לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-04-2012, 14:54
צלמית המשתמש של AtlantisNumenor
  משתמש זכר AtlantisNumenor AtlantisNumenor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.08
האם העתיד הוא בלתי מאויש?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

כבר היום, אנו עדים לך שכלי הטיס הבלתי מאוישים בצבאות השונים בעולם נוטלים חלק בלתי נפרד מעוצבת הכוח האווירית.

בחיה"א הישראלי מופעלות טייסות מלטי"ם באופן תדיר במשך 24 שעות ביממה, ומעניקות תמונת מודיעין אזורית מהירה, נגישה, ומדוייקת להפליא, בכל זמן נתון במהלך היממה.

וע"פ פרסומים זרים, למלטי"ם הנ"ל גם יש יכולת הפצצה מדויקת.

ושלא ע"פ פרומים זרים, מזה כבר שנים שחיה"א האמריקאי מפעיל באפגניסטאן, טייסות פרדטור חמושות.

גם בתחום הימי, חלה התפתחות בשנים האחרונות בכל הקשור בפיתוח והפעלת כשב"מים (לדוגמא "פרוטקטור" של רפא"ל) שאמור לשמש לטובת סיור גבולות, ואבטחת נמלים.

בתחום הקרקע פותח הגארדיום, שהינו כרב"מ, ואשר נכנס לפעילות מבצעית עוד ב2008, ומאז קצר לא מעט שבחים.
ע"פ היצרן, ניתן לחמש את הגארדיום בכלי נשק.

ועכשיו לנושא המרכזי באשכול:

האם לדעתכם העתיד שייך לכלים הבלתי מאוישים, אשר נשלטים מרחוק ע"י גורם אנושי?

-לדעתי ללא ספק כן.

אני לא נביא, ואני גם לא מומחה צבאי, אבל לא צריך להיות גאון בשביל להבין, שבעשורים הקרובים, נראה בשטח כלי לחימה כבדים ובלתי מאוישים, מטוסי קרב בלתי מאוישים, בעלי יכולת תמרון בלתי אנושיים (תרתי משמע), וכלי שייט ימיים, קטנים אך עוצמתיים.

אם ניקח לדוגמא טנק מערכה סטדנרטי, נשים לב שכמעט כל גודלו נועד לצורך הגנה על הצוות האנושי במפעיל אותו, ובשביל המנוע הגדול שמניע אותו.

תחשבו כמה מקום היינו יכולים לחסוך במרכבה אם לא היינו תלויים בגורם האנושי?

לא היה צורך במושבים, תאי אכסון למזון, חלל למעבר וכ'ו.

כנ"ל באספקט האווירי, טייס קרב - ולא משנה עד כמה הוא מוכשר, ומיומן, עדיין מגיב באופן קיצוני, לתמרונים חדים - מחשב לא.

בתחום הימי, לדעתי השינוי יהיה הכי גדול.

אם נבחן לדוגמא סטי"ל מדגם סער 5, נשים לב שחלק ניכר ממנו משמש לטובת החיילים הרבים שמאכלסים אותו, פי כמה וכמה בנומ"ת, כנ"ל בצוללות.

לסיכום,
ניתן לקבוע באופן חד משמעי, שהכלים הבלתי מאוישים, יהיו יעילים פי כמה וכמה, מאשר חבריהם המאוישים, וכי זהו ללא ספק העתיד.

אני אשמח לדעת, כיצד לפי דעתכם ייראו אותם הכלים.

ושיהיה לנו דיון פורה.
"הארץ שלנו איננה רק מדינת ישראל אלא כל מרחב הסהר הפורה. אבות אבותינו אינם רק אברהם יצחק ויעקב אלא כל יושבי ארץ הקדם - הישראלים, הכנענים והפיניקים - כולם שייכים לאומה העברית. אנחנו העברים הננו איפוא צאצאים לאומה העברית הגדולה שהמציאה את האלף בית, שהקימה ציים אדירים ובנתה אימפריה בכל אגן הים התיכון. אנחנו הבאנו את התרבות לאירופה ופילי מצביאנו הגדול חניבעל, איש קרתגו, עברו את האלפים ואיימו למוטט את רומא."

נערך לאחרונה ע"י AtlantisNumenor בתאריך 12-04-2012 בשעה 14:59.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-04-2012, 15:08
  yizhaq yizhaq אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.08.10
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "האם העתיד הוא בלתי מאויש?"

בקצב הזה נגמור עם כוכב בלתי מאויש
גם בימיינו מטוסי נוסעים ממריאים ונוחתים ללא טייס אבל כשאתה לוקח בחשבון את התקלות אז להטיס 300 איש בכלי ענקי שאם הוא נופל על איזה בניין יגרום לנזק אדיר אז 2 טייסים בקוקפיט זה רעיון לא רע.

כנ"ל גם בתחום צבאי, יכולת לקבל החלטות אינה קיימת במחשבים ובקצב הזה גם לא תהיה קיימת עוד עשרות שנים (אני לא מדבר על פקודות כמו עם הזוית היא 10 מעלות למעלה אז תוריד 5% מצערת אלא הן פקודות ולא החלטות)

הטיפול בכלים לא מאויישים עדיין דורש וידרוש בני אדם בסביבה ולאו דווקא פחות
כך שאני בספק עם העתיד הקרוב נראה קרבות אדירים בין מכונות

מה גם הניסיון במלחמות האחרונות מעיד על כך שאי אפשר לנצח מלחמה ללא כוח קרקעי.

אבל..מבחינת בט"ש במדינות לא מאויימות זה תסריט שונה
ישן 12-04-2012, 15:30

האדם לא הולך לשום מקום...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי yizhaq שמתחילה ב "בקצב הזה נגמור עם כוכב בלתי..."

הוא תמיד ישאר בשטח, וישלוט על הכלים, מרחוק או מקרוב.

אבל השאלה המרכזית היא האם יהיה לנו תחליף אמיתי לטנקים, מטוסי הקרב, ולסטילי"ם - לדעתי כן.

*אגב הדוגמא שלך בעניין מטוס הנוסעים לא כל כך רלבנטית, מכיוון שהקוקפיט במטוס נוסעים סטדנרטי מהווה רק אחוז קטן מגודלו של המטוס, ולכן זה לא באמת משמעותי אם הוא טס לבד או ע"י מפעילים אנושיים.
"הארץ שלנו איננה רק מדינת ישראל אלא כל מרחב הסהר הפורה. אבות אבותינו אינם רק אברהם יצחק ויעקב אלא כל יושבי ארץ הקדם - הישראלים, הכנענים והפיניקים - כולם שייכים לאומה העברית. אנחנו העברים הננו איפוא צאצאים לאומה העברית הגדולה שהמציאה את האלף בית, שהקימה ציים אדירים ובנתה אימפריה בכל אגן הים התיכון. אנחנו הבאנו את התרבות לאירופה ופילי מצביאנו הגדול חניבעל, איש קרתגו, עברו את האלפים ואיימו למוטט את רומא."

ישן 12-04-2012, 15:19
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "האם העתיד הוא בלתי מאויש?"

אני מניח שישנן שתי גישות לכלים בלתי מאויישים.

האחת גורסת שיש לשלוט על הכלי מרחוק, וזה מצריך תקשורת רחבת פס אמינה ביותר, מוצפנת, חסינה משיבוש וכד'. לא בטוח שתקשורת חסינה משיבוש לחלוטין זה דבר מציאותי, אבל אולי אני טועה.

הגישה השנייה זה לתת למחשב של הכלי עצמאות. ברגע שהכלי לא יהיה תלוי בתקשורת בינו לבין המפעילים, אמצעי שיבוש לא יעזרו לאויב. אך ע"מ שהכלי העצמאי יהיה יעיל, כדאי מאוד שהתמרונים והמהלכים שלו לא יהיו שבלוניים. (מל"ט שנוחת אוטמטית על המסלול זה טוב, אבל מל"ט קרב שמתנהג בצורה שבלונית כמו דמות במשחק מחשב, זו בעיה.) וזה מביא אותנו לבינה מלאכותית. ברגע שתהיה התקדמות בתחום הזה, הדרך למהפיכה אמיתית במרחב הלחימה תהיה סלולה.

ישן 12-04-2012, 15:24

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "אני מניח שישנן שתי גישות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Taurus84
וזה מצריך תקשורת רחבת פס אמינה ביותר, מוצפנת, חסינה משיבוש וכד'. לא בטוח שתקשורת חסינה משיבוש לחלוטין זה דבר מציאותי, אבל אולי אני טועה..

וזה לא תואם ב100% את מה שקורה היום בשטח?

נ.ב

עכשיו כשאני נזכר בזה, השמועה אומרת שבזמנו ארגון החיזבאללה, הצליח לקלוט אותות ממזלטי"ם שחגו מעל ללבנון.

יש שיאמרו שזה גם מה שהוביל לאסון השייטת.

אבל עדיין קיים הבדל תהומי, בין קליטת אותות, לבין השתלטות על הכלי.

ישן 12-04-2012, 15:30
צלמית המשתמש של Taurus84

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "[QUOTE=Taurus84]וזה מצריך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AtlantisNumenor
וזה לא תואם ב100% את מה שקורה היום בשטח?

לרוב מה שקורה בשטח, זה שמעצמה טכנולוגית מפעילה כלים בלתי מאויישים נגד ארגון גרילה כזה או אחר, או צבא פרימיטיבי חמוש בכלים מייושנים.

עדיין לא ראינו שתי מעצמות טכנולוגיות נלחמות זו מול זו באמצעות כלים בלתי מאויישים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AtlantisNumenor
עכשיו כשאני נזכר בזה, השמועה אומרת שבזמנו ארגון החיזבאללה, הצליח לקלוט אותות ממזלטי"ם שחגו מעל ללבנון.

יש שיאמרו שזה גם מה שהוביל לאסון השייטת.

אבל עדיין קיים הבדל תהומי, בין קליטת אותות, לבין השתלטות על הכלי.

אני מדבר על שיבוש. לא על קליטת אותות, ולא על השתלטות. אם האות פשוט לא יעבור בין המפעיל לכלי ובחזרה, מה יקרה לכלי?

ישן 12-04-2012, 15:32

מסכים חלקית
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "[QUOTE=AtlantisNumenor]וזה לא..."

אומנם גרוזיה היא לא מעצמה, אבל בזמנו היו דיווחים על כך שהיא הפעילה מזלטי"ם תוצרת ישראל, נגד צבא רוסיה.

אם זכרוני אינו מטעה אותי, הרוסים קצת לא ידעו איך לאכול את זה.

ישן 12-04-2012, 15:52

אתה שואל שאלות טובות...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "אני לא חושב שזו דוגמה טובה..."

ולדעתי נוכל לענות עליהן רק אם נביט להיסטוריה שלנו - במהלך מלחמות בין מעצמות (בכל מלחמות העולם שהיו עד היום) תמיד הייתה קפיצה טכנולוגית מרשימה בתחומים האזרחיים, וכמובן שבצבאיים.

מעצמה שנדחקת עם הגב לקיר, וחייבת להגן על עצמה, תעשה הכל על מנת לפתח כלים שיסייעו לה.

אגב, היום בניגוד לעבר, צריך גם לקחת בחשבון שמעצמות על מחזיקות בכלי נשק בלתי קונבנציונאלים, ושוברי שיווין, שלמעשה יכולים להכריע את המלחמה באופן מידיי (או במילים אחרות - לגרום לכולנו ללכת לעזאזל, בלי שאף אחד באמת ינצח).

אז אם אתה שואל אותי, קצת קשה לדעת איך זה עלול להתנהל בעתיד.

מה שכן, אני חושב שגם אם המצעצמות יצליחו לבסס צבאות על בסיס כלים בלתי מאוישים, גם נגד לחימה מול ארגוני טרור, עדיין נחווה בסופו של דבר אבולוציה בתחום הנ"ל.

תסכים איתי, שלא קיים מפקד שריון עלי האדמות, שלא היה רוצה שיהיה לו טנק בשטח, שלא תלוי במזון או מים, ויכול להכיל יותר תחמושת ודלק מאשר כל טנק אחר בעולם.

על זה אני מדבר.

ישן 12-04-2012, 16:07
צלמית המשתמש של Taurus84

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "אתה שואל שאלות טובות..."

אני מסכים בהחלט שלטנק בלי צוות יש יתרונות אדירים, ומטוס קרב בלי טייס יכול לעשות תמרונים שהיו הורגים את הטייס, וכו'.

אבל אם המעצמות ידעו לשבש תקשורת באופן אפקטיבי, אז צבאות על בסיס כלים בלתי מאוישים יקומו רק אם הכלים יהיו עצמאיים, כלומר יקבלו החלטות בעצמם (בינה מלאכותית), בלי תקשורת, ובלי מפעילים אנושיים.

ואם לא תהיה בינה מלאכותית, כלים בלתי מאוישים ימשיכו לשמש בעיקר ללוחמה בטרור, לוחמה זעירה, אם כי צפויה התקדמות בתחום של כלים בלתי מאוישים למטרות תקיפה (ושילוב של כלים מאוישים ובלתי מאוישים - מטוסי קרב ללא טייס יסתכנו יותר ויפלסו דרך למטוס קרב מאויש ששולט עליהם).

רק אם המעצמות לא יוכלו לשבש תקשורת, צבאות על בסיס כלים בלתי מאוישים יכולים לקום גם מבלי שנחווה פריחה של בינה מלאכותית. המפעילים ישבו במקומות בטוחים מתחת לאדמה וישלטו על טנקים, מטוסים, ספינות, צוללות הרחק ממרחב הלחימה.

ישן 12-04-2012, 16:22
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "אני מניח שישנן שתי גישות..."

עלית על נושא שרציתי להתייחס אליו, אבל הגבת לפני, אז אמשיך מתחתיך.

האבחנה שאתה עושה היא חשובה מאוד: מצד אחד יש לנו כלי-מלחמה (רכב, שיט, טיס, ומצדי גם כלי תעופת חלל וכלים ב"מרחב הסייבר") בלתי-מאושים, אך מונהגים בידי אדם; ומנגד יש לנו כלים אוטונומיים.

כמו שאמרתם למטה, בינתיים הגישה ראשונה שולטת. על הסיבות לזה אפשר לדבר אח"כ(*).

לפני שאני מתייחס לדברים האחרים שאמרת, חשוב לשים לב שההבחנה אינה חדה כמו שנראה בניסוח הפשוט הזה. מצד אחד, גם כלים נהוגים בידי אדם חייבים להחזיק במנגנון ביטחון אוטונומי, בדיוק מהסיבה שציינת - אין שום ערובה שיהיה לנו ערוץ תקשורת תמיד (בין אם בגלל תקלה, מזג אוויר, שיבוש ול"א, וכו'). אני לא יודע מה עושים, אבל הייתי מנחש שאם מאבדים קשר לזמן קטן (נגיד, 10ms) זה בסדר וממשיכים כרגיל, בעוד שאם מאבדים קשר לחלוטין הכלי בוחר בהשמדה עצמית (או בניסיון נחיתה אם הוא בטוח שהוא בשטח 'ידידותי'). אבל אלה רק ניחושים.

מצד שני, גם כלים שאינם נהוגים בידי אדם ישירות בזמן אמת, אינם אוטונומיים ברמה של קבלת החלטות מורכבות למחצה במידה עצמאית באמת. לדוגמה, אם יש לי רכב משא קטן שעוקב אחרי קבוצת לוחמי חי"ר, הוא לא בדיוק אוטונומי כמו ה-T-1000 משליחות קטלנית. הוא פשוט מסוגל לעקוב אחרי הלוחמים (אולי באמצעות מקמ"ש קטן שנושאים הלוחמים שאחרי האות שלו הוא עוקב), ולעקוף מכשולים ברמה של לא להיתקל בקירות אם הלוחמים עוקפים אותם...

עכשיו, לגבי מספר דברים שאמרת על כלים אוטונומיים:

קודם כל, בינה מלאכותית איננה באמת בינה במובן האנושי ('יצירתיות' וכו'), אלא יותר תחום של שיטות פתרון בעיות, כמו dynamic programming, אלגוריתמים אקראיים (ובתוכם אלגוריתמים גנטיים), וכו'. השם מטעה למדי.

שנית, גם תמרונים ומהלכים שאינם שבלוניים נובעים מבוססים על תבנית כלשהי (וזה נכון אפילו אם יש בהם אלמנט אקראי). בגדול(†‏), זה אומר בעצם שאם אתה סומך על התמרונים של הכלי האוטונומי, אתה צריך גם לסמוך על ההצפנה של ערוץ התקשורת עם הכלי הלא-אוטונומי. אז הכלים הלא-אוטונומיים נשארים רק עם הבעיה של השיבוש, ככה שאולי זה לא כזה נורא.
(מבחינה טכנולוגית. אתה עדיין צריך אנשי 'צ"א' שיטיסו את הכלים.)

(*) יכול להיות שזה כי התחום לא התפתח מספיק; יכול להיות שזה כי לא היה צורך עדיין (כמו שהזכרת: לא ראינו עדיין קרבות של כלים בלתי-מאויישים בין מעצמות); אולי כבר יש פיתוחים בתחום, אבל לא ראינו אותם כי הם נשמרים בסוד בכוונה, וכו'.

(†‏) אולי אתה לא סומך על זה בדיוק באותה מידה, כי למרות הדימיון העקרוני, אולי הם משקיעים בהצפנה וזורקים בתמרונים, או להפך... (צוותים שונים, אולי אפילו חברות שונות עם קריטריונים שונים לגיוס, תרבות עבודה שונה ותרבות ניהולית שונה, וכו'.)

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 12-04-2012, 16:29

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "עלית על נושא שרציתי להתייחס..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
(מבחינה טכנולוגית. אתה עדיין צריך אנשי 'צ"א' שיטיסו את הכלים.)

נראה לי שיותר קל להכשיר מפעיל לתפעל מטוס קרב בלתי מאויש.
מאשר להדריך פרח טייס בקורס אינטנסיבי של שנים רבות, וגם אז, הוא עדיין לא מושלם.

*אגב, צריך לקחת בחשבון, שגם לטייס אנושי מיומן יש רגשות ולחצים קשים בזמן טיסה, הוא חווה רעב, קור\חום, ועייפות.

למכונה אין את זה, מלבד ל"עייפות החומר", וזה משהו שניתן לפתור ע"י תחזוקה נכונה.

ישן 12-04-2012, 16:43
צלמית המשתמש של Taurus84

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "עלית על נושא שרציתי להתייחס..."

אני שמח שהבהרת כמה נקודות.

אני בטוח ששיבושים לטווח זמן קצר, בגלל תקלה, מזג אוויר, או אויב מתוחכם, חייבו את המהנדסים לדאוג שיהיו לכלים גם מנגנונים אוטונומיים. אבל אם האויב מספיק מתוחכם ע"מ לגרום לשיבושים לטווח זמן שאינו מוגבל? עקיפת מכשולים ו-ATOL זה טוב, אבל זה לא T-1000.

אני מוכרח להודות שהתכוונתי לבינה במובן האנושי. גיימרים הדוקים מצליחים היטב ללמוד את כל ארסנל המהלכים של הדמויות במשחקי מחשב, גם אם המחשב בכל פעם בוחר אלמנט אקראי. נניח שאף אחד לא יצליח לפצח את ההצפנה, אבל האם מרחב אפשרויות התמרון המובנות שמתוכם הכלי האוטומטי ישלוף אפשרות באופן אקראי גדול כמו מרחב האפשרויות לבחירת שיטות/מפתחות הצפנה? או שהטייס האנושי יימצא לזה פתרון בדיוק כמו הגיימר? האמנם הבעיה של השיבוש זו בעיה קטנה? לא יודע.

אם הבעיה של השיבוש היא פתירה, אז מפעילי כטמ"בים ימשיכו לעשות חיל. אחרת הכלים צריכים להיות אוטונומיים באותה מידה כמו T-1000.

נערך לאחרונה ע"י Taurus84 בתאריך 12-04-2012 בשעה 16:47.
ישן 12-04-2012, 17:49
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "אני שמח שהבהרת כמה..."

ציטוט:
אני בטוח ששיבושים לטווח זמן קצר, בגלל תקלה, מזג אוויר, או אויב מתוחכם, חייבו את המהנדסים לדאוג שיהיו לכלים גם מנגנונים אוטונומיים. אבל אם האויב מספיק מתוחכם ע"מ לגרום לשיבושים לטווח זמן שאינו מוגבל? עקיפת מכשולים ו-ATOL זה טוב, אבל זה לא T-1000.
זו בדיוק הבעיה שדיברתי עליה שפוגעת בהפרדה החדה בין כלי אוטונומי לכזה שאיננו אוטונומי - כלי לא-אוטנומי פרקטי חייב להיות מסוגל לפעול אוטונומית או לפעול בצורה אחרת (לדוגמה השמדה עצמית) במקרה שהנחות היסוד של פעולתו מופרות (והנחת היסוד הראשונה של כלי לא אוטונומי היא שיש לו מפעיל בזמן אמת). אם מפקששים פה, עלול לקרות מקרה כמו זה שהזכרתם לעיל, שבו, לפי פרסומים בעלי אמינות לא ברורה, כלי טיס בלתי מאויש נופל בידי המעצמה הפרסית.

[מכיוון שכל-כך 'מובן מאליו' שכלי כזה אמור לנקוט באמצעי בסגנון השמדה עצמית במקרה שהוא מאבד תקשורת עם המפעיל מעל שטח עוין, הפרסומים שהאיראנים "פרצו" אליו איננו מופרך לגמרי (אפילו שזה לא מבטיח שהפרסומים האלה נכונים), שהרי אנחנו מאמינים שהאמריקאים מבינים דבר או שניים...]

ציטוט:
אני מוכרח להודות שהתכוונתי לבינה במובן האנושי. גיימרים הדוקים מצליחים היטב ללמוד את כל ארסנל המהלכים של הדמויות במשחקי מחשב, גם אם המחשב בכל פעם בוחר אלמנט אקראי. נניח שאף אחד לא יצליח לפצח את ההצפנה, אבל האם מרחב אפשרויות התמרון המובנות שמתוכם הכלי האוטומטי ישלוף אפשרות באופן אקראי גדול כמו מרחב האפשרויות לבחירת שיטות/מפתחות הצפנה? או שהטייס האנושי יימצא לזה פתרון בדיוק כמו הגיימר? האמנם הבעיה של השיבוש זו בעיה קטנה? לא יודע.
אני מניח שההשקעה שמשקיעה מדינה בטכנולוגיה צבאית מהסוג הזה גדולה מההשקעה שמשקיעה יצרנית משחקי מחשב ב-AI של האויב. חשוב גם לזכור שיש כאן מערכות שיקולים שונות: יצרנית המשחקים רוצה שהמשחק יהיה קשה, אבל לא קשה מדי, ושיהיה מעניין; המדינה רוצה לנצח - היא לא שמה על עצמה מגבלות מלאוכתיות כדי שהיריב יהנה.
אגב, אינני יודע אם יצרניות משחקים מתקשות לייצר יריבים מוצלחים יותר, או שאינן טורחות כי ממילא רוב השחקנים מעדיפים לשחק מול יריבים אנושיים ברשת. עבורי זו שאלה פתוחה.

למדינה יש בעיה אחרת, והיא שבגדול יש זרימת מידע חד-כיוונית מהתעשיה והאקדמיה אל המערכות הביטחוניות, אבל לא להפך. יש לזה סיבות טובות מאוד, אבל זה אומר שמחקר לצרכים שהם ביטחוניים מובהקים ובעל פחות יישומים לתעשיה הכללית, יהנה פחות מ'כלכלת המידע' - כל מדינה נאלצת לעבוד לבד, וזה תמיד קשה יותר מכשכל העולם עובד על בעיה מסוימת. (לא שזה מנע אינספור פיתוחים בכל תחומי הטכנולוגיה הצבאית, אבל בין השאר בזכות השקעה לא טריביאלית.)

ההבדל בין הצפנה לתמרון, לגבי מרחב האפשרויות, בצורה גסה מאוד הוא כזה:

בהצפנה, או שיש לך את התשובה הנכונה, או שלא. אתה צריך לפגוע בנקודה בתוך מרחב אפשרויות עצום. כמובן שיש מקרים שבהם תקיפות אינטראקטיביות יכולות לעזור (לדוגמה: adaptive chosen chipertext), אבל מערכת הצפנה שפגיעה לחולשה כזו נחשבת 'שבורה'. נצא מנקודת הנחה שאין לנו בעיה כזאת.

בתמרון, נדמה לי, שהאפשרויות שלך הרבה יותר מוגבלות. מעולם לא הטסתי מטוס, השטתי ספינת-קרב או אפילו קרוב לכך, אבל שאתה יכול להתגלגל או לנסוק, ימינה או שמאלה, למעלה או למטה, לעשות לולאה כזו או אחרת, אבל אין הבדל מהותי בין אם תעשה תמרון ב-67 מעלות או ב-68 מעלות כאשר מתביית עליך טיל או טורפדו, או אפילו אם יורים עליך קליעים, פגזים או מטילים פצצות 'טיפשות'.

עכשיו, בלחימה, אתה אמנם מקווה לטוב, אבל אתה לחלוטין מוכן לספוג אבידות, בטח ובטח כשמדובר בכלים בלתי-מאוישים, שלפחות אחת המטרות שלהם היא לספוג אבידות בכלים במקום בנפש. אפילו אם אתה בוחר באקראי לגמרי אחד מבין שני תמרונים טובים באותה מידה, ואני מנחש מה התגובה הנכונה (כי אינני יודע באיזה תמרון תבחר), יש הסתברות שהתמרון שלך יתאים כדי לפגוע בי, ויש הסתברות שאני אבחר בדיוק את התגובה הנכונה. במובן הרחב, אנחנו לא מצפים להצליח תמיד במקרה כזה. (כלומר, אחרי שסיימנו את כל ההערכות, את מבצעי ההונאה, את המודיעין ואת הסיור, ואנחנו מקבלים החלטה טקטית לגמרי בשטח כשיש לנו שתי אפשרויות שנראות טובות באותה מידה מבחינת המידע שיש לנו.)
מסתבר שלפעמים רנדומיזציה היא אכן הפיתרון הטוב ביותר, וזה נכון גם לגבי אנשים, ולא רק לגבי מכונות. אולי ארחיב על כך בהמשך (אבל מספר שכך נוהגים בפועל, גם אם בלי כוונה מודעת ספורטאים במספר ענפי ספורט - כדורגל וטניס לפחות למיטב זכרוני.)

ציטוט:
אם הבעיה של השיבוש היא פתירה, אז מפעילי כטמ"בים ימשיכו לעשות חיל. אחרת הכלים צריכים להיות אוטונומיים באותה מידה כמו T-1000.
או שהם צריכים רק לבחור ברנדומיזציות אופטימליות מול אסטרטגיות היריב, אם התוחלת 'לטובתם'. הם לא חייבים להיות מסוגלים קבל החלטות 'עמוקות' על סמך מטרות כלליות, כמו שה-T-1000 ידע לעשות.

ישן 12-04-2012, 20:34
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

דיון מעמיק ומהנה לקריאה!
שתי אפשרויות לשילוב "אינטליגנציה מלאכותית" בכלי מלחמה שלא עלו כאן, פרט לפלטפורמה נשלטת/אוטונומית, הן:
א. מיכון נרחב של כלי מאויש: החל ברמה שכבר קיימת עשרות שנים של טנק עם טען אוטומטי, עבור בספינות LCS עם צוות קטן מאוד והרבה אוטומציה וב-F35 עם טייס יחיד שאמור לקלוט מידע מה-מ-ו-ן חיישנים ומהרשת, ועדיין להקדיש די קשב להטסה ולחימה. מה עם טנק עם שני אנשי צוות ומערכות בק"ש ונהיגה כמעט-אוטונומיות? מה עם מחלקה/פלוגה שרק טנק אחד בה מאויש, והיתר יודעים לעבוד איתו בסינכרון מלא, וכן להגיב לבד (נאמר, אם יורים על "גור רובוטי" הוא יודע להפעיל מערכת הגנה אקטיבית, לאתר את כיוון הירי, להצליב עם מיקום כוחותינו, לירות לעברו, לנוע למחסה ולדווח ל-"מ"מ האנושי"). זו רמת אוטונומיות נמוכה ממה שנדרש לכלי עצמאי לגמרי.

ב. מיכון ברמת הטקטיקה/אסטרטגיה: כבר כיום המפקדים הבכירים מסתמכים על מערכות מידע ממוכנות להחלטות. השלב ההגיוני הבא הוא להכניס לאותן מערכות את חוקי המלחמה והלוגיסטיקה, ולתת להן לייעץ לגבי דרך הפעולה המיטבית (אין לי מושג האם זה נעשה). ייתכן שבשלב מסוים, קצב קבלת ההחלטות הנדרש ועומס הנתונים ימנע למעשה שיקול אנושי, וההחלטות תתקבלנה ע"י מערכות מומחה. אני מניח שזה המצב בתחום הנ"מ ויירוט הטילים: כשיש מטח אויב באויר ומערכת משולבת של סוללות מכמה סוגים צריכה לתת תגובה אופטימלית, אין ממש אפשרות להעריך האם עדיף לסכן את שכונה א' או את ימ"ח ב'. אולי זה המצב גם בתחום הסייבר והלחימה האוירית בכלל (נאמר, להחליט האם ביממה הקרובה עדיף להתמקד בתקיפת שדות-תעופה, סוללות נ"מ או מטרות של כוחות היבשה).

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 12-04-2012 בשעה 20:37.
ישן 13-04-2012, 07:08

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "דיון מעמיק ומהנה לקריאה! שתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
אני מניח שזה המצב בתחום הנ"מ ויירוט הטילים: כשיש מטח אויב באויר ומערכת משולבת של סוללות מכמה סוגים צריכה לתת תגובה אופטימלית, אין ממש אפשרות להעריך האם עדיף לסכן את שכונה א' או את ימ"ח ב'

במערכת החץ ישנה תוכנה מיוחדת שתפקידה הוא לתעדף מטרות, לאורן אדיר יש יכולת לדעת בדיוק איפה ינחת הטיל, ולכן הוא יודע מראש כמה מיירטים "שווה לו" לשגר אל עבר המטרה.

לדוגמא:

אם המערכת מזהה כי השיאהב ינחת באזור לא מיושב, מדברי, או ימי - ובמידה והרש"ק הוא קונ', רוב הסיכויים שבכלל לא יוקצו מיירטים ליירוט.

אך עם זאת, במידה ומסלול הנחיתה שלו הוא על איזור מיושב, יוקצו מיירטים בהתאם.

במקרה של שיוויון - נניח שני מטרות שכוונו לאותה מטרה בעלת אותה חשיבות (נניח בסיס מאוד חשוב), תופעל תוכנית הגנה, בעלת מספר יירוטים זהה (אותה הקצאה).

במקרה של מטרה ב.קונ', תופעל תוכנית ההגנה החזקה ביותר, בלי שום קשר למסלול הפגיעה, שכן זה לא משנה היכן הוא ינחת, הנזק למדינה יהיה בלתי הפיך.

ישן 15-04-2012, 02:37
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "דיון מעמיק ומהנה לקריאה! שתי..."

הרעיון שלך לגבי מחלקת או פלוגת טנקים נשמע סביר מאוד מבחינה עקרונית. בעצם, לפני שהולכים לאוטומציה חלקית של הטנקים,
נשאלת השאלה האם יש בעיה עקרונית בטנקים בשלט רחוק? אם יש לנו כלי-טיס בלתי-מאוישים וכלי-שיט בלתי-מאוישים, מה הבעיה
בטנק בלתי-מאויש נשלט בידי אדם? על פניו, נשמע שטנק עשוי להיות פשוט יותר לניהוג מאשר מטוס (אחרי הכל, הוא נע במרחב
שהוא דו-ממדי בכל סביבה). לא יהיה צורך במקום עבור צוות הטנק, ומעבר לזה אפשר יהיה לזרוק מהטנק את כל המערכות שמשמשות
רק את האנשים (טיהור אוויר, וכו'), כך שהגודל שלו קטן משמעותית. אני בטוח שאחרים יכולים למנות כל מיני יתרונות של כלים כאלה
(עוד לפני שמדברים כל טנקים אוטנומיים למחצה). בעצם השאלה היא למה עדיין אין כלים כאלה? שמענו ש"ה-JSF יהיה מטוס הקרב
המאויש האחרון" בניסוחים כאלה ואחרים, אבל לא זכורה לי אמירה ברורה כזו לגבי השריון. (הנה סתם כתבה לדוגמה שמצאתי באתר
דו"צ שמדברת בצורה מאוד כללית על שריון בלתי-מאויש.)

לעניות דעתי, אין בעיה עקרונית ב'טנק על שלט', אפילו שברור שיהיו המון סוגיות טכניות לפתור, כמו בכל פרויקט הנדסי בסדר גודל כזה.
אז למה אין? אני מנחש שזה בגלל החשש הברור משינוי מהפכני (או שינוי שנראה מהפכני) כל-כך, והרצון לא להיות מקושכר לכישלון
פוטנציאלי של דבר כזה.

פרוייקטים הנדסיים גדולים ידועים בנטייתם להפוך ל-spectacular failure (תזכיר לי מתישהו להוציא מהבוידעם כמה מאמרים על זה),
והחוכמה הקונבנציונאלית אומרת שככל שאתה משנה יותר דברים, אתה משפר בהרבה את הסיכויים שלך לייצר פיאסקו במקום תוצר.
יש סיבות טובות להעדפה של פיתוח אינקרמנטלי, והקטע המטריד הוא שאפילו שבהינתן שזה סוג של ידע כללי, אנשים נופלים בזה.
כולל אותי.

אפרופו מערכות תומכות החלטה ואוטומציה במטוסי-קרב (שני דברים שהזכרת בשני סעיפים שונים):
http://www.cioinsight.com/c/a/Past-...m-the-Military/
(אינני מכיר את האתר או את הכותב, סתם קישור שנתקלתי בו.)

DSS בהקשר של תקיפת שדות תעופה, סוללות נ"מ או כוחות יבשה נראה לי קצת רחוק משאלת הכלים הבלתי-מאוישים, ואוסיף עוד
משהו בעניין:

הבעיות הללו, כמו גם הבעיות המתוארות בקישור לעיל, הן בלתי-פתירות במציאות. במקרה ה'טוב' הן intractable, ובמקרה הרע הן
בלתי-כריעות בכלל. הסיבה שבכל-זאת נותנים למחשבים לפתור אותן היא שהאפשרות השניה היא לתת לגורמים זוטרים יותר ויותר
להכריע בהן, וגם הם אוזלים מהר מדי...

עם כל ההתקדמות בתחום היעני-בינה המלאכותית, ועם כל המחקר שנעשה על סיטואציות שנחקרו המון, והן מלאכותיות בצורה שהפוכה
לגמרי לשדה הקרב, עדיין המוח האנושי מנצח בגדול (לא כל מוח, כמובן).

במקרה של שחמט - סיטואציה מלאכותית לחלוטין - קספרוב הצליח לנצח את 'כחול עמוק' (בסך-הכל). אפילו באותו מקרה מפורסם שבו
קספרוב הפסיד למחשב המשוכלל יותר, הוא הפסיד 'על חודו של קול', והמחשב לא הצליח ללמוד את סגנון המשחק ואת הטריקים של
קספרוב - המתכנתים האנושיים שמאחוריו עשו זאת. וכל העזרה האנושית הזו נדרשה למחשב מה-TOP500...

באופן כללי, נטען (לפחות במקורות שאני קראתי) שבני-אדם עדיין טובים יותר ממחשבים בסיטואציות 'אסטרטגיות', בהן יש צורך לבצע
הערכות 'איכותיות' של המצב. כשנותרים כלים ספורים על הלוח, ברור שהאדם מאבד את היתרון הזו אל מול המכונה המתועבת.
(שעדיין מצליחה להפסיד לפעמים! )

במקרה של גו - שגם הוא משחק מלאכותי, עם חוקים פשוטים עוד יותר משל שח - המחשב נכשל לחלוטין מול שחקנים בינוניים ומעלה
(כדי שהמחשב יוכל לנצח, נותנים לו לשחק על לוח מוקטן של ילדים קטנים), וזאת אף שגם גו (כמו שחמט) הוא משחק שתוצאתו נובעת
לחלוטין מחוקי המשחק, לפי משפט צרמלו. עכשיו תאר לעצמך כמה קשה למחשב להתמודד עם מצב הרבה פחות מלאכותי, עם הרבה
פחות מידע, ועם ניחושים שלא ברור עד כמה הם מבוססים על התנהגות היריב (אמנם האנושות נלחמה לא מעט, אבל עדיין יש יותר
משחקי שח ללמוד מהם מאשר מקרים מתועדים היטב של קבלת החלטות אסטרטגית במהלך מלחמה).

סליחה.

נערך לאחרונה ע"י פסטן בתאריך 15-04-2012 בשעה 02:41.
ישן 15-04-2012, 11:18

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "הרעיון שלך לגבי מחלקת או..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
באופן כללי, נטען (לפחות במקורות שאני קראתי) שבני-אדם עדיין טובים יותר ממחשבים בסיטואציות 'אסטרטגיות', בהן יש צורך לבצע
הערכות 'איכותיות' של המצב.

השאלה היא מה קורה בסיטואציה שבו נלחם טנק מאויש נגד טנק לא מאויש שנשלט מרחוק ע"י מפעיל טנק מאוד איכותי, שיודע לתמרן ולירות כמו שצריך.

מיותר לציין שהמט"ק המאויש יודע שבמידה והוא נהפגע, רוב הסיכויים שהוא ימות.

בעוד שמפעיל הטנק הלא מאויש, יודע שבמידה ונפגע לו הכלי, הוא יוכל לקחת שליטה על כלי אחר.

למעשה עכשיו כשאני חושב על זה, ישנם הבדלים משמעותיים בין שני הצדדים, מט"ק שהוא יודע שהוא למעשה "בלתי פגיע" יפגין יותר תעוזה ואומץ בשדה הקרב, מאשר השני.

ישן 15-04-2012, 13:48

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "הרעיון שלך לגבי מחלקת או..."

ציטוט:
, לפני שהולכים לאוטומציה חלקית של הטנקים,
נשאלת השאלה האם יש בעיה עקרונית בטנקים בשלט רחוק? אם יש לנו כלי-טיס בלתי-מאוישים וכלי-שיט בלתי-מאוישים, מה הבעיה
בטנק בלתי-מאויש נשלט בידי אדם? על פניו, נשמע שטנק עשוי להיות פשוט יותר לניהוג מאשר מטוס (אחרי הכל, הוא נע במרחב
שהוא דו-ממדי בכל סביבה).

"טנק בשלט רחוק" כמשמעו (בלי ניווט אוטונומי) קיים מלפני מלחמת העולם השניה, ותועלתו מוגבלת; "טנק אוטונומי" אפשרי מאז ה -Darpa challenge. בעיה בסיסית שעדיין קיימת היא בעיית ה-"אדם בחוג": איך אתה מראה למפעיל על מה הוא יורה (כפי שקיים בכטב"מים "אוטונומיים"). מה תעשה כשהטנק האוטונומי עבר את הרכס, נכנס לעיירה וכו' מקרים שגרתיים של אבדן קשר? מה תעשה כשחטיבה שלמה תצטרך לנוע באותו שטח?
ישן 29-04-2012, 22:20

מידע CAST (Convoy Active Safety Technology)

הבלוג DANGER ROOM מדווח על תוכנית לפיתוח חבילת נהיגה אוטונמית למשאיות, הפועלת מאז 2007, תחילה בחב' Perceptek שנרכשה בשלב מסוים ע"י לוקהיד-מרטין. יש אפשרות לעבור מנהיגה אנושית לאוטונומית. המערכת הוכיחה יכולת נהיגה אוטונומית על שבילים, כולל תנועה בשיירה, הימנעות ממכשולים , פעולה בליה ובאבק וכו'. הכוונה היא קודם כל לשחרר את הנהג לחיפוש יעיל יותר אחרי מטעני צד, ובהמשך- להוציא את הנהגים לפחות מחלק מהכלים. מערכת כזו עשויה למנוע תאונות, להקטין אבידות ודרישות כ"א, נותנת שו"ב פשוט, ומאפשרת הפעלה רצופה וגמישה יותר של שיירות.
הבלוג מדווח שאין כרגע תוכניות לפרוס מערכת כזו בהיקף גדול (המערכת כזאת לא נכללת ב- JLTV, למשל), ולא מתוכנן לפרוס אותה באפגניסטן בהיקף רחב כי היא לא מיוידת לפעול בתנאי שטח ממש.

סרטוני יצרן:

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

אשכול נוסף על כרב"מים

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 29-04-2012 בשעה 22:28.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:11

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר