לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-05-2012, 23:00
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
לוביא לוביא לוביא

לפני מספר חודשים ערכתי עם חבר הפורוםoxcart סיור רכוב (אופניים) באיזור משמר העמק, בחיפושים אחר תרמילים מהקרבות שהתחוללו שם במלחמת העצמאות.

במקביל, התחלתי לערוך "מחקרון" בנושא הקרבות על לוביא.

לוביא היתה כפר ערבי ששכן מעל צומת גולני של ימינו.

בשנת 1948 חיו בכפר בסביבות 2700 תושבים

הקרבות על לוביא במלחמת השחרור החלו למעשה עם חסימת הכביש לטבריה, כך שהנסיעה לטבריה עברה דרך כפר תבור ויבניאל ולא דרך "צומת גולני"

ב6 במאי 1948 נעשתה תוכנית ראשונה לכבוש את הכפר, אך עקב מחסור בכוחות, הוחלט לבטלה ובמקומה להסתפק בהתקפות הטרדה

התקפה נוספת תוכננה לתחילת יוני, אך גם היא נדחתה מאותן סיבות.

ההתקפה הראשונה על הכפר יצאה לדרך בליל 8 ביוני ונועדה להיות התקפה משולבת: כוח רגלי שינוע מכיוון דרום על מנת לכבוש את המשלטים

מדרום מערב לכפר וכוח ממונע שינוע מכיוון טבריה ככוח הטעיה ולאחר מכן כתגבורת.

הכוחות נתקלו בהתנגדות והקרב במקום נמשך למעשה משעות לפנות בוקר של ה 9 ביוני ועד לנסיגת אחרוני החיילים ב10 ביוני

את הפרטים המלאים על הקרב ניתן לקרוא ב"מערכות"

השלב הראשון ב"תחקיר" היה לנסות ולהתאים את מרשם הקרב שבידי לתצלום אויר

במבט ראשון מיד היה ניתן להבחין בגל האבנים אשר עד היום נמצא בקצה הואדי

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

לפני מספר ימים יצאתי לאתר.

החלטתי (מפאת קוצר זמן ומזג אויר חם) לעשות סיור קצר בלבד ולהתמקד באיזור הואדי.

נכון להיום, הואדי עצמו אינו מעובד חקלאית, כך שכולו עמוס קוצים לעיפה.

הרמה (היכן שמסומן "כרמי זיתים" הינה איזור מעובד, אשר נקצרה ממנו החיטה, ונכון להיום האדמה מהודקת מאוד ויש לחכות לחריש

הגבעה הצפונית (היכן שממוקם ה"מקלע הבינוני) מיוערת כולה בעיקר באורנים, כך שהקרקע מכוסה שכבה עבה של מחטים.

ועם זאת, לא יצאתי בידים ריקות! כשירדתי בואדי (מסומן בתרשים הקרב במילה "גדר") זהיתי מבצבץ לו על דרך עפר תרמיל אחד. ניעור זריז מעפר ניגוב קליל והופ! התגלתה ההטבעה. תרמיל של מאוזר משנת 48

בבית, אחרי השריה במיץ לימון ושיפשוף קל עם סקוץ' התגלתה ההטבעה במלואה. התרמיל זוהה כתרמיל X577.92 של מאוזר (רובה צ'כי) תוצרת povazske strojarne

אז גם נזכרתי שיש ברשותי תרמיל דומה מהביקור שלי בדרדרה לפני כמה שנים

השוואה הראתה כי מדובר למעשה בתרמילים זהים. האם התרמיל שמצאתי אכן נורה בקרב על לוביא? קצת קשה לי להאמין. שנת הייצור הינה '48 והקרב עצמו נערך ביוני של אותה שנה, כך שאני רק יכול להעריך כי הוא אינו מזמן הקרב. ויחד עם זאת, תמיד אפשר לדמיין .

ובכל זאת, חיפוש קצר בספריה הביתית העלה את הקטע הבא )מתוך המאמר שלעמיצור אילן"יחסי כוחות ומוכנות ללחימה: צה"ל והצבאות הערביים בתש"ח ,” מתוך הספר (אסופת מאמרים) מלחמת העצמאות תש"ח-תש"ט, דיון מחודשבעריכת אלון קדישעמ' 93:"במה בדיוק תרמה צ'כוסלובקיה לעוצמת צה"ל וליכולת ההכרעה שלו? בינואר 1948 חתם אהוד אבריאל על שורה של חוזים להספקת נשק קל, מקלעים בינוניים ותחמושת בקוטר 7.92 מ"מ. הכמויות שקנה כללו תחילה 47,000 רוביא "מאוזר", 5,300 מקלעי MG34, 850 מקלעים בינוניים ZB37 וכ-80 מיליון כדורי 7.92 מ"מ [....]המשלוח הראשון, שהגיע בראשית אפריל, תרם הרבה להצלחת מבצעי ה"הגנה" בשלב ההכרעה הראשון..." כך שאולי בכל זאת התרמיל הינו חלק ממשלוחי הנשק מצ'כוסלובקיה...
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-05-2012, 08:05
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
קטעים תסכול וגם.. תסכול!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "לוביא לוביא לוביא"

דחיתי, התמהמתי - ופספסתי! אבל נראה לי שזה מקום שדורש ביקור חוזר לקראת סוף הקיץ, כשהצמחייה תיעלם כמעט כליל.
לגבי העובדה שנמצא שם רק תרמיל בודד: ככה זה, זה לא מדע מדויק...
בשבוע שעבר גררתי לאתר אחר, "גבעת הכלניות" שבהוד השרון, חבר לעבודה אחרי שפיתיתי אותו בתיאורים צבעוניים על איך הבנים שלי מצאו ערימה של תרמילי לי-אנפילד וכדוריות שראפנל שנייה אחרי שהגענו לשם. יצא שהסתובבנו שעתיים וחצי וחזרנו עם קליע בודד.

עריכה

נזכרתי בסיור שעשיתי פעם באנדרטת אלכסנדרוני בגבעת כ"ח / הכפר קולה, לא רחוק מהעיר החרדית אלעד. פגשתי שם במקרה שני קשישים, בוגרי אותו קרב. אחד מהם ידע לומר לי מראש על אילו כיפות אמצא איזה תרמילים ומה יהיה הסוג שלהם עד לרמת סימני הנוקר... והוא הסביר, שהמחלקה שלו היתה מצוידת היטב ובאופן אחיד בנשק מהמשלוחים הצ'כיים - רובי מאוזר ומקלעי בזה - שהגיע זמן קצר קודם. אותו קרב אירע באמצע יולי 48. המשלוחים (מבצעי "בלק") החלו באפריל והסתיימו באוגוסט. כך שייתכן בהחלט, לדעתי, שכדור שיוצר בפברואר (או זו מה שמסמלת הספרה 2) השתתף בקרבות הללו.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 10-05-2012 בשעה 08:12.
ישן 10-05-2012, 10:11
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "תסכול וגם.. תסכול!"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oxcart
...בשבוע שעבר גררתי לאתר אחר, "גבעת הכלניות" שבהוד השרון, חבר לעבודה אחרי שפיתיתי אותו בתיאורים צבעוניים על איך הבנים שלי מצאו ערימה של תרמילי לי-אנפילד וכדוריות שראפנל שנייה אחרי שהגענו לשם. יצא שהסתובבנו שעתיים וחצי וחזרנו עם קליע בודד...

לאיזה חלק של הגבעה אתה מתייחס ?
החלק הצפוני , ליד המיכל , עם עצים .
החלק הדרומי "כוסח" לפני כשנה ע"י טרקטורים של המועצה שעשו "יישור-שטח" .
"בין לבין" יש הרבה צמחיה גבוהה ועשביה...

אנחנו נמצאים שם כ ל חמישי בערב , ולפעמים גם באמצע השבוע בשעות היום...
(ראה דוגמא ל-"הזמנה פתוחה" שמתפרסמת באתרי הג'יפאים בכל יום חמישי :
http://www.jeeptrip.co.il/start/for...mId=2&id=934635 )

ישן 11-05-2012, 13:02
צלמית המשתמש של avishon

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "סולו - קבל, אבישון - מזהה את הנקודה?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oxcart
שלושה צילומים מגבעת הכלניות. זה היה בסוף מרס. אפשר להתרשם היטב מאופי הקרקע והתכסית - התחמושת הישנה פשוט שוכבת שם, אפילו לא קבורה. בפעם הבאה תביטו היטב כלפי מטה! (וגם תאספו את כל הפחיות, נו-נו-נו!)

בוודאי שמזהה...

ת'כלס , אנחנו לא מסתובבים באיזור הצמחיה שבתמונה (בין הרחבה למבנה) - אבל אולי פעם נעשה עבורך סריקה שם...

אגב , הלבנים שבתמונה הן חלק מפסולת-בניין שמישהו זרק על הגבעה , ואנחנו הכנו מהן עיגול שבתוכו מודלקת המדורה...

חשוב לי לציין שהלכלוך לא שלנו !!!
אנחנו לא משאירים פסולת בשטח , ובתום כל אשקפה אוספים הכל , כולל לכלוך שאחרים השאירו -זה "כלל ברזל" של ג'יפאים , כמו בכל טיול .
לעתים מגיעים לגבעה זוגות , וגם מזוכיסטים (= רוכבי אופניים) שאוהבים לנוח שם . גם את הבקבוקים הריקים שהם משאירים אנחנו בד"כ מפנים משם...

אתמול בלילה , למשל , היינו כ-12 ג'יפים על הגבעה , ולא תמצא היום שם אשפה חוץ מקליפות גרעינים ובוטנים...

ישן 10-05-2012, 12:18
צלמית המשתמש של avishon

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "עשרות מטרים בודדות דרומית..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oxcart
עשרות מטרים בודדות דרומית למכל המים יש מעין רחבה קטנה ליד השביל שמטפס על הגבעה. אני יודע שזו הנקודה שבה יש מדי שבוע התכנסות ג'יפאים.
כן , זו ההתכנסות השבועית שלנו - "חבורת אשקפה"...

לכן הופתעתי שדווקא שם, על פני הקרקע ובין החרציות והסביונים המתייבשים, מצאנו בתוך שניות 5 תרמילי לי-אנפילד מ-1915 ועוד תרמיל אקדח מיושן ביותר ובלתי מזוהה (אולי אעלה פה את הצילום שלו).
אני לא מופתע , מכיוון שאף לא אחד מסתובב שם רגלית , אלא אך ורק על דרכי-העפר...
גם עם הג'יפים אנחנו לא עולים על הצמחיה , קודם כל עקב חינוך אבל גם עקב ריבוי בזנ"טים מוסתרים וגדרות-תיל ישנות .

על השביל עצמו מצאנו קליעים, רסיסים וכדוריות שראפנל רבים.
מזה אני הרבה יותר מודאג - זה גורם לפנצ'רים...

ישן 13-05-2012, 23:05
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "מיקום מתוקן"

סחתיין, סחתיין עליך סולו!
יצאתי לחו"ל לכמה ימים, ראיתי את התגובה שלך על "איפה הכביש" וכבר באתי לענות עד שראיתי את התגובה הבאה....
אתה רוצה להצטרף מתישהו?
עשיתי עד כה רק סייור ראשוני במקום. המקום בו התמקמה מחלקה 1 עדיין לא אותר
כמו כן אני "מפנטז" על מציאת תרמילי הרובה נ"ט שנעשה בו שימוש לפי סיפור הקרב כפי שהובא במערכות
לגבי הכבישים: הם הוזזו אי-אילו פעמים ב64 השנים האחרונות, אז אני מנסה יותר להתייחס לתבליט ולא לתכסית. גם הגבעות מכוסות אורנים, אלות וכו'... אז החיפוש יהיה קשה
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 12-05-2012, 18:57
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
תותחי השדה בקרב הזה
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "מתוןך "מדריך כרטא למלחמת העצמאות" / יהודה ולך"

ובהזדמנות זאת תיקון הקלדה בכותרת ההודעה שלעיל: צ"ל "מתוך" ולא כמודפס.

ובכן כדי להקל על המתענינים, מתוך ויקיפידיה בגירסתה העברית, להלן תמונת תותח השדה 65 מ"מ שכינויו היה: "נפלויונצ'יק". ,תותח איטלקי במקורו בעל טווח יעיל 6.8 ק"מ.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90...%90%D7%95%D7%AA

נתונים נוספים ניתן למצוא גם כאן:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cannon...5/17_modello_13

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0... 7%D7%99%D7%A7
וכאן נשאלת השאלה - האם היה זה תותח צרפתי במקורו או שמא היה איטלקי במקורו...

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 12-05-2012 בשעה 19:08.
ישן 12-05-2012, 21:35
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
מה שבטוח הוא שמקורו ב"יורו"...
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "לפי דעתי, התותח האיטלקי אינו..."

אינני איש תותחנים וקשה לי לי גם לשפוט. בויקיפידיות אני בדרך כלל סומך יותר על הגירסאות הלועזיות על פני אלו העבריות (תלוי אמנם בנושא) ולו רק בשל הקהל הגדול יותר והמגוון יותר במונים הנחשף אליהן.

על כל פנים הנה תמונה מוויקיפידיה עברית בה נראה הנפולונצ'יק הזה במוזיאון ההעפלה שבחיפה.

על כל פנים, הנושא עניין אותי ופניתי ל"מורה הדרך" שלי בנושאים אלו - ספרו המעניין של אלוף אבידר - "בדרך לצה"ל" מתוכו סרקתי והדגשתי בצהוב את הקטעים הרולוונטיים לנושא.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 12-05-2012 בשעה 21:38.
ישן 12-05-2012, 22:51
  ykantor ykantor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.05
עוד על הנפוליונצ'יקים, הדגניות והצבא הסורי
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "מה שבטוח הוא שמקורו ב"יורו"..."

http://library.osu.edu/projects/heb...be/hbe00590.php

הם הגיעו לרכס פוריה והציבו את התותחים. כמסופר, מסדה ושער הגולן כבר היו שרופות בידי הסורים, שהטנקים שלהם, מגובים בחיל הרגלים, התכוננו להתקפה המכרעת על הדגניות ועמק הירדן כולו. [כל זה מתואר גם בספרי "אומץ", סיפור חייו של משה דיין, על חלקו של משה דיין שפיקד על החזית כדי להציל את עמק הירדן, והעדויות על סוללת התותחים בפוריה].

הטיווח של התותחים נעשה על ידי ירי מוקדם במכונת ירייה בֶּזָה, שלפי פגיעותיה טיווחו את התותחים, צידדו ימינה ושמאלה, וטיווחו מעלה ומטה. ממקום הצבתם לא ראו את העמק כי רק התצפית היתה בקצה הרכס מזרחה, והקשר היה באלחוט וגם על ידי רצים.

הבעייה בתותחים האלה היתה שהרתע שלהם היה אמור לדרוך אותם לירי של הפגז הבא. לשם כך היה עליהם להיות מקובעים היטב בקרקע, לבל יירתע לאחור הסדן שלהם. ואולם התותחנים לא הצליחו לקבע היטב את התותחים, ואף שכולם עמדו-נשענו עליהם מאחור בעת הירי, היה ההדף גדול מדי והתותח לא נטען פעם נוספת.

תפקידו של יצחק היה לקשר בין הסוללות של התותחים וגם לקשר עם התצפית. בסופו של דבר יצאו כל התותחים מכלל פעולה, מחוץ לאחד. וקרה נס. התותח האחד הזה ירה פגז – ופגע במטה הצבא הסורי בצמח. החלה שם בהלה. התצפיתנים באו בשמחה והודיעו כי החלה נסיגה מבוהלת של הכוחות הסוריים והם נוטשים הכול ועולים על מכוניות המשא היוצאות מזרחה!

יהודה
ישן 13-05-2012, 16:24
  ykantor ykantor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.05
הסיפור על הכיוון ע"י ירי ישיר של הבזה אכן תמוה
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "סבורני כי הטיווח בכינון ישיר..."

במקורות אחרים מסופר שמכיון שהתותחים הגיעו לארץ ללא כוונות, ירו את הפגז הראשון לכיוון הכינרת, ואח"כ תיקנו בטיווח כרגיל.

עוד על קרב הדגניות, ומשה דיין (אותו מקור שבהודעתי הקודמת):
משה פוקד על סוללת התותחים בפוריה להתחיל בהפגזה.

רק שניים מתוך שלושת התותחים פועלים.

הפגז הראשון עובר מעל בית-ירח ונופל בכינרת. הוא נורה לשם טיווח. לפי נד המים שהוא מעלה מטווחים התותחנים ימינה, לעבר משטרת צמח והחושות של העיירה הערבית.

פגז שני, ועוד פגז – – –

קולות הירי ממרומי רכס פוריה מהדהדים ברחבי עמק הירדן, הפרוס לרגליו, כהלמות תוף אדיר ממדים, המתגבר על קונצרט היריות הבודדות ומרעיד את כל הסביבה.

עוד לפני שנראות פגיעות של-ממש מודיעים למשה, כי הטנקים הסוריים מסתובבים על שרשראותיהם ונסוגים לעבר צמח. המפקד הסורי סבור כנראה, שהתותחים הישראליים עומדים להרוס את העיירה. גם החיילים הרגלים, שהסתתרו בשדות, קמים ומתחילים לברוח מזרחה למשמע הפגזים השורקים מעל ראשיהם. בתוך זמן לא רב משתתקת החזית לגמרי, האיום מעל הדגניות סר."

עוד על קרב הדגניות, והפפעם על מרגמות (מאותו מקור ):
"אנו, חמשת בני בלפוריה, ישבנו על שפת תעלת המגן, במרחק מה משאר חיילים מחלקה. והנה עובר בחור לאורך התעלה וקורא: "מי כאן רגם ויודע להפעיל מרגמה שלושה אינץ'?" תוך כדי כך אומר לנו אברהם, בעל הדרגה היחיד שבינינו – "אתם הרי עברתם קורס מרגמות!""נכון," אני עונה, "אבל זה היה לפני חמש שנים. מאז עברנו קורסים רבים אחרים ושכחנו בכלל איך נראית מרגמה..."

שמע את זה הבחור וחזר על עקבותיו: "יאללה, מהר, תעלו על הג'יפ וניסע!"

מצאנו על הג'יפ מרגמה, תוך שאנחנו נוסעים ועולים לעבר קיבוץ כנרת. הגענו לקצה הדרומי של הקיבוץ, שם היתה עמדה בנוייה שכולה מלאה בארגזי פגזים. עוד מצאנו שם, שתי מרגמות שכבר התמקמו, והופעלו בידי כיתת פלמ"ח שירדה מחזית צפת. יצרנו ביחד איתם מיבנה סוללתי משולש בצורת סגול, וצפינו לעבר משטרת צמח.

ראינו, שלרוחב כל החזית, התארגנו שם טנקים ומשוריינים כדי להתקדם לעבר המשקים. מיד התארגנו לירי. היתה זאת הפגזה מצידנו, שעד כה לא נראתה כמוה – סוללת מרגמות יורקת פגזים לכל רוחב הטור המשוריין. דרך המשקפת נראו הפגיעות המדוייקות, אשר גורמות לשיבוש המערך ההתקפי ולפיזורו. אפשר בהחלט לומר, שהירי הזה עצר למיספר שעות את פתיחת ההתקפה, והיה מצליח בכך הלאה, לולא אסון שקרה.

האסון קרה בשעה עשר וחצי – פגז המרגמה שמאחורינו, שכנראה היה פגום, סטה ממסלולו, פגע בחוט הטלפון שנמתח מהעמדה, וכל האנשים שהיו במקום נפגעו. הספקתי לראות את אהרון פודולר שישב לידי מתמתח חסר-הכרה, כשרסיס פגע בקובע הפלדה שחבש וחדר לראשו. גם ידי השמאלית נפגעה ודם רב פרץ ממנה. את כולנו פינו לחדר החולים בכנרת, שם טופלנו במסירות רבה. ובינתיים, חיפשו דרך להעביר את הפצועים קשה לבית-החולים בטבריה.

לאחר שסגרו לי את הפצע בקלמרות, חבשו באופן ארעי והזריקו זריקת אנטי-טטנוס, הרגשתי שאוכל להמשיך. לפני שיצאתי, חיברתי פתק עם שמו של אהרון לדש בגדו. בעמדה מצאתי את צבי ושוקי שלא נפגעו. ביחד עם אחד מאנשי הפלמ"ח, כמטווח, חידשנו את ההפגזה. לא הפסקנו לשנייה, למלא את חסרונן של שתי המרגמות שנעצרו. מה עוד, שלידינו ישב עכשיו משה דיין, כשאינו חדל להמריץ: "הרביצו, חבר'ה!!" – הוא גם סיפר אחר כך, כי בפסק-הזמן שבו חדלנו מלהפגיז בגלל התקלה הטראגית, הצליחו מיספר טנקים מהטור להתקדם והגיעו עד תעלות ההגנה של דגניה.

בשעה ארבע אחרי הצהריים, החלו לחלוף מעל ראשינו פגזי תותחים אל עבר משורייני האוייב. אז ידענו, שאנו יכולים סוף-סוף לנוח. היתה זאת סוללת תותחים הרריים בקוטר שישים וחמישה מילימטר (שנקראו "נפוליאונצ'יקים") שהגיעה לאלומות מחזית ירושלים. הם אמנם הופעלו ללא מכשירי כיוון, אך הצליחו לפגוע די במדוייק, עד שגרמו לנסיגת האוייב מכל אזור צמח.

כותבי ההיסטוריה של קרבות עמק הירדן, לא שכחו לציין (ובצדק רב), את פעולתם הברוכה של אותם תותחים; ובוודאי, לא את אלה שלחמו בתעלות דגניה ועצרו את הטנק באמצעות בקבוקי מולוטוב. משום מה, איש אינו מזכיר את סוללת המרגמות בה השתתפנו. גם איש בקיבוץ כנרת, לא שאל – מהו ה"הר" של תרמילי הפגזים הריקים שנשאר שם במשך שנה ויותר? לעניות דעתי, הסוללה היתה זו שעצרה את כל טור המשוריינים, משעות הבוקר ועד ארבי אחרי הצהריים. היא שגרמה לכך, שרק טנק אחד הצליח להגיע עד לתעלת דגניה."

כנראה כשכותבים זכרונות לאחר שנים רבות, מתערבלים להם כל מיני פרטים.

יהודה
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:15

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר