) כלים ח"פ ונדרשנו לאכול במסטינג.

האם כלי מתכת לא ניתן להכשרה ע"י "השרייה" באדמה?

מעבר לזה - המסטינג היה עשוי אלומיניום, וזה הוכח כגורם לאלצהיימר ופרקינסון, וכמו שזנחו את השימוש בהרבה סירי אלומיניום ועברו לפלדה - כנראה שכאן יש השלכות דומות....

ישן 29-10-2005, 23:16
צלמית המשתמש של weinman
  weinman weinman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.10.02
תמונה של מסטינג ועוד אוצרות
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "עשה לך רב"

הנה מספר תמונות של כלי בישול עתיקים

http://fp2k.redshift.com/memirr/Sum.../gibson4_04.jpg
תמונה של סט בישול על תרמיל צבאי. לא ברור לאיזה שנה התכוון השחזור אבל תרמיל כזה נכנס לשימוש בצבא הבריטי במחצית השניה של המאה-ה18. והוחלף בתרמיל בד בתחילת המאה ה-19

בכלל כדי ללכת אחור באתר. יש שם הרבה תמונות משחזורים של קרבות, מדים ציוד וכו'

http://www.frontier-history.com/cup...messkit1888.asp
ערכה אמריקאית מתקופת מלחמת האזרחים. יש באתר עוד פריטים ואפשר אפילו לקנות.

http://docsouth.unc.edu/wwi/41974/menu.html
זו כבר ערכה אמריקאית ממלחמת עולם הראשונה
גם פה שווה ללכת לעמוד הבית. הרבה תיעוד לציוד ממלחמת העולם הראשונה ולפני.

http://gunboards.com/forums/topic.asp?TOPIC_ID=68548
עוד עמוד עם הרבה מאוד תמונות של שחזור לוחמים על ציודם ממלחמת עולם הראשונה. כולל ערכות בישול.

http://www.angelfire.com/sk3/geruniform2/basic.html
תיעוד ציוד לוחם גרמני ממלחמת עולם השניה כולל כלי בישול

http://michtoy.com/MTSCnewSite/Abou..._Main_Page.html
שחזורים נוספים של לוחמים הכוללים גם כלי אוכל מתקופות שונות

http://www.6th-airborne.org/messtins.html
זה כבר אתר על ציוד בריטי עם ערכות כמו שהיו בצה"ל. הקישור לא מוביל ישר לעניין יש לגשת ל GEAR ואחר כך ל British Mess Tins
בכלל יש שים שפע מידע על הצנחן הבריטי במלחמת עולם השניה

ויורשה לי לצטט מתגובה שפעם העלתי בפורום ציוד בלמטייל

לגבי הפרקינסון, בשנות ה-50, מחקר אחד בודד העלה השערה, שיתכן קשר בין המחלה להימצאות אלומיניום (חמרן בעברית) אצל חולים.
מאז נערכו לא מעט מחקרים בנושא ולא נמצא ביסוס להשערה (ע''פ פרסומים מדעיים שונים שחלקם ניתן למצוא ברשת).
מה גם שידוע שחמרן הוא היסוד השני בנפיצותו בטבע ואנו מכניסים אותו לגוף בדרכים רבות שונות ומשונות. דרך הנשימה, מזון ועוד.
יתכן גם שלחולי פרקינסון נטייה לאגור יותר אלומיניום בגוף, וזה מסביר את התופעה. כאמור אם יש בכלל קשר.

בכל מקרה, כיום קיים תקן לשימוש באלומיניום בכלי בישול. ולפחות כלי בישול ממקור איכותי עומדים בתקן.
ישן 11-03-2012, 23:47
  gilbmx gilbmx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.07
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי gutman76 שמתחילה ב "גם לפנני 45 שנים ויותר..."

היה לי מסטינג. שנאתי את המסטינג.
יכול להיות שהיתה לי גם ספירטית לחימום, אבל כאן חלום מתבלבל לי עם מציאות, ואם אכן הייתה אני בטוח שנאתי גם אותה.

אבל, אחרי מילואים רבים עם כלים חד פעמיים וחוויות כגון מזלגות שמתנפצים אל מול שניצלי טבעול קשיחים. צלחות שמתקפלות וכל האוכל מהן נשפך. הכוס האחרונה מחבילה של 100 שתלויה על התרמוקן במשך יומיים וכווווולם מחזיקים אותה בחיים, אחרי ש 99 אחיותיה התעופפו תוך 4 דקות. חימום אוכל בפחיות שימורים שיוצרות אוכל עם טעם של רעל. (http://forum.lametayel.co.il/forum_...090654/start-0/) . אחרון החביב הוא כלי האוכל המתעופפים ברחבי שטח האימון ומייפים את ארצנו.

אז נכון, למסטינג יש מגרעות, אבל יש בעיות קשות עם החלופה הקיימת, ומה שהעליתי כאן זה רק בעיות ת"ש, בלי לגעת במבצעיות, שגם שם לדעתי המסטינג וחלקיו מנצחים.

והשאלה היא שוב
- האם מישהו בדק את החלופות ?
- איפה הנתונים ?
מישהו יודע על זה משהו ?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:19

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר