לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה   מה שבראש היתרון האנסי | freedom.fresh.co.il   נושא: ילדה, רוצה לבוא אתי לדירה? –אני רק בת ארבע־עשרה. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבראש
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-07-2012, 20:14
  משתמשת נקבה |Crimson| |Crimson| אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.12
חבר'ה אני צריכה המלצות לשם פרטי

איזה נוסטלגיה, לא ביקרתי כאן מ- 2006. בכול מקרה לא נראה לי שמישהו זוכר אותי כבר, אבל אני זוכרת את גל [לא זוכרת את הכינוי כבר]. בכול מקרה חשבתי להירשם שוב כי שכחתי את הסיסמא ולהשתתף שוב בקהילה. חשבתי למה לא לנצל את ההזדמנות XD ולהתייעץ איתכם ביעוץ קצת מפגר.

עוד חודשיים ואפילו פחות תיוולד לי אחות חמודה מאוד [וכנראה בכיינית כמו כולם...] וההורים שלי מתלבטים איך לקרוא לה. ז"א לא סגורים ממש. הם רוצים לקרוא לה או אולגה או יוליה זה בסה"כ שם, אבל הורים אתם יודעים... תמיד מתרגשים מהילדים שבדרך. ואין לי מושג מה להמליץ להם! כי לדעתי שני השמות יפים ואין לי מושג מה להגיד להם. איזה שם לדעתכם יותר יפה? ד"א אתם חושבים שהשמות רוסיים מדי לאוזן הישראלית? חוץ מזה אם יש לכם המלצה לעוד שמות [רוסיים] יפים אתם מוזמנים להציע למרות שכנראה השם יהיה או אולגה או יוליה.

אשמח לשמוע דעות, המלצות וכאלה (:
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-07-2012, 23:09
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "לא נאמר שזה אופי"

אני לא חושב שאפשר להשוות שם למאכל. שם מקבע מעמד מסוים וכמו ששיפ אמר, מחריג. זו אולי לא המילה הכי מתאימה אבל זה בהחלט מכתיב עתיד.

פרסיים (וכן מרוקאים, עיראקים, אמריקאים,אתיופים וכו' וכו') שעולים לישראל לא נוטים לתת שמות לא ישראליים לילדיהם, באופן די גורף. לעומת זאת הקהילה הרוסית (כמובן שלא כולה, אולי אפילו לא רובה- אלא נישה ספציפית מתוכה) די מקבעת לעצמה מעמד של קהילה נפרדת בארץ. זה בא לידי ביטוי בהרבה דרכים- מתן שמות היא אחת מהם. בשיא הכנות- זה דוחה אותי.

אם התרבות הלוונטינית כ"כ מתחת לרמתם- נשגב מבינתי מה יש להם לחפש פה.

גם יהודים בגלות כמעט אף פעם לא נותנים לילדיהם שמות ישראליים. שמות יהודיים? כן. שמות בינ"ל עם ניחוח יהודי? בהחלט. שמות ישראליים? נדיר מאוד.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 31-07-2012 בשעה 23:13.
ישן 01-08-2012, 00:09

מה ההבדל בין שם למאכל באופן מנטלי וסוציאלי?
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני לא חושב שאפשר להשוות שם..."

מאכל זה בדיוק כמו שם. אנשים מכינים מאכלים על פי המסורת לכן יש מטבחים שונים. נכון שבישראל נוטים לכנו את זה כ- "מטבח ישראלי", אבל זאת שגיאה! יש הרבה מאוד מאכלים שמוגשים על השולחן של יום-יום והם במקור בכלל לא ישראליים אלא מהמוצא שאתה הגעת. רוסים נוטים להכין מאכלים רוסיים, מרוקאים מאכלים מרוקאיים וכדומה. למה? זה עניין של קודם כול הרגל ודבר שלי זה עניין של מסורת הייתי אומרת תרבות ויותר נכון מנטליות. אתה לא יכול להתעלם מהעובדה שלא עבר מספיק זמן בשביל שהעולים מרוסיה יעברו את מה שנקרא כור היתוך כאן בישראל. מילא היית מדבר על העליה של שנות ה- 70 (שזה גם לא מספיק זמן אם אתה שואל אותי). הרוב עלו בשנות ה- 90 ויש לא מעט גם שעלו בסוף שנות ה- 90 ואפילו ב- 2000... הם לא יכולים לשכוח ולוותר על המנטליות שלהם אפילו אם ירצו. יש דברים שאתה כאישיות לא יכול למחוק. לא סתם אומרים שחינוך זה משהו שנשאר איתך הרבה זמן, כי באופן פסיכולוגי מאוד קשה לשנות תפיסות, קווי התנהגות אחרי גיל מסוים. אנשים מה שנקרא "סופגים" את הסביבה. בתת מודע של כול העולים יש חינוך רוסי, יש מנטליות רוסית וכן גם תרבות רוסית ועם כול הכבוד להפצרות שלך 20 שנה זה כלום ואי אפשר לצפות מאותם המשפחות שיתבוללו כאן באופן מוחלט. זה קודם כול... שם זה כמו מאכל בדיוק הוא מבוסס על מסורת בעיקר ותרבות.

דבר שני שמאוד חשוב לציין, האמת ציינתי אותו בהודעה קודמת אבל ניתן להרחיב...
יש דבר כזה שנקרא חופש בחירה, אתה לא יכול לכפות בכוח משפחה להתבולל, אתה לא יכול להכתיב לה איך לחנך את הילד שלה אין לך כול זכות. אדם יעשה כפי שרואה נכון לעשות וסליחה איו כאן על מה להתלונן. עובדה יש הרבה ילדים רוסיים שנולדים בארץ למשפחות של העליה של שנות ה- 90 וההוריםשלהם כן רוצים שהילד שלהם יקרא וידבר רוסית, שכן יקראו לו בשם רוסי בדיוק כמו שבקהילות יהודיות בארה"ב נותנים לילדים שמות יהודיים והם שם יודעים עברים יותר טוב ממני. אז מה? זכותם! אם כך נאלת השאלה למה העדה הרוסית לא יכולה לתת לילד שלה שם רוסי? אתה יכול להביא לי תשובה יותר ראציונאלית מהתלונות שלך? ומאוד חבל לי לשמוע דעות של אנשים כמוך, אם אתה כול כך מרקנטילי ואתה ישר קופץ ושופט אנשים לפי השם שלהם ולמה ההורים שלהם נתנו לו אותו, מאוד חבל לי...

יש אנשים שלא מתביישים במוצא שלהם ויש אנשים עם טעם קצת שונה משלך. אסור לפסול אנשים על פי השוני שלהם. להפך זה נפלא מעולם לא יהיה לי מעניין עם אדם שדומה לי ברוב האחוזים.
תיהיה בריא!
ישן 01-08-2012, 00:15

הוספה קטנה
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "מה ההבדל בין שם למאכל באופן מנטלי וסוציאלי?"

וכן ואכן יש ילדים ילדי ישראל שיודעים לדבר ברוסית בלי מבטא ולכתוב בלי שגיאות שזה הישג מדהים! ואני רק מורידה את הכובע בפני ההורים שלהם. ויש לא מעט אנשים שמחנכים את הילדים שלהם שנולדו כאן במודל הרוסי ונותנם להם חינוך רוסי נטו כי בזמנו גם הם קיבלו חינוך רוסי וכמו שאמרתי כבר לא עבר מספיק זמן בשביל שיוותרו עליו... ולדעתי גם אין בשביל מה למה? כי חינוך רוסי (במשפחות נורמליות) הוא חינוך שמאוד תורם לילד בהמשך, הילד נהיה יותר אמצעי בגיל יותר מוקדם וחוץ מזה יש הרבה נימוסים בחינוך הרוסי. ואני לעולם לא התחרטתי שאמא ואבא שלי עשו הכול כדי שאקבל חינוך רוסי ראוי כמו שצריך.
היום אני מבינה שזה לימד אותי הרבה על החיים... נתן לי הרבה כלים וגם נימוסים מה שפחות פוגשים בישראל.
ישן 01-08-2012, 07:54
צלמית המשתמש של benny.zhit
  benny.zhit benny.zhit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.09
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "הוספה קטנה"

יש משפחות שעלו לפני 20 שנה לארץ, ומתעקשות להמשיך לתת לילדים שלהם שמות רוסיים, ויש משפחות שכבר לילדים שלהם שנולדו ברוסיה, התעקשו לתת שמות יהודיים (כמו ההורים שלי, שקראו לי בנימין, כשנולדתי בשנת 1985 בסנקט-פטרבורג, עוד לפני שהורי חשבו בכלל לעלות לארץ). השאלה היא לאן אותם אנשים מרגישים שייכות - מי שמרגיש שייכות לעם היהודי או לישראל, יעדיף לתת לילדים שלו שמות ישראלים/יהודיים, ומי שמרגיש שייכות לרוסיה, ייתן לילדים שלו שמות רוסים (אבל לא כל כך ברור לי, למה הוא מתעקש לחיות בישראל אם כך).

ולגבי נושא החינוך הרוסי - יש בחינוך הזה הרבה דברים טובים, כמו עבודה קשה ודרישה להישגיות, אבל יש בו גם הרבה דברים נוראיים. אם את רוצה לראות כמה רע יכול לצאת מהחינוך הרוסי, את מוזמנת להסתכל על רוסיה, יש שם עם שלם שהוא תוצר של החינוך הזה.

לסיום רק אומר שאף אחד לא מתווכח עם הטענה שלך, שההורים שלך יכולים לקרוא לבת שלהם איך שהם רוצים. זו מדינה דמוקרטית, ואם הם ירצו לקרוא לבת שלהם המלכה-אליזבת או תחי-מורשת-סטאלין, זו זכותם המלאה, השאלה היחידה היא מה זה מעיד עליהם.

נערך לאחרונה ע"י benny.zhit בתאריך 01-08-2012 בשעה 08:13.
ישן 01-08-2012, 08:30
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בני אני מניח שאתה יודע יותר ממני שהתרבות הרוסית
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "יש משפחות שעלו לפני 20 שנה..."

היא בעלת "כוח מחיצה" עז ביותר ובהמון מקרים דומיננטית מאוד. בכל ארץ אליה מהגרים בניה. זו לא שאלה של הטמעות בישראל, או בוז לתרבות הלבנטינית (לא שחסר מזה): זה "עניין רוסי פנימי". שאלות כגון תוחלת או מטרה לא רלוונטיות כאן. יש קהילות יהודיות במערב (פרסים, חלבים) שחיות בגטו תרבותי ונותנות לבנים שלהם שמות מוזרים לחלוטין, אבל אלו לחלוטין חיים בגטו. להרבה יהודים בארה"ב יש שם עברי או יידישאי חלופי, שהם מזכירים בבר מצווה... הקטע של שימור אלמנטים של התרבות הרוסית, מאידך, בכלל לא קשור בגטו אלא בעובדה שה"רוסיות" היא בהמון מקרים חשוכת מרפא ואי אפשר להשיל אותה באותה קלות שאפשר להשיל "בריטיות" או "ברזילאיות".
ישן 01-08-2012, 15:43

אני לא מכיר את החלק הזה
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "זה עניין פסול בכל מדינה וע"י..."

אולי יש כאלה בערים "לעומתיות" כמו ב"ש, או אשקלון - אבל ברישון יש יותר בדלנים מעדות "ותיקות" מאשר בדלנים "רוסים". ותאמין לי שאני , בנקודת זמן זו, בעל גישה ליותר חתכים ממך משום שאני יכול לראות מעורבות לפי מוצא בבתי ספר, גנים, משמר אזרחי, ועדות של העיריה, תנועות נוער, חוגים ועוד לפחות לא מעט קטגוריות אחרות. ברישון בכל מקום שאליו תלך, ושלפי השקפתך אמור לייצג "פטריוטיות" (טכס הענקת תעודות מצטיין לנוער מתנדב במשמר האזרחי, החלקה הצבאית, טכס יום העצמאות בבית הספר) - לא רק שתמצא המון "רוסים" אלא המון "רוסים" עם תווי פנים סלאביים מובהקים ושמות משפחה אוקראינים מובהקים (וזה עוד בלי להחשיב את אנסטסיה המואביה הלוחמת בערבים, שמאלנים, הומואיסטים ובכלל בכולם).

ואני ממש לא "מכור"... ב 1996-9 אני זוכר שנחרדתי מהגודל של מפלגות העולים שהיו אז. אשכרה חשבתי שהם והחרדים יביאו סוף למה שנבנה פה. ללמוד להעריך אותם זה ממש לא משהו שבא אצלי מרגשי נחיתות, או הסגידה ליופי הסלאבו-ייברייסקי החביב עלי. זה בא משנים של מגורים דלת לדלת וכסא ליד כסא.
ישן 01-08-2012, 17:39
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אני לא מכיר את החלק הזה"

אני חושש שאתה מתבלבל.

בשום מקום לא טענתי שהרוסים מתבדלים בתצורה של לא לוקחים חלק בשירות צבאי. או שירות קהילתי. וכו'.

מובן מאליו גם שאני לא מתכוון לכל ה"רוסים", אפילו ציינתי את זה עשרות פעמים פה ונתתי הרבה דוגמאות- כולל מבין גולשי הפורום למקרים שלא כך הדבר.

בהתבדלות כוונתי למחיה בקהילה נפרדת. יש הרבה מאוד גנים "רוסיים"- הכוונה לגן שבו הגננות רוסיות, כל הילדים רוסים וההתנהלות היא ברוסית. כנ"ל בתי ספר.בבתי ספר "רגילים" יש את הקבוצה של ה"רוסים" שהעברית שלהם שבורה והם הולכים לאולפן אפילו שהם נולדו בארץ ואז בצבא יש את המפר"ס.

שוב- כאמור, לא מדובר על כל העולים מרוסיה, גם לא על רובם (אולי, לא יודע) אבל הם כן קבוצת העולים היחידה (יחד עם חלק מהאתיופים) שעדיין מתנהגת ככה- הרבה שנים אחרי שהם כבר עלו.

נכון, גם בקרב עולים מכל שאר המדינות היו תופעות דומות, אבל עם הבדלי מהותי- הדור השני היה כבר להוט להשתלב בחברה ונפטר מכל סממן גלותי (הרבה פעמים כבר הדור הראשון) והתופעה בשום אופן לא הייתה חזקה ובולטת כ"כ 20+ שנים לאחר תחילת העלייה.וגם במקרים כאלו מדובר על העליות של טרום המדינה, לא לאחר המדינה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 01-08-2012, 20:07

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Seo שמתחילה ב "לא חושבת שזה קשור לשייכות..."

העם שלך ממש לא אמור להגדיר את כל כולך, למעשה אני מאמין שיש דברים הרבה יותר חשובים שמגדירים אדם מאשר הלאומיות שלו.

אין לי שום טענה להורים שקוראים לילד שלהם אלכס או לילדה שלהם אולגה כי הצלצול של השם מוצא חן בעיניהם / על שם קרוב משפחה / כי יש לשם משמעות מיוחדת עבורם / סתם כי זה נראה להם שם מגניב. עם זאת הורים שמחליטים מראש שהם רוצים דווקא שם רוסי (ולא שם ספציפי, שהוא במקרה רוסי), מצהירים בכך הצהרה שנוגעת לשייכות שלהם, וברגע שאנשים עלו לארץ ישראל מתוקף כך שהם שייכים לעם היהודי, אבל כשהם באים לקרוא לילד שלהם בשם הם מחפשים בכוונה שם שיהיה רוסי, יש בזה טעם לפגם בעייני.

ישן 02-08-2012, 11:01

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "יש משפחות שעלו לפני 20 שנה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי benny.zhit
יש משפחות שעלו לפני 20 שנה לארץ, ומתעקשות להמשיך לתת לילדים שלהם שמות רוסיים, ויש משפחות שכבר לילדים שלהם שנולדו ברוסיה, התעקשו לתת שמות יהודיים (כמו ההורים שלי, שקראו לי בנימין, כשנולדתי בשנת 1985 בסנקט-פטרבורג, עוד לפני שהורי חשבו בכלל לעלות לארץ). השאלה היא לאן אותם אנשים מרגישים שייכות - מי שמרגיש שייכות לעם היהודי או לישראל, יעדיף לתת לילדים שלו שמות ישראלים/יהודיים, ומי שמרגיש שייכות לרוסיה, ייתן לילדים שלו שמות רוסים (אבל לא כל כך ברור לי, למה הוא מתעקש לחיות בישראל אם כך).

נתחיל מזה שלא נולדת בסנקט פטרבורג (: ב- 1985 היה עדיין לנינגרד ואני כבר נולדתי בסנקט-פטרבורג. שייכות או לא זה לא כול כך משנה. יש מספיק אנשים בישראל (ישראלים שחיים כאן דורות על גבי דורות) שקוראים לילדים שלהם בשמות כמו ניקול, מישל, ליאם או מה שזה לא יהיה. מה תגיד עליהם? שהם חשים שייכות לצרפת או לאנגליה? :| ממש לא בהכרח... יכול להיות שהם סתם אהבו את השם וזהו. היו לי שכנים מעדה המרוקאית שפעם טיילו בהולנד וגרמניה ואחרי שהם חזרו משם ונולדה להם בת הם קראו לה כריסטינה נו ומה תגיד עליהם? פשוט אנשים טיילו שם והייתה בתחנת אוטובוס פרסומת שיהיה כתוב שם "Christina" והם אהבו את השם וזהו. תפסיקו להיות כול כך כבדים, העולם גלובלי וזה נפלא! (: למה לא לנצל הזדמנויות? ההורים שלי פשוט אוהבים שמות רוסיים וזהו וכן יכול להיות שזה גם בגלל השייכות. מה כול כך איכפת לכם? כול אחד יעשה מה רואה נכון לעשות. חוץ מזה כתבתי בהודעות הקודמות שלהורים שלי אין בעיה להביא לה גם שם שני שהוא ישראלי וגם אין בעיה שאם היא תתבגר ותשאר בארץ ותרצה בעצמה להוסיף שם לישראלי יותר מאשר אולגה ויוליה...

ציטוט:
ולגבי נושא החינוך הרוסי - יש בחינוך הזה הרבה דברים טובים, כמו עבודה קשה ודרישה להישגיות, אבל יש בו גם הרבה דברים נוראיים. אם את רוצה לראות כמה רע יכול לצאת מהחינוך הרוסי, את מוזמנת להסתכל על רוסיה, יש שם עם שלם שהוא תוצר של החינוך הזה.

זו הגזמנה... אני כול שנה שם וללא ספק הגזמת בצורה מטורפת. האנשים שאתה מדבר שם ומכליל אותם כ- "עם שלם" הוא תוצר בדיוק של חוסר חינוך ולא של חינוך שעליו אני מדברת. יש שם הרבה אנשים נורמליים שקיבלו חינוך כמו שצריך. השאלה שנשאלת היא למה אתה מכליל? מתי פעם אחרונה ביקרת שם ובכלל ברור שבכול עם יש חרא של אנשים ויש יופי של אנשים להכליל זה כול כך טיפשי ומגוכך.
ישן 02-08-2012, 12:49

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "[QUOTE=benny.zhit]יש משפחות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי |Crimson|
נתחיל מזה שלא נולדת בסנקט פטרבורג (: ב- 1985 היה עדיין לנינגרד ואני כבר נולדתי בסנקט-פטרבורג.

אני משתדל לא לקרוא לעיר לנינגרד, גם כאשר אני מדבר על התקופות בהן היא נקראה כך. אני לא חושב שלנין ראוי לכך שתיקרא על שמו עיר. ברמה העובדתית, את כמובן צודקת - העיר אכן נקראה לנינגרד באותה תקופה.

ציטוט:
שייכות או לא זה לא כול כך משנה. יש מספיק אנשים בישראל (ישראלים שחיים כאן דורות על גבי דורות) שקוראים לילדים שלהם בשמות כמו ניקול, מישל, ליאם או מה שזה לא יהיה. מה תגיד עליהם? שהם חשים שייכות לצרפת או לאנגליה? :| ממש לא בהכרח... יכול להיות שהם סתם אהבו את השם וזהו. היו לי שכנים מעדה המרוקאית שפעם טיילו בהולנד וגרמניה ואחרי שהם חזרו משם ונולדה להם בת הם קראו לה כריסטינה נו ומה תגיד עליהם? פשוט אנשים טיילו שם והייתה בתחנת אוטובוס פרסומת שיהיה כתוב שם "Christina" והם אהבו את השם וזהו. תפסיקו להיות כול כך כבדים, העולם גלובלי וזה נפלא! (: למה לא לנצל הזדמנויות? ההורים שלי פשוט אוהבים שמות רוסיים וזהו וכן יכול להיות שזה גם בגלל השייכות. מה כול כך איכפת לכם? כול אחד יעשה מה רואה נכון לעשות. חוץ מזה כתבתי בהודעות הקודמות שלהורים שלי אין בעיה להביא לה גם שם שני שהוא ישראלי וגם אין בעיה שאם היא תתבגר ותשאר בארץ ותרצה בעצמה להוסיף שם לישראלי יותר מאשר אולגה ויוליה...

כמו שכבר אמרתי כאן - אין לי שום בעיה עם הורים שנותנים לילד/ה שלהם שם שאינו יהודי/ישראלי, בגלל שהם אוהבים את הצלצול של השם או בגלל מגוון סיבות אחרות (גם אם הורים ישראלים היו קוראים לילד שלהם ג'ון כי הם מאוד אוהבים את הביטלס, לא הייתה לי בעיה עם זה). אבל ההורים שלך לא אוהבים צלצול של שם רוסי מסוים, הם פשוט רוצים מראש שזה יהיה דווקא שם רוסי (השם יקטרינה מצטלצל שונה מאוד מהשם אולגה או מהשם רוזה), וזאת אמירה לגבי שייכות לעם שאינו העם שהם בחרו להשתייך אליו כשהם באו לארץ. וכן, ברגע שזו אמירה של שייכות, יש בזה משהו מקומם - קרו הרבה דברים רעים להרבה אנשים מהעם שלנו ומעמים אחרים, בשם השייכות של היהודים לעם ולארץ ישראל, ולכן לנצל את חוק השבות, בזמן שאתה שואף להמשיך להשתייך לעם הרוסי, זה פסול בעייני.

אגב, אני סקרן לגבי האם ההורים שקראו לילדה שלהם קריסטינה, מבינים שזה שקול לכך שהיו קוראים לילד שלהם מוחמד.

ציטוט:
זו הגזמנה... אני כול שנה שם וללא ספק הגזמת בצורה מטורפת. האנשים שאתה מדבר שם ומכליל אותם כ- "עם שלם" הוא תוצר בדיוק של חוסר חינוך ולא של חינוך שעליו אני מדברת. יש שם הרבה אנשים נורמליים שקיבלו חינוך כמו שצריך. השאלה שנשאלת היא למה אתה מכליל? מתי פעם אחרונה ביקרת שם ובכלל ברור שבכול עם יש חרא של אנשים ויש יופי של אנשים להכליל זה כול כך טיפשי ומגוכך.

לא הבנת אותי. אני ממש לא מכליל את הרוסים.
אמנם לא יצא לי להיות ברוסיה מאז שעליתי לארץ (אבל אני כן נוסע בשבוע הבא ), אבל אני בטוח שיש שם אנשים נפלאים ואנשים נוראיים כמו בכל מקום אחר, אבל, המנטליות שלהם כעם היא מזעזעת, ואחת העדויות לכך היא שהם לא מסוגלים להחזיק משטר דמוקרטי. גם מבחינה מוסרית יש בתרבות הרוסית הרבה דברים מאוד מסריחים, שנובעים, בין היתר, מאותו חינוך רוסי אותו את מהללת.

ישן 02-08-2012, 23:23

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "[QUOTE=|Crimson|]נתחיל מזה..."

ציטוט:
ההורים שלך לא אוהבים צלצול של שם רוסי מסוים, הם פשוט רוצים מראש שזה יהיה דווקא שם רוסי (השם יקטרינה מצטלצל שונה מאוד מהשם אולגה או מהשם רוזה), וזאת אמירה לגבי שייכות לעם שאינו העם שהם בחרו להשתייך אליו כשהם באו לארץ. וכן, ברגע שזו אמירה של שייכות, יש בזה משהו מקומם - קרו הרבה דברים רעים להרבה אנשים מהעם שלנו ומעמים אחרים, בשם השייכות של היהודים לעם ולארץ ישראל, ולכן לנצל את חוק השבות, בזמן שאתה שואף להמשיך להשתייך לעם הרוסי, זה פסול בעייני.

אני כתבתי בהודעה ראשונה שהם דווקא כן אוהבים צלצול של שם רוסי מסוים לכן שאלתי מה עדיף אולגה או יוליה (שם מסוים...). עדיין לא הבנתי מה רצית להגיד כשאמרת "השם יקטרינה לא מצטצלצל..." מה ההבדל בין שם יקטרינה, אולגה ורוזה? (חוץ ממשמעות וצילצול) שלושתם רוסיים.

ציטוט:
אגב, אני סקרן לגבי האם ההורים שקראו לילדה שלהם קריסטינה, מבינים שזה שקול לכך שהיו קוראים לילד שלהם מוחמד.

כן הם יודעים ולא מפריע להם. אתה רואה ההבדל בינך לביני הוא שאתה ישר מחפש משהו זר בשם, משהו שלא תואם את היהדות כאן בישראל. בזה הרגע קישרת את כריסטינה ל- "ילדת הצלב" (כי זה הפירוש המילולי), אבל השאלה שלי האם כול כך משנה לך מה המשמעות של השם או יותר משנה לך אם הוא יפה או לא? כול אדם שם דגש על משהו אחר בשם, הם ידעו שזה "ילדת הצלב", אבל הם החליטו שמה זה משנה? העיקר הם אוהבים! חוץ מזה יש לא מעט שמות רוסיים שקשורים באופן כזה או אחר לנצרות. כמעט כול שם שני רוסי קשור איכשהו לנצרות (לא דווקא במשמעות, אלא למשל השם שלי קסניה המשמעות שלא זה אורחת וזרה, אז מה? זה בכלל לא אומר שאני מרגישה זרה או משהו, או שההורים דווקא בחרו לי שם לא כזה אופטימי. ההורים שלי, בזמנם לא פתחו ספר "משמעויות השמות" ולא אמרו "הא, נו טוב נבדוק תחילה את המשמעות ואז נראה אם זה מתאים או לא" ממש לא, פשוט הם האהבו את השם וזהו... ממש לא עניין אותם מה המשמעות. איך הוא קשור לנצרות? בסנקט פטרבורג אגב יש כנסייה על שם קסניה הקדושה שהיא נחשבת לאם השנייה של הנצרות הפרובוסלאבית. אז מה? להורים שלי לא היה איכפת. וככה כמעט כול שם שני... למשל יש את יוליה הקדושה באוקראינה שהיא מייסדת הכנסייה שם, ועוד הרבה שמות שקשורים לנצרות). אדם אמור להיות יותר חופשי, יותר ליברלי ולא לרדת לדקויות של המקור של השם, הדתות שבהן הוא מופיע זה לדעתי. כנ"ל לגבי כשיהיו לי ילדים בעתיד אקרא להם יחד עם בעלי בשם מסוים אך ורק כי אנחנו אוהבים את הצליל שלו ולא כי הוא במקור מכאן או משם.

ובכללי לא אמרתי שחינוך רוסי מושלם אמרתי את הצד החיובי שבו... בכול דבר יש פלוס ומינוס ובהצלחה עם הטיסה תעשה חיים!

נערך לאחרונה ע"י |Crimson| בתאריך 02-08-2012 בשעה 23:26.
ישן 03-08-2012, 06:44

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "[QUOTE=benny.zhit][B]ההורים..."

ציטוט:
אני כתבתי בהודעה ראשונה שהם דווקא כן אוהבים צלצול של שם רוסי מסוים לכן שאלתי מה עדיף אולגה או יוליה (שם מסוים...).

כן, אבל כתבת בהודעה הראשונה גם את זה:
ציטוט:
חוץ מזה אם יש לכם המלצה לעוד שמות [רוסיים] יפים אתם מוזמנים להציע

וזה מעיד על כך שקודם כל ההורים שלך החליטו שהם רוצים לתת שם רוסי, ואחר כך התחילו לחשוב איזה שמות רוסיים הם אוהבים, ולא שהם חשבו באופן כללי איזה שם הם רוצים, ובמקרה נפלו על שני שמות רוסיים. הדרישה לכך שהשם יהיה רוסי, הייתה עקרון מנחה.

ציטוט:
עדיין לא הבנתי מה רצית להגיד כשאמרת "השם יקטרינה לא מצטצלצל..." מה ההבדל בין שם יקטרינה, אולגה ורוזה? (חוץ ממשמעות וצילצול) שלושתם רוסיים.

זה בדיוק מה שרציתי להגיד. אין שום דבר שמשותף לכל השמות הרוסיים, חוץ מזה שהם רוסיים, ולכן כאשר אומרים 'אני רוצה לבחור שם רוסי' זו בהכרח אמירה שקשורה לשייכות לעם הרוסי.

ציטוט:
כן הם יודעים ולא מפריע להם. אתה רואה ההבדל בינך לביני הוא שאתה ישר מחפש משהו זר בשם, משהו שלא תואם את היהדות כאן בישראל. בזה הרגע קישרת את כריסטינה ל- "ילדת הצלב" (כי זה הפירוש המילולי), אבל השאלה שלי האם כול כך משנה לך מה המשמעות של השם או יותר משנה לך אם הוא יפה או לא? כול אדם שם דגש על משהו אחר בשם, הם ידעו שזה "ילדת הצלב", אבל הם החליטו שמה זה משנה? העיקר הם אוהבים! חוץ מזה יש לא מעט שמות רוסיים שקשורים באופן כזה או אחר לנצרות. כמעט כול שם שני רוסי קשור איכשהו לנצרות (לא דווקא במשמעות, אלא למשל השם שלי קסניה המשמעות שלא זה אורחת וזרה, אז מה? זה בכלל לא אומר שאני מרגישה זרה או משהו, או שההורים דווקא בחרו לי שם לא כזה אופטימי. ההורים שלי, בזמנם לא פתחו ספר "משמעויות השמות" ולא אמרו "הא, נו טוב נבדוק תחילה את המשמעות ואז נראה אם זה מתאים או לא" ממש לא, פשוט הם האהבו את השם וזהו... ממש לא עניין אותם מה המשמעות. איך הוא קשור לנצרות? בסנקט פטרבורג אגב יש כנסייה על שם קסניה הקדושה שהיא נחשבת לאם השנייה של הנצרות הפרובוסלאבית. אז מה? להורים שלי לא היה איכפת. וככה כמעט כול שם שני... למשל יש את יוליה הקדושה באוקראינה שהיא מייסדת הכנסייה שם, ועוד הרבה שמות שקשורים לנצרות). אדם אמור להיות יותר חופשי, יותר ליברלי ולא לרדת לדקויות של המקור של השם, הדתות שבהן הוא מופיע זה לדעתי. כנ"ל לגבי כשיהיו לי ילדים בעתיד אקרא להם יחד עם בעלי בשם מסוים אך ורק כי אנחנו אוהבים את הצליל שלו ולא כי הוא במקור מכאן או משם.

לשם של אדם יש כמה מאפיינים, ביניהם הצלצול של השם, המשמעות של השם עבור כלל האוכלוסייה, המשמעות של השם עבור אותה משפחה וכך הלאה. לא נראה לי שאפשר להתעלם לגמרי מאחד מהמאפיינים האלה, כשבאים לבחור שם. הרי גם אם ממש היית אוהבת את הצליל של המילה 'מניאק' או 'דביל', לא היית קוראת לילד שלך ככה, נכון?
יש סיפור (אני לא יודע אם הוא נכון או מומצא) על משפחה דתית שקראה לילדה שלהם בהמה. בשבילם זה ראשי תיבות של 'ברוך הבא מלך המשיח', אבל בשביל שאר האוכלוסייה זה... בהמה, והם יצאו מפגרים בכך שהתעלמו מזה.
אם הם היו קוראים לילדה שלהם יוליה, זה היה בסדר, אבל קריסטינה זה שם שמשויך באופן כל כך הדוק לנצרות, שזה כבר נשמע ממש מוזר על ילדה שאינה נוצריה.

אבל שוב, הסיפור של ההורים שלך ושל אותם הורים שקראו לילדה שלהם קריסטינה הוא שונה. ההורים שלך לא מתעלמים מכך שהשמות שעליהם הם חושבים הם רוסים - הם מכוונים לכך, ובזה כמו שאמרתי, יש טעם לפגם בעייני.

ציטוט:
ובכללי לא אמרתי שחינוך רוסי מושלם אמרתי את הצד החיובי שבו... בכול דבר יש פלוס ומינוס ובהצלחה עם הטיסה תעשה חיים!

תודה.
יש המלצות למקומות שוויים בסנקט-פטרבורג (חוץ מהמובנים מאליהם)?

נערך לאחרונה ע"י benny.zhit בתאריך 03-08-2012 בשעה 06:47.
ישן 02-08-2012, 11:11

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "את רואה, זה חורה לי באותה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
את רואה, זה חורה לי באותה מידה.

מבחינתך "חינוך רוסי" הוא לשלוח את הבן ללמוד פסנתר ואת הבת בלט, לדאוג להישגיות גבוהה, להשכלה טובה, למשמעת וכו'.

מבחינת משה חינוך רוסי זה לשבת בפארקים, לשתות וודקה וללכת מכות.

המסקנה?
אין דבר כזה חינוך רוסי. יש חינוך טוב- אותו כל משפחה צריכה לשאוף להקנות לילדים שלה ויש חינוך רע, אותו כל משפחה צריכה למנוע מהילדים שלה.

לא ברור לי מה "רוסי" בזה.

אז משה טועה, לשתות וודקה זה לא חינוך. לא צריך לחנך אנשים לדברים רעים, דברים רעים בדר"כ מגיעים בגלל חינוך לא נכון או פיספוס הילד וחוסר חינוך כלל. ד"א ללא ספק יש כזה דבר חינוך רוסי רק בגלל העובדה שיש כזה דבר מנטליות. תרצה להודות בכך או לא, אבל יש הבדלי מנטליות גדולים בין עולים מרוסיה ועולים מאנגליה בין עולים מרוסיה והאנשים המקומיים שחיים כאן דורות על גבי דורות. לכן, אמרתי "חינוך רוסי" כי חינוך ללא ספק תלוי גם במרבית המקרים מהמנטליות של המשפחה שבה האדם מתחנך.

בקשר לחינוך טוב - אני מסכימה ההורים צריכים לשאוף לחנך את הילד שלהם טוב בלי קשר למוצא, עדה, דת... אבל בכול זאת אם תערוך סקר בכול מדינות עולם ותקח מהם ילדים שהתחנכו וקיבלו חינוך טוב במשפחות ממוצאים שונים תראה בכול זאת הבדלים ולא מעטים. רק האנשים שחיים כאן הרבה זמן חושבים שמנטליות זה משהו מינורי, אבל זה ממש לא כך! לא לסתם אומרים שלעבור ממדינה למדינה זה קשה קודם כול פסיכולוגית. למה? בגלל הבדלי מנטליות שאיתם מביאים הבדלים בחינוך, בהתנהגות וכן כן אפילו במשמעות של החיים.
ישן 01-08-2012, 07:57
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "מה ההבדל בין שם למאכל באופן מנטלי וסוציאלי?"

ציטוט:
מאכל זה בדיוק כמו שם. אנשים מכינים מאכלים על פי המסורת לכן יש מטבחים שונים. נכון שבישראל נוטים לכנו את זה כ- "מטבח ישראלי", אבל זאת שגיאה! יש הרבה מאוד מאכלים שמוגשים על השולחן של יום-יום והם במקור בכלל לא ישראליים אלא מהמוצא שאתה הגעת. רוסים נוטים להכין מאכלים רוסיים, מרוקאים מאכלים מרוקאיים וכדומה. למה? זה עניין של קודם כול הרגל ודבר שלי זה עניין של מסורת הייתי אומרת תרבות ויותר נכון מנטליות. אתה לא יכול להתעלם מהעובדה שלא עבר מספיק זמן בשביל שהעולים מרוסיה יעברו את מה שנקרא כור היתוך כאן בישראל. מילא היית מדבר על העליה של שנות ה- 70 (שזה גם לא מספיק זמן אם אתה שואל אותי). הרוב עלו בשנות ה- 90 ויש לא מעט גם שעלו בסוף שנות ה- 90 ואפילו ב- 2000... הם לא יכולים לשכוח ולוותר על המנטליות שלהם אפילו אם ירצו. יש דברים שאתה כאישיות לא יכול למחוק. לא סתם אומרים שחינוך זה משהו שנשאר איתך הרבה זמן, כי באופן פסיכולוגי מאוד קשה לשנות תפיסות, קווי התנהגות אחרי גיל מסוים. אנשים מה שנקרא "סופגים" את הסביבה. בתת מודע של כול העולים יש חינוך רוסי, יש מנטליות רוסית וכן גם תרבות רוסית ועם כול הכבוד להפצרות שלך 20 שנה זה כלום ואי אפשר לצפות מאותם המשפחות שיתבוללו כאן באופן מוחלט. זה קודם כול... שם זה כמו מאכל בדיוק הוא מבוסס על מסורת בעיקר ותרבות.

מה שאת אמרת נכון חלקית. כן, מרוקאים מכינים אוכל מרוקאי- אבל לא רק. כנ"ל לגבי שלל העדות. ובכ"ז אוכל זה לא שם. שם זה אחד המרכיבים הבסיסיים ביותר של זהות.

בכל שקשור לכור ההיתוך- זה גם לא נכון. 20 שנה הם די והותר זמן בכל קנ"מ ובכל מודל עולמי (לא רק בישראל), יעידו על כך העולים "החדשים" פה בפורום שעלו בתחילת שנות ה-90 והיום הם מעורבבים לחלוטין בחברה. לא כי הם איזה משהו מיוחד- בעיקר בגלל שהם רצו להתערות בחברה הישראלית ולא להתבדל ממנה.
את יכולה כמובן גם לשאול את אמא שלי, נניח, שעברה את אותו תהליך.
ציטוט:
דבר שני שמאוד חשוב לציין, האמת ציינתי אותו בהודעה קודמת אבל ניתן להרחיב...
יש דבר כזה שנקרא חופש בחירה, אתה לא יכול לכפות בכוח משפחה להתבולל, אתה לא יכול להכתיב לה איך לחנך את הילד שלה אין לך כול זכות.

יש שתי בעיות באמירות האלו שלך-

1. אני לא מנסה לכפות על אף אחד שום דבר. פשוט תמהתי, בתמימות מוחלטת, למה אחד הקריטריונים למתן שם לילוד חדש צריך להיות שהשם רוסי. זה עניין מאוד תמוה בעייני.

2. המונח התבוללות. הוא בא לציין אקט מאוד מסוים. העובדה שהשתמשת בו- בתום לב או בכוונת תחילה, מחזק את האמירה שלי. התבוללות היא מעשה שלילי ועל כן מדברייך משתמע שהתערות בחברה הישראלית, מבחינתך, היא פעולה שלילית.

ציטוט:
למה העדה הרוסית לא יכולה לתת לילד שלה שם רוסי? אתה יכול להביא לי תשובה יותר ראציונאלית מהתלונות שלך? ומאוד חבל לי לשמוע דעות של אנשים כמוך, אם אתה כול כך מרקנטילי ואתה ישר קופץ ושופט אנשים לפי השם שלהם ולמה ההורים שלהם נתנו לו אותו, מאוד חבל לי...

כי אנחנו כבר לא ברוסיה.

מרוקאים כבר לא נותנים לילדים שלהם שמות מרוקאים, עיראקים, פולנים, יקיים, בריטים, אמריקאים וכו'. אז באמת ובתמים נשגב מבינתי הצורך הדחוף לתת לילד שלך שם רוסי, לגדל אותו בסביבה דוברת רוסית לחלוטין, לשלוח אותו לגן רוסי, לבי"ס שרובו ככולו מורכב מרוסיים ולהעביר אליו לא רק את החוויה הגלותית, אלא גם את התחושה שהוא עצמו עולה חדש ונטע זר בחברה הישראלית.

אני רואה המון ילדים. המון ילדים. שנולדו בארץ לדור שני ואפילו שלישי של עולים מברה"מ לשעבר\רוסיה שגדלים כעולים חדשים לכל דבר. הרוסית שלהם רהוטה, אבל העברית שלהם שבורה. זה חורה לי מאוד.
ציטוט:
יש אנשים שלא מתביישים במוצא שלהם ויש אנשים עם טעם קצת שונה משלך. אסור לפסול אנשים על פי השוני שלהם. להפך זה נפלא מעולם לא יהיה לי מעניין עם אדם שדומה לי ברוב האחוזים.
תיהיה בריא!

ולתמימותי חשבתי שמוצא כולנו מעיראק. או בכלל מאפריקה.

אני לא פוסל אנשים ע"פ השוני שלהם. ז"א אני כן אבל לא במקרה דנן, פשוט לא ברורה לי ההוקעה המכוונת הזו מהחברה שלי.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 02-08-2012, 11:43

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=|Crimson|]מאכל זה..."

ציטוט:
מה שאת אמרת נכון חלקית. כן, מרוקאים מכינים אוכל מרוקאי- אבל לא רק. כנ"ל לגבי שלל העדות. ובכ"ז אוכל זה לא שם. שם זה אחד המרכיבים הבסיסיים ביותר של זהות.

גם אוכל זה זהות. היום עולם גלובלי ושם בכלל לא תמיד מעיד על זהות. היית פעם בצ'כיה? ובשוודיה?
קודם כול ללא קשר אם תהיה לך הזדמנות תבקר שם! דבר שני יש בצ'כיה הרבה מאוד דברים שקוראים להם אברם Abraam ובשוודיה יש הרבה גברים שקוראים להם דויד David והם כלל וכלל לא יהודיים!
בקשר לשמות משפחה, גם הם לא תמיד מעידים על זהות... למשל כאחת שלמדה וחייה ברוסיה 13 שנה וקצת יכולה להגיד לך בלב שלם מאוד שיש הרבה מאוד רוסים נוצרים טהורים עם שמות משפחה כגון: דוידוב DAVIDOV, אברמוב ABRAMOV, יעקובלב YAKOVLEV זה כאן בישראל חושבים ש- "הא אברהם,דוד ויעקוב הם שמות יהודיים אז גם למי שיש שם משפחה כזה הוא יהודי בטוח" אז זהו שלא! וגם רוב הישראלים חושבים שהשמות המשפחה האלה הם קווקזיים או בוכריים... אז זהו שזה ממש, ממש לא! במקור שמות המשפחה האלה בכלל נוצריים. למה? כי הם התקבלו ע"י הכנסייה הפרובוסלאבית של רוסיה לפני אלפי, אלפי שנה וחוץ מזה הם תמיד נזכרים בכנסיות שם. אז נכון שלפי תורה הם באמת שמות יהודיים, אבל אמרנו כבר שהעולם גלובלי לא? ונצרות התפתחה מיהדות באופן ישיר ולכן הם שמים דגש רב על שמות משפחה מהסוג הזה וללא ספק מחשבים אותם לשמות רוסיים נוצריים. זה באמת ככה... אם יצא לך פעם לטייל ברוסיה אתה תתוודע בכך בעצמך איתי למשל בכיתה למדו 2 אברמובים ואחד דוידוב בכיתה והם היו רוסיים אתניים. זה מה שנקרא שמות משפחה על בסיס יהודי שעברו מזמן כבר טרנספורמציה לעם אחר! עובדה הרוב עם שמות משפחה כאלה שם רוסים אתניים. אז איפה הזהות שאתה מדבר עליה?

ציטוט:
אני לא מנסה לכפות על אף אחד שום דבר. פשוט תמהתי, בתמימות מוחלטת, למה אחד הקריטריונים למתן שם לילוד חדש צריך להיות שהשם רוסי. זה עניין מאוד תמוה בעייני.

כי זה עניין של טעם. כבר אמרתי שההורים שלי לא אוהבים שמות ישראלים לא כי הם בכוונה עושים נגד פשוט לא אוהבים. למה אמא שלך קרא לך בשם ישראלי? (אני מניחה שככה זה יש) למה היא לא קראה לך בשם צרפתי, סלאבי, גרמני? עניין של טעם אני מניחה. אז אם יהיו לך ילדים תקרא להם לפי הטעם שלך. אני לא אוכלת בשר כי זה לא טעים וכי זה התעללות על החיי, אז מה? ואתה אוהב בטח קציצות עסיסיות נו ו? זכותך המלאה! אמרתי לך משהו? ממש אין לי בעיה עם זה שאנשים אוכלים בשר אני לא כופה גם את הדעה שלי על אף אחד. אדם צריך להגיע להחלטה כולשהי לפי דעתי עם השלמה נפשית מלאה ולא כי כפו עליו או כי הוא נבהל ממשהו והחליט ככה וככה. חוץ מזה אל תשכח בבקשה שלרוב האנשים מהעדה הרוסית שחיים כאן נשארו שם קשרים: משפחות, אבות, סבים, חברים, קולגות שהם עדיין שומרים איתם על קשר וטסים לשם כול כמה זמן או אלה מגיעים לכאן. אז ללא שום קשר לתת לילד שם רוסי זה גם יתרון, כי כאן אנשים לפחות מקירים שמות רוסיים עקב העליה הגדולה הם התרגלו לשמוע ברחובות סאשה, מאשה נטאשה שם לעומת זאת אנשים לא רגילים כלל לשמוע שמות כמו אילן, יפתח, שני וכדומה כי בינינו אין מי שירגיל את האוזן של הרוסים לשמות כאלה, כי אין שם אנשים שחיים אם שמות כאלהלכן יהיה הרבה יותר מוזר לנסוע לשם או לדבר עם סבא שלך בטלפון שיקרא לך "אילן חמודי" מאשר שהמחנכת כאן בישראל תקרא לו "סאשה מתוקי". זה הכול.
ישן 02-08-2012, 11:51
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]מה שאת אמרת..."

[QUOTE=|Crimson|]גם אוכל זה זהות. היום עולם גלובלי ושם בכלל לא תמיד מעיד על זהות. היית פעם בצ'כיה?[/quote[
כן.
ציטוט:
קודם כול ללא קשר אם תהיה לך הזדמנות תבקר שם! דבר שני יש בצ'כיה הרבה מאוד דברים שקוראים להם אברם Abraam ובשוודיה יש הרבה גברים שקוראים להם דויד David והם כלל וכלל לא יהודיים!

כי אברהם ודוד הם לא שמות יהודיים. הם שמות שהם גם יהודיים. ואני בכלל לא דיברתי על שמות יהודיים אלא על שמות עבריים.
ציטוט:
אז איפה הזהות שאתה מדבר עליה?

זה היה נאום מאוד מעניין. באמת. זה גם לא בטל בשישים שמישהי בגילך מגלה התעניינות והבנה כ"כ עמוקה בנושאים כאלה. אבל לצערי אין לזה כל קשר למה שאמרתי. בודאי ובדואי בנושא הזהות- כך שאין לי באמת מה להגיב לך.
ציטוט:
כי זה עניין של טעם. כבר אמרתי שההורים שלי לא אוהבים שמות ישראלים לא כי הם בכוונה עושים נגד פשוט לא אוהבים. למה אמא שלך קרא לך בשם ישראלי? (אני מניחה שככה זה יש) למה היא לא קראה לך בשם צרפתי, סלאבי, גרמני? עניין של טעם אני מניחה. אז אם יהיו לך ילדים תקרא להם לפי הטעם שלך. אני לא אוכלת בשר כי זה לא טעים וכי זה התעללות על החיי, אז מה? ואתה אוהב בטח קציצות עסיסיות נו ו? זכותך המלאה! אמרתי לך משהו? ממש אין לי בעיה עם זה שאנשים אוכלים בשר אני לא כופה גם את הדעה שלי על אף אחד. אדם צריך להגיע להחלטה כולשהי לפי דעתי עם השלמה נפשית מלאה ולא כי כפו עליו או כי הוא נבהל ממשהו והחליט ככה וככה. חוץ מזה אל תשכח בבקשה שלרוב האנשים מהעדה הרוסית שחיים כאן נשארו שם קשרים: משפחות, אבות, סבים, חברים, קולגות שהם עדיין שומרים איתם על קשר וטסים לשם כול כמה זמן או אלה מגיעים לכאן. אז ללא שום קשר לתת לילד שם רוסי זה גם יתרון, כי כאן אנשים לפחות מקירים שמות רוסיים עקב העליה הגדולה הם התרגלו לשמוע ברחובות סאשה, מאשה נטאשה שם לעומת זאת אנשים לא רגילים כלל לשמוע שמות כמו אילן, יפתח, שני וכדומה כי בינינו אין מי שירגיל את האוזן של הרוסים לשמות כאלה, כי אין שם אנשים שחיים אם שמות כאלהלכן יהיה הרבה יותר מוזר לנסוע לשם או לדבר עם סבא שלך בטלפון שיקרא לך "אילן חמודי" מאשר שהמחנכת כאן בישראל תקרא לו "סאשה מתוקי". זה הכול.

הנאום הזה היה מאוד מרגש, אבל לוקה בשלושה פרטים-

1. אני לא מעוניין לכפות את דעתי על אף אחד.

2. אין קשר בין הדוגמאות המאוד מעניינות שהבאת לבין הנושא שאנו עוסקים בו. לא הצלחתי להבין את הקשר שבין אכילת בשר למתן שמות לילדים.

3. אם היית מחפשת שם יפה ומראש היית מגדירה שכל השמות העבריים עושים לך רצון להקיא- הייתי מבין אותך. הייתי קורא לך צרת אופקים ובטח עוד כמה שמות אבל לפחות היה לך טיעון. אבל את בפירוש רצית שם רוסי. לא שם כלל-לאומי שהוא יפה. לא כל שם שהוא יפה, לא משנה המוצא. אלא שם רוסי. ואת הסיבות ללמה זה חורה הסברנו גם אני וגם בני כבר מס' פעמים, ככה שאנחנו בשלב טחינת המים כרגע.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 01-08-2012, 08:02
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי Seo שמתחילה ב "כנראה, זאת לא פעם ראשונה..."

אה כן, זו פחות או יותר דעתי (אם כי לא דייקת בפרטים אבל זה לא העסק) וזה נגזר מהיות המדינה מדינת העם היהודי.

אבל- אני לא רואה איך זה קשור לויכוח. הטענה והתמיהה שלי נסובים סביב אותו דבר שהייתי אומר למהגרים ישראלים או מקסיקנים לארה"ב, נניח.

והיא- אם התרבות ה"ישנה" שלך קרובה ללבך כ"כ הרבה יותר לתרבות ה"חדשה" שלך, אדרבא, אם אתה בז לתרבות החדשה שלך. אז למה לעזאזל היגרת?

אם אתה נותן לילד שלך שם כמו חואן או חזוס, אתה מגדל אותו בסביבה דוברת ספרדית. אתה חוגג אתו את סינקו דה מאיו ומלמד אותו שהמקסיקנים הרבה יותר טובים מהאמריקאים השמנים וחסרי הבינה. אז למה אתה לא במקסיקו?

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 01-08-2012, 12:32
צלמית המשתמש של Seo
  Seo Seo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Seo שלח הודעה דרך MSN אל Seo Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אה כן, זו פחות או יותר דעתי..."

אני לא אומרת שהבעיה שיש לך היא ספציפית כלפי העולים מרוסיה, ושאתה איזה גזען חלילה. אם היית כותב את אותו הדבר לעולים ממחיקו, זה היה חורה לי בדיוק באותה מידה.
הבעיה נוצרת ברגע שאתה מניח שכל מי שבסה"כ רוצה לתת לילדים שלו שם בעל אופי רוסי, הוא ישר שונא ישראל, גוי, שהגיע לארץ אך ורק כדי לקבל את כספי הקליטה (ויש לא מעט אנשים כאלה, ואני מבטיחה לך שגם לי זה מציק). אבל ראית איפשהו שהיא כתבה שהיא מרגישה טובה יותר מצברים?
הרצון לחלוק עם ילדיך את התרבות עליה גדלת אינו אומר שאתה רואה את עצמך נעלה יותר, זה פשוט חלק ממי שאתה שאינך יכול פשוט להשיל, ובהרבה מקרים אתה גם לא רוצה, ואני לא רואה שום בעיה בזה. לדעתי אפשר ורצוי לשלב בין שתי תרבויות ויותר. כמו שאמרתי לבני, המקום שבו אתה חי הוא חלק ממי שאתה, זה לא אומר שאתה חייב להתמסר לו בצורה כזאת שתשמיד את כל החלקים האחרים בזהות שלך.
וזה עוד מילא, כאמור, אין לי בעיה שתחשוב מה שבא לך. אבל ברגע שגולש מבקש עזרה תמימה ואתה יוצא בהצהרות כמו "אני בז ל..." זה מפסיק להיות דעה, זה הופך להטפה.

ישן 01-08-2012, 13:39
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי Seo שמתחילה ב "אני לא אומרת שהבעיה שיש לך..."

לא ברור לי איך הסקת את כל זה מכך שבסה"כ שאלתי מדוע אחד הקריטריונים ההכרחיים והבסיסים ביותר לשם לילוד חדש הוא שהשם יהיה "רוסי".

אגב, אני שמח שכולם עושים פארטיה על הבוז שאני רוכש, רק חבל שאף אחד לא טרח לקרוא את זה בהקשר הנכון ולהבין שזה דווקא ממש לא היה מכוון לגולשת דנן או אפילו לסוגיה שהיא העלתה.

מעבר לכך- את אומרת דברים שהם נכונים. לפחות בחלק מהמקרים. אולם הם אינם נכונים במקרה של הגולשת, שכן מס' פעמים (והארתי אותם, בחלקם) היא דווקא כן מביעה פן התבדלותי על רקע "עליונות". התבוללות, חינוך רוסי וכו'.
שוב, אני לא אומר שהיא בהכרח עושה את זה באופן מודע, אבל זה מעיד מספיק בעיניי.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 02-08-2012, 12:44
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אה כן, זו פחות או יותר דעתי..."

אבל לא על זה מדובר. לא מדובר על מי שגם ילך רב לבית-ספר רוסי וגם כל החברים שלו יהיו רוסים וגם יחגוג את סינקו דה חג המולדו עם עצו אשוחו וגם יחנך את הילדים שלו שכל הישראלים שמנים ומטומטמים וגם וגם וגם וגם וגם וגם יתן לילד שלו שם רוסי וגם מעריך את התרבות הישנה מכל הבחינות יותר מאת התרבות החדשה. במקרה כזה היית צודק - שיישאר ברוסיה או במקסיקו או בטיזינבי.

אבל כאן מדובר על מקרה שבו הוא רק נותן שם רוסי, ולא עושה את כל שאר הדברים שאמרת. בפרט, הוא לא מעריך את התרבות הישנה יותר מהחדשה.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 02-08-2012, 13:28
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אבל לא על זה מדובר. לא מדובר..."

ואיך אתה יודע את זה?

אנחנו יכולים במקסימום לנחש כאן. היות והנתון היחיד שיש לנו הוא שההורים מתעקשים שהילד יקרא בשם רוסי, המתווה שלי סביר יותר מהמתווה שלך.

אפילו אם ההורים ידחפו את הילד להתערבב בחברה הישראלית כשאתה קורא לו איגור אתה לא משאיר לו הרבה ברירות.

אם אני הייתי נולד בארה"ב, ואפילו אינני חובש כיפה או רחמנא ליצלן נוירוטי עם גיבנת ומבט גלותי. אם יקראו לי מויישל'ה אבריימל'ה מנדי, יגזר עליי לבלות את זמני הפנוי בחצר של ביה"כ ולא בלקלוע לסל ...

לעומת זאת- מייקל, דייויד, נוח וכו' כולם שמות שמגשרים בין שני העולמות, היהודי והאמריקאי.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 02-08-2012, 13:40
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "הדוגמא של ילד יהודי בארה"ב דווקא סותרת את כל הטיעון שלך"

1) לא ברור לי איך זה שולל, אנא הסבר.

2) סביר להניח שאם אני אתבח"ל עם מישהי ואהיה מאושר הרבה מאוד מההשקפות שלי ישתנו. סביר להניח שגם הגיל יעשה את זה. זה לא בהכרח אומר שההשקפות לא נכונות.

בדיוק עכשיו סיימתי דיון עם אמא שלי- שאמרה לי (בנושא לחלוטין לא קשור) שעם הגיל אני אתמתן ושעכשיו אני קיצוני בגלל שאני צעיר. יכול להיות, אמרתי לה. אבל זה לא בהכרח אומר שלהיות קיצוני זה שלילי ולהיות מתון זה חיובי.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 02-08-2012, 14:35
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "ואיך אתה יודע את זה? אנחנו..."

נכון, אנחנו לא יודעים, אבל אני חושב שדווקא הניחוש שלי הוא הסביר יותר.
בעצם, אני לא יודע אם הוא סביר יותר. מבחינתי שתי האפשרויות סבירות באותה מידה. אבל בניגוד אליך, אין לי את הביטחון העצום שהמצב בקשר למידע שלא נתון הוא דווקא כזה ולא אחר...

איגור זה שם קצת בעייתי כי הוא נשמע לי כמו מפלצת מסרט מצויר או משהו כזה (אפילו שלא ראיתי), אבל פגשתי המון בעלי שמות רוסים שהשתלבו יפה מאוד ולא ישבו במקבילה של חצר בית-הכנסת. חלקם אפילו לא רוסים בכלל, אגב. וכשאני אומר לא רוסים אני לא מתכוון אוקראינים או משהו כזה. לדוגמה, הכרתי בתיכון בחור ממוצא רומני בשם ולדי. בתפישה שלי ושל רוב האנשים שאני מכיר, לרומנים אין מראה נורא אינדיקטיבי למוצא כמו סלאבים (או אתיופים, או משהו ברור כזה). חוץ מהשם, לא הייתה שום דרך לדעת ואפילו שום סיבה לחשוב שהוא לא ישראלי-שורשי-מעורבב-היטב.

זה לא שלשם אין שום השפעה, אבל הוא ממש לא קובע הכל כמו שעולה מדבריך. אני לא רואה שום בעיה ושום סתירה בין זה שאנשים רוצים גם להתחבר לתרבות היהודית-ישראלית החדשה וגם רוצים לשמור על חלק מהמורשת התרבותית הקודמת שלהם (בין אם זו מורשת רוסית או אחרת, ובלבד שמדובר באלמנטים חיוביים כמו נגינה על פסנתר ולא באלמנטים שליליים כמו הרס הכבד עד גיל 17 עקב שתיית וודקה ללא הגבלה מגיל 13).

ישן 02-08-2012, 23:50

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "ואיך אתה יודע את זה? אנחנו..."

ציטוט:
ואיך אתה יודע את זה?

אנחנו יכולים במקסימום לנחש כאן. היות והנתון היחיד שיש לנו הוא שההורים מתעקשים שהילד יקרא בשם רוסי, המתווה שלי סביר יותר מהמתווה שלך.

אפילו אם ההורים ידחפו את הילד להתערבב בחברה הישראלית כשאתה קורא לו איגור אתה לא משאיר לו הרבה ברירות.

אם אני הייתי נולד בארה"ב, ואפילו אינני חובש כיפה או רחמנא ליצלן נוירוטי עם גיבנת ומבט גלותי. אם יקראו לי מויישל'ה אבריימל'ה מנדי, יגזר עליי לבלות את זמני הפנוי בחצר של ביה"כ ולא בלקלוע לסל ...

לעומת זאת- מייקל, דייויד, נוח וכו' כולם שמות שמגשרים בין שני העולמות, היהודי והאמריקאי.

1. איך הגעת למסקנה הזאת שאיגור לא ישתלב טוב בחברה הישראלית? מה זה משנה איך יקראו לאדם?
מצידי שיקראו לו Dardarian אם ההורים שלו חובבי ספרות קלאסית מושבעים... זה לא אומר שהוא פסול רק בגלל השם. גם לי יש שם רוסי והשתלבתי יפה מאוד הן בחברה הישראלית והן בחברה הרוסית. ונגיד והיית פוגש במישהו שקוראים לו איגור אזמה היית פוסל אותו בגלל השם? יכול להיות שהוא היה יכול להיות חבר מושבע שיתמוך בך בשעות קשות. וסליחה נכון, יש כאלה אנשים בארץ שדי מסננים אנשים בגלל השמות שלהם, הדתות שלהם, צבע שיער שלהם ומה לא אז יופי! אז לפחות השם ישמש כאינדיקטור לחבר צבוע.
ישן 03-08-2012, 08:02
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי |Crimson| שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]ואיך אתה יודע..."

נו באמת, את יותר קרובה לגיל ממני ומעבר לכך בני כבר אמר זאת למעלה.

אם אני אקרא לילד\ה שלי דרקולה כי אני חובב ספרות קלאסית, או פרדי קרוגר כי אני בקטע של סרטי אימה או שלגייה כי אני חובב דיסני, או סתם מפגר כי אני אדיוט זה מקבע את מעמדו החברתי- בודאי ובודאי בשנותיו הראשונות (שכן כולנו יודעים שילדים הם חסרי רחמים) והשנים הראשונות הן החשובות ביותר בפיתוח האופי והשקפת העולם של הילד.

אם אני אקרא לילד שלי איגור- בסבירות גבוהה שהוא ישחק בבי"ס עם סבטלנה, סרגיי וואדים. זאת בהנחה שאני בכלל אשלח אותו לבי"ס שיש בו ילדים שקוראים להם יעל ואייל.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 02-08-2012, 23:41

אמממ

ציטוט:
אה כן, זו פחות או יותר דעתי (אם כי לא דייקת בפרטים אבל זה לא העסק) וזה נגזר מהיות המדינה מדינת העם היהודי.

אבל- אני לא רואה איך זה קשור לויכוח. הטענה והתמיהה שלי נסובים סביב אותו דבר שהייתי אומר למהגרים ישראלים או מקסיקנים לארה"ב, נניח.

והיא- אם התרבות ה"ישנה" שלך קרובה ללבך כ"כ הרבה יותר לתרבות ה"חדשה" שלך, אדרבא, אם אתה בז לתרבות החדשה שלך. אז למה לעזאזל היגרת?

אם אתה נותן לילד שלך שם כמו חואן או חזוס, אתה מגדל אותו בסביבה דוברת ספרדית. אתה חוגג אתו את סינקו דה מאיו ומלמד אותו שהמקסיקנים הרבה יותר טובים מהאמריקאים השמנים וחסרי הבינה. אז למה אתה לא במקסיקו?

1. בז? אני לא בזה לשום תרבות. להפך תרבויות זה מעניין כי מגלים דברים חדשים, לומדים מנהגים חדשים, מגוונים.
2. אתהכול כך מגזים... באמת שהפכת את הזבוב לפיל.בשום הודעה שלי לא אמרתי שמישהו יותר טוב ממישהו אחר. אני אף פעם לא נוהגת באופן אינדוקציונאלי, זה פסול! למה להסיק מסקנות על סמך הפרט? אמרתי שאיו מה לעשות ושיש חרא בכול מקום, ממני אף פעם לא תשמע שמישהו יותר טוב רק בגלל המוצא שלו ממישהו אחר. טוב שלא השוואת את כול הרוסים להיטלרים. עצוב לי שאתה חושב ככה.
ישן 31-07-2012, 23:14

הוא לא בשליטת הרוסים אבל
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי Seo שמתחילה ב "גם אולגה זה לא ממש שם רוסי..."

יש בכל ארץ נוצרית גירסא של יוליה. האמת? עד לעליה אחרי קריסת ברה"מ רוב השמות שכיום נחשבים ל"רוסיים" היו נפוצים אצל עדה בדלנית אחרת... AKA זוללי הצ'ורבה. אודטה, אומלטה, פלוריאנה וליליאנה. כשאני חושב על זה? הם גם שלטו בתחום הנקניק שיוצר מבהמה שוכנת בוץ ועושה "אוינק אוינק"... אשכרה הרוסים חיסלו להם את הנישה.

פעם אמרתי לרוסי אחד שניסה ללמד אותי שחמט מקצועי באיזה שער של יישוב בבקעה, ב"ואסילי" ו"דימיטרי" הם בסך הכל בסיליוס ודימיטריוס וש"אנחנו" פה בארץ התמודדנו אתם עוד בחנוכה הראשון בהיסטוריה. זה היה לו יותר מדי והוא פצח בנאום של שעה אודות זה שהציונות זה בכלל פרוייקט סודי של המפלגה הבולשביקית, הגבעטרון גנבו הכל מהמקהלה על שם אלכסנדר וסילייבסקי ושגפילטע פיש זה מאכל אוקראיני לאומי. מעבר לרחמי לאזרחי אוקראינה, והקהל של מקהלת אלכסנדר וסילייבסקי , העדפתי להשפיל מבט. אז הבנתי איך לכל הרוחות העם הזה שלט בחצי עולם למרות שמעולם לא הצליח להתגבר על המכשלה הטכנית שבלייצר מספיק נייר טואלט לכל האוכלוסיה.
ישן 31-07-2012, 23:54
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "הוא לא בשליטת הרוסים אבל"

אחי, אתה מפספס את הנקודה.

חלק גדול מהשמות הרוסים אינם ממקור סלאבי, אלא שמות יוונים (שניתן להניח שהגיעו לרוסיה עם הנצרות האורתודוקסית). סבבה. אבל זה לא העניין.
עדיין אם תיקח את מאתיים השמות הנפוצים ברוסיה (האירופית, לצורך העניין), אלה הם שמות רוסיים. למי אכפת שג'ון האמריקאי מגיע מיואנס שמגיע מיוהאנס שמגיע מיוחנן שמגיע מיהונחן בכלל?

כמו שג'ון זה לא יוחנן, Юлия זה לא Yulia ו-Ольга זה לא hellig ולא heilagur ולא Helga ולא אולגה. "אולגה" (/olga/) זה עברות-למחצה של Ольга‏ (/olʲga/ או [ол'га]).

ישן 31-07-2012, 23:17

כמעט ואין שמות רוסיים אתניים
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מזל שיוליה לא שם רוסי"

חוץ מכמה כמו סבטלנה, ולדיסלבה ועוד כמה שזה נטו שמות רוסיים, צ'כיים סלביים במקור. גם המשמעות שלהם נובעת מהשפה הרוסית. סבטלנה זה כמו אורית אישה זוהרת, עם אור מבפנים וולדיסלבה זאת אחת ששולטת על עצמה ועל המצפון שלה, עצמאית אמפשר להגיד.

שאר השמות הם הגיעו לרוסיה עם הכיבושים של האמפריה הרוסית האוקראינית (רוסיה הקייבינית מה שנקרא) ולכן אולגה ויוליה ושאר השמות הם בכלל במקור או יווניים או לטיניים. באופן אסוציאטיבי יוליה ואולגה בישראל ישר נתפסים כשמות רוסיים. אפילו אם ברחוב תשמעי את השם יוליה לא תהיה לך צל של ספק שמדובר בילדה ממוצא רוסי, אורקאיני וכול מה שקשור.

וד"א אליאנה זה שם מדהים גם. שינית גם בת.ז? (SEO)
ישן 01-08-2012, 08:44
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "רק השם הפרטי שלי עברי"

כן. יצאו ממנה הרבה ביאושים.

כמו הרבה דברים שדב"ג יזם- אני חושב שהלב היה במקום הנכון, הביצוע, כרגיל פשוט לא.

אז לתפוס ילדים, לא משנה אם זה במעברה או בנתב"ג ולהגיד להם- מעכשיו לא קוראים לך סבינה אלא שרה, או במקום וורקו קוראים לך יוסף זה כנראה לא הדרך הנכונה. אבל בהחלט ראוי לעודד את השלת התרבות הגלותית. וזה בהחלט יותר מסביר בעייני לדרוש מכל מי שנושא במשרה ציבורית, אדרבא כאשר הוא נשלח לייצג את מדינתו בחו"ל, להתהדר בשם עברי ולא בשם גלותי.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 01-08-2012, 15:21
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי MiRi_GrEEn שמתחילה ב "תחושת צדק זה משהו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MiRi_GrEEn
תחושת צדק זה משהו סובייקטיבי...

למה הם פה? מיליון ואחת סיבות. גם אם הסיבות לא לרוחך, וגם אם צורם לך שהם פה אולי בגלל שיקולים כלכליים או שיקולים אחרים שלא קשורים לציונות, זה לא גורע מזכותם להיות פה...

גם זכות זה כנראה עניין סובייקטיבי. בואי נגיד שהם פה מתוקף החוק?
ציטוט:
המדינה היא יהודית ודמוקרטית. ויש חוק שאומר שגם אם סבא שלך היה יהודי, אתה יכול לבוא. וזה אולי מעצבן, כי זה פותח פתח למי שלא מרגיש יהודי בכלל לבוא הנה, אבל זה המצב.

נכון, אבל לחוק אין כל קשר להיות המדינה דמוקרטית. האמת שהוא קשור אך ורק לרצונה להיות יהודית.

ואין ספק שחוק השבות הוא חוק ארכאי שזקוק לעדכון דחוף. מאוד. מאוד.
ציטוט:
אם החוק היה אומר שרק מי שיהודי שומר מסורת יכול להגיע התוצאות היו עלולות להיות הרות אסון

אבל אין שום קשר לשמירת מצוות. האמת שדובר פה מעט מאוד על יהדות כדת, אלא על יהדות כלאום. עבריות אם תרצי.
ציטוט:
אם היית רוצה לגור במדינה המסויימת הזאת באירופה שבה אתה זכאי לאזרחות, אז מקומך היה שם.

לא, כי כל עוד אתה מתבדל מהמקום בו אתה חי, אפילו אם יש אופציות מחיה גרועות יותר מבחינתך (באופן אירוני- דווקא המקום הזה שעל תרבותו אתה מתרפק) זה לא מקומך. "מקומך" מתקשר אצלי למקום בו אתה עורג להיות. מקום בו אתה מרגיש בנוח. המעמד החדש שנוצר פה מזכיר לי יותר סוגשל פליטים, כאלה שאנוסים להיות פה אפילו שהם עורגים חזרה למולדת שלהם (אע"פ שבניגוד לפליטים, שום דבר, פרט אולי למצב כלכלי, לא מונע מהם לחזור למולדת) וזה מצב חולני שעתיד להביא לקשיים רבים לכל הצדדים המעורבים.

לסיכום- הפואנטה היא- שרק בגלל שהחוק כרגע אומר כך- לא אומר שכך המצב צריך להיות ושלא צריך לשאוף לעדכן את החוק ולהתאים אותו לרוח הנושבת בשנות ה2000, לא ה50.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 01-08-2012, 15:37
צלמית המשתמש של MiRi_GrEEn
  MiRi_GrEEn MiRi_GrEEn אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.03
בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=MiRi_GrEEn]תחושת צדק..."

ציטוט:
אבל אין שום קשר לשמירת מצוות. האמת שדובר פה מעט מאוד על יהדות כדת, אלא על יהדות כלאום. עבריות אם תרצי

לא אמרתי מצוות, אמרתי מסורת... התכוונתי בדיוק למה שאתה מתכוון - עבריות... (מנהגים, מאכלים, שמות). ואני חושבת שאם מגבילים, או היו מגבילים לצורך העניין, את החוק ליהודים בעלי "עבריות" מובהקת, עדיין זה היה רע. אבא שלי יהודי לחלוטין, כשהוא היה קטן הוא היה אוכל על זה מכות על בסיס כמעט יומי, למרות שאף פעם לא הייתה לו עבריות מתפרצת. ופה הוא עדיין מתקשה עם השפה (גם אחרי 20 שנה) ואוכל אוכל של רוסים. אז מה? הוא היה צריך להשאר שם?

ציטוט:
לא, כי כל עוד אתה מתבדל מהמקום בו אתה חי, אפילו אם יש אופציות מחיה גרועות יותר מבחינתך זה לא מקומך. "מקומך" מתקשר אצלי למקום בו אתה עורג להיות. מקום בו אתה מרגיש בנוח. המעמד החדש שנוצר פה מזכיר לי יותר סוגשל פליטים, כאלה שאנוסים להיות פה אפילו שהם עורגים חזרה למולדת שלהם

אני יודעת שהמקום להשוואה שאני הולכת לעשות הוא קטן מאוד, אבל אני אנסה.
בוא נדבר רגע על היהודים בארה"ב. נתעלם מההיבטים הדתיים, נתרכז רק במאפיינים החיצוניים. ארה"ב היא מדינה נוחה לחיות בה, ויש בה ימבה יהודים. יש יהודים שגרים בקהילות סגורות, עם מאפייני לבוש והתנהגות שונים לחלוטין מאופי המקום. ויש יהודים שכן קוראים לבן שלהם ג'וש וחוגגים לו באר מיטסווה אבל משתלבים ומצליחים בהוליווד. אתה חושב שהיהודים מהקבוצה הראשונה שתיארתי, לא צריכים להיות שם? זה לא מקומם? למה הם לא באים לישראל?

לגבי האזרחות האירופאית - אתה אומר, אם הבנתי נכון ותקן אותי אם אני טועה, שגם אם אתה רוצה לחיות במדינה מסויימת, מרצונך החופשי, וכן בוחר להבדל מהאוכלוסיה שם ולשמור על המנהגים שלך שעליהם גדלת, זה פשוט לא מקומך? אני מבינה את ההגדרה שלך ל"מקומך", אבל עדיין... לפי דעתי יש אנשים שאולי מייחסים קצת פחות חשיבות למקום הפיזי שבו הם נמצאים... אולי מייחסים חשיבות גדולה יותר להצלחה או למשפחתיות או כל דבר אחר...

נערך לאחרונה ע"י MiRi_GrEEn בתאריך 01-08-2012 בשעה 16:03.
ישן 01-08-2012, 17:50
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי MiRi_GrEEn שמתחילה ב "[QUOTE]אבל אין שום קשר לשמירת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MiRi_GrEEn
אבא שלי יהודי לחלוטין, כשהוא היה קטן הוא היה אוכל על זה מכות על בסיס כמעט יומי, למרות שאף פעם לא הייתה לו עבריות מתפרצת. ופה הוא עדיין מתקשה עם השפה (גם אחרי 20 שנה) ואוכל אוכל של רוסים. אז מה? הוא היה צריך להשאר שם?

חלילה. אמא שלי עברה חוויה דומה.
אבל ההנחה היא שאבא שלך רוצה להיות פה. רוצה להשתלב בחברה, הוא פשוט מתקשה. זה מובן- במיוחד אצל אנשים מבוגרים. סבתא שלי לא הסתדרה עם העברית עד יומה האחרון ולכן היה לה קשה לתקשר אתי, אבל היא בהחלט ניסתה.

אנחנו מדברים על כאלה שמלכתחילה לא לומדים עברית כי...אין כ"כ צורך. בבית מדברים רוסית, בגן מדברים רוסית, במכולת מדברים רוסית, העיתון ברוסית, הטלויזיה ברוסית...הבנת את הנקודה.

הנה, אני סוגשל חונך עכשיו ילד שיש לי קשר לסבתא שלו- שהיא אישה מדהימה, עולה חדשה מברה"מ לשעבר שהייתה מהנדסת רכבות ופה היא עובדת בעבודות בתחתית שרשרת המזון כדי להתפרנס בכבוד. היא דוגמא חייה לאלו שרוצים להשתלב אבל לא מצליחים מפאת הגיל. הבת שלה, לעומת זאת, ההיפך הגמור (ובקרוב היא גם עוזבת את הארץ, כנראה) כתוצאה מכך- הנכד- עליו אני מדבר, כבר עולה לכיתה ג' ועדיין לא מצליח לתקשר ברמה נדרשת בעברית. מובן מאליו שהוא רהוט ברוסית. וזאת עדיין דוגמה למקרים הכי פחות קיצוניים.
ציטוט:
אני יודעת שהמקום להשוואה שאני הולכת לעשות הוא קטן מאוד, אבל אני אנסה.
...
אתה חושב שהיהודים מהקבוצה הראשונה שתיארתי, לא צריכים להיות שם? זה לא מקומם? למה הם לא באים לישראל?

לא קטן בכלל ובהחלט במקום. לשאלתך- כן, בפירוש לא מקומם. גם אמרתי את זה עשרות פעמים ע"ג הפורום. גם אמרתי איך אני מתגרה בקרובי משפחה יהודיים שלי שגרים בארה"ב על זה שהם אומרים ג' פעמים ביום "שם ישבנו ובכינו בזוכרנו את ציון" ואז הם הולכים לאכול בייגעל ולקס בשדרה החמישית.

אדרבא- עוד דוגמא מהחיים (בחיי שאני לא ממציא את זה) אתמול באו אלינו קרובי משפחה מדרגה 7,000 בערך מנ"י. אמא שלי אמרה לי "אתה תאהב אותם, הבעל הוא ציוני מושבע" ואז תיקנתי אותה שציוני הוא בודאי לא. אולי חובב ציון, אולי תומך בציונות, אבל בודאי לא ציוני...כי אם היה ציוני- הוא היה חי בישראל.

אגב להם, לכולם, יש שמות בלתי יהודיים בעליל (לא בהכרח ז"א, רייצ'ל למשל) אינם שומרי מצוות אבל הם מגדירים עצמם כיהודים.
ציטוט:
לגבי האזרחות האירופאית - אתה אומר, אם הבנתי נכון ותקן אותי אם אני טועה, שגם אם אתה רוצה לחיות במדינה מסויימת, מרצונך החופשי, וכן בוחר להבדל מהאוכלוסיה שם ולשמור על המנהגים שלך שעליהם גדלת, זה פשוט לא מקומך? אני מבינה את ההגדרה שלך ל"מקומך", אבל עדיין... לפי דעתי יש אנשים שאולי מייחסים קצת פחות חשיבות למקום הפיזי שבו הם נמצאים... אולי מייחסים חשיבות גדולה יותר להצלחה או למשפחתיות או כל דבר אחר...

זה כמו מולדת. זה אולי נשמע כאילו הכוונה למקום בו נולדת- אבל זה לא. מולדת זה הגדרה למקום אליו אתה עורג. אתה יכול מאולם לא להיות במקום מסוים והוא עדיין יהיה המולדת שלך.

מסכים שיש אנשים שמייחסים פחות חשיבות למדינה בה הם חיים, אבל אז היית מצפה שהם יפגינו את אותו יחס כלפי המדינה הקודמת שלהם, לא רק הנוכחית.
בכלל- להגר זה חתיכת פרוצדורה מטורפת וקשה, אני בטוח שאת מכירה את זה מההורים שלך (או שחווית את זה בעצמך) קשה לי להאמין שאנשים עושים את זה סתם בשביל הכיף.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 01-08-2012, 15:36

אתה באמת חושב שהמדינה צריכה להתערב, אפילו ברמה האתית, בשמות פרטיים?
בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "רק בגלל שמשהו חוקי- לא אומר..."

כאילו ... עד לפני כמה שנים הייתי רואה מודעות אבל עם שם של פלוני "אדולף &%$%#"... זה לא שהעולים מברה"מ המציאו משהו חדש.

במאמר מוסגר: אישית אין לי תרבות "אם" אלטרנטיבית... המוסיקה שאני שומע היא באנגלית אבל מז'אנר אוניברסאלי. פרט לכך אין לי שיוך הסותר את התרבות ה"עברית" או היהודית, גם אם לא עולה בקנה אחד אתה. אבל בכנות? התרבות ה"עברית"-"ציונית"-"צברית": כולל השמות ושאר הנגזרות - כל כך בינונית, עילגת, לא רצינית ולא מושכת עד שקשה לי, אפילו כשאני במצברוח דיקטטורי, לבקש בכנות ממישהו לאמץ אותה. לא נעים לשמוע אבל התרבות החילונית שנוצרה פה לא יכולה לעודד אדם, אלא אם הוא קנאי מאוד אידאולוגית, להזדהות אתה מבחירה.
ישן 01-08-2012, 17:53
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אתה באמת חושב שהמדינה צריכה להתערב, אפילו ברמה האתית, בשמות פרטיים?"

על השאר עניתי לך בהודעה למעלה.

אני מאמין שדיברתי מספיק ע"ג הפורום כדי שיהיה ברור שאני לא בעד התערבות מוגברת בחיי הפרט. גם לא קראתי לזה במרומז בהודעות באשכול הזה. אבל בפירוש אמרתי שאדם שבוחר להעניק לשמו שם "גלותי" יש לו בעיה זהותית. מרבית האנשים עם הבעיות הזהותיות הם אנשים שהיו צריכים לא לעבור במסננת של חוק השבות, בהנחה והוא לא היה החוק השבור שהוא היום.

יוצא מן הכלל נציגים רשמיים של מדינת ישראל. צר לי מאוד, אבל זה לא ראוי בעיניי ששגריר ישראל בארה"ב יקרא אדולף.

סתם, כאנדקטודה, קשה להסביר לצרפתי הממוצע למה ישראלים צריכים מדינה משל עצמם כאשר לנציג הישראלי בצרפת קוראים, לא יודע...מירוסלב.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 02-08-2012, 11:24

בצרפת ישנה מדיניות של איסור שמות "לא צרפתיים"
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "על השאר עניתי לך בהודעה..."

וצרפת לבד בעניין הזה. סתם דעתי... למי שלא חושב שליהודים צריכה להיות מדינה משל עצמם שום דבר לא קל להסביר.

פעם ישבתי באיזו חורשת אורנים על חוף הים הבאלטי ליד קלינינגרד עם כמה "אנשי עסקים" רוסיים. כטוב ליבם בסמוגאן ולחם שחור השיחה גלשה למקומות שלא קשורים בכלום.

אחד מהמשוחחים, שהיה מאלה שידעו לדבר על מלחמת העולם השניה לא בקלישאות הרגילות שאתה שומע מרוסים (וזה הישג ענק בשבילו!) פתאום התחיל לשאול אותי על השימוש בשפה הארמית בשיחות היום יום בין יהודים וישראלים. אמרתי לו שאין כמעט שום ישראלי שמבין ארמית, זו לא שפה שמישה ובטוח לא לצרכים עסקיים. זה לא שינה לו דבר: הוא טען שיש משהו מוזר בכך שאנו רואים עצמינו כ"עם" אבל מתעקשים לדבר בבליל של שפמות כמו עברית, יידיש וארמית. נשבעתי לו שהשתיים האחרונות לא מדוברות, ובשביל ללעוג לו הצעתי בנימוס שילמד על "לאדינו" שהיא עוד "שפה סודית יהודית". זה לא עזר בלירה. לטענתו הייתי הישראלי ה"לא רוסי" הראשון שאתו ממש שוחח בחייו.

הוא גם אמר שהישראלים מאוד מוערכים בעיניו כמומחים לעשיית כסף. זה למרות שברוב שאר השיחה הוא שדיבר על האופציות של לעשות כסף בקלינינגראד (אחד מהמרכזים העולמיים לסחורה גנובה, הלבנת כספים וסחר בבני אדם ובכלל "חור תחת" אזורי), כסף-כסף-כסף ועוד כסף. כמה נשים אוהבות כסף (לשוביניזם הרוסי המחריד אני דווקא פיתחתי מין סימפטיה מסויימת), כמה הכל הכל חרטא ורק כסף וכמה כסף הוא עשה מאז שהבין את זה. הוא שאל אותי למה אין לי דרכון ליטאי, גרמני או פולני כי "ככה עושים עוד כסף" (לו היה דרכון ליטאי , שהוא מתעב, אבל מחזיק בשביל "לעשות כסף"). הסברתי לו שבאופן כללי אני לא מאמין בהחזקת אזרחות כפולה (אלא אם נולדת אתה) ושבטוח לא אאחוז בדרכון של שלושה עמים שממוקמים בפסגת הפירמידה של עושי הצרות ליהודים במאה העשרים. הוא לא היה מסוגל להבין את זה וטפח לי חזק תוך שהוא צוחק ואומר "מת עליכם הייבריי". אתה מבין? היהודים עושים כסף....

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 02-08-2012 בשעה 11:29.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:08

הדף נוצר ב 0.29 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר