לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-08-2012, 00:04
צלמית המשתמש של dudib
  משתמש זכר dudib dudib אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.08
כללי קורס מפקדים

שלום,ראשית אני רוצה לדון באשכול זה בנושא של מקומו של חיל האיסוף הקרבי בשדה המערכה הטקטי כגורם מתאם בין הכוחות;

שנית אני צריך הצעות לנושאים לתכני שיעורים שיתאימו לקורס מפקדים+, כשאני מציין "תכני שיעורים" אני מתכוון לנושאים מגוונים- החל מנושאים ערכיים ,דילמות פיקודיות או מגמות בטכנולוגיות צבאיות ועד לנושאים כמו טקטיקה/אסטרטגיה צבאית או מור"קים של קרבות.

בשביל שהאשכול ישאר מסודר ככל האפשר אני אגיב בשתי תגובות משלי- תגיבו אליהן בנפרד וככה האשכול יהיה קל יותר להבנה ולקריאה.

*בקשר לתכני שיעורים, תרשו לעצמכם להתפרע- לפי דעתי כדי להיות מפקד טוב צריך גם ידע כללי רחב, תעלו תכנים שקשורים לכל רבדי הלוחמה ולכל המימדים (החל מיבשה ועד לחלל)
** הסיבה שאני פותח אשכול זה בפורום הזה ולא בפורום מתגייסים וסדיר, היא משום שהגולשים הפעילים בפורום זה הם מנוסים יותר והרמה הכללית יותר גבוהה.

תודה רבה למי שישתתף!

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-08-2012, 00:24
צלמית המשתמש של dudib

מקומו של חיל האיסוף הקרבי הוא מרכזי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dudib שמתחילה ב "קורס מפקדים"

בעיני לחיל האיסוף הקרבי יש מקום מרכזי בשדה המערכה גם בבט"ש וגם במלחמה ממשית.
בבט"ש אני מניח שכולם יסכימו איתי שלחיל יש תפקיד חשוב מלבד התצפיתניות, יש את הלוחמים שאוספים מידע אשר בתורו מעובד למטרות או נשמר כזיכרון ארגוני מועיל למצבים מסוימים וגם מידע שמצביע על מגמה או היערכות לשם ביצוע פעילות חבלנית עוינת באזור מסוים.
וכל זה עוד מבלי לציין את התפקיד המרכזי שלו שהוא לחבר את כל הקצוות של המודיעין הטקטי ולהצביע על אירועים חריגים, וגם ההכוונה והתיאום שהוא מבצע בין הכוחות בשטח בין אם מדובר בחי"ר, ארטילריה או כלי טיס.

מלבד התרומה של החיל בתחום ה-HLS של הבט"ש גם במלחמה יכול להיות לו תפקיד ממשי, מנקודת המבט שלי אין סיבה שאם תפתח חלילה מלחמה אז הלוחמים מהחיל לא יכנסו מהכוחות הראשונים או ימוסקו לעומק השטח במטרה לתפוס מקומות אסטרטגיים שעליהם ניתן לתצפת ולהעביר מידע אם המקומות או צירים לדוגמה ימוטענו או שיציבו בהם מארבים של האויב.
וכך במקרה הצורך יוכלו להפנות כוחות מיוחדים לאזורים ספציפיים כדי לפתוח צירים בשיתוף עם הכוחות תצפית שיוכלו להכווין ולתאם בין הכוחות בשטח, או שיוכלו לתת איכון מדוייק לתקיפות אוויריות על כוחות אויב וכך גם להקל בעומס על כוחות מיוחדים שיוכלו להתפנות למשימות יותר קריטיות למערכה.
מהכרותי את החיל- יש לו כוח אדם איכותי לרוב, בטח מאז שהוא אורגן מחדש כחיל עצמאי.
עכשיו הוא עדיין בעיצומו של רארגון ובחינה מחודשת של התו"ל שלו.

נערך לאחרונה ע"י dudibenjamin בתאריך 05-08-2012 בשעה 00:27.
ישן 06-08-2012, 03:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי dudib שמתחילה ב "לגבי התכני שיעורים.."

סתם להעביר שיעורים למפקדים זה חסר תועלת. השאלה היא איזה מפקדים אלה, מה הם צריכים לעשות, ומה פערי הידע שלהם.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 06-08-2012, 08:21
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "סתם להעביר שיעורים למפקדים זה..."

תפסיק כבר יא טרחן.
בארצות הברית דארפא מתכננת רכב על פי חכמת ההמון, אז פה בונים קורס מפקדים+ על בסיס חכמת הפורום, מה הבעיה הגדולה? הרי זה לא שבצה''ל יש ספריות עם אוגדנים מרתקים של תחקירים ממלחמת יום כיפור ושל''ג, בכיכובם של אנשים שאחר כך גדלו להיות מפקדים מובילים ואף דמויות מובילות בחיים הפוליטיים והאזרחיים של מדינת ישראל (רפול מצד אחד ושלמה ינאי מהצד השני, למשל?).

אני ביליתי שעות רבות בשבתות שנשארתי בקק''ש בקריאת ספרות צה''לית מרתקת, מועילה וזנוחה בספריית שיזפון. תחקירי קרבות, מערכי הדרכה מבוססי ארועים אמיתיים וכמובן, היו גם פה ושם שטויות שנכתבו ברמה של "חברת קולט היתה חברת צעצועים", אבל כמו בכל דבר בחיים, אין מנוס מהפעלת שיקול דעת לגבי מה שאתה קורא.

אמא, אין לי כוח ללכת לספרייה, אני בודק באינטרנט אולי מישהו כבר עשה על זה עבודה...

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 06-08-2012, 10:05
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "מה שאמרת זה אוקסימורון. אם..."

זה לא אוקסימורון. מקסימום אקרוסטיכון שיצא משליטה.
נכון שלך זה לא עוזר, אבל הצבא שלנו הוא יותר מורכב מיש או אין זכרון ארגוני. אני זוכר חלקים ממה שקראתי. אני זוכר שהגעתי אליהם לבדי. אני זוכר שכשעשיתי מסלול מחלקה רטוב (עם טנקים) בדגלים כלא היה לה''ן מפורש של הימנעות מעבודה עם קשר, נתנו לי בראש. ולא היו חייבים לתת לי בראש. כל מ''פ יודה שלפעמים טטוב מאוד שהמ''מים שלו יעבדו בדגלים והוא יוכל לדבר בקשר יותר בחפשיות אל פלוגתו. (בטנקים אין לצעוק. יש קשר או דגלים. זהו)
לכן אני נשאר בדעתי. אפשר לחפור ולמצוא זהב בצבא. המפקד הטוב אמור להשקיע בזה איזשהו חלק מהזמן שלו ולא לרוץ להמציא מחדש. בוודאי שהאוגדונר צריך להיות נדרש למצוא ולהחיות את הידע שנצבר כבר ושולם בדם.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 06-08-2012, 08:42
צלמית המשתמש של dudib

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "סתם להעביר שיעורים למפקדים זה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
סתם להעביר שיעורים למפקדים זה חסר תועלת. השאלה היא איזה מפקדים אלה, מה הם צריכים לעשות, ומה פערי הידע שלהם.

קודם כל הקורס הוא מפקדי כיתות בחיל האיסוף הקרבי, מה הם צריכים לעשות? לפקד! והפיקוד באיסוף קרבי הוא שונה מאוד מפיקוד על כוח חי״ר רגיל, הלחצים והדילמות שעומדות מול מפקד צוות של איסוף קרבי הם שונים וגדולים לאין שיעור לעומת חי״ר רגיל, אצלנו בחיל קוראים לזה ״המפקד האסטרטגי״ משום שלמפקד צוות באיסוף קרבי יש תפקיד ואחריות חשובים מאוד- הוא אחראי במישרין ובעקיפין לשלומם של לא רק חיילי הצוות שלו, אלא גם הצוותים המוכוונים- שריון/ארטילריה/ חי״ר/ מסקר״ים.., תפקידו גם לדאוג שמרחב הפעולה נקי ואם לא אז גם לדעת להצביע במדויק על המטרות בתא השטח.
וכל זה רק בפן המבצעי, עדיין לא הזכרתי את התפקיד של הצוות להצביע על מגמות בתא שטח מסוים ולציי״ח בהתאם.

כך שאני בתור אחראי להכנה של המפקדים האלו- רוצה שתחומי העניין שלהם יהיו גדולים ככל האפשר, מה גם שאלו הם קציני העתיד של החיל- שכרגע נמצא במצוקה קשה יחסית של קצונה.
גם נעשה ניסיון וראינו שככל שתחומי הידע שיועברו בשיעורים השונים יהיו מגוונים יותר, כך גם רמת העניין שהם מגרים אצל החניכים גבוהה יותר, בהתאם לכך אני מניח שגם רמת האיכות שלהם תעלה בהתאם.

ישן 06-08-2012, 09:34
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי dudib שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]סתם להעביר..."

מכל הרשימה שכתבת, סעיף 5 רלוונטי. סעיף 8, אולי.

יש רשימה ארוכה של דברים חשובים שהם צריכים לדעת. כמעט אף אחד מהם אי אפשר לעשות בשיעור בודד, וסביר להניח שלא תצליח להעביר את כל מה שצריך בקורס. אני אתן רשימה גנרית מאוחר יותר, אבל קח בחשבון שהכנה שלהם תדרוש הרבה מאוד מאמץ.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 06-08-2012, 11:36
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי dudib שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]סתם להעביר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי dudibenjamin
קודם כל הקורס הוא מפקדי כיתות בחיל האיסוף הקרבי, מה הם צריכים לעשות? לפקד! והפיקוד באיסוף קרבי הוא שונה מאוד מפיקוד על כוח חי״ר רגיל, הלחצים והדילמות שעומדות מול מפקד צוות של איסוף קרבי הם שונים וגדולים לאין שיעור לעומת חי״ר רגיל, אצלנו בחיל קוראים לזה ״המפקד האסטרטגי״ משום שלמפקד צוות באיסוף קרבי יש תפקיד ואחריות חשובים מאוד- הוא אחראי במישרין ובעקיפין לשלומם של לא רק חיילי הצוות שלו, אלא גם הצוותים המוכוונים- שריון/ארטילריה/ חי״ר/ מסקר״ים.., תפקידו גם לדאוג שמרחב הפעולה נקי ואם לא אז גם לדעת להצביע במדויק על המטרות בתא השטח.
וכל זה רק בפן המבצעי, עדיין לא הזכרתי את התפקיד של הצוות להצביע על מגמות בתא שטח מסוים ולציי״ח בהתאם.

כך שאני בתור אחראי להכנה של המפקדים האלו- רוצה שתחומי העניין שלהם יהיו גדולים ככל האפשר, מה גם שאלו הם קציני העתיד של החיל- שכרגע נמצא במצוקה קשה יחסית של קצונה.
גם נעשה ניסיון וראינו שככל שתחומי הידע שיועברו בשיעורים השונים יהיו מגוונים יותר, כך גם רמת העניין שהם מגרים אצל החניכים גבוהה יותר, בהתאם לכך אני מניח שגם רמת האיכות שלהם תעלה בהתאם.

אני הולך לכתוב בפרקים, פשוט כי אין לי יותר מדי זמן לכתוב ברצף ובאריכות.

אני אתחיל באחת הבעיות המרכזיות שראיתי אצל מש"קים אצלכם, מאז הקמת מוד"ש עד 2008, וגם לפני ההקמה, ושמתבטאת יפה במה שכתבת כאן:

לא מדברים עם המפקדים שלכם בצורה הוגנת וישירה. מי שמכניס למפקדים הזוטרים שלו שהם "מפקדים אסטרטגיים" חוטא למפקדים וחוטא לחיילים שלהם, בכך שהוא מכניס להם לראש דברים שהם לא אמיתיים ולא נכונים. בסופו של דבר אותו מפקד מגיע לצוות רגלי, רכוב או תצפיתנים קבועים, והדבר העיקרי שהוא עוסק בו הוא שיעמום. אין שום דבר אסטרטגי בעבודת היום-יום של התצפיתן, לא בבט"ש ולא במלחמה - זאת למרות שאחריותו של מפקד עצמאי, היא גדולה יחסית למש"קים אחרים.
מה שאני פגשתי אצל מפקדים בפלוגות ותפקידים שונים בגדוד איו"ש וצפון הוא אכזבה ושעמום. מי שבא בציפיות גדולות אחרי קורס מפקדים התאכזב, ומי שבא לקורס מפקדים מהשטח, מבין מהר מאוד כשמערבבים אותו, והיחס לקורס הוא בהתאם. אני יכול לומר לך שיש לא מעט מפקדים זוטרים שיכלו להיות קצינים מעולים, ואבדו בגלל התחושה שלא עובדים איתם בכנות.

הנקודה השניה היא שהתחושה שלי מהרשימה שכתבת היא שלא באמת חשבת מה הם צריכים ללמוד, אלא הבאת דברים "סקסיים" או מפוצצים. הנה דוגמאות:

1."בין טקטיקה לאסטרטגיה" - על מה תדבר איתם כאן? תדבר איתם על אסטרטגיה צבאית? על אומנות המערכה? תעסוק בתמרון של גיס 7 במלחמת המפרץ? מה הוא עניינו של המ"כ והגדרת יעדים צבאיים למטרות מדיניות?
לעומת זאת, האם אתם מלמדים את המפקדים מהו תפקידם בלחימה? מהו סוג המודיעין שנדרש מהם להביא? מול מי הם עובדים? אולי הסבר כללי איך אוגדה נלחמת? דוגמה להפעלת איסוף וצוותי איסוף בלחימה אוגדתית מלבנון 2, לבנון 1 ויוה"כ?

2. פשיטה על האי גרין - מה זה בדיוק מלמד? רעות, דבקות - דברים שחשובים לחיילים. מה בדיוק חשוב כאן למפקדים שלך? למה לא ללמד את המפקדים את השפעת המודיעין על הלחימה - השוואה ללחימה ללא מודיעין לכזו עם מודיעין? כמו השוואה בין הלחימה של חטיבה 37 וחטיבה 7 באבו עגילה.

להביא שיעורים מגוונים זה נחמד. אני יכול להעביר שיעור מאוד מעניין על אבולוציה של חיות ארס, והחבר'ה שלך יהיו מאוד מעוניינים, אבל זה לא יעשה אותם מפקדים טובים יותר.
מה שיעשה אותם מפקדים טובים יותר אם ילמדו אותם דברים רלוונטיים - לדוגמה, הקשר בין תזונה, שינה ופציעות מאמץ, בניה ושימור כושר גופני, פיקוד וסוגיות פסיכולוגיות של פיקוד (כמו, איך מתמודדים עם שעמום ושחיקה של משימות משעממות? מה האחריות של מפקד כלפי החיילים שלו?), איך מוציאים לפועל אימון? הרי המ"כ הוא המוציא לפועל את תכנית הכשרה ואימונים. איך מוציאים לפועל משימה? הרשימה הזו היא מאוד ארוכה, עוד לפני שמתחילים עם שיעורים יותר ערטילאיים.
הייתי מתחיל עם הגדרה של כמה שעות הכשרה יש לך ביד, מהם הה"נים שלך, תתחיל עם הקצאת עדיפויות לנושאים מסויימים. אני מבטיח לך שאתה תמצא שיש לך לפחות פי 4 שעות של הכשרה שאתה רוצה להעביר מאשר הזמן שיש לך.

אני אנסה לכתוב עוד בהמשך, אבל תחשוב על מה שכתבתי.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:07

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר