לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-02-2006, 19:57
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי gal_sade שמתחילה ב "השירות הסדיר לבנים יקוצר ב-4 חודשים"

השירות הסדיר לבנים יקוצר ב-4 חודשים
יום שני, 13 בפברואר 2006, 18:03 מאת: מערכת וואלה!

שר הביטחון קיבל את מסקנות ועדת בן בסט, לפיהן יקוצר שירות החובה ל-32 חודשים החל ממחזור הגיוס של יולי 2006. מדובר בתהליך הדרגתי בו ישרתו הבנים בסופו של דבר במשך שנתיים בלבד

שירות החובה הסדיר בצה"ל לבנים יקוצר בארבעה חודשים ל-32 חודשים, החל ממחזור הגיוס של יולי 2006. זאת, בהתאם להמלצת ועדת בן בסט אשר הוקמה ביולי 2005. במסגרת התכנית, יקוצץ בהדרגה משך שירות החובה של בנים בצה"ל כך שיושווה לזה של הבנות ויעמוד על שנתיים.

השינוי יהיה תקף גם לחיילים שהתגייסו מאוגוסט 2004, למעט חיילים קרביים ומקצועות חיוניים, שייהנו ממשכורת מוגדלת עד לשיחרורם.

הרפורמה תורכב מכמה שלבים, כאשר בשלב השני יקוצצו ארבעה חודשים נוספים בשנת 2010. זאת, תוך הבאת התוכנית לאישור הממשלה ובכפוף למצב הביטחוני שישרור באותו זמן בארץ.

שר הביטחון, שאול מופז, אשר בירך על הקיצוץ, הסביר במסיבת עיתונאים בה הוכרז על התכנית, כי מדובר ברפורמה לאומית לקיצור שירות החובה בצה"ל, כצעד לשינוי תפיסת השירות בצה"ל לקראת הפיכת החברה לשיוויוניות. לדבריו, רק כך הנטל יתחלק בצורה הוגנת בין כל המתגייסים, בנים, בנות ומסגרות שירות נוספות.

מופז אמר, כי הוא הציג היום את מסקנות הוועדה בפני מ"מ ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובקרוב הוא יוצג גם בפני הממשלה. לדבריו, הוא מקווה שהרפורמה תעניק "ביטחון מירבי לתושבי ישראל ובד בבד תשמור על אתוס העם, תייעל את מערכת הביטחון וצה"ל ותקדם את רווחתם של הצעירים והצעירות בישראל".

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, אמר במסיבת העיתונאים, כי קיצוץ השירות הוא דבר שעמד על סדר היום יותר מפעם אחת. לדבריו, כוח של אנשי קבע, אשר יצטרפו למסלולי קידום, יכסה על מצבת כוח האדם שתפחת בעקבות קיצור השירות. לדבריו, צה"ל מתחייב ש"המענה המבצעי לא ייפגע כהוא זה בשל השינויים".

יו"ר הועדה, פרופ' אבי בן בסט, אמר כי "באמצעות הדו"ח רצינו לצמצם את הנטל הכלכלי הכבד על שירות החובה, תוך כדי שמירה על ביטחון המדינה ואתוס צבא העם". בן בסט אמר, כי "ככל שהשירות הצבאי ארוך יותר, החיילים יוצאים לחברה מאוחר יותר, עובדים פחות ותורמים מעט לתוצר הלאומי". לדבריו, "המהלך יתרום לשיפור רווחת הצעירים ויגדיל את הצמיחה במשק".

המלצה נוספת שגיבשה הוועדה היא להימנע מגיוס חיילים בשירות חובה לשירותים אזרחיים כגון משטרה או חינוך. לדברי בן בסט, "אין הגיון לגייס אנשים לשירות חובה לנוכח משימות ביטחונית שניצבות בפנינו ואחר כך להשתמש בהם למטרות אחרות."

לוחמים יוכלו להתנדב ל"קבע קצר" של 4 חודשים

כתבי הארץ, מוטי בסוק ויהונתן ליס, מוסרים:

במקביל לקיצור השירות יוקמו בצה"ל פלוגות לשירות קבע קצר. לוחמים שיסיימו את שירותם הסדיר ויתנדבו לפלוגות אלו יקבלו פיצוי כספי הולם, עד 4,000 שקל בחודש. הוועדה קבעה, כי אם יהיה שינוי במצב הביטחוני, שיחייב את הארכת השירות הסדיר, יובא הנושא לדיון בפורומים המתאימים.

באוצר הדגישו כי ההחלטה היא מהלך דרמטי למשק, שכן בבת אחת יצטרפו לשוק העבודה אלפים רבים של צעירים, גם אם חלקם יסעו לחו"ל. באוצר הדגישו, כי צעירים בגיל השחרור מצה"ל הם מבוקשים מאוד בשוק העבודה, ואינם צפויים להיתקל באבטלה.

בוועדת בן-בסט השתתפו החשב הכללי לשעבר, ניר גלעד, סגן ראש אגף תקציבים לנושא בטחון, הראל בלינדה, סגן הרמטכ"ל, משה קפלינסקי, הפרופסורים דן צידון וצבי אקשטיין, היועצת המשפטית לשר הביטחון, צביה גרוס, היועצת הכלכלית לשר הביטחון, חמדה מרק ואחרים.

בעבר התנגד מופז לקיצור השירות

היוזמה לקיצור השירות הצבאי עלתה לראשונה בתקופת כהונתו כרמטכ"ל של אמנון ליפקין-שחק (1995-1998), ואולם בעקבות פרוץ האינתיפאדה בספטמבר 2000 ירדה ההצעה מעל הפרק. ב-2004 התנגד שר הביטחון, שאול מופז, לקיצור השירות. דווקא הרמטכ"ל הנוכחי, דן חלוץ, תמך בקיצור השירות עוד מהשלב הראשון לדיונים.

כדי להבטיח את יישום התוכנית לקיצוץ השירות יינתנו לצה"ל תמריצים כספיים ויוטלו עליו קנסות. לדעת האוצר, גם אחרי קיצוץ השרות הצבאי יהיה מקום למהלכי התייעלות נוספים בצה"ל, בתחומי הרכש, מיקור-החוץ (אאוט-סורסינג), המעבר לבסיסים גדולים והתאמת מבנה השכר במשרד הביטחון למקובל בשאר משרדי הממשלה.

בשנים האחרונות נעשו שורה של הסדרים עם צה"ל, כדי להקטין את תקציב הביטחון. כך בעקבות תוכנית קל"ע (2006-2003) פחת מספר המשרתים בקבע ב-6,000 איש. בינואר 2004 עברה מערכת הביטחון (כולל השירותים החשאיים, המשטרה ושב"ס) מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. ב-2005 התקבל "חוק המילואים", ולפיו אנשי מילואים יזומנו רק לאימונים ולא לתעסוקה מבצעית. לא מכבר עבר הצבא למודל של קבע קצר, עד גיל 28, וקבע מובהק, כאשר הקבע הארוך הוא היקר יותר לקופת המדינה.

בימים אלו מתנהל מו"מ על פיטורי כאלף אנשי קבע נוספים. האוצר מתכוון להמשיך וללחוץ להקטנה נוספת במספר משרתי הקבע. בחודש הקרוב גם צפויים להסתיים המגעים על גיל הפרישה מקבע. לפי הסדר המסתמן יועלה בשיעור ניכר גיל הפרישה לקצינים ונגדים עורפיים, ל-57. קצינים ונגדים לוחמים יפרשו בגיל 45. לכמה קבוצות ייחודיות ייקבע גיל פרישה מיוחד, שינוע בין 45 ל-57.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-02-2006, 20:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[right][size=3][b]השירות..."

כתבה לא מדוייקת למדי - ואוהדת יותר מדי.

חוק המילואים לא התקבל עדיין, אלא עבר קריאה ראשונה בלבד.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 14-02-2006, 22:10
  שולה מוקשים שולה מוקשים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.03
חוצפה...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[right][size=3][b]השירות..."

לא מספיק שהלוחמים קורעים תתחת עושים ימים כלילות ומסכנים תחיים שלהם ה"קיצור שירות" הזה זה יריקה בפרצוף... הם בעצם אומרים נצ'פר את כל הג'ובניקים ואת הקרביים הפראיירים נמשיך לטחון.. מי שייצא מהצבא לאזרחות יתחיל תואר לפני יעשה יותר כסף ממני כי ביננו מה זה משכורת צבאית "מוגדלת" לעומת מה שאפשר להרויח בעבודה נורמלית בחוץ
פשוט מקומם.. אם לא מקצצים לכולם..שלא יקצצו בכלל זה פשוט מעצבן.
איך אפשר יהיה לשכנע מישהו להתגייס לקרבי עכשיו?!
תחשבו על זה שנייה... פעם היית אומר אם כבר 3 שנים אז לפחות נעשה משו למען המדינה עכשיו זה פשוט להתחיל את החיים מאוחר...
וכל מי שבמקצועות הלא קרביים לרוב רוכש לעצמו ניסיון במקצוע כזה או אחר ככה שכשהוא יוצא מהצבא יש לו משו בידיים
אנחנו חיים בחברה תחרותית ואני לא מבין למה המדינה דופקת אותי על זה שאני רוצה לתרום לה....
אנחנו נהפוך לצבא שמורכב מאנשי פורום צו"ב ומ"וס.....וזה לא מצחיק.. פשוט מעליב

ושלא יהיו אי הבנות.. אין לי בעיה שיטחנו אותי ויקרעו אותי אבל שלא יעשו ממני צחוק ויבואו"לצ'פר אותי" בצ'ופרים שכאלה... חברים שלי שהורידו פרופיל למרות שלא ממש מגיע להם יהיו בגואה שנה שלמה\יעשו כסף\פסיכומטרי\ילמדו לתואר בזמן שאני אהיה במארבים בג'נין וטול כרם ואסכן את החיים שלי ממש צ'ופר...

נערך לאחרונה ע"י שולה מוקשים בתאריך 14-02-2006 בשעה 22:16.
ישן 15-02-2006, 13:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "אז אם כבר אז כבר"

מעבר לזה שזה יאפשר להרבה חבר'ה שיש להם בעיות בבית, להתגייס לקרבי ולפרנס את משפחתם בכבוד.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 15-02-2006, 17:12
  שולה מוקשים שולה מוקשים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.03
ביטיס שתינו יודעים שבאזרחות האופציות להרויח כסף הם יותר גדולות מאשר בצבא.. יש לי
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מעבר לזה שזה יאפשר להרבה..."

חבר שהשתחרר לא מזמן ממגלן והוא יכול לעבוד ב3 עבודות בו זמנית להרוויח פי 2 ממה שמוכנים לתת לו בקבע הזה מה גם שאחרי חצי שנה יש לך תגמולים על עבודה מועדפת ככה שאתה עושה המון המון כסף באזרחות הרבה הרבה יותר מאשר בצבא...
מלבד זאת תגיד לי אתה היית מוכן בזמנו להישאר עוד 4 חודשים בצבא בשביל כסף... שתינו יודעים שכולם מתים לעוף מהצבא כבר לפני השחרור וסופרים את השניות וכשאומרים לך שאתה תצא 4 חודשים מאוחר יותר מהגובניקים כי אתה קרבי זה מבאס ומשביזלא משנה עד כמה אתה אוהב את היחידה שלך וגאה במה שאתה עושה...אני יכול להגיד לך שהמון אנשים עושים את החישוב עם מה אני יוצא ביד מקרבי ועם מה אני יוצא ביד אם אני הולך להיות בתפקיד לא קרבי ועכשיו אם אומרים להם שיקצצו להם את הזמן בשנתיים אין בכלל סימן שאלה במה לבחור כי אף אחד לא רוצה גם לסכן את החיים שלו בשביל המדינה וגם לצאת פועל שחור ובאזרחות ככה מתייחסים לחיילים קרביים... לאף אחד לא אכפת שהיית בסיירת איקס או בסיירת וואי ויעדיפו את חבר שלי שהוריד פרופיל והלך לממר"ם על פני שלא נגעתי 3 שנים במחשב.. אז מה אם סיכנתי תחיים שלי ותרמתי למדינה....
ישן 16-02-2006, 13:53
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי שולה מוקשים שמתחילה ב "ביטיס שתינו יודעים שבאזרחות האופציות להרויח כסף הם יותר גדולות מאשר בצבא.. יש לי"

שנינו לא יודעים. אתה אולי כן, אבל אני בהחלט לא.

האופציות לעבודה הן לא תמיד פתוחות, העבודה לא תמיד קלה יותר, ויכולת החיסכון נמוכה בהרבה. אלא אם כן אתה עובד בשנים הראשונות בביטחון סטייל יחידה לאבטחת אישים, או הולך לאמן כורדים, אוגנדים או השד יודע מה, אז זה לא כזה להיט.
האמת? בשיחות שלי עם חיילים שלי לשעבר ועמיתים, אני תמיד אומר להם שהרבה יותר פשוט להשאר עוד שנה בקבע ולחסוך שם את הכסף לטיול מאשר להתעסק עם כל הברדק שבחוץ. ולשאלתך, אני חתמתי חצי שנה קבע נוסף (אמנם לא מהסיבה הזו...)

ישן 13-02-2006, 20:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Onca שמתחילה ב "מישהו"

לוחמים לא מושפעים מהקיצור, עד כמה שאני יודע.

בכל מקרה, אני מציע שתפנה לשלישות יחידה בשביל פרטים מדוייקים.

ישן 14-02-2006, 10:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי suspect שמתחילה ב "שאלה.."

1. אתה פשוט משתחרר יותר מוקדם. ההכשרה ושאר הדברים נשארים כמו שהם.

2. כן, מאוגוסט 4

3. לא יודע. את זה נדע כשהעסק יתחיל לעבוד.

ישן 15-02-2006, 12:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

מאמר מ-Ynet בנושא:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי gal_sade שמתחילה ב "השירות הסדיר לבנים יקוצר ב-4 חודשים"

השירות מתקצר - השאלות מתארכות

גם ב-73' הוחלט לקצר את החובה, עד שהשאננות התפוצצה לנו בפנים. הפעם, הכתובת לעימות מחודש כבר על הקיר. מי ימלא את הוואקום? ולמה היה דחוף כל-כך לפרסם את הרפורמה?
יוסי בן ארי

השבוע התבשרנו באופן חגיגי על ממצאי ועדת בן-בסט וקבלתם פה-אחד על-ידי משרד הביטחון וצה"ל. נכון, כולנו שותפים למטרות הלאומיות הנעלות שראש הוועדה משוכנע כי התכנית החדשה תשיג, והנוגעים בה ירוויחו: ראשית, המשק הישראלי, הצפוי ליהנות מכספים שיתפנו כתוצאה מקיצור השירות ולהפנותם ליעדים חשובים אחרים (שני מיליארד שקלים אינם עניין של מה בכך). המשק יוכל גם להפיק תועלת חשובה מתוספות משמעותיות של כוח אדם איכותי מהר יותר, מה שישפיע לחיוב על שיעורי צמיחתו. שנית, החיילים, שיוכלו לצאת לדרכם האזרחית בחיים הרבה יותר מוקדם ולהקטין את הפער בינם לבין מקביליהם בעולם המערבי. ושלישית, צה"ל, שיוכל לנצל חלק מהכספים לשימושים אחרים, כמו רכש והכנסת טכנולוגיות חדשות נוספות. אימוץ ההמלצה בדבר קיצור השירות תתרום כמובן גם לדימויו החיובי כארגון לומד.

אולם, ההחלטה הדרמטית מעוררת שלושה סימני שאלה נכבדים. בראשון שבהם דשה כבר התקשורת ביממה שחלפה מאז מסיבת העיתונאים: סוגיית עיתוי הפרסום. כתב המינוי לוועדה ניתן ביולי שעבר, והיא התבקשה למסור את המלצותיה עד תום ינואר 2006. נכון, שני המועדים נקיים מקביעת המועד לבחירות הכלליות לכנסת, אך הטעם לפגם נותר בעינו - הגילוי הנאות הפוליטי מחייב כי פרסום המסקנות וקבלתן על-ידי מזמיני העבודה, ואפילו גובשו זה מכבר, ייעשו רק לאחר הבחירות. גם אם הנושא דוחק, לא הייתה צריכה להיות מניעה לתחילת קידום תהליך השינוי במערכת הביטחון ובצה"ל, גם ללא פרסום הנושא בציבור. הצורך להביא את ההחלטות לחקיקה בכנסת והחשש מהדלפת הנושא לתקשורת, אינם יכולים לשמש תירוץ מספק לחשיפת הדברים דווקא כעת.

סימן השאלה השני נוגע למתח הצפוי בין מסקנות ועדת בן-בסט, לבין אלו של הוועדה שעסקה בשירות אנשי המילואים. זו סיכמה כי נטל הביטחון השוטף יוסר כליל מאנשי המילואים ויועבר למערך הסדיר, החלטה שכבר גובתה באישור הכנסת בקריאה הראשונה לחוק המילואים. התגובות המגיעות מכיוון צה"ל, לפיהן אין כוונה שהתכנית החדשה תבוא על חשבון אנשי המילואים, אינן ממש מרגיעות: להדיוטות בציבור, המתמטיקה הזו אינה מסתדרת. גם אם הכוונה היא כי הפער שיווצר יתמלא ב"פלוגות שירות קבע קצר", מי תוקע לידנו כי הצעירים, מהם מצופה להתנדב לאותם כוחות, יעשו זאת כאשר השכר המוצע להם, כמתפרסם כעת, נופל משכר המינימום במשק? צעירינו אמנם חדורי ציונות ולהט התנדבות, אך גם אצל ה"שרופים" שביניהם, ההתלהבות עלולה להסתיים בעת שיחושו כי מתייחסים אליהם כפראיירים. ומי יידרש אז למלא את הפערים? כמובן, אנשי המילואים!

סימן השאלה השלישי נוגע לדמיון המדהים שבין תסריט התכנית הנוכחי ובין התכנית לקצר את משך שירות החובה בצה"ל,

ערב מלחמת יום הכיפורים. כזכור, ממשלת ישראל, בניווטו של שר הביטחון משה דיין ז"ל, החליטה אז, ממש בערבה של אותה מלחמה, לקצר את השירות בשלושה עד שישה חודשים. לגמרי במקרה, תכנית זו "התגלגלה" במערכת הפוליטית, שעה שעם ישראל אמור היה ללכת לקלפיות לבחירות לכנסת השמינית, שתוכננו לסוף אוקטובר 73' ונדחו לבסוף ל-31 בדצמבר. הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף דוד אלעזר, לא רווה נחת מהכוונה לקצץ בצבאו, אך נדרש לשתף עימה פעולה וביצע זאת כמי שכפאו שד. פרוץ המלחמה הביא לא רק לדחיית הבחירות לכנסת, אלא כמובן גם לביטול התכנית לקצר את השירות בצה"ל, שמשכו נותר בעינו למעשה עד היום.

ההיסטוריה חוזרת

אולם יש דמיון ושוני מעניינים נוספים בהשוואת התקופות: לזכותם של קברניטי המדינה דאז עמדה השאננות הכללית וחוסר ההכרה כי ישראל עומדת להתמודד, תוך זמן קצר, עם הגדול שבאתגרי הקיום שלה מאז הוקמה. מעבר לשיקולים הפוליטיים הציניים, מציאות השקט המדומה הקלה עליהם בקבלת ההיגיון שבקיצור השירות הצבאי. ומה קורה היום? מסיבת העיתונאים החגיגית מתרחשת חמישה ימים לפני כינוס הפרלמנט הפלסטיני, שאליבא דכולי עלמא - כולל הקברניטים הביטחוניים הישראלים - הוא למעשה טקס ההשקה החגיגי של חמאסטן ותחילתה של תקופה קשה, שתאתגר מאוד את מערכת הביטחון. מה שצפוי בעת הקרובה בחזית הפלסטינית (ודאי אחרי הצהרתו המפורשת של מחמוד א-זהאר, לפיה החמאס לא יכיר בישראל וימשיך בעימות עימה), אינו בבחינת נעלם שמובילי המדינה לפני 33 שנים יכולים היו להיאחז בו כתירוץ. כאן הכתובת היא על הקיר! הזהו העיתוי המתאים לפרסם את התכנית החדשה?

יאמרו קברניטינו, שממילא קיצור השירות הראשון לא ייעשה קודם לאביב 2007. אך מי מאיתנו יכול להעריך, אם יפרוץ עימות, מה יהיה משכו? אולי נידרש לחזור ל"סרט" של האינתיפאדה השנייה (שעדיין לא נשמע צלצול פורמאלי לסיומה), או

לאירוע אלים ממושך אפילו יותר? יאמרו בכירינו, שממילא הקיצור המשמעותי לא יחול על לוחמים, אלא על רק המערכים תומכי הלחימה והמשרתים. אך האם בנסיבות של עימות ממושך חדש, לא יזדקק צה"ל לאותם אנשי מודיעין, מחשבים, תחזוקה, חימוש, כוח אדם ואחרים? ניתן יהיה לוותר עליהם בנסיבות של "חומת מגן" חדשה? יאמרו מנהלינו, שממילא לממשלה סמכות לדחות את קיצור השירות אם תחול הרעה במצב הביטחוני. אך מדוע להידרש לכך לאחר מעשה, אם ניתן לראות לפניו שהמצב מחייב סבלנות והתבוננות מפוכחת נוספת קודם כניסה להרפתקה מסוג זה? גם רוח הנינוחות שהתכנית החדשה משרה, ודאי לא תתרום לתעצומות הנפש שהעם כנראה יזדקק להן בתקופה הקרובה.

בסיכומו שלדבר, גם אם התכנית החדשה לקיצור השירות בצה"ל היא מצוינת מכל בחינה ודרושה עכשיו, נבון היה להמתין עם פרסומה בציבור מספר שבועות נוספים, ולהביאה בפניו לא לפני האביב. זה יכול היה להסיר סימני שאלה רבים.

תת-אלוף (מיל.) ד"ר יוסי בן ארי שימש כמדריך ראשי במכללה לביטחון לאומי

ישן 16-02-2006, 23:40
  OMJ OMJ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
הנושא האמיתי של החוק - שיחרור נטולי הכשרה שלא ממש תורמים

יש לי ידידה מהאגף הניהולי של צה"ל ששירתה בבסיס שהחיילים היו מגיעים, עובדים שעתיים ואז מסתובבים עד שהגיע השעה חמש והולכים הביתה.
זה קהל היעד האמיתי של החוק הזה - לשחרר את החיילים העורפיים הלא קריטיים(ותאני בטוח שתסכימו איתי שיש מלא כאלה) ולעודד לוחמים ובעלי מקצועות דרושים(גו'בניקים שחורים כמוני) בכמה גרושים לקראת האזרחות.
למי שיספר שזה שהוא היה לוחם וזה הפריע לו להתקדם יש לי דוגמאות בשטח שזה לא חייב להיות כך.
אני עכשיו התחלתי עבודה בתמיכה טכנית טלפונית ואיתי בקורס נמצאים ארבעה לוחמים משוחררים.
חבר שלי הוא בכלל דוגמא ששירות קרבי לא צריך להפריע להמשך החיים - התגייס אחרי והשתחרר לפני על קיצור שירות כדי ללמוד באוניברסיטה ועכשיו בעזרת מלגת לוחם הוא יוכל לממן יותר בקלות את הלימודים שלו.

ואני לא אדבר על חבר שלי שישתחרר כקצין קרבי אחרי שנה קבע.
ישן 18-02-2006, 22:03
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

"אפילו לא מהפיכונת"... מאמר מגלובס

http://www.globes.co.il/serve/globe...0061899&fid=845

אפילו לא מהפכונת
הגיע הזמן לשים את האמת על השולחן: צבא ההגנה לישראל כבר מזמן לא, וכנראה גם אף פעם לא היה, "צבא העם"
סטלה קורין-ליבר 16/2/2006
הגיע הזמן לשים את האמת על השולחן: צבא ההגנה לישראל כבר מזמן לא, וכנראה גם אף פעם לא היה, "צבא העם".

מספר המתגייסים הולך ופוחת, מספר הלא מגויסים, המשתמטים בפועל והמשתמטים במעש, הולך וגדל. זה אומר שהלחץ והמעמסה על הלוחמים, סדיר ומילואים, תומכי הלחימה וחיילים שעושים עבודתם מכל הלב והכוח, הולך וגובר.

"מהפכת" קיצור השירות, עליה בישר בתחילת שבוע זה שר הביטחון שאול מופז היא אפילו לא מהפכונת. בקושי סערה בכוס מים. גם אם נהיה בטוחים ומשוכנעים, בזכות היושרה של פרופ' אבי בן בסט, יו"ר הוועדה שגיבשה את ההמלצות, שאין כאן תעלול בחירות, וגם אם לא "תחול הרעה במצב הביטחוני בישראל" והתוכנית רבת הכותרות לא תבוטל, הרי קיצור השירות הצבאי איננו פתרון. הוא רק פלסטר על בעיה עמוקה הרבה יותר שזקוקה לפתרון. קיצור שירות צבאי בכמה חודשים זה נחמד. עוד ועדה ועוד ועדה זה חביב, יוצר כותרת ליום, מראה שהשר עושה משהו למען הציבור. אבל הכול עוקפים את הבעיה האמיתית ואת הפתרון היחיד שצריך לבוא מצד הממשלה והכנסת. גם הם יודעים שהגיע הזמן. אבל הם עדיין לא מעיזים.

הנה כמה נתונים: גיוס אוגוסט האחרון היה הגיוס הקטן ביותר בחמש השנים האחרונות. זהו נתון שהציג, בסוף יולי שעבר, ראש חטיבת תכנון כוח אדם באכ"א. במקביל הציג באותו יום ראש אכ"א אלוף אליעזר שטרן, נתון לפיו 42.3% מכלל הבנות לא התגייסו לצה"ל בשנתון הגיוס של 2005. 32% מהבנות השתחררו בהצהרת "דתיות".

ערביי ישראל וחרדי ישראל, בכיסוי "תורתו אומנותו", לא מתגייסים, הם אפילו לא נכנסים לסטטיסטיקה של המשתמטים. ככה זה. חוקי. קבוצות חרדים מתגייסות לשירות סמלי של כמה חודשים, ומרגע זה ואילך מוגדרים "יוצאי צבא" וזוכים בכל ההטבות. בני ישיבות הסדר מתגייסים, רובם ליחידות לוחמות, אבל אינם משרתים שירות צבאי מלא, אלא חלקי בלבד. ספורטאים, דוגמנים ודוגמניות, רקדנים ורקדניות, "לא עושים צבא", ואם כבר מתגייסים אז הם בסך הכול מקשטים עוד כותרת, בחסות ובעידוד הצבא. 25% מהמיועדים לשירות צבאי נפגשים עם קב"ן, קצין בריאות נפש, עוד לפני גיוסם. חלק הולך וגובר של קבוצת אוכלוסיה מזוהה, מוכן להשתחרר על סעיף נפשי. בושה זה כבר לא. פגיעה בעתיד גם לא. מממצאים שאושרו על ידי דוברת צהל ביולי 2004 עולה כי 23% ממחויבי הגיוס הגברים היהודים אינם מתגייסים. אם כוללים גם את האזרחים המוסלמים זה מגיע ל-40%.

אז זה צבא העם? זה חלום דוד בן גוריון? זה צבא חובה? זה צדק זה? יש שתי אפשרויות: או לחייב את כוווולם, ללא יוצא מהכלל, בשירות חובה, צבאי או אזרחי, או להעדיף באופן ברור וחד משמעי את אלה המתגייסים והמשרתים. הפתרון הראשון, לא מעשי: הפוליטיקאים לא יעזו לבטל את הפטור לבני ישיבות, המוסלמים לא יתגייסו, הצבא גם לא ישוש לגייס אותם.

את המתחמקים הבעייתיים, כולל ספורטאים, אמנים, פרופיל 21, הצבא לא צריך כי הם צורכים טיפול אישי אינטנסיבי. מערך שירות קהילתי לכל, עליו מדברים כבר 50 שנה וכלום לא זז, מחייב גוף ביורוקרטי, רב הוצאות, רב מינויים ותרגילים. ובכל מקרה זה לא יסיר ולו מעט מן המעמסה הכבדה המוטלת על החיילים בפועל ובוודאי שלא יסיר את הסיכון האישי שהם חיים בו.

מכאן שנותר רק פתרון אחד: להביא להעדפה ברורה וחד משמעית של המשרתים בצה"ל. זה אומר שכל חייל צה"ל בסדיר, יקבל שכר עבור כל אחד מחודשי תקופת השירות שלו. שכר חודשי מלא, החל משכר המינימום במשק למקצועות הפקידותיים הסמוכים למרכז הארץ ועד שכר ממוצע במשק למקצועות לחימה ותומכי לחימה. כסף כסף. משכורת מלאה.

במצב כזה סביר להניח שתהיה התנפלות כללית על גיוס לצבא, אבל במקביל תינתן לצה"ל האפשרות להחליט את מי לגייס ואת מי לא. הצבא יגייס על פי צרכיו. בנות ובנים, לוחמים וג'ובניקים, ש"ג או מתכנת. רק לפי הצורך, רק באיכות ובכמות שצריך. זה כבר לא יהיה כוח אדם זול ובטוח. יהיה חשבון.

תשאלו, מנין יבוא הכסף? שהרי מדובר בכמה מיליארדי שקלים לשנה. ובכן, הכסף הזה כבר קיים בהוצאה הלאומית הכללית, אבל הוא לא מגובש בחשבון אחד אלא בכמה וכמה חשבונות שונים. אגב, אף אחד במשרד האוצר לא ידע אף פעם לומר כמה באמת עולות כל ההטבות. תשלום שכר חודשי מלא, על פי חודשי השירות, ימומן מביטול כל מענקי השחרור, ביטול "דמי הכיס" שמקבלים היום כל החיילים (כולל אלה שמתגייסים ל-40 יום), ביטול כל רשימת ההטבות והפטורים שמקבלים אלה שבאמת משרתים ואלה ש"כאילו" משרתים. מדובר בביטול מכלול ההטבות ביניהן נקודות מס, משכנתא, שכר לימוד ועוד. האזרחים ירוויחו, המשק ירוויח, הצבא ירוויח. המתחים הפנימיים יירגעו, תחושת ה"דפוק" תעלם, המוטיבציה תעלה, מערכת הביטחון תיכנס לתחשיבי אמת, לשיקולים כלכליים. והעיקר, החיילים יהיו מרוצים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:06

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר