לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-05-2012, 11:28
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dani36v שמתחילה ב "'חוזה המדינה' האמיתי הוא מרקו ברוך יוסף"

נכנסת כאן לשדה מוקשים (שגם סיירת יעל לא תצליח לפרק !)

אפשר להקצין ולומר שמדינת ישראל קמה בבל "על נהרות בבל שם ישבנו ובכינו בזכרנו את ציון".
אך לא כך היא - שכן גם לאחר הצהרת כורש הרוב נשאר על נהרות בבל והמיעוט חוזר להקים את הבית השני.
האם זו הקריאה בהגדה של פסח - "לשנה הבאה בירושלים" ?

אין ספק שלאורך כל הדורות מגלות רומי (לאחר מרידות בית II ובר-כוכבא) תמיד תמיד היו עליות דתיות לירושליים. לא צריך להזכיר את כולן אב רק ברמז אפשר להזכיר את ר' יהודה הלוי ואת ה"שבתאים" אבועלפיה - מחדש הישוב היהודי בטבריה (היו עוד) אך אני אדלג על כולן לעת החדשה !

שאלות :
1. בראשית המאה ה19 בשלושה גלים עולים חסידי הגר"א לארץ - מה זה ? ואם כן למה מתחילים רק בעליה הראשונה ?
2. הרב קלישר והרב אלקלעי ("מבשרי הציונות" - כך הם נקראים) תלמידו של ביבאס (הוא הוא בעל רעיון {שכונה הזוי} לצבא יהודי . ולזה נוסף הישוב היהודי ביפו. (מיודענו בן ברוך הוא בעל היסטוריה קצרה ומכל מקום גורש בלחץ הקהילה כיוון שסיכן אותה- לא הוא ככל הידוע לי היה הגורם המשמעותי לעליה או הקמת כח מגן יהודי - יתכן שכדאי לבדוק מי מפאר את שמו במקום לפאר למשל את אלקלעי שעלה לארץ)
3. רק כאן באה ה"עליה הראשונה" שלמעשה היתה המשך לעליות הקודמות וידוע שהיא לא הניחה תשתית כלכלית לקליטת עליה רחבה ! אז זו הראשונה - מי קבע ?
4. העליה השניה כך אני סבור היא זו שהניחה את התשתית לקליטה "כלכלית" שגיבוריה היו אנשי העליה השלישית. אבל האם זו באמת עליה שניה ? או המשך של רצף הדורות שאופיה הפחות דתי הושפע בעצם ממה שהושפעו יהודי כל הדורות מסביבתם ומהתמורות העולמיות (גם הרמב"ם הגדול מפשפש בדברי פילוסופיה של גדולי החכמים מיוון ומרומי ומתפלמס עימם ועיתים נעזר בהם)
5. העליה השלישית זו שישבה כל קרקע פנויה ומתחה את גבולות הישוב היהודי אל מחוץ לערים המסורתיות כמה היא היתה במספרים מוחלטים ? קמצוץ שבקמצוץ. ומבלי להוריד מחשיבותה של כל התישבות בספר (סימון הגבול, התישבות, חקלאות ובטחון) הרי שרוב הישוב בסופו של יום ערב קום המדינה היה ישוב עירוני. ןזאת יש לדעת שללא המסה של יהודים לא היתה הופכת הצהרת בלפור למעשה. ההיתה זו עליה שלישית או בעצם המשכה המעשי של העליה השניה ?
6.העליה הרביעית - אפורה ונבלעה בין שתי אחיותיה רבות התהילה השלישית והחמישית - האומנם ? האומנם ניתן בכלל להפריד בינהן? ומי בעצם שלט בסרטיפיקטים של קטגוריה D? וחילק אותן לאנ"ש?
והיכן היו כל העת יהודי עיראק, תימן, מרוקו מי שחלק אשרות בכלל ספר אותן ?

כך שעובדתית היסטורית העליתי כאן שאלות - שבמחי נאום טוב יכולות (וצריכות) להרוס את כל הגדרות העליות של העת החדשה. וגם את "צבען האתני של העליות... שכן יהודי הבלקן (ס"ט - שלא לדבר על ערוב המושגים שיהודי המגרב {מערב} נקראים אצלנו "מזרחיים" ואילו יהודי מזרח אירופה נקראים בעלי תרבות מערבית ) עלו בדרכן טרם חלוקת האשרות.
הטעות הטרגית היתה יצירת ההיסטוריה. בתי הספר העבריים שהוקמו עם תחילת העלייה למדו את ההיסטוריה של דובנוב וגרץ - היסטוריה של מערב אירופה ורק היא. כך יוצא שילד עברי יודע על המהפכה הצרפתית וימי הביניים באירופה יותר מאשר על חכמי ספרד, שלא לדבר על "שלטון" הגאונים בירושליים. מה שהכיר ילד עברי זה אינקוויזיציה ופוגרומים של יהדי אירופה. הם נעלמו מספרי הלימוד ומהנרטיב הישראלי כאילו לא היו מעולם.
בשנת 76 מוציא אריה חורשי מספר כרכי היסטוריה ומציע תכנית לימוד אחרת למשרד החינוך, עד היום השינויים שהיו הם מינוריים ומשוכנעני שאם תשאלו את ילדי ישראל (כולל הבית שאנים) למעלה מ 90 אחוז לא שמעו מימהם על הגאוגרף הראשון של א"י אשתורי הפרחי - כותב כפתור ופרח.

אם תשאל אותי על סמך ידיעותי ההיסטוריות אין מקום להשוואה בין מרקו ברוך יוסף להרצל, לא מבחינת התנועה שהניע ולא מבחינת היסודות שיצק, אך מאידך הגיע העת לכלול גם אותו בספרי הלימוד של ילדינו ושנות אחת ולתמיד את ההגדרות החד צדדיות של כל ההיסטוריה היהודית ובמיוחד בעת החדשה - וזאת מבלי לגרוע כהוא זה מתרומתם של החלוצים בוני הארץ בצד הרוב העירוני.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:16

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר